Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

εμένα σταμάτησαν μόλις άλλαξα γάλα

της έδινα το frezelac το σταμάτησα ξεκίνησα της milupa το aptamil αλλά επειδή έχει ΓΟΠ δίνω το aptamil ar και θηλάζω κιόλας

με βοήθησαν αρκετά οι σταγόνες..

έχει κανα 2-3 βδομάδες που δεν της δίνω πλέον μάλλον μεγάλωσε και το εντεράκι της..

 

μάλλον σου τρώει δύσκολα γιατί ποναει .. ο παιδίατρος τι σου είπε??

της δινω το επαντορεν σιροπακι,εχει μια ηπια παλινδρομηση,μου ειπε να το δινω για 20 ημερες.ενα 3 μηνο υπομονη μου ειπε...σου κοιμοταν?τωρα ποσο κοιμαται?τη βαρος ειναι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

της δινω το επαντορεν σιροπακι,εχει μια ηπια παλινδρομηση,μου ειπε να το δινω για 20 ημερες.ενα 3 μηνο υπομονη μου ειπε...σου κοιμοταν?τωρα ποσο κοιμαται?τη βαρος ειναι?

 

ευτυχώς πρόβλημα στον ύπνο δεν είχε.. συνεχίζει να ξυπνάει ως συνήθως 1 φορά το βράδυ..

θα δεις όσο περνάει ο καιρός θα είναι καλύτερα

το βάρος δεν ξέρω.. 2 του μηνός θα παώ στο γιατρό αλλα είναι μπαμπάτσικια ... την υπολογίζω 6,5 με 7 κιλά

Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς πρόβλημα στον ύπνο δεν είχε.. συνεχίζει να ξυπνάει ως συνήθως 1 φορά το βράδυ..

θα δεις όσο περνάει ο καιρός θα είναι καλύτερα

το βάρος δεν ξέρω.. 2 του μηνός θα παώ στο γιατρό αλλα είναι μπαμπάτσικια ... την υπολογίζω 6,5 με 7 κιλά

λες να στρωσει μια μερα?και να κοιμαται?γιατι τωρα 20 ωρες τη μερα κλαιει και την εχουμε στα χερια....

Link to comment
Share on other sites

λες να στρωσει μια μερα?και να κοιμαται?γιατι τωρα 20 ωρες τη μερα κλαιει και την εχουμε στα χερια....

 

σίγουρα θα στρώσει...

αν την αφήνετε στο κρεβάτι ή στο ρηλάξ κλαίει?? ή κλαιει ακόμα και στην αγκαλιά ??

Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς πρόβλημα στον ύπνο δεν είχε.. συνεχίζει να ξυπνάει ως συνήθως 1 φορά το βράδυ..

θα δεις όσο περνάει ο καιρός θα είναι καλύτερα

το βάρος δεν ξέρω.. 2 του μηνός θα παώ στο γιατρό αλλα είναι μπαμπάτσικια ... την υπολογίζω 6,5 με 7 κιλά

λες να στρωσει μια μερα?και να κοιμαται?γιατι τωρα 20 ωρες τη μερα κλαιει και την εχουμε στα χερια....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σίγουρα θα στρώσει...

αν την αφήνετε στο κρεβάτι ή στο ρηλάξ κλαίει?? ή κλαιει ακόμα και στην αγκαλιά ??

στο κρεβατι και στο ρηλαξ κλαιει.....στην αγκαλια οχι...

Link to comment
Share on other sites

γεια σου..απο που πηρες το μαραθο να παρουμε κι εμεις??και τη δοσολογια κανεις???

 

 

συγνωμη που δεν μπορεσα να σου απαντησω εγκαιρως αλλα ετυχε προβλημα υγειας και δεν μπηκα καθολου μεσα...

το ροφημα μαραθου υπαρχει στα σουπερ μαρκετ και στα φαρμακεια...εγω του φτιαχνα 100ml με ενα κουταλακι του γλυκου μαραθο...εμενα τον ανακουφιζε πολυ και ηρεμουσε και αυτο και εγω.......

