Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

το χαμομήλι με το γάλα μαζί μαστουρώνουν τα μωράκια! αυτό είδα εγώ στο μωρό της φίλης μου.

το κίντερτε μπορεί να ευθύνεται για δυσκοιλιότητα, γιατί δεν ξέρουμε τί άλλο περιέχει εκτός από χαμομήλι. το ότι έχει μπόλικη ζάχαρη είναι το λιγότερο.ορισμένοι παιδίατροι ούτε να ακούσουν για κίντερτε.

όταν διανύατε την περίοδο της εγκυμοσύνης δεν σας είπε κανείς ότι πίνοντας γάλα δεν πρέπει να βάλετε τίποτα άλλο στο στόμα σας για τουλάχιστον 45 λεπτά, ώστε να γίνει η απορρόφηση ασβεστίου σωστά; πολύ περισσότερο το μωρό χρειάζεται έναν μπούσουλα.

η παιδίατρός μας μας σύστησε το κίντερτε. η 2η που είχα φέρει μου το ξέκοψε ότι είναι από άχρηστο έως ύποπτο για πολλά.

ακολούθησε το ένστικτό σου.

όταν θα κάνω 2ο παιδάκι με το καλό ούτε μία μέρα δεν πρόκειται να του δώσω χαμομηλάκι. τέλος. το νινάκι μου ήπιε για 2 εβδομάδες περίπου, αλλά δεν είδα καλό σε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σαντυ τελικα καθε παιδιατρος ειναι τοσο διαφορετικος ??

εμενα μου ειπε κιντερτε χαμομηλι να βαζω στο γαλα για την δυσκοιλιοτητα...:(

και να φανταστεις οτι ειναι ειδικο γαλα (sensitive nan) για την πεψη για δυσκοιλιοτητα κτλ..κανουν πρασινα κακα με αυτα και δεν τα αλλα ζουμε τωρα γιατι αλλαξαμε πολλα γαλατα μεχρι τωρα...

Τωρα τι να πω???ακολουθεις τον παιδιατρο και κανεις και κανα σταυρο..:)

παντως εκει που εκανε κιτρινα κακα και 4 φορες την ημερα τωρα βλεπω ζοριζεται και κανει 1 φορα το πολυυ δυο..ωχχ δεν ξερω...

εγω θα ηθελα να αλλαξουμε και γαλα αλλα...

τελος παντων για να δουμε..τι θα γινει..παντως εμεις θελουμε το καλυτερο για τα μικρα μας...

αυτα προς το παρων παω να ταισω τον μικρο...

ειμαι λιγο καπως σημερα ..τελευταια δεν εχω κεφια και ειμαι πεσμενη...:(

filia σε ολες τις μανουλες και μη...

Link to comment
Share on other sites

beba ειχατε και σεις προβλημα δυσκοιλιοτητας??

το μιλουπα τι ειναι??και τι χαμομηλι εδεινες ?φυσικο η κιντερτε?

 

και κατι αλλο κοριτσια ο μπεμπης μονο με κουνημα κοιμαται?αχ θεε μου πως τον καταντησα ετσι?? δεν ξερω εχω καταμπερδευτει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θεε μου τι ειναι αυτο το κλαμμα???

δεν ειναι σαν τις αλλες φορες...πολυ μακροσυρτος για να ναι πονακια οπως αλλες φορες...ειναι ταισμενος , ξεχεσμενος ..

ααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

goodluck γεια σου ...σε ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες..βλεπεις οτι σωνει ειναι δεκτο..:)

ελπιζω να ειστε καλα εσυ και οικογενεια σου ..

και το μωρολινι σου ...ποσο ειναι τωρα?

 

Μαρουλάκι, διαβαζοντας αυτα που γραφεις νομιζω οτι βλεπω τον εαυτο μου.

Και το δικο μας το μωρακι πινει το Ναν Σενσιτιβ (και μ''αυτο το γαλα συνηλθε μετα απο αμετρητα άλλα).

Επισης μετα απο παρα πολλες κενωσεις την ημερα, με αυτο το γαλα ενεργειται μια και με το ζορι. Τελος, ναι και σε μας εγιναν πρασινα τα κακα της αλλα παρ'όλ'αυτα τα αρνητικα δεν τολμαμε να της το αλλαξουμε γιατι φαινεται οτι ειναι το μονο που δεν την ενοχλεί.

Το χαμομηλι δεν εχει καμια επιδραση στην απορροφηση του ασβεστιου, ενω το τσαι και οτιδηποτε εχει καφεϊνη, εμποδιζει την απορροφηση του ασβεστιου. Γι'αυτο η παιδιατρος μας ειπε κατηγορηματικα ΟΧΙ στο κιντερτε που περιεχει μεταξυ αλλων και τσαι. Εγώ φτιαχνω το γαλα της μικρης σε χαμομηλονερο και για εναν περιεργο λογο της αρεσει περισσοτερο, ενω σε σκετο νερο δεν το πινει.

Περιμενω πως και πως την ωρα που θα αρχισουμε και αλλες τροφες.

Μεχρι τοτε...υπομονή!

Παντως, οπως ερχονται οι κολικοι ετσι ξαφνικα φευγουν και ξυπνάς μια ωραία πρωία και δεν το πιστευεις! Αντε, κουραγιο, και σεις κοντά είστε! :D:D

Link to comment
Share on other sites

Μερσι σεβουλα..αν και βλεπω οτι το κλαμμα το μικρου ειναι περιεργο ..γενικα δεν ειναι υπναρας..και πολλες φορες τρωει και δεν κοιμαται..και πολλες φορες χρειαζεται αρκετη βοηθεια..γκρινιαζει και αρχιζει ψευτοκλαμμα οπως το λεω εγω ..μηπως θελει αγκαλιτσες μονο η να φαει ..αχ δεν ξερω ..θα μαθω που θα παει ..και κοντευουμε και τον τριτο μηνα να μας περασουν τα πονακια..που θα παειιιιι!!!

