Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οχι μονο εχουν κολικους τα παιδιά που δεν θηλάζουν αλλα εχουν και χειρότερους! Αυτο που λες ADAMAKI δεν στέκει ή αν νομιζεις οτι στέκει τότε σε παρακαλώ να μας δώσεις βιβλιογραφία. Στον ΘΗΛΑΣΜΟ θα βρειτε αναλογα θέματα.

Εμεις περασαμε πολυ λιγους κολικους προς το παρόν...ευτυχως....αν δεν θήλαζα δεν ξερω τι θα γινόταν...αυτο μας το ειπαν ολοι οι γιατροι!

Οταν το μωρο ειναι στο στηθος καταπίνει πολυ λιγοτερο αερα απ'οτι αν πινει με μπιμπερό...εξου και το οτι κι αν δεν ρεφτει δεν ειναι και τοσο προβλημα οταν θηλάζει.

 

Αγαπητή φίλη μάλλον δεν διάβασες όλα αυτά που έγραψα. Παρέληψες τα σχόλια μου για το αγελαδινό γάλα. Επαναλαμβάνω λοιπόν .

Τα παιδιά που δεν θηλάζουν και πίνουν αγελαδινό γάλα σε όποια μορφή, τότε πιθανόν να έχουν κολικούς. Για αυτό πρότείνα το κατσικίσιο γάλα, το οποίο είναι το ποιό κοντινό και εύπεπτο από το γαστρεντερικό σύστημα. Και πίστεψε με υπάρχουν πολλά καλά κατσικίσια γάλατα αντίστοιχης βρεφικής ηλικίας στην αγορά. Όσο για τη βιβλιογραφία που ζητάς, δεν έχω κάτι συγκεκριμένο να σου προτείνω, όμως έχω προσωπική εμπειραία από 20 φίλες μου, που ακολούθησαν την πρόταση μου και σώθηκαν.

ADAMAKI

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τη βιβλιογραφία που ζητάς, δεν έχω κάτι συγκεκριμένο να σου προτείνω, όμως έχω προσωπική εμπειραία από 20 φίλες μου, που ακολούθησαν την πρόταση μου και σώθηκαν.

 

κορίτσια οι κολικοί πλέον είναι διαπιστωμένο ότι εξαρτώνται από τη διατροφή της μητέρας που θηλάζει, και μόνο από αυτό.

 

Κόψτε από τη διατροφή σας

Λαχανικά, όσπρια, χόρτα, αγελαδινό γάλα και τα παράγωγα του, κρεμμύδι και θα δείτε απίστευτη διαφορά.

 

Δηλαδή έκαναν δίαιτα από τα παραπάνω που γράφεις και δεν είχαν κολικούς τα παιδιά τους;

 

Και είναι "διαπιστωμένο" επειδή το έκαναν 20 φίλες σου;

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Όσο για τη βιβλιογραφία που ζητάς, δεν έχω κάτι συγκεκριμένο να σου προτείνω, όμως έχω προσωπική εμπειραία από 20 φίλες μου, που ακολούθησαν την πρόταση μου και σώθηκαν.

 

κορίτσια οι κολικοί πλέον είναι διαπιστωμένο ότι εξαρτώνται από τη διατροφή της μητέρας που θηλάζει, και μόνο από αυτό.

 

Κόψτε από τη διατροφή σας

Λαχανικά, όσπρια, χόρτα, αγελαδινό γάλα και τα παράγωγα του, κρεμμύδι και θα δείτε απίστευτη διαφορά.

 

Δηλαδή έκαναν δίαιτα από τα παραπάνω που γράφεις και δεν είχαν κολικούς τα παιδιά τους;

 

Και είναι "διαπιστωμένο" επειδή το έκαναν 20 φίλες σου;

 

Αγαπητή φίλη δεν θα μπω σε αντιπαράθεση μαζί σου. Δες λίγο και τα παρακάτω site εφόσον σε ενδιαφέρει η βιβλιογραφία:

1.http://www.asxetos.gr/libView.aspx?s=102&sc=353&o=-1&ofs=2

 

Κολικός και αντισώματα

Το πρόβλημα δημιουργείται από μια πρωτεΐνη, ένα συγκεκριμένο αντίσωμα της αγελάδας που μεταφέρεται από το κυκλοφορικό σύστημα του βοοειδούς στο γάλα που παράγει.

