Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΚΤΕΡΟΣ ΒΟΗΘΕΙΑ PLEASE


Recommended Posts

Καλησπέρα

ο μικρός είναι 5 ημερών και απο την δευτερη μέρα ειχε ανεβάσει ικτερο.Προχθες μετρήθηκε από μαία με μετρητη οχι αιμοληψια και ηταν 12 την επομενη μέρα το απογευμα ειδε το μωρό παιδιάτρος μου ειπε οτι ειναι στα ιδια (αυτό με το μάτι μονο) και μου ειπε να δω αν ειναι ζωηρος κλπ δεν εχω θεμα γεικα είναι πολυ καλός να μην ανυσηχω αλλα εγω φοβάμαι πάρα πολυ τον βλέπω κίτρινο και τρέμω.Δεν θέλω να τον πάω όμως να τον τρυπισουν κρίμα είναι το καημενο απο την ώρα που γεννηθηκε έχει φαει ενεσεις αντιβωση και δεν αντεχω αλλο.Ειναι ζωηρός τρωει αλλα φοβαμαι.Υπάρχουν άλλα συμπτωματα να προσεχω?Μαλλον θα χρειαστει να φωναξω πάλι μαια να τον μετρησει!Και αλλα λεφτά δηλ ημαρτον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


με δωδεκα φυγαμε εμεις 4 ημερων απο το νοσοκομειο και μου ειχε πει οτι δεν ειναι πολυ για 4 ημ. παιδι πρεπει να κοιτας να ειναι ζωηρος και θα περασει κοιτας και το χρωμα του να μην γινει πιο κιτρινος.με την πρωτη μου κορη φυγαμε7 ημερων με 15!οσο περνανε τα 24ωρα τοσο λιγοτερος ειναι ο κίνδυνος.ρωτα και τον γιατρο σου θα σου πει και αυτος.

''''ΟΙ ΚΑΡΔΟΥΛΕΣ ΜΟΥ''''

Αλεξάνδρα 10/07/2008

Μπουλίτσα 5/5/2012

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το νινί! Και εγώ όταν γέννησα το αγοράκι μου παρουσίασε ίκτερο. Όσο ήμασταν στο μαιευτήριο έφτασε μέχρι και 16.8. Με φωτοθεραπεία έπεσε στο 11 οπότε και βγήκαμε. 3 μέρες αφότου γυρίσαμε σπίτι ο παιδίατρος μου μας είπε να κάνουμε μία εξέταση αίματος όπου φάνηκε ότι είχε ανέβει πάλι στο 13. Να μην πολυλογώ ανεβοκατέβαινε για 3-4 μέρες έφτασε το 14,1 αλλά μετά αρχισε να πέφτει. Τον πρώτο μήνα της ζωής του κοιμόμασταν με το φως αναμμένο και φροντίζαμε την ημέρα να είναι κοντά στα παράθυρα. Όταν πήγαμε για το πρώτο εμβόλιο (2 μηνών) το χρώμα του δεν άρεσε πάλι στο γιατρό και ξανακάναμε εξέταση που έδειξε 7.8. Όταν έγινε 3 μηνών καθαρίσαμε εντελώς... Έχε το νού σου στο χρώμα του και ίσως για καλό και για κακό να κάνεις καμία εξέταση αίματος ακόμα. Ελπίζω όλα να πάνε καλά, περαστικά του!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμείς φυγαμε απο το νοσοκομείο με 12,5 και καναμε προληπτικά 2 ακόμα μετρήσεις μετα από 10 και 30 μερες αντίστοιχα και είχαμε φτασει στο 11. επεφτε δηλαδη με πολύ αργους ρυθμούς. Στην περιπτωσημας βεβαια υπηρχε ασυμβατότηττα και στην ομαδα αιματος τη δική μου και του μικρ ού. Ο ικτερος είναι κατι πολύ συχνο. μην ανησυχεις. Οσο το παιδί είναι ζωηρό και σιτίζεται καλα δεν υπάρχει θεμα. Η κιτρινιλα που βλεπεις δε θα υποχωρήσει αμέσς. Μην περιμένεις δηλαδή να φυγει από τη μια μερα στην άλλη. επίσης αν θηλαζεις να συνεχίσεις άφοβα και μην ακουσεις αυτό που ελεγαν παλια για το θηλασμο και τον ικτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδίατρος μου είχε πει να βγάζω στο μπαλκόνι το μωρό να το χτυπάει λίγο ο ήλιος κατευθείαν. Θα περάσει, λογικό να αγχώνεσαι κι εγώ είχα αγχωθεί. Ποια μανούλα δεν αγχώνεται::P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει ! Ικτερο είχαμε κ εμείς 14 την Τετάρτη μέρα,μας άφησαν κ φύγαμε κ μας είπαν το μωρο δίπλα στο παράθυρο για να το βλέπει φως,το χρώματα του μωρού μου ήταν κίτρινωπο για τουλάχιστο 3 μήνες λόγω θηλασμου,επιβραδύνει .θελω να σου πω να μην ανησυχείς,όλα καλα με το μωρά κι σου,θα τα θυμάσαι αργότερα κ θα γελας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

