Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κιρσοκήλη ( χειρουργείο , θεραπεία )


Recommended Posts

Τα αποτελέσματα της εγχείρησης δεν μπορούν να προβλεφθούν από πριν.Και εμείς όταν είδαμε ότι έχει κιρσοκήλη(2ου βαθμου,αριστερα) όλοι οι γιατροί μας είπαν ότι δεν μπορούν να ξέρουν αν θα έχουμε αποτελέσματα ή όχι.Εμείς τελικά δεν την κάναμε γιατί οι περισσότεροι γιατροί που πήγαμε μας είπαν ότι η αζωοσπερμία δεν έχει σχέση με την κιρσοκήλη.Επίσης επειδή ο σύζυγός μου είναι 35 χρονων μας είπαν ότι όσο μεγαλύτερος την κάνεις τόσο δυσκολότερα θα έχεις καλά αποτελέσματα.Ακόμα και να έχεις αποτελέσματα θα τα έχεις ύστερα από αρκετούς μήνες.Επομένως λόγω ηλικίας μας είπαν να κάνουμε κατευθείαν βιοψία.

Δεν θέλω όμως να σας επιρεάσω με την δική μας περίπτωση.Εμάς ήταν επλογή μας.Κάθε ζευγάρι όμως πρέπει να κάνει την δική του επιλογή.Ρωτώντας εδώ θα πάρεις πολλές απαντήσεις.Άλλες θετικές και άλλες αρνητικές.Να ξέρεις όμως πως τίποτα δεν είναι σίγουρο.Εκεί που υπάρχει ελπίδα μπορεί να έχεις άσχημα αποτελέσματα και στις περιπτώσεις που όλα είναι άσχημα τελικά τα αποτελέσμστα να είναι καλά.Κανένας δεν μπορεί από την αρχή να σου πει την εξέλιξη.Μόνο αν κάνεται την επέμαβαση θα είστε 100% σίγουροι για τα αποτελέσματα.

Και κάτι ακόμα.Η κιρσοκήλη έχει 3 βαθμούς και όχι 4.Έχω ψάξει πολύ το θέμα όταν ήθελα να δω τι θα κάνουμε.Είσαι σίγουρη για το 4ου βαθμού?

 

Ό,τι και να αποφασίσεται σας εύχομαι τα καλύτερα.

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 182
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγάπη μου να σε ρωτήσω κάτι με όλο το θάρρος......... ο άντρας σου πως αισθάνεται , πως ειναι , τι λεει?

 

 

Σωτηρία μου, η ψυχολογία του άντρα μου είναι πολύ επιβαρυμένη. Δεν θα ξεχάσω ποτέ την εκφρασή του όταν μας ανακοίνωσε ο γιατρός τα αποτελέσματα του πρώτου σπερμοδιαγράμματος. Πως χώρεσε τόσος πόνος και τόση απόγνωση μέσα στο βλέμα του... Είναι φοβερό να βλέπεις δυο μέτρα άντρα να καταρεεί. Τον τελευταίο χρόνο που εμφανίστηκε αυτή η κατάσταση έχει μαραθεί, έχει χάσει το γέλιο του, τον αυθορμητισμό του, την όρεξή του για την ζωή.

Όσο για μένα, μην τα ρωτάς καλύτερα. Εγώ πονάω διπλά. Πονάω για το όνειρο που ξεμακραίνει αλλά ακόμα περισσότερο πονάω για τον άντρα μου. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΠΟΝΑΕΙ Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ.

Πρίν λίγες μέρες που ανακαλύψαμε την κιρσοκήλη δεν σας κρύβω ότι χάρηκα. Χάρηκα πολύ. Ξαφνικά είδα ένα μικρό φως μπροστά μου μέσα στο απόλυτο σκοτάδι. Μου δημιουργήθηκε μια ελπίδα. Ποιός μπορεί να ζήσει χωρίς ελπίδα? Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να έχουμε αποτέλεσμα.

