Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Το φαρμακό για εμάς ήταν ένα:Μουσική!!!Κάθε απόγευμα γύρω στις 19:00 ,που ξεκινούσαν οι κολικοί, ξεκινούσε και το πρόγραμμα!!!Τέρμα το ραδιόφωνο(ξένα ροκ,ποπ ή λατιν κατα προτίμηση!!!)και χορός αγκαλίτσα για κανα δυο τρεις ώρες μέχρι να ηρεμήσει η μπουμπούκα μας!!!Σταματούσε το κλάμα και κούρνιαζε επάνω μου ή στον μπαμπά της,την ένιωθα να σφίγγεται αλλά τουλάχιστον δεν έκλαιγε...και χορεύαμε!!!!

hfYup2.pngnHCVp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλησπέρα. Το αγοράκι μας είναι 44 ημερών και είχαμε εδώ και 10-12 ημέρες περίπου κάθε βράδυ κολικούς, κλάματα, πολλά αέρια και λίγο ύπνο!! Μας έσωσε το φυτικό σιρόπι carmino baby και εδώ και τρία βράδια κοιμήθηκε περίπου 6 ώρες συνεχόμενες, χωρίς γκρίνιες και κλάματα!!! θαύμα!! μου το σύστησε μία γνωστή μου, του δίνω 3ml 3-4 φορές την ημέρα σκέτο ή μέσα στο γάλα του. Μετα απο 3 ημέρες χρήσης το μωρό ηρέμησε ξαφνικά (έτσι είχε γίνει και με το κοριτσάκι της γνωστής μου που έιχε πιό έντονους κολικούς και ηρεμησε μετά απο 4 ημέρες). Είναι 100% φυτικό , χωρίς παρενέργειες και το συστήνω χωρίς ενδοιασμούς!! Εγώ του δίνω ακόμη και 3-4 προβιοτικές σταγόνες biogaia καθημερινά που βοηθάνε και αυτές για υγιές πεπτικό σύστημα. Γενικά δεν ηθελα να δώσω κάτι φαρμακευτικό σε τόσο μικρό μωρό και αυτά πραγματικά μας σώσανε!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλημερα...

θελω να ρωτησω αυτο το biogaia που το βρισκετε? εχω φαει τον κοσμο σε τοσα φαρμακεια και δεν το εχουν:shock:

 

ποιας εταιριας ειναι?

που μπορω να το βρω....

 

σας ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα...

θελω να ρωτησω αυτο το biogaia που το βρισκετε? εχω φαει τον κοσμο σε τοσα φαρμακεια και δεν το εχουν:shock:

 

ποιας εταιριας ειναι?

που μπορω να το βρω....

 

σας ευχαριστω !

Στο κουτί γράφει Biogaia της Ferring φαρμακευτικά. Απ'ότι βλέπω είσαι Αθήνα οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω.. Θεσσαλονίκη εγώ τις αγοράζω απο το φαρμακείο στο εμπορικό κέντρο Μακεδονία (carrefour ανατολικά) για όσες ενδιαφέρονται

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα...

θελω να ρωτησω αυτο το biogaia που το βρισκετε? εχω φαει τον κοσμο σε τοσα φαρμακεια και δεν το εχουν:shock:

 

ποιας εταιριας ειναι?

που μπορω να το βρω....

 

σας ευχαριστω !

 

Εμένα τις παρείγγειλε η φαρμακοποιός. Πού μένεις?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια ευχαριστω

ναι μενω αθηνα φαληρο... εχει η μητερα μου γνωστο φαρμακοποιο και δεν το βρισκε και ηθελε την εταιρια οποτε τωρα θα του το πω...

μα εφαγα το κοσμο να το βρω πουθενα...ακουσα και το κουφο απο ενα φαρμακοποιο οτι λεει δεν το συνηθιζουν να το φερνουν επειδη λεει ληγει γρηγορα...μαλλον για κατι αλλο θα μιλαγε :shock: ...

 

ελπιζω να χει αποτελεσματα γιατι ο μικρουλης υποφερει ...:cry:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω

ναι μενω αθηνα φαληρο... εχει η μητερα μου γνωστο φαρμακοποιο και δεν το βρισκε και ηθελε την εταιρια οποτε τωρα θα του το πω...

