Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ινομυώματα στην εγκυμοσύνη - κατά την διάρκεια της κύησης


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Είμαι 32 ετών. Έχω δύο ινομυώματα. Θέλω να κάνω παιδάκια στο προσεχές μέλλον (παντρευόμαι τον Ιούνιο) και έχω αγχωθεί πολύ.
Έχω κάνει δύο υπερηχους, στον έναν μου είπανε ότι το ένα ινομύωμα είναι 3 εκατοστά και το άλλο 5 και ότι ειναι εξωτερικά και δεν είναι κοντά στην κυλότητα της μήτρας.
Έκανα άλλον έναν υπέρηχο πριν 3 μέρες και μου είπαν ότι το ένα ινομύωμα είναι 2,5 εκατοστά και το άλλο 4,5εκ. και ότι το δέυτερο είναι κολλητά στην κυλότητα της μήτρας
και ότι σε λιγο καιρό θα αρχίσει να πιέζει και αν θέλω να μείνω έγκυος υπάρχουν πιθανότητες να αποβάλλω ή να έχω δύσκολη εγκυμοσύνη.
Δεν έχω κάποια συμπτώματα, ούτε αιμοραγίες.
Τα κιλά μου είναι φυσιολογικά.
Το ενδομήτριο είναι μια χαρά.

Και δεν έχω κάνει γενικά καμία επέμβαση, ποτέ.

Πρέπει να τα αφαιρέσω ή θα κάνω περισσότερο κακό από ότι καλό; Θα έχω πρόβλημα; Ξέρει κάποια κοπέλα που να έιχε το ίδιο πρόβλημα να μου πει;

Σας ευχαριστώ. :-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 215
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

17 ώρες πρίν, MariaK85 είπε:

Καλησπέρα,

Είμαι 32 ετών. Έχω δύο ινομυώματα. Θέλω να κάνω παιδάκια στο προσεχές μέλλον (παντρευόμαι τον Ιούνιο) και έχω αγχωθεί πολύ.
Έχω κάνει δύο υπερηχους, στον έναν μου είπανε ότι το ένα ινομύωμα είναι 3 εκατοστά και το άλλο 5 και ότι ειναι εξωτερικά και δεν είναι κοντά στην κυλότητα της μήτρας.
Έκανα άλλον έναν υπέρηχο πριν 3 μέρες και μου είπαν ότι το ένα ινομύωμα είναι 2,5 εκατοστά και το άλλο 4,5εκ. και ότι το δέυτερο είναι κολλητά στην κυλότητα της μήτρας
και ότι σε λιγο καιρό θα αρχίσει να πιέζει και αν θέλω να μείνω έγκυος υπάρχουν πιθανότητες να αποβάλλω ή να έχω δύσκολη εγκυμοσύνη.
Δεν έχω κάποια συμπτώματα, ούτε αιμοραγίες.
Τα κιλά μου είναι φυσιολογικά.
Το ενδομήτριο είναι μια χαρά.

Και δεν έχω κάνει γενικά καμία επέμβαση, ποτέ.

Πρέπει να τα αφαιρέσω ή θα κάνω περισσότερο κακό από ότι καλό; Θα έχω πρόβλημα; Ξέρει κάποια κοπέλα που να έιχε το ίδιο πρόβλημα να μου πει;

Σας ευχαριστώ. :-(

Να τα αφαιρέσεις.. 

Εγώ είχα μια ντουζίνα κ δεν είχα ποτέ συμπτώματα..ώσπου κάποια στιγμή είχα Εξωμήτριο.ισωσ να ευθύνονταν κ αυτά.. ο γιατρός που με χειρουργησε όπως κ κάποιοι αλλοι ήταν αυτής της άποψης . Αλλά να κάνεις δεν ήταν σίγουρος  

Ο νέος μου πια γιατρός που ήταν μεγάλος κ έμπειρος μου πε πως στο μέλλον αν δεν τα βγαζα θα χα θέμα...είτε υπογονιμοτητα είτε αποβολή.. μετά την περιπέτεια μου ( το εξωμητριο( που μου κόστισε κ την σάλπιγγα δεν το ρισκάρα. 

