Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκοιλιότητα σε μωρό που θηλάζει


Recommended Posts

Παλιά έδινα μόνο 1 στήθος τη φορά. τώρα πίνει και από τα 2. Αλλά πράγματι με τις αντλήσεις παίρνει λιγότερο λιπαρό γάλα...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 415
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πολύ λογικό μου φαίνεται αυτό που λες.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χρειαζομαι βοηθεια γιατι θα τρελαθω...συγνωμη αλλα δεν προλαβαινω να διαβασω ολο το τοπικ!!

Ο μικρος μου 3 μιση μηνων σχεδον δεν κανει κακα συχνα οκ δεν θα με πειραζε ξερω πως τα παιδια που θηλαζουν ειναι οκ αλλα μετα την 6η 7η μερα αρχιζει να δυσφορει και να ποναει τι τον ερεθιζω με μπατονετα τι μασαζακι τιποτα!!

Σημερα 12η μερα χωρις κακα του εκανα μικροκλισμα...γιατι πονουσε φοβερα και δεν ησυχαζε:(:(

Πηρα την παιδιατρο και τι μ ειπε??.Παρε μ λεει απο το φαρμακειο NOVALAC IT ειναι μ λεει για την δυσκοιλιοτητα....δινε του για 4 μερες ενα γευμα πρωι και ενα βραδυ...μετα θα το κοψουμε δεν χρειαζεται...μονο για 4 μερες....!Δεν θελω λεω ξενο πρεπει λεει για λιγο θα λειτουργησει σαν φαρμακακι:confused::confused::confused::confused:Αφου μ λεει κανεις αποχη απιο γαλακτοκομικα (κανω αποχη γιατι εχω δει ινες στα κακα του 2 φορες)δεν εχουμε κατι αλλο να κανουμε για να τον βοηθησουμε...Εχω αρχισει να κλαιω απο τα νευρα μου...δεν της ειπα τιποτα καλα καλα ειπα...και το εκλεισα...Μου την δινει γιατι ειναι τοσο καλη γιατρος στα υπολοιπα και εκει που ολο μ λεει μπραβο μανουλα και κανεις καλη δουλεια με τον θηλασμο κτλ..εε εεεκει μ λεει αυτες τις βλακειες και εκνευριζομαι....!!!Οχι πειτε μου τωρα με ποια λογικη τ λεει αυτο?

 

Το μωρο δεν εκανε σκληρα κακα οποτε δεν μιλουσα με σιγουρια για δυσκοιλιοτητα τωρα ομως αφου τον αλλαξα ζοριστηκε αρκετα για να τα κανει....αναμεσα στα κρεμωδη ειχε και καποια λιγο πιο σκληρα πιο πηχτα αυτα τον ζοριζαν μαλλον οποτε μιλαμε για δυσκοιλιοτητα αφου εκανε και πιο σκληρα ε??:|:oops::confused:

 

Οι ινες που βλεπω στα κακα του δεν ειναι βλεννες ολοκληρες απλα αν κουνησω την πανα η λιγο τα κακα του δημιουργουνται ινες αναμεσα αν καταλαβαινεται τι εννοω και συγνωμη για την περιγραφη!!

 

Ξενο γαλα δεν θελω να δωσω...τι μπορω να κανω για να βοηθησω το παιδι??ειμαι πολυ στεναχωρημενη....

 

Συκα-δαμασκηνα γενικως φρουτα δεν τρωω δεν μπορω για να τον βοηθησω παρα μονο ροδακινα νεκταρινια κτλ....

 

Οποια βοηθεια δεκτη...

 

Συγνωμη για το τεραστιο ποστ αλλα κοντευω να τρελαθω

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζομαι βοηθεια γιατι θα τρελαθω...συγνωμη αλλα δεν προλαβαινω να διαβασω ολο το τοπικ!!

Ο μικρος μου 3 μιση μηνων σχεδον δεν κανει κακα συχνα οκ δεν θα με πειραζε ξερω πως τα παιδια που θηλαζουν ειναι οκ αλλα μετα την 6η 7η μερα αρχιζει να δυσφορει και να ποναει τι τον ερεθιζω με μπατονετα τι μασαζακι τιποτα!!

