Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

mami,

ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΗ ΜΟΥ (2,5 ΜΗΝΩΝ). ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΟΥ, ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΤΟ ΙΝΦΑΚΟΛΙΚ ΚΑΙ ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΑΦΟΡΟΥΝ ΑΕΡΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΚΑΙ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΣΩΡΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΓΑΣΤΡΟΟΙΣΟΦΑΓΙΚΗ ΠΑΛΛΙΔΡΟΜΗΣΗ. ΤΟ ΔΕ ΣΙΡΟΠΙ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΚΙΝΔΥΝΟ. ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΧΟΡΗΓΕΙΤΑΙ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΣΕ ΒΡΕΦΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ. ΣΥΖΗΤΗΣΕ ΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ.

 

ΕΛΠΙΖΩ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ

[/i]

 

 

Με το infacolic υπάρχει μεγάλη σύγκρουση ανάμεσα στους γιατρούς, αυτός είναι και ο λόγος που δεν θα το βρίσκετε εύκολα στα φαρμακεία. :!::!::!: Είναι εντελώς ακίνδυνο , αφού και στις παρενέργειες λέει οτι και όλο το μπουκάλι να πιει δεν θα έχει πρόβλημα. :!: Το πρόβλημα όμως είναι οτι κάποια μωράκια τα πιάνει και κάποια όχι άρα να εύχεστε λοιπόν όσοι το χρησιμοποιήσετε να είστε από τους τυχερούς... :):)

Υπάρχει και ένα κολπάκι για να κάνετε παράλληλα στο μωρό και να μην πονάει πολύ, όπως είναι ξαπλωμένο πιάνετε τα ποδαράκια του και του κάνετε ποδήλατο πιέζοντας ελαφρά την κοιλίτσα του, με αυτό το τρόπο φεύγουν αρκετά αέρια και σίγουρα οι πόνοι είναι πολύ μικρότεροι. Και όσο για τα κακά τους που είπε η galat οτι είχε διάρροια πράσινη είναι απόλυτα φυσιολογικό. Φεύγει η χλωρίδα από το έντερο του μωρού και θα κάνει τέτοια κακά για λίγο καιρό, μετά θα πάρουν χρώμα μουστάρδας και σιγά σιγά θα γίνουν φυσιολογικά κατά τον 8ο με 9ο μήνα. :) Θα δείτε που όλα θα εξαφανιστούν ως δια μαγείας μετά τον 6ο μήνα και θα πάρετε ανάσα... :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εμένα η γιατρός μου μου είπε ότι στην μεγάλη μεγάλη αναγκη που το μωρό θα πονάει για πολλές ώρες ίσως μου δόσει λίγο infacolic αλλά μου είπε ότι θα προσπαθήσουμε να το αποφύγουμε όσο μπορούμε γιατί δεν το εμπειστεύεται ιδιαίτερα και επίσης ίσως δεν έχει και αποτελέσματα (όπως είπε και η desdemona).

 

Οι δικοί μας οι κολικοί τελικά είναι πολύ ιδιαίτεροι!!! Σε κάθε γεύμα έχουμε αυτό το ανακλαστικό και οι κολικοί συνεχίζονται και για περίπου 1 ώρα μετά το γεύμα. Αυτό σε όλα τα γεύματα εκτός από τα δύο τα βραδυνά (στις 22:00 και στις 03:00). Υπάρχουν ημέρες που είναι ήπιοι οι κολικοί και άλλες που είναι πολύ έντονοι και κρατούν τη μπεμπέ μου έως και 16 ώρες άυπνη. Το γάλα που της δίνω τώρα απλά αύξησε λίγο τις ημέρες που έχουμε ήπιους κολικούς. Τώρα όμως τα κακάκια της έχουν σφήξει αρκετά. Κάνει 1 φορά την ημέρα και σφήγγεται πολύ για να τα κάνει. Δεν είναι πέτρα αλλά είναι σχηματισμένα και ξεκολλούν από τον ποπό της χωρίς να τη λερώσουν ιδιαίτερα. Και φυσικά είναι καταπράσινα!!!! Για να τα κάνει πρέπει να την έχω στην αλλαξιέρα χωρίς πάνα και να την αφήσω εκεί για κανένα τέταρτο μέχρι να τελειώσει.... (και αυτό πάντα στις 6 ώρα το πρωί :cry: )

 

Αυτά τα νέα!!!