Τα αφαίρεσε κ σε 6 μήνες έμεινα έγκυος με μια σάλπιγγα παρακαλώ κ τμαυτη τη στιγμή κρατάω αγκαλιά την κόρη μου..

Ο γιατρός σου έχει δίκιο.εμπιστεψου τον..Καντο σύντομα το χειρουργείο πριν μεγαλωσουβ..Όσο είναι μικρά μπορείς με λαπαροσκόπηση που δεν είναι τίποτα.. Έχω κάνει 2..διαφορετικά θα σου κάνουν κάτι σαν καισαρική κ καταλαβαίνεις...

Ψάξε να βρεις καλό λαπαροσκοπο..ο δικός μου ο γυναικολόγος σε λαπαροσκοπο με παρέπεμψε γιατί δεν ήθελε να ταλαιπωρηθω..Κ ας είναι άσσος στις καισαρικές ο δικός μου..

Καλή επιτυχία.. 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, tzenaki1982 said:

Να τα αφαιρέσεις.. 

Εγώ είχα μια ντουζίνα κ δεν είχα ποτέ συμπτώματα..ώσπου κάποια στιγμή είχα Εξωμήτριο.ισωσ να ευθύνονταν κ αυτά.. ο γιατρός που με χειρουργησε όπως κ κάποιοι αλλοι ήταν αυτής της άποψης . Αλλά να κάνεις δεν ήταν σίγουρος  

Ο νέος μου πια γιατρός που ήταν μεγάλος κ έμπειρος μου πε πως στο μέλλον αν δεν τα βγαζα θα χα θέμα...είτε υπογονιμοτητα είτε αποβολή.. μετά την περιπέτεια μου ( το εξωμητριο( που μου κόστισε κ την σάλπιγγα δεν το ρισκάρα. 

Τα αφαίρεσε κ σε 6 μήνες έμεινα έγκυος με μια σάλπιγγα παρακαλώ κ τμαυτη τη στιγμή κρατάω αγκαλιά την κόρη μου..

Ο γιατρός σου έχει δίκιο.εμπιστεψου τον..Καντο σύντομα το χειρουργείο πριν μεγαλωσουβ..Όσο είναι μικρά μπορείς με λαπαροσκόπηση που δεν είναι τίποτα.. Έχω κάνει 2..διαφορετικά θα σου κάνουν κάτι σαν καισαρική κ καταλαβαίνεις...

Ψάξε να βρεις καλό λαπαροσκοπο..ο δικός μου ο γυναικολόγος σε λαπαροσκοπο με παρέπεμψε γιατί δεν ήθελε να ταλαιπωρηθω..Κ ας είναι άσσος στις καισαρικές ο δικός μου..

Καλή επιτυχία.. 

Σε ευχαριστώ πολύ, εκεί έχω καταλήξει και εγώ. 

Link to comment
Share on other sites

On 15/1/2018 at 10:02 ΠΜ, stella<3 είπε:

Καλημέρα.εχω κ γω με τη σειρα μ 4 ινομυωματα εκ των οποιων μονο το ενα ειναι λιγο πιο μεγάλο 3-4 εκ πανω στον τράχηλο.Επίσης η αυχενική εδειξε οπισθιο επιχειλιο πλακουντα με ενα γλωσσακι μεσα στον τράχηλο.ειμαι 13-14 εβδομάδων κ μια ημερα μετα την αυχενική στην οποία έγινε κ διακολπικος υπερηχος(προχτες),εμφανισα έντονη αιμορραγία (σαν μεσο περιοδου η ροη,χρειάστηκα σερβιετα)με φρεσκο κοκκινο αιμα χωρις πονους.ο εξαιρετικός γιατρος μ παροτι Σάββατο βράδυ ετρεξε μαζι μου στο νοσοκομείο.το μωρακι ζει κανονικα βασει υπερηχου αλλα απ οτι καταλάβα δεν ξέρουμε π αποδιδεται ολη η ροη;φταίει η εξετάση,το ινομυωμα,ο πλακουντας;(πιθανώς το τριτο λεει ο γιατρος χωρις να ειδε κατι ξεκάθαρο στον υπέρηχο).εννοείται κρεβάτι,παπια κ utrogestan (σχεδον απο την αρχη ορμονη λογω κ μιας ελάχιστης ροζ αιμορραγίας την πέμπτη εβδομάδα).εχει συμβεί σε κάποια;εχετε καποια αντίστοιχη ιστορια;