σεβη της λες για το χαμομηλι της μιλουπα??

αλλα θα παρω και κανονικο..

 

good luck γεια σου και παλι :)

 

ναι ομοιοπαθουσες...και μου την εχει δωσει με αυτο το γαλα...ο μικρος αλλαξε τελειως τωρα..μια φορα την ημερα εκει που εκανε κακα του 4 και 5 και κιτρινα...

Εγω παντως θα περιμενω λιγο ακομα και αν θα συνεχιστει θα πω την γιατρο να το αλλαξουμε , αν και φοβαμαι γιατι ο μικρος δυσκολευται στο ρεψιμο ακομα και με αυτο...που θα παει θα μεγαλωσουν λιγο ακομα και θα στρωσουν και τα οργανακια τους

 

...και τα κακακια αυτα μυριζουυνννν..πφφφφ...δεν ειναι σαν τα προηγουμενα κακα του...επισης η μικρη μου το ειχε απο την αρχη με αυτο το γαλα..

 

κοριτσια απο αυριο μονη...

σας φιλω παω να μαγειρεψω..μακιααααααααααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

Μερσι σεβουλα..αν και βλεπω οτι το κλαμμα το μικρου ειναι περιεργο ..γενικα δεν ειναι υπναρας..και πολλες φορες τρωει και δεν κοιμαται..και πολλες φορες χρειαζεται αρκετη βοηθεια..γκρινιαζει και αρχιζει ψευτοκλαμμα οπως το λεω εγω ..μηπως θελει αγκαλιτσες μονο η να φαει ..αχ δεν ξερω ..θα μαθω που θα παει ..και κοντευουμε και τον τριτο μηνα να μας περασουν τα πονακια..που θα παειιιιι!!!

σεβη της λες για το χαμομηλι της μιλουπα??

αλλα θα παρω και κανονικο..

 

...και τα κακακια αυτα μυριζουυνννν..πφφφφ...δεν ειναι σαν τα προηγουμενα κακα του...επισης η μικρη μου το ειχε απο την αρχη με αυτο το γαλα..

 

κοριτσια απο αυριο μονη...

σας φιλω παω να μαγειρεψω..μακιααααααααααααααααααα

της milupa είναι το κίντερτε νομίζω.εγώ δεν είμαι φαν, το αντίθετο μάλιστα!

αν συμφωνεί η παιδίατρος δώσε χαμομηλάκι αυθεντικό, καλά βρασμένο. μαλακώνει το εντεράκι, το στομαχάκι. σε απόσταση χρονική τουλάχιστον 45 λεπτών από το γάλα.

για το ότι δεν κοιμάται ο μικρός μετά το φαγητό και κλαίει με ψευτόκλαμα, τότε μάλλον αγκαλίτσα θα θέλει από μανούλα μαρουλάκι, να τον κανακέψεις. χαδιάρης είναι ο μικρός σου, σαν τη δική μου! ή ρέψιμο ή νυστάζει και θέλει βοήθεια, αγκαλιά και λίκνισμα. μήπως κάνει τα χεράκια του μπουνίτσες; μήπως τρίβει και τα ματάκια του ή το προσωπάκι του;μήπως κάνει μμμμμμ; νανουρίζεται; νύστα!

για την ποσότητα του γάλακτος έχεις μιλήσει με την παιδίατρο, να είσαι σίγουρη ότι χορταίνουν και δεν πεινούν;

φιλάκια!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!κ μεις είχαμε το ίδιο πρόβλημα!πολλούς κολικούς κ αλλαγές στα γάλατα.μέχρι πριν μια εβδομάδα πίναμε το ναν σενσιτιβ.τα κακά του ήταν όντως πράσινα κ καταλαβαίναμε πότε τα έκανε αφού το μωρό από το ζόρι του γινόταν κόκκινο.πολύ κούνημα,τα χέρια στην κοιλιά του κ μπούμητα κ μάρανθο.πιστεύω όμως ότι το μόνο που θέλει για να περάσουν οι κολικοί είναι πολύ υπομονή μέχρι να περάσει ο καιρός κ να υποχωρήσουν.ακόμη κ τώρα είχαμε για καμμιά εβδομάδα.μόλις όμως κατάφερνε να αεριστει περνούσαν.επίσης επειδή ελλατώθηκαν οι αναγωγές ξεκινήσαμε το ναν το ένα.μεγάλη διαφορά στα κακά του.χρώμα κίτρινο κ σταμάτησε η δισκοιλιότητα.πιστεύω δηλαδή ότι το ναν σένσιτιβ οφείλονταν γιαα την δισκοιλιότητα.ήταν όμως το μόνο που δεν έκανε τόσες πολλές αναγωγές.τι γίνεται όμως με το βραδινό ξύπνημα.ξυπνάει κάθε τρεις ώρες ακόμη κ το βράδι κ τρώει κανονικό γεύμα.υπάρχει περίπτωση να του γίνει συνήθεια.δικίμασα με την πιπίλα να τον ξεγελάσω αλλά τίποτα.αν δεν φάει δεν σταματάει το κλάμα.κ ξέρετε από κλάμα......!!!!

bAxXp2.png

tnOwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κουκλακι καλως ηρθες στο κλαμπ...