 

• Κολικός και μητέρα

Εάν η μητέρα καταναλώνει γάλα και γαλακτοκομικά προϊόντα, οι ουσίες που προξενούν κολικό μεταφέρονται στο παιδί μέσω του μητρικού γάλακτος.

 

• Κολικός και αγελαδινό γάλα

Σύμφωνα με μελέτη που έκαναν Σουηδοί γιατροί, σε 60 βρέφη, διαπίστωσαν ότι 43 βρέφη ανάρρωσαν όταν το αγελαδινό γάλα που έπιναν αντικαταστάθηκε με γάλα σόγιας ή ειδικό καζεϊνούχο υδρόλυμα, στο οποίο οι πρωτεΐνες του γάλακτος που ενοχοποιούνται έχουν εξουδετερωθεί.

 

• Κολικός και μελέτες

Από πρόσφατες μελέτες, έχει διαπιστωθεί ότι το 70% των βρεφικών κολικών οφείλεται σε αντίδραση του οργανισμού του νεογέννητου στο αγελαδινό γάλα.

 

2.http://www.goutas.gr/2007/01/blog-post_04.html

 

Το αγελαδινό γάλα, σύμφωνα με τον παραπάνω συγγραφέα, αποτελεί συχνά και την αιτία κολικών και αλλεργιών στα μωρά.

 

3.http://www.oneira.gr/?p=16&page=5

Ξένες Πρωτεΐνες στο Μητρικό Γάλα

 

Έχει αποδειχθεί ότι μερικές πρωτεΐνες που συμπεριλαμβάνονται στη διατροφή της μητέρας μπορεί να εκκριθούν στο γάλα της και μπορεί να επηρεάσουν το μωρό. Φαίνεται ότι οι πιο κοινές γι’ αυτό είναι οι πρωτεΐνες του αγελαδινού γάλακτος. ‘Aλλες πρωτεΐνες έχει επίσης αποδειχθεί ότι εκκρίνονται στο γάλα μερικών μητέρων. Το γεγονός ότι αυτές οι πρωτεΐνες και άλλες ουσίες εκκρίνονται στο μητρικό γάλα δεν είναι απαραίτητα κακό. Αντίθετα, θα έπρεπε να θεωρείται καλό. Ρωτήστε σχετικά μ’ αυτό εάν έχετε απορίες.

 

Όμως, στη θεραπεία του θηλάζοντος μωρού από τους κολικούς, ένα βήμα για τη μητέρα θα ήταν να σταματήσει να καταναλώνει γαλακτοκομικά προϊόντα. Αυτό περιλαμβάνει το γάλα, το τυρί, το γιαούρτι, το παγωτό και οτιδήποτε άλλο μπορεί να περιέχει γάλα. Όταν η πρωτεΐνη του γάλακτος έχει αλλάξει (τροποποιηθεί) όπως στο μαγείρεμα για παράδειγμα, δεν υπάρχει πρόβλημα. Ρωτήστε σχετικά μ’ αυτό εάν έχετε απορίες.

 

Παρακαλώ προσέξτε: Η δυσανεξία στην πρωτεΐνη του γάλακτος δεν έχει καμία σχέση με τη δυσανεξία στη λακτόζη. Μια μητέρα που η ίδια είναι δυσανεκτική στη λακτόζη θα πρέπει επίσης να θηλάσει το μωρό της.

 

Θα μπορούσα να συνεχίσω να αναφέρω site σχετικά, αλλά θεωρώ ότι οι συναναγνώστριές μας έχουν το επίπεδο να κρίνουν αν αυτά που τους λέέι ο οποισδήποτε ή διαβάσουν σε κάποια βιβλιογραφία είναι άξια λόγου και εφαρμογής.