μα εφαγα το κοσμο να το βρω πουθενα...ακουσα και το κουφο απο ενα φαρμακοποιο οτι λεει δεν το συνηθιζουν να το φερνουν επειδη λεει ληγει γρηγορα...μαλλον για κατι αλλο θα μιλαγε :shock: ...

 

ελπιζω να χει αποτελεσματα γιατι ο μικρουλης υποφερει ...:cry:

 

O φαρμακοποιός σωστά σου είπε για την ημερομηνία λήξης. Συνήθως δεν το φέρνουν τα περισσότερα φαρμακεία γιατί πρώτον λήγει γρήγορα, δεύτερο δεν είναι ευρείας κατανάλωσης και τρίτον ένα μπυκαλάκι 5μλ κοστίζει περίπου 22 ευρώ να θυμάμαι καλά. Μόνο με παραγγελία εγώ το ζητούσα από το φαραμακείο μου και τυχαία το είχα βρει σε ένα άλλο μια φορά. Εμείς στις 3 μέρες σωθήκαμε. Το παιδί έγινε άλλος ανθρωπος. Του έδινα 2 σταγόνες το πρωί,1 το μεσημέρι και 2 το βράδυ. Βέβαια μπορείς να τις δίνεις και 5 σταγόνες μαζί, ποτέ παραπάνω το γράφει και στο κουτί. Μπορεί να κάνει δυσκοιλιότητα. Εμάς απλά έσβηξαν τα κακά μας λιγάκι. Το προτιμούσα από το να βγαίνουν ζουμί

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια καλό είναι να συμβουλευτείς και τον παιδίατρο. Εμείς σου λέμε εδώ μέσα ότι είδαμε θαυματα με το biogaia αλλά να ρωτήσεις πρώτα. Δεν δίνουμε στα παιδιά μας ότι μας συστήνουν οι άλλοι και οι φίλες μας.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει λυση;

Σας ετυχε, πως το αντιμετωπισατε;

Ποσο καιρο κρατησε;

Ποσο συχνα εμφανιζοταν στην ημερα;

Καμμια ιδεα;

Βασιλης

 

 

Γεια σου Camelius :D

Εμας το μωρακι μας δεν εκανε ιδιαιτερα κολικους..μονο καμια βδομαδα στο συνολο.

Λενε κανονικα πως οι κολικοι κρατανε μεχρι τον 3 μηνα και συνηθως το μωρακι αρχιζει να κλαιει απο τις 5 το απογευμα μεχρι που θα κοιμηθει και συνηθως βραδινες ωρες....Βεβαια αυτο πιστευω πως διαφερει εντελως απο μωρο σε μωρο. Απ'οτι διαβασα επισης, δεν εχουν προσδιορισει που ακριβως οφειλεται. Συμπερανα ομως το εξης... Πως λογικο ειναι ενα νεογεννητο μπεμπακι να εχει ενοχλησεις στο εντερακι του, αφου για 9 μηνες τρεφοταν με τα συστατικα που του προσφερε ο πλακουντας και ξαφνικα η τροφη του αλλαζει. Και οσα μωρακια τρωνε ξενο γαλα και οχι μητρικο ειναι πιο επιρεπη στο να παρουσιασουν κολικους.

Και ενας αλλος παραγοντας που παιζει σημαντικο ρολο ειναι η συμπεριφορα του γονεα (της μητερας θα ελεγα κυριως). Αν η μητερα ειναι νευρικη και δεν μπορει να μεινει ηρεμη οσο κλαιει το μωρο λογικοτατο ειναι να μεταδιδονται αυτα τα συναισθηματα στο μωρακι που εχει τοσο συνδεθει με τη μανουλα του. Γι'αυτο καλο ειναι οταν νευριαζουμε λιγακι παραπανω, γιατι δεν μπορουμε να κανουμε το μωρο μας να σταματησει να κλαιει, να το δωσουμε στον μπαμπα που ειναι πιο ηρεμος απο μας.