 

Το μόνο αισιόδοξο μέχρι στιγμής είναι ότι αρχίζω και ψιλοσυνηθίζω την κατάσταση και δεν είμαι εντελώς μεσα στην κατάθλιψη.

 

Α!! και κάτι άλλο. Το φάσκιωμα και το πιπίλωμα εξακολουθούν να δουλεύουν και μου δίνουν ένα 3ωρο διάλειμμα ύπνου της για να κάνω και καμμία δουλειά. Συμβουλεύω να το δοκιμάσετε!!!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια τα ίδια ακριβώς έχω κι εγώ...εδώ κι 1 εβδομάδα έχει αρχίσει ο χορός...παλαιότερα έπινε και ξένο, τώρα τελευταία μόνο θηλασμό...το αποκορύφωμα είναι ποθ μου έκανε διαρροια, και πράσινα κακά...

 

κολικοί νομίζω δεν είναι, γιατί δεν κλαίει και το φαινόμενο είναι όλη μέρα, ενω οι κολικοί συνήθως είναι συγκεκριμένης χρονικής διαρκειας επεισόδια...

 

Απο γουλιές αλλο τίποτα...

 

τι να πω...πότε περνάει περίπου αυτή η φάση τραβηγματος σφιξίματος..κλπκλπ με βάση την εμπειρία σας??

 

Αγαπητή galat,

 

Εάν τα φαινόμενα άρχισαν τώρα που το μωρό είναι 3 μηνών, χρονική περίοδος που συνήθως σταματούν οι κολικοί, μου φαίνεται λίγο παράξενο να αρχίζουν τώρα τέτοιου είδους προβλήματα, οπότε και εγώ δεν θα έλεγα ότι μου φαίνονται για κολικοί.

 

Από τη στιγμή που αυτή η ανησυχία κατά τη διάρκεια του γεύματος συνοδεύεται και με πάρα πολλές γουλιές ..... δεν το κοιτάζεις για καμμία γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση !!! Η ΓΟΠ έχει τέτοιου είδους ενοχλήσεις κατά τη διάρκεια του γεύματος οι οποίες και γίνονται πολύ έντονες εάν προκληθεί και καμμία οισοφαγήτιδα (βέβαια σε αυτή την περίπτωση το μωρό καταπίνει και ουρλιάζει απ ότι μου έχουν πει....).

 

Εάν όντως είναι κολικοί τότε είσαι μάλλον τυχεροί γιατί μέχρι τον 6ο θα έχουν σταματήσει. Εάν όμως είναι ΓΟΠ τότε μπορεί να κρατήσει για αρκετούς μήνες. Η μεγάλη μου κόρη παιδευόταν έως 14άρων μηνών. Ευτυχώς όμως υπάρχουν τρόποι (κυρίως φαρμακευτικοί εάν θηλάζεις αποκλειστικά) που τα ανακουφίζουν και προλαμβάνουν τη οισοφαγήτιδα..

 

Όλα τα παραπάνω είναι απλές υποθέσεις και δεν θέλω να σε τρομάξω. Δεν είμαι και γιατρός... :D

 

Ελπίζω όλα να είναι γρήγορα περαστικά

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Άστα bebua μου!!

 

Από το κακό στο χειρώτερο πάμε

Τώρα πια δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ γεύμα χωρίς το ανακλαστικό. Οι ημέρες ησυχίες σχεδόν ανύπαρκτες. Και το βράδυ πλέον δεν κοιμάται εύκολα όπως τις προηγούμενες ημέρες. Αναγκάζομαι και την κοιμίζω στο ρελαξ δίπλα μου φασκιωμένη μέχρι τα αυτιά και ταπωμένη με την πιπίλα μπας και ησυχάσει. Φυσικά όλη τη νύχτα είμαι με το χέρι στην πιπίλα να μην φύγει γιατί μόλις φύγει αρχίζουν τα κλάματα.