ADAMAKI

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια οι κολικοί πλέον είναι διαπιστωμένο ότι εξαρτώνται από τη διατροφή της μητέρας που θηλάζει, και μόνο από αυτό.

 

Κόψτε από τη διατροφή σας

Λαχανικά, όσπρια, χόρτα, αγελαδινό γάλα και τα παράγωγα του, κρεμμύδι και θα δείτε απίστευτη διαφορά.

 

Διάβασε καλά πάλι αυτό που γράφεις. Δεν αναφέρεσαι μόνο σε αγελαδινό γάλα και παράγωγά του. Αναφέρεσαι και σε τροφές που πρέπει να καταναλώνουμε και που κάνουν καλό. Δηλαδή με τη δίαιτα που προτείνεις εσύ παραπάνω, μια χορτοφάγος θα πέθαινε της πείνας.

 

Και πάλι δεν απάντησες. Από που είναι διαπιστωμένο ότι οι κολικοί εξαρτώνται από τη διατροφή της μητέρας; Το ότι επηρρεάζει το αγελαδινό γάλα (που κι αυτό δεν είναι απόλυτο) τους κολικούς, δεν σημαίνει ότι το κάνουν όλες οι τροφές. Δεν είναι λοιπόν διαπιστωμένο. Διαπιστωμένο θα ήταν αν ίσχυε σε όλες της θηλάζουσες κι όχι σε μέρος αυτών και για όλα τα φαγητά που αναφέρεις.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που έχω καταλάβει εγώ από ιδίαν πείρα είναι ότι το μικρό μου είχε κάποιες ενοχλήσεις...ψευτοκολικούς θα έλεγα, οι οποίες όταν ελάτωσα τα γαλακτοκομικά σταμάτησαν. Έπινα βέβαια το άπειρο γάλα...σχεδόν λίτρο. Μετά το μείωσα σε ένα φλιτζάνι και αν έτρωγα λίγο τυρί το μεσημέρι...Τα υπόλοιπα λαχανικά δεν επηρεάζουν...ούτε όσπρια ούτε τίποτα...μύθος είναι...δεν γίνεται να μην τρως όλα αυτά που λες...έτσι δε θα θήλαζε καμία...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω καταλάβει εγώ από ιδίαν πείρα είναι ότι το μικρό μου είχε κάποιες ενοχλήσεις...ψευτοκολικούς θα έλεγα, οι οποίες όταν ελάτωσα τα γαλακτοκομικά σταμάτησαν. Έπινα βέβαια το άπειρο γάλα...σχεδόν λίτρο. Μετά το μείωσα σε ένα φλιτζάνι και αν έτρωγα λίγο τυρί το μεσημέρι...Τα υπόλοιπα λαχανικά δεν επηρεάζουν...ούτε όσπρια ούτε τίποτα...μύθος είναι...δεν γίνεται να μην τρως όλα αυτά που λες...έτσι δε θα θήλαζε καμία...

 

 

καταρχήν εγώ το έκανα και το μωρό μου όχι απλώς έπαιρνε βάρος και μάλιστα παραπάνω από το κανονικό, αλλά και οι κολικοί κόπηκαν μαχαίρι.

 

Και πιστέψτε με δεν πείνασα και δεν στερήθηκα βιταμινών ούτε μία μέρα. Υπάρχουν πολλά άλλα που μπορούμε να φάμε.

Επίσης θα ήθελα να αναφέρω ότι δεν ενοχλούν όλες αυτές οι τροφές όλα τα μωρά που θηλάζουν, αλλά κάθε μωρό είναι διαφορετικό και αν έχει κολικούς και μειώσετε τις παραπάνω τροφές θα δείτε τη διαφορά.