Εγω προσωπικα γνωριζω τους εξης τροπους για την αντιμετωπιση κολικων ->

- 20-30 ml χαμομηλι (το βραζουμε κανονικα και το δινουμε απο το μπιμπερο)

- σιδερωνουμε μια πετσετα για να ειναι ζεστη και την βαζουμε στην κοιλιτσα του μωρου

- μπορουμε επισης να του κανουμε ενα μπανακι

- η βολτα με το αυτοκινητο ξερω οτι βοηθαει

- και να κραταμε το μωρακι μας μπρουμητα, το ενα χερι να το τοποθετουμε στη κοιλια για να την πιεζει λιγακι (αυτο συγκεκριμενα μας βοηθησε πολυ)

Επεξεργάστηκαν by my_angel
προσθεση στοιχειων

...Τι να πρωτοπω...

Πως να περιγραψω την αγαπη μου για σενα...

Μονο λογια αγαπης και στοργης πλημμυριζουν την ψυχη μου καθε φορα που...με κοιτας...μου γελας...με παιρνεις αγκαλια......

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Camelius :D

Εμας το μωρακι μας δεν εκανε ιδιαιτερα κολικους..μονο καμια βδομαδα στο συνολο.

Λενε κανονικα πως οι κολικοι κρατανε μεχρι τον 3 μηνα και συνηθως το μωρακι αρχιζει να κλαιει απο τις 5 το απογευμα μεχρι που θα κοιμηθει και συνηθως βραδινες ωρες....Βεβαια αυτο πιστευω πως διαφερει εντελως απο μωρο σε μωρο. Απ'οτι διαβασα επισης, δεν εχουν προσδιορισει που ακριβως οφειλεται. Συμπερανα ομως το εξης... Πως λογικο ειναι ενα νεογεννητο μπεμπακι να εχει ενοχλησεις στο εντερακι του, αφου για 9 μηνες τρεφοταν με τα συστατικα που του προσφερε ο πλακουντας και ξαφνικα η τροφη του αλλαζει. Και οσα μωρακια τρωνε ξενο γαλα και οχι μητρικο ειναι πιο επιρεπη στο να παρουσιασουν κολικους.

Και ενας αλλος παραγοντας που παιζει σημαντικο ρολο ειναι η συμπεριφορα του γονεα (της μητερας θα ελεγα κυριως). Αν η μητερα ειναι νευρικη και δεν μπορει να μεινει ηρεμη οσο κλαιει το μωρο λογικοτατο ειναι να μεταδιδονται αυτα τα συναισθηματα στο μωρακι που εχει τοσο συνδεθει με τη μανουλα του. Γι'αυτο καλο ειναι οταν νευριαζουμε λιγακι παραπανω, γιατι δεν μπορουμε να κανουμε το μωρο μας να σταματησει να κλαιει, να το δωσουμε στον μπαμπα που ειναι πιο ηρεμος απο μας.

Εγω προσωπικα γνωριζω τους εξης τροπους για την αντιμετωπιση κολικων ->

- 20-30 ml χαμομηλι (το βραζουμε κανονικα και το δινουμε απο το μπιμπερο)

- σιδερωνουμε μια πετσετα για να ειναι ζεστη και την βαζουμε στην κοιλιτσα του μωρου

- μπορουμε επισης να του κανουμε ενα μπανακι

- η βολτα με το αυτοκινητο ξερω οτι βοηθαει

- και να κραταμε το μωρακι μας μπρουμητα, το ενα χερι να το τοποθετουμε στη κοιλια για να την πιεζει λιγακι (αυτο συγκεκριμενα μας βοηθησε πολυ)

 