ο μικρός είναι 5 ημερών και απο την δευτερη μέρα ειχε ανεβάσει ικτερο.Προχθες μετρήθηκε από μαία με μετρητη οχι αιμοληψια και ηταν 12 την επομενη μέρα το απογευμα ειδε το μωρό παιδιάτρος μου ειπε οτι ειναι στα ιδια (αυτό με το μάτι μονο) και μου ειπε να δω αν ειναι ζωηρος κλπ δεν εχω θεμα γεικα είναι πολυ καλός να μην ανυσηχω αλλα εγω φοβάμαι πάρα πολυ τον βλέπω κίτρινο και τρέμω.Δεν θέλω να τον πάω όμως να τον τρυπισουν κρίμα είναι το καημενο απο την ώρα που γεννηθηκε έχει φαει ενεσεις αντιβωση και δεν αντεχω αλλο.Ειναι ζωηρός τρωει αλλα φοβαμαι.Υπάρχουν άλλα συμπτωματα να προσεχω?Μαλλον θα χρειαστει να φωναξω πάλι μαια να τον μετρησει!Και αλλα λεφτά δηλ ημαρτον!

καταρχας να σου ζησει το νινι σου.απο δικη μου εμπειρια με τον μικρο να σου πω οτι,μου ανεβασε υκτερο την τριτη μερα μπηκε στην λαμπα για 5 μερες,κ φυγαμε αν θυμαμαι καλα με 12,τοσο επρεπε για να μας αφησουν.προσεχε κ το κοκκινο χρωμα,τι εννοω,ο δικος μου ηταν κιτρινοκοκκινος,πιο πολυ προς το κοκκινο δηλαδη κ ρωτησα τον γιατρο μα πως εχει αφου το χρωμα του ειναι ετσι?κ ομως ειναι σημαδι.εκμεταλευσου τον ηλιο,καλοκαιρι ειναι δεν θα αρρωστησει για να φοβηθεις,βγαλτο εξω στο μπαλκονι σου κ απολαυσε ενα καφε καθε μερα,κ οταν ειστε μεσα εχετο μπροστα στο παραθυρο.με το να του ξαναπαρουν αιμα σιγουρα καλο θα του κανει παρα κακο αυτο αλλωστε το ξερεις κ μονη σου,ξερω πως ειναι σπαει η καρδια σου αλλα πρεπει.οσο για τα εξοδα της μαιας γιατι δεν κοιτας αν μπορεις να πας σε δημοσιο νοσοκομειο κ να τα γλιτωσεις?μην φοβασαι ολα καλα.αυτο ειναι πτεσμα...
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο κανει μετα τις 6 γιανα μην καιει ο ηλιος να τον βλεπει απευθειας εξαλου οπως ειπαν και οι αλλες κοπελες καλοκαιρι ειναι βγειτε στο φως!!!!ξεχασα πιο πανω να γραψω οτι βγηκαμε με 15 αλλα ειχαμε φτασει 19.6 και την ειχαμε στις λαμπες για καποιες ωρες και μετα υπο παρακολουθιση γιαυτο βγηκαμε 7 ημερων.παντος καλο ειναι να κανεις επαναληπτικες αιματος γιανα εισαι σιγουρη.

