Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλες μου και μελλοντικές μανούλες...Λοιπόν..Χρειάζομαι την βοήθεια σας , καθώς νομίζω πως έχω σποράκι μέσα μου!!!Είμαι 30 χρονών και πάντα σταθερό κυκλο.Ούτε μία μέρα καθυστέρησης.Με τον άντρα μου(βασικά αρραβωνιασμένοι αλλά άντρας μου είναι) κάναμε κατά διαστήματα και ελεύθερο..ΟΛΑ ΜΕΣΑ που λέμε....Υπήρξαν γόνιμες μέρες που δεν πιάσαμε παιδακι...Τώρα όμως μάλλον το πιάσαμε.....Υστερα από πολύ αγχος ξέχασα αν ήταν να αδιαθετήσω 19-20- η 21 του μηνός...Το θέμα δεν ειναι αυτο....Σας ετυχε να θέλετε τοσο πολύ ένα μωράκι και να σας πιάνει φοβία όταν είστε μόνη σας?Εχω σαφώς όλα τα συμπτωματα περιοδου-εγκυμοσυνης ευαισθησια κλαμα τρελους πόνους στην μεση χαμηλα ,στο στηθος και εχτες σκουπιζωντας την μύτη είχα λίγο /αίμα..Σε περιπτωση που ειμαι έγκυος και γιατι έχουν ξεκινησει από τώρα οι αυπνίες?Είναι φυσιολογικές?ΑΑΑΑΑΑΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ...Εχω ένα σκυλάκι που υπεραγαπάω και κοιμομαστε πάντα και οι 3..Πεντακαθαρο και εμβολιασμενο/...Ο γυναικολογος μου μου ειπε πως απο την στιγμη που ειναι ο σκυλος μου πεντακαθαρος να εξακολουθω να κανω το ίδιο..Ετσι και το μαθει η πεθερααα μου θα τρελαθει..Στα τετοια μου όμως.....Ερώτηση φιλης από δίπλα..Ειναι έγκυος 2 μηνών και πάσχει από κρίσεις πανικού ....Ο γιατρος της σύστησε zanax μόνο σε περίπτωση κρίσης..Καμια γνώμη?ΣΑΣ ΖΑΛΙΣΑ ΕΕΕ????:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