Εύχομαι να είναι ανοιχτοί οι ουρανοί και ο Θεούλης, που ξέρει πόσο πολύ αγαπάω τον άντρα μου, να ακούσει τις προσευχές μου και να μου τον φυλάει γερό, να μην ταλαιπωρηθεί πολύ με αυτή την ιστορία και να αποκτήσουμε και εμείς το δικό μας παιδάκι.

Εμείς οι δυο, σαν ένα ...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης επειδή ο σύζυγός μου είναι 35 χρονων μας είπαν ότι όσο μεγαλύτερος την κάνεις τόσο δυσκολότερα θα έχεις καλά αποτελέσματα.Ακόμα και να έχεις αποτελέσματα θα τα έχεις ύστερα από αρκετούς μήνες.

 

Η κιρσοκήλη έχει 3 βαθμούς και όχι 4.Έχω ψάξει πολύ το θέμα όταν ήθελα να δω τι θα κάνουμε.Είσαι σίγουρη για το 4ου βαθμού?

 

 

Σόφη μου είμαι σίγουρη ότι είναι 4ου βαθμού. Μας το είπε ο ακτινολόγος που του έκανε το τρίπλεξ, αλλά το γράφει και στο πόρισμα της εξέτασης.

Όσο για την ηλικία, δεν το ήξερα ότι παίζει ρόλο. Ο ουρολόγος που πήγαμε την Πέμπτη δεν μας ανέφερε τίποτα. Βέβαια θα το ψάξουμε, θα πάμε και σε άλους γιατρούς μέχρι να αποφασίσουμε ποιός θα τον χειρουργήσει. Λες να μην κάνουμε τίποτα? Λες κάνει το χειρουργείο και να ταλαιπωρηθεί τσάμπα? Δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι αυτό...

Εμείς οι δυο, σαν ένα ...

Link to comment
Share on other sites

Σόφη μου είμαι σίγουρη ότι είναι 4ου βαθμού. Μας το είπε ο ακτινολόγος που του έκανε το τρίπλεξ, αλλά το γράφει και στο πόρισμα της εξέτασης.

Όσο για την ηλικία, δεν το ήξερα ότι παίζει ρόλο. Ο ουρολόγος που πήγαμε την Πέμπτη δεν μας ανέφερε τίποτα. Βέβαια θα το ψάξουμε, θα πάμε και σε άλους γιατρούς μέχρι να αποφασίσουμε ποιός θα τον χειρουργήσει. Λες να μην κάνουμε τίποτα? Λες κάνει το χειρουργείο και να ταλαιπωρηθεί τσάμπα? Δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι αυτό...

Όταν το έψαχνα εγώ άκουσα πολλές ιστορίες.Υπήρχαν άτομα που την έκαναν και είδαν βελτίωση , άλλοι δεν είδαν διαφορά και άλλοι χειροτέρεψαν.Κάθε οργανισμός , κάθε πρόβλημα και κάθε περίπτωση είναι διαφορετικά.Για αυτό σου είπα ότι θα ακούσεις πολλά αλλά η τελική απόφαση θα είναι δική σας.Ποτέ δεν ξέρεις που θα σε βγάλει αυτός ο δρόμος κοπέλα μου.Τον ακολουθείς , προσεύχεσε και ελπίζεις.Μια συμβουλή.Να μην πάτε μόνο σε ένα γιατρό.Πάρτε γνώμες , διασταυρώστε πληροφορίες.Θα σου προτεινα να κάνεις μια έρευνα και στο google. Θα μάθεις πολλά.Να έχετε ελπίδα.Αυτό το σημάδι ίσως είναι το άστρο που θα φωτίσει το δρόμο σας προς την λύση του προβλήματός σας και την ευτυχία!Απλά μην αφήνετε την λαχτάρα να σας παρασύρει.Τα μάτια και τα αυτιά σας ανοιχτά γιατί υπάρχουν πολλοί αετονύχιδες εκεί έξω που θέλουν να εκμεταλλευτούν τον πόνο του κοσμάκι.