 

Την ημέρα ο ύπνος είναι πολύ πιο δύσκολος και λίγος. Ακόμα και το φάσκιωμα δεν την κοιμίζει παραπάνω από 1 ωρίτσα σκάρτη....

 

Έχει μειώσει το φαγητό σε 50 - 60 ml τη φορά και επειδή παρακολουθώ την ανάπτυξη του βάρους της , τις τελευταίες 2 εβδομάδες έχει σταδιακά αρχίσει να μειώνεται. Εκεί που έπαιρνε περίπου 300 γρ την εβδομάδα έχουμε φτάσει στα σκάρτα 200.

 

Δεν υπάρχει ούτε μία στιγμή που να είναι ξύπνια και να είναι ήσυχη καθισμένη στο ρελάξ ή οπουδήποτε αλλού, έστι λίγο για να την ευχαριστηθώ. Εάν δεν την έχω στον ώμο ή στην αγγαλιά και να πηγαίνω πέρα δόθε δεν ησυχάζει.

 

Έχουν αρχίσει να μου μπαίνουν και σκέψεις ότι έχει κακομάθει γιατί μερικές φορές δεν μου φαίνεται ότι έχει κολικούς αλλά η ανησυχία παραμένει και σταματάει αμέσως μόλις την πάρω αγγαλίτσα. Και ξαναρχίζει όταν ξανακάτσει κάτω........

 

ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ

 

Εσείς πώς πάτε? Ελπίζω και εύχομαι καλύτερα. Πόσων μηνών είναι τώρα το μικρούλι σου??

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις ειμαστε αρκετα καλυτερα.Τις τελευταιες μερες ειχαμε μονο μια φορα αυτο το ανακλαστικο,αντανακλαστικο η οπως αλλιως το λενε!!!!!!!!!!!!!!Ειμαστε 3,5 μηνων.Ειλικρινα πολυ στεναχωριεμαι με τη μικρουλα σου!Η παιδιατρος τι λεει????

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου λέει συνέχεια να μην ανησυχώ.

 

Θα την δεί όμως και αύριο και θα δείξει....

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον ενδιαφέρον και χαίρομαι πάρα πολύ για το μικρούλι σου που ησύχασε :D

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Μόλις διάβασα τι περνάς με τη μπέμπα σου moscha και θα συμφωνήσω με την παιδίατρο να μην ανησυχείς. Ελπίζω να διαβάσεις την απάντησή μου πριν πας στη γιατρό σου και να την ρωτήσεις. Εμείς κάναμε δύο πράγματα για τους κολικούς, της δίναμε infacolic και της έκανα ποδήλατο πιέζοντας ελαφρά την κοιλίτσα της. Με αυτό τον τρόπο απελευθερώνονται τα αέρια και δεν πονάει τόσο πολύ το μωρό. Όσο για το infacolic άλλοι γιατροί το δίνουν και άλλοι όχι και δυστηχώς δεν πιάνει όλα τα μωρά αλλά νομίζω πως αξίζει να το δοκιμάσετε, τουλάχιστον θα ξεκουραστείτε λίγο. Ρώτα τη γιατρό σου και για τα δύο και ελπίζω να σε βοήθησα. :)

Link to comment
Share on other sites

moscha όλα αυτά που περιγράφεις τα έχω ζήσει σε βαθμό που να είμαι έτοιμη να πηδήξω από το μπαλκόνι. Κολικοί είχε πει η παιδίατρος και του δώσαμε υποαλλεργικό γάλα αλλά τώρα που το σκέφτομαι εκ των υστέρων μάλλον εμάς βοηθούσε ψυχολογικά το γάλα και όχι ουσιαστικά το παιδί :).

Αφού να φανταστείς ήταν 20 ημερών και μου έλεγαν θα ηρεμήσει όταν σαραντίσει και σκεφτόμουν πως θα περάσουν 20 μέρες.

