Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα βάλουμε σταθερό μηχανισμό στα δόντια (7 χρονών)


Recommended Posts

Μετά από επίσκεψη σε παιδοοδοντίατρο και ορθοδοντικό και διάφορες εξετάσεις ακτινολογικές είδαμε ότι χρειαζόμαστε μόνιμο σταθερό μηχανισμό στην πάνω γνάθο γιατί είναι στραβή...Είναι 7 χρονών τώρα και το μηχάνημα αυτό, το οποίο θα φοράει μόνιμα για 1 χρόνο, θα ανοίξει σωστά την γνάθο για να βγουν τα γερά μας δόντια...εμείς νομίζαμε ότι θα είναι αυτό και πάπαλα αλλά η ορθοδοντικός μας προσγείωσε ανώμαλα και μας ενημέρωσε ότι στο τέλος αυτής της θεραπείας θα χρειαστεί κάτι αντίστοιχο σε πιο ελαφρύ όμως και για την κάτω ...και εκεί υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα...δηλαδή για επόμενα 5 χρόνια θα έχουμε στενή παρακολούθηση έτσι έστω και να αποφύγουμε τα σιδεράκια και στα 12-13 να έχουμε απόλυτα όμορφα και ίσα δοντάκια....

Θα το κάνουμε ...θα το κάνουμε γιατί εγώ μικρή την πάτησα και τώρα παιδεύομαι . Δεν θέλω να πάθει το παιδί μου το ίδιο ...

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια ή κάποιος έχει εμπειρία αντίστοιχη σε τέτοιο μηχάνημα...συγκεκριμένα θα πιάσει τα πίσω δύο δόντια δεξιά και αριστερά θα ενώνονται με μια μεμβράνη στον ουρανίσκο όπου εκεί και στις επισκέψεις στο Ιατρείο και εμείς δύο φορές την ημέρα με ένα κλειδάκι θα στρίβουμε 2 φορούλες έτσι έστω να ανοίξει η γνάθο της... μας καθησύχασε δε ότι συνηθίζεται πολύ εύκολα από το παιδί αλλά εγώ να πω την αλήθεια δεν κοιμήθηκα χθες βράδυ από το άγχος....πως θα το πάρει, αν την ενοχλεί, και όλα αυτά που ανησυχούν τις μανούλες.... δεν ξέρω... ελπίζω να το δει ομαλά και να πάνε όλα καλά....

 

Σας ευχαριστώ

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν ξερω εαν ειναι το ιδιο, αλλα φορουσα και εγω ενα πραγμα παρομοιο μικρη και πρεπει να γυριζαν και εμενα οι γονεις μου κατι με κλειδι (διαβαζοντας την περιγραφη σου το θυμηθηκα). δεν θυμαμαι να με ενοχλουσε παραπολυ, το αισθημα σε τις τροφες που εμπαιναν αναμεσα θυμαμαι καθως και οτι με ενοχλουσε στην αρθρωση... στην κατω γναθω δεν ειχα βαλει. ο αδερφος μου παντος λιγα χρονια μετα αποφασιστηκε να του κανουν εξαγωγη δοντιων παρα να προχωρισουν με αυτη την μεθοδο

Link to comment
Share on other sites

κοριτσι, έβαλε ο μικρός γιος μου στα 8. Λέγεται μασελάκι και θέλαμε να ανοίξουμε την επάνω γνάθο για να "καπακώνει" την κάτω γνάθο. Είχαμε σταυροειδη σύγκλιση. Το φορέσαμε 3 χρόνια, όλη την μέρα εκτός του σχολείου, το ανοίγαμε με το κλειδί κάθε βδομάδα και τον έβλεπε ο ορθοδοντικός για 2' κάθε 2 μήνες. Το βγάζαμε το πλέναμε, το παιδί μιλούσε καλά, και στο τέλος το ξέχασε. Ενα μασελάκι το χάσαμε, ένα έσπασε από την χρήση και το τελευταιο το έχουμε ενθύμιο. Από τιμή σας είπε?ΒΕΒΑΙΑ μετά φορέσαμε σταθερά σιδεράκια στα επάνω και μάλλον του χρόνου και στα κάτω. Ολη αυτή η διαδικασία 2.500? (από το ταμείο πήρα 550?)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

To βάλαμε το μασελάκι στις 14/11...πρώτη αντίδραση κλάμα και κακό, δεν μπορούσε να φάει καλά μία ή δύο μέρες και ψεύδιζε τις λέξεις...για ένα μήνα είχαμε θέμα με τις στροφούλες που έπρεπε να κάνουμε εμείς...εκεί να δεις...έτρεμε το χέρι του άντρα μου, αυτή να φοβάται....μετά από 2 εβδομάδες το συνηθίσαμε στο τέλος δε το είδαμε σαν παιχνίδι....

Τώρα πλέον σταματήσαμε την περιβόητη "στροφούλα" και το έχουμε απλά στο στόμα μας...με την διαφορά βέβαια ότι εμάς είναι μόνιμο και σταθερό δεν το βγάζουμε ποτέ και θα το έχουμε ένα χρόνο ...δεν την ενοχλεί και ήδη η πάνω γνάθος έχει ανοίξει (βλέπω κενό στα μπροστινά δόντια). Αντε να δούμε!!

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σα και απο μενα , εψαχνα να βτω στο διαδυκτιο αυτο ακριβως και θα ανοιγα θεμα εδω κι εγω μεχρι που το βρηκα.

Σημερα η οδοντιατρος μας μιλησε για το μασελακι αυτο και την Τριτη θα την δει η ορθοδοντικος , η τιμη ομως που μας ειπε με εκανε να πεω απο τα συννεφα , 1000,00 ? .

Καποιος δημοσιος τομεας δεν καλυπτει τιποτα ? Δεν υπαρχει ενα δημοσιο κεντρο που να ειναι για τα δοντια των παιδιων ? Εαν πληρωσεις ιδιωτικα , περνεις καποιο ποσο των χρηματων πισω?

Εαν ξερει καποια σας πρακαλω απαντηστε μου γιατι με επειγει.......

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σα και απο μενα , εψαχνα να βτω στο διαδυκτιο αυτο ακριβως και θα ανοιγα θεμα εδω κι εγω μεχρι που το βρηκα.

Σημερα η οδοντιατρος μας μιλησε για το μασελακι αυτο και την Τριτη θα την δει η ορθοδοντικος , η τιμη ομως που μας ειπε με εκανε να πεω απο τα συννεφα , 1000,00 ? .

Καποιος δημοσιος τομεας δεν καλυπτει τιποτα ? Δεν υπαρχει ενα δημοσιο κεντρο που να ειναι για τα δοντια των παιδιων ? Εαν πληρωσεις ιδιωτικα , περνεις καποιο ποσο των χρηματων πισω?

Εαν ξερει καποια σας πρακαλω απαντηστε μου γιατι με επειγει.......

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!!!

 

το ικα καλυπτει ορθοδοντικες θεραπειες με δικους του γιατρους.δεν ξερω αν σου επιστρεφουν χρηματα αν το κανεις ιδιωτικα.τον δικο μου τον ειδαν περισυ κ θα τον ξαναδουν φετος που θα εχει βγαλει τα περισσοτερα ωστε να διαμορφωσουν εικονα για την θεραπεια.για να τον δει ομως ορθοδοντικος πριν τα 10 πρεπει να εχει κρινει οδοντιατρος οτι χρειαζεται.παραπεμπτικο δλδ.ειναι λιγο χρονοβορο αλλα ξερω οτι κανουν καλη δουλεια κ δεν πληρωνεις κατι

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...