Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

elepet

Recommended Posts

απο την στιγμή που ο νόμος επιτρέπει την εκτρωση και η χώρα μας το αποδέχεται

είναι στην κρίση του καθενος και στα προσωπικά του πιστεύω να πράξει αυτό που αυτός θεωρεί πιο σωστό .

το να την λεει ο ένας στο αλλον και να κριτηκάρει τις επιλογές είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

 

κανείς δεν είναι αναμάρτητος ή αλάνθαστος ή τέλειος όλοι μας είμαστε άνθρωποι με λάθη πολλά και αδυναμίες.

 

Ας σταματήσουμε να γινόμαστε Κριτές σε όποιον παραθέτει μια προσωπική ιστορία κανεις δεν μπορεί να ξέρει τι πόνος ψυχής κρύβετε απο πίσω απο 10 αράδες που διαβάζει.

 

και όποιος κρίνει ας κοιτάξει πρώτα το σπίτου και τα δίκά του λάθη και ας κρατά το στόμα του κλείστό .

 

εχουμε γίνει όλοι σε αυτό το φόρουμ δικαστές και δικάζουμε όποιον δεν συμβαδίζει με τα δικά μας δεδομένα.

 

Ας μην σχολιάσω και το θέμα ότι όλοι μας γίναμε ΤΕΛΕΙΟΙ ΓΟΝΕΙΣ - ΥΠΕΡΟΧΟΙ ΣΥΖΗΓΟΙ - ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΛΙΚΤΙΚΟΙ ΣΥΜΦΟΡΟΥΜΙΣΤΕΣ .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 946
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με το ίδιο άνθρωπο και τότε το «έριξες» γιατί θα πετάγατε τασάκια ό ένας στον άλλον , και τώρα με τον ίδιο άνθρωπο και το κρατάς γιατί θα είναι ευτυχισμένο???

Εγώ καταλαβαίνω ότι ένας άνθρωπός χάθηκε (γιατί με το που θα κρατήσεις το μωρό σου στα χέρια θα καταλάβεις τι έκανες τότε)

Σου εύχομαι τα καλύτερα για την νέα ζωή που κουβαλάς!!

 

Πολλή εύλογη η ερώτησή σου κι εγώ στη θέση σου την ίδια θα έκανα.

Σκέψου μόνο ότι το τότε με το τώρα τα χωρίζουν δύο χρόνια. Σ αυτά τα δύο χρόνια δοκιμαστήκαμε πολύ, είδαμε σύμβουλο, είδαμε τα πράγματα αλλιώς και κυρίως επειδή εκείνη την περίοδο κόντεψα να χάσω το μυαλό μου, δεν προτίθεμαι να ξανανέβω τέτοιο Γολγοθά.

 

Δεν αποποιούμαι των ευθυνών μου και εκατό παιδιά να κάνω πάντα θα θυμάμαι εκείνο το ένα που χάθηκε εξαιτίας μου και πάντα μέσα μου θα το πληρώνω.

 

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι όποια απόφαση κι αν πάρει κανείς πάνω στο θέμα, θεωρώ πως προκύπτει από τις συνθήκες και τα δεδομένα της δικής του ζωής και όχι της ζωής εκείνων που κρίνουν και δικάζουν. Υπάρχουν γυναίκες που το βλέπουν ελαφρά τη καρδία και ναι κάνουν 45.000 εκτρώσεις, μ αυτό είμαι αντίθετη (ωστόσο δεν υπάρχει λόγος να βγάλω το μένος μου γι αυτά τα κορίτσια). Αλλά δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο.

Σ ευχαριστώ για τις ευχές σου :)

line_line_typew3_beg_d_typew11_time_1242446400_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif

Link to comment
Share on other sites

σ αυτη τη γωνια του πλανητη εν ετη 2010 καμια γυναικα που δεν θελει να μεινει εγκυος δεν μενει...υπαρχει και το χαπι της επομενης μερα.....

 

και οσες απο εμας καποια στιγμη της ζωης μας εγκλωβιστηκαμε, μπερδευτηκαμε, τα παιξαμε η λειτουργησαμε ανωριμα και αφησαμε τον χρονο να περασει και οδηγηθηκαμε στην εκτρωση πρεπει να πληρωνουμε συμβολικα ενα ειδος προστιμου-ποινης....ενα χρηματικο ποσο ας πουμε η εθελοντικη εργασια σε καποια ιδρυματα....οτιδηποτε θα μας εκανε να νοιωσουμε καλυτερα με τις τυψεις μας αλλα και που θα μας βοηθουσε να συνειδητοποιησουμε οτι δεν προκειεται μονον για το σωμα μας αλλα για μια αλλη ζωη-ψυχη στην οποια αφαιρουμε το δικαιωμα του να υπαρξει....

 

ενας ειδος προστιμου θα αποκαταστουσε μεσα μας την ηθικη ταξη

 

Κι επειδη προκειεται για μια πολυ σκληρη πραξη που σου στοιχιζει παρα πολυ τελικα, καλο ειναι οσες ειχαν αυτη την εμπειρια αλλα και ολες οι αλλες που εζησαν μια εγκυμοσυνη να ενημερωνουν τις νεοτερες γυναικες του περιβαλλοντος τους για τις επιπτωσεις κατι τετοιου καθως και για τις δυνατοτητες προληψης που υπαρχουν.

 

Τι να πουν και οι γυναικες που αναγκαζονται να διακοψουν την κυηση επειδη φερουν αρρωστα εμβρυα, η για αυτες που που προσπαθουν να κανουν και δεν μπορουν....ας σκεφτουμε λιγο και ολες αυτες τις γυναικες...

 

εδω υπαρχουν γυναικες σε ολα τα μηκη και πλατη του κοσμου που ανα τους αιωνες κακοποιηθηκαν σεξουαλικα εμειναν εγκυες, γεννησαν και τα παιδακια τους τα λατρεψαν....

 

Εν μέρει έχεις δίκιο.Πολλές γυναίκες ταλαιπωρούνται για να αποκτήσουν ένα παιδί,άλλες τόσες βλέπουν το όνειρο τους να σβήνει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Ακριβώς επειδή είμαστε στον 21ο αιώνα έχουμε το δικαίωμα της επιλογής.

Εγώ έμεινα έγκυος στα 20,από δίμηνη σχέση που τελικά έληξε 3 μήνες μετά.Ο λόγος είναι απλός.Δεν ήθελα παιδί.Πώς να γινόμουν μάνα με το ζόρι?Χειρότερο δεν είναι αυτό?