maraki29 ψυχραιμια!ας τα πάρουμε τα πραγματα με την σειρά. Να ρωτήσω αρχικά γιατι δεν είναι ξεκάθαρο στο μηνημά σου:εσεις επιδιώκατε αυτή την εγκυμοσύνη? αναφέρεις πως είχατε επαφές χωρίς προστασία, οπότε φαντάζομαι πως θα είχες στο μυαλό σου αυτή την πιθανότητα. Επίσης δεν κατάλαβα εκανες τεστ εγκυμοσύνης?είναι σίγουρο πως είσαι έγκυος?ο αρραβωνιαστικός σου τι στάση κρατά? Θα πρέπει να διευκρινήσεις τι ακριβως εννοείς όταν λες οτι φοβάσαι να μείνεις μόνη σου. Σου έχει ξανασυμβεί?τι νιώθεςι οτι φοβάσαι?είναι κάτι συγκεκριμένο η περισσότερο μια γενική άισθηση άγχους οτι κάτι κακό θα σου συμβεί?2ον: δεν κοιμάσαι καθόλου?κοιμάσαι ξυπνάς και δεν μπορείς να ξανακοιμηθείς?έχεις κάποιοα σωματική ενόχληση τόσο μεγάλη που σε δυσκολεύει στον ύπνο?γενικότερα, κάποιοα συμπτώματα είτε σωματικής είτε ψυχολογικής φύσεως δεν είναι απαραίτητο οτι τα βιώνουν όλες οι γυναίκες σε περίοδο εγκυμοσύνης. Δεν είναι απαραίτητο δηλ για παράδειγμα να έχεις αναγούλες, τάση για εμετό,αυπνία (σωματικά συμπτώματα) ή κλάμα, κατάθλιψη, έντονο άγχος (ψυχολογικά συμπτώματα) επειδή αναφέρονται ως συνιθησμένες "παρενέργειες" της εγκυμοσύνης. Σε περίπτωση που έχεις ή δεν έχεις κάποιοα συνηθισμένα συμπτώματα που περιγράφουν οι γυνάικες όταν διέρχονται μια εγκυμοσύνη δεν χρειάζεται να ρποβληματίζεσαι αν κατι παεί ή δεν πάει καλα΄. Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και αντιδρά με ιδιαίτερο τρόπο σε μια τόσο ευαίσθητη περίοδο όπως είναι αυτηή της εγκυμοσύνης. Αρμόδιος να σε βοηθήσει και να αξιολογήσει το εκάστοτε σύμπτωμα είναι ο γυναικολόγος που σε παρακολουθεί.3ον Είναι δυνατόν βρε κορίτσι μου σε μια τόσο ιδιαίτερη στιγμή της ζωής σου να σκέφτεσαι τι θα πεί η πεθερά σου?για όνομα δηλαδη...εαν το σκυλάκι είναι πεντακάθαρο και εμβολιασμένο και η φροντίδα του γίνεται με τον σωστό τρόπο (για πολλούς λόγους βέβαια την φροντίδα του υπο την έννοια του υγιεινής του καλο είναι να την αναλάβει ο άνδρας σου) ποιόν άλλο αφορα΄το θέμα εκτος απο εσένα και τον αρραβωνιαστικό σου?για οτιδήποτε έχει να κάνει με την εγκυμοσύνη και το μωράκι εσεις αποφασίζετε, ούτε οι μαμάδες ούτε οι πεθερές...οτι δήποτε κάνει εσάς να αισθάνεστε καλα΄, ειδικά εσένα οτι σε κάνει να νιώθεις ήρεμη και χαλαρή αυτό είναι και το σωστό.4ον σε οτι αφορά την φίλη σου, θα έλεγα οτι στο 1ο τρίμηνο που γίνεται η οργανογένεση του εμβρύου, καλό είναι να αποφύγει οποιοδήποτε φάρμακο, ακόμα και ντεπόν που λένε.Φάρμακα στην εγκυμοσύνη συστήνονται μόνο εαν τα οφέλη της χορήγησης της αγωγ΄ςη κρίνονται εκείνη την χρονική στιγμή απο τον θεράποντα γιατρό μεγαλύτερα απο κάποιοα επιπλοκή που μπορεί να προκύψει στο έμβρυο. Είναι συχνές οι κρίσεις πανικού?πότε ξεκίνησαν?καλό θα ήτανσυνδυαστικά με τα ηρεμιστικά τα οποία τουλάχιστον στο 1ο τρίμηνο θα έλεγα οτι είναι προτιμότερο να μην τα παρει καθόλου, να παρακολουθείται συμβουλευτικά απο κάποιον ειδικό (ψυχολόγο).Φαρμακευτική αγωγή τέτοιου είδους (ηρεμιστικά, αντικαταθλιπτικά) πάντοτε για μακροπρόθεσμα αποτελέσματα καλό είναι να συνδυάζονται με συμβουλευτκή υποστήριξη /ψυχοθεραπεία, αλλιώς απλά "κουκουλώνουν" το πρόβλημα.Ελπίζω να σε κατατόπισα κάπως. Προσπάθησε να ηρεμήσεις κ να χαλαρώσεις. Περιμένουμε νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!νομιζω πως ολα αυτα που περιγραφεις ειναι φυσιολογικα σε ενα πλαισιο αγωνιας και ανυπομονησιας να αποκτησεις παιδι....εισαι οντως εγκυος ομως?εκανες καποια εξεταση η απλα το νιωθεις εσυ απο ενστικτο ας πουμε?βαλε τα πραγματα σε μια ταξη οπως λεει και η manefi.....ο αρραβωνιαστικος σου το ξερει??

 

τωρα αν οντως εισαι εγκυος και με τον δικο σου ολα οκ για το τι θα κανετε με το παιδι,(η πεθερα δεν εχει λογο να παρεμβει...)να σου πω πως οκ το σκυλι ειναι καθαρο αλλα εγω προσωπικα θα το εδιωχνα απο το κρεβατι...γενικα επειδη υπαρχει φοβος για τοξοπλασμα ειναι καλο να το εχεις σε καποια αποσταση(αν και αν δεν εχεις παρει βικροβιο απο το συγκεκριμενο ζωο,δεν παιζει να παρεις τωρα αλλα καλυτερα να αποφευγεις την επαφη με τα ζωα κυριως γατες και αδεσποτα...)

 

το οτι δεν κοιμασαι νομιζω πως μαλλον ειναι ψυχολογικο...δεν δικαιολογειται σε τοσο μικρη κυηση...συνηθως στην αρχη κοιμομαστε πολλες ωρες(εγω τουλαχιστον κοιμομουνα τουλαχιστον 12 ωρες καθε βραδυ...ενω κανονικα κοιμαμαι 7-8 ωρες...)εχω καμια βδομαδα που κοιμαμαι πιο φυσιολογικα και μπαινω στον 7ο σε λιγες μερες....

