Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

ειναι σχεδον 18 μηνων πια κοριτσακι κ ειναι73,5 απο τον ιουνιο...

ο αντρας μου βεβαια λεει οτι πρεπει να εχει παρει γιατι:

1ον:στην πρωτη μετρηση των 73,5 κουνουσε πολυ κ πρεπει να την μετρησε λαθος..προς τα πανω(γιατι επαιρνε παντα 1 το πολυ 1,5ποντους το μηνα οποτε ξαφνικα φανηκε οτι πηρε 3.._

2ον:σε ολες τις μετρησεις κουναει παρα πολυ γιατι εχει καταλαβει οτι ακολουθει εμβολιο οποτε..

ΝΑΙ μεν ειναι κοντη αλλα θεωρει οτι εχει καπει εστω κ λιγο..

επισης αλλαξε νουμερο στο παπουτσακι..κ καποια ρουχα της κοντυναν..

τι να κανω jen?

 

Αχ δεν ξερω να σου πω τι να κάνεις, και εμείς στα ίδια βράζουμε. Ευτυχώς τον τελευταίο μήνα πήρε λιγο παραπάνω αλλά μας παρακολουθει ενδοκρινολογος και αυριο θα κανουμε παλι εξεταση σωματομεδίνης.

 

Αυτο που θα σου πω όμως να την μετράτε συχνα και σε σταθερα διαστήματα με τον ίδιο τρόπο ακριβώς και να βγάζετε μια καμπύλη. Μην εμπιστεύεσται τις μετρησεις του κάθε γιατρού. Και να την μετράτε 2-3 φορές να είστε σίγουροι για το νούμερο. Αν παίρνει έστω και λίγο και ακολουθεί σταθερά μια καμπύλη είναι καλό. Ο ρυθμός πρόσληψης ύψους έχει σημασία και όχι το ύψος από μόνο του.

 

Το εμβόλιο γιατί ακολουθεί μετά την μέτρηση? δεν κατάλαβα...

 

Καλή τύχη.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

επισης ξεχασα να σας πω οτι η παιδιατρος με κραζει που ανυσηχω γιατι λεει μετα το χρονο δεν τα μετραμε καθε μηνα κ αν ειχαμε μετρηθει στο τριμηνο απλα θα παρατηρουσαμε μια στασιμοτητα ...

ναι σαμπως μονο μια στασιμοτητα δεν θα με ανυσηχουσε...

 

 

καλά κάνεις και ανησυχείς, μάνα είσαι, εμείς τον μετράμε σταθερά κάθε 15 μέρες σπίτι με μεγάλη ακρίβεια για να έχουμε πλήρες ιστορικό...

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

αυτα τα ξερω κ εγω απλα δεν καθεται ..μολις δει μεζουρα στριβει γυριζει κ γινεται λουης..

το εμβολιο ακολουθει γιατι τις μετρησεις μου τις εκανε η παιδιατρος στα πλαισια της επισκεψης για εμβολιο,οποτε τα εχει συνδεσει..

εσεις σε τι επιπεδο ειστε;οστικη κανατε;

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα ξερω κ εγω απλα δεν καθεται ..μολις δει μεζουρα στριβει γυριζει κ γινεται λουης..

το εμβολιο ακολουθει γιατι τις μετρησεις μου τις εκανε η παιδιατρος στα πλαισια της επισκεψης για εμβολιο,οποτε τα εχει συνδεσει..

εσεις σε τι επιπεδο ειστε;οστικη κανατε;

 

όχι δεν έχουμε κάνει ακόμη...δεν ξερω αν θα μας πει τώρα...

 

εμείς βαλαμε τον τελευταιο μηνα 2 εκ και επιτελους πιάσαμε σχεδόν τα 80...ειμαστε 10.500 κιλά και 19 μηνων...

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ε καλοι ειστε..η μαλλον για να μην παρεξηγηθω..καλυτεροι απο εμας..