Για φαντάσου μια 20χρονη φοιτήτρια που ζει την ηλικία της να βρίσκεται ξαφνικά με ένα μωρό στην αγκαλιά και χωρίς στήριξη.Το είχα σκεφτεί πάαααρα πολύ και κατέληξα πως το καλύτερο για όλους και προτίστως για το μωρό,ήταν να μην γεννηθεί.

Είμαι σίγουρη πως δεν θα το μεγάλωνα σωστά.Θα το πάρκαρα αναγκαστικά στους γονείς μου και ίσως κάποια στιγμή να ένιωθε σαν εμπόδιο στην ζωή μου.Επιπλέον δεν θα κατάφερνα να κάνω όσα έχω κάνει και θα μου έμεναν αποθημένα.

Πρόστιμο γιατί?Είναι σαν να λες πως όσες γυναίκες έχουν καταφύγει στη λύση της έκτρωσης,πρέπει μετά να θάβονται κάτω απο αυτή τους την πράξη.Να το πληρώνουν μια ζωή.:? Ούτε αυτό μου ακούγεται δίκαιο.Είναι μια επιλογή.Για το κάθε παιδί που γεννιέται είναι υπεύθυνοι οι γονείς.Είναι ευθύνη όχι πλαστική κούκλα.Είναι πιο ώριμο να πάρεις μια σκληρή απόφαση μια φορά παρά να γεννήσεις ένα παιδί δυστυχισμένο,που δεν θα παίρνει ό,τι του αξίζει ή παρατημένο σε κάποιο ίδρυμα

 

Η έκτρωση είναι μια δύσκολη και επίπονη απόφαση.Εγώ μετά απο δύο παιδιά και ένα τρίτο που περιμένω,δεν το έχω μετανιώσει.Ξέρω πως φέρθηκα άδικα σε αυτή την ψυχούλα και πάντα την έχω στις σκέψεις μου.

Μπισκοτάκι 6/2/08

Κλαψιάρης 16/6/09

dev348pr___.png

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμή που ο νόμος επιτρέπει την εκτρωση και η χώρα μας το αποδέχεται

είναι στην κρίση του καθενος και στα προσωπικά του πιστεύω να πράξει αυτό που αυτός θεωρεί πιο σωστό .

το να την λεει ο ένας στο αλλον και να κριτηκάρει τις επιλογές είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

 

κανείς δεν είναι αναμάρτητος ή αλάνθαστος ή τέλειος όλοι μας είμαστε άνθρωποι με λάθη πολλά και αδυναμίες.

 

Ας σταματήσουμε να γινόμαστε Κριτές σε όποιον παραθέτει μια προσωπική ιστορία κανεις δεν μπορεί να ξέρει τι πόνος ψυχής κρύβετε απο πίσω απο 10 αράδες που διαβάζει.

 

και όποιος κρίνει ας κοιτάξει πρώτα το σπίτου και τα δίκά του λάθη και ας κρατά το στόμα του κλείστό .

 

εχουμε γίνει όλοι σε αυτό το φόρουμ δικαστές και δικάζουμε όποιον δεν συμβαδίζει με τα δικά μας δεδομένα.

 

Ας μην σχολιάσω και το θέμα ότι όλοι μας γίναμε ΤΕΛΕΙΟΙ ΓΟΝΕΙΣ - ΥΠΕΡΟΧΟΙ ΣΥΖΗΓΟΙ - ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΛΙΚΤΙΚΟΙ ΣΥΜΦΟΡΟΥΜΙΣΤΕΣ .

 

Μελίνα δεν φαντάζεσαι τί πέρασα τότε.

Να με πιέζουν απ τη δουλειά μου να κάνω έκτρωση (ω ναι!), να με πιέζουν οι γονείς να παντρευτώ, να μη βρίσκω στο σύντροφό μου τη στήριξη που χρειαζόμουν, κάθε μέρα να λιώνω στο κλάμα, να μην βρίσκω ησυχία και να μπαίνω εδώ να πω τον πόνο μου, σε ένα φόρουμ αποτελούμενο από γονείς για να καταλήξω να με βρίζουν και να με ειρωνεύονται με τον χειρότερο τρόπο.

 

Κάποτε έλεγα πως δεν θα κάνω έκτρωση ποτέ και πως όσες γυναίκες κάνουν είναι μπήξε, δείξε κλπ. Μετά από εκείνο το συμβάν μετάνιωσα και κατάλαβα πως δεν ξέρεις τί μπορεί να περνάει ο άλλος. Φυσικά και έχουμε ευθύνη, καμία αντίρρηση. Ίδια ευθύνη όμως και μεγαλύτερη, είναι και το μεγάλωμα ενός παιδιού. Πρόσφατα έμαθα πως συγγενικό μου πρόσωπο που έμεινε έγκυος, κράτησε το παιδί παρόλο που έτρωγε ξύλο, γεννήθηκε το παιδί το οποίο έγινε μάρτυρας του ξύλου και αυτή τη στιγμή το ζευγάρι έχει χωρίσει και το παιδί έχει γίνει μπαλάκι. Δεν ξέρω τί από τα δύο είναι καλύτερο τελικά.....

line_line_typew3_beg_d_typew11_time_1242446400_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif

Link to comment
Share on other sites

σ αυτη τη γωνια του πλανητη εν ετη 2010 καμια γυναικα που δεν θελει να μεινει εγκυος δεν μενει...υπαρχει και το χαπι της επομενης μερα.....

 

και οσες απο εμας καποια στιγμη της ζωης μας εγκλωβιστηκαμε, μπερδευτηκαμε, τα παιξαμε η λειτουργησαμε ανωριμα και αφησαμε τον χρονο να περασει και οδηγηθηκαμε στην εκτρωση πρεπει να πληρωνουμε συμβολικα ενα ειδος προστιμου-ποινης....ενα χρηματικο ποσο ας πουμε η εθελοντικη εργασια σε καποια ιδρυματα....οτιδηποτε θα μας εκανε να νοιωσουμε καλυτερα με τις τυψεις μας αλλα και που θα μας βοηθουσε να συνειδητοποιησουμε οτι δεν προκειεται μονον για το σωμα μας αλλα για μια αλλη ζωη-ψυχη στην οποια αφαιρουμε το δικαιωμα του να υπαρξει....

