Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ινομυώματα στην εγκυμοσύνη - κατά την διάρκεια της κύησης


Recommended Posts

M.B. εγώ από μια μικρή σχετικά αποκόλληση είχα αίμα καθημερινά επί δύο μήνες. Μην απελπίζεσαι με αυτό, απλά ξεκουράσου όσο μπορείς. Εγώ επειδή είδα και αποείδα οτι το αίμα συνεχιζόταν, έκατσα δύο βδομάδες ξάπλα και μετά όντως σταμάτησε επιτέλους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 215
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάντα απο το ίδιο σημείο ξεκινάνε όλα.ΕΙλικρινα δεν με ενοχλεί να μείνω κλεισμένη σπίτι,αρκεί όλα να πανε καλα κ να ηρεμήσω.ΗΔη βρίσκομαι 10ημερες σε πλήρη ακινησία,ούτε τουαλέτα δεν πάω.Ο γιατρός μου είπε ότι αυτά αναπτύσσονται μέχρι την 25 η εβδομάδα,ας ελπίσουμε ότι όπου να ναι θα με αφήσουν ήσυχη.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω ινομυωματα 2, τα ήξερα πριν την εγκυμοσύνη μου οτι υπήρχαν, απ οτι μου εχει πει ο γιατρος μου στην θεση που βρίσκονται δεν μας νοχλουν οτε επηρεαζουν την εγκυμοσύνη, ειναι πισω απ την μήτρα, εσενα βεβαια δεν ξερω που βρισκονται . Αλλα μην ανησυχεις η αδερφή μου που ειχε ενα μεγαλωνε οσο μεγαλωνε το παιδακι της και την έβγαλε ξαπλα με παπια απο τον 4ο μηνα και μετα.... και γεννησε με καισαρική ενα υγιεστατο κοριτσακι που τωρα ειναι 2 μετρα γυναίκα :-D

Μην ανησυχεις γιατι μπορει και να σταματήσουν να μεγαλώνουν οπως εμενα. Στην αρχη της κύησης ηταν 1 εκατοστο και μετα απο 2 μηνες πήγαν στα 4εκατ. και σταματησαν εκει... :-) ολα καλα θα πανε μην αγχωνεσαι παρα πολλες εγκυμοσύνες εχουν ινομυώματα και τα πανε περιφημα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εγώ πριν από την εγκυμοσύνη ήξερα πως έχω ένα ινομύωμα 2-2,5εκ περίπου, το οποίο μου είχαν πει (ακτινολόγος που το βρήκε και γυναικολόγος) ότι δεν επηρεάζει στη θέση που βρίσκεται και ότι κατά πάσα πιθανότητα θα μεγαλώσει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Μάλιστα, ένας γιατρός μου είχε πει ότι υπάρχει μικρή πιθανότητα να δημιουργήσει και πρόβλημα στην εγκυμοσύνη γιατί "καμιά φορά ξεφεύγουν". στην αρχή της εγκυμοσύνης ήταν εκεί και ο γιατρός μου είπε ότι θα το παρακολουθούμε. Ωστόσο, στον τελευταίο υπέρηχο που έκανα στις 18 εβδ. τον ρώτησα αν μεγάλωσε κι αυτός το έψαχνε αλλά δεν κατάφερε να το εντοπίσει, μάλιστα με ρώτησε αν θυμόμουν πού ήταν:confused:. Γίνεται να έχει εξαφανιστεί; Μακάρι δηλαδή αλλά εγώ ξέρω ότι λόγω ορμονών μεγαλώνουν...

Link to comment
Share on other sites

εγώ πριν μείνω έγκυος είχα ενα πολύ μικρό ινομύωμα αριστερά.στην εγκυμοσύνη με ψιλοπονούσε γιατί μεγάλωνε κ αυτό.έχει πολύ καιρό να με ενοχλήσει κ απ'ότι κατάλαβα πρέπει να έχει σταματήσει να μεγαλώνει.μην αγχώνεστε...τώρα για το αν εξαφανίζονται, αλήθεια δεν το ξέρω....περίεργο μου φαίνεται αλλά μακάρι!!!