Link to comment
Share on other sites

αχ καλα μου κοριτσια... τα ιδια κι εγω ειχα παθει με τη μικρή μου. αφου μετα απο τοσο κλαμα νόμιζα οτι κάτι ειχε το παιδι μου... τελικά η λυση ήταν πολύ απλή.βασική λοιπόν αιτία για τους κολικούς ειναι ο αέρας που καταναλώνει το βρέφος κατα τη διαρκεια του φαγητού. όταν βέβαια θηλάζαμε δε μπορούσα να κανω κατι. όταν όμως ξεκίνησα το συμπλήρωμα με το μπιμπερο ξεκινήσανε τα δράματα... τελικά μετα απο 100 μπουκαλια κατεληξα σε ενα ειδικο μπουκαλι το οποιο δεν επιτρέπει ουτε λίγο αέρα να περασει μαζι με το γαλα...ΣΩΘΗΚΑ! δεν ειναι απλο μπουκαλι. το καλο ειναι οτι δεν ειναι και πολυ ακριβο... εγω το προμηθευτηκα απο φαρμακειο. και μαλιστα απο e-shop .δεν ξέρω αν επιτρέπετε να σας στειλω 2-3 διευθυνσεις. αλλα οποια θέλει μπορω να της στειλω πμ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

βρε κορίτσια εγώ τα είχα ξεχάσει όλα αυτά!η μπέμπα μας είναι 10 ημερών.από τώρα έχουν κολικους?την έχω πάνω μου κ νιώθω το έντερο της να γουργουριζει.δ έχει αέρια εκεί όμως που είναι ήρεμη σφιγγεται τέντωνεται κ κλαίει.κακά έκανε το πρωί.τη θηλαζω.μάλλον κολικοι είναι ε??

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια εγώ τα είχα ξεχάσει όλα αυτά!η μπέμπα μας είναι 10 ημερών.από τώρα έχουν κολικους?την έχω πάνω μου κ νιώθω το έντερο της να γουργουριζει.δ έχει αέρια εκεί όμως που είναι ήρεμη σφιγγεται τέντωνεται κ κλαίει.κακά έκανε το πρωί.τη θηλαζω.μάλλον κολικοι είναι ε??

 

το πιο πιθανό..

μίλα και με παιδίατρο για να είσαι σίγουρη αλλα έτσι όπως το περιγραφεις για κολικούς το κόβω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φοβάμαι κ γ παλινδρομηση μωρέ..τώρα πάλι την ταιζα κ την ώρα που έτρωγε μαζευόταν κ πέταξε τη θηλη τρεις φορές.κ τώρα που κατάφερε να κοιμηθεί πάλι σφιγγεται..ουφ!

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

φοβάμαι κ γ παλινδρομηση μωρέ..τώρα πάλι την ταιζα κ την ώρα που έτρωγε μαζευόταν κ πέταξε τη θηλη τρεις φορές.κ τώρα που κατάφερε να κοιμηθεί πάλι σφιγγεται..ουφ!

 

αν δεν σου κάνει εμετους τότε να μην φοβάσαι.. στο λέω γιατί η δικιά μου έκανε εμετους απο το μαιευτήριο..

ακόμα και το δικό μου έβγαζε. και μιλάμε ΓΙΑ εμετο.. αφού κάποια στιγμη είχα φοβηθεί ότι έχει τίπιτα χειρότερο..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Επειδή έψαξα και εγώ να αγοράσω κανενα μπουκάλι για να υπάρχει, έπεσε το μάτι μου σε κάποια μπουκάλι με ειδικές θηλές τα οποία είναι κατά τον κολικών.Ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι μύθος?Το ανέφερε και το νεφελάκι πριν και έμεινε ικανοποιημένη.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια απ'τα ίδια. Λιώνει στον ύπνο στην αγκαλιά κ μόλις τον ακουμπήσω κάτω ξυπνάει στα 2-3 λεπτά κ χτυπιέται. Τώρα πάλι αγκαλιά, μια χαρά κοιμάται. Υποτίθεται ο φυσιολογικός τοκετός κ ο θηλασμός βοηθάνε αλλά κ στον πρώτο τα ίδια κ χειρότερα. Να δοκιμάσω να κόψω τα γαλακτοκομικά; Μπιμπερό δε σκοπεύω να δώσω ακόμα, ίσως μετά το μήνα που θα πρέπει να βγω για δουλειές πχ οαεδ κλπ. Ούτε καν 'ξέθαψα' τον αποστειρωτή κ το θήλαστρο ακόμα, δε θέλω. Πήρα κ ένα λαδάκι για μασάζ στην κοιλιά της weleda. Χθες βάλαμε 1η φορά μετά το μπάνιο κ άλλη μια φορά σήμερα πριν 1 ώρα. Θα δείξει, αν βέβαια το κάνω σωστά.