ADAMAKI

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να αναιρέσω αυτά που λες, αυτό που θα πρότεινα, χωρίς να είμαι ειδική, θα ήταν μια μητέρα που θηλάζει και έχει πρόβλημα κολικών το μωρό της να κοψει αρχικά τα πολλά γαλακτοκομικά, κυρίως αγελαδινής προέλευσης,εως και τελείως. Αν δεν δει διαφορά να κόψει και άλλα πράγματα...π.χ. χόρτα, εσπεριδοειδή κτλ...βλέποντας και κάνοντας.

 

Πάντως σίγουρα το ίδιο παιδί που έχει κολικούς, αν επινε ξένο γάλα θα είχε πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα...και το κατσικίσιο και το σόγιας δεν δίνουν πάντα λύση... :wink:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχει κατσικίσιο γάλα το σούπερ μάρκετ;;;

δεν ψωνίζουμε απο το ίδιο....

 

Εμείς που θηλάζουμε δεν είχαμε σχεδόν καθόλου κολικούς... :D

 

 

 

 

Εχουμε κατσικισιο γαλα στο super market αλλα οπως βλεπεις ειμαι Χανια,μαλλον πατριωτακι ειναι το adamaki. :roll:

 

 

Nα σημειωσω οτι ειναι ασυμφωρο 2,30ευρω τι λιτρο :?:?

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχει κατσικίσιο γάλα το σούπερ μάρκετ;;;

δεν ψωνίζουμε απο το ίδιο....

 

Εμείς που θηλάζουμε δεν είχαμε σχεδόν καθόλου κολικούς... :D

 

 

 

 

Εχουμε κατσικισιο γαλα στο super market αλλα οπως βλεπεις ειμαι Χανια,μαλλον πατριωτακι ειναι το adamaki. :roll:

 

 

Nα σημειωσω οτι ειναι ασυμφωρο 2,30ευρω τι λιτρο :?:?

 

Έπεσες διάνα. Το θέμα είναι ότι εσύ μπορείς να βρείς το κατσικίσιο γάλα και από κάποια που έχει κατσίκα, ενώ εδώ στην Αθήνα μόνο όποτε έχει το σούπερ μάρκετ.

ADAMAKI

Link to comment
Share on other sites

Παει τωρα μια εβδομαδα που δυναμωσαν οι κολικοι :cry: ,ξεκινησαν 3-4η εβδομαδα και συνεχιζονται......

 

Ειμαι σε απογνωση,τα'χω παιξει το μωρο ξεκιναει απο τις 9 το πρωι και σταματαει στις 11 το βραδυ με αποκορυφωση απο τις 8-11 εκει τα δινει ολα για ολα στο κλαμα :cry: .

 

Σε προηγουμενες σελιδες διαβασα κατι για παλλινδρομηση,αυτο δεν ειναι οταν κανει γουλιες και εμετους μετα το φαγητο??? Εμενα δεν εχει κανει ουτε εμετο ουτε και γουλιες ως τωρα,σημαινει στα σιγουρα οτι δεν εχει παλλινδρομηση?

Η παιδιατρος για τα κλαματα μας ειπε οτι πιθανον να πειναει :evil: .Αν επινε αγελαδινο το πιο πιθανο ειναι να μας ελεγε οτι εχει κολικους. :evil:

 

Παιδια ποτε σταματησαν οι κολικοι στα δικα σας παιδια? Ετσι για να περνουμε κουραγιο εμεις οι νεοι γονεις. :(

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η παιδιατρος για τα κλαματα μας ειπε οτι πιθανον να πειναει :evil: .Αν επινε αγελαδινο το πιο πιθανο ειναι να μας ελεγε οτι εχει κολικους. :evil:

 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις από μόνη σου τι παιδιάτρο έχεις.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρια μου υπομονή :( Ολες , σχεδον , τα περάσαμε . Βολτες , αγκαλίτσες και ...υπομονή . Δεν εχει πολλες λυσεις !

Βεβαια λιγο μασαζάκι στην κοιλίτσα , καλο ρέψιμο και ασκησεις με τα ποδαράκια βοηθάνε οσο να ναι .