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο αδερφός μου έκανε δυο φορές εγχείρηση κυρσοκήλης. Την πρώτη φορά δεν είχε κανένα σπερματοζωάριο, αλλά μετά την εγχείρηση αποκαταστάθηκε το πρόβλημα. Τη δεύτερη φορά, τα σπερματοζωάρια δεν είχαν καθόλου καλή κινητικότητα, και πάλι αποκαταστάθηκε. Απλά νομίζω πως ανέφερε ότι συνήθως μετά τα 35 δεν έχει και τόσες πιθανότητες επιτυχίας.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα.

 

Μόλις πριν λίγες μέρες ανακαλήψαμε ότι ο άντρας μου, που πάσχει από αζωοσπερμία, έχει και κιρσοκήλη 2ου βαθμού στον δεξί όρχι και 4ου βαθμού στον αριστερό. Φυσικά πρέπει να χειρουργηθεί.

 

Θέλω να σας ρωτήσω 2 πράγματα:

1ον: Υπάρχει κάποια κοπέλα που να έχει βιώσει το ίδιο πρόβλημα με τον άντρα της και μετά το χειρουργείο να αποκαταστάθηκε το πρόβλημα? Το μόνο που θέλουμε είναι να βρούμε κάποια ικανά για γονιμοποίηση.

2ον: Ξέρετε κάποιον καλό Ουρολόγο-Χειρούργο στην Αθήνα που να αναλαμβάνει τέτοιου είδους επεμβάσεις? Κορίτσια ψάχνω τον ΚΑΛΥΤΕΡΟ γιατί φοβάμαι και δεν θέλω να ταλαιπορηθεί καθόλου ο αντρούλης μου.

 

Περιμένω με πολλή αγωνία νέα σας. Σας ευχαριστώ.

 

καλησπάρα κοπέλα μου, μόλις διάβασα την ιστορία σου, εμένα ο αντρούλης σήμερα πήρε τα αποτελέσματα από τις εξετασεις του, του εκανε και ψιλάφιση και του ειπε πως εχει κιρσοκηλη.... του είπε πως μπορεί να χρειαστεί επέμβαση.. του εδωσε μία θεραπεία για ενα μικροβιακι που εχει και μετα του ειπε να ξανα παει να κάνει κάποιες εξετασεις που του εγραψε...

 

ευχομαι να ξεπεράσεται ανώδυνα το πρόβλημα που αντιμετωπίζεται αυτήν την περίοδο! και να γίνει σύντομα το όνειρο σας πραγματικότητα μέσα από την καρδιά μου!!!!

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αναστασία μου, καλημέρα.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου και για την συμπαράσταση.

Καλά αποτελέσματα και σε εσάς!

Μακάρι να βρούμε όλες μας τον δρόμο προς την μητρότητα !!!

Εμείς οι δυο, σαν ένα ...

Link to comment
Share on other sites

Αναστασία μου, καλημέρα.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου και για την συμπαράσταση.

Καλά αποτελέσματα και σε εσάς!

Μακάρι να βρούμε όλες μας τον δρόμο προς την μητρότητα !!!

 

καλημέρα και σε εσένα κοπέλα μου!

δεν θα το βάλουμε κάτω!!!!!

εσείς τώρα σε φάση βρίσκεστε??? έχεις κανονισει ραντεβού με γιατρό???

