Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αλλο θεμα...τις τελευταιες μερες η μπεμπα οταν τρωει αρχιζει να σφιγγεται κ να ζοριζεται.να ειναι κολικοι??σε καθε γευμα??η να την πειραζει κατι που τρωω??δ εχω αλλαξει διατροφικες συνηθειες παντως...

επισης,οταν ζοριζεται,πεταει τη θηλη κ την ξαναπιανει η αρχιζει να κλαιει γοερα μεχρι να της δωσω εγω τη θηλη,που δυσκολευεται να πιασει οσο κ αν την κατευθυνω...

αναρωτιεμαι μηπως το γαλα μου δ ειναι αρκετο,αλλα καθε φορα που το τσεκαρω βγαινει αμεσως.οποτε δ ειναι αυτο..καμια ιδεα???

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

τελείωσαν οι κολικοί!!! να κάνω πάρτυ? να βγάλω σημαία? στους 2 μήνες ακριβώς η μικρή κοιμήθηκε με χαμογελάκι και εγώ με μια τεράστια ανακούφιση!!!

 

και πάλι δούλεψε η ομοιοπαθητική!! έκανα υπομονή μήπως..μπας και περάσουν έτσι, αλλά τελικά της την έδωσα. Ένα χαπάκι και μέσα σε μια εβδομάδα ( έχω πειστεί ότι δεν είναι τυχαίο ) τέλος. Ακριβώς όπως μου τα είπε ο γιατρός. Και είναι το τρίτο - λιγότερο σοβαρό βέβαια - πρόβλημα που αντιμετωπίζω με ομοιοπαθητική στα παιδιά μου. ( κάνω και η ίδια ). Δεν έχω ομοιπαθητικό παιδίατρο, τους κάνω κανονικά τα εμβόλια και δίνω φάρμακα όταν χρειαστεί αλλά κάποια θέματα τα αντιμετώπισα επιτυχώς με ομοιοπαθητική.

 

Αν δείτε τα προηγούμενα μηνύματά μου, είχα πολύ πρόβλημα στην πρώτη με κολικούς- δεν τον ήξερα τον γιατρό- και είχα κάνει τα πάντα...το infacolic το δοκίμασα χωρίς καμία βελτίωση...

 

εγώ λοιπόν από την εμπειρία μου , προτίνω ομοιοπαθητική. ψάξτε το νομίζω ότι αξίζει...

Link to comment
Share on other sites

Nα κανω μια ερωτηση ??

Πως εισαι σιγουρη πως τελειωσαν οι κολικοι ?

απο την συμπεριφορα του μωρου σε μια νυχτα ?

__________________

 

ήταν ψιλοσταθεροί ( 10 με 4 το ξημέρωμα περίπου ) και σταματήσαν στις 3 Αυγούστου. Οπότε νομίζω ότι ΝΑΙ τελειώσαμε. Υπομονπή σε όλες τις μανούλες που το περνάνε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο μπεμπουλης μου ξυπναει στον υπνο του και κλαιει μεχρι που μελανιαζει οταν θελει να αεριστει,εχει συμβει σε καμια αυτο???πως να τον βοηθησω???

7rdup2.png ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κολικοι ειναι....εμας μας βοηθουσε να του πιανω τα ποδια αρχικα ψηλα και μετα πιανοντας στα γονατα τα λυγιζω μαζι και να πιεζω την κοιλια....μου το εδειξε η παιδιατρος και μας βοηθησε, αεριζοταν σχεδον αμεσως.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το παρακατω κειμενο ειναι απο το paidiatros.com και αφορα τους κολικους

 

· Κρατάμε για λίγη ώρα όρθιο το παιδί στην αγκαλιά.

· Δοκιμάζουμε ελαφρές κυκλικές μαλακτικές κινήσεις στην κοιλιά του. βρέφους, από δεξιά προς στα αριστερά.

· Μπορούμε να τοποθετήσουμε ζεστά επιθέματα για μερικά λεπτά στην κοιλιά του βρέφους.

· Μπορούμε να του κάνουμε ένα σύντομο περίπατο με το αυτοκίνητο. Ίσως οι κραδασμοί του οχήματος βοηθήσουν το βρέφος να ηρεμήσει.

· Εάν υπάρχει πρόβλημα δυσκοιλιότητας ή δεν έχει αφοδεύσει μέχρι και 4 ημέρες, τότε βοηθούμε με υπόθετο γλυκερίνης.