 

Στον 3ο μηνα πιστευω θα φυγουνε , εμας τοτε σταματησαν τελειως . Κουράγιο κοριτσάκι :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω για την παιδιατρο μου οτι δεν ειναι και φανατικη του θηλασμου (το ιδιο που της κανει) αλλα δυστηχως δεν υπαρχει και κανενας απ'οσο ξερω στα Χανια που να τον υποστηριζει κιολας :( .

 

Αν δεν υπηρχε αυτο το φορουμ και το βιβλιο της Αννας Πατσουρου θα ειχα σταματησει να θηλαζω πολυ καιρο πριν και θα θηλαζα και λαθος (5-10 λεπτα απο το στηθος και μετα μπουκαλι ,οπως κανουν ολες οι γνωστες μου).

 

Λαμπρινη μετραω μια μια τις μερες μεχρι να συμπληρωθει ο τριτος μηνας,Παναγια μου και Χριστε μου πως θα αντεξω :( .Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια !

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κατά τύχη μπήκα στο ποστ αυτό αλλά πρέπει να σας πω ότι αν το είχα βρει όταν είχε το δικό μωρό κολικούς θα είχα σωθεί! Τουλάχιστον θα ήξερα ότι δεν ήμουν μόνη.

 

εγώ είχα δοκιμάσει τα πάντα από διατροφή να σταματήσω, να αρχίσω, και τελικά κατάλαβα ότι δεν πιάνει τίποτα. Στο δικό μου παιδί. Δεν σας λέω πότε σταμάτησαν οι δικοί μας κολικοί γιατί θα σας αποθαρρύνω. Αυτό που θα σας πω είναι ότι περνάνε! Και μετά δεν θυμάστε τίποτα.

 

ΔΟκιμάστε βόλτες με το μωρό μπρούμυτα στο μπράτσο σας, βόλτες με το αυτοκίνητο (σωτήριες κοιμούντια σίγουρα και μπορείτε να ξεκλέψετε και λίγο χρόνο για κανένα καφεδάκι), εξαερηστήρας (εγώ τον έβαζα στο ρηλαξ και πάνω στις εστίες της κουζίνας και κάτι γινόταν -όχι πάντα) και ξάπλωμα το μωρό γυμνό πάνω στη γυμνή κοιλιά σας.

 

Αυτά... και πολλή ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παει τωρα μια εβδομαδα που δυναμωσαν οι κολικοι :cry: ,ξεκινησαν 3-4η εβδομαδα και συνεχιζονται......

 

Ειμαι σε απογνωση,τα'χω παιξει το μωρο ξεκιναει απο τις 9 το πρωι και σταματαει στις 11 το βραδυ με αποκορυφωση απο τις 8-11 εκει τα δινει ολα για ολα στο κλαμα :cry: .

 

Σε προηγουμενες σελιδες διαβασα κατι για παλλινδρομηση,αυτο δεν ειναι οταν κανει γουλιες και εμετους μετα το φαγητο??? Εμενα δεν εχει κανει ουτε εμετο ουτε και γουλιες ως τωρα,σημαινει στα σιγουρα οτι δεν εχει παλλινδρομηση?

Η παιδιατρος για τα κλαματα μας ειπε οτι πιθανον να πειναει :evil: .Αν επινε αγελαδινο το πιο πιθανο ειναι να μας ελεγε οτι εχει κολικους. :evil:

 

Παιδια ποτε σταματησαν οι κολικοι στα δικα σας παιδια? Ετσι για να περνουμε κουραγιο εμεις οι νεοι γονεις. :(

 

 

 

Σχετικά με τους κολικούς αναφέρω κάτι που έχω διαπιστώσει με παρότρυνση της παιδιάτρου μας.

