Συντονιστής Περιεχομένου

Μαιευτήριο Έλενα Βενιζέλου - πληροφορίες, ιατρεία, μονάδες

Recommended Posts

Τακτικά Εξωτερικά Ιατρεία (Δευτέρα-Παρασκευή)-Πρωινά Ραντεβού (δωρεάν)

Εργάσιμες ημέρες 08:30 - 13:30

τηλέφωνα: 2132051599 , 2106424068

Απογευματινά Ραντεβού (με κόστος)

Δευτέρα εώς Πέμπτη : 15.30 - 20.30

τηλέφωνα: 2132051397 , 2106436714

Ειδικές Μαιευτικές Γυναικολογικές Μονάδες

Ιατρείο-Κέντρο Ελέγχου Αποβολών http://www.hospital-elena.gr/klinikes/keapovolon.html

Λειτουργεί κάθε Δευτέρα (11-13μμ) με ραντεβού και σε αυτό γίνεται κλινικοεργαστηριακή διερεύνηση και θεραπευτική αντιμετώπιση ζευγαριών με προβλήματα επαναλαμβανόμενων αυτόματων αποβολών.

Το ιατρείο είναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ που λειτουργεί στον Ελλαδικό χώρο με συμμετοχή πλήρους ομάδας επιστημόνων (Γυναικολόγοι, Ανοσολόγοι, Ενδοκρινολόγοι, Αιματολόγοι, Μικροβιολόγοι, Παθολογοανατόμοι, με εξειδίκευση στην περιγεννητική παθολογοανατομία, γενετιστής και Ψυχολόγος) και έχει να καλύψει ένα μεγάλο κενό που υπήρχε στο δημόσιο τομέα Υγείας.

Ραντεβού στην γραμματεία εξωτερικών ιατρείων 2132051599 , 2106424068

Πληροφορίες : 2132051266

Μονάδα Εξωσωματικής Γονιμοποίησης http://www.hospital-elena.gr/klinikes/tegonimo.html

ΠΑΡΕΧΟΜΕΝΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ

1. Διάγνωση της υπογονιμότητας στη γυναίκα και στον άνδρα.

2. Δοκιμασία διαχωρισμού σπερματοζωαρίων in vitro

3. Παρακολούθηση κύκλου και πρόκληση ωορρηξίας

4. Ενδομήτριος σπερματέγχυση (IUI)

5. Εξωσωματική γονιμοποίηση (IVF)

6. Μικρογονιμοποίηση (ICSI)

7. Υποβοηθούμενη εκκόλαψη εμβρύων

8. Παρατεταμένη καλλιέργεια εμβρύων (βλαστοκύστεις)

9. Κατάψυξη και κρυοσυντήρηση σπέρματος

10. Κατάψυξη και κρυοσυντήρηση εμβρύων.

Τηλέφωνο Επικοινωνίας: 2132051361

Μονάδα Κολποσκόπησης-Παθολογίας Τραχήλου

Μονάδα Υστεροσκόπησης http://www.hospital-elena.gr/klinikes/typeroskopo.html

Διενεργούνται , προγραμματισμένα , διαγνωστικές υστεροσκοπήσεις (με ή χωρίς νάρκωση ή και με τοπική αναισθησία ). Επίσης διενεργούνται όπου υπάρχουν ενδείξεις υστεροσκοπικές επεμβάσεις (χειρουργικά ή με διαθερμία). Τα ραντεβού κλίνονται στη γραμματεία εξωτερικών ιατρείων.

Μονάδα Ουροδυναμικού Ελέγχου http://www.hospital-elena.gr/klinikes/moelegxou.html

Πλήρης εργαστηριακός ουροδυναμικός έλεγχος της ακράτειας ούρων και κατά κύριο λόγο της ακράτειας ούρων εκ προσπαθείας στη γυναίκα (stress incontinence ).

Αξιολόγηση κλινικών εργαστηριακών ευρημάτων και υπόδειξη τρόπου αντιμετώπισης.