''''ΟΙ ΚΑΡΔΟΥΛΕΣ ΜΟΥ''''

Αλεξάνδρα 10/07/2008

Μπουλίτσα 5/5/2012

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

ο μικρός είναι 5 ημερών και απο την δευτερη μέρα ειχε ανεβάσει ικτερο.Προχθες μετρήθηκε από μαία με μετρητη οχι αιμοληψια και ηταν 12 την επομενη μέρα το απογευμα ειδε το μωρό παιδιάτρος μου ειπε οτι ειναι στα ιδια (αυτό με το μάτι μονο) και μου ειπε να δω αν ειναι ζωηρος κλπ δεν εχω θεμα γεικα είναι πολυ καλός να μην ανυσηχω αλλα εγω φοβάμαι πάρα πολυ τον βλέπω κίτρινο και τρέμω.Δεν θέλω να τον πάω όμως να τον τρυπισουν κρίμα είναι το καημενο απο την ώρα που γεννηθηκε έχει φαει ενεσεις αντιβωση και δεν αντεχω αλλο.Ειναι ζωηρός τρωει αλλα φοβαμαι.Υπάρχουν άλλα συμπτωματα να προσεχω?Μαλλον θα χρειαστει να φωναξω πάλι μαια να τον μετρησει!Και αλλα λεφτά δηλ ημαρτον!

 

Απο 14 και πανω τα κρατανε στο νοσοκομειο στη λαμπα.. και εγω με 12 βγηκε η κορη μου.. αν το παιδι σου εχει μονιμη υπνηλια και δεν ενυδατωνεται δηλαδη δεν τρωει καλα εκει καλο ειναι να το δεις και αιματολογικα.. να χεις υποψη ομως οτι ο ικτερος δεν φευγει αμεσα.. εμενα και στα δυο μου παιδια εκανε 3 μηνες να εξαφανιστει..

 

αν θηλαζεις απλα προσπαθησε να θηλαζεις οσο πιο συχνα μπορεις.. ο ικτερος θελει ενυδατωση.. και αν σου πουν για συμπληρωμα η κατι σχετικο μην διακοψεις με τιποτε τον θηλασμο και αν θες να θηλασεις καλο ειναι να μην δωσεις και καθολου συμπληρωμα..και αν τελικα δωσεις να το κρατησεις για μια το πολυ δυο μερες.. αυτα τα λεω γενικα γιατι δεν διαβασα ολο το ποστ

Link to comment
Share on other sites

κ εγω γυρω στο 11 ειχαμε οταν βγηκαμε απο το μαιευτηριο...κ μετα απο καμια εβδομάδα έφυγε τελείως.προληπτικά την είχε δει κ παιδίατρος μετα απο 6 ημέρες που βγηκαμε βέβαια αλλα μας ειχε πει οτι δεν υπάρχει πρόβλημα, πάντα υποχωρεί ο ίκτερος μετα απο λίγες ημέρες όπως κ έγινε...

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια απ τα ίδια

ο γιος μου εκανε ικτερο στο μαιευτηριο, τον εβαλαν στη λάμπα, μειναμε και μια μερα παραπανω, βγήκαμε με 10 και εφυγε τελειως μετά από 3 μήνες.