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Ο γυναικολόγος μου, στον τελευταίο υπέρηχο που έκανα μου έιπε για ινομυωμα 2,1 εκ.....

Ομολογώ ότι έχασα τη γή κάτω από τα πόδια μου, αγχώθηκα ότι θα επηρεάσει το μωράκι μου.

Αυτός βέβαια με καθησύχασε..... Αλλά με προβληματίζει το γεγονός ότι και πριν την εγκυμοσύνη μου και μέχρι τη 18η εβδομάδα, που έκανα τον τελευταίο υπέρηχο, δεν είχα / φαίνονταν κάποιο ινομύωμα στη μήτρα.

 

Μπορεί έτσι απλά να εμφανίζεται και να εξαφανίζεται???

Κι αν μεγαλώσει??? Σε κάποιο site διάβασα ότι μπορέι να μην αφήσει το έμβρυο να παρει τη σωστή για τη γέννα θέση......

Να μαθαίνεις σαν να πρόκειται να ζεις αιώνια, να ζεις σαν να πρόκειται να πεθάνεις αύριο.

preg.png

 

Link to comment
Share on other sites

κ εγω ειχα αλλα δεν μου παρουσιασε κανενα προβλημα...μεγαλωνε οσο προχωρουσε η εγκυμοσυνη αλλα σε καποιο σημειο σταματησε να μεγαλωνει..νομιζω πρεπει να ειχε φτασει στα 4-5 εκατοστά.

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί έτσι απλά να εμφανίζεται και να εξαφανίζεται???

Κι αν μεγαλώσει??? Σε κάποιο site διάβασα ότι μπορέι να μην αφήσει το έμβρυο να παρει τη σωστή για τη γέννα θέση......

Νομίζω πως ναι, μπορεί να εμφανίζεται και να εξαφανίζεται. Εγώ είχα ένα μικρό σαν μπιζέλι πριν μείνω έγκυος, στην εγκυμοσύνη είχε φτάσει σε μέγεθος λεμονιού, τώρα έχει μείνει κάτι σαν φακή! Πρόβλημα δεν μου δημιούργησε, από την αρχή μου είχαν πει ότι δεν υπήρχε θέμα λόγω της θέσης του. Οπότε μην αγχώνεσαι άδικα, θα σου πει ο γιατρός σου αν είναι σε θέση που μπορεί να εμποδίσει τη γέννα ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Κορίτσια γειά σας και από μένα..

Μπήκα αισίως στην 14η εβδομάδα κύησης και όλα καλά μέχρι στιγμής δόξα τον Μεγαλοδύναμο!!!!

Το πρόβλημά είναι ότι παρέα με το μωρό μου μεγαλώνουν μαζί και 4 ινομυώματα όπου το μεγαλύτερο μέχρι στιγμής είναι 6εκ.!!!!

Η αλήθεια είναι ότι έχω ανησυχήσει γιατί δεν γνωρίζω την εξέλιξή τους.

Ευτυχώς και τα 4 είναι εκτός μήτρας.

Ο γιατρός με καθυσυχάζει αλλά καταλαβαίνετε ότι έχω μια αγωνία και ένα φόβο.

Το μόνο που μου έχει πει είναι να ξεκουράζομαι πολύ, αποχή απο το σεξ, και πολύ νερό....

Έχει ή είχε καμιά ανάλογη εμπειρία, τι σας έλεγαν ή τι σας λένε οι γιατροί σας....????

Πήγαν όλα καλά???

Ευχαριστώ πολύ!!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καταρχήν να σου ζήσουν τα διδυμάκια σου!!!

πόσο σου μεγάλωσαν μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης???

ο γιατρός σου τι σου έλεγε να προσέχεις??

