Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κιρσοκήλη ( χειρουργείο , θεραπεία )


Recommended Posts

αααα!!!να σου πω και κατι που ξερω......μην το λες οτι μαλλον εχει προστατιτιδα γιατι ακου.....η κηρσοκηλη δημιουργει μια λιμνη αιματος σωστα???(σας τα πε φανταζομε ο γιατρος)...ενα στασιμο λοιπον αιμα εκει μπορει να δειξει απο σο μας ειπε ο γιατρος υψηλα πυοφαιρια γιατι και κεινο φλεγμονη θεωρειτε...συνεπως...αν πριν την επεμβαση κανατε θεραπεια για μικροβια κλπ τοτε τα υπολοιπα οφειλοντε στην κηρσοκηλη...αρα???αποσα ξερω και καταλαβενω δεν νομιζω να χει κατι αλλο ο δικος σου εφοσον το αντιμετωπισε πριν!!!!!ποτε θα παρετε αποτελεσματα?

 

Όπως τα λες είναι ακριβώς. Τώρα μου έλυσες την απορία μάλλον με τα πυοσφαίρια. ;)

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 182
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όπως τα λες είναι ακριβώς. Τώρα μου έλυσες την απορία μάλλον με τα πυοσφαίρια. ;)

 

:-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D:grin:ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ!!!ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΚΑΤΑ ΛΕΞΗ.....γιαυτον τον λογο εμεις την πατησαμε....θεωρησε αρχικα πως τα υψηλα πυοσφαιρια οφειλοταν στην κηρσοκηλη....εκανε την επεμβαση και τωρα που ειδε οτι τα πυοσφαιρια επειδηνωθηκαν μιλαει για προστατιτιδα...παντως η προστατιτιδα (και καθε ειδους φλεγμονη)και το παλιοτσιγαρο ειναι αυτα που δεν τα αφηνουν να κινηθουν εξου και η χαμηλη κινητικοτητα!!!πω πωωωω γιατρος θα γινω πια με τοσα που εμαθα!!!:P

Link to comment
Share on other sites

:-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D:grin:ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ!!!ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΚΑΤΑ ΛΕΞΗ.....γιαυτον τον λογο εμεις την πατησαμε....θεωρησε αρχικα πως τα υψηλα πυοσφαιρια οφειλοταν στην κηρσοκηλη....εκανε την επεμβαση και τωρα που ειδε οτι τα πυοσφαιρια επειδηνωθηκαν μιλαει για προστατιτιδα...παντως η προστατιτιδα (και καθε ειδους φλεγμονη)και το παλιοτσιγαρο ειναι αυτα που δεν τα αφηνουν να κινηθουν εξου και η χαμηλη κινητικοτητα!!!πω πωωωω γιατρος θα γινω πια με τοσα που εμαθα!!!:P

 

Το τσιγάρο ο δικος μου δεν το κόβει γμτ:twisted:. Θα τον απειλήσω μου φαίνεται.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το τσιγάρο ο δικος μου δεν το κόβει γμτ:twisted:. Θα τον απειλήσω μου φαίνεται.

 

εμενα ο καλος μου απο την ωρα που φυγαμε απο το γιατρο χτες δεν καπνισε...ειπε θα το κοψει και θα το κανει!!πιστεψε με επηρεαζει απιστευτα την κινητικοτητα...συγκεκρημενα ο γιατρος του ειπε χθες θες να κανουμε ενα πειραμα?κοψε για λιγο το τσιγαρο...να κανουμε ενα σπερμοδιαγραμμα να δεις την διαφορα!!ναι ναι δυστυχως...δεν ξερω αν αυτο ισχυει σε ολους τους αντρες η μονο σε αυτους που αντιμετωπισαν καποια θεματα (οπως κηρσοκηλη) και απλα πρεπει αν ναι πολυ προσεκτικοι στα ολα τους!!!