μην ανησυχείς, απλά να παρακολουθείς αν θηλάζει σωστά (αν καταπίνει σε ενδιαφερει) και να μην αφήνεις να περνανε πάνω από 2,5-3 ωρες για καθε γεύμα. εγώ επειδή δε μπορούσα να καταλαβω την αλλαγή στο χρωμα του εβγαζα φωτογραφίες στο ίδιο σημείο με τον ίδιο φωτισμό και τις μελεταγα :oops:

κατήργησε τις κουρτίνες, άσε το φως να μπαίνει στο σπίτι και να εχεις το μωρό κοντα στο παραθυρο, πρόσεχε βεβαια μην εκτίθεται απ' ευθείας στις ακτινες του ήλιου και παθει κανενα έγκαυμα, και μόνο το έμμεσο φως αρκεί, κανει δουλειά.

 

να σου ζήσει!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

ο μικρός είναι 5 ημερών και απο την δευτερη μέρα ειχε ανεβάσει ικτερο.Προχθες μετρήθηκε από μαία με μετρητη οχι αιμοληψια και ηταν 12 την επομενη μέρα το απογευμα ειδε το μωρό παιδιάτρος μου ειπε οτι ειναι στα ιδια (αυτό με το μάτι μονο) και μου ειπε να δω αν ειναι ζωηρος κλπ δεν εχω θεμα γεικα είναι πολυ καλός να μην ανυσηχω αλλα εγω φοβάμαι πάρα πολυ τον βλέπω κίτρινο και τρέμω.Δεν θέλω να τον πάω όμως να τον τρυπισουν κρίμα είναι το καημενο απο την ώρα που γεννηθηκε έχει φαει ενεσεις αντιβωση και δεν αντεχω αλλο.Ειναι ζωηρός τρωει αλλα φοβαμαι.Υπάρχουν άλλα συμπτωματα να προσεχω?Μαλλον θα χρειαστει να φωναξω πάλι μαια να τον μετρησει!Και αλλα λεφτά δηλ ημαρτον!

 

βαλε τον στον ηλιο,,,,αυτο μας ελεγαν ηλιος ηλιος και παλι ηλιος,,,εννοειται με προσοχη για λιγο οχι 12 το μεσημερι,,,πισω απο ενα παραθυρο, τζαμι να τον χτυπησει ηλιος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις.Όλη μέρα τον έχω παρκαρτισμένο στην μπαλκονοπορτα και καθόμαστε και εξω νωρις τώρα πρωί όπως τώρα πχ.δεν τονα φηνω ποτε στον ηλιο.Θέλω να επιστρέψει το χρώμα του στην καυκάσια φυλή γιατι προς το παρόν είναι κοκκινος με λίγο κιτρινάκι.Λογικα ολα καλά πρέπει ναείναι μέχρι στιγμής.Δυστυχώς έουμε προβλημα με το τον θηλασμο δεν θέλει την θηλή μου κθολου οποτε δίνω συμπληρωμα και βγαζω με θηλαστρο ότι μπορώ.Σήμερα θα δούμε σύμβουλο υ θηλασμού μπας και μα βοηθισει τουλάχιστον ανα αυξισω την παραγωγη μου και να μην δινω καθόλου συμπληρωμα

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Ο ΜΠΕΜΟΥΛΗΣ ΜΕΛΑ ΜΟΥ, ΝΑ ΤΟ ΚΑΜΑΡΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΧΑΙΡΕΣΑΙ!

Λοιπόν εμενα η δικιά μου βγήκε απο την κλινική με 13,6. Δεν έδωσα καμία σημασία και από τη χαρά μου δεν παρατήρησα καν το χρώμα. Βάλε κανένα κίτρινο μαξιλάρι εκεί που κοιμάται να το βλέπει και φόρα του και κανενα κιτρινι φορμακι. Ελπιζω να εισαι καλα και να τα καταφερεις και με το θηλασμο. φιλια

CzyLp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Ο ΜΠΕΜΟΥΛΗΣ ΜΕΛΑ ΜΟΥ, ΝΑ ΤΟ ΚΑΜΑΡΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΧΑΙΡΕΣΑΙ!

Λοιπόν εμενα η δικιά μου βγήκε απο την κλινική με 13,6. Δεν έδωσα καμία σημασία και από τη χαρά μου δεν παρατήρησα καν το χρώμα. Βάλε κανένα κίτρινο μαξιλάρι εκεί που κοιμάται να το βλέπει και φόρα του και κανενα κιτρινι φορμακι. Ελπιζω να εισαι καλα και να τα καταφερεις και με το θηλασμο. φιλια

 

Σε ευχαριστώ κορίτσι και εσυ να χαίρεσαι την μπεμπα σου.Εγώ πάλι μονο χαρά δεν έχω, με βάρεσαν οι ορμόνες για τα καλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι ζορι η λοχεία!Ειδικα αν παλευεις να θηλασεις....μεχρι να εδραιωθει ο θηλασμός οι ορμόνες βαρανε κοκκινο. Αν θες τη συμβουλή μου...ήρεμη μαμα συνεπάγεται ήρεμο μωρό. Σαφώς και είναι το καλυτερο να θηλάσεις το μωρό σου αλλά αν δεις οτι δεν αντέχεις, θεωρώ ότι δεν είναι κακο να συνεχίσεις όσο μπορείς και με λίγο συμπλήρωμα. Ειλικρινα θαυμάζω τις μαμαδες που κατάφεραν να θηλάσουν για καιρό. Δυστυχώς εγώ άντεξα μονο ενα μήνα. Είδα όμως ότι από τη στιγμή που χαλάρωσα εγώ, ηρέμησε και η μπεμπα. Να φανταστείς απο 2 μηνών μου κοιμάται όλη νύχτα.

Προσπάθησε να χαρείς τον μπεμπουλη σου γιατι μεγαλώνουν τόσο γρήγορα...

CzyLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και να 'ναι γερό και δυνατό. Το post σου με γύρισε πολλούς μήνες πίσω. Έφυγα από το μαιευτήριο χωρίς το μωρό λόγω ίκτερου που ήταν το πρώτο σοκ. Επιπλέον κάναμε μέτρηση μέρα παρά μέρα διότι δεν έπεφτε με τίποτα. Έπεσαν πάνω μου θεοί και δαίμονες να σταματήσω το θηλασμό διότι δεν ήθελε τη θηλή και δεν ενυδατωνόταν. Να μην στα πολυλογώ, θήλαζα όσο πιο συχνά μπορούσα (πριν περάσει το 2ωρο), έβαζα το μωρό πάντα δίπλα στο παράθυρο (δεν θέλει άμεσο φως), και έδινα και λίγο τσαγάκι μάραθου, που μάλλον ήταν περιττο. Αυτό που μετάνοιωσα είναι το άγχος και η στενοχώρια μου για τον ίκτερο. Σιγά το πράγμα μπροστά σ'αυτά που θα έχουμε να αντιμετωπίσουμε αργότερα. Να φιλάς, ν'αγκαλιάζεις το μωράκι σου, να το θηλάζεις συχνά και να το αγαπάς και ο παλιο-ίκτερος θα πέσει. σε φιλώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Γέννησα πριν 9 μέρες. Βγήκαμε την Τετάρτη με ίκτερο 11.8,μια χαρά μας είπαν ότι είναι. Μετά από τρεις μέρες την είδε παιδίατρος. Ήταν κίτρινη κ νωχελικη. Κοιμοταν πολύ κ δεν έτρωγε καλά. Γενικά ο θηλασμός με δυσκολεύει. Μπήκαμε στο νοσοκομείο με ίκτερο 20.1 μπήκαμε λίγο στη λάμπα κ με ορο πήγε 14.8.μας ξαναβγαλανεψσο τις λάμπες. Μας μετράνε δύο φορές τη μέρες. Πότε 17,ποτε 15.τηννταιζω εν τω μεταξύ πολύ καλύτερα τώρα. Αλλά αγχώνομαι υπερβολικά. Αντίστοιχες εμπειρίες; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vespa33 είπε:

Γέννησα πριν 9 μέρες. Βγήκαμε την Τετάρτη με ίκτερο 11.8,μια χαρά μας είπαν ότι είναι. Μετά από τρεις μέρες την είδε παιδίατρος. Ήταν κίτρινη κ νωχελικη. Κοιμοταν πολύ κ δεν έτρωγε καλά. Γενικά ο θηλασμός με δυσκολεύει. Μπήκαμε στο νοσοκομείο με ίκτερο 20.1 μπήκαμε λίγο στη λάμπα κ με ορο πήγε 14.8.μας ξαναβγαλανεψσο τις λάμπες. Μας μετράνε δύο φορές τη μέρες. Πότε 17,ποτε 15.τηννταιζω εν τω μεταξύ πολύ καλύτερα τώρα. Αλλά αγχώνομαι υπερβολικά. Αντίστοιχες εμπειρίες; 

Είναι πολύ συνηθισμένο. Απλά θα πρέπει να επικεντρώσεις πάρα πολύ στο να φάει: θα το ξυπνάς ανά δίωρο, τρίωρο τη νύχτα (με ξυπνητήρι) για να φάει. Αν δε συνεργάζεται θα το γδύνεις, θα του περνάς μία πετσετούλα βρεγμένη από το προσωπάκι και το λεμό, γενικά θα το "ενοχλείς" πολύ κι δε θα χαίρεσεαι που είναι ήσυχο και κοιμάται, και σε λίγες βδομάδες θα είστε καλά. Επίσης όποτε έχει ήλιο το βγάζεις έξω, με κεφαλάκι ακάλυπτο, να δει το προσωπό του ο ήλιος για λίγη ώρα, προφανώς όχι αν έχει κανένα τρελό αέρα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με την αργκ. Αν δεις ηλιο βγειτε

Κ γαλα. Πολυ γαλα. Αφήνεις το μωρο να θηλαζει όση ώρα θελει. Κ με ίκτερο εγω τα εβαζα στο διωρο μέρα νύχτα. Κ οταν λέμε διωρο από την αρχή του θηλασμου ακομη κ αν θηλασει για 1ωρα.μετα από 1ωρα θα το βάλεις. Αν κοιμάται θα το ξυπνησεις

Εμενα είχαν πιο λιγο 13-15,δ μπηκαμε λαμπα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , vicky86 είπε:

Θα συμφωνησω με την αργκ. Αν δεις ηλιο βγειτε

Κ γαλα. Πολυ γαλα. Αφήνεις το μωρο να θηλαζει όση ώρα θελει. Κ με ίκτερο εγω τα εβαζα στο διωρο μέρα νύχτα. Κ οταν λέμε διωρο από την αρχή του θηλασμου ακομη κ αν θηλασει για 1ωρα.μετα από 1ωρα θα το βάλεις. Αν κοιμάται θα το ξυπνησεις

Εμενα είχαν πιο λιγο 13-15,δ μπηκαμε λαμπα

Ήταν νωχελικα; τα ξτπνουσε εύκολα; επίσης πόση ώρα κοιμάται ένα μωρό ημερών; 

7 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Είναι πολύ συνηθισμένο. Απλά θα πρέπει να επικεντρώσεις πάρα πολύ στο να φάει: θα το ξυπνάς ανά δίωρο, τρίωρο τη νύχτα (με ξυπνητήρι) για να φάει. Αν δε συνεργάζεται θα το γδύνεις, θα του περνάς μία πετσετούλα βρεγμένη από το προσωπάκι και το λεμό, γενικά θα το "ενοχλείς" πολύ κι δε θα χαίρεσεαι που είναι ήσυχο και κοιμάται, και σε λίγες βδομάδες θα είστε καλά. Επίσης όποτε έχει ήλιο το βγάζεις έξω, με κεφαλάκι ακάλυπτο, να δει το προσωπό του ο ήλιος για λίγη ώρα, προφανώς όχι αν έχει κανένα τρελό αέρα κλπ

