Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Αγαπητή VASILIKH1984

 

Η συχνότητα κακοήθειας σε χειρουργημένη κρυψορχία είναι πολλαπλάσια από τον υπόλοιπο υγιή πληθυσμό και αφορά μόνο τον έκτοπο όρχι. Ναι μιλάμε για κακοήθη όγκο που εμφανίζεται στην νεαρή ανδρική ηλικία. Είναι φρόνιμο εάν ο ασθενής δεν συμφωνεί στην αφαίρεση τότε να ληφθεί ιστοτεμάχιο για βιοψία πριν τοποθετηθεί ο όρχις στη θέση του. Εάν υπάρχει η παραμικρή μακροσκοπική υποψία κακοήθειας είναι σωστό να αφαιρεθεί ο όρχις λόγω της σοβαρότητας και της επιθετικότητας του όγκου και να τοποθετηθεί ορχικό πρόθεμα σιλικόνης για κοσμητικούς και ψυχολογικούς λόγους. Η απλή κλινική εξέταση σε συνδυασμό με ετήσιο υπερηχογράφημα οσχέου είναι η σωστή παρακολούθηση ενός χειρουργημένου παιδιού για κρυψορχία.

 

Σας εύχομαι όλα να πάνε καλά. Για περαιτέρω ερωτήματα που απαιτούν εχεμύθεια στείλτε μου π.μ.

 

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 356
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 1/2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΚΡΥΨΟΡΧΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΓΙΑ ΥΠΕΡΗΧΟ.ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΑΣ ΕΔΩΣΑΝ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ 10 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΟΥΜΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΑ.ΑΛΛΑ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΔΩ ΤΟΝ Κ.ΛΑΠΠΑ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΡΑΙΒΟ ΜΕΤΑΤΑΡΣΙΟ ΣΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΠΟΔΑΡΑΚΙ ΤΟΥ.ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΡΑΙΒΟ ΜΕΤΑΤΑΡΣΙΟ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ?

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ ΚΑΝΑΤΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΑΦΟΥ ΕΙΧΕ ΕΝΤΟΠΙΣΘΕΙ Ο ΟΡΧΙΣ.ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΤΗΝ ΚΡΥΨΟΡΧΙΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΟΥ 2 1/2 ΜΗΝΩΝ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΤΑΝ ΕΦΟΣΟΝ ΕΝΤΟΠΙΣΘΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΕΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα....θα ηθελα να ρωτησω και εγω κατι!!!

ανασπωμενος ορχις ειναι το ιδιο με τον εκτοπο;;εμεις το ανακαλυψαμε τον σεπτεμβρη 8 χρονων!!!δεν ειναι εκ γεννετης σιγουρα!!μας ειπαν να περιμενουμε 6 μηνες[απο τοτε] και να το δουμε παλι τον μαρτη!!και οτι μιλαμε για ενα δεσιματακι για να παραμεινει στη θεση του.....αυτα μας ειπαν...!!!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΕΙΜΑΙ 22 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΗΧΟ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ.Η ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΥΕΛΟΣ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ ΕΙΝΑΙ 6.5mm ΚΑΙ Η ΔΕΞΙΑ 4.9mm.ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΙ.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΛΕΓΕΤΑΙ ΗΠΙΑ ΥΔΡΟΝΕΦΡΩΣΗ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ.ΑΝ ΟΧΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ?ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το αγοράκι μου έχει κρυψορχία και ο όρχις εντοπίζεται λίγο πάνω από την κανονική θέση. Η παιδίατρος δε μας μίλησε για άμεση αποκατάσταση. Τώρα το παιδί πλησιάζει τα 5. Μετά από αυτά που διάβασα παραπάνω θα κινηθώ άμεσα. Έχουμε ήδη χάσει το παιχνίδι άραγε; Θα έχουμε στα σίγουρα πρόβλημα με το σπέρμα;

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ. ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΕΙΤΕ ΓΙΑ Ο,ΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΣΕΗ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ. Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ (ΟΣΧΕΟΒΟΥΒΩΝΟΚΗΛΗ) ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 2 ΕΤΩΝ.ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΓΝΩΣΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑ ΚΡΥΨΟΡΧΟΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΜΑΖΙ ΜΑΣ. ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ, ΜΕΓΑΛΩΣΑΝ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ 17 ΚΑΙ 16 ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ. ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΒΟΗΘΗΣΕ ΝΑ ΚΟΨΟΥΜΕ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΑΝΕΣ.

ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΗΚΑΜΕ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΑΚΙΑ. ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Το αγοράκι μου έχει κρυψορχία και ο όρχις εντοπίζεται λίγο πάνω από την κανονική θέση. Η παιδίατρος δε μας μίλησε για άμεση αποκατάσταση. Τώρα το παιδί πλησιάζει τα 5. Μετά από αυτά που διάβασα παραπάνω θα κινηθώ άμεσα. Έχουμε ήδη χάσει το παιχνίδι άραγε; Θα έχουμε στα σίγουρα πρόβλημα με το σπέρμα;

τωρα το ειδατε;;;σ'αυτη την ηλικια;;εμεις ναι!!!νωριτερα δεν ειχε καποιο προβλημα!!!και εμενα ο παιδιατρος δε με αγχωσε και μου ειπε τοτε να περιμενω ενα εξαμηνο[και φτανουμε σ'αυτο το μηνα που θα γινει η επανεξεταση]εγω για να ειμαι ειλικρινης τοτε τον πηγα και σε παιδοχειρουργο και μου ειπε ακριβως τα ιδια με τον παιδιατρο..........

οτι το σοβαρο θαηταν να μην υπαρχει ......τωρα αντιμετωπιζεται αν χρειαστει και δεν κατεβει απο μονο του με μια μικρη επεμβασουλα ενα δεσιματακι ακριβως τα λογια του......οποτε μην αγχωνεσαι τοσο....το ασχημο θα ηταν αν ο ορχις εμενε συνεχεια πανω και δεν κατεβαινε....τοτε χαλαει το σπερμα γιατι υπαρχει διαφορα θερμοκρασιας!!!!!!!

παρε μια δευτερη γνωμη απο ενα παιδοχειρουργο νομιζω οτι αυτο πρεπει να κανεις!!!!!!απο που εισαι;;αν μπορω να σε βοηθησω σε κατι πες μου!!!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

τελικα εμεις δεν τη γλυτωνουμε την επεμβασουλα......:-(:sad::-(.πηγαμε σημερα γιατρο και μας ειπε οτι δυστυχως ο ενας εξαφανιστηκε τελειως και οαλλος ανεβοκατεβαινει......οποτε αυριο κιολας παμε παιδοχειρουργο στο καραμανδανειο για να μας πει μερα για την επεμβαση!!!!:-(:sad::-(:sad:

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βικυ74 ευτυχώς δεν είμαι η μόνη. Αύριο θα πάμε στην παιδίατρο να μας κατευθύνει για τις εξετάσεις που πρέπει να γίνουν. Δεν ξέρω αν γίνεται ηεπέμβαση στο νοσοκομειο της Πάτρας αλλιώς θα ανέβουμε Αθήνα. Ξέρει κανείς αν θα εξυπηρετηθώ σχετικά άμεσα στο Παίδων ή στο Αγία Σοφία. Ελπίζω να μη μου κλείσουν ραντεβού μετά από κανένα τρίμηνο! Έχω κατααγχωθεί!!!

Link to comment
Share on other sites

Efi εγω ειχα κλεισει απογευματινο ραντεβου με τον Νικα του Αγ Σοφια.

Μετα κανονισα ραντεβου τηλεφωνικα για χειρουργειο....ηταν φλεβαρης......και το ραντεβου.....Σεπτεμβρης!!!!!!

Με λιγο τσιγκλισμα ο Νικας με κανονισε μεσα στο μηνα, γιατι αυτη την εποχη ειχαν συνεχεια αναβολες γιατι τα μικρα ολο αρρωσταιναν.