Ο δικός μου έτρωγε βέβαια πολύ και συχνά (αφού όλο έκλαιγε και λέγαμε πεινάει το παιδί-είδα και έπαθα να πείσω τον άντρα μου ότι δεν κλαίει από πείνα) αλλά κοιμόταν ελάχιστα και όση ώρα ήταν ξύπνιος ήταν στον ώμο μου.

Μην φοβάσαι δεν πρόκειται να κακομάθει με την αγκαλιά, το ακριβώς αντίθετο, θα χορτάσει και κάποια στιγμή δεν θα θέλει η ίδια τόσο πολύ.

Επειδή φαντάζομαι ότι είσαι εξουθενωμένη (και εγώ κοιμόμουν 5 ώρες το 24ώρο σε τέταρτα, στον καναπέ δίπλα στο ριλάξ), θα σου πρότεινα τα εξής: πάρε sling και χρησιμοποιησέ το παντού, μέσα και έξω από το σπίτι, βγείτε βόλτες (ηρεμούν απίστευτα), προσπάθησε να ξεκλέβεις λίγο ύπνο γιατί η κούραση είναι ότι χειρότερο και πολλές φορές από την εξάντληση έχουμε τρομερή νευρικότητα που τη μεταδίδουμε στο παιδί και αν δεν το έχεις κάνει ήδη βάλε μια κουβερτούλα κάτω από το στρώμα της κούνιας της στο πάνω μέρος για να δώσεις μια μικρή κλίση (έστω για το λίγο που κοιμάται εκεί). Και πάνω από όλα ΥΠΟΜΟΝΗ, θα περάσει. Γύρω στον 5ο θα νομίζεις ότι έχεις άλλο παιδί. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή μου desdemona,

 

σε χιλιοευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Όντως τις διάβασα πριν συναντήσω τη γιατρό. Και η δική μου η γιατρός δεν τρελαίνεται για το infacolic. Φυσικά μου έχει πει ότι υπάρχει και ότι όταν φτάσω ΤΕΛΕΙΩΣ στα όριά μου θα το δοκιμάσουμε. Και εγώ μέχρι στιγμής έτσι "πορεύω". Αυτή τη στιγμή ψιλοαντιστέκομαι στην ιδέα αλλά επειδή ξέρω τον εαυτό μου (δεν είμαι και ιδιαίτερων αντοχών!!) κάποια στιγμή μάλλον θα της δόσω.

 

Το ποδηλατάκι δεν πολυπιάνει δυστυχώς. Το έχω δοκιμάσει αρκετές φορές και τίποτα. Ίσως δεν το κάνω εγώ σωστά ... :?

 

Όσο για υπομονή..... το προσπαθώ πάρα πολύ και απλά ελπίζω να μην χειρωτερέψουν και άλλο τα πράγματα. Τουλάχιστον έως εδώ το παίρνω απόφαση και ψιλοσυνηθίζω. Το πρόβλημα είναι ότι χειρωτερεύει συνέχεια. Και η μικρούλα μου το αντιμετωπίζει αρκετά στοϊκά. Δεν κλαίει ασταμάτητα. Απλά βγάζει συνεχείς στιγμιαίες κραυγούλες και μετά έχει συνέχεια ανησυχία. Ελπίζω να μην φτάσουμε στο ασταμάτητο κλάμα... Ειλικρινά το ελπίζω....

 

Σε ξαναευχαριστώ πολύ και θα τα λέμε

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου Evita,

 

βρε τι τραβάνε τα κακόμοιρά μας..

Σήμερα ήταν μία κάπως καλύτερη ημέρα αλλά δεν είμαι αισιόδοξη. Αύριο ξανά μανά τα ίδια θα έχουμε... :cry:

 

Η ιδέα του sling είναι πολύ καλή. Που μπορώ να το βρώ να το αγοράσω?

 

Το γεγονός που μου λές ότι φτάσατε 5 μηνών για να ησυχάσετε με ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΙ!!!! Η bebua που όπως θα έχεις δει και παραπάνω έχουν αρχίσει να ησυχάζουν τώρα που είναι 3,5 μηνών και αυτό είναι πολύ πιο παρήγορο...

