Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τί δουλειές σπιτιού κάνετε καθημερινά?


linav

Recommended Posts

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

 Ποσο σε καταλαβαίνω! Κι εγώ μία φορά την εβδομάδα το κάνω σαν αγγαρεία. Οι μόνες φορές που το έκανα με χαμόγελο ήταν οι πρώτες σαράντα μέρες με το μωρό! 

 

Εμένα μ αρέσει το σίδερο. Είναι ρούχα που τα βάζω κατευθείαν στο ντουλάπι τους αλλά κάποια αλλά τα φυλάω σε στοίβες κ ανυπομονω να τα σιδερωσω, δεν προλαβαινω ομως. Φοβαμαι να στήνω σιδερώστρα με το παιδί να παίζει. Το σιδερο ηταν κ πρωτα κ βασικη δουλεια που εκανα μετα τη γεννα, καπου κοντα στο εικοσαήμερο. Γενικα τους πρωτους μηνες εκανα πολυ σιδερο με άνεση κ το απολάμβανα, εβαζα τον μικρο στο γυμναστηριο μεχρι που μ επεσε απο το κρεβατι μια φορά κ μετα στην κουνια, οσο καθόταν. όταν το σταμάτησε αυτό περιόρισα το σιδερωμα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Yovanna είπε:

Πώς έτσι??

Μου άρεσαν τα μωρουδιακα ρουχαλακια! Το έκανα με την καρδιά μου πως να το πω! Και τώρα μου αρέσει να τακτοποιω τα συρτάρια του παιδιου. Απ τις σαράντα και μετά σταμάτησα να σιδερωνω συστηματικά και πια παταω μονο όσα κομμάτια το χρειαζονται και του παιδιού και δικά μας. 

 

Just now, Έσπερος είπε:

Εμένα μ αρέσει το σίδερο. Είναι ρούχα που τα βάζω κατευθείαν στο ντουλάπι τους αλλά κάποια αλλά τα φυλάω σε στοίβες κ ανυπομονω να τα σιδερωσω, δεν προλαβαινω ομως. Φοβαμαι να στήνω σιδερώστρα με το παιδί να παίζει. Το σιδερο ηταν κ πρωτα κ βασικη δουλεια που εκανα μετα τη γεννα, καπου κοντα στο εικοσαήμερο. Γενικα τους πρωτους μηνες εκανα πολυ σιδερο με άνεση κ το απολάμβανα, εβαζα τον μικρο στο γυμναστηριο μεχρι που μ επεσε απο το κρεβατι μια φορά κ μετα στην κουνια, οσο καθόταν. όταν το σταμάτησε αυτό περιόρισα το σιδερωμα.

Αλήθεια δεν μπορώ να συμμεριστω καθόλου την ανυπομονησία και τον ενθουσιασμό σου. Για μένα είναι σαν αγγαρεία το σιδερωμα. Το κάνω με ηρεμία απ την στιγμή που χάλασε το παλιό σίδερο, εκοψα το καλώδιο και το έδωσα στον μικρό. Τώρα κάθε φορά που με βλέπει να στήνω σιδερωστρα τρεχει να βρει το δικό του και να σιδερωσουμε παρέα.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Deena είπε:

 

Να ξέρεις ότι για τέτοια "μικρουσφουγγαρίσματα" υπάρχουν υγρά swiffer τα οποία προσαρμόζεις στην σκούπα swiffer. Εγώ όταν είχα τα παιδιά πιο μικρά και ήταν το πάτωμά μου στην κουζίνα σε παρόμοια κατάσταση, "έπαιζα" καθημερινά με ηλεκτρικό σκουπάκι και αυτά τα πανάκια.

 

Και ένα τύπου ψάθινο χαλάκι μπροστά από τα μάτια της κουζίνας και τον νεροχύτη θα βοηθούσε.