αν δεν μπορει να το κοψει τελειως ας το ελλατωσει....αλλα και απο την αλλη μωρε μην τον πιεζεισ τοσο...τοσα περναν κιαυτοι....εμενα ο δικος μου αλλαξε την διατροφη και ειναι τοσο απολυτος σαυτο!!!!υστερα χαπια εξετασεις γιατροι αμαν πια!!!!ασε το ψυχολογικο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα ο καλος μου απο την ωρα που φυγαμε απο το γιατρο χτες δεν καπνισε...ειπε θα το κοψει και θα το κανει!!πιστεψε με επηρεαζει απιστευτα την κινητικοτητα...συγκεκρημενα ο γιατρος του ειπε χθες θες να κανουμε ενα πειραμα?κοψε για λιγο το τσιγαρο...να κανουμε ενα σπερμοδιαγραμμα να δεις την διαφορα!!ναι ναι δυστυχως...δεν ξερω αν αυτο ισχυει σε ολους τους αντρες η μονο σε αυτους που αντιμετωπισαν καποια θεματα (οπως κηρσοκηλη) και απλα πρεπει αν ναι πολυ προσεκτικοι στα ολα τους!!!

αν δεν μπορει να το κοψει τελειως ας το ελλατωσει....αλλα και απο την αλλη μωρε μην τον πιεζεισ τοσο...τοσα περναν κιαυτοι....εμενα ο δικος μου αλλαξε την διατροφη και ειναι τοσο απολυτος σαυτο!!!!υστερα χαπια εξετασεις γιατροι αμαν πια!!!!ασε το ψυχολογικο....

 

Δεν τον πιέζω καθόλου μα καθόλου. Είδα κι έπαθα να τον πείσω να κάνει το 1ο σπερμοδιάγραμμα. Το τι τράβηξα,άστα να πάνε.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Και εμεις ιδιο προβλημα ειχαμε μετα απο εναμιση χρονο προσπαθειων και μετα απο την επιμονη του γυναικολογου μου οτι δεν εχω κανενα προβλημα αρχισαμε τον γολγοθα των εξετασεων του αντρουλη μου.αφου πεσαμε σε εναν κακιστο γιατρο αφου χαλασαμε πολλα χρηματα σε εξετασεις αφου μαθαμε την 0% κινητικοτητα και τον χαμηλο αριθμο σπερματοζωαριων αρχισε η απογοητευση κη στεναχωρια.ο αντρας μου χαλια ψυχολογια εγω να κλαιω κρυφα ασε ενα δραμα τελικα βρεθηκε στο δρομο μας ενας πολυ καλος γιατρος ανακαλυψε κιρσοκηλη 3ου βαθμου μεσα σε μια βδομαδα εκανε εγχειρηση τον ιουνιο που μας περασε εκανε σπερμοδιαγραμμα αφου περασαν 3 μηνες απο την επεμβαση τα αποτελεσματα θεαματικα....φτασαμε να εχουμε κινιτηκοτητα και μετα απο 6 ωρες κατι που φανταζε απιθανο τωρα απλα περιμενουμε να μας ερθει το ευχαριστο.αντε να δουμε.....να δεις που ολα καλα θα πανε απλα χρειαζεται υπομονη και πολλα ψυχικα αποθεματα....

 

Επειδη ειμαστε και εμεις στην ιδια κατασταση, ειναι ευκολο να μου πεις τι ηλικια ειχε ο συζυγος σου οταν πραγματοποιησε την εγχειρηση. Διαβαζω πολλα αρνητικα και εχω τις επιφυλαξεις μου.

Σε εσας τελικα λειτουργησε το ολο θεμα θετικα, καταφερατε το πολυποθητο;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Επειδη ειμαστε και εμεις στην ιδια κατασταση, ειναι ευκολο να μου πεις τι ηλικια ειχε ο συζυγος σου οταν πραγματοποιησε την εγχειρηση. Διαβαζω πολλα αρνητικα και εχω τις επιφυλαξεις μου.

