Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

elepet

Recommended Posts

οποια κοπελα ειχε αμφιβολιες για το αν επρεπε να διακοψει κυηση ή οχι, καλα εκανε και το κρατησε...

 

οταν το σκεφτεσαι και δεν εισαι σιγουρη, σαφεστατα ειναι προτιμοτερο να το κρατας...

 

οταν ομως εισαι αποφασισμενη, δεν εχει νοημα να σε χωνουν στην γωνια και να σε βομβαρδιζουν με προσωπικες τους αποψεις, στυλ 'ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙς, ΕΙΝΑΙ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ, ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑς, ΘΑ ΚΑΕΙΣ ΣΤΗ ΚΟΛΑΣΗ'

και αλλα τετοια μεσαιωνικα

 

οπως επισης, δεν βοηθιεται καμια γυναικα που εχει ηδη διακοψει κυηση, για προσωπικους της λογους, απο καταιγισμο κατηγοριων

 

 

συμφωνω απολυτα και οπως ειπα και πριν για μενα σημασια εχει να εισαι ΣΩΣΤΗ μανα και οχι απλα μανα!!!!

 

εγω λοιπον εκανα μια διακοπη κυησης, μεσα στον γαμο μου , εχοντας τα 2 παιδια μου και αυτο γιατι ηξερα και πολυ ΥΠΕΥΘΥΝΑ καταλαβα οτι αν κρατουσα αυτο το παιδι , θα γινομουν μια υστερικη μανα και για τα 3 και μια φρικτη συντροφος.........

 

επελεξα λοιπον πολυ συνηδητα και μαζι με τον αντρα μου να μην κανω 3 παιδι τωρα.

 

κατα την γνωμη μας θα ηταν ανευθυνο να κανουμε αυτο το 3 παιδι νιωθωντας και οι 2 πιεσμενοι και μονο στο ακουσμα της εγκυμοσυνης.

 

Πολυ περισσοτερο το θεωρουσα αδικο για τα 2 παιδια μου ....να μετατραπω σε μια υστερικη γυναικα που κυνηγαει παιδια απο πισω κλεισμενη σε ενα σπιτι χωρις βοηθεια.....

 

 

γιαυτο λιγο προσοχη στην εκφρασεις του τυπου "ειναι ανευθυνοτητα, εγκλημα και λοιπα" υπαρχουν παντα 2 πλευρες!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 946
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τις αποφευγω γιατί νομίζω εννοείται πως εκφράζω τι γνώμη μου... συνήθως άλλωστε αιτιολογώ αυτό που λέω δίνοντας στον άλλο τη δυνατότητα να απορήψει (αν διαφωνεί με τα επιχειρήματά μου) ή να υιοθετήσει (αν συμφωνεί), τις θέσεις μου

 

 

 

με στεναχωρεί να χρησιμοποιούν την ηλικία μου (επειδή γίνεται παντα όχι μόνο στο δύκτιο άλλα και καθημερινά) με σκοπό να μιλάω ποιο ήπια, προτιμώ να μου πουν απλά: το παράκανες κοπελιά όπως δηλαδή θα έλεγαν σε οποιονδήποτε συνομήλικο ή μεγαλύτερο συνομιλιτή με τον οποίο θα διαφωνούσαν

 

 

Χμ,αναφερω την ηλικια σου για αλλο λογο απο αυτον που καταλαβες,Μαριαλ.

Δεν ειναι οτι εισαι μικρη να εχεις αποψη,ειμαι εγω πιο μεγαλη (και με προσωπικη εμπειρια επι του θεματος),ωστε να μην εχω.

 

Αδικα δηλαδη στενοχωρηθηκες.

Να σκεφτομαστε ομως ολοι ποιους στενοχωρουμε,οχι μονο ποιοι μας στενοχωρουν.Αποψη μου!

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ευθυνεται το πως μεγαλωσα και τι εμπειριες αποκομισα απο παιδι αλλα απο οσο θυμαμαι τον εαυτο μου σκεφτομουν παντα πριν κρινω το πως μπορει να νιωθει ο αλλος αλλα και το οτι πρεπει να σκεφτεσαι πριν μιλησεις για να μην πληγωνεις αλλους ανθρωπους που δεν εισαι στη θεση τους και δεν ξερεις ακριβως τι ειναι αυτο που περνουν και πως νιωθουν.

 

Αυτο για μενα ειναι κανονας στη ζωη μου και θλιβομαι και θυμωνω παντα οταν βλεπω ανθρωπους να μην λειτουργουν ετσι. Δεν ειναι θεμα απλης τυπικης ευαισθησιας ειναι θεμα σεβασμου για μενα στην διαφορετικοτητα του αλλου και στα συναισθηματα των ανθρωπων.