έχω αγχωθεί αρκετά γιατί αν από τώρα στην 14η εβδομάδα είναι 6 εκατοστά, που θα φτάσει μέχρι να γεννήσω???? με τρομάζει λίγο αυτό

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα ηταν περιπου 3εκ δεν τα εβγαλα και η γιατρος μου ειπε οτι ηταν σε θεση που δεν ενοχλουσαν,τωρα τα επιβλεπω καθε 6μηνο.δεν με αγχωσε καθολου.δεν ξερω να σου πω ποσο ηταν στο τελος τις εγκυμοσυνης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πολλά, ένα εκ των οποίων έφτασε 8 εκατοστά. Πριν την εγκυμοσ΄νη ήταν περίπου 5, αμέσως με τον πρώτο υπέρηχο το μετρήσαμε περίπου 7 εκ. αν θυμάμαι καλά, μέχρι τον 9ο μήνα μεγάλωνε και μετά μίκρηνε λίγο. Το αφαίρεσα με την καισαρική, αφού ήταν σχεδόν πάνω στον τράχηλο και δεν υπήρχε περίπτωση να χωρέσει το μωρό να βγει από εκεί.

Μου είχαν πει ότι θα έχω πονάκια, και όντως πιθανόν να είχα, κυρίως όταν ακουμπούσα κάποιο άλλο όργανο. Πιο πολύ νομίζω με πόνεσαν τα άλλα, τα πολλά μικρά ινομυώματα που είχα, που ακουμπούσαν στα έντερα. Μια φίλη μαία μου είχε πει ότι θα έχω συσπάσεις και όντως είχα, αλλά όλα τα προβλήματα τελείωσαν όταν έγινε η μήτρα μεγαλύτερη σε μέγεθος από το ινομύωμα. Όλα π΄΄ηγαν καλά, η κόρη μου είναι 27 μηνών τώρα και περιμένω και το δεύτερο, μόνο με κάμποσα μικρά ινομυώματα που ούτε το γιατρο νοιάζουν, ούτε εμένα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Α, ναι, το σεξ ήταν απαγορευμένο καθ' όλη τη διάρκεια της κύησης. Και μου είχε πει να μη σηκώνω βάρος (κλασικό), να μην πολυσκύβω και σηκώνομαι αν δεν υπάρχει λόγος και να μην πηγαίνω άσκοπες βόλτες. Δηλάδή με άφηνε να πάω σούπερ μάρκετ με το αυτοκίνητο και πίσω πάλι. Αλλά μιλάμε για τεράστιο ινομύωμα, εξωτερικό μεν, σε ζόρικη θέση δε...

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει η κορούλα σου και με το καλό το μωράκι σου εύχομαι!!!!

Καλά και μένα καισαρική έτσι κι αλλιώς μου είπε...

και όχι δουλειές, ένα μαγείρεμα και πολύ σου είναι, δεν μου έκοψε βέβαια την δουλειά γιατί είναι γραφείου.

Μου είπε θα κάνεις κανονικά ότι κάνουν όλοι αλλά δεν θα ξεπερνάς τις αντοχές σου...

Το σεξ καλά άστο...το 2014 πάλι...αλλά είναι και οι ορμόνες που δεν με αφήνουν ήσυχη...

προς το παρόν δεν με πονάνε καθόλου, και θέλω να πιστεύω πως θα πάμε καλά...μου είχε πει πως το μωρό θα τα παρακάμψει όταν αρχίζει και μεγαλώνει...μακάρι τι να πω...

σ'ευχαριστώ πάρα πολύ να είσαι καλά,

κάθε φορά που ακούω ή διαβάζω ότι η εγκυμοσύνη είχε καλή πορεία με τα ινομυώματα ηρεμώ.

Αύριο θα πάμε στο γιατρό να δούμε που βρισκόμαστε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημέρα makmarev, σήμερα διάβασα το μήνυμα σου σχετικά με τα ινομυώματα που έχεις.Θα ήθελα να σου πω την δική μου περίπτωση. Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου με ινομύωνμα 9 εκ.. , ναι καλά διαβάζεις, και μέχρι την 36 εβδομάδα μου έφτασε τα 16 εκ.. γέννησα με καισαρική τον γιόκα μου στις 36 και 1 και ευτυχώς όλα πηγαν καλά. Επίσης να σου πω ότι το δικο μο ινομύωμα ήταν μέσα στην μήτρα κ το μωρό μου το πλάκωνε, το κλωτσούσε και γενικά δεν χώραγε..Ελπίζω να είσαι καλά κ όλα να σου πάνε καλά!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