Ημέρες ιατρείου : 9.00-12.00 μ . με ραντεβού

Τηλέφωνο 2132051369

Μονάδα Οικογενειακού Προγραμματισμού http://www.hospital-elena.gr/klinikes/koikprog.html

Συμβουλευτική για αντισύλληψη (αντισυλληπτικά χάπια , ενδομήτρια spiral, προφυλακτικά)

Πρόληψη σεξουαλικώς μεταδιδόμενων νοσημάτων

Προγραμματισμός διακοπών κυήσεως

Συμβουλευτική για έφηβες (διαταραχές εμμήνου ρήσεως, δυσμηνόρροια, σεξουαλικές δυσλειτουργίες)

Ημέρες και Ώρες Λειτουργίας: Τρίτη-Πέμπτη 08:00-14:00

Ισόγειο Κτιρίου Γ - Τηλέφωνο ραντεβού :2132051398

Μονάδα Προγεννητικού Ελέγχου-Μαιευτικοί Υπέρηχοι

Μονάδα Γυναικολογικών Υπερήχων

Μονάδα Στειρότητος-Γονιμότητος

Λαπαροσκοπικής Χειρουργικής

Κύηση υψηλού κινδύνου http://www.hospital-elena.gr/klinikes/kukindinou.html

Στο Νοσοκομείο δημιουργήθηκε ειδικό Τμήμα για κυήσεις υψηλού κινδύνου.

Στις Κυήσεις υψηλού κινδύνου περιλαμβάνονται οι εγκυμοσύνες στις οποίες η μητέρα έχει παθολογικά προβλήματα (υπέρταση, διαβήτη, καρδιοπάθειες, νόσοι του αναπνευστικού, του νευρικού συστήματος, νόσοι κολλαγόνου, αιματολογικές νόσοι, χειρουργικές επεμβάσεις, γαστρεντερολογικές και αρθρώσεων). Όλα τα νοσήματα μπορούν να προκαλέσουν προβλήματα αναπτύξεως στο έμβρυο , πρόωρο τοκετό και προβλήματα Υγείας στην μητέρα.

Στις κυήσεις υψηλού κινδύνου συμπεριλαμβάνονται και οι εγκυμοσύνες πρόωρου τοκετού από διάφορες αιτιολογίες, μειωμένης αναπτύξεως του εμβρύου, εμβρυϊκές δυσχέρειες, προβλήματα κατά την διάρκεια του τοκετού, δίδυμος και πολύδυμος κύηση, κολπικός τοκετός μετά από Καισαρική Τομή.

Καλή παρακολούθηση από γνώστες της Παθολογίας της εγκυμοσύνης θα μπορούν να μειώσουν τις δυσάρεστες επιπτώσεις στο νεογνό και την μητέρα.

Η μονάδα Περιγεννητικής Ιατρικής του Νοσοκομείου μας παρέχει τις υπηρεσίες της, για πληροφορίες στο τηλ.2132051363

Αιματολογικών νόσων και Συμπαγών Όγκων

Ιατρείο κυήσεων Υψ.Κινδύνου-Υπέρταση κυήσεως

Ιατρείο αιματολογικών νόσων κυήσεως

blank_px.gif

Μαιευτικά Γυναικολογικά Τμήματα

blank_px.gif

blank_px.gif <li type="circle">Α' Μαιευτικό Γυναικολογικό Τμήμα <li type="circle">Β' Μαιευτικό Γυναικολογικό Τμήμα <li type="circle">Γ' Μαιευτικό Γυναικολογικό Τμήμα <li type="circle">Δ' Μαιευτικό Γυναικολογικό Τμήμα <li type="circle">Ε' Μαιευτικό Γυναικολογικό Τμήμα <li type="circle">ΣΤ' Μαιευτικό Γυναικολογικό Τμήμα

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης και της αναφοράς. Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ Ευχαριστούμε

Διαφημίσεις

ΙΑΤΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ (ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ) ΟΛΟΗΜΕΡΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ

ΒΕΝΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ

ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ (Δ/ΝΤΡΙΑ)

