Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα σας είμαι καινούργια στο φορούμ και θα ήθελα να αναφερθώ και στο ιδιο προβλημα που αντιμετωπίζει το 3 χρονο αγορακι μου.Παρουσιαζει και αυτο κρυψορχία αλλα με ανελκόμενο ορχι αν το λεω καλα ,απο οτι μου ειπε ο γιατρός ανεβαίνει και κατεβαίνει για αυτο και περιμεναμε να πάει 3 χρονων για να δούμε αν κατέβει από μονος του.Η παιδίατρος μου σύστησε τον Τράπαλη που εγχειρίζει στο ΜΕΤΡΟΠΟΛΙΤΑΝ και τον γνωρίζει και εκείνη πήγαμε σήμερα και τον είδε και αυτός ......εχω αγχωθεί πολύ και θα ήθελα να πάρω και μια δεύτερη γνώμη ακούω και γω για τον Ζουπάνο και για τον Νίκα ποια ειναι η γνώμη σας σας ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 356
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγαπητή DIMITRA751

 

Η κρυψορχία αποτελεί χειρουργική πάθηση και πρέπει να αντιμετωπίζεται σαν τέτοια.

Από την άλλη πλευρά ο ανελκόμενος όρχις αποτελεί ένα φυσιολογικό αντανακλαστικό και σαν τέτοιο δεν χρειάζεται οποιαδήποτε παρέμβαση. Και για να είσαστε απόλυτα σίγουρη ο υπερηχογραφικός έλεγχος με τη συγκριτική μέτρηση του μεγέθους και των 2 όρχεων θα σας βεβαιώσει για την σωστή ανάπτυξη τους.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας, διαβάζω με ενδιαφέρον τα θέματα περί ανωμαλίας γεννητικών οργάνων και δυστυχώς πάλι με πιάνουν κλάματα. Είμαι 25 χρονών και γεννήθηκα με κρυψορχία στον αριστερό όρχη, στα 15 μου που άρχισε η σεξουαλική μου ζωή αντιμετώπισα το χλευασμό γυναικών και αυτό το γεγονός έφτασε στα αυτιά και πάρα πολλών συνομιλήκων μου οι οποίοι με τη σειρά τους με κορόιδευαν. Σας γράφω με πάρα πολύ μεγάλο "κόμπο" στο λαιμό που με πνίγει εδώ και 10 χρόνια. Έχω σταματήσει να κάνω σχέσεις εδώ και 5 χρόνια και κατηγορώ τους γονείς μου που δε μου έκαναν επέμβαση όταν ήμουν μικρός με αποτέλεσμα τις περισσότερες μέρες σ' αυτά τα 10 χρόνια να κλαίω, να με μισώ που είμαι έτσι και να έχω αυτοκαταστροφικές τάσεις. Μη φοβάστε να χειρουργήσετε τα παιδάκια σας, αντιθέτως, προτιμήστε το για να μην έχουν ψυχολογικά αύριο-μεθαύριο. Με συγχωρείτε αν σας μεταφέρω ένα πνεύμα δυστυχίας αλλά δε θέλω σε καμία περίπτωση να περάσει κανένα παιδάκι αυτό που περνάω εγώ μεγάλος πλέον.

Link to comment
Share on other sites

RIM δε γινεται ακομα και τωρα να κανεις κατι??? Μονος σου πλεον πραξε αυτα που πρεπει, ειναι κριμα για μια κατασκευαστικη ανωμαλια που δε σε επηρεαζει (δε ξερω δηλαδη, ετσι μου εχουν πει και το ευχομαι!!!) να χαλιεσαι τοσα χρονια. Ειναι κριμα....

Δε ρωτας τον κο Ι Μαρινοπουλο εδω μεσα που ειναι ο πιο γνωστης του θεματος?