Σημερα 12η μερα χωρις κακα του εκανα μικροκλισμα...γιατι πονουσε φοβερα και δεν ησυχαζε:(:(

Πηρα την παιδιατρο και τι μ ειπε??.Παρε μ λεει απο το φαρμακειο NOVALAC IT ειναι μ λεει για την δυσκοιλιοτητα....δινε του για 4 μερες ενα γευμα πρωι και ενα βραδυ...μετα θα το κοψουμε δεν χρειαζεται...μονο για 4 μερες....!Δεν θελω λεω ξενο πρεπει λεει για λιγο θα λειτουργησει σαν φαρμακακι:confused::confused::confused::confused:Αφου μ λεει κανεις αποχη απιο γαλακτοκομικα (κανω αποχη γιατι εχω δει ινες στα κακα του 2 φορες)δεν εχουμε κατι αλλο να κανουμε για να τον βοηθησουμε...Εχω αρχισει να κλαιω απο τα νευρα μου...δεν της ειπα τιποτα καλα καλα ειπα...και το εκλεισα...Μου την δινει γιατι ειναι τοσο καλη γιατρος στα υπολοιπα και εκει που ολο μ λεει μπραβο μανουλα και κανεις καλη δουλεια με τον θηλασμο κτλ..εε εεεκει μ λεει αυτες τις βλακειες και εκνευριζομαι....!!!Οχι πειτε μου τωρα με ποια λογικη τ λεει αυτο?

 

Το μωρο δεν εκανε σκληρα κακα οποτε δεν μιλουσα με σιγουρια για δυσκοιλιοτητα τωρα ομως αφου τον αλλαξα ζοριστηκε αρκετα για να τα κανει....αναμεσα στα κρεμωδη ειχε και καποια λιγο πιο σκληρα πιο πηχτα αυτα τον ζοριζαν μαλλον οποτε μιλαμε για δυσκοιλιοτητα αφου εκανε και πιο σκληρα ε??:|:oops::confused:

 

Οι ινες που βλεπω στα κακα του δεν ειναι βλεννες ολοκληρες απλα αν κουνησω την πανα η λιγο τα κακα του δημιουργουνται ινες αναμεσα αν καταλαβαινεται τι εννοω και συγνωμη για την περιγραφη!!

 

Ξενο γαλα δεν θελω να δωσω...τι μπορω να κανω για να βοηθησω το παιδι??ειμαι πολυ στεναχωρημενη....

 

Συκα-δαμασκηνα γενικως φρουτα δεν τρωω δεν μπορω για να τον βοηθησω παρα μονο ροδακινα νεκταρινια κτλ....

 

Οποια βοηθεια δεκτη...

 

Συγνωμη για το τεραστιο ποστ αλλα κοντευω να τρελαθω

 

Να σου ζήσει το αγοράκι σου!Εγώ γενικώς είχα δει αποτέλεσμα όταν πλακώθηκα να πίνω χαμομήλι.Μου είχε πει η γιατρός ότι πρέπει να κάνω διατροφή σαν να έχω εγώ δυσκοιλιότητα και θα τον βοηθήσει.Γενικώς με το χαμομήλι είχα δει διαφορά..Μήν του δώσεις ξένο,δεν βρίσκω τον λόγο.Δεν δοκιμάζεις να δεις μήπως σας βοηθήσει και εσάς?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσι μου γλυκό, η παιδίατρος δεν ξέρει από βέσπα τα χουμε πει. Κλείσε το ρημαδοραντεβού εκεί που έχουμε πει.

 

Το μωρό σου έκανε και αναγωγές αν θυμάμαι και σε συνδυασμό με τη δυσκοιλιότητα λέει ότι το εντεράκι του ζορίζεται.

 

Γαλακτοκομικά καταναλώνεις ή τα έχεις κόψει; (Ξέρεις δε θυμάμαι τίποτα......το αλτσχάιμερ με χτύπησε νωρίς).... Α δε βλέπω κιόλας...... (το μπάζο).

 

Μήπως το ενοχλεί η γλουτένη, η σόγια, το αβγό; Μήπως τρως πολλά γλυκά και το δικό σου πεπτικό είναι μαντάρα; Μήπως κάτι σε πειράζει εσένα από αυτά που καταναλώνεις οπότε δυσκολεύεις το μωρό; Πρέπει να σας δει γιατρός που να ξέρει να το διαχειριστεί.

Επεξεργάστηκαν by miriki
εχμ είδα τα μισά....
FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει το αγοράκι σου!Εγώ γενικώς είχα δει αποτέλεσμα όταν πλακώθηκα να πίνω χαμομήλι.Μου είχε πει η γιατρός ότι πρέπει να κάνω διατροφή σαν να έχω εγώ δυσκοιλιότητα και θα τον βοηθήσει.Γενικώς με το χαμομήλι είχα δει διαφορά..Μήν του δώσεις ξένο,δεν βρίσκω τον λόγο.Δεν δοκιμάζεις να δεις μήπως σας βοηθήσει και εσάς?

