Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

γιάννη όλα καλά? πως πήγε?

για τα ράμματα στο σακουλάκι μας είπανε για λίγες μέρες μπεταντιν και συχνή αλλαγή της πάνας. τις πρώτες πρώτες μέρες ήταν λιγάκι πρησμένο κ κόκκινο το σακουλάκι, τώρα είμαστε μια χαρά κ τα ραμματάκια φεύγουν σιγά σιγα. α!επίσης όχι μπάνιο για τις πρώτες μέρες.

υποθέτω ότι κάνατε την επέμβαση. καλή ανάρρωση λοιπόν κ όποτε μπορείς πες μας νέα σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 356
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κατερίνα μου, όλα πήγαν καταπληκτικά!

Μας πήρανε στις 9 το πρωί, διήρκησε 1 ώρα και 10 λεπτά μέχρι να τον βγάλουν να τον δούμε και όλα πήγαν καλά χωρίς προβλήματα.

Είχε γκρίνια μόνο για μισή ώρα, κοιμήθηκε μία ωρίτσα και ξύπνησε μέσα στην χαρά!

Είδαμε τα ίδια άτομα που είχαμε δει και τον Οκτώβριο, με την ίδια και καλύτερη ευγένια και εκτός το τρελό άγχος μέχρι να τον δούμε, πραγματικά δεν χαλαστήκαμε ούτε λεπτό.

Για την φροντίδα του, μας είπε και εμάς για μπενταντίν και συχνή αλλαγή πάνας.

Αναφορικά με την φίμωση, θα περάσουμε τον Δεκέμβριο αν χρειαστεί να το τακτοποιήσουμε.

Για ακόμη μία φορά, δεν δώσαμε ούτε ένα ευρώ!

Σας ευχαριστώ όλους και όλες για τις απαντήσεις σας και για την συμπαράστασή σας!

Link to comment
Share on other sites

μπράβο βρε γιάννη πολύ χαίρομαι!

επιτέλους πάει κι αυτό!:-D

τώρα χαλαρώστε οικογενειακώς και ηρεμήστε (αυτό κάνουμε κι εμείς !)

να χαίρεστε το μικρό σας και να ναι πάντα καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

SOS SOS....

Γεια σας εχουμε και εμεις προβλημα με τον ορχη δεν ειναι ατροφικος υπαρχει και εματωνεται το ειδαμε μετα απο τον υπερηχο.

Εχω καποια ερωτηματα ΑΥΡΙΟ παμε για εξετασεις και ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ κανουμε την επεμβαση.

 

Ας βοηθησει καποιος....

Για τις εξετασεις που θα κανουν...θα γινει εισαγωγη δηλαδη μια μερα πριν??

η θα παω και θα φυγω?

Θα πρεπει να τον παω νηστικο?

Ηταν προωρο μωρο 28 εβδομαδων ειχε μεινει 2 μηνες θερμοκιτηδα και ειχε κανει μετταγκεισεις αιματος νομιζω 3 φορες λογω χαμηλου αιματοκριτη.

Πριν 2 μηνες καναμε εξεταση αιματος και ηταν φερριτινη=9.23 και η παιδιατρος μας σταματισε το σιδηρο που περναμε.

Λετε να υπαρξει προβλημα με τον αιματοκριτη?

Τωρα την μερα τις επεμβασης θα τον παω νηστικο?

οταν γινει θα παραμηνουμε σιγουρα μεσα?

εκει θα πρεπει να του παρω φαγητο? η θα τρεφετε με τον ορο?

(να μην ξεχασω θα γινει 6/5/2011 στην πατρα στο καραμανδανειο νοσοκομειο)

Link to comment
Share on other sites

η δικη μας εμπειρια ηταν κυριακη απογευμα για αιματολογικες

δευτερα πρωι (νηστικος) εκει, απογευμα ειμασταν σπιτι

παρε κανα γαλατακι μαζι το πολυ πολυ, νομιζω μου ειχαν δωσει μια κρεμουλα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

γειά σου φωτεινή!

 

εξετάσεις εμείς κάναμε την παραμονή της επέμβασης. πήγαμε κάναμε εξετάσεις και φύγαμε. εισαγωγή κάναμε κανονικά τη μέρα της επέμβασης.

 

την ημέρα της επέμβασης πρέπει απαραιτήτως να ναι νηστικός, θα σου πει κι ο γιατρός σου πόσες ώρες πρίν την επέμβαση μπορεί νά φάει. ρωτησέ τον.