 

και μεις το ναν το σενσιτιβ παιρνουμε ακομα και φοβαμαι να το αλλαξω τωρα γιατι αλλαξαμε πολλα γαλατα ..αλλα τωρα που λες για το ναν το 1 το σκεφτομαι και θα το συζητησω και με την παιδιατρο...

ποσο ειναι το μωρακι σου..γιατι ανα 3 ωρο τρωνε εγω απλως προσπαθησα να το κανω 3σιμηαρο γιατι ειναι 2 ειναι διδυμα και ο χρονος που μου μενει αναμεσα στα γευματα ειναι μικρος..αν εχεις ενα παιδακι ειναι καλα γιατι στο 3ωρο πεινανε ..

Αν ειναι μικρουλη θα θελει να τρωει τα βραδια ..εμενα που ειναι 2 μηνων και 1εβδομαδας και τρωνε ειδικα ο μικρος 200 γρ παλι σηκωνεται το βραδυ και θελει...εγω συνεχιζω και του δινω γιατι οπως λεει και η σεβη ειναι πολυ νωρις ακομα..και μαλλον θα το κοψουν καποια στιγμη απο μονα τους...

Ιδη το κοριτσιι κανει και 5 ωρα εχει τυχη και 6ωρα χωρις να φαει και το αγορι κανει 4 ωρα και εχει κανει και 5ωρο..γιουπιιιι...!!!:)

 

Φανταζομαι οτι μετα τον τριτο μηνα ισως και να μην ξυπνανε το βραδυ ..και επισης κοβεις βραδινο αν στο πει ο γιατρος σου..

Εμενα μου ειπε με τσαι το ξεγελας στο βραδινο του γευμα..

Ωσπου καποια στιγμη δεν σηκωνεται γιατι το τσαι δεν ειναι γαλα!!!

 

Εσυ να μιλησεις με τον παιδιατρος σου ..αυτος θα σε καθοδηγησει αν χρειαζεται να το κοψεις...

Ωχ τωρα μολις ειδα οτι ειναι 3 μηνων και κατι..χμμ πρεπει να μιλησεις με παιδιατρο...

 

Κοριτσια σας αφηνω το πληντηριο φωναζει για απλωμα..

φιλιααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα.Ειμαι μανουλα 3 παιδιων. Ο μικρουλης ειναι 3μισυ.Απο 2 μηνων περιπου επειτα απο συμβουλη της παιδιατρου,επειδη ειχε το καταλληλο βαρος ,κοψαμε το βραδυνο.Τρωει κατα τις 10 και ξυπναει 7.30.Λιγο με πιπιλα λιγο με τσαγακι καταφεραμε μετα απο 4-5 βραδια να κοιμηθουμε χωρις διακοπη.Ως γνωστο τα παιδια που χορταινουν μεσα στη μερα δεν ξυπνουν το βραδυ για να φανε.Οσο για τους κολικους οι φυτικες σταγονες που μας συστησε η παιδιατρος ηταν αναποτελεσματικες.Βρηκα ομως κολπο.Τον εβαζα στο ριλαξ και ανοιγα το πιστολακι των μαλλιων και του ζεσταινα την κοιλια.Η ζεστη του προκαλουσε αερια οποτε ηρεμουσε και ο θορυβος τον νανουριζε και κοιμοταν.:-D:-D

Link to comment
Share on other sites

πατουσιτσα μου γεια...

θα ρωτησω την παιδιατρο..αν ναι δεν το αλλαζω τοτε..γιατι δεν ξερω αν ειναι απο το γαλα η απο το φυσικου του που τρελαθηκαν στους πονους εδω και δυο, τρεις μερες.

Προς το παρων αυτη τη στιγμη ειμαι μονη και κλαινε και τα δυο και εχω φρικαρει ..στα ριλαξ και κουνημα ..χωρωδια..!!!

 

φιλια πολλα

 

επειδη το εχω πολυ προσφατο το θεμα, αν σκοπευεις να αλλαξεις γαλα παλι, δοκιμασε το απταμιλ extra care. εμας μας βοηθησε πολυ. μια φορα δεν το βρηκα και της πηρα το frisolac comfort και πεταξα το μισο κουτι, γιατι μας ακουσε το τετραγωνο!

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα! Εχω δυο διδυμα κοριτσάκια 3,5 μηνων, η μια μου ειχε κ εχει πολλους κολικους απο 40 ημερων. Της εδινα Infacolic αλλα σταδιακα οταν μπηκε στον 3ο μηνα προσπάθησα να της το κοψω, κατοπιν συμβουλης του γιατρου. Προχθες δεν της εδωσα καθολου κ χθες ειχε κολικούς όλη μέρα κ όλη νυχτα.Την λυπηθηκε η ψυχη μου. Γιατι ονομαζουν τους κολικους πρωτου τριμήνου κ σε μας δεν περνάνε? Ειχε κανεις ανάλογη εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Εχω δυο διδυμα κοριτσάκια 3,5 μηνων, η μια μου ειχε κ εχει πολλους κολικους απο 40 ημερων. Της εδινα Infacolic αλλα σταδιακα οταν μπηκε στον 3ο μηνα προσπάθησα να της το κοψω, κατοπιν συμβουλης του γιατρου. Προχθες δεν της εδωσα καθολου κ χθες ειχε κολικούς όλη μέρα κ όλη νυχτα.Την λυπηθηκε η ψυχη μου. Γιατι ονομαζουν τους κολικους πρωτου τριμήνου κ σε μας δεν περνάνε? Ειχε κανεις ανάλογη εμπειρια?