Και εμένα με έχουν σώσει τα swiffer...!! Ακόμη και αν δεν προλάβω να βάλω 2 φορές σκούπα την εβδομάδα, θα βάλω τη μια και την άλλη θα κάνω με το swiffer να πάρω τα πολλά. Και για ξεσκόνισμα το ίδιο. Σου λύνουν τα χέρια :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καθημερινά μαγείρεμα κι αν το κάνει ο σύζυγος, ακόμη καλύτερα. Μπάνιο δύο φορές την εβδομάδα, κάθε βράδυ όμως καθαρίζω λεκανη και νιπτήρα με πανάκια ή ντετόλ. Σχεδόν κάθε μέρα έχω κάτι για πλυντήριο, έστω στη σύντομη πλύση. Το σιδέρωμα μου αρέσει αρκετά αλλά δεν προλαβαίνω να σιδερώσω όλα τα ρούχα. Στρώσιμο κρεβατιών και πλυσιμο νεροχύτη κάθε μέρα φυσικά. Αυτό με το πάτωμα της κουζίνας και τις στάμπες το αντιμετωπίζω κι εγώ. 

Δυστυχώς λόγω πολλών ωρών εργασίας και άλλων υποχρεώσεων δεν ασχολούμαι με το σπίτι όσο θα ήθελα.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Σας θαυμάζω, μου ακούγονται εξωπραγματικά όλα αυτά. Οι δουλειές που κάνω καθημερινά είναι οι εξής: μαγείρεμα. Αυτά :) 

 

 

χαχαχαχ! Εγώ ούτε αυτό.

Σε καθημερινή βάση δεν κάνω τίποτα. Ίσως το μάζεμα της κουζίνας να εξαιρείται.

Δεν έχω συγκεκριμένο πρόγραμμα, οι όποιες δουλειές διαμορφώνονται ανάλογα με τις συνθήκες και μπαίνουν σε σειρά προτεραιότητας. Μαγείρεμα μπορεί είτε να κάνω για 2 μέρες, είτε να φτιάξω κάτι πρόχειρο, είτε να πάρω ταπεράκι.  Έχω λίγο ακανόνιστα ωράρια, γυρνάω αργά και συνήθως για να ξαναφύγω. Οπότε περιορίζω τις όποιες δουλειές στις απολύτως απαραίτητες, ανάλογα με τις ανάγκες (με ομοίως ακανόνιστο τρόπο) πχ έχει μαζευτεί πλυντήριο; θα βρω χρόνο να βάλω πλυντήριο, αλλά όχι σε καθορισμένες μέρες και ώρες. 

Συνήθως Παρασκευή βράδυ κάνω λίγο περισσότερα, άντε και Σάββατο πρωί. Φέρνω και κάποια γυναίκα όποτε μπορώ (πάλι χωρίς συγκεκριμένο πρόγραμμα. Τη φωνάζω όποτε νιώθω ότι τη χρειάζομαι).

Link to comment
Share on other sites

Πλυντηρια ρουχων πιάτων,απλωμα ,στρωσιμο κρεβατιων,μαγείρεμα και γενικα τακτοποιω ολο το σπιτι.εχω και ρομποτικη σκουπα η οποια με εχει σωσει γιατι μπορω παραλληλα να κανω 2 δουλειες.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, erin0000 said:

 

χαχαχαχ! Εγώ ούτε αυτό.

Σε καθημερινή βάση δεν κάνω τίποτα. Ίσως το μάζεμα της κουζίνας να εξαιρείται.

Δεν έχω συγκεκριμένο πρόγραμμα, οι όποιες δουλειές διαμορφώνονται ανάλογα με τις συνθήκες και μπαίνουν σε σειρά προτεραιότητας. Μαγείρεμα μπορεί είτε να κάνω για 2 μέρες, είτε να φτιάξω κάτι πρόχειρο, είτε να πάρω ταπεράκι.  Έχω λίγο ακανόνιστα ωράρια, γυρνάω αργά και συνήθως για να ξαναφύγω. Οπότε περιορίζω τις όποιες δουλειές στις απολύτως απαραίτητες, ανάλογα με τις ανάγκες (με ομοίως ακανόνιστο τρόπο) πχ έχει μαζευτεί πλυντήριο; θα βρω χρόνο να βάλω πλυντήριο, αλλά όχι σε καθορισμένες μέρες και ώρες. 

Συνήθως Παρασκευή βράδυ κάνω λίγο περισσότερα, άντε και Σάββατο πρωί. Φέρνω και κάποια γυναίκα όποτε μπορώ (πάλι χωρίς συγκεκριμένο πρόγραμμα. Τη φωνάζω όποτε νιώθω ότι τη χρειάζομαι).