εμείς είχαμε ορό μετά την επέμβαση. μετά απο κάποιες ώρες μου είπαν να του δώσω λίγο γαλατάκι (κρατούσα το γάλα μαζί μου κ μου έδωσαν βρασμένο νερό απο κει)

 

τώρα για τον αιματοκρίτη μην ανησυχείς. είχα κι εγώ τον ίδιο φόβο γιατί ο μικρός μου έχει στίγμα και φοβόμουν μην είναι χαμηλός. πρέπει να ναι πολύ χαμηλός για να μην κάνουν την επέμβαση μου χε πει ο γιατρός. θα δει ο χειρούργος τις εξετάσεις και θα σου πει.

 

σου εύχομαι να πάνε όλα μια χαρά και να αναρρώσει γρήγορα το παιδάκι σου. μη φοβάσαι είναι μια απλή επέμβαση !περιμένουμε νέα σου!

τις καλύτερες ευχές μου!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρισω πολυ κοριτσια.

Πηγαμε σημερα καναμε αιματολογικες και αυριο 7.30 το πρωι μπαινουμε μεσα σε δωματιο και θα μας πουν τι ωρα θα γινει.

Αυτο το αγχος να φυγει να φυγει και μακαρι κανενα αλλο παιδακι να μην ταλαιπωρηθει Θεε μου..

ευχαριστω πολυ Θα τα πουμε μεθαυριο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα..μπηκαμε σε δωματιο και περιμεναμε την σειρα μας.

10.00 μπηκε χειρουργειο,μετα απο 16 λεπτα βγαινει ενας απο τους χειρουργους και φωναζει την χειρουργο (νονα του μπεμπη) να παει μεσα.

Παγωσα λεω κατι εγινε.Βγαινει και μας λεει (η νονα).Οτι δεν υπαρχει ορχεις καθολου.Ειχε κανει συστροφη ο αδενας οταν βρησκοταν στην κοιλια μου και δεν μεγαλωσε ποτε.Ηταν μια ατροφικη φακη τοσο μικρο.Κοψανε τον ατροφικο αδενα και εκλεισαν την πληγη.Αφτο παει τορα για βιοψια.Αν και ειναι πολυ μικρο το παιδι δεν υπαρχει προβλημα κακοηθειας ευτηχως το προλαβαμε.

Τωρα ενταξει το βγαλανε αλλα ειπαν οτι καλο ειναι να μην παρει ο γονιος την ευθηνη να αφησει τον σακο αδειο για παντα.Οποτε πρεπει 6 χρονων να του βαλουμε ενα ψευτικο προσθετο μπαλακι..και 14 χρονων να το βγαλουν και να βαλουν μεγαλυτερο για να εχει το ιδιο μεγεθος με το αλλο.Και ολα αυτα για ψυχολογικους και αισθητικους λογους.Εαν δεν βαλουμε τιποτα το σακουλακι θα μαζεψει και θα εξαφανιστει διοτι αφτο μικραινει οσο μεγαλωνει και οταν αυτος θελησει καποτε να βαλει μονος του δεν θα υπαρχει πλεον χώρος καθολου.Δεν ξερω ομως τι επιπτωσεις μπορει να του προκαλεσει ενα ξενο σωμα μεσα εκει.κανει καμια αντιδραση καμια κυστη?Δεν ξερω....

Οσο για τον μικρο 11.20 βγηκε κοιμησμενος.Ξυπναγε με λιγο κλαμα πηγαινα κοντα και ηρεμουσε.Του ειχαν βαλει υποθετο που διαρκει 4 ωρες για να μην ποναει.Μετα αν ειναι ανυσηχος του δηνεις ενα ντεπονακι η αν σηκωσει λιγο πηρετο του δινεις.Εμεις δεν εχουμε παρει τιποτα μεχρι στιγμης.Κατα τις 1,30 του εδωσα λιγο νερο ξανα κοιμηθηκε 30λεπτα μετα ξυπνησε και επαιζε με τα παιχνιδακια του ε κατα τις 3.30 φαγαμε 150ml γαλα.ευτυχως καναμε τσισα..και μετα ηταν χαλαρος...μεχρι να φυγουμε κατα τις 6.00..ηρθαμε σπιτι και μπηκαμε αμεσως στο καθημερινο μας προγραμμα..Σαν να μην αλλαξε τιποτα..

Ευτηχως...ολα καλα.

Ευχαριστω πολυ για την συμπαρασταση...ναστε ολοι καλα..

Link to comment
Share on other sites

φωτεινή μου καλημέρα και σιδερένιος ο μικρός!

 

είμαστε αποφασισμένοι, κι εγώ κι ο άντρας μου ότι θα του βάλουμε τον ψεύτικο όρχι. οι λόγοι είναι καθαρά ψυχολογικοι. ο γιατρός μας εξήγησε ότι αυτά τα προθέματα είναι τελείως ακίνδυνα και δε δημιουργούν πρόβλημα για το παιδί. η επέμβαση για την τοποθέτηση του ψεύτικου όρχι είναι απλή μου είπε ο παιδοχειρούργος. εκεί περίπου στα έξι θα την κάνουμε κι εμείς.