Χαμομηλι πινω μια κουπα την μερα αλαλ μου ειπαν πως πρεπει να πι εις τουλαχιστον 6 κουπες για να δεις διαφορα:shock::oops: δεν παιζει να του δωσω ξενο γαλα...θα δοκιμασω να πινω περισσοτερο...σε ευχαριστω για την απαντηση!!

Βρε κορίτσι μου γλυκό, η παιδίατρος δεν ξέρει από βέσπα τα χουμε πει. Κλείσε το ρημαδοραντεβού εκεί που έχουμε πει.

 

Το μωρό σου έκανε και αναγωγές αν θυμάμαι και σε συνδυασμό με τη δυσκοιλιότητα λέει ότι το εντεράκι του ζορίζεται.

 

Γαλακτοκομικά καταναλώνεις ή τα έχεις κόψει; (Ξέρεις δε θυμάμαι τίποτα......το αλτσχάιμερ με χτύπησε νωρίς).... Α δε βλέπω κιόλας...... (το μπάζο).

 

Μήπως το ενοχλεί η γλουτένη, η σόγια, το αβγό; Μήπως τρως πολλά γλυκά και το δικό σου πεπτικό είναι μαντάρα; Μήπως κάτι σε πειράζει εσένα από αυτά που καταναλώνεις οπότε δυσκολεύεις το μωρό; Πρέπει να σας δει γιατρός που να ξέρει να το διαχειριστεί.

Μιρικι μου τις αναγωγες τις σταματησε τις γουλιτσες δηλαδη δεν βγαζει ποτε πλεον:D

Απο γαλακτοκομικα τρωω μονο τυρι που ειναι δικο μας ΠΡΟΒΕΙΟ οχι αγελαδινο και γενικως προσπαθω να προσεχω τι τρωω σοκολατες κτλ οτι δω πως εχει μεσα γαλα δε το τρωω...

 

Η αληθεια ειναι πως δεν τρωω πολλα λαχανικα ας πουμε μελιτζανες κολοκυθακια δεν τρωω..δεν τα μπορω κανω εμμετο κατευθειαν (συγνωμη:oops:)..προσπαθω να τρωω αρκετα φασολακια αρακα ομως...

Εγω προβληαμ δυσκοιλιοτητας δεν εχω προσπαθω να τρωω το πρωι δημητριακα φυτικες ινες κτλ μηπως βοηθησουν αλλα τιποτα βεβαια εχει λιγες μερες που τα ξεκινησα οποτε ισως δεν δω τοσο αμεσσα διαφορα:|

 

Εκει π ειπαμε δεν πηγα γιατι σταματησαν οι γουλιτσες και το παιδι ειανι μια χαρα οποτε λεω να παω μια φορα και μονο??Θα επρεπε να πηγαινω καθε μηνα κανονικα να με παρακολουθει και μ ειναι δυσκολο να πηγαινω καθε μηνα για να με παρακολουθουν εκει με μια φορα φτανει???:oops::oops::rolleyes:

 

Και εγω μπαζο ειμαι δεν βλεπω ντιπ:P ευχαριστω γ τη απαντηση

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μία κούπα χαμομήλι μου έκανε δουλειά αλλά δοκίμασε να πιείς λίγο παρπάνω.Οι 6 όντως πολλές μου φαίνονται και μένα.Για τον αρακά νομίζω πως φέρνει το αντίθετο αποτέλεσμα,δεν κάνουν όλα τα πράσινα για δυσκοιλιότητα.. Δοκίμασε ακτινίδιο,δαμάσκηνο -σύκο είπες δεν μπορείς να φας?Ούτε αποξηραμένα πχ? Χμ..επίσης το σπανάκι βοηθάει αρκετά..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μία κούπα χαμομήλι μου έκανε δουλειά αλλά δοκίμασε να πιείς λίγο παρπάνω.Οι 6 όντως πολλές μου φαίνονται και μένα.Για τον αρακά νομίζω πως φέρνει το αντίθετο αποτέλεσμα,δεν κάνουν όλα τα πράσινα για δυσκοιλιότητα.. Δοκίμασε ακτινίδιο,δαμάσκηνο -σύκο είπες δεν μπορείς να φας?Ούτε αποξηραμένα πχ? Χμ..επίσης το σπανάκι βοηθάει αρκετά..

Θα το δοκιμασω να πινω εστω 2....