Καλησπέρα! Πως είσαι; 

δεν έχω αντίστοιχη εμπειρία να σε συμβουλέψω αλλα

γνωριζω ότι η θέση του πλακούντα παίζει μεγάλο ρόλο.... ελπίζω να είσαι καλύτερα και υπομονή στο κρεβάτι.... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Eleni-thess στο τελευταίο ραντεβού ο γυναικολόγος μου, μου είπε για φυσιολογικό τοκετό... το μεγάλο έχει πάει αλλού  για αλλού σε φάση που δεν ενοχλεί καθόλου και το μικρό που είναι ενδοτοιχωματικο(4εκ) δεν είχε μεγαλώσει στο προτελευταιο ραντεβού και στο τελευταίο ραντεβού δεν το έβρισκε καν... όποτε μου είπε ότι δεν ενοχλεί για φυσιολογικό... κι έπαθα λαλα.... τρόμαξα γιατί λένε για ατονία της μήτρας και διάφορες άλλες αιμορραγιες κι έχω φρικάρει δεν ξέρω αν είναι καλύτερα φυσιολογικά ή καισαρική..... εσένα δεν σου έκανε πρόωρες συσπάσεις ε; 

@dimitra79 πως είσαι; όλα καλά; 

@stella<3 πως είσαι κοριτσάκι μου; 

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Σπορι είπε:

@Eleni-thess στο τελευταίο ραντεβού ο γυναικολόγος μου, μου είπε για φυσιολογικό τοκετό... το μεγάλο έχει πάει αλλού  για αλλού σε φάση που δεν ενοχλεί καθόλου και το μικρό που είναι ενδοτοιχωματικο(4εκ) δεν είχε μεγαλώσει στο προτελευταιο ραντεβού και στο τελευταίο ραντεβού δεν το έβρισκε καν... όποτε μου είπε ότι δεν ενοχλεί για φυσιολογικό... κι έπαθα λαλα.... τρόμαξα γιατί λένε για ατονία της μήτρας και διάφορες άλλες αιμορραγιες κι έχω φρικάρει δεν ξέρω αν είναι καλύτερα φυσιολογικά ή καισαρική..... εσένα δεν σου έκανε πρόωρες συσπάσεις ε; 

@dimitra79 πως είσαι; όλα καλά; 

@stella<3 πως είσαι κοριτσάκι μου; 

 

Καλημερα!!!οχι δεν ειχα προωρες συσπασεις.εκανα καισαρικη βεβαια αλλα για φυσιολογικο πηγαιναμε.Και ο γιατρος μου δηλαδη ηταν υπερ του φυσιολογικου.Το παλεψαμε 12 ωρες με διαστολη στο 10 αλλα δεν εβγαινε ειχε μπλεχτει...παντως οσο αφορα το ινωμυωμα δεν υπηρχε καποιο προβλημα για το πως θα γεννησω.τωρα για την ατονια της μητρας δε γνωριζω να σου πω...Μη φοβασαι ομως.Παρα πολλες γυναικες γεννησαν με ινωμυωματα  χωρις ιδιαιτερα προβληματα.Ολα θα πανε καλα...:)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Eleni-thess είπε:

Καλημερα!!!οχι δεν ειχα προωρες συσπασεις.εκανα καισαρικη βεβαια αλλα για φυσιολογικο πηγαιναμε.Και ο γιατρος μου δηλαδη ηταν υπερ του φυσιολογικου.Το παλεψαμε 12 ωρες με διαστολη στο 10 αλλα δεν εβγαινε ειχε μπλεχτει...παντως οσο αφορα το ινωμυωμα δεν υπηρχε καποιο προβλημα για το πως θα γεννησω.τωρα για την ατονια της μητρας δε γνωριζω να σου πω...Μη φοβασαι ομως.Παρα πολλες γυναικες γεννησαν με ινωμυωματα  χωρις ιδιαιτερα προβληματα.Ολα θα πανε καλα...:)