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=443760#443760

Το σίγουρο είναι οτι ο γίος μας που είχε τις ίδιες αντιδράσεις βρέθηκε τελικά ότι είχε Ιωσινοφιλική Οισοφαγίτιδα. Ούτε η παλινδρόμηση ούτε η οισοφαγίτιδα έχουν απαραίτητα εμφανείς αναγωγές. Ο γιός μας δεν έκανε εμέτους αλλά μπορούσαμε κάποιες φορές να ακούσουμε την αναγωγή, δηλαδή υγρά να ανεβαίνουν από τον οισοφάγο και να ξανακατεβαίνουν με την κατάποση. Ο βήχας πολλές φορές είναι επίσης ένδειξη ΓΟΠ. Πολλοί γιατροί παρεξηγούν και χορηγούν φαρμακευτική αγωγή για ιώσεις του αναπνευστικού, εισπνοές κτλ. Θεωρούν οτι ο βήχας προέχερψεται από λοίμωξη κτλ. Όμως όταν μια αθόρυβη κρίως αναγωγή δεν επιστρέψει όλη στο στομάχι μέσω του οισοφάγου αλλά εισαχθεί στον φάρυγγα τότε έχουμε έναν μικρό "πνιγμό" που εκδηλώνεται με βήχα. Για τον λόγο αυτό και επειδή τα υγρά που ανεβαίνουν είναι όξινα δημιουργούν μια βραχνάδα αφού ενδέχεται να επιρεάσουν τις φωνητικές χορδές. :wink: Άλλο ένα μικρό δείγμα ΓΟΠ, οι συχνές βραχνάδες.

 

 

 

Μαρία αυτά που γράφω δεν είναι για να σε τρομάξουν.

Απλά με αφορμή το ερώτημά σου γράφω κάποια πράγματα που γνωρίζω μήπως και βοηθηθεί ο οποιοσδήποτε στο forum.

Έως τους 3 πρώτους μήνες δικαιολογούνται κολικοί. Από τον 3-6 ανυσηχούν χωρίς όμως να αποκλείονται. Πάντα υπάρχει όμως η πιθανότητα ακόμα και στους 3 πρώτους μήνες να συνηπάρχει άλλο θέμα, αλλεργίας στο γάλα, κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα.Ο γιος μου ειναι 51 ημερων και εδω και τρεις βδομαδες εχει πολλα πονοκια κωλικους,Η παιδιαρτος μου ειπε να του δωσω το infacolic,για να τους περασει πιο ανωδηνους διοτι εχει ομφαλοκυλη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Είμαι καινούργια στο site και μπορεί να μην κάνω και την δημοσίευση σωστά! Ελπίζω πάντως να φτάσει στα μάτια σας!!!

Είμαι και εγώ μια νέα χαζομαμά. Η μικρή μου γεννήθηκε στις 22 Αυγούστου και είναι πλέον 4,5 μηνών. Πέρασαμε και εμείς από αυτό το δραματικό στάδιο των κολικών και μπορώ να πω ότι ήμασταν σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης. Ευτυχώς για μας κράτησε 1,5 μήνα(από 10 ημερών μέχρι 2 μηνών περίπου), αλλά δυστυχώς ήταν σε πολύ ΟΥΑΟΥ κατάσταση. Η μικρή έκλαιγε όλη τη μέρα, όλες τις ώρες, ανεξάρτητα από το τί γάλα έπινε (θήλαζα και έδινα και συμπλήρωμα) και το τί γιατροσόφια της κάναμε (ακούς τα διάφορα αυτή τη περίοδο). Είχαμε δοκιμάσει τα πάντα...ζεστά πανακια στη κοιλίτσα, χαμομήλια, χάδια, μπρούμυτα, κωλοτούμπες..ναι!!! καλά ακούσατε κωλοτούμπες. Μας έδειξαν μέχρι και μια ειδική κωλοτούμπα που πιάνεις το παιδί από τα πόδια και το γυρίζεις. Με αυτό το τρόπο και καλά τεντώνουν τα αντεράκια του και απελευθερώνονται τα αέρια. Τίποτα δεν έδειχνε να την ανακουφίζει εκτός από το να την έχουμε αγκαλιά στον ώμο και να κόβουμε χιλιόμετρα μέσα στο σπίτι. Κοντέψαμε να τρελαθούμε!Τελικά αυτό που κατάλαβαμε ήταν ότι πρέπει να το πάρεις απόφαση ότι μέχρι να περάσουν οι κολικοί το μωρό θα κλαίει απαρηγόρητο και δεν θα φταίς εσύ αλλά ούτε και μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα για να το βοηθήσεις!Η αλήθεια είναι ότι γίνεσαι λίγο πιο χοντρόπετσος στο κλάμα με την καθημερινή και πολύωρη τριβή σε αυτό (είναι το λεγόμενο στάδιο "...λίγο πριν το Δαφνί".Τώρα πλεόν βέβαια δεν θυμόμαστε τίποτα από αυτά, και μας αποζημιώνει για αυτά που περάσαμε, καθε μέρα με τα γελάκια της (...ή μήπως μας προετοιμάζει για τα δόντια???)