Απο αυτα που ειπες κανενα δεν μπορω να φαω:oops::oops::|:| προσπαθησα αλλα μολις το βαλω στο στομα βγαινει κατευθειαν και οχι με ωραιο τροπο προσπαθησα με το ζορι αλλα τζιφος:oops::(:(

Προσπαθω να τρωω νεκταρινια ροδακινα και βανιλιες..... 1-2 φρουτακια την μερα προσπαθω με το ζορι να τρωω εστω απο αυτα!!!

Σπανακι η αληθεια εινια εχω να φαω κανα 2 βδομαδες για να το ξαναθυμηθω και αυτο τα χω χασει ουτε ξερω τι τρωω και τι οχι:oops:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω να πινω εστω 2....

Απο αυτα που ειπες κανενα δεν μπορω να φαω:oops::oops::|:| προσπαθησα αλλα μολις το βαλω στο στομα βγαινει κατευθειαν και οχι με ωραιο τροπο προσπαθησα με το ζορι αλλα τζιφος:oops::(:(

Προσπαθω να τρωω νεκταρινια ροδακινα και βανιλιες..... 1-2 φρουτακια την μερα προσπαθω με το ζορι να τρωω εστω απο αυτα!!!

Σπανακι η αληθεια εινια εχω να φαω κανα 2 βδομαδες για να το ξαναθυμηθω και αυτο τα χω χασει ουτε ξερω τι τρωω και τι οχι:oops:

 

Δοκίμασε θέλει υπομονή γενικώς..είχαμε & εμείς αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό.Όταν ξεκινήσαμε στερεές χειροτέρεψε το πράγμα.Η γιατρός μου είχε πει πάντως δεν έχει σημασία τόσο η συχνότητα (οκ μ ην περάσουν & 10 μέρες προφανώς) όσο η ποιότητα,να μην είναι σκληρά κλπ.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι δοκίμασε να κόψεις και το τυράκι. Δεν πειράζουν μόνο τα αγελαδινά, σε κάποιες περιπτώσεις δημιουργεί πρόβλημα και το κατσικίσιο κλπ.

 

Για δεύτερη γνώμη σου λέω να πας όχι για παρακολούθησ μην τρελλαθούμε που θα κάνουμε το Κατερίνη Θεσσαλονίκη κάθε μήνα.....

 

Τώρα που θα δροσίσει ο καιρός δοκίμασε να φτιάξεις λίγο ζωμό κοτοπουλάκι να πίνεις ή να τρως σουπίτσες και φτιάξε και κανένα τουρσάκι με άλμη (χωρίς ξίδι) για να παίρνεις κι εσύ προβιοτικούλια....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δοκίμασε θέλει υπομονή γενικώς..είχαμε & εμείς αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό.Όταν ξεκινήσαμε στερεές χειροτέρεψε το πράγμα.Η γιατρός μου είχε πει πάντως δεν έχει σημασία τόσο η συχνότητα (οκ μ ην περάσουν & 10 μέρες προφανώς) όσο η ποιότητα,να μην είναι σκληρά κλπ.

Εμας δεν ηταν πολυ σκληρα αλλα ηταν σαν παστουλα δεν ηταν σκληρα διαλυονταν δηλαδη σε αρκετα σημεια ενω πριν ηταν νερουλα σαν μουσταρδα αυτο πιανεται για δυσκοιλιοτητα??αχ συγνωμη και για την περιγραφη:oops:

Κορίτσι δοκίμασε να κόψεις και το τυράκι. Δεν πειράζουν μόνο τα αγελαδινά, σε κάποιες περιπτώσεις δημιουργεί πρόβλημα και το κατσικίσιο κλπ.

 

Για δεύτερη γνώμη σου λέω να πας όχι για παρακολούθησ μην τρελλαθούμε που θα κάνουμε το Κατερίνη Θεσσαλονίκη κάθε μήνα.....

 

Τώρα που θα δροσίσει ο καιρός δοκίμασε να φτιάξεις λίγο ζωμό κοτοπουλάκι να πίνεις ή να τρως σουπίτσες και φτιάξε και κανένα τουρσάκι με άλμη (χωρίς ξίδι) για να παίρνεις κι εσύ προβιοτικούλια....

Τουρσακι πως μιρικι??για πες πως αν μπορεις.....

Ρε συ αντε εγω κανω αποχη αλλα αν κανει κακα καθε 10 μερες δεν θα μπορω να καταλαβω τι τον πειραζει και τι οχι αιιιι να σκεφτομαι εγω τι εφαγα ολες αυτες τις 10 μερες...:(:rolleyes::rolleyes:

Δεν υπαρχει καποια εξεταση που να δειχνει αν εχει αλλεργια και σε ποιες τροφες ???