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σκέψου πως αισθάνθηκα πολλές φορές που ήταν να έχω επαφή με κοπέλες και με έβλεπαν 1.90 με όλα τα συναφή.. αλλά μόλις καταλάβαιναν τα παρακάτω βάζανε τα γέλια. Πήγα στο Ερίκκος Ντυνάν και μου κάνανε εξετάσεις(μαγνητική κλπ) και δεν βρήκαν τον αποσπώμενο όρχι, είπαν ότι μάλλον με το πέρασμα του χρόνου σάπισε ή κάτι τετοιο και τον απορρόφησε ο οργανισμός. Λειτουργικό πρόβλημα δεν έχω. Αν υπήρχε η δυνατότητα να κάνω κάτι βρε Γατούλα λες να μην το έκανα? Δε θέλω πλαστική προσθήκη που μου πρότειναν. Θέλω απλά να γίνω όπως όλοι οι αρτιμελείς άνδρες. Προτιμώ να μην είχα γεννηθεί και το λέω εν γνώσει μου(δεν είμαι ούτε τρελός ούτε με μορφωτικό επίπεδο down, αντιθέτως έχω τελειώσει πανεπιστήμιο κλπ κλπ απλά είμαι απογοητευμένος). Τίποτα με βλαστοκύτταρα αν μπορούσε να κάνει η επιστήμη.. Μόνο εκεί ελπίζω τώρα με τις ελλειπείς -έστω- γνώσεις μου. Και δυστυχώς είναι κρίμα όπως λες κι εσύ αλλά αυτό μακάρι να το έλεγαν όλοι όσοι με κάνανε δακτυλοδεικτούμενο.. Μη σας ζαλίζω όμως με τα δικά μου, απλά μην αφήσει κανένας γονιός το παιδί του στο έλεος της ανοησίας του από φόβο μήπως δεν πετύχει η εγχείρηση ή έχει επιπλοκές. Υπάρχει κίνδυνος τα ψυχολογικά που πιθανόν να του δημιουργηθούν αργότερα να το φέρουν σε σημείο να καταργιέται την ώρα που γεννήθηκε.. Εύχομαι να μη συμβεί σε κανένα παιδί! Θα συνεχίσω να διαβάζω το φόρουμ σας γιατί πραγματικά είναι θησαυρός γνώσεων και υποστήριξης και εύχομαι κάποια στιγμή να βρεθεί λύση και για μένα. Γεια και χαρά σας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητέ Ρ.Ι.Μ

 

Η μαγνητική τομογραφία που κάνατε είναι πιθανόν να μην είχε τη διαγνωστική ακρίβεια για να εντοπίσει τον αριστερό σας όρχι.

 

Είναι απαραίτητη η διαγνωστική λαπαροσκόπηση ώστε σε περίπτωση που ο αδένας σας βρίσκεται ενδοκοιλιακά να αναγνωριστεί και να αφαιρεθεί λόγω του υψηλού ποσοστού εξαλλαγής.

 

Η τοποθέτηση ορχικού προθέματος για ανατομική ομοιομορφία συνιστάται και γίνεται δύσκολα αντιληπτή από την σύντροφό σας.

 

Εάν θέλετε περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να στείλετε π.μ

 

Με εκτίμηση

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

ΡΙΜ στη περιπτωση του Β, ο ενας ορχις δε ηταν αεπτυγμενος και αφαιρεθηκε. Εννοειται θα προχωρησω στο μελλον σε προσθετικη.

 

Εδω θα ρωτησω και τον κο Μαριοπουλο, ποτε θεωρει καταλληλη ηλικια? Μου αναφεραν για 2 επεμβασεις , μια στα 7 και μια πιο μεγαλος.

 

Απο εκει και περα ειναι το τρυπακι του μυαλου, αν δε φαινεται τιποτα, και δε το ξερουν, προσπαθησε να ξεφυγεις ΕΣΥ! δεν ειναι λογια 25 χρονου αυτα.....δεν αξιζει στο ξαναλεω

Μιλα και με ενα ψυχολογο να σε ανεβασει......δε θελω να τα ακουω αυτα 20 χρονια μετα εεεεεεεεε απο το δικον μου?

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οι ορχικές προθέσεις σιλικόνης τοποθετούνται μία στην έναρξη της σχολικής ζωής και η δεύτερη μεγαλύτερη σε μέγεθος αλλάζει στην εφηβική ηλικία 13-16 ετών.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Να καταθέσουμε και εμείς την εμπειρία μας..έχουμε τέσσερα παιδάκια,δυο κορίτσια δυο αγόρια.Πριν τρία χρόνια που γεννήθηκε το πρώτο αγοράκι διέγνωσαν κρυψορχία μας ειπαν ότι μπορεί να γίνει καλά απο μόνο του αλλά αυτό δεν έγινε και το κάναμε επέμβαση σε ηλικία 15 μηνών και όλα πήγαν καλά.Ολη αυτήν την περίοδο τον παρακολουθούσε παιδοχειρούργος που τελικά έκανε και την επεμβαση.Η επέμβαση έγινε στο διαβαλκανικό θεσσάλονικης,μπήκαμε το πρωι και βγήκαμε το απογευματάκι.Το νοσοκομείο μας πήρε 550 ευρώ και ο γιατρός μαζί με τον αναισθηολόγο 1500 ευρώ.