Που βρίσκονταν τα δικά σου; γιατί κι αυτό παίζει πολύ σημαντικό ρολορόλο 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Σπορι είπε:

Που βρίσκονταν τα δικά σου; γιατί κι αυτό παίζει πολύ σημαντικό ρολορόλο 

Ναι βεβαια παιζει ρολο.Το μεγαλυτερο ακουμπουσε ενα μεγακο τμημα του μεσα στη μητρα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eleni-thess είπε:

Ναι βεβαια παιζει ρολο.Το μεγαλυτερο ακουμπουσε ενα μεγακο τμημα του μεσα στη μητρα

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι όταν λένε ακουμπάνε στη μήτρα εννοούν προβάλουν δλδ μιλάνε για ενδοτοιχωματικο που ειναι στο τοίχωμα της μήτρας αλλά όχι μέσα στο ενδομήτριο. Τέτοιο εννοείς; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα σε ολες,ειμαι στη 26 εβδομαδα με ινομυοματα ευτηχως ολα ως τωρα ειναι πολυ καλα καμια ενοχληση απλα εχω μια απορια και θελω ν μαθω αν ετυχε κ σε καποια απο εσας.Κατα τη διαρκεις της μερας νιωθω να βγαινουν προς τ εξω τα ινομυοματα και να(κινουνται) η γιατρο μου μου ειπε οτι κλωτσαει το μωρακι απι μεσα και απλα γιαυτο τς νιωθω,εχει τυχει κτ παρομοιο και σε εσας που ειχατε εγκυμοσυνη με ινομυοματα???????

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα θα ήθελα να μου πείτε πόσες από εσάς είχατε ινομυωμα στην εγκυμοσύνη κ πως εξελίχθηκε στην πορεία.Ειμαι στην 10η εβδομάδα κύησης (στην Γερμανία:-()Λόγο το ότι έχω πολλούς εμετούς κ δεν τρώω τίποτα ήμουν 4 μέρες στο νοσοκομείο όρους.Οταν με εξέτασαν την πρώτη μέρα μου είπαν ότι έχω ένα ινομυωμα μεσα στην μήτρα κοντά στον σάκο,προς το παρών δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά στην πορεία αν μεγαλώσει θα υπάρχει. Επικοινώνησα με τον γιατρό μου στην Ελλάδα κ μου είπε να πάρω salospir 80mg.Εχω πανικοβληθεί κ δεν ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα. 

 

Είχα αφαιρέσει ινομύωμα με χειρουργείο το 2016, επειδή είχε φτάσει στο σημείο να μου δημιουργεί φοβερή δυσμηνόρροια. Πέρυσι ο γιατρός ανακάλυψε κι άλλο. (Τα ινομυώματα γενικά υποτροπιάζουν, αν εμφανιστεί ένα υπάρχουν πολλές πιθανότητες να εμφανιστούν αργότερα κι άλλα.) Ήταν ακόμα μικρό, οπότε ο γιατρός δεν το σπουδαιολόγησε. Έμεινα έγκυος κανονικά και δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα στην εγκυμοσύνη. Το παρακολουθούσαμε για περίπτωση εκφυλισμού, λόγω αυξημένων ορμονών κλπ, αλλά τίποτα δεν συνέβη. Κι ο γιατρός ήταν πάρα πολύ χαλαρός γενικά. 

 

Αναρωτιέμαι @Alkmini, γιατί σου έδωσε σαλοσπίρ; Δεν τον αμφισβητώ, κάτι θα ξέρει, αλλά έχω περιέργεια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα!! Έχω ινομυωμα 6 εκατοστά, μπορείτε να μου προτείνετε γιατρό που να αναλαμβάνει εγκυμοσύνη και να μην θέλει να το αφαιρεσω;;Να επισημάνω ότι προβάλλει εκτός μήτρας.Σας ευχαριστω πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...