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Χμ..δεν ξέρω να σου πω..Αλλά ξέρω πως για μωράκια που θηλάζουν ακόμη και μία φορά τη βδομάδα θεωρείται φυσιολογικό.Εφόσον έκανε περισσότερο μάλλον είναι.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καποια εξεταση που να δειχνει αν εχει αλλεργια και σε ποιες τροφες ???

 

Σε αυτή την ηλικία δεν είναι αξιόπιστες. Άλλοι λένε μετά το εξάμηνο, άλλοι μετά το χρόνο ένας πανικός γίνεται σε αυτό το θέμα. Η γνώμη μου είναι να κρατάς ημερολόγιο με το τι τρως και να κάνεις αυστηρή (και τα κρυμμένα) αποχή από όλα τα γαλακτομικά για ένα μήνα. Για να έχεις πιο ξεκάθαρη εικόνα.

 

Για ζάχαρη τα χουμε πει ότι την κόβεις έτσι; Δες στο θέμα gaps diet συνταγές, για τουρσιά γλυκά κλπ.

 

Αυτό που θυμάμαι πάντως είναι ότι πρώτα κόβουμε τα γαλακτοκομικά, μετά τη γλουτένη και μετά βλέπουμε.... (π.χ. αβγό ψάρι κλπ) εκτός κι αν παρατηρήσεις αντίδραση σε κάτι όταν το τρως στάνταρ. Δες το θέμα αλλεργία σε μωρό που θηλάζει για γενικές κατευθύνσεις.

 

Μην τα κόψεις όλα αυτά που σου λέω ακόμη ξεκίνα μόνο τα γαλακτομικά και τη ζάχαρη.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια απο αυριο ξεκιναω κοβοντας αυστηρα γαλακτοκομικα και αν δω βελτιωση για 1-2 βδομαδες το συνεχιζω ετσι μ ειπε και η συμβ θηλασμου;)

Θα παω μετα να δει το παιδι και η κ.Πατσουρου και θα δουμε μηπως μπορω να πηγαινω εκει να γλιτωσω απο τους ασχετους παιδιατρους εδω!!!

 

Η συμβ. μου προτεινε να δω και εναν ομοιοπαθητικο...Μιρικι τι λες??ξερεις κατι??

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια απο αυριο ξεκιναω κοβοντας αυστηρα γαλακτοκομικα και αν δω βελτιωση για 1-2 βδομαδες το συνεχιζω ετσι μ ειπε και η συμβ θηλασμου;)

Θα παω μετα να δει το παιδι και η κ.Πατσουρου και θα δουμε μηπως μπορω να πηγαινω εκει να γλιτωσω απο τους ασχετους παιδιατρους εδω!!!

 

Η συμβ. μου προτεινε να δω και εναν ομοιοπαθητικο...Μιρικι τι λες??ξερεις κατι??

 

Η Πατσουρου ασκεί ομοιοπαθητική.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειμαι πολυ χαρουμενη πηγαμε παιδιατρο γιατι ο μικρος δνε μ φαινοταν καλα τελος παντων τη ελεγα την ελεγα της λεω τωρα εχω 4 μερες ξεκινησα αποχη καλα μ λεει τοσο καιρο που σε ειπα να κανεις αποχη τι εκανες λεω εκανα μονο απο αγελαδινο απο ολα λεει δεν σ ειπα??λεω εσυ ειπες αλλα εγω ακουγα αλλους μου λεει απο ολα και προβεια κτλ αυστηρα οτι κανω εδω κ 4 μερες δηλαδη λεω ναι αυτο κανω..Μου ειπε πως μου ειπε να δωσω αγελαδινο γιατι υποτιθεται εκανα αποχη οπως νομιζε και αφου δεν ειχαμε αποτελεσμα με την αποχη για να δημιουργησουμε αντιδραση (δεν το πολυκαταλαβα αυτο μου το εξηγουσε ωρα τεσπα)λεω εγω νομιζα το πηγαινες κατα κει να δωσω ξενο και πραγματικα λεω θα πηγαινα σε αλλον παιδιατρο καλα χαζη εισαι μου λεει??εγω το καταλαβα απο τη αρχη πως το παιδι μαλλον εχει αλλεργια απο τους ερεθισμους στο προσωπο κ.α...ειναι δυνατον να σου προτεινα ξενο μου λεει??εεε εγω δεν ξερω το παρεξηγησα ηθελα να παω λεω σε παιδογαστρεντερολογο αρχισε να γελαει εγω τι εμαι λεει τι εισαι λεω??αααα χαζεψες μ λεει??πανε διαβασε στον τοιχο μου λεει διδακτορικο σε τι εκανα εγω?? στο παπαγεωργιου ποιος το φτιαξε το γαστρεντερολογικο??εχω φαει τα χρονια μ λεει εκει μεσα γιατι τρεχω και θεσνικη συνεχεια....εεε δεν ηξερα λεω!!εξετασε το παιδι κτλ...το παιδι εχει γοπ απο την αλλεργια μ λεει δεν ειναι τιποτα αποχη αυστηρη συνεχιζειςς και δεν σταματας καθολου....αλλα προσεχε μου λεει θηλαζεις απολειστικα ποτε ξενο :D:D:Dκαλα χαζεψες λεω εγω ξενο δνε δινω υπαρχουν μ λεει και υποαλλεργικα αλλα ειναι μ@@@@ μπροστα στο μητρικο δεν ειναι τιποτα!!;);)εξεταζε το παιδι μ λεει τι σκας το παιδι δεν εχει κακα στην κοιλιτσα του τον ανοιξε απο πισω τον κοιταξε εχει πολυ λιγα μ λεει ελαχιστα και ειναι εξω εξω θα τα κανει αυτες τις μερες...ειναι τοσο ευπεπτο το γαλα σου μου λεει που δεν χρειαζεται να ανησυχεις παιδι που αεριζεται και θηλαζει μην το φοβασαι στα κακα...Της ειπα για ομοιοπαθητικο μου λεει η συμβ στο ειπε λεω ναι οχι μου λεει δεν χρειαζεται ομοιοπαθητικο το παιδι...αν χρειαστει κατι αλλο θα στο πω πρωτη εγω!!