Σε εσας τελικα λειτουργησε το ολο θεμα θετικα, καταφερατε το πολυποθητο;

 

Καλημέρα.Είμαι η oly75 και είμαι καινούργια στο forum.Και εμείς είμαστε στην ίδια περίπτωση.Το Νοέβριο του 2013 έκανε ο σύζυγός μου εγχείρηση κιρσοκήλης.Έχουν περάσει 2 χρόνια και δε βλέπουμε βελτίωση.Γενικά έχει ολιγοασθενοσπερμία.Δοκιμάσαμε πολλές θεραπείες αλλά τίποτα.Αύριο θα πάμε ξανά στον ουρολόγο.Η κινητικότητα είναι χάλια όπως και έχει και πολλές ανώμαλες μορφές.Πριν ένα χρόνο είχαμε μία φυσιολογική σύλληψη αλλά δυστυχώς κατέληξε σε έκτοπη.Επίσης και 2 αποτυχημένες εξωσωματικές που δε φτάσανε σε εμβρυομεταφορά.Τί να πω.Πάντως μετά από την εγχείρηση δεν είναι και πολλές οι πιθανότητες να βελτιωθεί το σπέρμα.Απλά ο ουρολόγος μας είχε πει ότι θα χειροτέρευε.Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσετε.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπερα κοριτσια.

Επαναφερω το θεμα γιατι εχω μια απορια σχετικα με την κιρσοκηλη.

Με τον αντρα μου εχουμε ενα παιδακι 4,5 ετων το οποιο συνελαβα φυσιολιγικα μετα απο 2 χρονια ακαρπων προσπαθειων περιπου (δεν ξερω αν βοηθησε και μια υστεροσκοπηση που χρειαστηκε να κανω).

Να αναφερω εδω οτι αρκετα πριν την συλληψη ειχε γινει ενα σπερμοδιαγραμμα το οποιο ειχε δειξει προβλημα κινητικοτητα.

Τωρα ειμαστε σε φαση που προσπαθουμε πανω απο δυο χρονια.

Πριν απο 6 μηνες βρεθηκε κιρσοκηλη στον αριστερο ορχι.

Η ερωτηση λοιπον ειναι αν υπαρχει πιθανοτητα να προυπηρχε η κιρσοκηλη (και τελικα με αυτη να επιτευχθηκε φυσιολογικη συλληψη) ή καποια στιγμη να προεκυψε. Δλδ η κιρσοκηλη ειναι κατι που εχεις ή κατι που αποκτας; Να πω οτι ο αντρας μου παντα εκανε βαριες και δυσκολες δουλειες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.

Επαναφερω το θεμα γιατι εχω μια απορια σχετικα με την κιρσοκηλη.

Με τον αντρα μου εχουμε ενα παιδακι 4,5 ετων το οποιο συνελαβα φυσιολιγικα μετα απο 2 χρονια ακαρπων προσπαθειων περιπου (δεν ξερω αν βοηθησε και μια υστεροσκοπηση που χρειαστηκε να κανω).

Να αναφερω εδω οτι αρκετα πριν την συλληψη ειχε γινει ενα σπερμοδιαγραμμα το οποιο ειχε δειξει προβλημα κινητικοτητα.

Τωρα ειμαστε σε φαση που προσπαθουμε πανω απο δυο χρονια.

Πριν απο 6 μηνες βρεθηκε κιρσοκηλη στον αριστερο ορχι.

Η ερωτηση λοιπον ειναι αν υπαρχει πιθανοτητα να προυπηρχε η κιρσοκηλη (και τελικα με αυτη να επιτευχθηκε φυσιολογικη συλληψη) ή καποια στιγμη να προεκυψε. Δλδ η κιρσοκηλη ειναι κατι που εχεις ή κατι που αποκτας; Να πω οτι ο αντρας μου παντα εκανε βαριες και δυσκολες δουλειες.

 

Γεια σου b.hope! Κι ο δικος μου εχει κιρσοκηλη και απο οτι ξερω ειναι κατι που ειτε το εχεις απο παλια ειτε το απεκτησες προσφατα. Κι εμας μας προκαλει μια μειωση στην κινητικοτητα αλλα με μια καλη διατροφη θεωρω οτι αντισταθμιζεται το προβλημα. Κι εμεις συλλαβαμε φυσιολογικα επειτα απο πεντε μηνες και τωρα ειμαστε στην προσπαθεια για το δευτερο.