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πηγαμε στον Ουρολόγο που τον παρακαλουθεί την Πέμπτη, αλλά πλέον δεν μπορώ να τον εμπιστευτώ γιατί αν και τον έχει εξετάσει αρκετές φορές και του έχει κάνει και υπέρυχα, δεν είχε δει ότι υπάρχει πρόβλημα με κιρσοκήλη. Μάλιστα ήταν τόσο κάθετος ότι δεν υπάρχει κανένα τέτοιο πρόβλημα, που δεν μας έστελνε για να κάνουμε καμοία άλλη εξέταση. Το μόνο που είχε να μας προτείνει ήταν η βιοψία όρχεων. Επειδή όμως εμείς επιμέναμε ότι θέλουμε να κάνουμε όλες τις εξετάσεις για να είμαστε 100% σίγουροι, τότε μας είπε ότι η αρμόδια εξέταση για την ύπαρξη της κιρσοκήλης είναι το τρίπλεξ οσχέου. Πήγαμε την ίδια κιόλας μέρα για την εξέταση και αμέσως μετά του πήγαμε τα αποτελέσματα. Όταν λοιπόν είδε το τρίπλεξ, που φαινόταν πεντακάθαρα το πρόβλημα και το έγραφε και το πόρισμα, τότε μας είπε ότι πρέπει να χειρουργηθεί γιατί με αυτή την εικόνα και βιοψία να κάνουμε δεν θα βρούμε τίποτα.

Όλα αυτά κλόνισαν την εμπιστοσύνη μας και δεν θέλουμε να συνεχίσουμε με αυτό τον γιατρό. Τώρα ψάχνουμε να βρούμε κάποιον άλλο ουρολόγο. Νομίζω ότι το πιο δύσκολο κομμάτι είναι να βρούμε έναν αξιόλογο επιστήμονα που θα σκύψει πάνω στο προβλημά μας με υπευθυνότητα και ανθρωπιά...

Εμείς οι δυο, σαν ένα ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μετα απο 26 μηνες,δηλαδη 2 και χρονια απιστευτης ταλαιπωριας με παρακολουθηση ωορηξιας,κλομιφεν πρεγνυλ και πολλες εξετασεις,αποφασισα να παρω δευτερη γνωμη και επισκεφτηκα τον υπεροχο,επιστημονα και ανθρωπο Αργυριου Χ.,καθως εχει βοηθησει γυναικες που προσπαθουσαν καιρο να τεκνοποιησουν φυσιολογικα.Του πηγα εναν ογκο απο χαρτια δικων μου πολυ καλων εξετασεων και το σπερμοδιαγραμμα του συζυγου που καναμε απο μονοι μας τον Μαιο του 2009, ο πρωτος γιατρουδακος που πηγαινα το βρισκε τοσο καλο,που μας ειπε οτι θα μπορουσε να ειναι δοτης.Μελετησε τα χαρτια μας,και λεει "ενω βλεπω ενα ντουρο καλο σπερμα,πεφτει ανα ωρα η κινητικοτητα,υποψιαζομαι κιρσοκηλη,οταν ρωτησε τον αντρα μου το επαγγελμα του που εχει να κανει με κατασκευες και βαρη σχεδον σιγουρευτηκε,χτες το επαναλαβαμε μετα απο 1,5 χρονο και επεσε παρα πολυ απο 33 εκατομυρια που ηταν το 2009 στα 17 εκατομυρια χτες.Μας προτεινε ο κυριος Αργυριου(να ειναι καλα) τον Σαροπουλο Λαμπρο στον Αγιο Λουκα,αυριο θα τον επισκεφτουμε.Τι λετε?Ξερω ειναι αντιμετωπισιμη η κιρσοκηλη και δεν στεναχωριεμαι ουτε εγω ουτε ο αντρας μου,εχουμε εκνευριστει απλα με τα 50€ που εφυγαν ασκοπα.

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sofoulikaki ego ksero gia tin kirsokili oti oso pio noris diapistothei toso to kalitero

o antras moy einai einai 36 xronon kai thn anakalipsame fetos, pirame apofasi na min kanei xeirourgeio kai na kanoume kateutheian spermategxisi.

h giatros mou eipe oti spania veltionete to sperma meta apo xeirourgeio kai sinithos menei stasimi i katastasi.