Γεια σου Blublu!εμείς ξεμπερδέψαμε εντελώς όταν πλέον μπήκεμ στον 5ο μήνα οπότε μην αγχώνεσαι και κυρίως καλή υπομονή και σε σένα...σας θαυμάζω εσάς με τα δίδυμα, εγώ με ένα και τα έχω δει όλα! και πάλι λέω άντε το καημενούλι μου προσπαθεί κι αυτό....εμίς το infacolic παρομοίως το σταματήσαμε στον 3ο και να φανταστείς ότι ξεκίνησαν οι κολικοί από την 10η-12η μέρα της ζωής του. Κι αυτά με τον θηλασμό και και ότι πρέπει να προσέχεις τι να τρως, μπαρούφες είναι σόρυ κιόλας μην παρεξηγηθεί και καμία αλλά ήμουν τόσο προσεχτική σχεδόν υστερική με την σωστή διατροφή μου κατά την εγκυμοσύνη και κυρίως κατά τον θηλασμό και πάλι τίποτε...το μωρό πλάνταζε ούτως ή άλλως. Οπότε υπομονή και κουράγιο και κυρίως ξεκούραση όποτε είναι εφικτό.

εμείς κορίτσια αφού μας έπεσε ο πυρετός μας βγήκαν κάτι τεράστια εξανθήματα κόκκινα (παντού όμως ) που όσο περνάνε οι ώρες εξαπλώνονται όλο και περισσότερο. Φοβήθηκα καμιά ερυθρά μήπως, αλλά αιφνίδιο εξάνθημα το κατενόμασε ο γιατρός και συμβαίνει λεέι καμιά φορά στο δευτερο εξάμηνο μετά από υψηλό πυρετό. Πάντως τον λυπάται η ψυχή μου τον πριγκηπα μου δεν τρώει με τα χίλια ζόρια να πιει λίο γάλα (αφού του έπεσε η κοιλίτσα να φανταστείτε!!!) και πάλι χαμογελάει ακόμη κι όταν θέλει να γκρινιάξει, σκάει χαμόγελο......και σκέφτομαι όλα θα τα περάσει αυτό το παιδί...κολικούς, ζόρι με δόντια, εκζέματα-ατοπική δερματίτιδα, ιώσεις-αιφνίδια εξανθήματα τίποτε δεν άφησε....αφήστε δράμα και πάλι δόξα τω Θεό να είναι τέτοια και να περνάνε μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

παρακαλώ λάβετε υπόψη το αρχικό ερώτημα του θέματος,

και προσπαθήστε να παραμείνετε εντός αυτής της θεματολογίας.

 

Είναι σημαντικό για τους μελλοντικούς αναγνώστες και για τον χρήστη που δημοσίευσε το αρχικό ερώτημα, να ανοίγετε ένα νέο θέμα με στόχο την κάλυψη της νέας θεματολογίας που προκύπτει.

 

Παρακαλουμε για γενικές συζητήσεις/ δημοσιεύσεις καθημερινού τύπου με στόχο την ανταλλαγή κοινών εμπειριών και αλληλουποστήριξη να επιλέγετε το parentscafe.gr

Οδηγίες εγγραφής:http://parentscafe.gr/showthread.php?t=234

 

Οδηγίες ανάκτησης κωδικού: http://parents.org.gr/forum/showthre...32#post1397532

 

Eυχαριστούμε για την κατανόηση

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου μπλου και σοφια..

 

BLUBLU Εχω και γω διδυμα ..και μενα το κοριτσι μου παντα ηταν χειροτερα απο το αγορι ..σημερα κλεισαμε το τριτο μηνυμα και να σου πω , πως και πως τον περιμενο αυτον το ρημαδομηνα να φυγει...αλλα αυτες τις μερες εχουμε κατι ρεσιταλ κολικον και δεν ξερω γιατι...ο μικρος εχει και αυτος αλλα οχι οσο το κοριτσια αν και χθες τσιριζε το αγορι απο τους κολικους...

Σημερα το κοριτσι μου υπεφερε..και πολλες φορες οταν τρωει και μετα την πιανει..λες και την πειραζει το γαλα..ακουω το στομαχι της και παει γκλου γκλου τα εντερα..ουφ μακαρι να μας φυγουν συντομα...

Επισης παιρνουμε και μεις ινφακολικα και η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω ποσο εχει βοηθησει..αφου κολικους εχουμε ..βεβαια ισως να ηταν χειροτερα εαν δεν το παιρναμε...μαλλον δεν θα το μαθω μιας που δεν προκειτε να το κοψω ακομα..

 

Καλο κουραγιο μπλου , το καλο ειναι οτι δεν εισαι μονη!!!

 

Σεβακι μου τα μηνυματα τα σβησανε απο οτι ειδα...και της γιογκαμαμα...

Επειδη δεν ειχαν σχεση με το θεμα εδω απο οτι καταλαβα..γιαυτο στειλτε πρωσοπικα μηνυματα εαν θελετε..

Φιλια στα παιδακια σας...

Καλο βραδυ σε ολες σας...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα,

Διάβασα όσα περισσότερα μηνύματα μπορούσα πριν σας γράψω. Η μικρή μου είναι 17 ημερών και μάλλον χτες άρχισε τους κολικούς. Είναι το δεύτερο παιδί μας με ίδια χαρακτηριστικά με το πρώτο. 39 εβδομάδων, 2500 κιλά, κορίτσι, αποκλειστικός θηλασμός.

