Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Μην υποβάλεις τον εαυτό σου σε πείνα χωρίς να είσαι σίγουρη ότι πειράζει κάτι το μωρό σου είναι κρίμα... καλό είναι να δοκιμάζεις ένα ένα φαγητό και να παρατηρείς αντιδράσεις... :wink:

 

Όσον αφορά τις θηλές σιλικόνης, υπάρχει περίπτωση να καταφέρεις να απαλλαγείς από αυτές και να θηλάζεις κανονικά; Δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αλλά μπορείς να κάνεις ένα τοπικ στην ενότητα του θηλασμού μήπως και σε συμβουλέψει και η Αγλαϊα! :wink:

 

Ακόμα όμως και στην περίπτωση της ΓΟΠ ίσως σου δώσουν σε εκείνη την ενότητα καμιά χρήσιμη συμβουλή...

Καλή συνέχεια και εύχομαι προσεχώς καλύτερα!

:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Από της 4:45 το πρωί ξεκινάνε τα τραγικά σφηξίματα τα οποία γίνονται όλο και πιο επόδυνα γιατί πλέον την ξυπνούν και της προκαλούν κραβγούλες πόνου και ψιλοκλάματος που σταματάει μόλις περάσει ο πόνος (ευτυχώς ακόμα δεν έχουμε φτάσει σε ασταμάτητο κλάμα!!). Τα ταϊσματα είναι μία χρονοβόρα πάλη. Στην αρχή όλα καλά. Θηλάζει αρκετά και λαίμαργα. Μετά όμως αρχίζουν τα σφηξίματα και οι πόνοι. Ενώ πεινάει και ρουφάει με δύναμη αρχίζει να σφήγγεται και να κοκκινίζει και να διπλώνεται, να τεντώνεται και να φτύνει το στήθος. Μετά όμως συνεχίζει να πεινάει και τρώει ανήσυχα τα χέρια της όταν τη βάλεις για ρέψιμο. Και ξαναθηλάζει και το ξαναφτύνει και ούτο καθ εξής!!!!

 

Ακριβως αυτα αντιμετωπιζα κι εγω για 2 μηνες κ κατι περιπου. Σε καταλαβαινω απολυτα!

Εμεις ειχαμε παλινδρομηση οπως εχω γραψει αλλα δεν αποκλειεται να ηταν και κολικοι μαζι (αυτο που κανει με τα ποδαρακια)

Ενας υπερηχος θα δειξει αν ειναι παλινδρομηση, καλο κουραγιο μανουλα και θα περασει! :)

Τα κακα του μωρου που θηλαζει (απ΄οτι εχω δει και διαβασει) ειναι σαν fanda οταν βγαινουν(νερουλα και αφριζουν λιγο) και στεραιοποιουνται στην πανα σαν μουσταρδα.

1096285.png
Link to comment
Share on other sites

moscha δες ίσως και την περίπτωση αλλεργίας στο αγελαδινό γάλα. Σε αυτή την περίπτωση δεν πρέπει να καταναλώνεις αγελαδινά προιόντα όταν θηλάζεις και αν δινεις ξένο γάλα να είναι υδρολυμένο. Εμείς είχαμε παρόμοια συμπτώματα που ηταν λόγω 'πιθανής' αλλεργία στο γάλα και 'πιθανής' οισοφαγίτιδας. Με αγωγή για αυτά τα δύο σιγά σιγά η κατάσταση βελτιώθηκε θεαματικά. Ίσως η περίπτωση σου να είναι παρόμοια.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ χαρούμενη που συμμετέχω σε αυτό το forum γιατί βλέπω πόσο πολύ βοηθούν όλα τα μέλη. Σας ευχαριστώ πολύ όλες και όλους!!! :D

 

Τα νέα μου είναι τα εξής:

 

Μέχρι στιγμής μένουμε στην άποψη ότι είναι άτυποι κολικοί γιατί για να διαγνωστεί ΓΟΠ πρέπει να περιμένουμε να γίνει το μωρό τουλάχιστον 2 μηνών. Συμφωνα με τη γνώμη της παιδιάτρου μου όλα τα μωρά τους πρώτους 1-2 μήνες έχουν μία μικρή παλινδρόμηση στην αρχή λόγω του ανώριμου σφήγκτήρα τους. Οπότε πρέπει να περιμένουμε και θα δούμε για αυτό. Φυσικά δεν αποκλείουμε τίποτα.