Σου ευχομαι να τα καταφερετε πολυ συντομα!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου b.hope! Κι ο δικος μου εχει κιρσοκηλη και απο οτι ξερω ειναι κατι που ειτε το εχεις απο παλια ειτε το απεκτησες προσφατα. Κι εμας μας προκαλει μια μειωση στην κινητικοτητα αλλα με μια καλη διατροφη θεωρω οτι αντισταθμιζεται το προβλημα. Κι εμεις συλλαβαμε φυσιολογικα επειτα απο πεντε μηνες και τωρα ειμαστε στην προσπαθεια για το δευτερο.

Σου ευχομαι να τα καταφερετε πολυ συντομα!

 

Rosali μου σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

Εσεις το ανακαλυψατε πριν κανετε το παιδακι σας;

Ρωταω γιατι εμεις την ανακαλυψαμε μετα το παιδι και δεν ξερω αν προυπηρχε και να καταλαβω εαν τελικα μπορει να επιτευχθει εγκυμοσυνη με εγκυμοσυνη.

Απο οτι εχω διαβασει βελτιωση βλεπεις μονο με χειρουργειο αν και σε αυτο παιζει ρολο η ηλικια.

Καλες προσπαθειες και σε σενα!

Link to comment
Share on other sites

Rosali μου σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

Εσεις το ανακαλυψατε πριν κανετε το παιδακι σας;

Ρωταω γιατι εμεις την ανακαλυψαμε μετα το παιδι και δεν ξερω αν προυπηρχε και να καταλαβω εαν τελικα μπορει να επιτευχθει εγκυμοσυνη με εγκυμοσυνη.

Απο οτι εχω διαβασει βελτιωση βλεπεις μονο με χειρουργειο αν και σε αυτο παιζει ρολο η ηλικια.

Καλες προσπαθειες και σε σενα!

 

Ναι. Το ανακαλυψαμε πριν την εγκυμοσυνη. Παντως μην αγχωνεσαι τοσο με την κιρσοκηλη. Αν το σπερμοδιαγραμμα ειναι μεσα στα φυσιολογικα ορια ειστε οκ. Κι εμεις το σπερμοδιαγραμμα κοιταμε. Οσο για το χειρουργειο, νομιζω οτι στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν εχει αποτελεσματα αλλα καλυτερα να ρωτησεις εναν ουρολογο που θα δει συγκεκριμενα την περιπτωση σας. Καλη επιτυχια!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Το ανακαλυψαμε πριν την εγκυμοσυνη. Παντως μην αγχωνεσαι τοσο με την κιρσοκηλη. Αν το σπερμοδιαγραμμα ειναι μεσα στα φυσιολογικα ορια ειστε οκ. Κι εμεις το σπερμοδιαγραμμα κοιταμε. Οσο για το χειρουργειο, νομιζω οτι στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν εχει αποτελεσματα αλλα καλυτερα να ρωτησεις εναν ουρολογο που θα δει συγκεκριμενα την περιπτωση σας. Καλη επιτυχια!

 

Καλα εμενα για χειρουργειο δεν το συζηταει καν. Και να σου πω ουτε εγω θελω να μπει στην διαδικασια. Ας μεινουμε με ενα παιδακι στην τελικη!

Καλη επιτυχια και σε εσας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας...Δεν ξέρω αν απευθύνομαι σε σωστό forum..αλλά αντιμετωπίζω ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα.

Έχω σχέση 3 χρόνια. 

Εδώ κ κάποιο διάστημα το αγόρι μου έκανε εξετάσεις και διαπιστώθηκε πως έχει κιρσοκήλη. Δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω, στεναχωρήθηκα πάρα πολύ. 

Θα κάνει εγχείρηση σε 1 με 2 μήνες. Ο πρώτος γιατρός που πήγε του είπε πως είναι κιρσοκήλη 1ου σταδίου. Ο 2ος γιατρός που πήγε για επιβεβαίωση στη Θεσσ/νίκη του είπε πως δεν έχει ξανά δει τέτοια μορφή τέτοιας κιρσοκήλης και ήταν μεγάλη. Δεν ξέρω τι να κάνω. Οι γονείς μου που τους έχω μιλήσει λένε πως δε διορθώνεται, και δύσκολα να διορθωθεί κ ότι δε θα μπορούμε να κάνουμε παιδιά. Άλλοι μου λένε πως διορθώνεται και μάλιστα έχει 70% επιτυχία. Εγώ που μίλησα με τον οικογενειακό μας γιατρό μου είπε πως δεν είναι τίποτα και αντιμετωπίζεται. Δεν ξέρω τι να πιστέψω. Είναι 22 χρονών και ο γιατρός είπε πως εφόσον θα κάνει τώρα την εγχείρηση δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και στο μέλλον θα μπορεί να τεκνοποιήσει. Τον αγαπώ πάρα πολύ και δεν μου περνάει καν από το μυαλό να τον αφήσω. Θα ήθελα να με κατατοπίσετε περί του θέματος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους!