 

ενας ειδος προστιμου θα αποκαταστουσε μεσα μας την ηθικη ταξη

 

Κι επειδη προκειεται για μια πολυ σκληρη πραξη που σου στοιχιζει παρα πολυ τελικα, καλο ειναι οσες ειχαν αυτη την εμπειρια αλλα και ολες οι αλλες που εζησαν μια εγκυμοσυνη να ενημερωνουν τις νεοτερες γυναικες του περιβαλλοντος τους για τις επιπτωσεις κατι τετοιου καθως και για τις δυνατοτητες προληψης που υπαρχουν.

 

Τι να πουν και οι γυναικες που αναγκαζονται να διακοψουν την κυηση επειδη φερουν αρρωστα εμβρυα, η για αυτες που που προσπαθουν να κανουν και δεν μπορουν....ας σκεφτουμε λιγο και ολες αυτες τις γυναικες...

 

εδω υπαρχουν γυναικες σε ολα τα μηκη και πλατη του κοσμου που ανα τους αιωνες κακοποιηθηκαν σεξουαλικα εμειναν εγκυες, γεννησαν και τα παιδακια τους τα λατρεψαν....

 

Γλυκέ αν και διαφωνώ εν μέρει με την άποψή σου, τη σέβομαι.

Όμως καλό είναι, εκτός από το να ενημερώνουμε τις γυναίκες για τις ψυχολογικές συνέπειες της έκτρωσης, να βοηθάμε και τις ανύπαντρες μητέρες αντί να κάνουμε κήρυγμα σε εκείνες που αποφάσισαν να διακόψουν μία κύηση. Ωραίο το χειροκρότημα σε όσες κράτησαν τα μωρά τους κάτω από δυσμενείς συνθήκες αλλά η ουσιαστική στήριξη είναι πιο παραγωγική και σίγουρα πιο δύσκολη από την κατακραυγή.

Επιπλέον καλό θα ήταν να σταματήσουν οι οργανώσεις εκκλησιαστικές ή μη να παραπληροφορούν τον κόσμο, δείχνοντας διαμελισμένα μωρά ως αποτέλεσμα έκτρωσης γιατί μια τέτοια εικόνα δεν υφίσταται πριν την 12η εβδομάδα.

Καμία γυναίκα δεν κάνει έκτρωση μετά την 12η εβδομάδα παρά μόνο αν συντρέχει λόγος υγείας.

Ναι και το έμβρυο κάτω των 12 εβδομάδων, άνθρωπος είναι αλλά όχι όπως θέλουν να το παρουσιάζουν με παραπλανητικές φωτογραφίες που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα και που μοναδικό σκοπό έχουν να συγκινήσουν ή να εντυπωσιάσουν και όχι να ενημερώσουν!

line_line_typew3_beg_d_typew11_time_1242446400_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θεωρώ την έκτρωση μια πράξη απελπισίας. Άρα δε μπορώ να κριτικάρω αυτή που την κάνει. Θεωρώ πως αν δεν θες να μείνεις έγκυος δε μένεις. Πιστεύω πως αν κάνεις μια άμβλωση (δυο-τρεις...) κάποια στιγμή θα θες να κάνεις παιδί και δεν θα μπορείς. Το χω ζήσει στο περιβάλλον μου... Επίσης πιστεύω πως όποια την κάνει, κάποια στιγμή τη μετανιώνει. Όπως η mpouloum έτσι και εγώ έχω θιχτεί εδώ από υστερικές "φωνές"(όχι για αυτό το θέμα όμως).

Όσο για αυτό που λες φίλη melina_m, ουδείς τέλειος... Μια βόλτα στα θέματα οικογένεια-ψυχολογία του γονέα κ.λπ. θα σε πείσει... Όλες έχουμε περάσει από εκεί...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

και θα το ξαναπω.......

εμεινα εγκυος περισυ, αφου ειχα ηδη τα 2 παιδια μου . και η μικρη μου ηταν 1 1/2....χωρις να το περιμενω και εκανα εκτρωση γιατι πολυ απλα δεν ηθελα 3ο παιδι!!!

γιατι ενιωθα οτι ενα 3ο παιδι εκεινη την στιγμη , δεν θα με εκανε καλη μητερα για κανενα απο τα 3 παιδια!

και ας εχω μια ομορφη σχεση και οικογενεια!!

 

Και δεν θα απολογηθω καθολου γιαυτο και σε κανενα!!!

δεν εχω τυψεις ....αντιθετα καθε μερα που περναει και με διαφορα δεδομενα στην ζωη μας , λεω ......τι σοφα πραξαμε με τον αντρα μου , που με στηριξε στην αποφαση αυτη....γιατι τωρα με 2 παιδια και ενα νεο μωρο.......θα ημουν μια υστερικη μανα.....μια καταθληπτικη συζυγος και μια απαραδεκτη γυναικα! και τοτε ναι!!! θα αξιζα διαφορες ποινες για την ανωριμοτητα μου, παρολο που ηξερα οτι δενθα τα βγαλω περα .,......να κρατουσα αυτο το μωρο!!!!

 

Σε καταλαβαίνω, αλήθεια, σε καταλαβαίνω και νιώθω όσα λες...

 

Αλλά ΑΝ μπορείς, σε πατρακαλώ, λύσε μου μια απορία (ειλικρινά, επειδή το έχχω σκεφτεί ΠΟΛΛΕΣ φορές, νομίζω είσαι κατάλληλη να μου τη λύσεις)...

 

Πριν γεννήσω την κόρη μου, ήθελα πάντα παιδί...Αλλά δεν ήταν πάντα κατάλληλες συνθήκες...Π.χ. όταν ήμουν φοιτήτρια...Οπότε, σκεφτόμουν ότι αν και ήθελα μωρό, αν μου τύχαινε, θα έκανα άμβλωση, τότε...

 

Ευτυχώς ποτέ δε χρειάστηκε και απλά όταν ήρθε ο καιρός, έκανα τη μικρή μου...

 

Έχω ένα μόνο βέβαια και θέλω ακόμα 2-3...