Τα ίδια περίπου. Πέρα από μάζεμα παιχνιδιών/βιβλίων από πάτωμα κτλ, δεν υπάρχει κάτι άλλο που να κάνω καθημερινά. Μαγείρεμα μπορεί να κάνω για 2 μέρες, ή να φέρω απ'έξω. Γυρίζω από δουλεία νωρίς το απόγευμα , κάνω αγκαλίτσες με το μικρό, τον ταίζω, και επειδή δεν πηγαίνει παιδικό και έχει βγει ελάχιστα μέσα στην ημέρα, ντυνόμαστε και φεύγουμε, και γυρνάμε πρίν τον ύπνο. Στρώσιμο κρεβατιών, καθαριότητες, απλά τις καθημερινές δεν γίνονται . Τον νεροχύτη αν έχει άπλυτα, θα τον καθαρίσω πάντως, θα μπούν τα πράγματα στο πλυντήριο και όσα δεν μπαίνουν (ελάχιστα, τα βάζω σχεδόν όλα), τα πλένω. Οι υπόλοιπες δουλειές (τα απολύτως απαραίτητα) μοιράζονται μες την βδομάδα. Έρχεται και γυναίκα κάθε 15 μέρες. Σίδερο έχω χρόνια να πιάσω. Η παιδίατρος μου μου είχε πεί όταν γέννησα ,ότι αν τα ρούχα στεγνώνουν μέσα , δεν χρειάζονται σίδερο, και ότι σιγά μην κάθομαι να σιδερώνω :mrgreen:. Την αγαπώ! Όταν έρχεται η γυναίκα την περιμένουν στοίβες βέβαια για σίδερο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόγραμμα πέρα από οικιακή βοηθό που έρχεται μια φορά την εβδομάδα και κάνει όλο το σίδερο και σχολαστική καθαριότητα στο σπίτι και τίναγμα χαλιών, αλλαγή σεντονιών κλπ. Πριν φύγω το πρωί αν προλάβω στρώνω κρεβάτια και το καλοκαίρι αφήνω παράθυρα ανοικτά γιατί μ'αρέσει να έχει καθαρό αέρα το σπίτι. Το χειμώνα θα αερίσω για 15' το πρωί, μέχρι να φύγουμε δλδ ή μόλις γυρίσω από δουλειά. Πλυντήριο ρούχων/πιάτων μόλις μαζευτεί, είτε εγώ, είτε ο άντρας μου. Ο νεροχύτης είναι πάντα καθαρός γιατί ότι βγάζουμε πάει απευθείας πλυντήριο, οπότε δεν μένει τίποτα. Στο μπάνιο, ρίχνω κάποιο καθαριστικό σε λεκάνη και νιπτήρα κάθε μέρα, ανάλογα μπορεί και να σαπουνίσω ή να καθαρίσω καθρέφτες (που δεν αντέχω να βλέπω δαχτυλιές). Η μόνη δουλειά που κάνω καθημερινά είναι συμμάζεμα γιατί δεν αντέχω να βλέπω πεταμένα πράγματα παντού. Μαγείρεμα περισσότερο το Σ/Κ (μπορεί να μαγειρέψω και 3 φαγητά για να έχω λιγότερο τις καθημερινές). Επειδή γυρίζω αργά κάθε μέρα, προτιμώ να μην είναι όλα τέλεια αλλά να έχω χρόνο να παίζω με την κόρη μου. Ειδικά από άνοιξη και μετά, θέλω να γυρίζω σπίτι και να μπορούμε να πάμε άνετα μια βόλτα, παιδική χαρά ή κάπου αλλού χωρίς άγχος δουλειών.

 