Επειδή η πρώτη ήταν μια δύσκολη περίπτωση κολικών προσευχόμουν και προσεύχομαι να μην περάσω τα ίδια. Για να μην σας κουράζω απλά σας λέω οτι εκεινη η περιοδος μου αφησε ψυχολογικο προβλημα και αυτο που λενε μετα τα ξεχνας, δεν τα ξεχναω ποτε!!! Καλα να ειναι το παιδακι μου , δεν το ξεπερασα ποτε αυτο!!

Ενω ξεκινησαμε πολυ καλα με την μικρη χτες το βραδυ ειχαμε ενα τετραωρο με πονους μαλλον!!! Εκανα το κλασικο λαθος και την εβαλα στο στηθος συνεχεια, καναμε ολα τα κολπα που ξεραμε, μασαζ στην κοιλιτσα,την βαλαμε στον ωμο, στο ποδι μπρουμιτα, ζεστο μπανακι τοπικα,σφιχτη αγγαλιτσα, παρηγορια, ξεματιασμα...και στο τελος βεβαια εκλαιγα και εγω, μετον αντρα μου να φωναζει οτι της περναω την στεναχωρια!! Με τα πολλα, κοιμηθηκε υστερα 4,5 ωρες σερι και ενιωθα τυψεις που δεν το ταισα τοση ωρα!

Σήμερα σκέφτομαι μήπως:

• Την ταισα λίγο γρήγορα

• Δεν περίμενα να ρευτεί καλά όλες τις φορές

• Την θηλάζω λίγο ατσούμπαλα και όχι σχεδόν καθιστή –η μπεμπα - όπως μου είπε η παιδίατρος

• Έφαγα πολύ παγωτό ( στερηση λογω ζαχαρου στην εγκυμοσυνη !)

• Το μωρο βγαζει γουλιες- ειναι ΓΟΠ?

Επισης θελω να ρωτησω:

• Πως μπορώ εγώ να πιω το γλυκάνισο?

• Ξέρει κανείς τι πρέπει να τρώμε? Τα όχι είναι πιο πολλά!

• Ποιο είναι το κόλπο με το πιστολάκι, δεν κατάφερα να το βρω στις δημοσιεύσεις!

• Οι κολικοί κρατάνε σε εσάς συγκεκριμένη ώρα και έρχονται πάντα την ίδια ώρα?

• Αν γυρίσω στο ξένο γάλα έχω καμιά ελπίδα? ( δεν θέλω φυσικά... )

• Έχει σχέση με το ότι είναι μικρά τα μωρά μου? Γιατί «χτυπάει» κάποια μωρά και κάποια όχι?( ζηλεύω αφάνταστα τις μαμάδες που δεν το περνάνε!! )

Σας ευχαριστώ,

Βάσω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Διάβασα όσα περισσότερα μηνύματα μπορούσα πριν σας γράψω. Η μικρή μου είναι 17 ημερών και μάλλον χτες άρχισε τους κολικούς. Είναι το δεύτερο παιδί μας με ίδια χαρακτηριστικά με το πρώτο. 39 εβδομάδων, 2500 κιλά, κορίτσι, αποκλειστικός θηλασμός.

Ενω ξεκινησαμε πολυ καλα με την μικρη χτες το βραδυ ειχαμε ενα τετραωρο με πονους μαλλον!!! Εκανα το κλασικο λαθος και την εβαλα στο στηθος συνεχεια,

αυτό που έκανες δεν ήταν λάθος, πίστεψέ με!

καναμε ολα τα κολπα που ξεραμε, μασαζ στην κοιλιτσα,την βαλαμε στον ωμο, στο ποδι μπρουμιτα, ζεστο μπανακι τοπικα,σφιχτη αγγαλιτσα, παρηγορια, ξεματιασμα...και στο τελος βεβαια εκλαιγα και εγω, μετον αντρα μου να φωναζει οτι της περναω την στεναχωρια!!

αυτό ήταν λάθος, αλλά όλες το κάνουμε, λίγο πολύ. όταν θέλεις να κλάψεις, άσε το μωρό στο σύζυγο και άλλαξε δωμάτιο. να κλαίς ελεύθερα, σε εκτονώνει. προσωπική μου άποψη, βέβαια. μην κρατάς ένταση μέσα σου, σου κάνει κακό. η ένταση κάνει κακό στα μωράκια. και να μην κλαίς, αν είσαι χάλια το καταλαβαίνει το μωρό. δεν είναι χαζό, είναι πανέξυπνο, είναι άνθρωπος. το κλάμα του μπορεί να ήταν από τη δική σου ένταση και να το μετέφρασες κολικό. το έχω πάθει κι εγώ. ξεμπλόκαρε τα συναισθήματά σου. μίλα ελεύθερα με το σύζυγο, όποτε μπορείς, όχι μπροστά στο παιδί, για ό,τι σε απασχολεί. θα λυτρωθείς.

Με τα πολλα, κοιμηθηκε υστερα 4,5 ωρες σερι και ενιωθα τυψεις που δεν το ταισα τοση ωρα!

αν πεινούσε, θα ξύπναγε. σίγουρα. άρα ήταν χορτάτο.

Σήμερα σκέφτομαι μήπως:

• Την ταισα λίγο γρήγορα τί εννοείς;

• Δεν περίμενα να ρευτεί καλά όλες τις φορές, βασικός κανόνας να μην πονάει το μωρό είναι να ρεύεται κατά τη διάρκεια του γεύματος, αλλά και μετά (3 φορές είναι ασφάλεια). να τρώει όποτε θέλει, όσο θέλει, έτσι ώστε όταν τρώει να μην τρώει λαίμαργα, αέρα ή να μην έχει υπομονή να ρευτεί όταν πρέπει.