gZufp3.png

1fKrp2.png

Link to comment
Share on other sites

http://www.amazon.co.uk/Happi-Tummi-Colic-Relief-Waistband/dp/B000NOXLFY/ref=sr_1_48?s=baby&ie=UTF8&qid=1353507818&sr=1-48

 

Μόλις είδα αυτό το προϊόν στο amazon.co.uk και σας σκέφτηκα.

Κι εμείς ταλαιπωρηθήκαμε πολύ με τους κολικούς τους πρώτους 3-4 μήνες, μακάρι να το είχα βρει το συγκεκριμένο γιατί έχει πολύ καλές κριτικές.

Ελπίζω κάποια μανούλα να τη βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα.Επειδή έψαξα και εγώ να αγοράσω κανενα μπουκάλι για να υπάρχει, έπεσε το μάτι μου σε κάποια μπουκάλι με ειδικές θηλές τα οποία είναι κατά τον κολικών.Ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι μύθος?Το ανέφερε και το νεφελάκι πριν και έμεινε ικανοποιημένη.

 

το ειδα κι εγω αυτο... και ειχα και το ιδιο προβλημα.. οχι δεν ειναι μυθος. ισχυειθα σωθεις!!!:P:p:p:p:p:p:p:p:p:p προσεχε ομως... υπαρχουν ειδικα μπουκαλια. αν θες μπορω να σου στειλω πμ που το βρηκα εγω. δεν ξερω αν επιτρεπεται να το πω ετσι.

Link to comment
Share on other sites

το ειδα κι εγω αυτο... και ειχα και το ιδιο προβλημα.. οχι δεν ειναι μυθος. ισχυειθα σωθεις!!!:P:p:p:p:p:p:p:p:p:p προσεχε ομως... υπαρχουν ειδικα μπουκαλια. αν θες μπορω να σου στειλω πμ που το βρηκα εγω. δεν ξερω αν επιτρεπεται να το πω ετσι.

Ναι στειλε μου σε παρακαλώ αν δεν σου κάνει κόπος.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια απ'τα ίδια. Λιώνει στον ύπνο στην αγκαλιά κ μόλις τον ακουμπήσω κάτω ξυπνάει στα 2-3 λεπτά κ χτυπιέται. Τώρα πάλι αγκαλιά, μια χαρά κοιμάται. Υποτίθεται ο φυσιολογικός τοκετός κ ο θηλασμός βοηθάνε αλλά κ στον πρώτο τα ίδια κ χειρότερα. Να δοκιμάσω να κόψω τα γαλακτοκομικά; Μπιμπερό δε σκοπεύω να δώσω ακόμα, ίσως μετά το μήνα που θα πρέπει να βγω για δουλειές πχ οαεδ κλπ. Ούτε καν 'ξέθαψα' τον αποστειρωτή κ το θήλαστρο ακόμα, δε θέλω. Πήρα κ ένα λαδάκι για μασάζ στην κοιλιά της weleda. Χθες βάλαμε 1η φορά μετά το μπάνιο κ άλλη μια φορά σήμερα πριν 1 ώρα. Θα δείξει, αν βέβαια το κάνω σωστά.

 