Mια χαρά οι συμβουλές σου αλλά τίποτα από αυτά δεν πιάνει σε ορισμένες περιπτώσεις. Ο δικός μας από την πρώτη μέρα που του έδωσα μπουκάλι γάλα υποτίθεται ειδικό για κολικούς της chicco άρχισε το γλέντι. Ούρλιαζε από τους πόνους, διπλωνόταν σαν κουβαράκι και δεν ξέραμε τι να κάνουμε με τον άντρα μου. Ενα τριήμερο στο σπίτι με το παιδί να κλαίει νύχτα μέρα. Τι μπρόμυτα, τι αγκαλιά, τι νανούρισμα, τι μπανάκι, τι ζεστό πανάκι στην κοιλίτσα, τι μασάζ με ειδικό λαδάκι. ΤΙΠΟΤΑ !!! Είχαμε τρελαθεί. Αυπνοι 3 μέρες και τις νύχτες για να μην πέσουμε κάτω πέρναμε εναλλάξ το παιδί ο καθένας πάνω στο στέρνο του στο κρεβάτι σε ορθή γωνία και προσπαθούσαμε όχι να κοιμηθούμε να ισιώσουμε το κορμί μας. Αν κοιμάσαι επί 20 μέρες μία μόλις ώρα την ημέρα και δεν έχεις κανένα άλλο πλην του αντρα σου να σε βοηθήσει θα σου πω αν έχεις αντοχές, αν έχεις νεύρα, αν έχεις άσχημη διάθεση λόγω της λοχείας, αν έχεις να φας (είχα πάρει 8,5 κιλά στην εγκυμοσύνη και είχα χάσει την πρώτη βδομάδα 15 κιλά. Μόνο ψωμί, τυρί και γαλοπούλα τρώγαμε όσο και να σου φαίνεται γελοίο ή ψέμματα). Ωστόσο από τις πολλές ώρες αγκαλιά με έπιασε η δισκοπάθεια και έκλαιγα από τους πόνους. Παράλληλα με έπιασε δυσκοιλιότητα σε τέτοιο βαθμό που είχα να πάω τουαλέτα 4-5 μέρες και κόντευα να πάω νοσοκομείο και το παιδί να κλαίει ασταμάτητα μέχρι τα ξημερώματα. Να κλαίει μέρα νύχτα και να μου έρχεται να πέσω από το μπαλκόνι. Να βοηθήσω εκείνο, εμένα, ποιον ?. Να μην ξέρουμε τι να του κάνουμε. Μέχρι που ήρθε η μητέρα μου (γιατί είχε κάποιο θέμα υγείας και δεν μπορούσε νωρίτερα) και 3 άτομα εκ περιτροπής το ταίζαμε, το πέρναμε αγκαλιά, προσπαθούσαμε να το βοηθήσουμε όσο μπορούσαμε. Δεν άντεχα άλλο και μόλις έκλεισε τους 2 μήνες πήρα τηλ την παιδίατρο και μας έδωσε biogaia. Μέσα σε 3 μέρες το παιδί ήταν η μέρα με τη νύχτα. Κοιμόταν από τις 12 το βράδυ μέχρι τις 4-5 που ξυπνούσε πάλι για γάλα. Εμείς προσωπικά σωθήκαμε. Χαμομήλι κτλ ροφήματα δεν του έκαναν τίποτα. Συν το χαμομήλι συντελεί στο να χάνει βάρος το παιδί από το να παίρνει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω για τις απαντησεις και τις συμβουλες!

ναι η παιδιατρος μου τις εδωσε τις σταγονες απλως δεν το εβρισκα...

τωρα που εμαθα την εταιρια ολα καλα θα μας τις παραγγειλει ο φαρμακοποιος!! σας ευχαριστω!!

 

ειμαστε 2 μηνων τωρα και πραγματικα κι εμεις δοκιμασαμε πολλα...χαμομηλι μασαζακι , τα ποδαρακια , χαδακια , βολτες μπανακια...μ'εχει πιασει πια κι εμενα το χερι μου και δεν το αισθανομαι απ τον πονο οταν τον κραταω πολυ ωρα ...

Φοβερο κλαμμα σας λεω απ τις 8 το βραδυ τον πιανει συνηθως...τον βλεπω τιναζεται το φουκαριαρικο ...

ελπιζω να καλυτερευσουμε τωρα !