• Την θηλάζω λίγο ατσούμπαλα και όχι σχεδόν καθιστή –η μπεμπα - όπως μου είπε η παιδίατρος. η κοιλιά σου να ακουμπάει στην κοιλιά της, το στόμα της να αγκαλιάζει όλη την περιοχή της θηλάιας άλω, όχι μόνο τη θηλή. τα άλλα όπως σας βολεύουν.

• Έφαγα πολύ παγωτό ( στερηση λογω ζαχαρου στην εγκυμοσυνη !) ελπίζω όχι σοκολάτα, η κρέμα είναι πιο κατάλληλη. δεν έχω επιστημονική έρευνα, απλά εμπειρία από μανούλες.

• Το μωρο βγαζει γουλιες- ειναι ΓΟΠ? αν δεν κάνει ρουκέτες, αν δεν δυσανασχετεί όταν βγάζει γουλίτσες, αν την ζυγίζεις ανά εβδομάδα και παίρνει βάρος, μην το συζητάς για γοπ. δεν υπάρχει. απλά είναι ανώριμο το πεπτικό σύστημα. συνέχισε αποκλειστικό θηλασμό. είναι το καλύτερο.

Επισης θελω να ρωτησω:

• Πως μπορώ εγώ να πιω το γλυκάνισο? γιατί να πιείς;

• Ξέρει κανείς τι πρέπει να τρώμε? Τα όχι είναι πιο πολλά! να τρως πολλά γαλακτοκομικά, τυριά, γάλα, γιαούρτι, ρυζόγαλο, κρέμα(έτρωγα 1-2 καθημερινά), μέλι καλής ποιότητας, βούτυρο πρόβειο ή αγελάδας στο ψωμί, ελιές, κρέας μοσχάρι, χοιρινό, γαλοπούλα, αρνί, κατσίκι, κιμάδες, ζυμαρικά, ρύζι, ταχίνι, φρούτα, εκτός από τα όξινα και τα πράσινα, πορτοκάλια 1-2, κουλούρια σουσαμένια, μαρμελάδα σπιτική, γλυκό κουταλιού, κομπόστα (τα σπιτικά γλυκά είναι εγγυημένα από άποψη ποιότητας και υλικών, βάλε γιαγιάδες να τα φτιάξουν). αυτά σε πρώτη φάση μου ήρθαν στο μυαλό.

• Ποιο είναι το κόλπο με το πιστολάκι, δεν κατάφερα να το βρω στις δημοσιεύσεις! το αφήνεις ανοιχτό π.χ. στο πάτωμα να κάνει θόρυβο και κοιμίζονται τα μωρά, αποσπάται η προσοχή τους από τον πόνο. η δική μου ήθελε ησυχία.

• Οι κολικοί κρατάνε σε εσάς συγκεκριμένη ώρα και έρχονται πάντα την ίδια ώρα? συνήθως ναι. δεν υπάρχει κανόνας όμως αν υπάρχει ένταση στο σπίτι ή αν δεν ρεύτηκε επαρκώς.

• Αν γυρίσω στο ξένο γάλα έχω καμιά ελπίδα? ( δεν θέλω φυσικά... )

• Έχει σχέση με το ότι είναι μικρά τα μωρά μου? Γιατί «χτυπάει» κάποια μωρά και κάποια όχι?( ζηλεύω αφάνταστα τις μαμάδες που δεν το περνάνε!! )

Σας ευχαριστώ,

Βάσω

Βασούλα,

βγάλε από το μυαλό σου το ξένο γάλα, αφού το θηλάζεις αποκλειστικά και είναι επιλογή σου!

έτσι θα το βοηθήσεις σε κολικούς, γουλίτσες και κλάμα φόβου-ανησυχίας-έντασης...

κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

Το ξενο γαλα δεν προκειται να σε βοηθησει πιστεψε με.Η μπεμπα μου για 10-12 μερες μετα την κλινικη επινε μονο ξενο γαλα(δε μπορουσα να τη θηλασω για λογους υγειας) και ειχε κολικους..Μολις αρχισα να της θηλαζω σταδιακα οι κολικοι υποχωρησαν και μετα απο 3-4 μερες περιπου σταματησαν..Απο τοτε κολικους δεν ξαναειχαμε και ναι μπορεις να με ζηλευεις :D

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια γεία σας..

Σεβούλα μου φιλιά μετα απο τόσο καιρό..

 

Καλως ήρθες vassokalo..

Λοιπον εγω τι να πω για τους κολικούς??ήμαστε 3 μιση μηνων και έχουμε ακομη...Τι αέρια έιναι αυτα??

Μετα απο τοσο καιρό και ακόμα αναρωτιέμαι

είναι κολικοί?

Μηπως τα κρυώνω τα παιδιά μου?

Μηπως παίρνουνε πολυ αέρα όταν τρώνε??Αλλαξα 4 φορες θηλές στα μπουκάλια γιατι ποτε δεν ήμουν σίγουρη εάν εχω ανοίξει σωστα τις τρύπες..σήμερα πηρα ξανα μια παρτιδα θηλες ..(μια που εχω 14 μπουκαλια) και δεν ανοιξα ουτε μια..γιατι τωρα εχουν πιο πολυ δυναμη να ρουφιξουν οποτε καλυτερα ετσι παρα να εχω συνεχεια ενδοιασμο αν παιρνουν πιο πολυ γαλα ..ουφφ...