 

Και κάτι άλλο θα ήθελα να σε ρωτήσω.. Μετά από 4-5 μήνες ελάχιστου ύπνου και σπαστού από τους πόνους, πώς καταφέρνουν μετά τα κακόμοιρα να μάθουν να κοιμούνται???

 

Σε ευχαριστώ τόσο πολύ για την συμπαράσταση και τις συμβουλές :D

.png.png
Link to comment
Share on other sites

moscha οταν η μικρη μου,ενω το προηγουμενο βραδυ εκλαιγε ολη νυχτα ,ξαφνικα το επομενο κοιμηθηκε συνεχομενα 7 ωρες νομιζα οτι το εβλεπα σαν ονειρο στον υπνο μου!!!!!!!!!!Πιστεψε με ακομα και τωρα δεν το πιστευω.Ετσι θα γινει και με τη μικρουλα σου!!!!!!Οσο για το ειδικο φαρμακο για τους κολικους ο γιατρος μας ηταν ανενδοτος.Για μια ακομη φορα παρατηρω συμπνοια στις αποψεις των παιδιατρων.......!!!!!!!!!!!!Φιλια!!!

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

moscha αυτό ακριβώς συμβαίνει, μία μέρα καλή για να παίρνεις κουράγιο να παλεύεις την επόμενη. Ξέρω ότι το 5 μηνών σου κόβει λίγο τα πόδια. Η αλήθεια είναι ότι και ο δικός μου από 3 μηνών άρχισε να ψιλοηρεμεί αλλά μέχρι τον 5ο είχαμε πολλές και έντονες εξάρσεις. Τότε όμως είναι που αρχίζουν να επικοινωνούν καλά με το περιβάλλον τους, να κάθονται, να παίζουν με τα παιχνιδάκια τους και γενικά να τους αποσπάς την προσοχή και με άλλα πράγματα εκτός από την αγκαλιά και το πέρα δώθε με ατέλειωτο κούνημα που ήθελε για παράδειγμα ο δικός μου. Όλο αυτό γίνεται σταδιακά αλλά κάπου εκεί γύρω είναι που αρχίζεις και το ευχαριστιέσαι πραγματικά το μωρό. Α να σου πω και το άλλο να σε ανεβάσω λίγο. Έχω φίλες που τα μωρά τους ήταν πολύ ήσυχα στην αρχή και τώρα έχουν αρχίσει να ζορίζονται γιατί ξυπνάνε τη νύχτα, είναι ανήσυχα τη μέρα κλπ, ενώ εμείς που μάθαμε στα δύσκολα από την αρχή τώρα μας φαίνονται όλα παιχνιδάκι. Να φανταστείς ο δικός μου έβγαλε 2 δόντια στον 7ο και χαμπάρι δεν πήραμε, άσε που μπορεί να γκρινιάξει λίγο αλλά πλέον κλαίει σπάνια.

 

Για το sling κάνε αναζήτηση εδώ στο φόρουμ και θα βρεις πάρα πολλλά στοιχεία. Είναι 2 κοπέλες που φτιάχνουν, η euapap και η sstamoul που είναι και οι δυο τους εξαιρετικές και θα σε βοηθήσουν σε ότι χρειαστείς.

 

Για τον ύπνο πίστεψέ με δεν θα έχεις πρόβλημα στο μέλλον. Εμένα τώρα ο δικός μου κοιμάται 10ώρο σερί το βράδυ και κανένα 3ώρο τη μέρα. Από ότι μου είχε πει η δικιά μου παιδίατρος καλό είναι να βρεθεί ένας τρόπος να κοιμάται λίγο παραπάνω για να ηρεμεί το νευρικό της σύστημα. Εγώ ας πούμε τον έβγαζα πολλές ώρες έξω και κοιμόταν στο καρότσι ή στο sling ή τον είχα πάνω μου στο sling και καθόμουν και διάβαζα και έτσι συμπλήρωνε λίγο ύπνο.