 

Αλλά έχω αναρωτηθεί...Αν ποτέ έμενα πάλι από λάθος έγκυος, ΠΛΕΟΝ (που έχω τη μικρή εννοώ) ΔΕ θα μπορούσα να κάνω άμβλωση...Ο λόγος???Επειδή έχω βιώσει όλη την εγκυμοσύνη, επείδή έχω δει μια ψυχή να γεννιέται, δε θα μπορούσα να διακόψω μια εγκυμοσύνη...σκεφτόμενη ότι θα μου δώσει ακόμα ένα παιδάκι, θα με γεμίσει ευτυχία, όπως και η κόρη μου...

 

Είμαι πολύ συναισθηματική εγώ και τα βλέπω πολύ ρομαντικά ή είναι πιο απλά τα πράγματα??Ας πούμε, εσύ έχεις δυο παιδιά και δεν ήθελες τρίτο (σεβαστό!), αλλά πώς ένιωσες σκεφτόμενη ότι αυτή η εγκυμοσύνη θα μπορούσε να σου φέρει ακόμα ένα πλασματάκι σαν τα παιδιά σου??

 

Ελπίζω να μην παρεξηγείς αυτά που λεώ, απλά επειδή το έχω αναρωτηθεί, ποια είναι η γνώμη σου αν επιτρέπετε???

 

Σε ευχαριστώ...

 

(ΥΓ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δε σου ζητάω να απολογηθείς, αν θες απάντησε μου ΜΟΝΟ στο κομμάτι που σε ρωτάω...)

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

οποια δεν θελει να μεινει εγκυος στον δυτικο κοσμο δεν μενει....

 

οποια παρολα αυτα μεινει και δεν αντεχει να αναλαβει ολα αυτο που της συμβαινει και θεωρει την εκτρωση ως την μονη λυση καλο ειναι να δει την ταινεια τζουνο

 

εκει μια 15χρονη βαζει τα γυαλια σε πολλες ενηλικες και βρισκει την δικη της λυση στην εγκυμοσυνη που της χτυπαει την πορτα....λυση πολυ πιο ανθρωπινη απο την εκτρωση

 

αναφερθηκα στις αλλες γυναικες που χανουν παιδια η που δεν κανουν γιατι θεωρω οτι εχουμε πολλα να κερδισουμε ως ανθρωποι μπαινοντας στη θεση του αλλου

 

αναφερθηκα σε γυναικες που εχουν κακοποιηθει φερνοντας στον κοσμο παιδια που λατρεψαν, γιατι υπαρχει κι αυτο ως εκδοχη στην ιστορια του ανθρωπινου ειδους,,,οποια δεν θελει ας μην ταυτιστει με αυτες τις γυναικες,,,υπηρξαν και υπαρχουν ομως και αυτες

 

η εκτρωση ειναι φονος, οσο κι αν δεν αντεχουμε να το ακουμε, καποιες φορες και για καποιες γυναικες αποτελει λυση....γι αυτο θα επρεπε να υπαρχει ενα συμβολικο κοστος που θα αναλαμβαναν μετα.....δεν ξερω τι θα μπορουσε να ειναι,ειναι θεμα πολιτικο, κοινωνικο, νομοθετικο...παντως δεν το εννοω τιμωρητικα αλλα ως εξιλεωση για οσες εχουν ενοχες

 

Ειναι μια σκεψη μου που μπορει να ειναι και μαλακια....αλλα εδω συζηταμε

για να πηγαινουμε και περα απο τα προφανη "το εριξα γιατι θα ηταν δυστυχισμενο"

 

η εκτρωση ειναι ενας δρομος, υπαρχουν κι αλλοι.....

 

ο καθενας παιρνει αυτον που αντεχει

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και περιπτωσεις που τηρουνται ολα τα μετρα προστασιας και παλι προκυπτει εγκυμοσυνη παιδια.. σπανιες περιπτωσεις αλλα υπαρχουν..

 

Οταν εμεινα εγκυος στο μπεμπουλη μου, ειχα σπιραλ - το εγραψα και αλλου αυτο...

 

Οσο για τις αμβλωσεις δεν εχω πειρα πανω στο θεμα, αλλα εαν μου προεκυπτε ξανα απρογραμματιστη εγκυμοσυνη θα κρατουσα το μωρο... με οποιο κοστος..

Link to comment
Share on other sites

 

 

η εκτρωση ειναι φονος, οσο κι αν δεν αντεχουμε να το ακουμε, καποιες φορες και για καποιες γυναικες αποτελει λυση....γι αυτο θα επρεπε να υπαρχει ενα συμβολικο κοστος που θα αναλαμβαναν μετα.....δεν ξερω τι θα μπορουσε να ειναι,ειναι θεμα πολιτικο, κοινωνικο, νομοθετικο...παντως δεν το εννοω τιμωρητικα αλλα ως εξιλεωση για οσες εχουν ενοχες

 

Ειναι μια σκεψη μου που μπορει να ειναι και μαλακια....αλλα εδω συζηταμε

για να πηγαινουμε και περα απο τα προφανη "το εριξα γιατι θα ηταν δυστυχισμενο"

 

 

τι προτεινεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα μπορουσαν να ειναι χρηματα ρουχα παιχνιδια βιβλια σε ιδρυματα

εθελοντικη εργασια σε μαιευτηρια δημοσια, σε εντατικες προωρων, σε ιδρυματα...στηριξη και βοηθεια σε λεχωνες, γυναικες με προωρα, γυναικες που χανουν παδια...καπως ετσι το φανταζομαι

που υπαρχει αναγκη απο προσωπικο,,εκει,,,σε ιδρυματα τυπου μητερα με ορφανα,,,να περνας καποιες ωρες φροντιζοντας, χαριζοντας μια αγκαλια, μαγειρευοντας

να υπαρχει μια κονωνικη υπηρεσια που να προσεγγιζει την γυναικα που ριχνει ενα παιδι και να την οδηγει αναλογα με τις αναγκες της τοπικης κοινωνιας εκει οπου θα μπορουσε να ειναι χρησιμη

 

καπως ετσι το φανταζομαι

Link to comment
Share on other sites

να υπαρχει μια κονωνικη υπηρεσια που να προσεγγιζει την γυναικα που ριχνει ενα παιδι και να την οδηγει αναλογα με τις αναγκες της τοπικης κοινωνιας εκει οπου θα μπορουσε να ειναι χρησιμη

 

 

 

να την οδηγησει δια της βιας?

 

ωστε να εξιλεωθει απεναντι σε ποιον?

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω, αλήθεια, σε καταλαβαίνω και νιώθω όσα λες...