Τωρα σεβη μου αυτο το εκανα διοτι:

εκει που τρώγανε καπως νορμαλ μεχρι τωρα, εδω και δυο μερες το αγορι μου εκλαιγε οταν επινε γαλα και το εβγαζε το περισσοτερο και μετα είχε πονους..

και γιαυτο υπεθεσα οτι η θηλες ή εχουν ανοιξει περισσοτερο απο τις αποστειρωσεις ή τα μωρα μπορουν να τραβηξουν περισσοτερο γαλα και η θηλες είναι ήδη ανοιχτές?????

 

Δεν καταλαβα γιατι ξαφνικα εγινε αυτο χωρις να πειραξω τις θηλες το τελευταιο διαστημα...!!!!

 

Βασω ειμαι μια μαμα που εχει υποφέρει απο τους κολικους..εχεις παρέα..και ακομα δεν εχουμε τελιώσει και εχουν φουσκώσει τα ούλα μας..και έχουμε και γκρινιες και απο εκει..

ΕΛΕΟΟΟΣΣΣΣΣΣΣ

Ειπα μηπως παρω και καμια ανασα με το που θα τελιωσουν η κολικοι!!χαχαχαχαα..

Βασω μου εγω να δεις τι αμφιβολιες εχω συνεχεια μετα απο τοσο καιρο..να λεω..φταινε η θηλες? φταιει το γάλα??μηπως κρυώνουν?? ποτε δεν ειμαι σιγουρη ..τι να πω...??

Αυτην την στιγμη το μονο που χρειαζομαι ειναι μια μερα να κοιμηθω 6 ωρες συνεχώμενες...

Παντως σε εμενα η κολικοι συνηθως ηταν απογευμα προς βραδυ...και δοξα το θεω να λεω μονο στην αρχη ειχαμε μεσα στην νυχτα κολικους..φτου φτου δεν θελω να το λεω γιατι θα το ματιαξω...

Το πιστολακι επιανε και σε μενα αλλα πιο πολυ στο ενα παιδι (διδυμα)

Το ξενο γάλα μην το προτιμήσεις ποτέ ..το μητρικο ειναι το καλύτερο..

Και η αλήθεια ειναι οτι και εγω ζηλεύω τις μαμαδες που εχουν μωρα χωρις κολικούς..

Και ναι σε ζηλευω daniela..:))))

 

Πολλα φιλια σε ολες τις μαμαδες που αγωνιούν...

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου είναι 17 ημερών και μάλλον χτες άρχισε τους κολικούς. Είναι το δεύτερο παιδί μας με ίδια χαρακτηριστικά με το πρώτο. 39 εβδομάδων, 2500 κιλά, κορίτσι, αποκλειστικός θηλασμός.

Επειδή η πρώτη ήταν μια δύσκολη περίπτωση κολικών προσευχόμουν και προσεύχομαι να μην περάσω τα ίδια. Για να μην σας κουράζω απλά σας λέω οτι εκεινη η περιοδος μου αφησε ψυχολογικο προβλημα και αυτο που λενε μετα τα ξεχνας, δεν τα ξεχναω ποτε!!! Καλα να ειναι το παιδακι μου , δεν το ξεπερασα ποτε αυτο!!

Ενω ξεκινησαμε πολυ καλα με την μικρη χτες το βραδυ ειχαμε ενα τετραωρο με πονους μαλλον!!! Εκανα το κλασικο λαθος και την εβαλα στο στηθος συνεχεια, καναμε ολα τα κολπα που ξεραμε, μασαζ στην κοιλιτσα,την βαλαμε στον ωμο, στο ποδι μπρουμιτα, ζεστο μπανακι τοπικα,σφιχτη αγγαλιτσα, παρηγορια, ξεματιασμα...και στο τελος βεβαια εκλαιγα και εγω, μετον αντρα μου να φωναζει οτι της περναω την στεναχωρια!! Με τα πολλα, κοιμηθηκε υστερα 4,5 ωρες σερι και ενιωθα τυψεις που δεν το ταισα τοση ωρα!

Σήμερα σκέφτομαι μήπως:

• Την ταισα λίγο γρήγορα

• Δεν περίμενα να ρευτεί καλά όλες τις φορές

• Την θηλάζω λίγο ατσούμπαλα και όχι σχεδόν καθιστή –η μπεμπα - όπως μου είπε η παιδίατρος

• Έφαγα πολύ παγωτό ( στερηση λογω ζαχαρου στην εγκυμοσυνη !)

• Το μωρο βγαζει γουλιες- ειναι ΓΟΠ?

Επισης θελω να ρωτησω:

• Πως μπορώ εγώ να πιω το γλυκάνισο?

• Ξέρει κανείς τι πρέπει να τρώμε? Τα όχι είναι πιο πολλά!

• Ποιο είναι το κόλπο με το πιστολάκι, δεν κατάφερα να το βρω στις δημοσιεύσεις!

• Οι κολικοί κρατάνε σε εσάς συγκεκριμένη ώρα και έρχονται πάντα την ίδια ώρα?