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΒΑΡΒΑΡΙΓΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Μ/Γ (ΔΙΕΥΘ)

ΤΡΙΤΗ

ΒΑΡΡΑΣ ΜΙΧΑΗΛ

Μ/Γ (ΔΙΕΥΘ)

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΓΑΒΑΡΗΣ ΗΛΙΑΣ

Μ/Γ (ΔΙΕΥΘ)

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΠΕΜΠΤΗ

ΓΙΑΛΕΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Μ/Γ (ΔΙΕΥΘ)

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΠΕΜΠΤΗ

ΓΚΙΚΟΣ - ΚΟΥΡΟΥΚΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μ/Γ (ΕΠΙΜ.Β Μ)

ΠΕΜΠΤΗ

ΓΟΥΛΑΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ

ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΟΣ (ΕΠΙΜ.Α Μ)

ΠΕΜΠΤΗ

ΔΑΣΚΑΛΑΚΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ (ΕΠΙΜ.Α Μ)

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΔΕΣΥΠΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Μ/Γ (ΔΙΕΥΘ)

ΤΡΙΤΗ

ΠΕΜΠΤΗ

ΗΛΙΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ (ΕΠΙΜ.Α Μ)

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΘΩΜΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟΣ (ΕΠΙΜ.Α Μ)

ΤΡΙΤΗ

ΚΑΝΑΚΑΚΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ

Μ/Γ (ΔΙΕΥΘ)

ΠΕΜΠΤΗ

ΚΟΥΚΚΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ

ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ (ΔΙΕΥΘ)

ΤΡΙΤΗ

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΚΟΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Μ/Γ (ΕΠΙΜ.Α Μ)

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΛΑΣΚΑΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Μ/Γ (ΕΠΙΜ.Β Μ)

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΛΕΒΕΝΤΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ

ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΟΣ (ΔΙΕΥΘ)

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΜΕΤΑΞΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ (ΕΠΙΜ.Α Μ)

ΠΕΜΠΤΗ

ΜΠΕΡΙΑΤΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ

ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ (ΔΙΕΥΘ)

ΤΡΙΤΗ

ΝΙΚΟΠΟΥΛΟΥ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ

ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ (ΔΙΕΥΘ)

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΠΑΠΑΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Μ/Γ (ΕΠΙΜ.Β Μ)

ΤΡΙΤΗ

ΠΕΜΠΤΗ

ΠΑΛΑΙΟΓΙΑΝΝΙΔΟΥ ΑΘΗΝΑ

ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΟΣ (ΔΙΕΥΘ)

ΠΕΜΠΤΗ

ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ

Μ/Γ (ΔΙΕΥΘ)

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΠΕΜΠΤΗ

ΣΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Μ/Γ (ΕΠΙΜ.Β Μ)

ΠΕΜΠΤΗ

ΣΠΥΡΑΚΟΣ ΣΠΥΡΟΣ-ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

ΠΑΙΔΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ (ΕΠΙΜ.Β Μ)

ΠΕΜΠΤΗ

ΣΥΡΜΑΓΙΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Μ/Γ (ΕΠΙΜ.Α Μ)

ΤΡΙΤΗ

ΤΑΓΚΑΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ (ΔΙΕΥΘ)

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΠΕΜΠΤΗ

ΤΣΙΚΚΙΝΗΣ ΑΝΝΙΒΑΣ

ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ (ΔΙΕΥΘ)

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΦΛΕΣΣΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ (ΕΠΙΜ.Β Μ)

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΦΩΤΙΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ

Δ/ΝΤΡΙΑ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ - ΝΕΟΓΝΟΛΟΓΟΣ

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ

Για περισσότερες πληροφορίες να επικοινωνείτε με το τηλεφωνικό κέντρο του Ελενα Πληροφορίες : 2132051266

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης και της αναφοράς. Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ Ευχαριστούμε