 

Αυτό που κάνει κατά τη διάρκεια του γεύματος μου το είπε πως είναι ενός τύπου ανακλαστικός γαστροκολικός (ή κάπως έτσι γιατί δεν το θυμάμαι και πολύ καλά). Η οισοφαγήτιδα έχει τέτοιου τύπου συμπτώματα αλλά πολύ πιο έντονα, δηλαδή το μωρό καθώς καταπίνει ουρλιάζει και όχι απλά σφήγγεται. Φυσικά και αυτό είναι υπό παρακολούθηση.

 

Επίσης το γεγονός που την ταϊζω 2-3 ώρες είναι μεγάλο λάθος γιατί υποβάλλω το εντεράκι της σε συνεχή "εργασία" και έτσι επιβαρύνω πολύ την κατάσταση. Πρέπει να ταϊζω το πολύ 20-25 λεπτά και μετά στοπ και προσπαθώ να την κρατήσω μακριά από φαγητό για τουλάχιστον 1 ώρα. Αυτο το προσπάθησα και το ψιλοκατάφερα (μέχρι στιγμής) και μπορώ να πώ ότι έχει κάποια θετικά αποτελέσματα. :)

 

Το τελευταίο είναι να κόψω το μικτό γεύμα (δηλαδή θηλασμός + συμπλήρωμα ξένου γάλακτος). Είναι το πιο βαρύ από όλα και φυσικά επιβαρύνει. Και αυτό το κάνω μέχρι στιμγής και μπορώ να πώ πως τα πράγματα είναι ελαφρώς καλύτερα.

 

Αυτό που καλυτέρεψε είναι η "πάλη" του ταϊσματος. Τώρα 1-2 ημέρες τρώει πιο ήσυχα αν και όχι τελείως :(

 

Θα την παρακολουθήσουμε έως τις 40 ημέρες και εάν τα πράγματα δεν καλυτερέψουν ή εάν χειρωτερέψουν τότε το πρώτο βήμα είναι ένα νέο γάλα (κατά των κολικών ή ένα καινούριο το οποίο έχει σύνθεση που γενικότερα βοηθά τους κολικούς, την απλή γαστροοισοφαγική και την δυσανεξεία στην λακτώζη) και βλέπουμε.

 

Θα μου πείτε .... γιατί σας τα λέω όλα αυτά....

Απλά μοιράζομαι την εμπειρία μου μαζί σας για να νιώθω ότι δεν είμαι μόνη μου!!!

 

Ζητώ λοιπόν συγγνώμη εάν σας πονοκεφαλιάζω και σας ευχαριστώ όλους για τις υπέροχες ευχές που μου στέλνετε :P

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα δοκιμάζω το σύστημα θηλασμός το πρωί (4-5 γεύματα) και ξένο το βράδυ 2 γεύματα (μπάς και κοιμηθουμε και λιγάκι).

 

Δυστυχώς όμως έχει πολλά σκαμπανευάσματα η μπεμπέ... Εχθές ήταν καλά τα πράγματα. Σήμερα πάλι χάλια...

 

Θα δείξει

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κάνει κατά τη διάρκεια του γεύματος μου το είπε πως είναι ενός τύπου ανακλαστικός γαστροκολικός (ή κάπως έτσι γιατί δεν το θυμάμαι και πολύ καλά).

 

moscha να σου ζήσουνε! :)

 

Γαστροκολικό αντανακλαστικό λέγεται. Το έχουν όλα τα μωρά αλλά σε κάποια φαίνεται πιο έντονα. Η κατάποση ενεργοποιεί την κίνηση του εντέρου, για μερικά μωρά αυτό δεν σημαίνει ιδιαίτερη ανησυχία, για τα περισσότερα όμως είναι ένα μικρό ή μεγάλο ζόρι.