dora28 καλημέρα!!! πραγματικά μιλάμε για ένα πολύ μεγάλο ινομύωμα!!! μπράβο που τα κατάφερες και έχεις το αγοράκι σου αγκαλιά!!!! και εγώ δόξα τον Μεγαλοδύναμο καλά πάω. κλείνω αισίως την 23η εβδομάδα και το μεγαλύτερο ινομύωμα έχει φτάσει τα 5εκ....καλά σε σύγκριση με το δικό σου δεν το συζητώ μινιατούρα :D...θέλω να πιστεύω πως και με μένα όλα καλά θα πάνε και θα κρατήσω και εγώ το αγοράκι μου στην αγκαλιά μου...ο γιατρός μου μου είπε πως αυτά καμιά φορά μεγαλώνουν όσο μεγαλώνουν μέχρι τον 7ο και μετά σταματάνε ή καμιά φορά αρχίζουν να μικραίνουν....το εύχομαι...πάντως από ότι ακούω είναι σύνηθες το φαινόμενο με τα ινομυώματα....ααααχ ελπίζω να πάμε καλά!!! σ'ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο και να σου ζήσει ο γιόκας σου!!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μενα. Εγώ ανακάλυψα τα ινομυώματα πολύ πριν μείνω έγκυος. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη το μεγαλύτερο έφτασε στον 7ο μήνα περίπου 11 εκατοστά. Από εκεί και πέρα ο γιατρός δεν μου είπε τίποτε για μέγεθος για να μην με αγχώσει. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη πάλι μεγάλωσαν πολύ και έβγαλα και άλλα.

Από την αρχή ήξερα ότι θα κάνω καισαρική λόγω των ινομυωμάτων. Ο γιατρός μου όμως ήταν καθησυχαστικός αρκεί να ακολουθούσα τις οδηγίες του. Ξεκούραση, όχι βάρη και γενικά μια σχετική προσοχή μεγαλύτερη από το συνηθισμένο. Δεν μπορώ να πω ότι ήμουν και τόσο υπάκουη!!:oops::oops:

Πάντως δεν μου δημιούργησαν κανένα απολύτως πρόβλημα στις εγκυμοσύνες μου. Είχα φυσιολογικότατες εγκυμοσύνες, οι κοριτσάρες μου αναπτύχθηκαν μια χαρά και ο τοκετός ήταν φοβερή εμπειρία και ευτυχώς εντελώς ανώδυνη. Γεννησα και τις δύο προγραμματισμένα στις 38 εβδομάδες.

Μετά τον τοκετό τα ινομυώματα συρρικνώθηκαν και το μεγαλύτερο έγινε 3,5 εκατοστά. Τώρα έχω μια κουκλάρα 5 ετών, μια φουσκίτσα 10 μηνών και για να σου πω την αλήθεια έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου και για τρίτο. Δεν με πτοούν καθόλου τα ινομυώματα. Δεν θα τα αφαιρέσω γιατί δεν μου δημιουργούν αιμοραγίες (είναι πίσω από τη μήτρα) απλά έχω μάθει να ζω με αυτά. Τα παρακολουθώ κάθε χρόνο υπερηχογραφικά σαν να είναι τα μωράκια μου:lol::lol::lol:

Μην σε ανησυχούν καθόλου. Ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού και όλα θα πάνε καλά, θα το δεις. Βγάλτα από το μυαλό σου απλά να είσαι προσεκτική. Σου εύχομαι με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά!