καλη τυχη για αυριο:-)...η πρωτη σωματομεδινη σας πως βγηκε;

 

15 είχε βγει αλλά την είχαμε κάνει απόγευμα.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

boulou έχεις δίκιο να αντιδράς και εγώ πέρασα ένα διάστημα ου έτσι σκεφτόμουν τώρα σιγά σιγά αρχίζω και το αποδεχομαι

και ο δικός μου προωρακι, στην εντατική 1,5 μήνα, με προβλήματα αργότερα στη σίτιση π.χ. 50ml τρώγαμε σε 45λεπτά και αν, υπερκινητικότητα (αναπτυξιολόγοι, οφθαλμίατροι, νευρολόγοι ανα εξάμηνο) και διάφορα άλλα

για να δεις και τα δικά μας χάλια αν και αγοράκι 12μηνών είμασταν 72cm, 18μηνών 75cm

 

η πρώτη εξέταση σωματομεδίνης εκτός ορίων (τρελάθηκα), η δεύτερη εντός όσο για το βάρος τον Δεκέμβριο γινόμαστε 4 και είμαστε 12,5κιλά

άρχισα να ταρακουνιέμαι λίγο όταν καταλαβα ότι με το συνεχως άγχος μου δεν μπορούσα να ζήσω τις χαρές του παιδιού όπως θα ήθελα και άρχισα να αλλάζω

 

επαναλαμβάνω οτι έχεις απόλυτο δίκιο και δεν είναι καθόλου εύκολα αυτά που έχεις περάσει και μπράβο σου που μέχρι ΄τωρα στάθηκες έτσι, προσπάθησε όμως να χαρείς και εσύ λίγο γιατί τα χρόνια αυτά με τα παιδάκια μας δεν ξανάρχονται (πρώτα χαμόγελα, βήματα, λέξεις κ.λ.π.)

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια να ανυσηχήσω και εγώ για το ύψος του; είναι 90εκ. και 2,5 ετών. Η παιδίατρος λέει να μην ανησυχώ αφού παίρνει το ύψος που πρέπει μέσα στο χρόνο. Της είχα πεί για την σωματομεδίνη και μου είχε πεί δεν χρειάζεται μια χαρά είναι το παιδί. Έχει δουλέψει στην ανάπτυξη και της έχω εμπιστοσύνη αλλά ψιλοανυσηχώ ρε γμτ. Επίσης μου είπε ότι το παιδί μέχρι 3 ετών το μετράμε μόνο ξαπλωμενο. Όρθιο θα βγαζει διαφορά λόγω του ότι το σωματάκι τους δεν τεντώνεται σωστά γιατί κάνει μια φυσιολογική καμπύλη. Κάπως έτσι μου το είχε πεί.

Αυτή η εξέταση ποσο κάνει έξω;

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια να ανυσηχήσω και εγώ για το ύψος του; είναι 90εκ. και 2,5 ετών. Η παιδίατρος λέει να μην ανησυχώ αφού παίρνει το ύψος που πρέπει μέσα στο χρόνο. Της είχα πεί για την σωματομεδίνη και μου είχε πεί δεν χρειάζεται μια χαρά είναι το παιδί. Έχει δουλέψει στην ανάπτυξη και της έχω εμπιστοσύνη αλλά ψιλοανυσηχώ ρε γμτ. Επίσης μου είπε ότι το παιδί μέχρι 3 ετών το μετράμε μόνο ξαπλωμενο. Όρθιο θα βγαζει διαφορά λόγω του ότι το σωματάκι τους δεν τεντώνεται σωστά γιατί κάνει μια φυσιολογική καμπύλη. Κάπως έτσι μου το είχε πεί.