 

Αλλά ΑΝ μπορείς, σε πατρακαλώ, λύσε μου μια απορία (ειλικρινά, επειδή το έχχω σκεφτεί ΠΟΛΛΕΣ φορές, νομίζω είσαι κατάλληλη να μου τη λύσεις)...

 

Πριν γεννήσω την κόρη μου, ήθελα πάντα παιδί...Αλλά δεν ήταν πάντα κατάλληλες συνθήκες...Π.χ. όταν ήμουν φοιτήτρια...Οπότε, σκεφτόμουν ότι αν και ήθελα μωρό, αν μου τύχαινε, θα έκανα άμβλωση, τότε...

 

Ευτυχώς ποτέ δε χρειάστηκε και απλά όταν ήρθε ο καιρός, έκανα τη μικρή μου...

 

Έχω ένα μόνο βέβαια και θέλω ακόμα 2-3...

 

Αλλά έχω αναρωτηθεί...Αν ποτέ έμενα πάλι από λάθος έγκυος, ΠΛΕΟΝ (που έχω τη μικρή εννοώ) ΔΕ θα μπορούσα να κάνω άμβλωση...Ο λόγος???Επειδή έχω βιώσει όλη την εγκυμοσύνη, επείδή έχω δει μια ψυχή να γεννιέται, δε θα μπορούσα να διακόψω μια εγκυμοσύνη...σκεφτόμενη ότι θα μου δώσει ακόμα ένα παιδάκι, θα με γεμίσει ευτυχία, όπως και η κόρη μου...

 

Είμαι πολύ συναισθηματική εγώ και τα βλέπω πολύ ρομαντικά ή είναι πιο απλά τα πράγματα??Ας πούμε, εσύ έχεις δυο παιδιά και δεν ήθελες τρίτο (σεβαστό!), αλλά πώς ένιωσες σκεφτόμενη ότι αυτή η εγκυμοσύνη θα μπορούσε να σου φέρει ακόμα ένα πλασματάκι σαν τα παιδιά σου??

 

Ελπίζω να μην παρεξηγείς αυτά που λεώ, απλά επειδή το έχω αναρωτηθεί, ποια είναι η γνώμη σου αν επιτρέπετε???

 

Σε ευχαριστώ...

 

(ΥΓ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δε σου ζητάω να απολογηθείς, αν θες απάντησε μου ΜΟΝΟ στο κομμάτι που σε ρωτάω...)

 

Αν μπορώ να σου απαντήσω εγώ αυτή την ερώτηση (έχω σχεδόν ίδια ιστορία με την vouraikos) θα σου πω πως ΝΑΙ, είναι θαύμα και ευτυχία το να γεννάς ένα παιδί ΟΜΩΣ αυτό ταυτόχρονα συνεπάγεται παραπάνω ευθύνες, αγωνίες και υποχρεώσεις. Ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές αντοχές και όρια και είναι καλό να έχει αυτογνωσία. Το να ξέρεις, στηριζόμενος στη λογική, ότι η οικογένειά σου θα επιβαρυνθεί με τον ερχομό ενός καινούργιου μέλους και να επιλέξεις να μην συνεχισεις την εγκυμοσύνη είναι εξίσου δύσκολη απόφαση με το να αποφασίσεις να προχωρήσεις, στηριζόμενος στο συναίσθημα. Δεν καταλαβαίνω γιατί η απόφαση που στηρίζεται στο ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ πρέπει να είναι πιο σωστή από την απόφαση που στηρίζεται στη ΛΟΓΙΚΗ. Ο κάθε άνθρωπος είναι ένα διαφορετικό μίγμα λογικής και συναισθήματος και κατ' επέκταση ιεραρχεί διαφορετικά. Στη δική μου περίπτωση πιστεύω ότι έπραξα λογικά, όσον αφορά το συναίσθημα το παλεύω, ακόμη...

6WqHp3.pngUVK9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ένα λεπτό, εδώ δε μιλάμε για μια απόφαση απλά αλλά για μια απόφαση που χαρίζει τη ζωή ή την στερεί... Δεν είναι απλά ένα θέμα φιλοσοφίας περί λογικής και συναισθήματος και ποιο από τα δυο επιβάλλεται ή πρέπει να επιβάλλεται στο άλλο... Είναι θέμα σεβασμού προς την ιερότητα της ζωής...

Τι να πω, αν δεν υπήρχε πολύ σοβαρό πρόβλημα υγείας ή αν δεν ήμουν σε κατάσταση απόλυτης απελπισίας,δε θα μπορούσα να κάνω έκτρωση...

Link to comment
Share on other sites

δια της βιας δε γινεται,,,,αναφερομαι σε γυναικες που νιωθουν μετα απο κατι τετοιο ενοχες, θλιψη, κενο

της προτεινεις κατι στο οποιο αν συμμετειχε μπορει και να ενιωθε καλυτερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ξαναπω πως για μενα φονος ειναι τα παιδια με τα ψυχολογικα κενα.....απο ανωριμους γονεις......!!! τα παιδια που καθημερινα πονανε απο συμπεριφορες μαναδων που δεν ηταν αξιες-ικανες-ετοιμες (οτι θελετε παρτε) να γινουν μανες!

 

χιλια συγνωμη για την εκφραση που θα χρησιμοποιησω, αλλα τα υπολοιπα μου κανουν ηθικοπλαστικα και περιττες τυψεις!

οσο για το να βρουμε νομικο πλαισιο για να το πληρωνουν.....μου κανει αστειο!

 

για αυτο που με ρωτας λοιπον Baby star , αν και απαντησε πανω κατω η zunix, θα σου πω με καθε ειλικρινια το εξης.

 

ειμαι απιστευτα συναισθηματικη και γιαυτο καθε βραδυ που τα παιδακια μου κοιμουντε στα κρεβατια τους , παω και τα φιλαω και αναρωτιεμαι , τι ομορφο τα εκανα να νιωσουν σημερα, τι καλο τα εμαθα, ποση σιγουρια για την ζωη και τον εαυτο τους , τους προσφερα, ποση ψυχικη γαληνη τους παρεχω και αλλα τετοια.

μερες που για διαφορους λογους και κουραση, τα παρκαρα σε ενα dvd ή τους φωναξα για κατι εντελως ανουσιο, απλα και μονο επειδη εγω δεν ειχα αλλες αντοχες.......τοτε με τρελαινουν οι τυψεις!