min skate gia 50E kai na parete kai alli gnomi kala tha einai...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας κοριτσια και μενα ο αντρας μου ειχε κιρσοκηλη καναμε το 2007 χειρουργειο οπου εφτιαξε για ενα χρονο και μετα παλι τα ιδια χαλια το σπερμα.Στον καινουργιο γυναικολογο που πηγα φετος τον Ιανουαριο μας ειπε οτι κακος εγινε το χειρουργειο τωρα ποια δεν τις χειρουργουν απλα δινουν μια αγωγη με βιταμινες για τρεις μηνες και δυναμωνουν την κινητικοτητα του σπερματος.Εμενα ο αντρας μου την εκανε την θεραπεια και τον Ιουνιο που καναμε εξωσωματικη πετυχε με την πρωτη προσπαθεια.Βεβαια η κυηση παλινδρομησε αλλα για αλλους λογους.Οσο για τα ποσοστα επιτυχιας επειδη ειμαι νοσηλευτρια και δουλευα στο χειρουργικο κοντα σε ουρολογο σας λεω οτι σε αντρες πανω απο 35 η επιτυχια ειναι 30 με 40%.Ο αντρας μου ηταν τοτε 32 ετων.Σας ευχομαι μεσα απο την καρδια μου καλη επιτυχια και ελπιζω με αυτα που σας ειπα να σας βοηθησα.Αν χρειαστειτε να με ρωτησετε κατι παραπανω απο αυτα που σας ειπα μην διστασετε εδω θα ειμαι.

Link to comment
Share on other sites

garifallia kai emas mas eipan oti einai kaliytera na min kanei xeirourgeio giati einai idi 36 xronon kai den tha exei apotelesma alla mono talaiporia.

kaname spermategxisi 4/10 me arxiki kinitikotita 35% kai meta thn epeksergasia 88% les na kataferame kati?? i giatros mou eipe oti einai pithano giati eixame 6.400.000

ksereis kati perissotero?

Link to comment
Share on other sites

garifallia kai emas mas eipan oti einai kaliytera na min kanei xeirourgeio giati einai idi 36 xronon kai den tha exei apotelesma alla mono talaiporia.

kaname spermategxisi 4/10 me arxiki kinitikotita 35% kai meta thn epeksergasia 88% les na kataferame kati?? i giatros mou eipe oti einai pithano giati eixame 6.400.000

ksereis kati perissotero?

 

 

Καλησπερα,πραγματι ειναι μεγαλη ταλαιπωρια αυτο το χειρουργειο δεν σου κρυβω οτι ο αντρας μου ταλαιπωρηθηκε παρα πολυ.Απ οτι μου γραφεις κανατε σπερματεγχυση στις 4/10 αρα απ οτι υπολογιζω αυριο κανονικα πρεπει να κανεις χοριακη.Σωστα τα λεω;Απο τα ποσοστα που μου γραφεις και εγω πιστευω αυτο που σου ειπε η γιατρος σου αλλα περισσοτερα δεν μπορω να σου πω γιατι εγω με τετοια ποσοστα ο γιατρος μου ειπε να μην κανω σπερματεγχυση,αλλα να κανω εξωσωματικη που εκανα και πετυχε με την πρωτη.Αυτα τα ποσοστα τα ειχε χωρις να κανει καμια φαρμακευτικη αγωγη;Σου ευχομαι καλη επιτυχια μεσα απο την καρδια μου και τωρα που περιμενεις να δεις το αποτελεσμα να μην εχεις αγχος γιατι δεν κανει καλο.Τωρα χρειαζεται θετικη ενεργεια και ολα θα πανε καλα.Αν σου ειναι ευκολο γραψε μου να μου πεις τι εγινε;

Link to comment
Share on other sites

kalispera eyxaristo gia tin apantisi...

tin 5 mera tis periodou ksekinisa ta clomifaine kai tin imera poy kaname tin spermategxisi ekana tin pregnyl 5000 monades.

mporo na po oti mexri xtes imoun poli thetiki poli se auto alla tora olo nomizo oti adiathetisa, ponao kai ligaki.... den ksero pantos i 28 mera einai i triti esi ti les an den adiathetiso mexri aurio to proi na pao gia xoriaki????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalispera eyxaristo gia tin apantisi...