Λοιπόν, το πρόβλημά μου ξεκίνησε στις αρχές του έτους όπου διαγνώστηκα με κιρσοκήλη στον αριστερό όρχη, μεταξύ δευτέρου και τρίτου βαθμού. 
Στην αρχή το πήρα αρκετά ψύχραιμα, καθώς πολλοί φίλοι και γνωστοί μου έχουν παρόμοιο πρόβλημα ή το έχουν χειρουργήσει στο παρελθόν.


Ακολούθησε επίσκεψη σε κορυφαίο και αναγνωρισμένο Χειρουργό Ουρολόγο όπου με έστειλε για εξετάσεις triplex και σπερμοδιαγράμματος, τα αποτελέσματα των οποίων έδειξαν:
Triplex: Επιβεβαίωση μεγέθους της κιρσοκήλης και φυσιολογικό μέγεθος όρχεων.

Σπερμοδιάγραμμα: Όγκος σπέρματος: 3 ml,  PH: 8,0, Αριθμός σπέρματος: 100.000/ml, Ολικός αριθμός σπέρματος: 300,000

 

Τα παραπάνω αποτελέσματα ομολογώ πως τρόμαξαν τον Ιατρό μου αλλά με ψυχραιμία και αισιοδοξία μου συνέστησε να χειρουργηθεί η κιρσοκήλη και μάλιστα άμεσα, καθώς εκεί απαίδωσε με βάση την εμπειρία του τα αποτελέσματα των εξετάσεων. Να σημειώσω εδώ πως από το triplex εντόπισε μια συρίκνωση (ατροφία) του αριστερού όρχη εξ' αιτίας της κιρσοκήλης το μέγεθος του οποίου μου είπε πως θα επανέλθει σταδιακά μετά την επέμβαση.

 

Φοβούμενος, προχώρησα στη χειρουργική αποκατάσταση της κιρσοκήλης, από το οποίο έχουν περάσει πλέον 3 μήνες.

Οι μετ' έπειτα οδηγίες του Γιατρού μου ήτανε μετά τους 6 μήνες να ξανά κάνω σπερμοδιάγραμμα και triplex και να με δει.

 

Σχεδόν μετά το χειρουργείο παρατήρησα πάλι μια διόγκωση των φλεβών στον αριστερό όρχη σαν πάλι να βγήκε κιρσοκήλη. Ο Γιατρός μου με καθυσήχασε πως είναι μετεγχειρηντικό και μέσα στο εξάμηνο θα υποχωρήσει. Περνώντας ο καιρός και γνωρίζοντας την πιθανότητα παλινδρόμησης της κιρσοκήλης, αποφάσισα από μόνος μου να πάω να κάνω ένα triplex όσχεου και να δω αν υπάρχει παλινδρόμυση του αίματος και συνάμα κιρσοκήλη ή αν αυτή η διόγκωση των φλεβών είναι όντως μετεγχειρηντικό αποτέλεσμα και έτσι να ησυχάσω και νε περιμένω άλλους 3 μήνες για το σπερμοδιάγραμμα.