Πριν μια βδομάδα γεννήθηκε και το δεύτερο αγοράκι μας και αυτό πάλι με κρυχορχια.........

Μας είπαν πάλι οτι μπορεί να διορθωθεί απο μόνο του..αλλά εμείς ετοιμαζόμαστε πάλι για επέμβαση...μόλις γίνει 12-15 μηνών.Απο μια ερώτηση που έκανα το κόστος τώρα για θεσσαλονίκη είναι περίπου το διπλάσιο..

Link to comment
Share on other sites

τωρα να πω τιποτα για τα λεφτα που δωσατε??????? ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣ

παιδων Αγ Σοφια...χαρτζιλικωσα απλα το γιατρο χωρις να μου το ζητησει ο ιδιος ποτε!

Κοστος περισσοτερα και απο το ΙΑΣΩ καλεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αγαπητέ Ρ.Ι.Μ με λύπη μου διαβάζω τη δική σου περιπέτεια και με πιάνουν και εμένα τα κλάματα. Κάτι αντίστοιχο ζω και εγώ. Όταν ήμουν μικρός είχα αμφοτερόπλευρη κρυψορχία. Χειρουργήθηκα σε δύο φάσεις (μία για τον δεξί και μία για τον αριστερό όρχη) σε ηλικία 8-9 ετών (!!!…) από άγνοια των γονιών μου οι οποίοι άκουγαν μόνο έναν γιατρό ουρολόγο και δεν έπαιρναν δεύτερη ή τρίτη γνώμη για να με χειρουργήσουν έως 12 μηνών. Σήμερα, ο δεξιός όρχις βρίσκεται στη θέση του (ίσως μικρότερος από το φυσιολογικό), αλλά ο αριστερός όρχις δεν μπόρεσε να κατέβει στη θέση του, είναι ατροφικός και βρίσκεται ακόμα ψηλά. (Σήμερα είμαι 40 ετών…). Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι όταν ξύπνησα από τη νάρκωση από τη δεύτερη επέμβαση για την κρυψορχία του αριστερού όρχη, ψηλάφισα με το χέρι μου το όσχεο για να βρω τον αριστερό όρχη στη θέση του και όταν δεν τον βρήκα ήμουν απαρηγόρητος. Οι γονείς μου είπαν τότε ότι θα κατέβαινε μόνος του στα επόμενα χρόνια. Εγώ το είχα πιστέψει και η αγωνία μου ήταν καθημερινή. Μέχρι που πέρασαν τα χρόνια και τίποτα… (εννοείται). Μου είχε γίνει έμμονη ιδέα. Αισθανόμουν μισός άντρας και ήθελα να γίνω ολόκληρος άντρας. Βιαζόμουν να γίνω άντρας. Έβλεπα πολύ συχνά στον ύπνο μου ότι είχα 2 υγιείς όρχεις και ήμουν ευτυχισμένος. Άλλες φορές έβλεπα ότι έκανα χειρουργείο και είχα και τους 2 όρχεις στη θέση τους… Στεναχωριόμουν πάρα πολύ όταν ξυπνούσα... (αυτά τα όνειρα τα βλέπω μέχρι σήμερα)

Το τι έχω τραβήξει ψυχολογικά από αυτή την «αναπηρία» δεν λέγεται. Συνοπτικά θέλω να περιγράψω σε όλους σας μερικά μόνο από τα βιώματά μου:

Με τις κοπέλες δεν μπορώ πια να έχω σχέσεις. Όσες φορές έκανα σχέση με κοπέλα και έφτανε η ώρα να γδυθώ, η ντροπή μου ήταν τόσο μεγάλη και η έκπληξη της κοπέλας τόσο έντονη που η ψυχολογία για σεξ πήγαινε περίπατο… Οι φίλοι, συγγενείς, επαγγελματικό και κοινωνικό περιβάλλον επειδή δεν γνωρίζουν το πρόβλημά μου, αναρωτιούνται γιατί δεν έχω κοπέλα και είμαι πολλές φορές επίκεντρο σχολιασμών. Στην παραλία δε φοράω ποτέ μαγιό τύπου σλιπ για να μη διαγράφεται το πρόβλημα, αλλά μόνο σορτσάκια. Προσέχω μάλιστα να μην έχει τραβηχτεί πολύ ψηλά το σορτσάκι ώστε πάλι να μη φανεί το πρόβλημα. Στις καλοκαιρινές διακοπές με φίλους, προσέχω πάντα όταν έρχεται η ώρα να ντυθώ ή να γδυθώ μπροστά τους, να βγάζω το παντελόνι μου έχοντάς τους από τη δεξιά μου πλευρά που ο όρχις είναι στη θέση του, ώστε να μη δουν «άδεια» την αριστερή μου πλευρά. Σε «αντρικές» εξόδους (σε στριπτιζάδικα ή μπαρ με γυναίκες) είμαι ο μόνος στην παρέα που δεν συνεχίζω σε ερωτικές περιπτύξεις με τις γυναίκες από το φόβο μου μήπως αποκαλυφθεί το πρόβλημά μου στους φίλους μου. Λέω πάντα όχι σε προσκλήσεις από φίλους για ταξίδια όπως η Ταϊλάνδη επειδή φοβάμαι το ενδεχόμενο να αναζητήσουμε γυναίκες και να έχω πάλι πρόβλημα. Με τους φίλους μου αποφεύγω να μιλάω για γυναίκες. Η ζωή μου πραγματικά είναι πολύ δύσκολη. Θα ήθελα και εγώ να είχε προχωρήσει η επιστήμη ώστε να μου αποκαταστούσε το πρόβλημα με αληθινό όρχη και όχι ψεύτικο. Κλείνοντας, θέλω να απευθυνθώ και εγώ σε όλους τους γονείς του φόρουμ, μια και εγώ είναι μάλλον αδύνατο να γίνω πατέρας. Σας εκλιπαρώ: Προσέξτε αυτό το πρόβλημα στα αγοράκια σας. Μη περιμένετε. Χειρουργήστε τα εγκαίρως σύμφωνα με τις οδηγίες των γιατρών σας για να μην αντιμετωπίσουν τόσα προβλήματα που είχα και έχω εγώ.

 

Τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω τον κ. Μαρινόπουλο: Πρέπει να κάνω ορχεκτομή του αριστερού όρχη που είναι ακόμα ψηλά για να αποφύγω τυχόν ανάπτυξη καρκίνου στο μέλλον ή έχει περάσει ο κίνδυνος; (Απʼ όσο γνωρίζω η πιθανότητα ανάπτυξης καρκίνου στον όρχη που χειρουργήθηκε είναι μέχρι 35 ετών και εγώ είμαι 40). Η προσθήκη όρχη από σιλικόνη είναι απλή; Μπορώ να την κάνω στην ηλικία μου; Αν ναι, πόση ώρα είναι το χειρουργείο και πόσες μέρες πρέπει να μείνω στο νοσοκομείο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και με συγχωρείτε αν σας κούρασα. Θα περιμένω τα νέα σας

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ G.P

 

Η λύση στην περίπτωσή σας είναι λαπαροσκοπική ορχεκτομή και τοποθέτηση ορχικής πρόθεσης στην ίδια επέμβαση. Πρόκειται για επέμβαση μεσαίας βαρύτητας διάρκειας 90 λεπτών η οποία μπορεί να γίνει σε ημερήσια νοσηλεία χωρίς παραμονή στο νοσοκομείο.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή στον μικρούλη(14 μηνών) δεν έχουμε βρει ακόμη τον αριστερό του όρχι, κλείσαμε ραντεβού στο Παίδων με παιδοχειρούργο για να τον βρει αρχικά και να μας συμβουλέψει.

Υπενθυμίζω ότι κατά την γέννησή του μας λέγανε ότι είναι ανασπόμενος, έπειτα η παιδίατρος τον έχασε, μετά τον ξαναβρήκε(όλα αυτάμε ψιλάφηση), μετά τον ξαναέχασε, κάναμε υπέρηχο στο Μητέρα, όπου δεν εμφανίστηκε και τώρα η νέα παιδίατρός μας, σαν κάτι να πιάνει στην βουβονική χώρα..