 

 

Επίσης το γεγονός που την ταϊζω 2-3 ώρες είναι μεγάλο λάθος γιατί υποβάλλω το εντεράκι της σε συνεχή "εργασία" και έτσι επιβαρύνω πολύ την κατάσταση.

 

Οι οδηγίες της Αμερικάνικης Ακαδημία Παιδιατρικής είναι ανεμπόδιστος θηλασμός όλο το 24ωρο όσο συχνά και αν ζητάει το μωρό. Οι οδηγίες που σου δίνει η παιδίατρος καμία σχέση δεν έχουν με όσα είναι επιστημονικά τεκμηριωμένα...

 

Πρέπει να ταϊζω το πολύ 20-25 λεπτά και μετά στοπ

 

Τα περισσότερα νεογέννητα δεν μπορούν να φάνε σε τόσο λίγο χρόνο. Το μωρό σου δεν θα παίρνει όσο γάλα χρειάζεται και μετά η παιδίατρος θα σου πει ότι δεν φτάνει το γάλα σου και κρίμα αλλά θα πρέπει να του δώσεις ξένο. Φυσικά δεν θα θίξει πουθενά το γεγονός ότι οι οδηγίες της είναι καθαρά οδηγίες απόθηλασμού... :?

 

και προσπαθώ να την κρατήσω μακριά από φαγητό για τουλάχιστον 1 ώρα.

Για ένα χορτάτο μωρό αυτό ίσως έχει νόημα αλλά για ένα μωρό που δεν χόρτασε αυτό ίσως σημαίνει πρόβλημα στην ανάπτυξή του...

 

Αυτο το προσπάθησα και το ψιλοκατάφερα (μέχρι στιγμής) και μπορώ να πώ ότι έχει κάποια θετικά αποτελέσματα. :)

 

Το τελευταίο είναι να κόψω το μικτό γεύμα (δηλαδή θηλασμός + συμπλήρωμα ξένου γάλακτος). Είναι το πιο βαρύ από όλα και φυσικά επιβαρύνει.

 

:shock::shock::shock:

Να της ζητήσεις να σου το φέρει δημοσιευμένο! Αυτό δεν έχει γραφτεί πουθενά και είναι πατέντα της παιδιάτρου σου. Στόχος της είναι να πραλείπεις αναγκαστικά κάποια γεύματα με σκοπό να μειωθεί το γάλα σου...

 

Ισχύει ακριβώς το αντίθετο, το μητρικό γάλα κάνει πιο ευκολοχώνευτο το ξένο.

 

Πραγματικά λυπάμαι που υπάρχουν τέτοιοι γιατροί που υποτίθεται ότι έχουν ορκιστεί...

 

 

Θα την παρακολουθήσουμε έως τις 40 ημέρες και εάν τα πράγματα δεν καλυτερέψουν ή εάν χειρωτερέψουν τότε το πρώτο βήμα είναι ένα νέο γάλα (κατά των κολικών ή ένα καινούριο το οποίο έχει σύνθεση που γενικότερα βοηθά τους κολικούς, την απλή γαστροοισοφαγική και την δυσανεξεία στην λακτώζη) και βλέπουμε.

 

Οι παιδίατροι που υποστηρίζουν το θηλασμό και όχι τις εταιρείες είναι πραγματικά λίγοι. Αν θέλεις να θηλάσεις το μωράκι σου, αξίζει τον κόπο να βρεις κάποιον που δεν θα σε κατευθύνει ύπουλα προς τον αποθηλασμό. Αν θέλεις να αποθηλάσεις είναι εντάξει. Αλλά αν θέλεις να θηλάσεις με αυτή την γιατρό δεν θα τα καταφέρεις. Όπως βλέπεις σε κατευθύνει συνεχώς στο γάλα σκόνη...

 

Σου εύχομαι καλή συνέχεια!

 

Πάντα στη διάθεσή σου :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το θεωρω απαραδεκτο να σε κατευθυνουν προς το ξενο γαλα!