 

όσο για τη βιοψία μην αγχώνεσαι καθόλου .

 

και κάτι άλλο :ρώτησε τον παιδοχειρούργο σου αν χρειάζεται να γίνει καθήλωση στο γερό όρχι για να στε 100% βέβαιοι ότι θα ναι στη θέση του μια ζωή. εμείς το κάναμε κι ο γιάννης χ που έγραψε πιο πάνω το έκανε κι αυτός και ήταν πολύ απλή η διαδικασία. αφού κι η νονά του μπέμπη σου είναι χειρούργος θα σε βοηθήσει πολύ, μην αγχώνεσαι για τίποτα

 

να χαίρεσαι το παιδάκι σου και να ναι πάντα καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα μαμάδες μου γλυκιες..!

εχω διαβασει ολα τα σχολια του υπομνηματος για την κρυψορχια και θελω να μοιραστω μαζι σας την αγωνια μου.!

ο μικρος μου και μοναδικος ειναι σχεδον 3. Μεχρι τωρα η παιδιατρος μας σε καθε επισκεψη ψηλαφουσε τον δεξι του ορχι ο οποιος ειναι αυτος που απο τοτε που γεννηθηκε εχει κρυφτει. την τεταρτη που πηγαμε ομως για εμβολιακι μας ειπε να κανουμε και εναν υπερηχο οσχεων για να δει την ακριβη θεση του.! μεχρι στιγμης δεν μας προτεινε την επεμβαση γιατι μας ελεγε να περιμενουμε γιατι σε πολλες περιπτωσεις κατεβαινει μονος του.! τωρα ομως με εχουνε ζωσει τα φιδια.! Βεβαια εκεινη ειπε να τον κανουμε για να ησυχασει και εκεινη και εκεινη και εμεις οτι ολα ειναι οπως μας τα ελεγε μεχρι τωρα.! Τη ρωταω λοιπον εγω η καλη σου τι ενδεχωμενα υπαρχουν μετα τον ύπερηχο και λεει ή να δουμε οτι ειναι σην καθοδο οποτε περιμενουμε ή αν ειναι πιο ψηλα κανουμε επεμβασουλα.! εχω διαβασει εδω στο forum οτι οι επεμβασεις τετοιου τυπου γονονται σε πιο μικρη ηλικια απο τη δικη μας και εχω φοβηθει...!! Καμια γνωμη καμια που να εχει αναλαγη εμπειρια απο εσας;; και πως γινεται η επεμβαση αν χρειαστει φυσικα με ύπνωση με μεθη με επισκληριδοιο με ραχιαια;;;; Help me please...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πηνελόπη Β, ο μεγάλος μας γιος χειρουργήθηκε επιτυχώς όταν ήταν 7 μηνών. Ίσως έχεις διαβάσει την περίπτωση του στις προηγούμενες σελίδες.

Έχετε συμβουλευτεί παιδοχειρουργό ή μόνο την παιδίατρο?

Η άποψη μου είναι να ρωτήσεις έναν παιδοχειρουργό. Αυτός είναι ο πιο αρμόδιος για να σας καθοδηγήσει.

Η παιδίατρος αλήθεια δεν σας έχει παραπέμψει τόσα χρόνια σε παιδοακτινολόγο για υπέρηχο και σε παιδοχειρουργό?

Ότι θελήσεις είμαι στη διάθεση σου να σε ενημερώσω και με π.μ.

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα σε ολους. Εχω δυο γιους ο ενας 3 ετων και 4 μηνων(028 05 2008) και ο αλλος 4 μηνων(9 05 2011).δυστηχος ο μικρος εχει κρυψορχια στο δεξι ορχι. σημερα (15 9 11) επισκεφτηκαμε παιδοχειρουργο στην Αλεξανδρουποολη και μας ειποε πως δεν υπαρχη (μαλλον)αλλος ορχις μετην ψηλαφιση που εκανε.Το συμπερασμα βγηκε και απο το γεγονος οτι ο υπαρχων ορχις ειναι πιο μεγαλος απο τον κανονικο (ειπε, δεν το καταλαβενω εγω).το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να χειρουργηθη στον 1 ετος της ηλικιας του.Θα ηθελα τις αποψεις σας επι του θεματος και το τη προβλημα πιθανων να υπαρχη απο τι στιγμη που ισως να εχει 1 ορχι μονο.Σας ευχαριστω πολυ ενας στεναχωρεμενος πατερας.