Στις 29/09 έχουμε το ραντεβού, όπου και θα μάθουμε ακριβώς τι συμβαίνει και πως πρέπει να προχωρήσουμε.

Η ερώτησή μου είναι η εξής:

Έχουμε ιδιωτική ασφάλεια στον μικρό και ρωτήσαμε αν καλυπτει την συγκεκριμένη χειρουργική επέμβαση(για καθήλωση).

Μας είπαν ότι καμιά ασφαλίστική δεν καλύπτει θέματα εκ γενετής.

Θα πρέπει ι χειρρούργος να γράψει κάτι άλλο σχετικά με τους όρχεις του, που να μην χαρακτηρίζεται εκ γενετής και να το δεχτεί η ασφάλεια.

Εκ πρώτης άποψης, θα θέλαμε να κάνουμε την πιθανή επέμβαση στην Ευρωκλινική Παίδων.

Το θέμα είναι πως θα πρέπει να κινηθώ και τι θα πρέπει να πω στον γιατρό.

Έχει τύχει σε κανένα άλλο γονιό να κάνει κάτι παρόμοιο με ιδιωτική ασφάλεια?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στον μικρούλη(14 μηνών) δεν έχουμε βρει ακόμη τον αριστερό του όρχι, κλείσαμε ραντεβού στο Παίδων με παιδοχειρούργο για να τον βρει αρχικά και να μας συμβουλέψει.

Υπενθυμίζω ότι κατά την γέννησή του μας λέγανε ότι είναι ανασπόμενος, έπειτα η παιδίατρος τον έχασε, μετά τον ξαναβρήκε(όλα αυτάμε ψιλάφηση), μετά τον ξαναέχασε, κάναμε υπέρηχο στο Μητέρα, όπου δεν εμφανίστηκε και τώρα η νέα παιδίατρός μας, σαν κάτι να πιάνει στην βουβονική χώρα..

Στις 29/09 έχουμε το ραντεβού, όπου και θα μάθουμε ακριβώς τι συμβαίνει και πως πρέπει να προχωρήσουμε.

Η ερώτησή μου είναι η εξής:

Έχουμε ιδιωτική ασφάλεια στον μικρό και ρωτήσαμε αν καλυπτει την συγκεκριμένη χειρουργική επέμβαση(για καθήλωση).

Μας είπαν ότι καμιά ασφαλίστική δεν καλύπτει θέματα εκ γενετής.

Θα πρέπει ι χειρρούργος να γράψει κάτι άλλο σχετικά με τους όρχεις του, που να μην χαρακτηρίζεται εκ γενετής και να το δεχτεί η ασφάλεια.

Εκ πρώτης άποψης, θα θέλαμε να κάνουμε την πιθανή επέμβαση στην Ευρωκλινική Παίδων.

Το θέμα είναι πως θα πρέπει να κινηθώ και τι θα πρέπει να πω στον γιατρό.

Έχει τύχει σε κανένα άλλο γονιό να κάνει κάτι παρόμοιο με ιδιωτική ασφάλεια?

 

Δεν έπρεπε να ρωτήσεις την ασφαλιστική, τώρα τους υποψίασες, ελπίζω να μη το θυμηθούν. Θα πρέπει να δηλώσετε συστροφή του όρχεως που το καλύπτουν. Το ίδιο θα πρέπει να δηλώσει και ο γιατρός στα πρακτικά του χειρουργείου γιατί το ψάχνουν οι ασφαλιστικές. Καλή επιτυχία, δεν είναι τίποτα, απλά κάντε το άμμεσα για να μη χαλάσει από τη διαφορά θερμοκρασίας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή στον μικρούλη(14 μηνών) δεν έχουμε βρει ακόμη τον αριστερό του όρχι, κλείσαμε ραντεβού στο Παίδων με παιδοχειρούργο για να τον βρει αρχικά και να μας συμβουλέψει.

 

Αγαπητέ Γιάννη_χ

 

Το υπερηχογράφημα είναι μια ασφαλής και αρκετά ευαίσθητη απεικονιστική πρώτη μέθοδος για την ανίχνευση του όρχεος.