 

για τη φιλη σου που παθαινει κρισεις πανικου να της πεις πως ο γιατρος της δεν ειναι αρκετα ανημερωμενος στο θεμα...υπαρχουν πλεον φαρμακευτικες αγωγες τελειως φυτικες που δεν εχουν καμια παρανεργεια στη εγγυμοσυνη...εχω το ιδιο προβλημα..αρχισα να παθαινω κρισεις 4-5 μηνες πριν μεινω εγκυος και η εγκυμοσυνη εκανε το προβλημα χειροτερο...εγω αποφασισα να παω σε ψυχολογο,γιατι δεν μου αρεσει να βασιζομαι σε φαρμακα..αν δεν λυσεις τα θεματα που σου το προκαλουν ταλαιπωρεισαι πολυ περισσοτερο!ξεκινησα να πηγαινω οταν ημουνα 2 μηνων γιατι δεν παλευοταν,και απο τον 1ο μηνα ειδα τεραστια αλλαγη...ειναι ολα στο μυαλο μας...πες της μη κανει καμια βλακεια και παρει ζαναξ...αν θελει να παρει κατι εχει αλλες επιλογες..εγω επειδη δεν παιρνω δεν εχω καποιο να σου προτεινω,αλλα μπορει να το ψαξει...για μενα η καλυτερη λυση ειναι ο ψυχολογος!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα .Λοιπόν έγραψα και πριν αλλά δεν δημοσιευτικε,οπότε σας το ξαναγράφω.Εχω σταθερό κύκλο και έχω 4 μέρες καθυστέρηση.Μίλησα με τον γιατρό μου στο τηλέφωνο και θα πάμε την Τετάρτη.Καταρχήν σας ευχαριστώ για την απάντησή σας.Θέλω να σας πώ την απόφαση μου και θέλω από την καρδιά σας μια απάντηση.Πρώτα απ όλα να ξεκαθαρίσω πως ο αρραβωνιαστικός μου θέλει το παιδι αν και αυτες τις μέρες είναι πολύ σκεπτικός.Όχι επειδή είμαι έγκυος αλλά επειδή ήρθαν τωρα πολλές οικονομικές δυσκολίες .Ελευθερο κάναμε στις μη γόνιμες μέρες και αφου τους τελευταιους 6 μήνες δεν είχα πιάσει το είχαμε για σιγουριά.ΕΓΚΥΟΣ=ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΟΝΟ.Είχαμε στόχο μέχρι του χρόνου που θα φτιάχναμε το σπίτι μας ,να παντρευόμασταν του χρόνου τον Μαιο και μετά να βάζαμε μπρος για μωράκι.Εγω περίμενα να μείνω εγκυος(τωρα δηλαδή )για να καταλάβω πως δεν ειμαι ικανή αυτή την στιγμή,.Και γιατί το λέω.Τα ζαναχ τα παίρνω εγώ.όχι συνέχεια αλλά όταν με πιάνει η κρίση πανικού.Και οι κρίσεις ξεκινησαν από μια παλιά σχέση που είχα που υπήρχε σωματικη και ψυχική βία.Πολύ ξύλο πολύ βρίσιμο.Με το που έμαθα ότι είμαι έγκυος αισθάνθηκα ανευθυνη σε αυτό το μωράκι που θα έρει.Καθησα και σκέφτηκα με πολύ σοβαρα κριτήρια.Είμαι ανεύθυνη γιατί παρόλο που ξέρω πως είμαι έγκυος (4 βδομαδες),έρχονται τόοσα άγχη -χρέη που καπνίζω και με πιάνουν κρίσεις.Κάνω τώρα κακό στο μωρό και δεν το προστατεύω.Είμαι ανευθυνη.Θέλω όταν είναι να ξεκινήσω για μωρό να ΄χω προετοιμάσει το σώμα μου,την ψυχή μου,να έχω κόψει το κάπνισμα και αν πάθω μια κρίση πανικού να μην πάρω ζαναχ.Μίλησα με τον γιατρό και του είπα για έκτρωση και του είπα τους λόγους.Μου είπε πως είναι καλύτερα να διακόψω μια κύηση παρά να φέρω σε κίνδυνο το μωρό μου με συνεχές χάπια και από την στιγμή που δεν τα έχω βρεί με τον εαυτό μου.Γιατι αυριο μεθαυριο ιθα έρθουν μεγαλύτερα βάρη.Ο άντρας μου δεν γνωρίζει για τα ζαναχ.Βεβαια το παίρνω μια φορά τον μήνα και αν.Αλλά αυριο που θα ειμαι 3-4-5-6-μηνων και με πιανουν πιο τακτικά τι θα κάνω?δεν ειμαι ωριμη ακόμα.Και ντρέπομαι πολύ για αυτό.Ο αντρας μου ξέρω πως θέλει το μωρό αλλα τον βλέπω πόσο έχει αγχωθει οικονομικά.Εγώ άνεργη και εκείνος 600 ευρώ.Πριν λίγες μέρες μου έκαναν πρόταση για δουλεια με και καταλαβένεται πως σαφώς δεν θέλουν μια έγκυο.Αλλά τα χρέη είναι τοοοσσσαααα πολλάααα.ζουμε σε ενοικιο όπως όλος ο κοσμος σχεδόν.Οι τράπεζες από παντου μας παίρνουν τηλ.Δεν θέλω να χάσω τον άντρα μου από το αγχος του ουτε να μου πέσει κάτω ξερός.Ξέρουμε πως του χρόνου αν δουλεψουμε καλά και οι δυο θα είμαστε έτοιμοι.Με τον γιατρό μου συννενοηθήκαμε να του πουμε ή πως έχω κύστη ή εξωμήτριο.Ντροπή μου σε αυτό αλλά ξέρω πως ο άντρας μου θελει το παιδί για να μην με στεναχωρήσει.Εγώ όμως έχω πολύ σοβαρότερα προβήματα που αυτα βλάπτουν σίγουρα ένα παιδί.Δεν θέλω να γίνω μανα δολοφονος.Θέλω να είμαι περηφανη μάνα και να απολαμβάνω την κάθε στιγμή τηςς εγκυμοσύνης χωρίς ζαναξ και ζωρίς αγχος.Σας ζητώ συγνώμη.Αλλά νιώθω πολύ ανευθυνη.Μα αν αυτή η ανευθυνότητα σώσει το μελλον των 4ων βδομάδων παιδιου μου τότε μπορεί και να έχω ένα ίχνος υπευθυνότητας που θα το αναπτύξω...Περιμένω νέα σας..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και καλή δύναμη! Νομίζω ότι καμία μας δε μπορεί να σου πει "κάνε έκτρωση" στην ψύχρα! Αυτό που θα ήθελα να σου πω εγώ είναι ότι αν αποφασίσεις να το κρατήσεις προσπάθησε να αποφύγεις τα xanax και το τσιγάρο. Αν πάλι αποφασίσεις διακοπή θεωρώ πως οφείλεις να το συναποφασίσεις με τον άντρα σου, έχετε τα ίδια δικαιώματα πάνω στο μπεμπέ είτε καλώς είτε κακώς... Μίλησε του για το πως νιώθεις, δε νομίζω ότι είναι σωστό ένα τέτοιο ψέμα με τον γιατρό! Αν διακόψεις ξεκίνα γνωσιακή ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει πολύ σύντομα!! Υπάρχουν φθηνά κέντρα ψυχοθεραπείας αν ψάξεις. Και όταν νιώσεις έτοιμη ξεκινάς πάλι...