Το τελευταίο triplex πράγματι έδειξε μια μικρή παλινδρόμυση του αίματος και καμία αλλαγή στο μέγεθος του αριστερού όρχη τον οποίο σύμφωνα με τον Χειρουργό μου, περίμενα να μεγαλώνει. Αποφάσισα να πάρω μια δεύτερη γνώμη από Χειρουργό Ουρολόγο Ανδρολόγο, ετσι επισκέφθηκα έναν εξαιρετικό Ιατρό ο οποίος είδε το ιστορικό μου, το νέο triplex, με εξαίτασε  και τον προβλημάτισε το αποτέλεσμα του πρώτου σπερμοδιαγράμματος αλλά και η ατροφία του όρχη όπου μου είπε πως την πρώτη κιρσοκήλη την είχα πολλά χρόνια, από την εφηβεία ακόμα, αυτό έφερε ως αποτέλεσμα το να μην αναπτυχθεί πλήρως και έτσι να έχει μήνει πλέον ατροφικός και κατά κάποιο τρόπο υπολειτουργεί μη δίνοντας καμία ελπίδα να μεγαλώσει πλέον (σ.σ είμαι 25 ετών).
Προχωρήσαμε σε εξετάσεις ορμονών FSH, LH, PRL και τεστοστερόνης με φυσιολογικά αποτελέσματα σε όλες. Όσο για την κιρσοκήλη που φαίνετα να υποτροπιάζει, θα κριθεί στο εξάμηνο από το χειρουργείο καθώς μπορεί να υποχωρήσει τελικά.

 
Από την πρώτη στιγμή είμαι πολύ φοβισμένος κυρίως για το σπερμοδιάγραμμα το οποίο περιμένω με αγωνία να δω να βελτιώνεται, αλλά και για τη συρίκνωση του όρχη όπου έχω μπερδευτεί με το εάν επανέλθει ή όχι, χώρια που αν έχει υποτροπιάσει η κιρσοκήλη φτου κι απ' την αρχή όλα με το χειρότερο, το χρόνο που θέλει το σπέρμα να δείξει βελτίωση..
 

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος στο παρελθόν παρόμοια αποτελεσάματα σπερμοδιαγράμματος, ατροφίας όρχη και αν ναι, τότε τι εξέλιξη είχατε;

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 19/11/2015 at 12:29 ΜΜ, oly75 είπε:

 

Καλημέρα.Είμαι η oly75 και είμαι καινούργια στο forum.Και εμείς είμαστε στην ίδια περίπτωση.Το Νοέβριο του 2013 έκανε ο σύζυγός μου εγχείρηση κιρσοκήλης.Έχουν περάσει 2 χρόνια και δε βλέπουμε βελτίωση.Γενικά έχει ολιγοασθενοσπερμία.Δοκιμάσαμε πολλές θεραπείες αλλά τίποτα.Αύριο θα πάμε ξανά στον ουρολόγο.Η κινητικότητα είναι χάλια όπως και έχει και πολλές ανώμαλες μορφές.Πριν ένα χρόνο είχαμε μία φυσιολογική σύλληψη αλλά δυστυχώς κατέληξε σε έκτοπη.Επίσης και 2 αποτυχημένες εξωσωματικές που δε φτάσανε σε εμβρυομεταφορά.Τί να πω.Πάντως μετά από την εγχείρηση δεν είναι και πολλές οι πιθανότητες να βελτιωθεί το σπέρμα.Απλά ο ουρολόγος μας είχε πει ότι θα χειροτέρευε.Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσετε.

Γειας σας.επειδη ταυτίστηκα με το πρόβλημα σας.θα ήθελα να μάθω αν είχατε κάποια Καλή εξέλιξη τελικά.κανατε κάποια θεραπεία μετεπειτα;;

Link to comment
Share on other sites

On 19/11/2015 at 12:29 ΜΜ, oly75 είπε:

 

Καλημέρα.Είμαι η oly75 και είμαι καινούργια στο forum.Και εμείς είμαστε στην ίδια περίπτωση.Το Νοέβριο του 2013 έκανε ο σύζυγός μου εγχείρηση κιρσοκήλης.Έχουν περάσει 2 χρόνια και δε βλέπουμε βελτίωση.Γενικά έχει ολιγοασθενοσπερμία.Δοκιμάσαμε πολλές θεραπείες αλλά τίποτα.Αύριο θα πάμε ξανά στον ουρολόγο.Η κινητικότητα είναι χάλια όπως και έχει και πολλές ανώμαλες μορφές.Πριν ένα χρόνο είχαμε μία φυσιολογική σύλληψη αλλά δυστυχώς κατέληξε σε έκτοπη.Επίσης και 2 αποτυχημένες εξωσωματικές που δε φτάσανε σε εμβρυομεταφορά.Τί να πω.Πάντως μετά από την εγχείρηση δεν είναι και πολλές οι πιθανότητες να βελτιωθεί το σπέρμα.Απλά ο ουρολόγος μας είχε πει ότι θα χειροτέρευε.Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσετε.