 

Με χαρά θα σας συμβουλεύσω εάν το επιθυμείτε και για το λόγο αυτό σας έστειλα π.μ με λεπτομέρειες.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

Δεν έπρεπε να ρωτήσεις την ασφαλιστική, τώρα τους υποψίασες, ελπίζω να μη το θυμηθούν. Θα πρέπει να δηλώσετε συστροφή του όρχεως που το καλύπτουν. Το ίδιο θα πρέπει να δηλώσει και ο γιατρός στα πρακτικά του χειρουργείου γιατί το ψάχνουν οι ασφαλιστικές. Καλή επιτυχία, δεν είναι τίποτα, απλά κάντε το άμμεσα για να μη χαλάσει από τη διαφορά θερμοκρασίας.

 

Δεν ρωτήσαμε την ασφαλιστική, αλλά τον ασφαλιστή.

 

Εσείς το κάνατε στο δικό σας γιο?

Μέσω ιδιωτικής και εσείς?

Δώστε μου λεπτομέρειες όσες περισσότερες μπορείτε είτε με πμ είτε δημόσια.

Ξέρω ότι είναι δύσκολο να εμπιστευτείτε έναν άγνωστο, αλλά το άγχος που μας έχει πιάσει και τους δύο, δεν περιγράφεται..

Δεν θέλω να μπλέξω με δημόσια νοσοκομεία, όταν πληρώνω ιδιωτικά..

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρωτήσαμε την ασφαλιστική, αλλά τον ασφαλιστή.

 

Εσείς το κάνατε στο δικό σας γιο?

Μέσω ιδιωτικής και εσείς?

Δώστε μου λεπτομέρειες όσες περισσότερες μπορείτε είτε με πμ είτε δημόσια.

Ξέρω ότι είναι δύσκολο να εμπιστευτείτε έναν άγνωστο, αλλά το άγχος που μας έχει πιάσει και τους δύο, δεν περιγράφεται..

Δεν θέλω να μπλέξω με δημόσια νοσοκομεία, όταν πληρώνω ιδιωτικά..

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Γιάννης

 

Δεν έχει έχτρα λεπτομέριες, θα συννενοηθείς απλά με τον παιδοχειρουργό να σου γράψει στα χαρτιά που θα σου ζητήσει η ασφαλιστική συστροφή του όρχεως σαν διάγνωση και επέιγον χειρουργείο. (ρώτα τον κιόλας να ξέρεις τι είναι η συστροφή μη σε ρωτήσουν κάτι) Όλα τα άλλα άστα στον ασφαλιστή σου! Το έκανα και εγώ στο γιο μου, το πρωί μπήκαμε, το βραδάκι βγήκαμε και το παιδί μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι με εμάς ότι είμαστε ουσιαστικά δίχως ασφαλιστή, μια και πριν 2 μήνες, με λάθους χειρισμούς του, μας χρέωσε στην Ευρωκλινική 1100 ευρώ και πλέον δεν σηκώνει το τηλέφωνό του.

Αυτό είναι το πρόβλημά μου.

Δεν έχω κάποιον να συμβουλευτώ...

Τι ασφάλεια είχατε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σήμερα μας είδε παιδοχειρούργος στο Αγλαία Κυριακού και μας παρέπεμψε σε ιδιωτικό ιατρείο για να γίνει υπέρηχος.

Κάναμε τον υπέρηχο, αλλά δεν τον βρήκανε πουθενά τον όρχι.

Επόμενο βήμα και τελευταίο, είναι να γίνει λαπαροσκόπηση για να τον βρουν και αν τον βρουν και δεν έχει ατροφήσει, θα τον κατεβάσουν.

Αν όχι, θα είνει με αυτόν που έχει ήδη...

Η λαπαροσκόπηση μας είπαν ότι είναι κανονικό χειρουργείο και είναι ρουτίνας, χωρίς άγχος.

Ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

αν εχει ατροφησει θα πρεπει και να αφαιρεθει νομιζω

καλα υπερηχο δε μπορουσαν εκει μεσα????

η εξωτερικη μοστρα μας εφαγε!!!!!

 

Υπέρηχο την ίδια μέρα κάνουν μόνο για επείγοντα περιστατικά....

Από το να κλείσω ραντεβού και να ξαναπάω σε 2 μήνες, πήγαμε ιδιωτικά..

Link to comment
Share on other sites

σωστος ...αλλα αμα ηθελε και αυτος μη μου πεις οτι δε θα εβρισκε αιτια εεεε

αστα! αντε καλα ξεμπερδεματα....να τελειωσετε με αυτο!

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Θα σας ενημερώσω..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...