ο μπεμπης μου απο 40 ημερων είχε κολικούς, τώρα 3,5 μηνών λες και χειροτέρεψε η κατάσταση.Το κακό είναι ότι πονά μετά το γάλα και το ακόμη χειρότερο είναι ότι δε πίνει γάλα κανονικά διότι του προκαλεί έντονους κολικούς όλο το 24ωρο.Δηλαδή ουρλιάζει όταν έρχεται η ώρα του φαγητού και δεν έβαλε και βάρος καλό αυτόν τον μήνα.έτσι ήσασταν κι εσείς?τα υποαλλεργικά γάλατα που βελτιώνουν την κατάσταση δε τα πίνει.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς υποφέραμε για τουλάχιστον 4 μήνες!!¨Οταν άνοιγε αυτά τα ματάκια μέχρι να τα ξανακλέίσει δεν σταματούσε το κλάμα!Ειδικά το βράδυ μπορεί να ήταν ξύπνιος κάθε φορά για 2 ώρες συνεχόμενες! Με πολύ τέντωμα χέρια πόδια και γοερό κλάμα!Εγώ χόρευα με κλασική μουσική για κανένα δίωρο.Χτυπούσα κάτι 2-4 το βράδυ με το μωρό στο μάρσιπο... :shock: που νόμιζα κάποια στιγμή ότι θα πέσω από την αυπνία..Ηρεμούσε όμως!

Ούτε ο Παβαρότι δεν θα έχει χορέψει τόσο κλασική μουσική στη ζωή του!!!! :lol::lol::lol::lol:

 

ΥΓ. Κάποια φίλη μου μου είπε τότε: βρε παιδί μου γιατί δεν βάζεις κανέναν Χατζηγιάννη ή κανέναν Πλούταρχο ή τελοσπάντως κάποιον που να σου αρέσει κι εσένα να το ευχαριστιέσαι κι εσύ τουλάχιστον;;;; :lol::lol::lol:

το μωρό έτρωγε κατά τη διάρκεια της ημέρας ενώ είχε κολικούς?
Link to comment
Share on other sites

Οταν το μωρό θηλάζει πέζει ρόλο και το τι τρώει η μητέρα. Κάποιες τροφές είναι δύσπεπτες για το μωρό. Καλύτερα να ρωτήσετε τον παιδίατρο.