Επειδή ταυτίστηκα με το πρόβλημα σας,Κ με μια αποτυχημένη εξωσωματικη.θα ήθελα να μάθω αν είχατε κάποια θετική εξέλιξη.κανατε κάποια θεραπεία;;;;Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

On 11/18/2019 at 1:39 AM, sofoula18 said:

Επειδή ταυτίστηκα με το πρόβλημα σας,Κ με μια αποτυχημένη εξωσωματικη.θα ήθελα να μάθω αν είχατε κάποια θετική εξέλιξη.κανατε κάποια θεραπεία;;;;Ευχαριστώ. 

Καλημέρα.Όχι δυστυχώς δεν είχαμε καμία θετική εξέλιξη.13 ωοληψίες και 6 αρνητικές χοριακές.Απλά μας έχουν πει ότι στην εξωσωματική προσπερνάς το πρόβλημα στο σπέρμα.Υπάρχουν και μαζί με τη μικρογονιμοποίηση η μέθοδος PICSI και ΙΜSI.Τώρα για θεραπέια που λες,έπαιρνε μόνο βιταμίνες,κάποιο διάστημα πήρε τα profertil,μετά τα wellman και μετά τα spermotrend.Πάνω κάτω στα ίδια ήταν,απλά λίγο η κινητικότητα βελτιωνόταν.Αλλά όπως σου είπα ήταν οκ για εξωσωματική,τώρα θα μου πεις γιατί αποτύχαμε,εντάξει υπάρχουν σίγουρα και άλλα εκτός από το σπέρμα.Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, oly75 είπε:

Καλημέρα.Όχι δυστυχώς δεν είχαμε καμία θετική εξέλιξη.13 ωοληψίες και 6 αρνητικές χοριακές.Απλά μας έχουν πει ότι στην εξωσωματική προσπερνάς το πρόβλημα στο σπέρμα.Υπάρχουν και μαζί με τη μικρογονιμοποίηση η μέθοδος PICSI και ΙΜSI.Τώρα για θεραπέια που λες,έπαιρνε μόνο βιταμίνες,κάποιο διάστημα πήρε τα profertil,μετά τα wellman και μετά τα spermotrend.Πάνω κάτω στα ίδια ήταν,απλά λίγο η κινητικότητα βελτιωνόταν.Αλλά όπως σου είπα ήταν οκ για εξωσωματική,τώρα θα μου πεις γιατί αποτύχαμε,εντάξει υπάρχουν σίγουρα και άλλα εκτός από το σπέρμα.Καλή επιτυχία.

Ευχαριστώ που μου απάντησες.κ μεις τις ίδιες βιταμίνες.ναι όπως τα λες μπορεί να προχωρήσει κανονικα σε εξωσωματικη.αλλα δεν φτάσαμε σε εμβρυομεταφορα.πολυ ψυχοφθόρο συναίσθημα.που κάνατε εξωσωματικη;;

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, sofoula18 said:

Ευχαριστώ που μου απάντησες.κ μεις τις ίδιες βιταμίνες.ναι όπως τα λες μπορεί να προχωρήσει κανονικα σε εξωσωματικη.αλλα δεν φτάσαμε σε εμβρυομεταφορα.πολυ ψυχοφθόρο συναίσθημα.που κάνατε εξωσωματικη;;

Eμένα πάντως τον σύζυγο μου δεν τον είχαν βοηθήσει οι βιταμίνες ( κιρσοκήλη  και πολύ μέτριο έως κακό σπέρμα. Τον βοήθησε πολύ όμως ο βασιλικός πολτός! Είδαμε μεγάλη διαφορά στην ποιότητα του σπέρματος στις εξετάσεις. Δεν τον έπαιρνα από φαρμακείο , αλλά από κατάστημα με είδη μελισσοκομίας ή από μελισσοκόμο. Ελπίζω να πετύχετε σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, sofoula18 said:

Ευχαριστώ που μου απάντησες.κ μεις τις ίδιες βιταμίνες.ναι όπως τα λες μπορεί να προχωρήσει κανονικα σε εξωσωματικη.αλλα δεν φτάσαμε σε εμβρυομεταφορα.πολυ ψυχοφθόρο συναίσθημα.που κάνατε εξωσωματικη;;

εμείς είχαμε κάνει το χειρουργείο πριν τις εξωσωματικές, δεν υπήρξε βελτίωση όμως δεν χειροτέρευσε κιόλας. Εσείς αν επιτρέπεται σε τι φάση είστε?