Εγω αλλαξα γιατρο για το λογο αυτο και μια χαρα τα καταφερνουμε με τον θηλασμο και ΓΟΠ. Μαλιστα επειδη απο τοτε πηγα σε πολλους γιατρους ολοι μου εδιναν συγχαρητηρια που θηλαζω αποκλειστικα και μου ελεγαν πανω απ' ολα να μην κοψω το θηλασμο!!!

Οσο δυσκολα και να γινουν τα πραγματα το γαλα σου ειναι το καλυτερο πραγμα που προσφερεις στο μωρο σου.

Γνωμη μου ειναι να δεις πρωτα αν ειναι ΓΟΠ και μετα του δινεις μονο το γαλα σου και αν ειναι εντελως απαραιτητο και ενα φαρμακο καταλληλο.

1096285.png
Link to comment
Share on other sites

Moscha, γειά σου και να χαίρεσαι την κορούλα σου (τη 2η) :)

 

Τα μωράκια τρώνε και 22 ώρες το 24ωρο όταν θηλάζουν και είναι πολύ φυσιολογικό. Τα σαγόνια τους είναι αδύναμα και δεν μπορόύν να θηλάσουν καλά με αποτέλεσμα να τρώνε λίγο-να κοιμούνται στην αγκαλιά της μαμάς-μόλις τα σηκωνει ή τα βάζεις στην κούνια ξυπνάνε γιατί πεινάνε, γιατί χάσαν την μαμά τους κλπκλπ και δημιουργείται αυτός ο κύκλος ο οποίος είναι αρκετά εξαντλητικός για τις περισσότερες από εμάς....

 

Ομως είναι και απαραίτητο για να μπορέσεις να παράγεις το γάλα που χρειάζεται το μωράκι σου... Το να δίνεις ξένο γάλα μόνο κακό στον θηλασμό σου θα κάνεις γιατί ούτε θα κάνει καλό στους κολικούς (αν είναι αυτό) ούτε στην ΓΟΠ. Το μπιμπερό εντείνει τους κολικούς.Είναι αποδεδειγμένο ότι τα μωρά που θηλάζουν έχουν λιγότερους κολικούς...

 

Επίσης τα μωρά έχουν ανήσυχο ύπνο... ΟΛΑ ! Το νευρικό τους σύστημα είναι ανώριμο, κάνουν την περισσότερη ώρα πολύ ελαφρύ ύπνο, με κραυγές, με σφύξιμο ...

 

Γαστροκολικό αντανακλαστικό λέγεται. Το έχουν όλα τα μωρά αλλά σε κάποια φαίνεται πιο έντονα. Η κατάποση ενεργοποιεί την κίνηση του εντέρου, για μερικά μωρά αυτό δεν σημαίνει ιδιαίτερη ανησυχία, για τα περισσότερα όμως είναι ένα μικρό ή μεγάλο ζόρι.

 

Εκτός από τα μωρά το έχουν και οι μεγάλοι απλά δεν το εκφράζουν τόσο έντονα. Το πεπτικό των μωρών είναι πολύ ανώριμο, ότι μπει μέσα, ακόμα και το μητρικό μπορεί να το ενοχλήσει.... (πόσο μάλλον το ξένο, τα κιντερτε κλπ)

 

Αν θες να βελτιώσεις κάποια πράγματα που σε ταλαιπωρούν (πχ να κοιμάσαι με το μωρό έτσι ώστε να θηλάζει την νύχτα και να μην σηκώνεσαι και κυκλοφορείς, να απαλλαγείς από τις θηλές σιλικόνης - για τις περισσότερες γυναίκες είναι εφικτό) είμαστε στην διάθεση σου :) Μπορείς να γράψεις και στο τοπικ του θηλασμού....