κοριτσια εμενα την πειραζει το μοσχαρισιο κρεας ειδικα αν ειναι βαρια μαγειρεμενο.το γραφω γιατι δεν θα πηγαινε ποτε το μυαλο μου.ευτυχως μου το ανεφερε ο παιδιατρος.τωρα ειμαι στη τσιτα να δω τι απο τη διατροφη μου την πειραζει. δεν φαινεται να εχει κολικους καθε μερα, και οταν ειναι αγκαλιτσα συνηθως ειναι ηρεμη, αλλα το μοσχαρι την πεθανε τη φουκαριαρα μου! αυτο που σκεφτηκα ειναι να κραταω ημερολογιο για να βρω μια ακρη με τις αντιδρασεις της και να εχω εικονα. ομολογω οτι τσινισα οταν μου το προτεινε ο παιδιατρος αλλα εχει αποτελεσμα γιατι ειναι πρακτικα αδυνατο να θυμαμαι και να μπορω να βγαλω συμπερασματα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα τα αγελαδινά προιόντα που καταναλώνει η μαμά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πειράζουν τα μωρά. Γάλα, τυρί, μοσχαρίσιο κρέας κλπ. Οι παιδίατροι συνήθως δεν ξέρουν πολλά για το θηλασμό με αποτέλεσμα να βάζουν τις μητέρες να κάνουν εξαντλητικές δίαιτες αποκλείοντας αρκετές τροφές που ίσως (κατ' αυτούς) πειράζουν τα μωρά. Η αλήθεια είναι ότι η μητέρα όταν θηλάζει πρέπει να έχει ισορροπημένη διατροφή που να περιλαμβάνει όλες τις τροφές. Αν υπάρχει πρόβλημα με το μωρό (κολικοί, αλλεργίες, αίμα στα κακά κλπ) τα μόνα υπέυθυνα τις περισσότερες φορές είναι τα αγελαδινά προιόντα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

ομοιοπαθής!!!!!!!!! 3,5-4 μήνες κλάμα 24 ώρες το 24ωρο!!!!!!!!!

Κριμα που δεν ειχα ανακαλύψει αυτο το site τότε-θα ηταν μεγαλη παρηγορια.Στο τσακ γλυτωσα το τρελλάδικο!!!!!!!!!!!

 

χαρα στο κουραγιο σου! θα μου πεις και τι να κανεις? εγω κοβω βολτες και κλαιω κι εγω μαζι, και φαντασου οτι ειναι το δευτερο και οσο ναναι ειμαι πιο "χοντροπετση". το προβλημα επισης ειναι οτι καθε φορα που κλαιει η μπεμπα σκαναρω τι εφαγα και καθε μερα ισχυουν και διαφορετικα πραγματα. Δηλαδη: τη μια μερα τρωω χορτα γλυκα ,κανενα προβλημα. Την επομενη τρωω χορτα αγρια πλανταζει στο κλαμα. Τι να φαω και τι οχι δεν ξερω. το μαγειρεμα εχει γινει σταυρολεξο για δυνατους λυτες. ο,τι τρωω με τρωει σκεφτομαι μηπως την πληρωσει το μωρο- και η μεση μου -μετα. απο τη μια δεν εχω καμια διαθεση να κανω πειραματα για να βρω τι μπορει να την πειραζει αλλα υποτιθεται οτι η θηλαζουσα πρεπει να τρωει υγιεινα, οποτε δεν ειναι ακριβως λυση να κοψω ολα τα χορταρικα.

μου φαινεται μολις τελειωσει αυτη η ιστορια εγω θα εχω επιθυμησει τοσο τα λαχανικα που θα ζηταω χορτα εκει που οι φυσιολογικοι ανθρωποι ζητανε πιτσες ή σοκολατες.

αχ τι τραβαμε !!! αλλα αξιζει τον κοπο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια εμενα με ειχε σωσει μια φιλη φαρμακοποιος η οποια ειχε και αυτη μωρο και μου ειπε οτι το γλυκανισο ειναι ενα και ενα για τους κολικους .Πηρα απο το super market ενα κουτακι και εβραζα λιγο το σουρωνα με βαμβακι και το εριχνα στο χαμομηλι ή στο κιντερντε και ειδα μεγαλη διαφορα , αργοτερα το ακουσα και απο μια γρια να λεει οτι τ απαλια τα χρονια στα μωρα εδιναν γλυκανισο για τους κολικους :lol:

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το γλυκάνισο είναι ό,τι καλύτερο για το μωρό. Το ηρεμεί απίστευτα και περνάει απευθείας στο γάλα όταν το πίνει η μαμά (στη περίπτωση του θηλασμού). Στη περίπτωση που πίνει ξένο γάλα το μωράκι, τότε ένα πολύ καλό ρόφημα είναι ο μάραθος ...το χρησιμοποιώ συνέχεια και το μωράκι μου είναι πια πολύ ήρεμο !!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...