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από sylvienn78,
        Επειδη ειχα γραψει και αλλου για το Αττικον αλλα κανεις δεν απαντησε σκεφτηκα να ανοιξω καινουργιο θεμα μηπως το αλλο post μου δεν το ειδε κανεις.
        Αυριο λοιπον μπαινω στον μηνα μου και ειμαι στην φαση που ετοιμαζω τις τσαντες για το μαιευτηριο. Εβαλα αρκετα πραγματα μεσα γιατι δεν εχω ιδεα τι θα χρειαστω και τι οχι. Αν καποια κοπελα εχει γεννησει εκει θα ηθελα να μαθω τι και πως να ειμαι προετοιμασμενη.

Επισης αν υπαρχουν κοπελες που θα ηθελαν να μοιραστουν τις εμπειριες τους, πως ηταν η γεννα, το προσωπικο, ποτε κι αν παιρνουν τα μωρα να τα πλυνουν και να τα αλλαξουν, τι δινουν στο νοσοκομειο και τι πρεπει να εχω μαζι μου κ.λ.π...
      • Από Elena2015,
        Καλησπέρα!

Έχει γεννήσει μήπως πρόσφατα καποια κοπέλα στο ΡΕΑ? Είμαι αναποφάσιστη ανάμεσα σε οικονομικό δίκλινο ή τρίκλινο. Αξίζει το οικονομικό δίκλινο σε σχέση με το τρίκλινο? Πήγα και είδα σήμερα τα δωμάτια και μου είπαν ότι όλα τα τρίκλινα ήταν γεμάτα και μου έδειξαν μόνο δίκλινο που ήταν άδεια. Υπάρχει περίπτωση κάποια γυναίκα να επιλέξει τρίκλινο και λόγω έλλειψης να την βάλουν σε δίκλινο με το ίδιο κόστος? Η προισταμένη επειδή είδε ότι με προβληματίζει το κόστος, μου είπε ότι, ό,τι και να επιλέξω, όλα έχουν τις ίδιες παροχές, τα δωμάτια είναι ιδια κλπ απλά η "βαβούρα" διαφέρει.
        Υπάρχει κάποιος όροφος που είναι καλύτερος από τον άλλο? Μπορώ να επιλέξω "παράθυρο" ή με βάζουν όπου έχει κενό..?  Μπορεί να μπει διαχωριστικό ανάμεσα στα κρεβάτια? Σήμερα είδα απο το παραθυράκι ένα τρίκλινο και μία κοπέλα θήλαζε ενώ στο δίπλα κρεβάτι καθόταν ο άντρας της διπλανής κοπέλας και μπορούσε να δει κανονικά. Ίσως αυτό που λέω είναι ξεπερασμένο βέβαια...οι γυναίκες πια θηλάζουν στο δρόμο..απλά αναρωτιέμαι για τη διακριτικότητα που υπάρχει. Δεν υπήρχε διαχωριστικό.
        Επίσης ποιο είναι το επιπλέον κόστος που μπορεί να προκύψει? Για τις επιπλέον εξετάσεις του μωρού διάβασα ότι είναι περίπου 200 ευρώ. Τι άλλο να υπολογίζω? Αναλώσιμα κλπ που θα χρησιμοποιήσω εκεί χρεώνονται?
        Γενικά τα χρήματα είναι αρκετά, 1.536 ευρώ για τρίκλινο + περίπου 2.000 ο γιατρός και η μαία = 3.536 ευρώ χωρίς να υπολογίζω ούτε δίκλινο ούτε έξτρα χρεώσεις, ούτε τυχόν καισαρική ή επιπλέον διανυκτερεύσεις...
        Επίσης μείνατε ευχαριστημένες από το ΡΕΑ?
        Θα επιλέξω τη μαία του γιατρού μου που την εμπιστεύομαι, και θα χρεωθώ κάτι παραπάνω. Πιστεύετε ότι είναι απαραίτητο? είχατε επιλέξει όλες δική σας μαία ή σας βοήθησαν οι μαίες του νοσοκομείου?