 

Ολοι εχουν το δικαιωμα να λενε την γνωμη τους αρκει παντα να ισχυει ο παραπανω κωδικας τιμης για ολους τους ανθρωπους. Και εγω μπορει να ειμαι απολυτη σε καποια θεματα αλλα παντα σκεφτομαι και το πως μπορει να το βιωνει ο αλλος ανθρωπος στην πραξη, τα συναισθηματα του και ακομα και αν διαφωνω δεν εχω σιγουρα το δικαιωμα να γινομαι κριτης κανενος πληγωνοντας ανθρωπους που δεν ειμαι στη θεση τους.

 

Οι διαφορετικες αποψεις καλο ειναι να υπαρχουν αλλα παντα πρεπει να εκφραζονται με σεβασμο και ευαισθησια στα συναισθηματα των αλλων. Και παντα θεωρητικα γιατι μονο αν εισαι ακριβως στην θεση του μπορεις να εχεις αντικειμενικη αποψη. Εκ του ασφαλους ολοι κρινονται ευκολα, στην πραξη ομως ολα διαφερουν.

 

Τι άλλο να πω... Με καλύπτεις απόλυτα.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

O Καθένας όπως έχει ζήσει και ανάλογα τα βιώματα που έχει πάρει στην ζωή του πράττει...

Κάτι που για μένα φαίνεται τραγικό για σένα μπορεί να είναι φυσιολογικό και το αντίθετο και αυτό διαμορφώνεται καθαρά από την ποιότητα ζωής που σου έχουν προσφέρει και αυτά που έχεις διδαχθεί από μόνος σου από το Μεγάλο Πανεπιστήμιο της ζωής...

Αν είμασταν όλοι ίδιοι και είχαμε τις ίδιες απόψεις σε όλα τα θέματα σκέψου πως θα είμασταν..Ολα θα ήταν κοινότυπα και μονότονα...

Η διαφοροποίηση μας, μας κάνει αυτό που σήμερα είμαστε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να μην το παίρνουν αψήφιστα και να έχουν πάντα στο μυαλό τους την προοπτική της μητρότητας όταν κάνουν σεξ. Ότι δεν είναι allou fun park αλλά πρέπει να αντιμετωπίζεται με υπευθυνότητα γιατί έχει σοβαρές συνέπειες. Δεν είμαστε εμείς οι έξυπνοι από υπάρξεως ανθρώπου που αντιστρέψαμε τους όρους και ανακαλύψαμε ότι το σεξ είναι μόνο για ευχαρίστηση και παρεπιμπόντως σου τυχαίνει και καμιά εγκυμοσύνη. Τους άντρες τους συμφέρει να αποσυνδέουν τις δύο έννοιες σεξ και παιδιά αλλά οι γυναίκες δεν πρέπει να πέφτουν σε αυτήν την παγίδα γιατί σε αυτές πέφτει το βάρος τελικά.

 

 

Έτσι που το θέτεις συμφωνώ.

Η πρόληψη είναι καλύτερη της θεραπείας και κατά αυτόν τον τρόπο αν υπήρχε σωστή και πλήρης ενημέρωση των νέων παιδιών για οτι είχε σχέση με το θέμα σεξ θα είχαν αποφευχθεί πολλές εκτρώσεις.

Δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα τώρα, έχω ακόμη μικρό παιδί, αλλά θέλω να πιστεύω οτι δεν είναι όπως παλιά τότε που εμείς είμασταν παιδιά όπου οποιαδήποτε συζήτηση γύρω από το σεξ ήταν ταμπού.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Την λεξη φασωμα την ακουσα και εγω πριν λιγα χρονια απο τα παιδια μου δεν την ηξερα πριν:D Τωρα η κορη μου φετος ειχε την πρωτη της σεξουαλικη σχεση (17χρ).Το ειχε συζητησει μαζι μου,το μονο που της ειπα να το αξιζει.Ο γιος μου απο τα 16 ειχε σχεσεις.Ειναι ενημερωμενοι εδω και χρονια για την αντισυληψη και κανουμε συζητησεις ακομα και για μαρκες προφυλακτικων.Δεν θα ηθελα να κανει εκτρωση η κορη μου αλλα ουτε και ο γιος μου με τη κοπελα του και τους το εχω πει οτι πρεπει να προσεχουν.Τωρα αμα τυχει θα τους στηριξω σε οτι αποφασισουν θα εχω παθει ομως ενα μικρο εγκεφαλικο πριν.:-D

αχ!πεσμου smartaki πως ενιωσες τι σου ειπαν τα παιδια?της μιλησες στο να προσεχει και τι αν επιτρεπετε?(σορι που ξεφυγαμε σημερα κοριτσια)