Link to comment
Share on other sites

Στον δικό μου οι κολικοί ξεκίνησαν από 12 ημερών. Είναι πλεόν 40 ημερών, εχω δοκιμάσει τα πάντα, τι ζεστα πανάκια, τι διάφορα σκευάσματα, χαμομηλάκια, αγκαλίτσες, ακροβατικά, το τι κλοουν εχω γινει για να ανακουφιζεται δεν λέγεται...με το μονο που ειδα μια διαφορά είναι οι σταγόνες biogaia, τις προμηθεύτηκα απο το φαρμακείο. Ρώτα πρώτα τον παιδίατρο σου. Ουσιαστικά είναι προβιοτικά και καταπολεμούν τα κακά βακτηρίδια στο πεπτικό. Περιέχουν λακτοβακιλλο που βοηθά όπως γράφει στο κουτί στην επαναφορά της ισορροπίας στο πεπτικό σύστημα. Ερευνες πάντως έχουν δείξει οτι ισως οι κολικοί οφείλονται στην διαταραξη του πεπτικου από αυτά τα βακτηρίδια. Υπάρχουν πληροφορίες http://www.biogaia.com και κριτικές του προϊόντος στο http://www.reviewcentre.com/reviews240960.html. Κατά τα άλλα κι εμείς συνεχίζουμε τον αγώνα...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον με το biogaia οντως ψιλοειδαμε διαφορα...απο την πεμπτη ομως η γιατρος μας εδωσε το γαλα nutriben ac....εγινε αλλο παιδι αυτες τις δυο μερες...πλεον το μωρο μας κλαιει μονο οταν κατι θελει ..υπνο ή εχει βαρεθει θελει να κατσει αλλου ...

το γαλα αυτο ειναι για τους κολικους μου ειπε....σας λεω δεν εχω αυτη τη γκρινια που ειχαμε ... δεν ξερω αν ειναι τυχαιο αυτες τις 2 μερες και εχει αλλαξει τοσο ... θα δω και θα σας πω ... παντως εχω δει ταιραστια διαφορα....

 

και τον κραταει και πιο πολυ ωρα αυτο το γαλα διοτι ειναι και φαγανο το παιδι μου και με το ζορι τον κραταγα

 

αυτο που δεν τον ρωτησα ειναι αν μπορω να συνεχιζω τις σταγονες ή οχι ...δεν ξερω αν γνωριζετε...

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια υπομονή,ξερω το έχω ξαναγραψει!!!Ξερω εγω ήμουν έτοιμη να πηδήξω απο το μπαλκονι...ναι,ναι τέτοιο σάλτο με τα δυο να κλαίνε και όταν έλειπε ο αντρας μου με 2 χέρια και 2 μωρα... λίγο πρίν κλείσουν τους 3 μηνες ηρεμήσαν ξαφνικα΄σε μία μερα...

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τις σταγόνες αυτές από πόσων ημερών μπορώ να τις δώσω στο μωρό?Που τις βρίσκω?

 

Biogaia της εταιρείας Ferring συνήθως μόνο με παραγγελία στο φαρμακείο. Το πρωί η παραγγελία, το απόγευμα τις έχουν φέρει. Απλά θέλουν ψυγείο και μόνο. Εμείς τις δώσαμε στο μωρό μόλις εκλεισε τους 2 μήνες (αφού φάγαμε πριν το αγγούρι της ζωής μας από το ξενύχτι) και κατόπιν συννενόησης με την παιδίατρο και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια το ειχα ξαναγραψει.μηπως παιρνετε συμπληρωμα σισηρου οσες θηλαζετε???εγω αυτο μολις σταματησα ηρεμησε ο μπουλης μ.με το ινφακολικ χειροτερευαμε γιατι νομιζω πως προκαλουσε πιο εντονα αερια.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ! ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΜΑΝΟΥΛΑ! Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΙΣ 2 ΜΗΝΩΝ ΑΝ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΟΣ! ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΕΙΧΑΜΕ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ! ΤΟΝ ΕΠΙΑΝΕ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΔΕ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΛΑ ΤΡΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ! ΟΥΤΕ ΑΓΚΑΛΙΑ ΟΥΤΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΛΥΓΙΖΕΙ ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΥΡΝΙΑΖΕΙ.ΜΟΥ ΠΑΝ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΤΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ DRBROWNS, ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΘΑ ΔΩ ΑΛΛΑΓΗ. ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΗΡΕΜΗΣΕ. ΤΗ ΤΕΤΑΡΤΗ ΜΕΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕ ΤΑ ΧΑ ΑΠΟΣΤΗΡΩΣΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΤΑ ΚΛΑΣΙΚΑ. Ε... ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ! ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΗΡΕΜΗΣΕΙ (ΑΠΟ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗ ΖΕΣΤΗ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΗ ΓΚΡΙΝΙΑ!) ΔΕ ΞΕΡΩ ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΠΟΛΥ ΜΕ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΠΟΥ ΤΗΣ ΤΟ ΠΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΣΤΗ ΚΟΡΗ ΤΗΣ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ!