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσι καλησπερα!παρε δυο βαθιες ανασες και χαλαρωσε λιγο!πρεπει οπωσδηποτε να πεις στον αντρα σου για την εγκυμοσυνη!απο τη στιγμη που θελει παιδι ειναι πολυ κριμα να παρεις μια τετοια αποφαση εν αγνοια του!μη κολας στο προγραμμα που ειχες φανταστει,καμια φορα η ζωη τα φερνει αλλιως!μην κανεις βιαστικες κινησεις!απο τη στιγμη που νιωθεις τοσο ενοχικα τωρα,φαντασου να κανεις και εκτρωση!για μενα το οτι καπνιζεις ειναι το λιγοτερο!περιορισε το στα 4-5 τη μερα και θα εισαι μια χαρα!μη το κοψεις τωρα θα φρικαρεις!το κυριοτερο ειναι οι κρισεις που παθαινεις!μη παιρνεις ζαναξ,δεν κανουν καλο ειτε εισαι εγκυος ειτε οχι!πηγαινε αμεσα σε καποιον ειδικο,ειναι κριμα να κανεις κατι απλα επειδη εχει θολωσει το μυαλο σου!ξερω πως ειναι..!!και οσο προχωραει η εγκυμοσυνη θα χειροτερευει και απο τις ορμονες και γιατι ανεβαινει το διαφραγμα και δεν θα μπορεις να ανασανεις.....και αν το καλοσκεφτεις ολοι πανω κατω στην ιδια οικονομικη κατασταση ειμαστε!τα εξοδα της εγκυμοσυνηε δεν ειναι και τοοοοσα πολλα,μετα ειναι πιο δυσκολα,αλλα μεχρι τοτε ποτε δεν ξερεις!καποια λυση θα βρεθει!μην παρατας αυτη τη ζωουλα που εχεις μεσα σου....δεν μπορω βεβαια να σου πω τι να κανεις,αλλα ρωτησα τη ψυχολογο μου να μου συστησει καποιο σκευασμα ακυνδυνο και μολις μου απαντησει θα σου στειλω!τουλαχιστον αυτο μπορω να το κανω!!θα ρωτησω και τον γυναικολογο μου το απογευμα που εχω ραντεβου αυτος ξερει γιατι εχει και αλλη εγκυο με κρισεις και παιρνει καποιο φαρμακο....το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις ειναι κοιλιακες αναπνοες οταν σε πιανει κριση.σε 2-3 λεπτα περναει!οτι χρειαστεις αν θες στειλε και π.μ.