Στη κουζίνα με έχει σώσει αδιάβροχο-αλέκιαστο χαλί που πιάνει όλο το πάτωμα (σαν μοκέτα) και ειδικά μπροστά σε νεροχύτη και κουζίνα, μικρά κιλίμια τα οποία εύκολα στεγνώνουν και πλένονται.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μέρα κάνουμε (ή εγώ ή ο σύζυγος) μόνο κουζίνα (δλδ άδειασμα γέμισμα πλυντηρίου πιάτων, καθάρισμα πάγκων και νεροχύτη) και μπάνιο τα βασικά (λεκάνη, καλαθάκι άδειασμα και ίσως νιπτήρα). Με το πάτωμα και εγώ έχω σωθεί με τα swiffer (συνήθως βάζω μωρομάντηλα στη σκούπα). Επίσης καθημερινά τακτοποίηση παιχνίδια, ρούχα κτλ. Τα υπόλοιπα όποτε μπορούμε μέσα στην εβδομάδα. Μαγείρεμα 2-3 φορές την εβδομάδα, τις υπόλοιπες πεθερά, Σκλαβενίτης και ότι άλλο βρούμε πρόχειρο (πχ μακαρόνια σκέτα, πατάτες με αυγά). Το σίδερο δεν θέλω να το βλέπω μπροστά μου! Έχουμε γυναίκα για σίδερο κυρίως (και ότι άλλο προλάβει) κάθε 15.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτή τη σκούπα swiffer με τα πανάκια θα την ψάξω οπωσδήποτε!!

 

Πρόγραμμα ούτε εγώ έχω, στο περίπου ήταν η περιγραφή. Απλώς το σ/κ κάνω κάτι πιο σχολαστικό σε καθαριότητα αλλά κι αυτό είναι σχετικό, μπορεί να βρώ χρονο κ να το κάνω Παρακσευή, μπορεί να πάμε πολλές βόλτες ή να έχω πολλά μαγειρέματα και να τα κάνω Δευτέρα.

 

Μαγείρεμα κάνω χοντρικά για 2 μέρες κι έτσι δεν έχω καθημερινά, και το σ/κ μαγειρεύει ο άντρας μου οπότε εγώ φτιάχνω την Κυριακή για Δευτέρα κ Τρίτη συν οτιδήποτε έξτρα κάνω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτή τη σκούπα swiffer με τα πανάκια θα την ψάξω οπωσδήποτε!!

 

Πρόγραμμα ούτε εγώ έχω, στο περίπου ήταν η περιγραφή. Απλώς το σ/κ κάνω κάτι πιο σχολαστικό σε καθαριότητα αλλά κι αυτό είναι σχετικό, μπορεί να βρώ χρονο κ να το κάνω Παρακσευή, μπορεί να πάμε πολλές βόλτες ή να έχω πολλά μαγειρέματα και να τα κάνω Δευτέρα.

 

Μαγείρεμα κάνω χοντρικά για 2 μέρες κι έτσι δεν έχω καθημερινά, και το σ/κ μαγειρεύει ο άντρας μου οπότε εγώ φτιάχνω την Κυριακή για Δευτέρα κ Τρίτη συν οτιδήποτε έξτρα κάνω. 

 

Η σκούπα είναι η κλασική που κυκλοφορεί και χρησιμοποιείται με τα στεγνά πανάκια, τα υγρά εγώ τα έχω βρει μόνο amazon, δεν έχει τύχει να τα δω σε ελληνικό super market. Αλήθεια, υγρά πανάκια για το πάτωμα κυκλοφορούν στην Ελλάδα, έχει βρει καμία? Οποιοδήποτε πανάκι στην σκούπα αυτή άνετα μπαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον είμαι η μοναδική που μαγειρεύω δύο φορές τη μέρα ε; Στις δουλειές με βοηθαει ο άντρας μου, κάνουμε καθημερινά κουζίνα, πιάτα στο πλυντήριο κ σκουπακι για τα τρίμματα, στρώνω κρεβάτια κ καθαρίζω τη λεκάνη κ το κάθισμα του παιδιού με πανάκια ντετολ. Από κει κ πέρα ο,τι προκύψει, συνήθως πλυντήριο ρούχων-απλωμα-μαζεμα 3 φορές την εβδομάδα, σιδέρωμα κυρίως το σκ, όπως κ τα υπόλοιπα. Βέβαια, υπάρχουν περίοδοι που μπαίνω in the zone κ κάνω στο άκυρο παντζούρια, ντουλάπες, πλένω τα καλύμματα των καναπέδων, αλλαζω κεντήματα (έχω μεγάλη προίκα κ τα στρώνω:lol:). 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Η σκούπα είναι η κλασική που κυκλοφορεί και χρησιμοποιείται με τα στεγνά πανάκια, τα υγρά εγώ τα έχω βρει μόνο amazon, δεν έχει τύχει να τα δω σε ελληνικό super market. Αλήθεια, υγρά πανάκια για το πάτωμα κυκλοφορούν στην Ελλάδα, έχει βρει καμία? Οποιοδήποτε πανάκι στην σκούπα αυτή άνετα μπαίνει.