Το χαμογελό σου μου φτιάχνει τη μέρα!!! Σε λατρεύω μικρέ μου πρίγκιπα!!!:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!Έχουμε και εμείς κολικούς η μπεμπούλα είναι 33ημερών. Εχει Έξι μέρες που την έπιασαν πιο έντονοι και είναι όλο το 24ωρο. Θηλάζω αποκλειστικά και το εντεράκι της γουργουρίζει σαν ενήλικα.. Όυτε το τσαι κανει τίποτα καποιες μερες πριν τις τελευταιες 6 της έδινα τις biogaia πονάκια έιχαμε μόνο το βράδυ μολις έπιασαν οι δυνατοι της το σταμάτησα. Η μια παιδίατρος λέει καλύτερα τίποτα και τις biogaia το παίρνει το μητρικό δεν το χρειάζεται πήγα σε άλλη μου είπε αφου είναι έντονοι να της δίνω συστηματικά infacolic 2 φορες τη μέρα το δοκίμασα ηρεμουσε κανένα 2ωρο. της είπα για το biogaia και είπε είτε το ένα είτε το άλλο. Τα πονάκια έχουν ξεκινήσει από τις πρώτες 7 μέρες αλλά τώρα έγιναν πολύ έντονοι και είμαστε σχεδόν όλη μέρα αγκαλίά, ηρεμεί στο στήθος και κάποιες φορές ούτε και εκεί..Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να βρω και καλό παιδίατρο εδώ στην επαρχία..Η πρώτη είπε ότι στις σαράντα μέρες πιθανό να σταματήσουν βαρια τρεις μήνες. Εγώ ήδη έχω εξαντληθεί το λυπάμαι να το βλέπω έτσι να υποφέρει.. Ύπάρχει κάποια που είχε τόσο πρόβλημα και τι έκανε? Τα κακάκια της είναι φυσιολογικά.

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

Να χαίρεσαι το μωρακι σου!!! Όντως το τσάι δεν κάνει τίποτα... Κοίταξε μήπως το πειράζει κάτι απο την διατροφη σου πχ κρεμμύδι, πιπεριές, γάλα, καφές, πορτοκαλί είναι μερικές "ύποπτες " τροφές που την δικιά μου την πειραζανε πολυ. Μόλις τις εκοψα ησυχάσε!!! Ψάξε γιατί δεν είναι απαραίτητο να το πειράζει κάποια απο αυτές.. Πρέπει να πειραματιστεις λιγάκι... Επίσης εγω της έκανα ασκήσεις " εξαερισμου ":rolleyes:... Την ξαπλωνα κ εφερνα τα ποδαρακια λιγισμενα στο στήθος ή την έβαζα να ακουμπαει η κοιλιτσα της σταγονατα μου... Δοκίμασε κ ίσως βοηθηθεις!!!:-D

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

ZA25

λοιπον να χαιρεσαι το μωρακι σου

η παιδιατρος μ ειπε την κοιλιτσα του μωρου στο γονατο σου ηρεμη το μωρο ετσι και ετσι πως εχουμε αγκαλιτσα ορθιο τα ποδαρακια σφυξτα στην κοιλιτσα

το αλλο παρε μι α πετσετα συδερωσε την καλα καλα και στην κοιλιτσα του μωρου και παρτην αγκαλιτσα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ωχ Παναγία μου!...Τί με περιμένει...

Είμαστε από τη μία το μεσημέρι μέσα στη γκρίνια. Τόσες ώρες άυπνος κι όμως ο,τι κι αν κάνουμε το μάτι γαρίδα και έτοιμος για κλάμα. Λέτε να ξεκίνησαν οι κολικοι;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...