· Δοκιμάζουμε απαλή μουσική στο δωμάτιό του.

· Ένα ζεστό μπάνιο συνήθως τα χαλαρώνει και κοιμούνται.

· Πολλά φάρμακα έχουν χρησιμοποιηθεί για την αντιμετώπιση των κολικών. Κανένα δεν είναι απόλυτα αποτελεσματικό. Το πιο αθώο "φάρμακο" είναι λίγο τσάι. Πάνω από όλα πρέπει να είστε υπομονετικοί. Δεν είστε εσείς υπεύθυνοι γιατί το παιδί σας έχει κωλικούς. Είναι κάτι που θα ξεπεραστεί και δεν θα αφήσει καμία βλάβη στο παιδί σας. Εάν πάλι δεν μπορείτε να αντιμετωπίσετε την κατάσταση τότε επισκεφθείτε τον παιδίατρό σας. Οι περισσότεροι από τους γιατρούς θα σας συμβουλεύσουν να δοκιμάσετε ένα φάρμακο από σταγόνες, που σκοπό έχει να προλάβει τη δημιουργία αερίων στα έντερα του βρέφους. Δε θεραπεύει ειδικά αυτή την κατάσταση αλλά πολύ πιθανό να επιφέρει μια ανακούφιση στο παιδί και να καλυτερεύσει την όλη ψυχολογική κατάσταση της μητέρας.

Θα πρέπει όμως να θυμάστε πως το βρέφος που κλαιει έντονα δε σημαίνει πως έχει πάντα κωλικούς, ιδιαίτερα όταν το κλάμα συνοδεύεται από ανορεξία, εμετούς, πυρετό, ή οποιαδήποτε αλλαγή συμπεριφοράς του. Τότε θα πρέπει αμέσως να συμβουλευθείτε το γιατρό σας.

ΜΙΛΑ ΠΡΩΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΙΚΟΙ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είδα μεγάλη διαφορά στον γιο μου που είναι 2 μηνών και τον θηλάζω αποκλειστικά πίνωντας 3 φορές την ημέρα γλυκάνισο σε ρόφημα.Το κάνω εδώ και 5 ημέρες περίπου και δεν πιστέυω ότι είναι σύμπτωση αλλά μας έχει βοηθήσει πραγματικά. Δοκιμάστε το!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
τελείωσαν οι κολικοί!!! να κάνω πάρτυ? να βγάλω σημαία? στους 2 μήνες ακριβώς η μικρή κοιμήθηκε με χαμογελάκι και εγώ με μια τεράστια ανακούφιση!!!

 

και πάλι δούλεψε η ομοιοπαθητική!! έκανα υπομονή μήπως..μπας και περάσουν έτσι, αλλά τελικά της την έδωσα. Ένα χαπάκι και μέσα σε μια εβδομάδα ( έχω πειστεί ότι δεν είναι τυχαίο ) τέλος. Ακριβώς όπως μου τα είπε ο γιατρός. Και είναι το τρίτο - λιγότερο σοβαρό βέβαια - πρόβλημα που αντιμετωπίζω με ομοιοπαθητική στα παιδιά μου. ( κάνω και η ίδια ). Δεν έχω ομοιπαθητικό παιδίατρο, τους κάνω κανονικά τα εμβόλια και δίνω φάρμακα όταν χρειαστεί αλλά κάποια θέματα τα αντιμετώπισα επιτυχώς με ομοιοπαθητική.

 

Αν δείτε τα προηγούμενα μηνύματά μου, είχα πολύ πρόβλημα στην πρώτη με κολικούς- δεν τον ήξερα τον γιατρό- και είχα κάνει τα πάντα...το infacolic το δοκίμασα χωρίς καμία βελτίωση...

 

εγώ λοιπόν από την εμπειρία μου , προτίνω ομοιοπαθητική. ψάξτε το νομίζω ότι αξίζει...

δηλαδη τι ακριβως εκανες;

εχω ακουσει για την ομοιοπαθητικη αλλα τι ακριβως ειναι και μπορεσες και το εκανες μονη σου χωρις γιατρο;

Link to comment
Share on other sites

μπορει να εχουν εξαρση οι κολικοι στις 48 μερες περιπου??και να διαρκουν 24 ωρες???μηπωσ ειναι αλλεργια??