Αυτή η εξέταση ποσο κάνει έξω;

 

Εγώ δεν ξέρω τι λένε οι γιατροί αλλά εμένα είναι 90 και ανησυχώ πολύ γιατί όλο και πέφτουμε στην καμπύλη. Οπότε επέμεινα και την Τετάρτη κάνουμε κάποιες εξετάσεις για την ανάπτυξη (αίματος). Κι εμένα να μην ανησυχώ μου λέει και γενικά κάθε φορά τη μετράει και ξαπλωμένη και όρθια και υπολογίζει στις καμπύλες το πόσο είναι ξαπλωμένη (δλδ 92 θα είναι τώρα ξαπλωμένη και 90 όρθια). Εμένα δε με νοιάζει τι λέει αυτή εγώ ξέρω ότι το παιδί μου όπου και να πάμε (σε πάρτυ, στο σταθμό, στον παιδότοπο, στις κούνιες, στο χορό ... παντού )... είναι το πιο κοντό. Οπότε τι να τις κάνω τις καμπύλες αν όλα τα παιδιά είναι πιο ψηλά από εμάς?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

K Mενα η κορη μου ,η οποια ειναι πρωορη κ γεννηθηκε 31εβδομαδων 40εκ ειναι τωρα ενος ετους κ μολις 68-69 εκ...

κ οι δυογονεις ειμαστε σχετικα κοντοι παντως κ η παιδιατρος με αποπαιρνει που ανυσηχω..ειναι λεει προωρο ...λετε να κινηθω με κανενα ιδιωτη ενδοκρινολογο; ανυσηχω άλλα ο αντρας μου με λεει υπερβολικη...

 

Νομίζω πάντως ότι επειδή είναι ΠΟΛΥ πρόωρη δεν πρέπει να τη μετράς με τα υπόλοιπα παιδιά ... νομίζω ότι παίζει ρόλο το ότι είναι πρόωρη!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

gstone δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς, όντως αυτό που λέει η γιατρός είναι το σωστό

δεν κοιτάμε το ύψος σαν απόλυτο αριθμό αλλά βλέπουμε το ρυθμό ανάπτυξης μέσα στο χρόνο (δηλ πόσους πόντους πέρνει ανά έτος) εάν ο ρυθμός είναι εντάξει δεν υπάρχει πρόβλημα, μόνο όταν πέσει ο ρυθμός αυτός για δυο συνεχόμενα χρόνια ανησυχούμε (τουλάχιστον έτσι με έχουν ενημερώσει από το τμήμα αύξησης και ανάπτυξης του παίδων)

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

gstone δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς, όντως αυτό που λέει η γιατρός είναι το σωστό

δεν κοιτάμε το ύψος σαν απόλυτο αριθμό αλλά βλέπουμε το ρυθμό ανάπτυξης μέσα στο χρόνο (δηλ πόσους πόντους πέρνει ανά έτος) εάν ο ρυθμός είναι εντάξει δεν υπάρχει πρόβλημα, μόνο όταν πέσει ο ρυθμός αυτός για δυο συνεχόμενα χρόνια ανησυχούμε (τουλάχιστον έτσι με έχουν ενημερώσει από το τμήμα αύξησης και ανάπτυξης του παίδων)[/quote

 

Ευχασριστώ. Από ότι έχω δεί και στο δικό μου βιβλιάριο υγείας όταν ήμουν μικρή την ίδια καμπύλη ακολουθούσα στο ύψος στο 25% και τώρα είμαι κανονική 1,65. Ευτυχώς το κρατούσαν οι γονείς μου οπότε θα το δείξω και στην παιδίατρό μας για να μας πεί την άποψή της. Βασικά όλοι οι γιατροί με ρωτούσαν πως ήμουν μικρή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι καινούργια στο φόρουμ αλλα το θέμα σας με κέντρισε το ενδιαφέρον. Ο γιός μου είναι 2,5 χρονών με βάρος 9900kg και ύψος 87cm