Link to comment
Share on other sites

moscha, υπομονή!!!! Και εμάς οι κολικοί κράτησαν μήνες. Για το sling δεν ξέρω, δεν ήξερα τότε ότι υπήρχε, αλλά εμάς την ηρεμόυσε μόνο ένα. Καρότσι και βόλτα έξω από το σπίτι. Αλλάζουν παραστάσεις και ξεχνιούνται. Είχαμε κάνει απίστευτα χιλιόμετρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια,

 

έχω καιρό να μπω στο site και τώρα που την έχει λιγο ο παππούς και την πάει πέρα δόθε με το καρότσι είπα να σας πω τα νέα μου.

 

Τα πράγματα σταδιακά αλλάζουν. Δεν ξέρω να πω εάν είναι προς το καλύτερο ή χειρώτερο.. Το γαστροκολικό ανακλαστικό έχει σχετικά μειωθεί αλλά έχει αυξηθεί η ανησυχία και έχει μειωθεί η όρεξη.

 

Μου έκανε τα πρώτα 5-6ωρα (2 φορές) την νύχτα μετά από δύσκολες ημέρες που δεν είχε κοιμηθεί σχεδόν καθόλου το πρωί.

 

Τώρα έχουμε το εξής: Μετά το φαγήτό είναι συνέχεια ανήσυχη. Δεν κλαίει ασταμάτητα αλλά δεν μπορώ να διανοηθώ να την αφήσω στο ρελάξ. Θέλει συνέχεια αγγαλιές, ώμο, πιπίλωμα, καρότσι και ο ύπνος ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ το πρωί. Ρίχνει κραυγούλες πόνου και έχει αρκετές γουλιές που της δημιουργούν εμφανέστατα δυσφορία. Αυτό δεν έχει κανένα ωράριο αλλά μπορεί να είναι όλη την ημέρα....

 

Τώρα αυτό πώς σας φαίνεται?? Κολικοί??

 

Εκεί που πάω να συνηθίσω μία κατάσταση όλα αλλάζουν και φτού και από την αρχή. Άραγε έχω τελικά γκρινιάρικο μωρό ή απλά πολύ βασανισμένο??

 

Φιλάκια και ελπίζω εσείς να συνεχίζεται να είστε καλά και χωρίς πόνους.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησες τη γιατρό για αυτά ή στα έκανε μετά την επίσκεψη; Ξέρω οτι γουλίτσες δεν πειράζει όσες και να βγάζουν αρκεί να μην είναι 3-4 ώρες μετά το φαγητό, σημαίνει οτι μάλλον έχει πρόβλημα το στομάχι του μωρού. Αυτό που μας είχε πει η παιδίατρος να προσέχουμε είναι οι ρουκέτες ( εμετοί που πετάγονται σε απόσταση και είναι μεγάλη ποσότητα), δεν είπες οτι έχει κάτι τέτοιο η μπέμπα σου οπότε μην ανησυχείς, ναι κολλικοί είναι ακόμα. Όσο μεγαλώνει θα αρχίσει να ηρεμεί για ώρες ή και μέρες μέχρι που στον 6ο περίπου θα σταματήσουν όλα...και θα αρχίσουν τα δοντάκια. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτά μου τα ξεκίνησε μετά την επίσκεψη της γιατρού... έτσι για να έχω κάτι να αγωνιώ!!

 

Ευτυχώς ρουκέτες δεν μου κάνει. Μόνο πολλές γουλιές. Και σίγουρα όχι 3-4 ώρες μετά το φαγητό γιατί έτσι και αλλιώς δεν μένει σχεδόν ποτέ 3-4 ώρες χωρίς να φάει.

 

Όπως έχω ξαναγράψει... ο 6ος μήνας μου φαίνεται αιώνες μακριά... Ελπίζω να δω βελτίωση από τον 3ο και μετά όπως λέει η "Θεωρία" των κολικών και να μην φτάσω στον 6ο (η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!!)