χαρακτηριστικο ειναι οτι ποναει ΠΑΝΤΑ οταν τρωει.τι να υποθεσω???την τελευταια βδομαδα σφαδαζει.κ φαινεται να χειροτερευει αντι να φτιαχνει..τι συμβαινει?????βοηθεια παρακαλω...

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορει να εχουν εξαρση οι κολικοι στις 48 μερες περιπου??και να διαρκουν 24 ωρες???μηπωσ ειναι αλλεργια??

χαρακτηριστικο ειναι οτι ποναει ΠΑΝΤΑ οταν τρωει.τι να υποθεσω???την τελευταια βδομαδα σφαδαζει.κ φαινεται να χειροτερευει αντι να φτιαχνει..τι συμβαινει?????βοηθεια παρακαλω...

και μενα ενω δειχνουν να εχουν εξαφανιστει-οι κολικοι-οποτε τρωει κλαιει και πολλες φορες μενει νηστικος.σφιγγεται και νομιζω θελει να κανει κακακια του-κανει μια φορα μονο τη μερα και μπορει και να μη κανει για μια ολοκληρη ημερα.μηπως και σενα ειναι ετσι;μηπως απ τα αερια εχουν δυσκοιλιοτητα;

αν ξερει καποια ας μας πει

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι η έξαρση είναι γύρω στους 1,5 με 2 μηνών.

Η δυσκιλιότητα επιβαρύνει την κατάσταση με τους κολικούς. Καλό είναι να ενεργείται καλά για να μην πονάει και να αδειάζει το εντεράκι του.

Και εμένα στην διάρκεια του γεύματος έκλαιγε. Τον σήκωνα λίγο στον ώμο μου και τον ηρεμούσα. Και ξανασυνεχίζαμε. Να προσέχετε να ρεύεται καλά για να βγαίνει ο αέρας απο το στομάχι του. Ο δικός μου ρευόταν σίγουρα 2 φορές στην διάρκεια του φαγητού. Σταματούσα σχεδόν στα μισά και ρευόταν. Το ζητούσε βέβαια και ο ίδιος.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

κ εγω δ γινεται να μην τη βαλω να ρευτει.τουλ 2 φορες.κακακια κανει περισσοτερες φορες τη μερα απο μια αλλα κ εμεις ετσι.με πολυ πονο και κοπο.τι να πω...

μου κανει εντυπωση ομως οτι ενω παμε για φαγητο χαλαροι,αρχιζει να σφιγγεται οταν τρωμε.αλλες φορες αμεσως αλλες πιο μετα...

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

εάν είναι πολλή σκληρά τα κακάκια του μήπως να του βάλεις στο γάλα του καμμία κουταλιά απο αντίστοιχο γάλα που πίνει για δυσκοιλιότητα ?

τα κακακια της ειναι μια χαρα!!μαλακα μη σου πω κ πολυ νερουλα μερικες φορες...

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το πολύ 3 μηνών θα έχουν περάσει όλα.Ξαφνικά θα περάσουν και δε θα το πιστεύετε.

Εμείς είχαμε πολύ σοβαρούς και δυνατούς κολικούς και πολύ κλάμα και 2,5 μηνών έγινε το θαύμα!!!!!!Σταμάτησαν και το παιδί έγινε αγνώριστο!!!!!!Ηρέμησε αμέσως.

Κουράγιο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τα κακακια της ειναι μια χαρα!!μαλακα μη σου πω κ πολυ νερουλα μερικες φορες...

 

τότε απλά είναι απο τους κολικούς που σφίγγεται. Μετά τους 2 μήνες αρχίζει μέρα με την μέρα να υποχωρεί. Κορίτσια θα περάσει και θα το έχετε σαν μια ανάμνηση απλά. Εμένα όπως είχα πει πριν απο λίγο με βοήθησε πολύ στο έντονο κλάμα του το πιστολάκι και η σκούπα. Και εγώ γελούσα όταν μου το είπαν αλλά φάνηκε σωτήριο. Τον έβαζα στον καναπέ και άναβα το πιστολάκι, άκουγε το θόρυβο και ηρεμούσε λίγο.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

κ εμεις το ιδιο με σκουπα κ απορροφητηρα.

αλλα ο παιδιατρος μου επιμενει οτι στην 8η βδομαδα που εδειξε υποτροπιασμο δ ειναι κολικοι.εγω παλι εχω διαβασει οτι καπου εκει κανουν μια υποτροπη..τι να πω ρε παιδια...

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...