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βικυ74 ευτυχώς δεν είμαι η μόνη. Αύριο θα πάμε στην παιδίατρο να μας κατευθύνει για τις εξετάσεις που πρέπει να γίνουν. Δεν ξέρω αν γίνεται ηεπέμβαση στο νοσοκομειο της Πάτρας αλλιώς θα ανέβουμε Αθήνα. Ξέρει κανείς αν θα εξυπηρετηθώ σχετικά άμεσα στο Παίδων ή στο Αγία Σοφία. Ελπίζω να μη μου κλείσουν ραντεβού μετά από κανένα τρίμηνο! Έχω κατααγχωθεί!!!

εμεις στο καραμανδανειο την κανουμε[πατρα]...αυριο το πρωι...σημερα ειδαμε παιδοχειρουργο μας ειπε ευτυχως οτι δεν ειναι κρυψορχια αλλα ανασπωμενος ορχις μενει βεβαια πολυ ωρα πανω και πρεπει να δεθει ο ενας ο αλλος ανεβοκατεβαινει οποτε αυριο στο χειρουργιο θα δει ο γιατρος αν πρεπει να δεθει η' οχι!!!υπαρχουν 2 παιδοχειρουργοι καραμανδανειο που κανουν τετοια χειρουργια .....ο δικος μας χειρουργει δευτερα τριτη και παρασκευη.....παντως αν σε βολευει πατρα παρε τηλ. καραμανδανειο και ρωτα!!!!ο παιδιατρος ο δικος μας εκει μας εστειλε κατευθειαν......ευχομαι ολα να πανε καλα για ολους μας......

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

ΒΙΚΥ74 ελπίζω μέσα από την καριδά μου να πήγαν όλα καλά. Τελικά μάλλον θα το κάνουμε εκεί. Θα επικοινωνήσω την επόμενη εβδομάδα με το Καραμανδάνειο να δω τι θα μου πουν. Τι είδους εξετάσεις κάνατε, χρειάστηκε εισαγωγή; Και κάτι τελευταίο, θα χρειαστεί να μείνουμε μέσα;

Link to comment
Share on other sites

ΒΙΚΥ74 ελπίζω μέσα από την καριδά μου να πήγαν όλα καλά. Τελικά μάλλον θα το κάνουμε εκεί. Θα επικοινωνήσω την επόμενη εβδομάδα με το Καραμανδάνειο να δω τι θα μου πουν. Τι είδους εξετάσεις κάνατε, χρειάστηκε εισαγωγή; Και κάτι τελευταίο, θα χρειαστεί να μείνουμε μέσα;

λοιπον ....ολαπηγαν καλα!!!το αγχος του παιδιου χθες το πρωι ηταν πολυ αλλα δεν το αφηνε να βγει.....ετσι μας ειπε ο αναισθησιολογος!!!πηγαμε πρωι πρωι να κανουμε γενικη αιματος και μια εξεταση για την αναισθησια..δηλ.μας πηρανε μονο αιμα μετα μας βαλανε σε κρεββατι και περιμεναμε.....[.την προηγουμενη μερα ειχαμε φτιαξει φακελο με το ιστορικο του παιδιου δλδ καναμε εισαγωγη χωρις να μπουμε μεσα]ηρθε η σειρα μας βαλαμε τη πρασινη ρομπιτσα του χειρουργειου και μπηκε μεσα.......ενω μας ειχε πει για καμια ωρα στα 40 λεπτα ηταν εξω!!!!τελικα μονο τον ενα εδεσε και κθαρισε και μια μικρη κυστη ΄που βρηκε[δεν το ξεραμε]..το παιδι ξυπνησε και μας βαλανε παλι στο κρεββατι!!!!

ο γιατρος μας ειπε ολα καλα προσοχη 5-6 μερες και μειναμε μεσα μεχρι το απογευμα.......