tin 5 mera tis periodou ksekinisa ta clomifaine kai tin imera poy kaname tin spermategxisi ekana tin pregnyl 5000 monades.

mporo na po oti mexri xtes imoun poli thetiki poli se auto alla tora olo nomizo oti adiathetisa, ponao kai ligaki.... den ksero pantos i 28 mera einai i triti esi ti les an den adiathetiso mexri aurio to proi na pao gia xoriaki????[/QUOT

 

 

 

 

Ο γιατρος ποτε σου ειπε να κανεις χοριακη;Μην ανησυχεις και εγω το ιδιο ενιωθα οταν εκανα την εξωσωματικη συγχρωνος 2 μερες πριν κανω την χοριακη ειδα και λιγο ροζ αιμα και εκλαιγα μεχρι την ημερα που εκανα την εξεταση και τελικα ημουν εγκυος.Οσο για τα πονακια που λες και εγω τα ειχα χαμηλα συν οτι ειχα πολυ πρησμενα στηθια.Εχεις σταθερο κυκλο;

Link to comment
Share on other sites

i giatros apla mou eipe na perimeno kai an den erthei tote na pao gia xoriaki.

o kiklos mou einai statheros kathe 26meres an kai tous teleuteous 2 mines egine 27 kai meta 28. kai to stithos mou einai poli prismeno kai ksero panta oti mia mera prin adiathetiso exo ligo aima gia na me enhmerosi oti erxete!!!

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι να περιμενεις 2 μερες ακομα και μετα βουρ για χοριακη και να μην εχεις αγχος ειναι πολυ κακο ειδικα αν υπαρχει περιπτωση να εχει πετυχει και να εισαι εγκυος.Κανε το σταυρος σου στο καλο μας Θεουλη και ολα θα σου πανε καλα.Για το αγχος στο λεω γιατι εγω εξαιτιας αυτο την πατησα και εχασα το μωρακι μου και ξερεις αυτο που φοβασαι και σκεφτεσαι αυτο σου ερχετε.Εγω φοβομουν απο την αρχη που εκανα την εμβρυομεταφορα μεχρι και οταν ημουν εγκυος σκεφτομενη συνεχεια μην γινει το ενα μην γινει το αλλο και τελικα εγινε.ΟΧΙ ΑΓΧΟΣ για ολες μας το λεω κοριτσια.Εξαλλου και αν δεν παει καλα να μην στεναχωρεθεις να σκεφτεις οτι εχασες μια μαχη οχι τον πολεμο.Καλη επιτυχια σου ευχομαι.Σου στελνω προσωπικο μηνυμα διαβασε το.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλησπερα ο αντρας μου εχει προβλημα κυρσοκηλης μας προτεινε ο γιατρος μασ εναν ουρολογο που λεγετε Ασβεστης Χαρης.

μηπως γνωριζετε κατι για αυτον τον γιατρο..και για επεμβασεις κυρσοκηλης τα υπερ και τα κατα....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλημέρα..Υπάρχει κάποια που να έχει εμειρία με το θέμα τις κιρσοκήλης?? προσπαθούμε απο τα μέσα του 2007 να αποκτήσουμε παιδάκι..δυστυχώς μετά απο ένα χρόνο και δεν καταφέραμε τίποτα..Μετά ξεκίνησαν όλα...

Έκανε ο σύζυγος ένα σπερμοδιάγραμμα το οποίο είχε 36εκ σπερμαζωάρια και καμία κίνηση...ε ήταν το πρώτο σοκ..η διάγνωση..κιρσοκήλη αριστερά!!

'Αρχές φεβρουαρίου του 2009 χειρουργούμαστε...το σπερμοδιάγραμμα μετά απο 4 μήνες μας εμφανίζει τα θεαματικά αποτελέσματα...64.εκ σπερματοζωάρια και 1η ζωηρή 32% 3η 30% πάρα πολύ καλά αποτελέσματα...