Όταν ήμουν Ελλάδα δεν είχα βρει υγρά πανάκια για το πάτωμα. Αλλά ούτε εδώ στο εξωτερικό υπάρχουν.... <_<

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Μαλλον είμαι η μοναδική που μαγειρεύω δύο φορές τη μέρα ε; 

Σηκώνω κι εγώ το χέρι! Μαγειρευω δύο φορές αλλά το βράδυ κάτι απλό και ελαφρύ αν δεν φτάσει το μεσημεριανό. 

 

Εxετε μεγάλα πλυντήρια να υποθεσω? Εγώ έχω ένα μικρό 5 κιλών και βάζω σιγουρα δύο την ημέρα, αν έχω κουβερτες, ριχταρια ή χαλακια και παραπανω! :shock:

 

Just now, Lenia16 είπε:

αλλαζω κεντήματα (έχω μεγάλη προίκα κ τα στρώνω

Ναι και μένα μου αρέσουν αυτές οι αλλαγές, ανανεώνουν το σπίτι μου φαίνεται, οπως και οι μετακινήσεις των επίπλων! 

 

πρίν από 24 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αυτή τη σκούπα swiffer με τα πανάκια θα την ψάξω οπωσδήποτε!!

Μου κίνησαν και εμένα τα κορίτσια το ενδιαφέρον για αυτή. Εγώ έχω την σκούπα αλλά δεν εχω πανακια, θα τα ψαξω όμως. Συνήθως "σκουπίζει" ο μικρός με αυτή όταν κάνω ηλεκτρική. Δεν ήξερα ότι είναι τόσο βολική! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vtgian είπε:

Αυτά λέτε; 

 

eshop.mymarket.gr/oikiaki-frontida-chartika/katharistika-spitiou/xeskonisma-katharisma-epiplon/swiffer-ygra-panakia

 

superpanes.gr/swiffer-sweeper-ygra-panakia-me-aroma-lemoniou-gia-patoma-12-panakia.html

Ναι αυτά εννοώ εγώ, τα χρησιμοποιούσα πολύ λίγα χρόνια πριν, τώρα πια αρκούμαι στο κανονικό σφουγγάρισμα 1 φορά/εβδομάδα, δεν λερώνεται τόσο έυκολα το πάτωμα πια ούτε έχω πια μωρά να μπουσουλάνε και να σέρνονται.

 

Για πατώματα που έχουν πλακάκι, υποθέτω ότι θα κάνουν και κάποια που έχει η dettol ως "γενικής χρήσης".

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Μαγειρευω δύο φορές αλλά το βράδυ κάτι απλό και ελαφρύ αν δεν φτάσει το μεσημεριαν

Αυτο εμένα θα με οδηγούσες την αυτοκτονία γρηγορότερα από το σίδερο. Ο άντρας μ έχει κατοχικό σύνδρομο κ θέλει να υπάρχει φαΐ στο σπίτι. ο,τι γινεται σε κατσαρολα υπολογίζεται σε ποσότητα δυο ημερών, αν είναι εφικτό δυο μεσημέρια κ ενα βραδυ. αν δεν φτάνει για βράδυ, σαλάτα. με βολεύει πολύ αυτό από θέμα προγραμματισμού κ διαχείρισης χρόνου.  όμως ζυμώνω ψωμι 2-3 φορες την εβδομαδα. 

 

τραπεζομαντιλα κ σουπλα μ αρεσει κ εμενα να αλλαζω. 

 