Καλησπέρα κορίτσια.... Έτσι ακριβώς είμαστε από χθες.... Υπάρχει περίπτωση να τον πείραξε κάτι που έφαγα? Από τις 4 το πρωί δείχνει να ζορίζεται να κάνει κακά του.... Το μεσημεριανό, το απογευματινό ή το βραδινό να τον πείραξε κ μου το έβγαλε ξημερώματα? Τα γαλακτοκομικά δεν πρέπει να μας δείξει αλλεργία για να τα κόψουμε? Πολλές απορίες ε? Ουφ!!! Ξέχασα να σας πω ότι είμαστε 16 ημερών....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...πανω κατω θα σου πω τα ιδια.απο την στιγμη που θηλαζεις απαγορευονται καποιες τροφες αλλα και καποιες αλλες που δεν σου εχουν πει κ θα πρεπει να καταλαβεις μονη σου.αν ειναι οντως κολικοι βοηθανε ροφημα μαραθου,χαμομηλι,ζεστες κομπρεσες κ αγκαλιτσα με τροπο που να πατιεται λιγο η κοιλια.συμβουλη συζητα το με τον παιδιατρο κ ζητα καλου κακου να κανεται εξεταση για ουρολοιμωξη.στο λεω γιατι η μικρη μου 10 ημερων ξεκινησε το εντονο κλαμα κ ολοι ελεγαν οτι ειναΙ ΚΟΛΙΚΟΙ και θα περασουν ελα ντε ομως που επεσα σε καλο γιατρο κ χωρις να ειχε κανενα αλλο συμπτωμα η μπουμπου μας ειπε να δουμε τα ουρα.κ παλι κα΄λα γιατι ανακαλυψαμε μετα απο ενα σωρο εξετασεις επιπονες κ οχι οτι εχει διπλους ουρητηρες με μεγαλου βαθμου παληνδρομηση.ελπιζω να μην σε τρομαξα αλλα καλυτερα να ακουσ κ χειροτερα για να εχουμε λιγο φοβο.κ το λεω αυτο γιατι ενας παιδονεφρολογος οταν περασε η ουρολοιμωξη κ αφου ειχε δει τις εξετασεις ειπε οτι το ξεχναμε.αλλα εγω για να ησυχασω ζητησα κ αλλες εξετασεις που εδειξαν οτι οντως υπηρχε προβλημα.δες κ κρινε κοριτσι μου;)

Link to comment
Share on other sites

Ολοι μου έλεγαν πως τα κοριτσάκια δεν εχουν έντονους κολικους.... Εγώ προσωπικά είμαι έτοιμη να καταρρεύσω. Η μπέμπα ειναι 20 ημερών κ από εκεί που ποναγε μια φορά την ημέρα, τωρα μετα από κάθε γεύμα ουρλιάζει. Άλλαξα κ γάλα κ ίσως να επηρεάστηκε, αλλά παρακαλάω να περάσει ο καιρός να ηρεμήσουμε... Ο γιος μου τελικά τους πέρασε πιο νορμάλ!!!

Link to comment
Share on other sites

κ εμείς το ίδιο..20 ημερών η μπέμπα κ ενώ τις πρώτες μέρες ήταν το πιο ήσυχο παιδί,τώρα μας έχει τρέλανει!εν τώ μεταξύ θέλει συνέχεια να τρώει,υποθέτω σαν παρηγοριά..αλλά δ μπορεί μετά από ένα σημείο κ απλά η όλη κατάσταση γίνεται χειρότερη!χθεσ το βράδυ δ στεκόταν πουθενα!με την πρώτη μου κόρη δ είχαμε τέτοιο θέμα..διάβασα κ γ αποχή από γαλακτοκομικά ότι βοηθούν?θα ξανάγίνει αυτό το ήσυχο μωράκι που δ έτρωγε μανιώδως όλη την ώρα αναγουλιαζοντας?ο παιδιατρος δ είναι υπέρ φαρμάκων..βολτουλες είπε..

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

κ εμείς το ίδιο..20 ημερών η μπέμπα κ ενώ τις πρώτες μέρες ήταν το πιο ήσυχο παιδί,τώρα μας έχει τρέλανει!εν τώ μεταξύ θέλει συνέχεια να τρώει,υποθέτω σαν παρηγοριά..αλλά δ μπορεί μετά από ένα σημείο κ απλά η όλη κατάσταση γίνεται χειρότερη!χθεσ το βράδυ δ στεκόταν πουθενα!με την πρώτη μου κόρη δ είχαμε τέτοιο θέμα..διάβασα κ γ αποχή από γαλακτοκομικά ότι βοηθούν?θα ξανάγίνει αυτό το ήσυχο μωράκι που δ έτρωγε μανιώδως όλη την ώρα αναγουλιαζοντας?ο παιδιατρος δ είναι υπέρ φαρμάκων..βολτουλες είπε..