 

ένα νέο γάλα (κατά των κολικών ή ένα καινούριο το οποίο έχει σύνθεση που γενικότερα βοηθά τους κολικούς, την απλή γαστροοισοφαγική και την δυσανεξεία στην λακτώζη

 

ΚΑΙ ΒΡΩΜΑΕΙ ΨΑΡΙΛΑ!!!! (αυτό μου το είπε η παιδίατρος μου, η δικιά σου μάλλον το ξέχασε :lol: )

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ! Σας ευχαριστώ πολύ πολύ για τις αναλυτικές σας συμβουλές και την υποστήριξη.

 

Αυτό όμως το αναθεματισμένο γαστροκολικό ανακλαστικό είναι εφιάλτης. Νιώθω σαν να δίνω στο παιδί μου οξύ κατά τη διάρκεια του γεύματος. Μεγάλη ταλαιπωρία!! Σταματάμε και ξαναξεκινάμε 1000 φορές και το κακομοίρικο ζορίζεται τρελά, παραπονιέται και κλαίει. Από το ζόρισμα κάνει και γουλιές και γινόμαστε συχνά χάλια και πρέπει να αλλάζουμε πράγμα που την εκνευρίζει περισσότερο. Μία ορμάει γιατί πεινάει και μία που το φτύνει γιατί πονάει... ΕΦΙΑΛΤΗΣ

 

Την βάζω συχνά στον ώμο είτε για να ρευτεί είτε γιατί την ανακουφίζει όταν έχει τρελά ζόρια. Στο τέλος ησυχάζει και στην ουσία δεν ξέρω εάν εξαντλήθηκε από τους πόνους ή άν χόρτασε. Μετά όμως δεν κοιμάται και μου δίνει μικτές ενδείξεις ότι είτε έχει κολικούς είτε πεινάει. Τελικά μετά από τόση "πάλη" στο γεύμα δεν ξέρω εάν έχει χορτάσει ή όχι.

 

Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό? Πότε περνάει?

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ καλη μου χθες το βραδυ μου εκανε τα ιδια ο γιος μου!

Μια τον αφηνει μια τον ξαναπιανει!

Ειναι σκετη ταλαιπωρια για τα μωρακια μας!

Ομως μη νιωθεις μονη σου συμβαινει τελικα σε πολλους, κουραγιο!

1096285.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω δε θηλαζω αλλα το μωρο μου εχει τα ιδια συμπτωματα οταν της δινω το γαλα της.Γουργουριζει η κοιλιτσα της κουναει τα ποδαρακια της και δειχνει να υποφερει πολυ.Αλλαξαμε το γαλα της ,κανει ολα αυτα σε μικροτερο βαθμο αλλα παλι ταλαιπωρειται.Συμβαινει αυτο το ανακλαστικο(το λεω σωστα?)σε μωρακια που παιρνουν αποκλειστικα ξενο γαλα?Τη μια μερα ειναι καλυτερα και την αλλη το παθαινει σε ενα δυο γευματα.Ο παιδιατρος λεει οτι θα της περασει.

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω δε θηλαζω αλλα το μωρο μου εχει τα ιδια συμπτωματα οταν της δινω το γαλα της.Γουργουριζει η κοιλιτσα της κουναει τα ποδαρακια της και δειχνει να υποφερει πολυ.Αλλαξαμε το γαλα της ,κανει ολα αυτα σε μικροτερο βαθμο αλλα παλι ταλαιπωρειται.Συμβαινει αυτο το ανακλαστικο(το λεω σωστα?)σε μωρακια που παιρνουν αποκλειστικα ξενο γαλα?Τη μια μερα ειναι καλυτερα και την αλλη το παθαινει σε ενα δυο γευματα.Ο παιδιατρος λεει οτι θα της περασει.

 

να αλλάξεις πάλι γάλα μέχρι που θα βρεις ένα γάλα που θα της κάνει

να μην περιμένεις πότε θα της περάσει

τσατίζομαι με τέτοιους παιδιάτρους!!!

