Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως πείθουμε τον σύζυγο για ένα ακόμη παιδάκι??


Recommended Posts

Just now, NanaD said:

@Chrysoum αν ειναι απόφαση 2 ανθρώπων ο ερχομός ενος παιδιού..γιατί να αφησω αυτόν να αποφασίσει μόνο; Με το ζόρι δν γινεται κ ούτε να μου κάνει τη χαρη κ να μην το θέλει, το καταλαβαινω. Γενικά αυτο που λεει ειναι δν ειπα να μην κανουμε ποτε 3ο αλλα τωρα δν θελωμε τιποτα...οκ ουτε εγώ τωρα τωρα..αλλα θα μπορουσαμε να ξεκινησουμε μια προσπαθεια του χρονου..του ειχα πει πολυ καιρο πριν οτι οκ αν δν τυχει κ κανουμε, απλα θα ηθελα να προσπαθησουμε καποια στιγμη 2 ή 3 μηνες κ αν μας κατσει.. Απλα με τρελαινει το Οχι, εγω αποφασιζω. Μπορει να ειναι κ εγωιστικο ολο αυτο.Αλλα ο τροπος κ τα επιχειρηματα με τρελαινουν. Με τετοιες συνθηκες ουτε εγω θελω αλλο. Δν ξερω σκεφτομαι πιο ρομαντικα; δν βρισκει το κουμπι μου; Ειναι αγχωμενος κ δν μπορει να το επικοινωνησει; κ φυσικα το χανω κ εγω μετα. Τη συγκεκριμενη κουβεντα περι παιδιου δν την ξανακανω μαζι του. Εγώ ειμαι το θέμα τωρα, πως να το αποβαλλω που δν μπορω..γιατι το θελω...κ με στεναχωρει το τελος οριστικα το θεμα.

Μην το βλέπεις ότι αποφασίζει εκείνος. αν δεν το επιθυμεί, δεν είναι μια χάρη που μπορεί να σου κάνει, όπως το να πάτε διακοπές εκεί που θέλεις εσύ. Αφορά τη ζωή του όλη. Μην ξεχνάς ότι εσένα , τα παιδιά είναι η μοναδική σου ενσχόληση. Εκείνος δουλεύει σκληρά απ'ότι έχω καταλάβει, έχει και 2 παιδιά, μπορεί μέχρι εκεί να είναι οι αντοχές του.  Μπορεί να θέλει να ζήσει και λίγο τη ζωή του χωρίς να μπει πάλι στη διαδικασία μωρά- κλάματα- ξυπνήματα - αλλάγματα - κλείσιμο στο σπίτι. Μπορεί παρότι δεν έχετε οικονομικό πρόβλημα, να επιζητά κάποιες απολαύσεις με τα χρήματα που κερδίζει δουλεύοντας , τις οποίες θα στερηθεί με την έλευση ενός ακόμη παιδιού, το οποίο δεν επιθυμεί στη φάση αυτή τουλάχιστον. Απογοητεύεσαι όταν σου μιλάει για καινούριο αυτοκίνητο ενώ θέλεις μωρό , όμως είναι απόλυτο σεβαστό και κατανοητό να θέλει ένα ωραίο αυτοκίνητο για σας, ωραίες διακοπές κτλ. Και το ότι στο μυαλό του έχει ήδη εξασφαλίσει τα 2 σας παιδιά , είναι και αυτό σημαντικό. Συμφωνώ και εγώ να μην συνεχίσεις να τον πιέζεις, όχι όμως σαν "τέχνασμα" μπας και αλλάξει γνώμη (που δεν αποκλείεται να γίνει και αυτό). Κοίτα απλά να χαρείς την ζωή σας και ίσως να σε βοηθούσε να κάνεις και κάποια σχέδια, να θέσεις κάποιους στόχους για σένα, σχέδια και στόχους που δεν θα αφορούν τα παιδιά, αλλά εσένα.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Yovanna εχεις δικιο.Αλήθεια το λέω.Ετσι σκέφτεται. Το δικό μου το μυαλό ειναι αλλου. Κ τα παιδιά υπεράνω όλων αυτών που δικαιουται να κανει κ θέλει να αποκτησει...Κορίτσια σας ευχαριστώ αλήθεια..Δν είναι οτι βρήκα τη λυση κ δν θελω πια παιδι....αλλά 2 μερες μου εχει φυγει ο θυμός μαζί του και η απογοήτευση...Τον βλέπω κ δν του κρατάω μουτρα προς το παρον  :P..Τα εβλεπα παραλογα που ισως ειναι για εμενα...αλλα ναι εχει δικιο δν γινεται να μην το αναγνωρισω απο πεισμα κ μονο. Εγώ χρειάζομαι "δουλεια" με το μυαλό μου κ να κουλαρω...κ ημουν πιο κουλ δλδ ναι μεν παλι ηθελα αλλα ημουν στο οκ καποια στιγμη θα προσπαθησουμε,αλλά οταν εμαθα για τη σοβαρη οστεοπενια που απεκτησα λογω χρονιας χρήσης κορτιζονης κ με θεραπειες κτλ το ηθελα χτες το μωρο.. 

Just now, Chrysoum είπε:

Δεν σου είπα να αποφασίσει μόνο αυτός, ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του. Αλλά εάν οι ατομικές αποφάσεις που θα πάρετε ειναι αντικρουομενες τότε ένας από τους δύο θα πρέπει να κάνει πίσω. Δυστυχώς. Δεν είναι εύκολη η κατάσταση αυτή, εάν δεν είχατε παιδί θα ήταν τα πράγματα πολύ πιο ξεκάθαρα. Τώρα πως να το αποβάλεις εσύ, ειλικρινά δεν έχω ιδέα. Δεν ξέρω πως μπορεί κανείς να πει όχι σε μια τόσο μεγαλη του επιθυμία ειδικά όταν υπάρχει αυτό το παραθυράκι ελπίδας για το μέλλον. Βασικά νομίζω εμένα προσωπικά το μόνο που θα με βοηθούσε θα ήταν να έχω μια πιο ξεκάθαρη εικόνα του ότι όντως το εννοεί αυτό για το μέλλον και πότε. Αλλά δεν θέλεις να το συζητήσεις άλλο και είναι κατανοητό. Πραγματικά δύσκολη η κατάσταση αυτή. Λυπάμαι που δεν μπορώ να προτείνω κάτι για να σε βοηθήσω να μην το σκέφτεσαι 

Με βοηθάς παρα πολύ!Γιατι στο λογο σας υπάρχει μια λογική που δν εχω αυτη τη στιγμη γιατι σε εμενα υπερτερει το συναισθημα...Κ ουτε σωστη κρίση εχω,ουτε σωστες αποφασεις παιρνω..Θα προσπαθησω να ριξω το βαρος σε ευχαριστα που εχουμε να κανουμε πχ ανακαινιση που εχουμε κτλ...Αν δν μπορεσω να το βγαλω απο το μυαλο μου κ να κουλαρω θα το ξανασυζητησω...το πότε γιαυτον ειναι σιγουρα οχι στα επομενα 2 χρονια...μετα βλεπουμε...εμενα παλι ειναι το οριο..αλλα θα δουμε πως θα εξελιχθουν τα πραγματα..ε..ρε κ να με παρακαλαει λεει κ εγω να μην θελω...χαχαχαχαχχααχχα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...