Ξεκινάμε ξανά τις συστηματικές επαφές και φτάσαμε στον Νοέ. του 2010 που ακόμη τζίφος η κατάσταση.. υπόψιν οι δικές μου εξετάσεις όλες καλές.

Κάνουμε λοιπόν ένα ακόμη σπερμοδιάγραμμα τον Νοέ. και μας δείχνει....30.εκ σπερπατοζωάρια και κίνηση 1η ώρα 10% και 3η 7%...κεραμύδα έπεσε στο κεφάλι μας.

Πήγαμε σε ουρολόγο επαναλάβαμε ένα τρίπλεξ..αποτέλεσμα...αριστερά κιρσοκήλη μεσαίου-μεγάλου βαθμού χμ και δεξιά μικρού!!

Ο ουρολόγος λέει φυσικά χειρουργίο...μα τι είναι τα χειρουργία? καραμέλες? ποιος μου δίνει την εγγύηση μετά την πρώτη εμπειρία ότι θα έχει αποτέλεσμα...Έχω πελαγώσει λίγο!! και έχουμε κάνει ήδη την πρώτη μας σπερματεγχυση αυτο το μήνα η οποία δυστυχώς ήταν άκαρπη...

συγγνώμη αν σας κούρασα...εκτιμώ τις γνώμες και τις εμπειρίες σας!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσι μου.Εμεις καναμε κιρσοκηλη το 2006,ειχε προβλημα στην αριστερη αλλα ο γιατρος μας προτεινε να χειρουργηθουν και οι δυο για να μην εχουμε στο μελλον θεμα με χειρουργειο,οπως εχετε τωρα εσεις.Μετα απο 6 μηνες το σπερμα του αντρα μου ητανε 76,3 εκατομμυρια.Καντε το χειρουργειο και μετα απο κανα 3 μηνο ξεκινηστε εντατικα τις προσπαθειες.Αν μετα απο 6 μηνες δεν εχετε συλλαβει επαναλαβετε τις εξετασεις.Σιγουρα θα παιζει θεμα αγχους.Καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

εμεις καναμε κυρσοκυλη και αριστερα και δεξια οντως είδαμε βελτίωση και πήρε και βιταμίνες.Βεβαια ύστερα απο σπερματεγχύσεις χωρίς αποτελεσμα καναμε και εξωσωματικες οπου πετυχαμε με την τρίτη. αλλοι γιατροι μας είπαν έπρεπε να κανουμε απευθείας εξωσωματικη χωρις να ασχοληθουμε με εγχειρηση κυρσοκύλης ...

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

εμενα ο αντρας μου ειχε κιρσοκηλη κ το βρηκε πριν καν παντρευτουμε επειδη ειχε ενοχλησεις... ο γιατρος τοτε του ειπε κανε χειρουργειο για να μην προκυψει αργοτερα θεμα με παιδι. το σπερμοδιαγραμμα που ειχε κανει τοτε δεν ηταν κ οτι καλυτερο παντως... χειρουργηθηκε κ καθε 3 μηνες πηγαινε κ τον εβλεπαν κ του ειχε πει ο γιατρος οτι μετα απο 1 χρονο βλεπεις την αλλαγη,.... κ πραγματι ετσι ηταν!!! εμεις οταν αποφασισαμε να βαλουμε μπροστα για παιδακι πιασαμε με την πρωτη κ διδυμα!!! ολα θα πανε καλα;)

t7XLp3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια συγνώμη κι όλας που παρεμβαίνω στο θέμα αλλα έχω μια απορία. Τί ακριβώς είναι η κυρσοκύλη και πως γίνεται η διάγνωση? Με υπέρηχο? Παρουσιάζει πάντα ενοχλήσεις? Ρωτάω γιατί προσπαθούμε 3-4 χρόνια για παιδί. Το σπερμοδιάγραμμα του άντρα μου ήταν καλό. Γίνεται κυρσοκύλη με καλό σπερμοδιάγραμμα?

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...