τοτε καθομαι και σκεφτομαι ποσο βλαμενη ειμαι που φωναζω μαλωνω ή παρακαρω τα παιδακια μου....γιατι εγω αλλο δεν μπορω.

 

Αν ηταν να ειμαι τετοια μαμα για 3 παιδια.....να το βρασω!

 

Για μενα η εκτρωση λοιπον δεν ειναι φονος! ειναι επιλογη....!!!και πολλες φορες σωστη επιλογη.

 

Σημασια εχει να εισαι ΣΩΣΤΗ μανα .....οχι απλα μανα!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον καλό θα ήταν να σταματήσουν οι οργανώσεις εκκλησιαστικές ή μη να παραπληροφορούν τον κόσμο, δείχνοντας διαμελισμένα μωρά ως αποτέλεσμα έκτρωσης γιατί μια τέτοια εικόνα δεν υφίσταται πριν την 12η εβδομάδα.

Καμία γυναίκα δεν κάνει έκτρωση μετά την 12η εβδομάδα παρά μόνο αν συντρέχει λόγος υγείας.

Ναι και το έμβρυο κάτω των 12 εβδομάδων, άνθρωπος είναι αλλά όχι όπως θέλουν να το παρουσιάζουν με παραπλανητικές φωτογραφίες που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα και που μοναδικό σκοπό έχουν να συγκινήσουν ή να εντυπωσιάσουν και όχι να ενημερώσουν!

 

Ριξε μια ματια στον παρακατω συνδεσμο.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναπω πως για μενα φονος ειναι τα παιδια με τα ψυχολογικα κενα.....απο ανωριμους γονεις......!!! τα παιδια που καθημερινα πονανε απο συμπεριφορες μαναδων που δεν ηταν αξιες-ικανες-ετοιμες (οτι θελετε παρτε) να γινουν μανες!

 

χιλια συγνωμη για την εκφραση που θα χρησιμοποιησω, αλλα τα υπολοιπα μου κανουν ηθικοπλαστικα και περιττες τυψεις!

οσο για το να βρουμε νομικο πλαισιο για να το πληρωνουν.....μου κανει αστειο!

 

για αυτο που με ρωτας λοιπον Baby star , αν και απαντησε πανω κατω η zunix, θα σου πω με καθε ειλικρινια το εξης.

 

ειμαι απιστευτα συναισθηματικη και γιαυτο καθε βραδυ που τα παιδακια μου κοιμουντε στα κρεβατια τους , παω και τα φιλαω και αναρωτιεμαι , τι ομορφο τα εκανα να νιωσουν σημερα, τι καλο τα εμαθα, ποση σιγουρια για την ζωη και τον εαυτο τους , τους προσφερα, ποση ψυχικη γαληνη τους παρεχω και αλλα τετοια.

μερες που για διαφορους λογους και κουραση, τα παρκαρα σε ενα dvd ή τους φωναξα για κατι εντελως ανουσιο, απλα και μονο επειδη εγω δεν ειχα αλλες αντοχες.......τοτε με τρελαινουν οι τυψεις!

τοτε καθομαι και σκεφτομαι ποσο βλαμενη ειμαι που φωναζω μαλωνω ή παρακαρω τα παιδακια μου....γιατι εγω αλλο δεν μπορω.

 

Αν ηταν να ειμαι τετοια μαμα για 3 παιδια.....να το βρασω!

 

Για μενα η εκτρωση λοιπον δεν ειναι φονος! ειναι επιλογη....!!!και πολλες φορες σωστη επιλογη.

 

Σημασια εχει να εισαι ΣΩΣΤΗ μανα .....οχι απλα μανα!

 

Αν μπορώ να σου απαντήσω εγώ αυτή την ερώτηση (έχω σχεδόν ίδια ιστορία με την vouraikos) θα σου πω πως ΝΑΙ, είναι θαύμα και ευτυχία το να γεννάς ένα παιδί ΟΜΩΣ αυτό ταυτόχρονα συνεπάγεται παραπάνω ευθύνες, αγωνίες και υποχρεώσεις. Ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές αντοχές και όρια και είναι καλό να έχει αυτογνωσία. Το να ξέρεις, στηριζόμενος στη λογική, ότι η οικογένειά σου θα επιβαρυνθεί με τον ερχομό ενός καινούργιου μέλους και να επιλέξεις να μην συνεχισεις την εγκυμοσύνη είναι εξίσου δύσκολη απόφαση με το να αποφασίσεις να προχωρήσεις, στηριζόμενος στο συναίσθημα. Δεν καταλαβαίνω γιατί η απόφαση που στηρίζεται στο ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ πρέπει να είναι πιο σωστή από την απόφαση που στηρίζεται στη ΛΟΓΙΚΗ. Ο κάθε άνθρωπος είναι ένα διαφορετικό μίγμα λογικής και συναισθήματος και κατ' επέκταση ιεραρχεί διαφορετικά. Στη δική μου περίπτωση πιστεύω ότι έπραξα λογικά, όσον αφορά το συναίσθημα το παλεύω, ακόμη...

 

Κορίτσια, σας ευχαριστώ...

 

Vouraikos, μου έδωσες και κατάλαβα ΑΚΡΙΒΩΣ τι εννοείς με τα τελευταία σου λόγια...Πολύ σωστό αυτό που λες...(Παρεπιμπτόντως κι εγώ θεωρώ φόνο τα παιδιά που γεννιούνται από γονεις ανώριμους (κι όχι μόνο) που τα δημιουργούν ψυχολογικά κενά...)

 

Zunix, ειλικρινά, δε μιλάω αν είναι ΣΩΣΤΟ ή ΟΧΙ!!!Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ να μπορεί να το κρίνει αυτό...

 

Και να σου πω και κάτι???ΔΕΝ ΞΕΡΩ τι θα έκανα εγώ στη θέσεις σας...Και μακάρι να μη χρειαστεί να μάθω...Απλά είπα ΤΙ έχω αναρωτηθεί με το που έγινα μανούλα...

 

Εννοείται πως δεν μπορώ να κρίνω την απόφαση σας, ούτε τη δική σας, αλλά την ούτε και την οποιαδήποτε απόφαση, οποιουδήποτε ανθρώπου!!!Καθένας ξέρει τον εαυτό του και αποφασίζει με κριτήριο το καλύτερο για τον ίδιο και την οικογένεια του..