το ποσο χαρηκα που μου ελεγε ολα αυτα δεν λεγεται ενιωσα ξανα πως την εμπιστευομαι.....

γιατι τρομαξα οταν μ ειχε πει για την σκονη!!!

μου βγαλε ενα βιβλιο τεραστιο....

με συνταγες κτλ εχω απειρα παιδακια με αλλεργιες λεει...παρτο αποφαση θα θηλαζεις οσο θελει το παιδι...και μεχρι να μας περασει η αλλεργια....

μου φυγε ενα βαρος απιστευτο ενιωσα παλι πολυ καλα μαζι της και ασφαλεια...!!!

Και στο τελος λεω τωρα δηλαδη μεχρι ποτε θα θηλαζουμε??Θηλαζε και μη ερευνα μου λεει:D:D χαχαχαχ κοριτσια μπορει το παιδι να εχει αλλεργια αλλα εγω πεταω και για την παιδιατρο αλλα και γιατι ξερω τι ειναι τωρα και πως θα το αντιμετωπισω εβαζα με το μυαλο μου προβληματα στο εντερο και ολο χαζα...Απο την στιγμη που τρωει μου λεει το παιδι τι φοβασαι αν ειχε προβλημα δεν θα ειμασταν εδω τωρα..Πηρε 500 γρ σε 2 βδομαδες..αν ηταν κατι μου λεει σοβαρο το παιδι δεν θα ταν ετσι ηρεμησα απιστευτα..Συγνωμη για το σεντονι αλλα ηθελα να σας τα πω....Σας ευχαριστω παρα πολυ ολες για την βοηθεια και τις πληροφοριες....

 

Τωρα αρχιζει το ζορι του τι τρωμε.....μου εδωσε συνταγες κτλ αλλα εγω δεν τα τρωω...Μιρικιιι θα ρθω βολτα προς την gaps....θα κατσω αυριο να τα διαβασω ολα καλα!!;)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες....

Η μικρή μου είναι 1μιση μηνός και ενώ όλα πήγαιναν ρολόι με τις κενώσεις της εδώ και 10 μέρες έχει θέμα. Τα κακάκια της εξακολουθούν να είναι όπως πριν (η γνωστή μουστάρδα) αλλά έχει πολλά αέρια που μυρίζουν άσχημα πολύ και τρελή γκρίνια, κυρίως απογευματινές ώρες, αλλά και όποτε θέλει να ανακουφιστεί. Δίνει την εντύπωση ότι ζορίζεται και θέλει να τα κάνει αλλά μόνο πριτς και υποσχέσεις είναι...και μου σπαράζει στο κλαμα. Δεν ξέρω τι να κάνω.