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παρε το ladoz αντι για τα ζαναξ...ειναι τελειως ακυνδυνα,και να ξερεις πως αν το κρατησεις τελικα,μπορεις να τα παιρνεις και κατα το θηλασμο!σου ευχομαι να κανεις το καλυτερο και ολα να γινουν οπως τα θες!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παρε το ladoz αντι για τα ζαναξ...ειναι τελειως ακυνδυνα,και να ξερεις πως αν το κρατησεις τελικα,μπορεις να τα παιρνεις και κατα το θηλασμο!σου ευχομαι να κανεις το καλυτερο και ολα να γινουν οπως τα θες!

καλέ το ladose είναι ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΟ. προσοχή!! το xanax ηρεμιστικό-υπνωτικό.

δεν αλλάζουμε φάρμακα αν δεν το πει ο γιατρός μας. ούτε προτείνουμε σε άλλους φάρμακα που παίρνουμε εμείς!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην θα συμφωνησω ηρεμησε!!

Εγω δεν θα στα πω ροδινα γιατι δεν ειμαι απο τους ανθρωπους που λενε παμε και εχει ο θεος.....

Γεννησα πριν 9 μηνες και ειμαι πολυ ευαισθητη στο θεμα εκτρωση αλλα.....δεν συμφωνωοτι το κοστος γεννας δεν ειναι τιποτα.....μονο για τις πρωτες εξετασεις ....το ν πρωγεννητικο ελεγχο...δωσαμε 600ευρω!

Το παιδι μου γεννηθηκε με καποια θεματακια και το κοστος για γιατρους, εξετασεις και αργοτερα ειδικα γαλατα ειναι δυσβασταχτο!!

Τλσ το σημαντικοτερο ειναι οτι τα παιδια χρειαζονται ψυχικα υγιεις γονεις οπωσδηποτε διπλα τους!!

Ναι ειναι ιερο πραγμα να φερνεις ενα παιδι στον κοσμο ....αλλα δεν χρειαζονται οι καταλληλες προυποθεσεις;;;; ....οχι ιδανικες απλως καταλληλες.Γιατι να φερνουμε παιδια στονκοσμο που θα πεινασουν κ δεν θα μπορουμε να ειμαστε νηφαλιοι διπλα τους να τα στηριζουμε;;;

Προσωπικα για μενα ενα παιδι δεν ειναι απλη υποθεση....το κανω και βλεπουμε!!

 

Δεν θελω να σε στεναχωρισω κ να σε αγχωσω παραπανω......ειναι απλα και μονο η προσωπικη μου αποψη.

 

Ευχομαι ολα να πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλέ το ladose είναι ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΟ. προσοχή!! το xanax ηρεμιστικό-υπνωτικό.

δεν αλλάζουμε φάρμακα αν δεν το πει ο γιατρός μας. ούτε προτείνουμε σε άλλους φάρμακα που παίρνουμε εμείς!!!

 

Έτσι κι αλλιώς δεν χορηγούνται χωρίς ιατρική συνταγή το xanax τουλάχιστον.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες σας!

Μάλλον θα συμφωνήσω με όλες σας!!

Όλες οι απόψεις είναι σωστές!! Η ίδια βέβαια θα πρέπει να αποφασίσει!

maraki, σίγουρα ο άντρας σου πρέπει να το μάθει και να πορευτείτε μαζί...η δική μου άποψη είναι να του πεις τα πάντα...ΚΑΙ τα ψυχολογικά...πρέπει να έχεις έναν άνθρωπο δικό σου να είναι δίπλα σου...σαφώς πιστεύω ότι χρειάζεται να μιλήσεις με κάποιον ειδικό και σαφώς δεν πρέπει να παίρνεις έτσι απλά κάποιο φάρμακο που σου πρότειναν, ακόμη κι αν είναι όντως ακίνδυνο...επίσης, πράγματι είναι μία δύσκολη εποχή για όλους μας οικονομικά και φυσικά δεν υπάρχει σχεδόν ποτέ η κατάλληλη εποχή για να κάνεις ένα μωρό, εάν δεν είσαι πλούσιος! Το θέμα είναι αν είσαι έτοιμος να του προσφέρεις αγάπη...στην αρχή που διάβαζα το μήνυμα, θα σου έλεγα να προχωρήσεις στην εγκυμοσύνη και θα βρεις τους τρόπους...δεν τα ρίχνουν τόσο εύκολα τα μωρά...αλλά μάλλον δεν είσαι πολύ έτοιμη, ούτε ψυχολογικά, ούτε οικονομικά αυτή την περίοδο...είναι όλα αρκετά μπερδεμένα..καλό είναι να βρεις τον εαυτό σου πρώτα, πριν βάλεις σε προτεραιότητα ένα παιδί.

Βεβαίως, η απόφαση θα πρέπει να είναι κοινή! Συζητήστε...θα σε βοηθήσει!!

Link to comment
Share on other sites

καλέ το ladose είναι ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΟ. προσοχή!! το xanax ηρεμιστικό-υπνωτικό.