Link to comment
Share on other sites

natydia να σου ζήσουν τα μικρούλια σου!!!! χαίρομαι πραγματικά όταν όλα πάνε καλά...παίρνω θάρρος!!! η αλήθεια είναι ότι μέχρι στιγμής ούτε που με έχουν ενοχλήσει, ούτε πόνους, ούτε αίμα, τίποτα και όσο περνάει ο καιρός και μπαίνω στον 7ο και το μωρό μου γίνεται βιώσιμο αρχίζω και χαλαρώνω..λέω τώρα ότι γίνει και να γεννηθεί έχει πιθανότητες να επιβιώσει...σήμερα θα πάμε να κάνουμε και το Β'επιπέδου οπότε θα μου πούνε που βρισκόμαστε!!! πάντως να χαίρεστε όλες τα παιδάκια σας και ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο και για τις ευχές σας!!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου makmarev! Και εγώ έχω 2 ινομυώματα που τα παρακολουθώ πολλά χρόνια, είχαν φτάσει 2 και 3 εκατοστά πριν την εγκυμοσύνη. Επειδή είναι εκτός μήτρας ο γιατρος είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνουμε τίποτα, απλώς όταν τελειώσω με εγκυμοσύνες και συνεχίζουν να μεγαλώνουν μπορούμε να τα βγάλουμε. Είχα μια καλή εγκυμοσύνη χωρίς πόνους και γέννησα φυσιολογικά και έυκολα, γενικώς δεν με ενοχλησαν σε τίποτα. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι πολύ σημαντικό που είναι εκτός μήτρας, έτσι δεν επηρεάζουν την εγκυμοσύνη. Γύρω στον 6ο είχαν φτάσει 7 και 6 εκ. , μετά σταματήσαμε να τα παρακολουθούμε..

 

Πώς πήγε η β' επιπέδου? Όλα καλά εύχομαι να είναι!

Link to comment
Share on other sites

vivien9 καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ και να σου ζήσει το παιδάκι σου. ευτυχώς και εμένα αν και 4 είναι εκτός μήτρας. Τώρα στο Β' επιπέδου που κάναμε το μεγαλύτερο είναι 5εκ και τα αλλα απο 3εκ.εως 4εκ. και πολλαπλά μικρότερα εξωτερικά της μήτρας. Ο γιατρός που μου έκανε την εξέταση μαζί με τον δικό μου το γιατρό είπαν ότι όλα καλά και πάμε μια χαρά. Ευτυχώς!!!

εύχομαι βέβαια να μη μεγαλώσουν άλλο :-D. Βέβαια απ'ότι μου είπε ο γιατρός θα πάμε καισαρική γιατί δεν το ρισκάρει για φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι, μπράβο σου!!

 

Μήπως σου είπε ο γιατρός ποιοι είναι οι κίνδυνοι αν πάτε φυσιολογικά?? 'Εχω ένα μικρό άγχος για μελλοντική δεύτερη εγκυμοσύνη. Αρχικά ο γιατρός μου πρότεινε αφού σαράντησα να αφαιρέσουμε τα ινομυώματα λαπαροσκοπικά, εγώ όμως δεν ήθελα γιατι μου είπε ότι μετά θα κάνω αναγκαστικά καισαρική.. γιατί να κάνω καισαρίκη αφού ήταν τόσο εύκολη η πρώτη μου γέννα. Απ΄την άλλη ξέρω και γω.. μου έχει μπει ο φόβος..

Link to comment
Share on other sites

vivien9 καταρχήν συγνώμη που άργησα να σου απαντήσω. Ο γιατρός μου μου είπε να μη ασχοληθώ ούτε μετά με τα ινομυώματα διότι ίσως και να μην υπάρχουν... γενικότερα είναι απρόβλεπτα από ότι μου έχει πει, σε επόμενη εγκυμοσύνη ίσως και να μην τα δούμε καθόλου μου είπε. τώρα σε φυσιολογικό τοκετό δεν το ρισκάρουν γιατί αυτά επειδή είναι στα τοιχώματα της μήτρας ίσως να δώσουν συσπάσεις περισσότερες ίσως όμως και να μη δώσουν καθόλου, ίσως να αιμοραγήσουν, ίσως βέβαια και να μην κάνουν τίποτα απο αυτά. Πάντως δεν το ρισκάρουν γιατί δεν ξέρουν πως θα συμπεριφερθούν γενικότερα. Μείνε εσύ έγκυος με το καλό και ας έρθει το μωράκι σου και με καισαρική δεν έχει σημασία. Όπως και να έχει σου εύχομαι τα καλύτερα!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...