 

Link to comment
Share on other sites

On 21/11/2019 at 5:11 ΜΜ, Yovanna είπε:

Eμένα πάντως τον σύζυγο μου δεν τον είχαν βοηθήσει οι βιταμίνες ( κιρσοκήλη  και πολύ μέτριο έως κακό σπέρμα. Τον βοήθησε πολύ όμως ο βασιλικός πολτός! Είδαμε μεγάλη διαφορά στην ποιότητα του σπέρματος στις εξετάσεις. Δεν τον έπαιρνα από φαρμακείο , αλλά από κατάστημα με είδη μελισσοκομίας ή από μελισσοκόμο. Ελπίζω να πετύχετε σύντομα!

Ένα από τα θρεπτικά συστατικά που υπάρχουν στο βασιλικό πολτό είναι το συνένζυμο Q10. Προσωπικά είμαι πολύ επιφυλακτική με τις πολυβιταμίνες τύπου profertil. Αυτές έδιναν και σ᾽εμάς όλοι οι ουρολόγοι και γυναικολόγοι μέχρι που πήγαμε σε κάποιον ειδικό σε ανδρολογικά θέματα και πολύ γνωστό στην Αθήνα. Εκείνος λοιπόν μας έδωσε συνένζυμο Q10 και κάτι ακόμα και όχι κάποια από τις γνωστές πολυβιταμίνες. Παίρναμε κι εμείς βασιλικό πολτό, γιατί το είχα διαβάσει κι εδώ, αλλά ουσιαστικά ανακαλύψαμε ότι αυτό που κάνει τη διαφορά είναι το συνένζυμο. Και είδαμε διαφορά με αυτά. 

Link to comment
Share on other sites

On 21/11/2019 at 5:11 ΜΜ, Yovanna είπε:

Eμένα πάντως τον σύζυγο μου δεν τον είχαν βοηθήσει οι βιταμίνες ( κιρσοκήλη  και πολύ μέτριο έως κακό σπέρμα. Τον βοήθησε πολύ όμως ο βασιλικός πολτός! Είδαμε μεγάλη διαφορά στην ποιότητα του σπέρματος στις εξετάσεις. Δεν τον έπαιρνα από φαρμακείο , αλλά από κατάστημα με είδη μελισσοκομίας ή από μελισσοκόμο. Ελπίζω να πετύχετε σύντομα!

Ευχαριστώ για την συμβουλή...θα το δοκιμάσουμε....είχατε επιτυχία μετέπειτα;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα , δεν γνωρίζω καν πως λειτουργεί το φόρουμ  Απλά γράφω το κείμενο και ελπίζω κάποια να μου απαντήσει 

ειμαστε υπογόνιμο Ζευγάρι , (Εγώ 34 ο σύζυγος 37) έχουμε κάνει 3 αποτυχημένες σπερματεγχυσεις και σκεφτόμαστε την εξωσωματική 

ο σύζυγος έχει κυρσοκηλη και χαμηλή κινητικότητα και εγώ «κουρασμένες»ωοθήκες.

θα ήμουν πολύ χαρούμενη αν μπορούσατε να μου πείτε εμπειρίες με θετικό αποτέλεσμα σε εξωσωματικές φυσικού κύκλου , η αν κάποια από σας είχε επιτυχία με φυσική σύλληψη και χαμηλή κινητικότητα , σχετικά με κυρσοκύλη συζύγου .

γιατρός είναι ο κος σφακιανούδης και επίσης είμαι πολύ φοβισμένη από όσα έχω ακούσει για τις εξωσωματικές και τα φάρμακα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...