χοντρα καθάρισματα συσκευων κ παντζουριών κ σκευών (λίπη, άλατα, Σκουριές, μου λες) κανει ο αντρας μου. οχι με προγράμμα βέβαια. αυτα του αρεσουν πιο πολυ απο τις καθημερινες δουλειες. εχει μια συλλογη απο πανακια κ καθαριστικά για καθε επιφανεια κ τα κάνει με μεγάλη ευχαρίστηση. εγω αυτα τα βαριεμαι κ δεν μπορω να τα κανω σχολαςτικα κ έτσι μ έχει βολέψει. είναι πολύ ακατάστατος κ  στα καθημερινα δεν ασχολειται παντα οσο θα επρεπε αλλα με αυτα εξιλεώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αχ οι δουλειές του σπιτιού πονεμένη ιστορία. Τώρα με τον μπέμπη δεν προλαβαίνω τπτ. Τα τελείως καθημερινά είναι στρώσιμο κρεβατιού, συμμάζεμα το σαλόνι 10 φορές κ πάλι χάλια είναι επειδή η μεγάλη της αρέσουν τα παιχνίδια όλα στο πάτωμα, ξεσκονισμα μόνο στο σαλόνι γιατί συνήθως όλο κ κάποιον περιμένω με τη δουλειά μου. Πλύσιμο πιάτων 3 φορές την ημέρα κ μαγείρεμα για τον μπέμπη. Όσο για το σίδερο... Ευτυχώς η κούνια του μωρού έχει βγάλει τα λεφτά της, χρησιμοποιείται κάθε μέρα!!! Αν βρισκω λίγο χρόνο ψιλοαδειάζει, αλλά κ πάλι όχι για πολύ!

Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2020 at 3:09 ΜΜ, Deena είπε:

 

Η σκούπα είναι η κλασική που κυκλοφορεί και χρησιμοποιείται με τα στεγνά πανάκια, τα υγρά εγώ τα έχω βρει μόνο amazon, δεν έχει τύχει να τα δω σε ελληνικό super market. Αλήθεια, υγρά πανάκια για το πάτωμα κυκλοφορούν στην Ελλάδα, έχει βρει καμία? Οποιοδήποτε πανάκι στην σκούπα αυτή άνετα μπαίνει.

Ναι υπάρχουν! Εγώ τα βρίσκω στο super market στο νησί κανονικά! Σε συνδυασμό με τη σκούπα ρομπότ, μου έχουν λύσει τα χέρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Γελάω με το στρώσιμο κρεβατιού που το αναφέρεται σαν δουλειά! Εγώ δεν αντέχω καθόλου τη θέα του ξέστρωτου κρεβατιού, είναι για μένα τόσο αυτόματο, που δεν θα το κατέτασσα ποτέ στις δουλειές. Μου είναι τόσο απλή κίνηση σαν να ισιώνω το ριχτάρι του καναπέ. εχω μάθει κ τον μικρό να συμμετέχει στη διαδικασία του στρωσίματος και του αρέσει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Έσπερος είπε:

Γελάω με το στρώσιμο κρεβατιού που το αναφέρεται σαν δουλειά! Εγώ δεν αντέχω καθόλου τη θέα του ξέστρωτου κρεβατιού, είναι για μένα τόσο αυτόματο, που δεν θα το κατέτασσα ποτέ στις δουλειές. Μου είναι τόσο απλή κίνηση σαν να ισιώνω το ριχτάρι του καναπέ. εχω μάθει κ τον μικρό να συμμετέχει στη διαδικασία του στρωσίματος και του αρέσει. 

Φιλεναδα.. Ένα διπλό, ένα μόνο, μια κούνια και 250 φορές το ριχταρι του καναπέ(βάλε βγάλε τη κουβέρτα του καναπέ, μια κρυώνω η μια, μια δεν τη θέλω η άλλη και μάζευε και ξαναφέρνε και ξαναμαζευε-ολη μέρα αυτό γινεται συν το χάος των παιχνιδιών ζωή να χουν να παίζουν) είναι κανονικη δουλειά με βαρέα ανθυγιεινά θα πρεπε κιόλας.. Καλά, κάτσε να σου αρχίσει τα κατουρηματα κι έλα μετά να μου πεις αν ειναι δουλειά. Εγώ μια στις 10 έχω κατρουλοατυχηματα να μαζέψω, βάλε βγάλε κατωσεντονα Υποσεντονα κ κυριολεκτικά δε συμμαζεύεται. Σε λίγο έπεται κ το μικρό.. 

Όταν είχα μικρή την πρώτη, κι εμένα δε μου φαινόταν "φασαρία" να στρώσω έτσι απλά το δικό μας και ένα μαζεματακι η κούνια. Τώρα όμως είναι αλλιώς. Όλα τα βλέπεις 4πλα.:D

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω πλέον μαγειρεύω κάθε μέρα. Ενίοτε και το βράδυ κάτι ελαφρύ. Όχι πάντα όμως.. 