δεν αλλάζουμε φάρμακα αν δεν το πει ο γιατρός μας. ούτε προτείνουμε σε άλλους φάρμακα που παίρνουμε εμείς!!!

δεν παιρνω καποιο φαρμακο καλη μου!προσωπικα ειμαι πολυ κατα...μου το συστησαν ο γυναικολογος μου και η ψυχολογος μου οτι σε εγκυες δινουν αυτο,δεν το εχω δοκιμασει!τα ζαναξ τα θεωρεις καλυτερα?τα εχεις παρει?δεν εχω εμπειρια με τα φαρμακα,απλα προτεινω μια καλυτερη επιλογη,που εννοειται η κοπελα θα συζητησει με τον γυναικολογο της πριν παρει οτιδηποτε.......

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

δεν παιρνω καποιο φαρμακο καλη μου!προσωπικα ειμαι πολυ κατα...μου το συστησαν ο γυναικολογος μου και η ψυχολογος μου οτι σε εγκυες δινουν αυτο,δεν το εχω δοκιμασει!τα ζαναξ τα θεωρεις καλυτερα?τα εχεις παρει?δεν εχω εμπειρια με τα φαρμακα,απλα προτεινω μια καλυτερη επιλογη,που εννοειται η κοπελα θα συζητησει με τον γυναικολογο της πριν παρει οτιδηποτε.......

 

Καλημέρα κανίνα. Ως παθούσα κρίσεων πανικου τα xanax δεν βοηθάνε,δεν λειτουργούν θεραπευτικά δηλαδή. Τα έχω πάρει γιαυτό στο λέω. Απλά αγχολυτικά είναι. Και όταν πάθαινα κρίση έπαιρνα ένα και μέχρι να με πιάσει περνούσε. Ούτε ηρεμηστικά ούτε υπνωτικά είναι. Δεν ξέρω αν επιτρ'επονται στην εγκυμοσύνη,ο γιατρός ξέρει μόνο.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν παιρνω καποιο φαρμακο καλη μου!προσωπικα ειμαι πολυ κατα...μου το συστησαν ο γυναικολογος μου και η ψυχολογος μου οτι σε εγκυες δινουν αυτο,δεν το εχω δοκιμασει!τα ζαναξ τα θεωρεις καλυτερα?τα εχεις παρει?δεν εχω εμπειρια με τα φαρμακα,απλα προτεινω μια καλυτερη επιλογη,που εννοειται η κοπελα θα συζητησει με τον γυναικολογο της πριν παρει οτιδηποτε.......

ως φαρμακοποιός, απλά λέω ότι είναι άλλη κατηγορία φαρμάκων με άλλες ενδείξεις κι άλλη χρήση. ΜΗΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΦΑΡΜΑΚΑ. μόνο ο γιατρός που παρακολουθεί την κάθε περίπτωση μπορεί να ξέρει τί πρέπει να πάρει ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κανίνα. Ως παθούσα κρίσεων πανικου τα xanax δεν βοηθάνε,δεν λειτουργούν θεραπευτικά δηλαδή. Τα έχω πάρει γιαυτό στο λέω. Απλά αγχολυτικά είναι. Και όταν πάθαινα κρίση έπαιρνα ένα και μέχρι να με πιάσει περνούσε. Ούτε ηρεμηστικά ούτε υπνωτικά είναι. Δεν ξέρω αν επιτρ'επονται στην εγκυμοσύνη,ο γιατρός ξέρει μόνο.

καλημερα κοριτσι!οπως εγραψα και παρακατω,η γνωμη μου ειναι πως οταν εχουμε τετοιου ειδους θεματα,να συμβουλευομαστε καποιον ειδικο ψυχολογο...εγω ετσι αντιμετωπισα(και συνεχιζω...)το προβλημα μου!δεν πιστευω οτι οποιοδηποτε φαρμακο μπορει να επουλωσει ψυχικα τραυματα(γιατι οι κρισεις πανικου προκαλουνται απο τετοιες αιτιες..)το θεμα για μενα δεν ειναι να παρω κατι για να χαλαρωσω εκεινη τη στιγμη,αλλα να επιλυσω αυτα που με ενοχλουν και με χαλανε ....δεν εχω παρει τιποτα απο φαρμακο(γενικα ειμαι λιγο κατα των φαρμακων...)απο την αλλη ο καθενας το αντιμετωπιζει οπως το θεωρει καλυτερο....απλα αυτο που ειπα στο maraki29 ειναι μια εναλλακτικη για το ζαναξ,για το λογο οτι ειναι εγκυος...

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

ως φαρμακοποιός, απλά λέω ότι είναι άλλη κατηγορία φαρμάκων με άλλες ενδείξεις κι άλλη χρήση. ΜΗΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΦΑΡΜΑΚΑ. μόνο ο γιατρός που παρακολουθεί την κάθε περίπτωση μπορεί να ξέρει τί πρέπει να πάρει ο καθένας.