ευτυχως ολα πηγαν καλα.......τωρα που τα εζησα και αν ειναι σαν το δικο μας σου λεω να μην αγχωνεσαι και ολα θα πανε καλα!!!!το παιδακι δεν ποναει καθολου!!!!να μας λες τα νεα σου!!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο σας! Όλα πήγαν καλά! Περαστικά! Τελικά πήγαμε στην παιδίατρο και μας είπε το όνομα κάποιου κύριου Γεωργίου που είναι παιδοχειρουργός στο Καραμανδάνειο. Θα πάρω από Δευτέρα να δω τι θα μας πει. Επιπλέον έχουμε και πρόβλημα μάλλον βουβωνοκύλης ή υδροκύλης! Θα κάνουμε όλες τις εξετάσεις και θα μας πουν. Με μία επέμβαση θα διορθωθούν προφανώς και τα δύο αφού είναι στην ίδια μεριά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 12 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΡΥΨΟΡΧΙΑ ΣΤΟΝ ΕΝΑ ΟΡΧΗ ΕΝΩ Ο ΑΛΛΟΣ ΤΟΥ ΟΡΧΗΣ ΕΙΝΑ ΑΠΟΣΠΩΜΕΝΟΣ.

ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΡΥΨΟΡΧΙΑΣ (ΠΟΣΟ ΔΙΑΡΚΕΙ - ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΟΛΙΚΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ)

Link to comment
Share on other sites

Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 12 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΡΥΨΟΡΧΙΑ ΣΤΟΝ ΕΝΑ ΟΡΧΗ ΕΝΩ Ο ΑΛΛΟΣ ΤΟΥ ΟΡΧΗΣ ΕΙΝΑ ΑΠΟΣΠΩΜΕΝΟΣ.

ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΡΥΨΟΡΧΙΑΣ (ΠΟΣΟ ΔΙΑΡΚΕΙ - ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΟΛΙΚΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ)

 

Η επέμβαση της καθήλωσης του όρχι ονομάζεται ορχεοπηξία. Αφορά ημερήσια νοσηλεία, γενική αναισθησία και συνήθως καλύπτεται από τα περισσότερα ταμεία σε ιδιωτικές κλινικές.

 

Με εκτίμηση

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Η επέμβαση της καθήλωσης του όρχι ονομάζεται ορχεοπηξία. Αφορά ημερήσια νοσηλεία, γενική αναισθησία και συνήθως καλύπτεται από τα περισσότερα ταμεία σε ιδιωτικές κλινικές.

 

Με εκτίμηση

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

 

ZETOULAΚ το ποσό που θα πληρώσεις σε ιδιωτικές κλινικές θα καλυφθεί με τιμολόγιο Δημοσίου. Αν δεν ξέρεις τι σημαίνει αυτό ενδειχτικά θα σου πω ότι αμοιβή χειρουργού 15,00 Ευρώ. Εγώ είχα πάει τιμολόγιο 4.600,00 Ευρώ και μου έδωσαν 220 Ε.

Η επέμβαση διαρκεί 1 - 1,3 ώρα, ολική νάρκωση, και σίγουρα το ποσό εξαρτάται από που θα γίνει, νοσοκομείο και γιατρός. Το ποσό που σου γράφω εγώ το πλήρωσα πριν 5 χρόνια.

Το παιδάκι σου αν η επέμβαση γίνει πρωί το βράδυ θα είναι μιά χαρά. Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις μετά είναι ο καθαρισμός της περιοχής, θα σου τα πει ο γιατρός σου.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή VASILIKH1984

 

Η συχνότητα κακοήθειας σε χειρουργημένη κρυψορχία είναι πολλαπλάσια από τον υπόλοιπο υγιή πληθυσμό και αφορά μόνο τον έκτοπο όρχι. Ναι μιλάμε για κακοήθη όγκο που εμφανίζεται στην νεαρή ανδρική ηλικία. Είναι φρόνιμο εάν ο ασθενής δεν συμφωνεί στην αφαίρεση τότε να ληφθεί ιστοτεμάχιο για βιοψία πριν τοποθετηθεί ο όρχις στη θέση του. Εάν υπάρχει η παραμικρή μακροσκοπική υποψία κακοήθειας είναι σωστό να αφαιρεθεί ο όρχις λόγω της σοβαρότητας και της επιθετικότητας του όγκου και να τοποθετηθεί ορχικό πρόθεμα σιλικόνης για κοσμητικούς και ψυχολογικούς λόγους. Η απλή κλινική εξέταση σε συνδυασμό με ετήσιο υπερηχογράφημα οσχέου είναι η σωστή παρακολούθηση ενός χειρουργημένου παιδιού για κρυψορχία.

