Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 356
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να σαι καλά!

Εννοείται ότι θα γράψω..

Το θέμα είναι πως να ηρεμήσω την γυναίκα μου....

Αυτό είναι το δύσκολο.

Κλαίει από τώρα..

 

Δε χρειάζεται να κλαίει, όλα καλά θα πάνε. Θα μπείτε και θα βγείτε. Καλή επιτυχία, περιμένουμε εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα σας, διαβάζω με ενδιαφέρον τα θέματα περί ανωμαλίας γεννητικών οργάνων και δυστυχώς πάλι με πιάνουν κλάματα. Είμαι 25 χρονών και γεννήθηκα με κρυψορχία στον αριστερό όρχη, στα 15 μου που άρχισε η σεξουαλική μου ζωή αντιμετώπισα το χλευασμό γυναικών και αυτό το γεγονός έφτασε στα αυτιά και πάρα πολλών συνομιλήκων μου οι οποίοι με τη σειρά τους με κορόιδευαν. Σας γράφω με πάρα πολύ μεγάλο "κόμπο" στο λαιμό που με πνίγει εδώ και 10 χρόνια. Έχω σταματήσει να κάνω σχέσεις εδώ και 5 χρόνια και κατηγορώ τους γονείς μου που δε μου έκαναν επέμβαση όταν ήμουν μικρός με αποτέλεσμα τις περισσότερες μέρες σ' αυτά τα 10 χρόνια να κλαίω, να με μισώ που είμαι έτσι και να έχω αυτοκαταστροφικές τάσεις. Μη φοβάστε να χειρουργήσετε τα παιδάκια σας, αντιθέτως, προτιμήστε το για να μην έχουν ψυχολογικά αύριο-μεθαύριο. Με συγχωρείτε αν σας μεταφέρω ένα πνεύμα δυστυχίας αλλά δε θέλω σε καμία περίπτωση να περάσει κανένα παιδάκι αυτό που περνάω εγώ μεγάλος πλέον.

Με συγκινησες!! Πολυ..... Δηλαδη , καθεσαι και κλαις για κατι που ειναι συνηθισμενο , απλα επειδη αφορα γεννητικα οργανα , δεν το λεει κανεις!!

Ξερεις ποσοι , δεν μπορουν να τεκνοποιησουν ,με δυο ορχεις παρακαλω,και ποσοι δεν μπορουν να λειτουργησουν σαν αντρες για λογους υγειας?

Καταλαβαινω οτι τα παιδια ειναι σκληρα οταν ειναι μικρα ,αλλα και οταν μεγαλωσουν ,ομως θα επρεπε να ξερεις οτι κανεις δεν ξερει τι κρυβει το εσωρουχο του καθενος επι της ουσιας και αυτο που σου συνεβη ειναι μαθημα ζωης !!! Η ζωη ειναι πολυ ωραια ,αλλα δεν ειναι παντα στρωμμενη ροδοπεταλλα. Μαθε να αντιμετωπιζεις ΚΑΙ τις κακοτοπιες.

Σε φιλω γλυκα σαν τη μανα σου, σε μαλωνω πολυ και σου ευχομαι να εισαι δυνατος και αφοβος, καληνυχτα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 του μήνα είναι τελικά το χειρουργείο.

Έχει κάνει καμιά μανούλα λαπαροσκόπηση στο παιδί της να μου πει εντυπώσεις?

 