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε καλα φιλη moscha!!!!Moλις πριν λιγο μας θυμηθηκε για μια φορα το χαζοαντανακλαστικο.Ελπιζω να μας ξεχασει παλι για παντα.Απ ο,τι διαβαζω το μπουμπουκακι σου ειναι καλυτερα??????Ηθικο ακμαιο και σε λιγο θα την βλεπεις τοσο ηρεμη που δε θα το πιστευεις!!!!!!!!!

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πώ πως είμαστε σχετικά καλύτερα. Το ανακλαστικό επιμένει αλλά με μικρότερη ένταση και οι ΠΟΛΥ άσχημες ημέρες έχουν να εμφανιστούν για σχεδόν μία εβδομάδα. Ελπίζω να μην ξαναέρθουν ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ :roll:

 

Έχουμε αρκετή ανησυχία φυσικά ακόμα την οποία μάλλον την αποδίδω σε κολικούς (όπως είδες και πιο επάνω αυτό πιστεύει και η desdemona) και όχι σε νεύρα και γκρίνια.

 

Στην περίπτωση αυτή η αντιμετώπιση είναι η ίδια (περα δόθε, καρότσι αγγαλιές κλπ κλπ κλπ).

 

ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ!!!!

 

Εύχομαι σε εσένα και σε όλα τα κορίτσια ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ και ότι επιθυμείται για τα σουτζουκάκια σας!!!

 

Φιλιά πολλά

.png.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Γιατρος δεν ειμαι οποτε το φαρμακο που θα σας πω ρωτηστε τον παιδιατρο σας

 

INFANCOLIK ( Ζητηστε το οπως ακουγεται και οχι οπως γραφεται)...... οι φαρμακοποιοι το ξερουν

 

Μεχρι στιγμης καταφερνει να κρατει τα πραγματα υπο ελεγχο και Depon δινουμε σε εξαιρετικες περιπτωσεις ( 3 φορες τις τελευταιες 10 μερες)

 

Μία δοση σε καθε γευμα.... Μια φορα που μες στον υπνο μας το ξεχασαμε μετα απο λιγη ωρα εγινε το ελα να μας δεις και ελα να μας σωσεις....

 

ΞΑΝΑΛΕΩ: Φαρμακο ειναι μην το δωσετε αν δεν ρωτησετε τον γιατρο σας.

 

Fokion

 

Ξέρεις πότε αρχίζει και πιάνει αυτό το φάρμακο; Εμάς τώρα ξεκίνησε τους κολικούς, αλλά διάβασα στις οδηγίες ότι παίρνει 2-3 μέρες για να πιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Στις πρώτες μέρες θα δείτε τις ώρες που το πιάνουν το μωρό και μία ώρα πριν θα του δίνετε infacolic, εμείς ξέραμε οτι τη μικρή την έπιαναν πόνοι από τις 5 ως τις 11 το βράδυ, δεν της δίναμε 3 φορές, μία κατά τις 4 και μία κατά τις 8. Να εύχεσε να το πιάσει το μωρό γιατί μπορεί να μην τον ησυχάζει και καθόλου. Μακάρι να περάσουν όλα γρήγορα και να σου ζήσει το αγγελούδι.

Link to comment
Share on other sites

και εμεις δυστηχως μια απο τα ιδια κολικους!!!!!

ειχα την εντηπωση οτι μολις σαραντησει θα ηρεμησει αλλα τιποτα μια μερα

ειναι καλα και δυο μερες κλαιει δυσκολα πολυ δεν ξερω τη να του κανω οταν τον πιασει εχει πολλα αερια κοκκινιζει και κλαιει πολυυυυυυυυυυυυ!!!

εχτες ξεκινησε στης 6.00 το απογευμα και ηρεμησε στην 12.00 το βραδυ μετα παλι στης 3.00 τα ξημερωματα και κοιμηθηκε 8.00 το πρωι.

τα εχω παιξει απο την αυπνια μεχρι ποτε μπορεις να αντεξεις? :roll:

εσας ποτε ηρεμησαν ? λενε καθε μερα και καλυτερα αλλα εγω μπορω να πω καθε μερα και χειροτερα στην περιπτωση μας :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...