εμ βέβαια... δεν πονάνε αυτοί... το μωρό πονάει :evil:

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε κι εμενα γι αυτο το γαστροκολικο αντανακλαστικο!Επισης οτι θα της περασει συντομα.Δεν εχω τη δυνατοτητα να επισκεφθω αλλο παιδιατρο για δευτερη γνωμη εκτος αν την μεταφερω στην Αθηνα 4 ωρες δρομο!!Ελληνικη υπαιθρος βλεπεις!!!Το πρωι θα της δωσω αλλο γαλα μονη μου.

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κούκλα Frisolac comfort εμένα αυτό με έσωσε. Αν είναι να πειραματιστείς δοκιμασε το. Είναι για ευαίσθητα στομαχάκια και για παλινδρομίσεις.

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σου γράφω κι αυτό που έσωσε εμάς

aptamil digestive comfort

όμως δεν είναι για παλινδρόμιση αλλά μόνο για κολικούς και δυσκοιλιότητα

 

επίσης είναι γάλα που θα πρέπει να το κάνεις ειδική παραγγελία στο φαρμακείο σου και να στο φέρνουν, δεν είναι δλδ απ τα γάλατα που τα έχουν σε στοκ τα φαρμακεία

Link to comment
Share on other sites

μαμάκα :) και εμείς απ'όλα είχαμε...

αυτή η δυσκοιλιότητα με είχε κάψει...΄΄ηταν στιγμές που έκλαιγα όταν έβλεπα το βλαστάρι να κόκκινιζει απο το ζόρισμα να κάνει κακκάκια :(

Μέχρι να εντοπίσω το γάλα που προείπα :wink:

Κάθε παιδί βέβαια αντιδράει διαφορετικά :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια μου τί τραβάμε....

Το γεγονός του ότι δεν είμαι μόνη μου δεν με παρηγορεί και ιδιαίτερα γιατί καταλαβαίνω πόσο ταλαιπωρήστε και εσείς και τα μωράκια σας σαν και εμένα. Απλά δεν έχω την αγωνία ότι το δικό μου το μωράκι έχει κάτι το ιδιαίτερο.

 

Λοιπόν, και εγώ τον θηλασμό τον έκοψα. Λυπάμαι πάρα πολύ που το λέω αλλά το έκανα. Υπάρχουν λόγοι αλλά δεν θέλω να επεκταθώ μιας που δεν έχουν σχέση με αυτό τη θεματική ενότητα.

 

Θα σας δώσω και εγώ την εμπειρία μου με τα γάλατα λοιπόν.

 

Φυσικά και συμβαίνει το ανακλαστικό αυτό και σε παιδιά που τρέφονται αποκλειστικά με ξένο γάλα. Εμένα αυτό μου συμβαίνει εδώ και 2-3 ημέρες και μάλιστα σχεδόν σε όλα τα γεύματα :cry:

 

Στο πρώτο μου παιδάκι είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα ΓΟΠ και είχα και εγώ σωθεί με το Frisolac Comfort. Τέλειο γάλα αλλά δυστυχώς δεν ξέρω εάν κάνει κάτι και για αυτή την περίπτωση των κολικών και του ανακλαστικού.

 

Εμένα η παιδίατρός μου μου σύστησε το NAN Sensitive. Μου είπε να κάνω υπονονή και να την παρακολουθήσω για 3-4 ημέρες. Μπορώ να πώ ότι την 2η ημέρα είδα θεαματική βελτίωση αλλά σήμερα που είναι η 3η ημέρα αντιμετώπισα την χειρώτερη ημέρα. Θα την παρακολουθήσω 2-3 ημέρες ακόμα και θα σας πω. Η παιδίάτρος λέει ότι τα πράγματα θα καλυτερεύσουν και με συμβούλεψε και εμένα να περιμένω. Επίσης με προειδοποίησε ότι θα έχω τέτοιου είδους εξάρσεις αλλα με τάση να μειώνονται σε συχνότητα. Υποστηρίζει ότι οι πολλές και συχνές αλλαγές σε γάλατα επιφέρουν χειρώτερα αποτελέσματα μιας και δεν αφήνουμε την ευκαιρία στον οργανισμό του μωρού να προσαρμοστεί.... Τώρα κορίτσια.... ο ΘΕΟΣ μόνο ξέρει....