του κάναμε εξετάσεις για αλλεργίες και βγήκε θετικός, όχι όμως η κλινική του εικόνα μόνο στα δερματικά τέστ. Μέχρι σήμερα δεν ήξερα γι αυτή την εξέταση της σωματοδεμίνης ή όπως αλλιώς λέγεται, ομολογώ πως ανησυχώ πολύ.Τι πρέπει να κάνω? Ποιές εξετάσεις να ζητήσω απο τον παιδιατρό μου? Σας παρακαλώ απαντήστε μου. Προκαταβολικά ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

staybatra καλησπέρα

καταρχην μην αγχώνεσαι προκαταβολικά, ο παιδιατρος σου τι γνώμη έχει για την ανάπτυξη του παιδιού διότι μη κοιτάς μόνο το ύψος σαν απόλυτο αριθμό αλλά δες το ρυθμό ανάπτυξης του παιδιού ανα έτος.

Συνήθως για προβλήματα στην ανάπτυξη καλύτερα να αποτανθείς σε παιδοενδοκρινολόγο των νοσοκομέιων παίδων (εάν βέβαια επαναλαμβάνω το κρίνει απαραίτητο ο παιδίατρός σου). Σαν εξετάσεις εμάς μα είπα να κάνουμε IGF1, IGFBP3, για κοιλιοκάκη, δι'αφορα αντισώματα, θυροειδή κα

Βέβαια εσύ έχεις ήδη κάνει εξετάσεις για αλλεργίες οι οποιες κάποιες φορές μπορεί να επηρεάσουν την ανάπτυξη αλλα΄αυτό φαντάζομαι θα έχει αξιολογηθεί απο αλλεργιολόγο

Τι σου είπε ο παιδίατρος και ο αλλεργιλόγος;

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι καινούργια στο φόρουμ αλλα το θέμα σας με κέντρισε το ενδιαφέρον. Ο γιός μου είναι 2,5 χρονών με βάρος 9900kg και ύψος 87cm

του κάναμε εξετάσεις για αλλεργίες και βγήκε θετικός, όχι όμως η κλινική του εικόνα μόνο στα δερματικά τέστ. Μέχρι σήμερα δεν ήξερα γι αυτή την εξέταση της σωματοδεμίνης ή όπως αλλιώς λέγεται, ομολογώ πως ανησυχώ πολύ.Τι πρέπει να κάνω? Ποιές εξετάσεις να ζητήσω απο τον παιδιατρό μου? Σας παρακαλώ απαντήστε μου. Προκαταβολικά ευχαριστώ.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Εμένα η κόρη μου 2χρ κ 9μηνών ήταν 87cm και 11,200. Ο παιδίατρος ανησύχησε και μου είπε να την ξαναμετρήσουμε σε 6 μήνες και βλέπουμε μήπως πάει για εξετάσεις. Ρώτησα τότε στο νοσοκομείο γιατί εμείς έχουμε κι ενα ιστορικό με κυστική ίνωση στο σόι, εκεί θορυβήθηκαν παραπάνω απ' ότι περίμενα και της έκαναν διάφορες εξετάσεις (για κοιλιοκάκη, θυροειδή, κυστική ίνωση, κα). Τους ρώτησα αν έκαναν και άλλες ορμονικές και μου είπαν ότι είναι πολύ μικρή για τέτοια. Πάντως το ανησυχητικό δεν ήταν το ύψος και το βάρος της, αλλά ότι έχει κόψει μέσα σ' ένα χρόνο δύο καμπύλες στο ύψος και μία στο βάρος. Νομίζω ότι το καλύτερο θα ήταν να συζητήσεις το θέμα με τον παιδίατρο σου. Πες του τι σκέφτεσαι κι αυτός θα σε καθοδηγήσει.

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαισταααααα....2χρ+9μ ειμαστε 86,5 και 11,400, στο τελευταιο χρονο πεσαμε απο 25% στο 3% υψος, βαρος απο 20% στο 10%

ΟΚ καλα ακουγετε!!!!!