 

Τουλάχιστον παρηγοριεμαι που ξενυχτάνε κ άλλες μανούλες!!!! Κ μένα παρηγοριεται με το να πίνει γαλατάκι, αλλά μήπως επιβαρύνεται κ άλλο το εντεράκι τους;;;

Link to comment
Share on other sites

κ εγώ αυτό σκεφτόμουν!ότι όσο τρώει τόσο το ερεθιζει!εμένα έχει κ λίγο παλινδρομηση κ ενώ θέλει να τρώει μέχρι να ηρεμήσει-οπότε συμβεί αυτό-μετά από ένα σημείο δυσκολεύεται κ κομπιαζει.δ ξέρω τι να κάνω..

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.οντως πολλοι γιατροι δινουν κ σιροπακι για κολικους αλλα κ εγω ειμαι κατα...εμας μας ειχε αλλαξει το γαλα κ της εδινα αυτο για τους κολικους αλλα επειδη ειναι πολυπιο ελαφρη πεινουσε πιο γρηγορα.π.χ με το αλλο την ταιζα καθε 3-4 ωρες ενω με το γαλα κολικων καθε 2-3 ωρες.οι μανουλες γενικα να οπλιζονται με υπομονη κ δυναμη κ ειδικα αυτες που δεν εχουν κ καμια βοηθεια κ πρεπει να περνανε ολα απο το χερι τους.οντως θελει κ πολυ περπατημα πανω κατω στο σπιτι γιατι κ η δικια μου οπως κ πολλα μωρα κατα εναν περιεργο τροπο τα ηρεμει.εγω την μικρη μου την ειχα με την κοιλιτσα να παταει στον ωμο αλλα παντα πολυ καλα κρατημενη μην πεσει.οπως το βαζεις κ μπρουμητα στα ποδια ειναι το ιδιο πραμα.ενα εχω να πω...ολη αυτη η κουραση θα μοιαζει μετα απο καιρο σαν ψεμα.απλα η αυπνια κ ολο το αγχος μας για το μωρο μας κανει να φαινονται βουνο τα παντα.......καλη δυναμη......

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.οντως πολλοι γιατροι δινουν κ σιροπακι για κολικους αλλα κ εγω ειμαι κατα...εμας μας ειχε αλλαξει το γαλα κ της εδινα αυτο για τους κολικους αλλα επειδη ειναι πολυπιο ελαφρη πεινουσε πιο γρηγορα.π.χ με το αλλο την ταιζα καθε 3-4 ωρες ενω με το γαλα κολικων καθε 2-3 ωρες.οι μανουλες γενικα να οπλιζονται με υπομονη κ δυναμη κ ειδικα αυτες που δεν εχουν κ καμια βοηθεια κ πρεπει να περνανε ολα απο το χερι τους.οντως θελει κ πολυ περπατημα πανω κατω στο σπιτι γιατι κ η δικια μου οπως κ πολλα μωρα κατα εναν περιεργο τροπο τα ηρεμει.εγω την μικρη μου την ειχα με την κοιλιτσα να παταει στον ωμο αλλα παντα πολυ καλα κρατημενη μην πεσει.οπως το βαζεις κ μπρουμητα στα ποδια ειναι το ιδιο πραμα.ενα εχω να πω...ολη αυτη η κουραση θα μοιαζει μετα απο καιρο σαν ψεμα.απλα η αυπνια κ ολο το αγχος μας για το μωρο μας κανει να φαινονται βουνο τα παντα.......καλη δυναμη......

 

 

Κ γω της δίνω το γάλα για κολικους κ τωρα που μίλησα με την παιδίατρο μου είπε πως σε κάθε αλλαγή γάλατος χρειάζεται ο οργανισμός τους μερικές μερες για να το αφομοιώσει. Γι αυτό κ η δικιά μου ουρλιαζει συνεχώς. Πάντως αυτό που γράφεις εχει λογική βάση. Όντως κ εμένα πειναει πιο συχνά με το γάλα για τους κολικους, προφανώς γιατί είναι πιο ελαφρύ. Σε κανά μήνα θα περάσουν κ οι κολικοί, πού θα πάει;;;; Απλά οταν έχεις κ άλλο μωρό στο σπίτι γίνεται ένας πανικός.... Υπομονή!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...