 

Τραπεζομαμτιλα και τέτοια που λέτε εγώ δεν έχω γιατί μου τα τραβανε. Άδεια τελείως τα χω τα τραπέζια, αν πεις ότι έχω τραπέζι... Ένα χρησιμοποιείται σα τραπέζι. Τα άλλα δύο είναι για παιχνίδια... 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2020 at 5:22 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Σηκώνω κι εγώ το χέρι! Μαγειρευω δύο φορές αλλά το βράδυ κάτι απλό και ελαφρύ αν δεν φτάσει το μεσημεριανό. 

 

Εxετε μεγάλα πλυντήρια να υποθεσω? Εγώ έχω ένα μικρό 5 κιλών και βάζω σιγουρα δύο την ημέρα, αν έχω κουβερτες, ριχταρια ή χαλακια και παραπανω! :shock:

 

Ναι και μένα μου αρέσουν αυτές οι αλλαγές, ανανεώνουν το σπίτι μου φαίνεται, οπως και οι μετακινήσεις των επίπλων! 

 

Μου κίνησαν και εμένα τα κορίτσια το ενδιαφέρον για αυτή. Εγώ έχω την σκούπα αλλά δεν εχω πανακια, θα τα ψαξω όμως. Συνήθως "σκουπίζει" ο μικρός με αυτή όταν κάνω ηλεκτρική. Δεν ήξερα ότι είναι τόσο βολική! 

Εγω έχω 8κιλο και βάζω περίπου 5 πληντυρια τη βδομαδα το χειμώνα, 7 με 8 το καλοκαίρι. Όλα είναι των υπολοίπων πλυν τα δικά μου ρούχα. Ο άντρας μου βγάζει τα πιο πολλά από όλες μας. Δεν ξέρω αλλάζει κάθε μέρα και 3 μπλούζες. Ειδικά το καλοκαιρι... 

Εγώ περιμένω τον Ιούνιο το δωράκι της εφορίας κι αμα μου περισσέψει κάνα φράγκο να αγοράσω το πολυπόθητο στεγνωτήριο. Άσε κι έχω και το πάρτυ όπου ναναι. Ο καθένας με τον πόνο του χαχαχ

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2020 at 3:56 ΜΜ, Lenia16 είπε:

Μαλλον είμαι η μοναδική που μαγειρεύω δύο φορές τη μέρα ε; Στις δουλειές με βοηθαει ο άντρας μου, κάνουμε καθημερινά κουζίνα, πιάτα στο πλυντήριο κ σκουπακι για τα τρίμματα, στρώνω κρεβάτια κ καθαρίζω τη λεκάνη κ το κάθισμα του παιδιού με πανάκια ντετολ. Από κει κ πέρα ο,τι προκύψει, συνήθως πλυντήριο ρούχων-απλωμα-μαζεμα 3 φορές την εβδομάδα, σιδέρωμα κυρίως το σκ, όπως κ τα υπόλοιπα. Βέβαια, υπάρχουν περίοδοι που μπαίνω in the zone κ κάνω στο άκυρο παντζούρια, ντουλάπες, πλένω τα καλύμματα των καναπέδων, αλλαζω κεντήματα (έχω μεγάλη προίκα κ τα στρώνω:lol:). 

Κεντήματα?? Εγώ τα χω σουτάρει όλα. Να ξερες πόσα είχα τέτοια προίκα.. Συγνώμη μαμά της είπα μια μέρα, η θα τα πάρεις πίσω η θα τα πετάξω. Και δεν τα πετάς? Μου λέει. Πήρα την άδεια και γειά σας. Κράτησα μερικά λίγα με το βελονάκι για ενθύμιο. Επίσης έχω κι έχω μια κουβέρτα που κεντησα όσο ήμουν κρεβατωμενη στην εγκυμοσύνη, αυτή θα τη χαρίσω στη κόρη μου όταν μεγαλώσει. Κενταω για πλάκα και πλέκω επίσης αλλά δεν κρατάω τίποτα. Η τα χαρίζω η μια μέρα παίρνουν δρόμο. Τα άλλα μερικά που έχω κρατήσει της μαμάς μου, όμορφα αλλά δε τα στολιζω με τίποτα, δεν ξέρω, ότι θέλουν ας τα κάνουν. Τα κράτησα μόνο για ενθύμιο. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...