αφου εισαι και φαρμακοποιος δεν μας λυνεις τελικα και την απορια αν επιτρεπονται τα ζαναξ σε εγκυμοσυνη?τι λενε μεσα οι οδηγιες?

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

αφου εισαι και φαρμακοποιος δεν μας λυνεις τελικα και την απορια αν επιτρεπονται τα ζαναξ σε εγκυμοσυνη?τι λενε μεσα οι οδηγιες?

xanax: πρέπει να αποφεύγεται στην εγκυμοσύνη (κυρίως 1ο και 3ο τρίμηνο), στον τοκετό και στη γαλουχία.

ladose: προσοχή στην εγκυμοσύνη. αντένδειξη η γαλουχία.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και από εμένα,

κατ' αρχάς θα σου μιλήσω όπως θα μιλούσα στην κολλητή μου και δεν με νοιάζει εάν θα με παρεξηγήσεις :P εγώ δεν σε θεωρώ ανεύθυνη όπως λες συνέχεια στα μηνύματά σου αλλά επιπόλαιη... κατ' αρχάς θα πρέπει να αποφασίσεις τι θέλεις να κάνεις στη ζωή σου σε πρώτη φάση και μετά να "παίζεις" με ανθρώπινες ζωές.... κανείς δεν σε κρίνει εάν έχεις τα θέματά σου αλλά στο θέμα του παιδιού ο γενικότερος σου συλλογισμός σου, δηλ. κάναμε σεξ στις μη γόνιμες άρα δεν πιάνεις παιδί ή έχω σκυλί θα κοιμόμαστε μαζί και στα τέτοια μου τι θα πει η πεθερά ή κανόνισα με το γιατρό να πούμε στον σύντροφό μου ότι είναι κύστη ή εξωμήτριο δεν μου κάνεις για 30 χρονών αλλά για ανήλικη.... συμβουλέψου έναν ειδικό που θα σε βοηθήσει κατά πρώτον να βρεις τις ισορροπίες σου, να δεις τι θέλεις να κάνεις στη ζωή σου, συζήτησε με τον σύντροφό σου τα προβλήματά σου και ΣΟΒΑΡΕΨΕ.... το να ξεκινάς μία εγκυμοσύνη σκεπτόμενη ότι θα καταφύγεις αμέσως στα ψυχοφάρμακα όταν τα δεις σκούρα συγνώμη αλλά θα συμφωνήσω με αυτό που σου είπε ο γιατρός σου.... το κάπνισμα και το σκυλί είναι τα λιγότερα που θα πρέπει να σε απασχολούν.. καλή τύχη σε ότι επιλέξεις!!

Link to comment
Share on other sites

Ας παραθεσω και εγω την αποψη μου μιας και εχω προσωπικη εμπειρια με ψυχολογικα και εγκυμοσυνη. Πασχω απο διαταραχη πανικου και κατα καιρους απο ιδεοληψιες. Οι κρισεις πανικου δεν ηταν μια φορα το μηνα αλλα 3-4 φορες την ημερα. Σχετικα με τα χαπια που προαναφερθηκαν.... τα ladose ειναι αντικαταθλιπτικα που χρησιμοποιουνται ως θεραπεια και τα xanax αγχολυτικα που απλα μπορυν στιγμιαια να καταπολεμησουν μια κριση.Αν και μονα τους δεν εχουν χρησιμοτητα.

Ακομη και τα ladose που μπορει να προταθουν σε μια εγκυμοσυνη υπαρχει περιπτωση να εχουν πολλες παρενεργειες στην αρχη. Εγω οταν ξεκινησα αγωγη με αυτα πχ ειχα απειρες ταχυκαρδιες λιποθυμιες εμετους και αλλα πολλα οποτε περα απο την επικινδυνοτητα πρεπει να λαμβανεται και αυτο υποψην.

Τα xanax ειναι κατηγορια D απο τον συλλογο φαρμακων.Δεν συνιστανται ομως δεν υπαρχουν και αρκετες μελετες ακομη. Σιγουρα και οι γυναικολογοι δεν αναλαμβανουν ευθυνη για κατι τετοιο. Αν υπαρχει θεληση και σωστη βοηθεια απο ειδικο μπορει να βρεθει λυση σιγουρα.

Ο δικος μου γιατρος μου συνσεστησε να μην παρω xanax στο πρωτο τριμηνο της εγκυμοσυνης μου εκτος αν ειναι απολυτη αναγκη. Βεβαια δεν τα χρειαστηκα τελικα.Προσωπικα η εγκυμοσυνη μου εξαφανισε ολα αυτα γιατι ειμαι πια ευτυχισμενη και μονο θετικες σκεψεις κανω.