Αύριο πρωί μπαίνουμε..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Ρ.Ι.Μ με λύπη μου διαβάζω τη δική σου περιπέτεια και με πιάνουν και εμένα τα κλάματα. Κάτι αντίστοιχο ζω και εγώ. Όταν ήμουν μικρός είχα αμφοτερόπλευρη κρυψορχία. Χειρουργήθηκα σε δύο φάσεις (μία για τον δεξί και μία για τον αριστερό όρχη) σε ηλικία 8-9 ετών (!!!…) από άγνοια των γονιών μου οι οποίοι άκουγαν μόνο έναν γιατρό ουρολόγο και δεν έπαιρναν δεύτερη ή τρίτη γνώμη για να με χειρουργήσουν έως 12 μηνών. Σήμερα, ο δεξιός όρχις βρίσκεται στη θέση του (ίσως μικρότερος από το φυσιολογικό), αλλά ο αριστερός όρχις δεν μπόρεσε να κατέβει στη θέση του, είναι ατροφικός και βρίσκεται ακόμα ψηλά. (Σήμερα είμαι 40 ετών…). Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι όταν ξύπνησα από τη νάρκωση από τη δεύτερη επέμβαση για την κρυψορχία του αριστερού όρχη, ψηλάφισα με το χέρι μου το όσχεο για να βρω τον αριστερό όρχη στη θέση του και όταν δεν τον βρήκα ήμουν απαρηγόρητος. Οι γονείς μου είπαν τότε ότι θα κατέβαινε μόνος του στα επόμενα χρόνια. Εγώ το είχα πιστέψει και η αγωνία μου ήταν καθημερινή. Μέχρι που πέρασαν τα χρόνια και τίποτα… (εννοείται). Μου είχε γίνει έμμονη ιδέα. Αισθανόμουν μισός άντρας και ήθελα να γίνω ολόκληρος άντρας. Βιαζόμουν να γίνω άντρας. Έβλεπα πολύ συχνά στον ύπνο μου ότι είχα 2 υγιείς όρχεις και ήμουν ευτυχισμένος. Άλλες φορές έβλεπα ότι έκανα χειρουργείο και είχα και τους 2 όρχεις στη θέση τους… Στεναχωριόμουν πάρα πολύ όταν ξυπνούσα... (αυτά τα όνειρα τα βλέπω μέχρι σήμερα)

Το τι έχω τραβήξει ψυχολογικά από αυτή την «αναπηρία» δεν λέγεται. Συνοπτικά θέλω να περιγράψω σε όλους σας μερικά μόνο από τα βιώματά μου:

Με τις κοπέλες δεν μπορώ πια να έχω σχέσεις. Όσες φορές έκανα σχέση με κοπέλα και έφτανε η ώρα να γδυθώ, η ντροπή μου ήταν τόσο μεγάλη και η έκπληξη της κοπέλας τόσο έντονη που η ψυχολογία για σεξ πήγαινε περίπατο… Οι φίλοι, συγγενείς, επαγγελματικό και κοινωνικό περιβάλλον επειδή δεν γνωρίζουν το πρόβλημά μου, αναρωτιούνται γιατί δεν έχω κοπέλα και είμαι πολλές φορές επίκεντρο σχολιασμών. Στην παραλία δε φοράω ποτέ μαγιό τύπου σλιπ για να μη διαγράφεται το πρόβλημα, αλλά μόνο σορτσάκια. Προσέχω μάλιστα να μην έχει τραβηχτεί πολύ ψηλά το σορτσάκι ώστε πάλι να μη φανεί το πρόβλημα. Στις καλοκαιρινές διακοπές με φίλους, προσέχω πάντα όταν έρχεται η ώρα να ντυθώ ή να γδυθώ μπροστά τους, να βγάζω το παντελόνι μου έχοντάς τους από τη δεξιά μου πλευρά που ο όρχις είναι στη θέση του, ώστε να μη δουν «άδεια» την αριστερή μου πλευρά. Σε «αντρικές» εξόδους (σε στριπτιζάδικα ή μπαρ με γυναίκες) είμαι ο μόνος στην παρέα που δεν συνεχίζω σε ερωτικές περιπτύξεις με τις γυναίκες από το φόβο μου μήπως αποκαλυφθεί το πρόβλημά μου στους φίλους μου. Λέω πάντα όχι σε προσκλήσεις από φίλους για ταξίδια όπως η Ταϊλάνδη επειδή φοβάμαι το ενδεχόμενο να αναζητήσουμε γυναίκες και να έχω πάλι πρόβλημα. Με τους φίλους μου αποφεύγω να μιλάω για γυναίκες. Η ζωή μου πραγματικά είναι πολύ δύσκολη. Θα ήθελα και εγώ να είχε προχωρήσει η επιστήμη ώστε να μου αποκαταστούσε το πρόβλημα με αληθινό όρχη και όχι ψεύτικο. Κλείνοντας, θέλω να απευθυνθώ και εγώ σε όλους τους γονείς του φόρουμ, μια και εγώ είναι μάλλον αδύνατο να γίνω πατέρας. Σας εκλιπαρώ: Προσέξτε αυτό το πρόβλημα στα αγοράκια σας. Μη περιμένετε. Χειρουργήστε τα εγκαίρως σύμφωνα με τις οδηγίες των γιατρών σας για να μην αντιμετωπίσουν τόσα προβλήματα που είχα και έχω εγώ.