• Αν γυρίσω στο ξένο γάλα έχω καμιά ελπίδα? ( δεν θέλω φυσικά... )

• Έχει σχέση με το ότι είναι μικρά τα μωρά μου? Γιατί «χτυπάει» κάποια μωρά και κάποια όχι?( ζηλεύω αφάνταστα τις μαμάδες που δεν το περνάνε!! )

Σας ευχαριστώ,

Βάσω

 

Βάσω μου επειδή πέρασα ακριβώς τα ίδια θα σου πώ τι έκανα.Η μικρή μου γεννήθηκε 38η εβδομ.+ 2 ημέρες 2600.Λόγω ΣΔ εκανα ινσουλίνη στην εγκυμοσύνη μου.Όταν θηλάζεις αποκλειστικά αν το παιδάκι δεν ρευτεί και αποκοιμηθεί δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί το μητρικό γάλα είναι εύπεπτο και ελαφρύ,όχι όπως του εμπορίου που είναι βαριά αρκεί να κοιμάται στο πλάι το μωράκι.2 Ξάπλα θήλαζε και η μικρή μου δεν έπαθε τίποτα,3 Όταν σου βγάζει γουλιές αποφεύγεις ότι είναι με αγελαδινά (γάλα τυριά γιαούρτια) προτιμησε το κατσικίσιο 4 Με το γλυκάνισο ή της το έδινα ή αν το έπινα τσαι (στην κύπρο το συνηθηζουν πολύ αντί για χαμομίλι) την έπιαναν κολικοί,μόνο χαμομίλι έδινα 5 για να περάσει όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα τους κολικούς να αποφεύγεις τα λαχανικά αυτά προκαλούνε και τα γλυκά σοκολάτες κτλ.(εμένα η μικρή έκανε κολικό και με το μοσχαρίσιο) 6 Το παιδάκι να το έχεις ζεστά τυλιγμένο με μια κουβερτούλα για να μην πονάει η κοιλίτσα του παίζει σημαντικό ρόλο στα νεογνά να είναι ζεστά και να μην κρυώνουν(δεν είναι το ίδιο με εμάς τους μεγάλους)Άσκησούλες θα σου δείξει ο παιδίατρος. Να του μαζεύεις τα πόδια στην κοιλίτσα για να φεύγουν τα αέρια.Αυτο βοηθάει πολύ τα μωράκια.7 Οι κολικοί μας κρατούσαν 2 ώρες 8-10 μμ Σε άλλους είναι όλο το βράδυ ανάλογα με το παιδάκι,δεν είναι όλα ίδια. Ελπίζω να σε κάλυψα και να βοηθήσω να το περάσεις όσο πιο ανώδυνα γίνετε.

m661c5sfu5yuz2kp.png
Link to comment
Share on other sites

...φτασαμε αισιως στισ 27 μερες!!!και δεν εχουμε κανει κολικους εκτος απο κατι πονακια που εχει που προσπα8ει να αεριστει η να κανει κακα που δε τα θεωρω κολικους γιατι υσηχαζει σχεδον αμεσως και δε μας τυρανναει καθολου...φανταστειτε οτι κοιμομαστε το βραδυ εννοειται με τα ενδιαμεσα ξυπνηματα θηλασμου αλλα αφου κοιμομαστε θηλαζοντας ουτε καταλαβαινω πως περναει η βραδυα...

θελω να ρωτησω αφου δεν εκανε μεχρι τωρα κολικους υπαρχει περιπτωση να κανει αργοτερα η ειναι ακομη νωρις κ τζαμπα χαιρομαι/???;)

ουτε η μεγαλη μου εκανε...θηλαζω αποκλειστικα κ ειμαστε πολυ στενα συνδεδεμενοι με το τζιτζι της μαμας και την αγκαλια της...

ευχαριστωωωωωωωωωω

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

αχ....σας ευχαριστώ πολύ για τα μηνύματα και την συμπαράσταση ( μάλλον μπορούμε να μιλάμε ώρες για το τι περνάμε ). Δεν μπορούσα να γράψω νωρίτερα γιατί... guess what? είχαμε πονάκια!! φτάσαμε και 24 ώρες με α νησυχία και εγώ να μην ξέρω τι να κάνω... και να λυπάμαι και την μεγάλη μου που δεν ασχολούμαι πολύ!!

 

Λοιπόν τα μηνύματα με βοήθησαν και μπορώ να πω ότι είμαι πιο ψύχραιμη όταν αρχίζει η μικρά τα κόλπα. Θέλω να ρωτήσω όμως αυτό που έχω απορία:

 

υπολογίζω ότι πεινάει - έτσι έχει δείξει - περίπου ανα 3 - 3.5 ώρες. Αν ξυπνήσει όμως στο ενδιάμεσο στην μια ώρα π.χ. την αφήνω ξύπνια, παίζουμε , της μιλάμε και σε λίγο τσούπ...κλάμα!!! Δηλαδή αυτήν την εικόνα - ένα παιδάκι ήσυχο στην καλαθούνα, στο καρότσι απλά να κοιτάει και να παίζει δεν θα την δω ποτέ?? πρέπει πάντα να κλαίνε??? Εννοείται ότι είμαι - όσο μπορώ - σίγουρη ότι είναι χορτάτη, καθαρή, δεν κρυώνει. Σ' αυτή την περίπτωση πάλι την βάζω το στήθος...τι να κάνω? να την αφήσω??

 

Επίσης είναι φορές που από το πολύ φαί αρχίζει να κλαίει γιατί δεν μπορεί να ρευτεί, δεν βολεύται στον ώμο και κλοτσάει ( το σκατούλι!! ) για να την κατεβάσω. Πάει να σκάσει το παιδί και δεν ξέρω τι να το κάνω..με τα πολλά ρεύεται αφού όμως έχουν φωνάξει το " χαμόγελο του παιδιού " με το κλάμα της!!

 

 

αυτά σοφές μαμάδες.. τι έχετε να πείτε??

 

και πάλι σας ευχαριστώ,

 

Βάσω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...