Ομως...το να αρχισει μια εγκυμοσυνη που δεν ειναι επιθυμητη σιγουρα μονο χειροτερα αποτελεσματα μπορει να φερει στον ψυχολογικο τομεα.

Αυτα απο μενα... Τωρα για το τι θα κανεις τελικα ειναι δικο σου θεμα και ουτως η αλλως δεν προκειται να ακουσεις κανεναν απο εδω μεσα οτι και αν σου πουμε.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω τη δικη μου εμπειρια. Η πρωτη μου εγκυμοσυνη ηταν απολυτα επιθυμητη, 4 χρονια πριν μεινω εγκυος μετα απο ενα εξαιρετικα δυσκολο διαστημα που ολα στη ζωη μου πηγαιναν στραβα επαθα καταθλιψη κρισεις πανικου κτλ. Πηρα αγωγη και το ξεπερασα παντρευτηκα και βαλαμε μπρος για παιδι που ηρθε αμεσως.Κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης σκεφτομουνα θετικα ημουν χαρουμενη και περιμενα το μωρο μου με χαρα βεβαια αγχωνομουνα για το πως θα γεννουσα αλλα μεχρι εκει. Την τριτη μερα αφου γεννησα αντιμετωπισα το αλαλουμ των ορμονικων αλλαλουμ και επαθα βαρβατη καταθλιψη με ιδεοληψιες και εζησα ενα διαστημα κολαση. Πηρα αγωγη και ξανασυνηλθα. ηθελα να καανω και αλλο παιδι γιατι δςν ηθελα να αφησω το γιο μου μονο του η σκεψη ομως να ξαναπερασω τα ιδια με εκανε ναι μεν να θελω να μεινω εγκυπς απο την αλλη φοβομουνα τι θα αντιμετωπισω. Μιλησα με ψυχιατρο που με παρακολουθουσε και στην αρχη της δευτερης εγκυμοσυνης επαιρνα ελαχιστη δοση seroxat στο τελος της εγκυμοσυνης ημουν πολυ χαλια και ανεβασα αρκετα τη δοση με συμφωνη γνωμη γυναικολογου και ψυχιατρου. Ο γυναικολογος μου ηταν πολυ καθησυχαστικος για το φαρμακο το ιδιο και ο ψυχιατρος. Σε εμενα οι αυξομειωση των ορμονων μου δημιουργησαν αυτα τα προβληματα και χωρις αγωγη δεν θα μπορουσα να αναπεξελθω Πλεον εχω γεννησει ενα υπεροχο αγορακι υγιεστατο παιρνω αγωγη μεχρι καθησουν οι ορμονες μου στα φυσιολογικα μονο που δεν θηλασα.Παροτι περασα εξαιρετιλα δυσκολα και στη δευτερη εγκυμοσυνη αλλα και στη λοχεια το αποτελεσμα με εκανε να τα ξεχασω ολα. Αν θες να κανεις παιδι οπως εγω αλλα εχεις τα θεματακιαθες σου ψυχολογιλα λυσεις υπαρχουν αν τωρα δεν το θες ξεκινας απο τελειως αλλη βαση.

Επειδη εχω κατα καιρους διαβασει στο φορουμ κατι κουφα του στυλ πηγαινε σε ψυχολογο ασε τα φαρμακα και τους ψυχιατρους θεωρω οτι ειναι λαθος. Επισης κανενας ψυχολογος δεν προτεινει φαρμακα αν το κανει ειναι κομπογιαννιτης η απλα δεν ειναι ψυχολογος αλλα ψυχιατρος. Αραγε αν καποιος ειχε την καρδια του θα του προτεινατε να μην παει σε καρδιολογο γιατι θα παρει φαρμακα.Με αυτα τα θεματα δεν παιζουν η ψυχιατρικη ειναι ακομη μια ειδικοτητα που εχει βοηθησει πολυ κοσμο. Μην κολλαμε σε ταμπελες ειναι κριμα νεος κοσμος να υποφερει απο αγχος και καταθλιψεις ειδικα στους καιρους που ζουμε και να μην αναζητα λυσεις σε ειδικους. Κανενας δεν διμει φαρμακα αν αυτο δεν κρινεται απαραιτητο. Συγγνωμη για το σεντονι

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ανηκω στο χωρο της ψυχικης υγειας αυτο που θα σας πω ειναι οτι αυτα τα φαρμακα δινονται σε εγκυους...μονο που πρεπει να γεννησουν σε νοσοκομειο που υπαρχει μοναδα νεογνων γιατι μπορει το παιδι να παρουσιασει στερητικο συνδρομο.

Επισης πολλα φαρμακα συμφωνα με το φυλλο οδηγιων ειναι απαγορευτικα στην περιοδο της εγκυμοσυνης αλλα τα δινουν οι γυναικολογοι...οπως για τις ναυτιες κ το στομαχι...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...