 

Τα κακάκια φυσικά έγιναν σχηματισμένα πράσινα και 1-2 φορές την ημέρα. Για αρχή είναι φυσιολογικό αλλα και αυτό θα δείξει.

 

ΥΠΟΜΟΝΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΥΠΟΜΟΝΗ.

Σε 3-4 μήνες ούτε που θα τα θυμόμαστε.. Έτσι έγινε και με την πρώτη μου κορούλα και τουλάχιστον αυτό μου δίνει κουράγιο....

 

Θα τα ξαναπούμε

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Aν σε παρηγορει η δικη μου μπεμπουλα σημερα δεν εχει πονεσει καθολου.Αυτο βεβαια δε σημ αινει οτι ως δια μαγειας θα εξαφανιστει το προβλημα αλλα μηπως υποχωρει σταδιακα?Σημερα συμβουλευτηκα αλλον γιατρο και μου ειπε το ιδιο.Να περιμενω...

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ, με παρηγορεί πολύ γιατί σήμερα η δική μου η μικρούλα έκλεισε 16ωρο άυπνη με πόνους!!

 

Επίσης το νέο γάλα δεν είναι και πολύ εύγευστο και έχει μειώσει ποσότητες γευμάτων οπότε είναι και πεινασμένη (καθ' ότι είναι λαίμαργο παιδί!)

 

Αραγε υπάρχουν και χειρώτερα????

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω απολυτα αφου εχω περασει την ιδια κατασταση.Εμεις ειμαστε 3 μηνων και αρχιζουμε να στρωνουμε τωρα.Υπομονη και σε σενα και στο μωρακι σου.Θα περασει να εισαι σιγουρη.Το λεω εγω που ειχα απελπιστει.

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια τα ίδια ακριβώς έχω κι εγώ...εδώ κι 1 εβδομάδα έχει αρχίσει ο χορός...παλαιότερα έπινε και ξένο, τώρα τελευταία μόνο θηλασμό...το αποκορύφωμα είναι ποθ μου έκανε διαρροια, και πράσινα κακά...

 

κολικοί νομίζω δεν είναι, γιατί δεν κλαίει και το φαινόμενο είναι όλη μέρα, ενω οι κολικοί συνήθως είναι συγκεκριμένης χρονικής διαρκειας επεισόδια...

 

Απο γουλιές αλλο τίποτα...

 

τι να πω...πότε περνάει περίπου αυτή η φάση τραβηγματος σφιξίματος..κλπκλπ με βάση την εμπειρία σας??

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

galat...η δικιά μου τα έκοψε τελείως μόνο όταν μπήκαμε στον 6ο και της έκοψα το γάλα σκόνη και της έδωσα εβαπορέ!

Όσον αφορά το θυλασμό πρόσεχε λίγο το τρώς, μου είχανε πει πως οτι φουσκώνει εμένα προκαλεί ποναλάκια στο παιδί, σε αυτό ξέρει σίγουρα περισσότερα η Αγλαϊα!!!

Απο τον 4ο μήνα ηρέμησε κάπως αλλά όχι εντελώς μέχρι που αρχίσαμε τις κρέμες και ελλατώσαμε το γάλα :)

Υπομονηηη :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

mami,

ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΗ ΜΟΥ (2,5 ΜΗΝΩΝ). ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΟΥ, ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΤΟ ΙΝΦΑΚΟΛΙΚ ΚΑΙ ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΑΦΟΡΟΥΝ ΑΕΡΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΚΑΙ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΣΩΡΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΓΑΣΤΡΟΟΙΣΟΦΑΓΙΚΗ ΠΑΛΛΙΔΡΟΜΗΣΗ. ΤΟ ΔΕ ΣΙΡΟΠΙ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΚΙΝΔΥΝΟ. ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΧΟΡΗΓΕΙΤΑΙ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΣΕ ΒΡΕΦΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ. ΣΥΖΗΤΗΣΕ ΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ.

 

ΕΛΠΙΖΩ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ

[/i]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...