 

Αρχικά να πω ότι θηλάζουμε αποκλειστικά και ότι περίπου 20 μέρες πριν ξεκινήσαμε infacolic για τους κολικούς (υπάρχει περίπτωση να της προκαλεί δυσκολία αυτό;;;;;;) Έπειτα ο παιδίατρος μας σύστησε χαμομήλι,το οποίο αφενός δεν το πίνει σκέτο οπότε και της το δίνω με γάλα που βγάζω και αφετέρου δεν φαίνεται να βοηθά ουσιαστικά. Μέσα στις 10 μέρες λοιπόν έχει κάνει κακά της 2 φορές και η μία ήταν με κλυσματάκι (δόξα τω Θεώ δεν κατάλαβε τίποτα και έβγαλε μπόλικο πράγμα).

 

Δεν είμαι και πολύ εύκολη στο φαγητό, αλλά προσπαθώ να τρώω τα πάντα. Πχ φρούτα δεν τρώω σχεδόν καθόλου...:oops: Και χθες είπα να ξεκινήσω κι εγώ να πίνω χαμομήλι (το λατρέυω) μπας και την βοηθήσω...

 

Αν είναι φυσιολογικό να κάνει τόσο αραιά κακά της, όπως μας είπε ο παιδίατρος, γιατί σφίγγεται και σπαράζει τόσο πολύ; Τι να κάνω να την βοηθήσω;

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες....

Η μικρή μου είναι 1μιση μηνός και ενώ όλα πήγαιναν ρολόι με τις κενώσεις της εδώ και 10 μέρες έχει θέμα. Τα κακάκια της εξακολουθούν να είναι όπως πριν (η γνωστή μουστάρδα) αλλά έχει πολλά αέρια που μυρίζουν άσχημα πολύ και τρελή γκρίνια, κυρίως απογευματινές ώρες, αλλά και όποτε θέλει να ανακουφιστεί. Δίνει την εντύπωση ότι ζορίζεται και θέλει να τα κάνει αλλά μόνο πριτς και υποσχέσεις είναι...και μου σπαράζει στο κλαμα. Δεν ξέρω τι να κάνω.

 

Αρχικά να πω ότι θηλάζουμε αποκλειστικά και ότι περίπου 20 μέρες πριν ξεκινήσαμε infacolic για τους κολικούς (υπάρχει περίπτωση να της προκαλεί δυσκολία αυτό;;;;;;) Έπειτα ο παιδίατρος μας σύστησε χαμομήλι,το οποίο αφενός δεν το πίνει σκέτο οπότε και της το δίνω με γάλα που βγάζω και αφετέρου δεν φαίνεται να βοηθά ουσιαστικά. Μέσα στις 10 μέρες λοιπόν έχει κάνει κακά της 2 φορές και η μία ήταν με κλυσματάκι (δόξα τω Θεώ δεν κατάλαβε τίποτα και έβγαλε μπόλικο πράγμα).

 

Δεν είμαι και πολύ εύκολη στο φαγητό, αλλά προσπαθώ να τρώω τα πάντα. Πχ φρούτα δεν τρώω σχεδόν καθόλου...:oops: Και χθες είπα να ξεκινήσω κι εγώ να πίνω χαμομήλι (το λατρέυω) μπας και την βοηθήσω...

 

Αν είναι φυσιολογικό να κάνει τόσο αραιά κακά της, όπως μας είπε ο παιδίατρος, γιατί σφίγγεται και σπαράζει τόσο πολύ; Τι να κάνω να την βοηθήσω;

 

 

Καλημερα .Ο μικρος μου ειχε κολικους και το infacolic τον βοηθησε πολυ .Κακακια δεν εκανε μετα τον 3 μηνα και του βαζαμε ιποθετα και κλισμα καμια φορα μεχρι που εφτιαξε απο μονο του το πραγμα .Μπορεις εσυ να τον βοηθησεις και με θερμομετρο με λαδι ( ετσι τα καταφεραμε καπιες φορες) .Φρουτα να τρως γιατι τον βοηθας .Να μην τρως κρεμιδι ομο , σκορδο, οσπρια και μπαχαρικα .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ από μένα... Τα ίδια κ εμείς.... 20 ημερών, θηλάζουμε αποκλειστικά και δυσκολευόμαστε να κάνουμε κακά μας. σφίγγουμε τα ποδαράκια, κλαίμε απαρηγόρητα και θέλουμε να είμαστε 20 ώρες το 24ωρο στο στήθος της μανούλας.... Περιμένω αύριο την παιδίατρο να δω τι θα μου πει.... Κολικοί κ δυσκοιλιότητα δεν πάνε πακέτο?