 

Τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω τον κ. Μαρινόπουλο: Πρέπει να κάνω ορχεκτομή του αριστερού όρχη που είναι ακόμα ψηλά για να αποφύγω τυχόν ανάπτυξη καρκίνου στο μέλλον ή έχει περάσει ο κίνδυνος; (Απʼ όσο γνωρίζω η πιθανότητα ανάπτυξης καρκίνου στον όρχη που χειρουργήθηκε είναι μέχρι 35 ετών και εγώ είμαι 40). Η προσθήκη όρχη από σιλικόνη είναι απλή; Μπορώ να την κάνω στην ηλικία μου; Αν ναι, πόση ώρα είναι το χειρουργείο και πόσες μέρες πρέπει να μείνω στο νοσοκομείο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και με συγχωρείτε αν σας κούρασα. Θα περιμένω τα νέα σας

 

Σου γραφω μονο για ενα λογω ειμαι γυναικα και ισως μετραει η γνωμη μου, ο συζηγος μου εχει κρυψορχια ειναι 43 ετων δεν εχει υποβληθει σε κανενα χειρουργειο και ο δεξιος ορχις ειναι κρυμμενος!

Οταν πρωτογνωριστηκαμε πριν να ερθουμε σε επαφη με ειχε ενημερωσει για το προβλημα του, μου ειχε κανει εντυπωση γιατι μου το ειπε πριν το δω εγω ναι ενταξει αν το ειχα δει φαινεται αλλα δεν θα το συζητουσα απο μονη μου αν δεν το εθετε εκεινος ως θεμα συζητησης, λοιπον με ενημερωσε και εγω δεν ειχα ιδεα ουτε αν φαινεται ,ουτε αν υπαρχει προβλημα υπογονιμοτητας ,ουτε αν εχει προβλημα στην επιδοση του.Το ρωτησα γιατι μου το ειπε και μου απαντησε οτι "Κερδιζω χρονο ουτως ή αλλως θα το δεις" καποιες πρωην του τον ειχαν πεισει οτι ειναι αναπηρια και γενικα ειχε γινει και λογως χωρισμου απο οτι μου εξηγησε!

Θα σου πω απο την πλευρα μου τι ενοιωσα:

Στην αρχη ειπα οτι δεν θα ειμαι προκατηλλημμενη και οτι δεν με ενδιεφερε, οσο προχωρουσε η σχεση τον ερωτευομουν και πιστεψε με δε το σκεπτομουν καθολου δεν ειχε καποιο προβλημα λειτουργικο οποτε δεν με ενοιαζε!

Οταν ηρθε η ωρα να παντρευτουμε δειλιασα και σκεφτηκα "λες να μην μπορει να κανει παιδια?"

Δεν τολμησα να του το συζητησω ντρεπομουν και δεν ηθελα να τον φερω σε δυσκολη θεση!

Παντρευτηκαμε και ολοι αρχισαν να ρωτουν για παιδι εμεις ειχαμε ελευθερη επαφη αλλα εγω το ειχα αποριψει λογω του προβληματος του και εκεινος χωρις να μου λεει τιποτα ηταν σιγουρος οτι εχει προβλημα!

Μαλιστα στο συγγενικο περιβαλλον ελεγε " ε, δεν ξερουμε ειμαι και 43 χρονων, καπνιζω και πολυ οδηγαω και μηχανη απο τα 16"οποτε καταλαβαινα οτι τους προετοιμαζει να μην περιμενουν εγγονι!

Δεν ηξερα τι να κανω, πηγα στην γιατρο μου και μου ειπε οτι υπαρχουν πιθανοτητες να υπαρχει προβλημα αλλα οτι ισως να μπορει να λυθει με τεχνικα μεσα και μου ειπε οτι θα επρεπε να κανει ενα σπερμοδιαγραμμα μαλιστα για να με διευκολυνει να μην του δειξουμε οτι το γνωριζε του ειπε οτι " Ξερεις λογω της ηληκιας σου θελω να κανετε ενα προγεννητικο ελεγχο ακι θα χρειαστουμε την συνησφορα σου"

Το δεχτηκε αλλα περασαν 3 μηνες και απεφευγε να παει να το κανει!Να μην στα πολυλογω πανω που το ειχα παρει αποφαση και ημουν σιγουρη οτι δεν θα κανουμε τιποτα και οτι θα το αναβαλει συνεχως και οτι θα εχουμε προβλημα και αλλα πολλα εμαθα οτι ειμαι εγκυος!