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναπω πως για μενα φονος ειναι τα παιδια με τα ψυχολογικα κενα.....απο ανωριμους γονεις......!!! τα παιδια που καθημερινα πονανε απο συμπεριφορες μαναδων που δεν ηταν αξιες-ικανες-ετοιμες (οτι θελετε παρτε) να γινουν μανες!

 

χιλια συγνωμη για την εκφραση που θα χρησιμοποιησω, αλλα τα υπολοιπα μου κανουν ηθικοπλαστικα και περιττες τυψεις!

οσο για το να βρουμε νομικο πλαισιο για να το πληρωνουν.....μου κανει αστειο!

 

για αυτο που με ρωτας λοιπον Baby star , αν και απαντησε πανω κατω η zunix, θα σου πω με καθε ειλικρινια το εξης.

 

ειμαι απιστευτα συναισθηματικη και γιαυτο καθε βραδυ που τα παιδακια μου κοιμουντε στα κρεβατια τους , παω και τα φιλαω και αναρωτιεμαι , τι ομορφο τα εκανα να νιωσουν σημερα, τι καλο τα εμαθα, ποση σιγουρια για την ζωη και τον εαυτο τους , τους προσφερα, ποση ψυχικη γαληνη τους παρεχω και αλλα τετοια.

μερες που για διαφορους λογους και κουραση, τα παρκαρα σε ενα dvd ή τους φωναξα για κατι εντελως ανουσιο, απλα και μονο επειδη εγω δεν ειχα αλλες αντοχες.......τοτε με τρελαινουν οι τυψεις!

τοτε καθομαι και σκεφτομαι ποσο βλαμενη ειμαι που φωναζω μαλωνω ή παρακαρω τα παιδακια μου....γιατι εγω αλλο δεν μπορω.

 

Αν ηταν να ειμαι τετοια μαμα για 3 παιδια.....να το βρασω!

 

Για μενα η εκτρωση λοιπον δεν ειναι φονος! ειναι επιλογη....!!!και πολλες φορες σωστη επιλογη.

 

Σημασια εχει να εισαι ΣΩΣΤΗ μανα .....οχι απλα μανα!

 

 

Ξέρεις, αυτό είναι σα να σου λέω εγώ ότι το να κλέβεις είναι ποινική πράξη και εσύ να μου απαντάς, ότι αν το να κλέβεις είναι ποινική πράξη τότε το να ληστεύεις τι είναι;;; Δηλαδή πρέπει να κινηθούμε ανάμεσα σε δυο εγκλήματα, άλλες επιλογές δεν υπάρχουν;

Και η έκτρωση και η κακοποίηση παιδιών είναι πολύ άσχημες καταστάσεις...

Και μιλάω εγώ όχι ηθικοπλαστικά, καθόλου, το μωρό μου μου ήρθε από το πουθενά και έπαθα το απίστευτο σοκ και μου πήρε πάρα πολύ καιρό να προσαρμοστώ στη νέα πραγματικότητα και έχω ζοριστεί πάρα πολύ και έχω και προβλήματα υγείας...

Αλλά τι έπρεπε να κάνω;;; Είμαι υπεύθυνη των πράξεών μου και αν νιώθω ότι δεν μπορώ πολλές φορές, ψάχνω και βρίσκω λύσεις να βοηθηθώ κάπως...

Συγγνώμη, δε θέλω να κάνω ούτε την ηθική ούτε την έξυπνη αλλά το να χρυσώνουμε το χάπι λέγοντας ότι κάτι άλλο είναι χειρότερο από την έκτρωση, δεν κάνει την ίδια την έκτρωση να φαντάζει καλύτερη λύση...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις, αυτό είναι σα να σου λέω εγώ ότι το να κλέβεις είναι ποινική πράξη και εσύ να μου απαντάς, ότι αν το να κλέβεις είναι ποινική πράξη τότε το να ληστεύεις τι είναι;;; Δηλαδή πρέπει να κινηθούμε ανάμεσα σε δυο εγκλήματα, άλλες επιλογές δεν υπάρχουν;

Και η έκτρωση και η κακοποίηση παιδιών είναι πολύ άσχημες καταστάσεις...

Και μιλάω εγώ όχι ηθικοπλαστικά, καθόλου, το μωρό μου μου ήρθε από το πουθενά και έπαθα το απίστευτο σοκ και μου πήρε πάρα πολύ καιρό να προσαρμοστώ στη νέα πραγματικότητα και έχω ζοριστεί πάρα πολύ και έχω και προβλήματα υγείας...

Αλλά τι έπρεπε να κάνω;;; Είμαι υπεύθυνη των πράξεών μου και αν νιώθω ότι δεν μπορώ πολλές φορές, ψάχνω και βρίσκω λύσεις να βοηθηθώ κάπως...

Συγγνώμη, δε θέλω να κάνω ούτε την ηθική ούτε την έξυπνη αλλά το να χρυσώνουμε το χάπι λέγοντας ότι κάτι άλλο είναι χειρότερο από την έκτρωση, δεν κάνει την ίδια την έκτρωση να φαντάζει καλύτερη λύση...

 

 

καλη μου πασχαλιτσα αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι για μενα οταν δεν ειναι μετρο αντισυλληψης(εννοω , δεν προσεχω και αν μεινω εγκυος κανω εκτρωση) που ειναι γελοιο........

μια εκτρωση απο μια εκτος προγραμματος εγκυμοσυνη για μενα ειναι οριμη αποφαση και σε καμια περιπτωση Εγκλημα , φονος και αλλα τετοια βαρυγδουπα!!!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

οσο για το να βρουμε νομικο πλαισιο για να το πληρωνουν.....μου κανει αστειο!

 

για αυτο που με ρωτας λοιπον Baby star , αν και απαντησε πανω κατω η zunix, θα σου πω με καθε ειλικρινια το εξης.

 

ειμαι απιστευτα συναισθηματικη και γιαυτο καθε βραδυ που τα παιδακια μου κοιμουντε στα κρεβατια τους , παω και τα φιλαω και αναρωτιεμαι , τι ομορφο τα εκανα να νιωσουν σημερα, τι καλο τα εμαθα, ποση σιγουρια για την ζωη και τον εαυτο τους , τους προσφερα, ποση ψυχικη γαληνη τους παρεχω και αλλα τετοια.

μερες που για διαφορους λογους και κουραση, τα παρκαρα σε ενα dvd ή τους φωναξα για κατι εντελως ανουσιο, απλα και μονο επειδη εγω δεν ειχα αλλες αντοχες.......τοτε με τρελαινουν οι τυψεις!