Πολλά ρωτάώ νομίζω! Όλες οι συμβουλές κορίτσια είναι ευπρόσδεκτες!
      • Από Μαρία_thess,
        Καλησπερα σας!Η κλινικη στην οποια εχω αποφασισει να γεννησω(με το καλο) ειναι ο Αγιος Λουκας στη Θεσσαλονικη,μιας και εκει συνεργαζεται ο γιατρος μου!Υπαρχει καποια κοπελα που γεννησε εκει?Θα της ημουν ευγνομων εαν μου κατεθετε τις εμπειριες της απο την κλινικη!Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!
      • Από argini,
        Οδευω προς τον τοκετό και ενω αρχικά είχαμε συναποφασίσει με το γιατρό μου για τοκετό στον Αγιο Λουκά τώρα με προβληματίζει το γεγονός ότι δεν διαθέτει ΜΕΝΝ...και αναρωτιέμαι αν πχ χρειαστεί το μωρό θερμοκοιτιδα λόγω παροδικής ταχύπνοιας, ίκτερου, προωρότητας τι θα κάνουμε?? Το μωρό θα είναι στο Ιπποκρατειο ή στο Παπαγεωργίου και εγω στον Αγιο Λουκά?? Αρχισα να σκεφτομαι και το ενδεχόμενο του Διαβαλκανικου διοτι εκεί έμαθα ότι υπάρχει ΜΕΝΝ αν προκύψει κάτι απρόβλεπτο με το νεογνο...
        Είχε καμιά μανούλα πρόσφατη εμπειρία από αυτές τις δυο κλινικές?? Υπάρχουν νεογνολόγοι στον Αγιο Λουκά για αντιμετωπιση επείγοντος νεογνολογικού όλο το 24ωρο?? Η ΜΕΝΝ του διαβαλκανικού είναι καλή?
      • Από Ιόλη 31,
        Γεια σας κοριτσάκια!!!
        Πριν 1 βδομάδα μάθαμε οτι θα γίνουμε γονείς και πετάμε απο τη χαρά μας. Φυσικά η χαρά συνοδεύεται απο ζαλάδες/ ιλίγγους και ναυτία αλλά δε πειράζει... κάνω υπομονή. Μόλις φύγει αυτή η ζέστη ελπίζω να νιώσω καλύτερα. 
        Αυτό που με απασχολεί είναι η επιλογή του γυναικολόγου. Εγώ έχω τον δικό μου, που έκανα τα απλά pap αλλά για μαιευτήρα δε γνωρίζω τπτ. 
        Εχω ανάγκη όμως κάποιον που να μου εξηγεί, είμαι αγχώδης είναι η αλήθεια. Να αφιερώνει χρόνο και να είναι ψείρας αλλά οχι να με πανικοβάλει κιόλας.
        Σκέφτομαι το ΕΛΕΝΑ για μαιευτήριο γιατί είναι οικονομικό απο οτι διάβασα σε πολλά blogs. Ο δικός μου γιατρός είναι στο ΡΕΑ, εξαιρετικός αλλά πολύ μακριά και το ΡΕΑ πιστεύω θα είναι αλμυρότατο...
        Έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό και άνθρωπο μαιευτήρα; Έχω βρει κριτικές για τους κυρίους: Σούλο Παναγιώτη, Γιαλέλη Ιωάννη και Αγγελή Παπασταύρου αλλά είναι απο το 2010- 2011 έχετε κάποια πρόσφατη πληροφορία να μου πείτε;;

κρέμομαι απο τα χείλη σας!!! <3
      • Από drop_00,
        Καλημερα κοριτσια.
        Θα ηθελα να μαθω αν γνωριζεται τι κοστος εχει μια γεννα στο Ελενα.Περα απο τα χρηματα που μπορει να θελει ή οχι ο γιατρος το νοσοκομειο ξερετε τι ζηταει (αν ζηταει)για φυσιολογικο τοκετο ή καισαρικη και ποιες οι τιμες τον μονοκλινων ή δικλινων??
        ευχαριστω!