Εβγαζα χειμωνιατικα....ελεοςςςςςςςςςςςςςςςςςς...3ο καλοκαιρι που φοραγε το ιδιο σορτσακι του μαδερκερ, 9-12 μηνων!!!!! να βρηκα 5-6 κομματια που επιτελους της κοντηναν??? δε θελω πια και τοση οικονομια!!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ, να στε καλά μου δινετε κουράγιο, ναι του κάναμε εξετάσεις ράστ, ανοσολογικές, για θυροειδη. Ο παιδίατρος μου λέει ότι είμαι υπερβολική και ότι στο ύψος είναι στην καμπύλη οσο για το βάρος φταίει η αλλεργία αλλα αφου εχουμε αποκλείσει τις αλλεργιογόνες τροφές δεν θα έπρεπε να πάρει την ανιούσα? Θα ήθελα πολύ mamy - g να μου πεις για τις εξετάσεις αυτον το μήνα έχουμε εμβόλιο και ζύγισμα - μέτρημα θα του ζητήσω να τις κάνουμε.

Αυτά με τα ποσοστά δεν τα καταλαβαίνω εχει σχέση με την καμπύλη?

Η κυστική είναι κληρονομική? Κάναμε για κοιλιοκάκη και βγήκε αρνητικός.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που διαβάσα πιο προσεκτικά αυτά που γράφεται ανησύχησα πάλι. Μήπως να ζητήσω κι εγώ αυτήν την εξέταση; Δεν θέλω να νομίζουν οι γιατροί ότι τους υποδεικνύω τη δουλειά τους, αλλά ανησηχώ ρε γαμώτο. Μήπως ξέρει καποια να μου πει αν μπορεί να την κάνει κάνεις σε κάποιο ιδιωτικό κέντρο στο Ηράκλειο; και τι ακριβώς να ζητήσω; και πόσο κοστίζει; Κορίτσια βοήθεια...

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

vag νιώθω το ίδιο. ανησυχώ πολύ! Το προηγούμενο τρίμηνο πήρε δύο πόντους και καθόλου βάρος. Ανυπομονώ να τον πάω στον γιατρό. Ωχ μακάρι να ανεβήκαμε λίγο. Αλλιώς θα απαιτήσω για εξετάσεις. Ας μου εξηγήσει κάποιος για τα ποσοστά και σε ποια θέση είμαστε, αγόρια με κορίτσια δεν διαφέρει?

Link to comment
Share on other sites

staybatra εάν κοιτάξεις το βιβλιαράκι υγείας παιδιού και βρεις τις καμπύλες βάρους και ύψους αγοριών για παιδιά έως 18 ετών θα δεις ότι για αγοράκι 2,5 ετών ακριβως είστε στο ύψος στην κατώτατη φυσιολογική καμπύλη (την 3%) το οποίο σημαίνει ότι αν πάρεις 100 αγοράκια ίδιας ηλικίας τα 3 θα έχουν ίδιο ύψος με το αγοράκι σου και τα υπόλοιπα θα είναι ψηλότερα

στο βαρός είστε κάτω από το κατώτατο φυσιολογικό το οποίο σημαινει ότι θα πρέπει λίγο να πάρει αλήθεια τ΄ρωει καθόλου (βέβαια στο βάρος σαφώς επηρεάζει και η αλλεργία δωστου λίγο χρόνο)

και εμέις στο βάρος κάτω από το κατώτατο φυσιολογικό είμαστε (τώρα είμαστε 12500γρ)

πάντως 2,5 ετών εμείς είμασταν 87cm και 10200

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα mamy g εχεις δίκαιο το κοίταξα είμαστε πολύ κάτω. Να σε ρωτήσω εσείς τις κάνατε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις ετσι δεν είναι? Τι έδειξαν? Οι γιατροί τι σας είπαν? Πωπω φοβάμαι για το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...