Link to comment
Share on other sites

Τρελενάκι, δοκίμασε να την έχεις αρκετή ώρα σε σλιγκ ή σε μάρσιππο που κρατά το μωρό σφιχτά κοντά στο σώμα. Πολλά μωρά αερίζονται πιο εύκολα σ΄αυτή τη στάση, ίσως γιατί έχουν τα ποδαράκια ανοιχτά, ίσως γιατί με τη στενή επαφή τους κάνεις διαρκώς μασάζ στην κοιλιά ενώ περπατάς, ίσως και γιατί χαλαρώνουν και τους βγαίνουν πιο εύκολα.
Link to comment
Share on other sites

Τρελενάκι, δοκίμασε να την έχεις αρκετή ώρα σε σλιγκ ή σε μάρσιππο που κρατά το μωρό σφιχτά κοντά στο σώμα. Πολλά μωρά αερίζονται πιο εύκολα σ΄αυτή τη στάση, ίσως γιατί έχουν τα ποδαράκια ανοιχτά, ίσως γιατί με τη στενή επαφή τους κάνεις διαρκώς μασάζ στην κοιλιά ενώ περπατάς, ίσως και γιατί χαλαρώνουν και τους βγαίνουν πιο εύκολα.

 

Αχ κοριτσάκι το δοκίμασα...έχω πάρει κιόλας 2 σλινκ, αλλά δεν της πολυαρέσει εκεί μέσα...της αρέσει να είναι πιο ψηλά στον ώμο γιατί κοιτάει γύρω γύρω και άμα την βάζω στο σλινκ γκρινιάζει...ευτυχώς όχι τόσο πολύ στην όρθια θέση όσο στην θέση θηλασμού...

Το θέμα είναι ότι ενώ είναι φυσιολογικό να ανεργείται με τέτοια συχνότητα, δεν νομίζω να είναι φυσιολογικό να πονάει τόσο...Πονάω να την βλέπω να σπαράζει έτσι, κι ενώ η αγκαλιά την ανακούφιζε στους κολικούς (που ευτυχώς έχουν περιοριστεί) όταν σφίγγεται έτσι με το εντεράκι της, ανακουφίζεται μόνο όταν αεριστεί...:cry:

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα .Ο μικρος μου ειχε κολικους και το infacolic τον βοηθησε πολυ .Κακακια δεν εκανε μετα τον 3 μηνα και του βαζαμε ιποθετα και κλισμα καμια φορα μεχρι που εφτιαξε απο μονο του το πραγμα .Μπορεις εσυ να τον βοηθησεις και με θερμομετρο με λαδι ( ετσι τα καταφεραμε καπιες φορες) .Φρουτα να τρως γιατι τον βοηθας .Να μην τρως κρεμιδι ομο , σκορδο, οσπρια και μπαχαρικα .

 

Ναι τα όσπρια μου συνέστησε να τα απαοφεύγω και ο γιατρός (αν και μόνο φακές έτρωγα)...Όσο για τα άλλα...θα προσπαθήσω...

Θα φανεί υπερβολικό το ξέρω, αλλά με τα φρούτα βαριόμουνα που βαριόμουνα μια ζωή να καθαρίζω για να φάω, τώρα με την μικρή καμιά φορά δεν προλαβαίνω ούτε να πάω τουαλέτα...Θα το παλέψω όμως...Ξέρει καμιά ίσως ποια φρούτα ΔΕΝ θα ήταν καλό να τρώω;

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα όσπρια μου συνέστησε να τα απαοφεύγω και ο γιατρός (αν και μόνο φακές έτρωγα)...Όσο για τα άλλα...θα προσπαθήσω...

Θα φανεί υπερβολικό το ξέρω, αλλά με τα φρούτα βαριόμουνα που βαριόμουνα μια ζωή να καθαρίζω για να φάω, τώρα με την μικρή καμιά φορά δεν προλαβαίνω ούτε να πάω τουαλέτα...Θα το παλέψω όμως...Ξέρει καμιά ίσως ποια φρούτα ΔΕΝ θα ήταν καλό να τρώω;

 

Μπανανα και μηλο μ ειχε πει αν μην τρωω η δικη μ παιδιατρος αν θελω να τον βοηθαω καποιες ορες τωρα δεν ξερω!!

 

Μπορεις αν παρεις δαμασκηνα συκα ακομα και αποξηραμενα εμας μας ειχαν βοηθησει!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας βοήθησε το χαμομήλι που έπινα εγώ και επίσης μου είχε πει η παιδ να κάνω εγώ διατροφή για δυσκοιλιότητα. Ο μικρός μου έκανε θυμάμαι 2 φορές τη βδομάδα,κάτι τέτοιο..καλά μετά με τις στερεές απόγινε το κακό αλλά δεν του έκανα ποτέ κλίσμα

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...