 

Σας εύχομαι όλα να πάνε καλά. Για περαιτέρω ερωτήματα που απαιτούν εχεμύθεια στείλτε μου π.μ.

 

Με εκτίμηση

 

Kύριε Μαρινόπουλε, ο γιος μας έκανε ορχεοπηξία στην ηλικία των 7 μηνών (κρυχορχία στον βουβωνικό πόρο) και όλα πήγαν καλά!

Το ερώτημα μας αφορά στην παραπάνω πληροφορία που μας παραθέτετε. Θα πρέπει και ένα παιδί του οποίου ο όρχις έχει αποκατασταθεί (περίπτωση κρυψορχίας και όχι έκτοπου όρχι) σε βρεφική ηλικία να ακολουθήσει το ετήσιο υπερηχογράφημα οσχέου? O μικρός δεν είχε έκτοπο όρχι αλλά κρυψορχία, όπως σας προείπα.

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων.

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 12 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΡΥΨΟΡΧΙΑ ΣΤΟΝ ΕΝΑ ΟΡΧΗ ΕΝΩ Ο ΑΛΛΟΣ ΤΟΥ ΟΡΧΗΣ ΕΙΝΑ ΑΠΟΣΠΩΜΕΝΟΣ.

ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΡΥΨΟΡΧΙΑΣ (ΠΟΣΟ ΔΙΑΡΚΕΙ - ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΟΛΙΚΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ)

 

ZETOULAK

 

Καλησπέρα.

Εμείς προχωρήσαμε σε επέμβαση κρυψορχίας (αριστερός όρχης) όταν ο μικρός ήταν 15.5 μηνών -στις 22.07.09 δηλ.-. Ενώ αρχικά μας είχαν πει πως ειχαμε το περιθώριο να περιμένουμε να κατέβει ο όρχης, κατόπιν επίσκεψης στον Παιδοχειρουργό κ. Νίκα (ΝΟΣ/ΜΕΙΟ ΠΑΙΔΩΝ ΑΓ. ΣΟΦΙΑΣ), μας συμβούλεψε να προβούμε σε εγχείρηση όσο ήταν το παιδί μικρό για να μην θυμάται... Είχα κλείσει μαζί του απογευματινό ραντεβού επί πληρωμή (60 ευρώ) κι όλα ήταν ΟΚ, δεν υπήρξε η παραμικρή καθυστέρηση...

Κι ενώ αρχικά η πρώτη διαθέσιμη ημερομηνία που υπήρχε και που έκλεισα ήταν για ΣΕΠΤΈΜΒΡΗ, αυτό που πραγματικά με εξέπληξε και θέλω να στο αναφερω είναι πως με ενόχλησε ο ίδιος ο γιατρός για να μου πει να μπούμε τον Ιούλιο -επειδή θυμόταν πως τότε ήμουν έγκυος και ότι για Σεπτέμβριο θα είχα μπει στον μήνα μου!!!!-.Δεν έχω λόγια πραγματικά πολύ καλός γιατρός αλλά πάνω από όλα και άνθρωπος!

Μπήκαμε την προηγούμενη της επέμβασης για τις απαραίτητες εξετάσεις (κάνα 2ωρο ή 3ωρο κράτησαν) και την ημέρα του χειρουργείου ήμασταν εκεί από το πρωί, αλλά το απόγευμα κατά τις 7-8 φύγαμε και γυρίσαμε σπίτι μας. Δεν πληρώσαμε κάτι άλλο (έχουμε ΙΚΑ μην φανταστείς). Η επέμβαση γίνεται με ολική νάρκωση (τα πουλάκια μου πόσο τα λυπάμαι), και για καμιά 20ριά μέρες περιμέναμε να του πέσουν τα ράμματα (απλά σε κάθε αλλαγή πάνας απoστειρώναμε καλά με betadine)... Ο δικός μου δεν είχε καθόλου γκρίνια... ίσα ίσα που χοροπήδαγε σαν το κατσίκι με τόσα ράμματα.... τίποτε δεν μας τρομοκρατεί !