Το ήσυχο μωρό ασφαλώς δεν με χαροποιεί. Δύο μέρες τώρα τρώει καλά. Αλλα κοιμάται πολύ. Δεν ξέρω τι είναι φυσιολογικό κ τι όχι. Σήμερα είχα 13.5,μακαρι να πέσει κ αλλο

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vespa33 είπε:

Ήταν νωχελικα; τα ξτπνουσε εύκολα; επίσης πόση ώρα κοιμάται ένα μωρό ημερών; 

Κι εμένα ανέβασε ίκτερο μετά το μαιευτήριο αλλά δεν μας έστειλαν για μέτρηση. ήταν πολύ νωχελικό κ αν τον άφηνα κοιμόταν κ τετραωρο. δεν ειχα οδηγιες για το ταισμα βλεπεις. κ απλως θεωρουσα φυσιολογικο να κοιμαται ολη μερα. παρε παιδιατρο συμβουλο θηλασμου αν θες να εισαι σιγουρη οτι θα σου δωσει σωστες οδηγιες χωρις να αναρωτιεσαι αν υπονομεύει τον θηλασμο. 

Link to comment
Share on other sites

O ίκτερος κάνει τα μωρά νωχελικά. Τόσο πολύ, που δεν ξυπνάνε για να φάνε, και γίνεται φαύλος κύκλος, γιατί όσο δεν τρώνε, τόσο δεν πέφτει ο ίκτερος. Γι αυτό τα ξυπνάμε με το ζόρι, να θηλάσουνε τουλάχιστον 10-12 φορές τη μέρα, τουλάχιστον 15-20 λεπτά από κάθε στήθος. Αν στο ενδιάμεσο κοιμούνται, δεν πειράζει καθόλου.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κι εμένα ανέβασε ίκτερο μετά το μαιευτήριο αλλά δεν μας έστειλαν για μέτρηση. ήταν πολύ νωχελικό κ αν τον άφηνα κοιμόταν κ τετραωρο. δεν ειχα οδηγιες για το ταισμα βλεπεις. κ απλως θεωρουσα φυσιολογικο να κοιμαται ολη μερα. παρε παιδιατρο συμβουλο θηλασμου αν θες να εισαι σιγουρη οτι θα σου δωσει σωστες οδηγιες χωρις να αναρωτιεσαι αν υπονομεύει τον θηλασμο. 

Συμβουκευτηκα μια εξαιρετική μαία κ εδώ και δύο μέρες το παιδί τρώει, το βλέπω, πήρε βάρος. Πριν απλά δν μπορούσα να το βοηθήσω. Απλά είμαστε νοσοκομείο κ κάνουν εξετάσεις και καθημερινές μετρήσεις. Αν δν σταθεροποιηθει δν φεύγουμε. Εσεις πόσο ανεβάσατε; κ. Πως τελικά λύθηκε το θέμα σας; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vespa33 είπε:

Εσεις πόσο ανεβάσατε; κ. Πως τελικά λύθηκε το θέμα σας; 

Αφού τρώει κ παρεκολουθεισρε, μην ανησυχείς! 

 

εμας λογικά θα είχε πιο καλή εικόνα αφού δεν ζήτησε η γιατρός να το κοιταξουμε. βάρος άρχισε να παίρνει όταν άρχισα να ταΐζω κάθε δυο ώρες αλλά βασικά από το αντλημένο που του έδινα κ μετά πήρε κ φόρμουλα. δεν κατάφερε ως να πιάσει σωστά στήθος κ δεν θήλασε τελικά. γι αυτο σου ειπα να σου δειξει συμβουλος αλλα αφου εχεις βρει μαία, εισαι ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...