τοτε καθομαι και σκεφτομαι ποσο βλαμενη ειμαι που φωναζω μαλωνω ή παρακαρω τα παιδακια μου....γιατι εγω αλλο δεν μπορω.

 

Αν ηταν να ειμαι τετοια μαμα για 3 παιδια.....να το βρασω!

 

Για μενα η εκτρωση λοιπον δεν ειναι φονος! ειναι επιλογη....!!!και πολλες φορες σωστη επιλογη.

 

Σημασια εχει να εισαι ΣΩΣΤΗ μανα .....οχι απλα μανα!

 

Αυτό προσπαθώ να κάνω και εγώ για τη δική μου εξιλέωση...

 

Αλλά τι έπρεπε να κάνω;;; Είμαι υπεύθυνη των πράξεών μου και αν νιώθω ότι δεν μπορώ πολλές φορές, ψάχνω και βρίσκω λύσεις να βοηθηθώ κάπως...

 

Πώς από τη μία λες "ο καθένας είναι υπεύθυνος των πράξεών του" και από την άλλη είσαι αντίθετη με την αυτοδιάθεση του σώματός μας;

6WqHp3.pngUVK9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν πειράζει, απλά διαφωνούμε... :) Όπως έλεγε και ο Βολταίρος,(σε παράφραση) μπορεί να διαφωνώ μαζί σου αλλά χαίρομαι που μπορείς και μπορώ να εκφράζουμε ελεύθερα τις απόψεις μας...:cool::cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

οποια δεν θελει να μεινει εγκυος στον δυτικο κοσμο δεν μενει....

 

οποια παρολα αυτα μεινει και δεν αντεχει να αναλαβει ολα αυτο που της συμβαινει και θεωρει την εκτρωση ως την μονη λυση καλο ειναι να δει την ταινεια τζουνο

 

εκει μια 15χρονη βαζει τα γυαλια σε πολλες ενηλικες και βρισκει την δικη της λυση στην εγκυμοσυνη που της χτυπαει την πορτα....λυση πολυ πιο ανθρωπινη απο την εκτρωση

 

αναφερθηκα στις αλλες γυναικες που χανουν παιδια η που δεν κανουν γιατι θεωρω οτι εχουμε πολλα να κερδισουμε ως ανθρωποι μπαινοντας στη θεση του αλλου

 

αναφερθηκα σε γυναικες που εχουν κακοποιηθει φερνοντας στον κοσμο παιδια που λατρεψαν, γιατι υπαρχει κι αυτο ως εκδοχη στην ιστορια του ανθρωπινου ειδους,,,οποια δεν θελει ας μην ταυτιστει με αυτες τις γυναικες,,,υπηρξαν και υπαρχουν ομως και αυτες

 

η εκτρωση ειναι φονος, οσο κι αν δεν αντεχουμε να το ακουμε, καποιες φορες και για καποιες γυναικες αποτελει λυση....γι αυτο θα επρεπε να υπαρχει ενα συμβολικο κοστος που θα αναλαμβαναν μετα.....δεν ξερω τι θα μπορουσε να ειναι,ειναι θεμα πολιτικο, κοινωνικο, νομοθετικο...παντως δεν το εννοω τιμωρητικα αλλα ως εξιλεωση για οσες εχουν ενοχες

 

Ειναι μια σκεψη μου που μπορει να ειναι και μαλακια....αλλα εδω συζηταμε

για να πηγαινουμε και περα απο τα προφανη "το εριξα γιατι θα ηταν δυστυχισμενο"

 

η εκτρωση ειναι ενας δρομος, υπαρχουν κι αλλοι.....

 

ο καθενας παιρνει αυτον που αντεχει

επιτελους ενας ανθρωπος με ορθη σκεψη!

 

Θα ξαναπω πως για μενα φονος ειναι τα παιδια με τα ψυχολογικα κενα.....απο ανωριμους γονεις......!!! τα παιδια που καθημερινα πονανε απο συμπεριφορες μαναδων που δεν ηταν αξιες-ικανες-ετοιμες (οτι θελετε παρτε) να γινουν μανες!

 

χιλια συγνωμη για την εκφραση που θα χρησιμοποιησω, αλλα τα υπολοιπα μου κανουν ηθικοπλαστικα και περιττες τυψεις!

οσο για το να βρουμε νομικο πλαισιο για να το πληρωνουν.....μου κανει αστειο!

 

για αυτο που με ρωτας λοιπον Baby star , αν και απαντησε πανω κατω η zunix, θα σου πω με καθε ειλικρινια το εξης.

 

ειμαι απιστευτα συναισθηματικη και γιαυτο καθε βραδυ που τα παιδακια μου κοιμουντε στα κρεβατια τους , παω και τα φιλαω και αναρωτιεμαι , τι ομορφο τα εκανα να νιωσουν σημερα, τι καλο τα εμαθα, ποση σιγουρια για την ζωη και τον εαυτο τους , τους προσφερα, ποση ψυχικη γαληνη τους παρεχω και αλλα τετοια.

μερες που για διαφορους λογους και κουραση, τα παρκαρα σε ενα dvd ή τους φωναξα για κατι εντελως ανουσιο, απλα και μονο επειδη εγω δεν ειχα αλλες αντοχες.......τοτε με τρελαινουν οι τυψεις!

τοτε καθομαι και σκεφτομαι ποσο βλαμενη ειμαι που φωναζω μαλωνω ή παρακαρω τα παιδακια μου....γιατι εγω αλλο δεν μπορω.

 

Αν ηταν να ειμαι τετοια μαμα για 3 παιδια.....να το βρασω!

 

Για μενα η εκτρωση λοιπον δεν ειναι φονος! ειναι επιλογη....!!!και πολλες φορες σωστη επιλογη.

 

Σημασια εχει να εισαι ΣΩΣΤΗ μανα .....οχι απλα μανα!

σωστος εισαι οταν εξελυσεσε και απο την στιγμη που καταλαβαινεις τα ενα δυο λαθη σου(τα παιδια σου θα βρισκουν και αλλα ενα δυο που εσυ ουτε φανταζεσε)απλα δεν τα ξανακανεις που κολαει τωρα το καθε βραδυ με το σωστη μανα διαβαζεις τι γραφεις πανω σε αυτο?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...