Εψαξα βρηκα πολλες περιπτωσεις εγκυμοσυνης φυσιολογικης με κρυψορχια!

Η κρυψορχια ισως να σχετιζεται με την υπογονιμοτητα αλλα δεν ειμαι γιατρος ξερω οτι ειμαι εγκυος μονο τιποτα αλλο!Επισης ξερω οτι υπαρχουν διαφορες λυσεις για το θεμα της υπογονιμοτητας με κρυψορχια!

Οσον αφορα τις κοπελες φιλε μου εκεινες εχουν την αναπηρια και οχι εσυ και μαλιστα την εχουν την αναπηρια στον εγκεφαλο!

Δεν ειμαι ειδικος αλλα πιστευω οτι αν εσυ παψεις να το βλεπεις ως αναπηρια τοτε δεν θα το βλεπουν και οι αλλοι!

Επειδη ειναι λεπτο θεμα και σιγουρα δεν μπορεις να μεινεις μονος σου για κατι τοσο ασημαντο σε συμβουλευω να κανεις οτι εκανε ο συζηγος μου να το συζητας με την κοπελα σου, να ενημερωθεις να ξερεις ακριβως τι ειναι και απο τι κυνδινευεις και να τις το αναλυεις!

Ειναι δυσκολο καποια να το θιξει το θεμα αλλα να ξερεις οτι οταν της το εχεις κανει γνωστο εσυ και δει το θαρρος σου θα ξερει οτι το θεωρεις ασημαντο και οτι δεν ειναι το αδυνατο σημειο σου!

Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκε τελικά ο όρχις, αλλά ήταν πολύ μκρός και αφαιρέθηκε.

Θα πρέπει σε ένα χρόνο, να ξαναμπούμε, για να καθηλωθεί ο δεξιός, ώστε να είμαστε 1000% σίγουροι ότι θα παραμείνει στην θέση του.

Πολύ εξυπηρετηκοί όλοι τους και όλα γίνανε ανέξοδα.

Ούτε ευρώ!

Ο μικρούλης μόνο έχει λίγο γκρίνια, αλλά μέχρι αύριο, θα είναι οκ.

Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρέθηκε τελικά ο όρχις, αλλά ήταν πολύ μκρός και αφαιρέθηκε.

Θα πρέπει σε ένα χρόνο, να ξαναμπούμε, για να καθηλωθεί ο δεξιός, ώστε να είμαστε 1000% σίγουροι ότι θα παραμείνει στην θέση του.

Πολύ εξυπηρετηκοί όλοι τους και όλα γίνανε ανέξοδα.

Ούτε ευρώ!

Ο μικρούλης μόνο έχει λίγο γκρίνια, αλλά μέχρι αύριο, θα είναι οκ.

Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας..

 

Αντε μπραβο καλη αναρωση τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερωτηση ειναι κληρονομικη η κρυψορχια?

Θελω να πω επειδη εμενα την εχει ο συζηγος θα εχουμε προβλημα και με το μωρο?

Δεν ξερω αν ειναι κληρονομικη!

ΠΠοτε το ψαχνεις ή απλα περιμενεις να το βρει η/ο παιδιατρος?

Απλα αφοπυ ειμαστε υποψιασμενοι ρωταω!!

Ευχαριστω παντως!

Link to comment
Share on other sites

Ο δεξιός δεν ήταν ανασπώμενος αλλά επειδή πλέον είναι ένας, πρέπει να είμαστε 1000% σσίγουροι ότι θα παραμείνει στην θέση του και δεν θα κάνει συστροφή.

Δεν μπορώ να πάρω τέτοιο ρίσκο για την υπόλοιπη ζωή του...

Για τον γιατρό, σου στέλνω αμέσως πμ.

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites

μη με φτιαχνεις τωρα! αφου ειναι σταθερος συνεχεια μπορει να παει αλλου καμια μερα?????????????

ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το αν είναι υποχρεωτικό να γίνει η καθήλωση στον άλλο όρχι, θα σου πω το εξής, όπως μας το είπε και ο χειρούγος:

Αν μία στο εκατομμύριο ο δεξιός, που είναι και ο μοναδικός, κάνει συστροφή, τότε το παιδί δεν θα μπορέσει να τεκνοποιήσει ποτέ και θα επηρεάσει όλη την λειτουργία στο σεξ.

Από ότι καταλαβαίνεις, τέτοιο ρίσκο κανένα σκεπτόμενος γονιός δεν παίρνει.

Ούτως η άλλως, θα είναι πιο light χειρουργείο, με ολική νάρκωση πάλι, αλλά πιο ελαφρύ.

Την ίδια άποψη με τον χειρούργο, είχε και η παιδίατρος μας.

Link to comment
Share on other sites

Κε Μαρινοπουλε, αν σας ειναι ευκολο , θα ηθελα και τη δικη σας αποψη, γιατι οντως ακουγεται πολυ σημαντικο!

Συστροφη σημαινει δεν επανερχεται?

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η συστροφή του όρχι αποτελεί μια επείγουσα κατάσταση με θορυβώδη συμπτώματα όπως πόνο και οίδημα. Εάν διαρκέσει πέραν των 8 ωρών το ορχικό παρέγχυμα νεκρώνεται και σε λίγες εβδομάδες απορροφάται και εξαφανίζεται. Πολύ σημαντικός λοιπόν είναι ο χρόνος της παρέμβασης αφού με την κατάλληλη επέμβαση σώζεται ο αδένας.

Συχνά η συστροφή έλαβε χώρα ενδομητρίως με αποτέλεσμα το μωρό να γεννηθεί με έναν όρχι και με ότι απέμεινε από τον δεύτερο.

Η χειρουργική καθήλωση του υγιούς όρχεως εξασφαλίζει την ομαλή μετάβαση στην εφηβεία και την μετέπειτα πατρότητα.

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

Eχω μια ερωτηση ειναι κληρονομικη η κρυψορχια?

Θελω να πω επειδη εμενα την εχει ο συζηγος θα εχουμε προβλημα και με το μωρο?

Δεν ξερω αν ειναι κληρονομικη!

Ποτε το ψαχνεις ή απλα περιμενεις να το βρει η/ο παιδιατρος?

Απλα αφου ειμαστε υποψιασμενοι ρωταω!!

Ευχαριστω παντως!

Link to comment
Share on other sites

Eχω μια ερωτηση ειναι κληρονομικη η κρυψορχια?

Θελω να πω επειδη εμενα την εχει ο συζηγος θα εχουμε προβλημα και με το μωρο?

Δεν ξερω αν ειναι κληρονομικη!

Ποτε το ψαχνεις ή απλα περιμενεις να το βρει η/ο παιδιατρος?

Απλα αφου ειμαστε υποψιασμενοι ρωταω!!

Ευχαριστω παντως!

Δεν έχει να κάνει με τα γονίδια. Είναι μια συχνη συγγενης ανωμαλία που συμβαίνει κατα την εμβρυογεννεση.:-D

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε ένα αγοράκι 17 μηνών τώρα,με αμφοτερόπλευρη κρυψορχία.Έχει διορθωθέι ήδη ο δεξιός με ανοιχτό χειρουργείο,τον Ιούλιο,και τώρα θα κανονίσουμε και για τον αριστερό.Απλά θα ήθελα να ρωτήσω τον Κο Μαρινόπουλο το εξής:η ορχεοπηξία γίνεται και λαπαροσκοπικά?Ο αριστερός όρχις βρίσκεται στη βουβωνική χώρα,όπως έχει δείξει ο υπερηχογραφικός έλεγχος.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Η λαπαροσκοπική μέθοδος είναι εξαιρετικά χρήσιμη σε περιπτώσεις αψηλάφητου ενδοκοιλιακού όρχεος. Η βουβωνική κρυψορχία διορθώνεται με την ανοικτή επέμβαση με σχετική ευκολία.

Για απορίες, συμβουλές και 2η γνώμη επισκέπτομαι το Σάββατο 30 Οκτωβρίου την Αθήνα.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...