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας!!!!!!!!!!και παλι ζηταω μια βοήθεια όποιος μπορεί βέβαια θα του ήμουν ευγνώμων.:D:D:D:D:D

ο μικρούλης μου έχει κρυψορχία στο αριστερό όρχει και μας έχουν πει ότι πρέπει να χειρουργηθεί περίπου στο χρονο,ο παιδοχειργούς δηλ.αλλά η γιατρός που κάναμε τον υπέρηχο μας είπε άμεσα ότι πρέπει να γίνει,γιατί λέει οτι δεν έχει αναπτυχθεί όπως ο άλλος.ο μικρούλης είναι τώρα 5,5 μηνών!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

τι να κάνω έχω αγχωθεί και φοβάμαι μην γίνει κανά στραγγαλισμός του όρχει.:(:(:(:(:(:(

ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!!!:-D:grin::-D:grin::-D:grin:

Link to comment
Share on other sites

pattito και reyes καταλαβαίνω την αγωνία και το άγχος σας! Ψυχραιμία.... Διαβάστε τα θέματα που παραθέτει ο Συντονιστής στο προηγούμενο μήνυμα, αλλά διαβάστε κυρίως και όλες τις καταχωρήσεις που υπάρχουν στο παρόν θέμα (υπάρχουν και δημοσιεύσεις από επιστήμονες-γιατρούς)... αν δεν το έχετε κάνει ήδη! Σίγουρα θα βοηθηθείτε.

 

Από προσωπικής εμπειρία, το σημαντικότερο θα ήταν να κάνετε έναν υπέρηχο σε εξειδικευμένο παιδοακτινολόγο για να δείτε τι υπάρχει και πως είναι, έτσι ώστε να υπάρχει μια πραγματική εικόνα της κατάστασης.

Στην συνέχεια θα μιλήσετε με παιδοχειρουργό, για την αντιμετώπιση.

 

Στον μεγάλο μας γιο πραγματοποιήθηκε επιτυχής ορχεοπηξία (καθήλωση αριστερού όρχεως) σε ηλικία 7 μηνών, αφού προηγουμένως είχαμε επισκεφτεί παιδοακτινολόγο. Στο νοσοκομείο της Πάτρας δεν είχαμε βρει άκρη (μας είχαν πει πως δεν βλέπουν τίποτα στον υπέρηχο, δηλ. ότι δεν υπήρχε όρχις). Έτσι ήρθαμε Αθήνα, σε ιδιωτικό γιατρό και... τον βρήκε ενδοκοιλιακά!

 

Είμαι στη διάθεση σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία!

Καλημέρα!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ με το γιό μου. Θεωρώ ήμουνα τυχερή γιατί η παιδίατρος το είδε αμέσως μόλις γεννήθηκε. Μου είπε δεν θα κάνεις τίποτα προς το παρόν θα το παρακολουθούμε. Οταν λοιπόν έφτασε 12 μηνών με έστειλε σε παιδοχειρούργο στο Παίδων ο οποίος διεγνωσε κρυψορχία φυσικά και με έστειλε σε ειδικό κέντρο (στο Hilton συγκεκριμένα) για υπέρηχο. Οπου εκεί μου ανακοινώσανε οτι δεν το γλυτώνουμε το χειρουργείο γιατί ο 1 όρχης είναι ατροφικός και δεν κατεβαίνει και πρέπει να προφυλάξουμε τον άλλο δένοντάς τον! Ολα καλά λοιπόν και ο μικρός δεν θυμάται τίποτα.

Το θέμα είναι τι κάνουμε μετά? Πότε κάνουμε την προσθετική? Του το λέμε και πως?

Link to comment
Share on other sites

Μπεσυ ακριβως ιδια φαση ειμαι

ετσι μου ειπε και σου λεω

για την ωρα φυσικα δεν εχει αναρωτηθει κατι

και ειμαι πισω, δεν εχουμε δεσει τον αλλο.....

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, τι θέματα έχουν τα αγοράκια. Εγώ δεν έχω το ίδιο πρόβλημα βέβαια... Εμένα έχει στενωση ουρητηρα κ έχουμε τρελαθεί στους υπερηχους κ στις εξετάσεις. Είναι 4 μηνών κ ίσως χρειαστεί επέμβαση. Πάντως στην Βιοιατρικη που είχαμε πάει για σπινθηρογράφημα νεφρών ήταν άλλα 5 μωράκια - αγόρια πάντα στην ουρά. Τελικά η παιδίατρος μας είχε δίκιο... από την μέρα που θα γεννηθούν ασχολιόμαστε με το πουλί τους( για να ευθυμίσουμε λίγο)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...