Μετά από 3 μήνες είχε ζητήσει ο γιατρός να τον δει και όλα πολύ καλά... το έχουμε ξεπεράσει !!!

ότι άλλο θες στείλε μου μνμ. Καλή επιτυχία !

Α! Ραντεβού κλείνεις στο 1535 -αυτόματος τηλεφωνητής-...

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πριν 15 ημέρες περίπου κάναμε επέμβαση βουβωνοκοίλης και κρυψορχίας στο Καραμανδάνειο στην Πάτρα. Πράγματι την προηγούμενη της επέμβασης κάναμε δήθεν εισαγωγή μόνο για τις εξετάσεις και φύγαμε. Την επόμενη το πρωί πήγαμε μαζί με αρκετά άλλα παιδιά. Κάποια στιγμή πέρασαν νοσοκόμες και τους έβαλαν ένα υγρό στη μύτη που λειτούργησε σαν προνάρκωση. Έτσι, όταν ήρθε η ώρα ο χειρουργός πήρε το παιδί αδιαμαρτύρητα αφού ήταν σε μία μέθη. Στο χεριουργείο έγινε η ολική νάρκωση και σε μία ώρα τελείωσε η επέμβαση. Μας ενημέρωσε ο χειρουργός ότι όλα πήγαν καλά και μετά η αναισθησιολόγος μας έδωσε κάποιες οδηγίες. Κανά μισάωρο μετά βγήκε το παιδί και το έβαλαν στο δωμάτιο. Το απόγευμα 7 παρά 10 μας έδωσαν το εξιτήριο. Σε δύο μέρες σχεδόν έτρεχε ο μικρός! Τέλος καλό όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Και εμείς αντιμετωπίζουμε κάποιο σχετικό πρόβλημα, δυστυχώς..

Ενώ οι όρχεις του απεικονίζοντουσαν στον υπέρηχο όταν ήταν στην κοιλιά ακόμα, στο υπέρηχο που κάναμε τώρα που είναι 11 μηνών, δεν απεικονίζεται ο αριστερός πουθενά.

Στο μαιευτήριο μας είχανε πει ότι ο αριστερός είναι ανασπώμενος και ότι θέλει παρακολούθηση.

Η παιδίατρος τον ψιλάφησε κατά τον 2-3 μήνα του, αλλά στον 10 μήνα, σταμάτησε να τον αισθάνεται.

Τότε μας είπε να κάνουμε τον υπέρηχο, όπως και κάναμε, με το ανωτέρω αποτέλεσμα.

Η εξήγηση της παιδιάτρου, όπως και του ακτινολόγου, ήταν ότι πιθανόν ο όρχεις να είναι μικρός σε μέγεθος και να έχει κρυφτεί κάπου ανάμεσα στα έντερα.

Ο υπέρηχος έγινε στο Μητέρα, που δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα λόγια και θα ήθελα να το επαναλάβουμε στο Παίδων, οπου δεν σηκώνει κανείς το τηλέφωνο να κλείσω ραντεβού!

Έχουμε τρελαθεί λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Είναι απαραίτητος ο σωστός υπερηχογραφικός έλεγχος. Σε περίπτωση που ο όρχις δεν απεικονίζεται, ασφαλής διάγνωση θα τεθεί μόνο με λαπαροσκόπηση. Αρκετά συχνά ο αδένας αναγνωρίζεται σε ενδοκοιλιακή θέση και το πρώτο στάδιο της επέμβασης μπορεί να γίνει λαπαροσκοπικά. Άλλοτε το μήκος του αγγειακού μίσχου επιτρέπει την καθήλωση με την ανοικτή μέθοδο.

Μη διστάσετε να επικοινωνήσετε με π.μ για επιπλέον πληροφορίες.

 

Με εκτίμηση

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...