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Την λεξη φασωμα την ακουσα και εγω πριν λιγα χρονια απο τα παιδια μου δεν την ηξερα πριν:D Τωρα η κορη μου φετος ειχε την πρωτη της σεξουαλικη σχεση (17χρ).Το ειχε συζητησει μαζι μου,το μονο που της ειπα να το αξιζει.Ο γιος μου απο τα 16 ειχε σχεσεις.Ειναι ενημερωμενοι εδω και χρονια για την αντισυληψη και κανουμε συζητησεις ακομα και για μαρκες προφυλακτικων.Δεν θα ηθελα να κανει εκτρωση η κορη μου αλλα ουτε και ο γιος μου με τη κοπελα του και τους το εχω πει οτι πρεπει να προσεχουν.Τωρα αμα τυχει θα τους στηριξω σε οτι αποφασισουν θα εχω παθει ομως ενα μικρο εγκεφαλικο πριν.:-D

 

 

είναι πολύ ωραίο να έχεις αποκτήσει τέτοια σχέση με τα παιδιά σου...Μπραβο smartaki!!!:P:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είμαι το ανεπιθύμητο παιδί μιας σχέσης δύο φοιτητών.Γεννήθηκα κατά τύχη γιατί άργησαν να ανακαλύψουν την εγκυμοσύνη και μετά δεν γινόταν έκτρωση.Η μαμά μου παράτησε τα πάντα για να με μεγαλώσει,άφησε πίσω της κάθε όνειρο για σπουδές και έγινε η καλύτερη μαμά του κόσμου!Ο μπαμπάς μου έμεινε 2 χρόνια μαζί μας και μετά έφυγε.Καλύτερα δηλαδή.

 

Μανούλα ευχαριστώ που με έφερες στον κόσμο!!!

Αυτό για να ακουστεί και η άλλη πλευρά.Μεγάλωσα δύσκολα αλλά με αγάπη.

Σκεφτείτε το καλά πριν το κάνετε.Δεν αφορά μόνο την δική σας ζωή,αφορά και την ζωή/θάνατο κάποιου άλλου!

Μαμά του Δημήτρη.Προσεχώς και της μπέμπας

27r9p3.png Xbgqp3.png

Link to comment
Share on other sites

gauraki

 

Εγγραφή: 21-04-2010

Μηνύματα: 1

 

 

icon1.gif

Εγώ είμαι το ανεπιθύμητο παιδί μιας σχέσης δύο φοιτητών.Γεννήθηκα κατά τύχη γιατί άργησαν να ανακαλύψουν την εγκυμοσύνη και μετά δεν γινόταν έκτρωση.Η μαμά μου παράτησε τα πάντα για να με μεγαλώσει,άφησε πίσω της κάθε όνειρο για σπουδές και έγινε η καλύτερη μαμά του κόσμου!Ο μπαμπάς μου έμεινε 2 χρόνια μαζί μας και μετά έφυγε.Καλύτερα δηλαδή.

 

Μανούλα ευχαριστώ που με έφερες στον κόσμο!!!

Αυτό για να ακουστεί και η άλλη πλευρά.Μεγάλωσα δύσκολα αλλά με αγάπη.

Σκεφτείτε το καλά πριν το κάνετε.Δεν αφορά μόνο την δική σας ζωή,αφορά και την ζωή/θάνατο κάποιου άλλου!

 

quote.gif

 

 

 

 

ΜΕ ΣΥΓΚΙΝΗΣΕΣ!!! ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΛΙΙΙΓΟ ΟΜΟΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ 2, ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ (CHINOOK)

Link to comment
Share on other sites

Την διάβασα την ιστορία και έχει πολλά κοινά.Μακάρι να είχαν όλα τα ανεπιθύμητα μωρά την κατάληξη την δική μου και του άντρα σου.

Μαμά του Δημήτρη.Προσεχώς και της μπέμπας

27r9p3.png Xbgqp3.png

Link to comment
Share on other sites

chinook δε ξερω τι να σου απαντησω...

:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

με ξαναπηρε τηλεφωνο κ μου ειπε : θα το κρατησεις δλδ;

κ της ειπα : ναι

κ μου λεει ενα : α

 

με ξαναπηρε να μου πει οτι πρεπει να βρεθουμε να μιλησουμε κ θα κανω κατι που μετα θα ειναι ΜΗ ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΟ κ ΔΕ ΘΑ ΑΛΛΑΖΕΙ! λες και θα κανω κανα εγκλημα ρε παιδια που θελω να κρατησω το μωρο μου!!!!!!

εγω φυσικα αρχισα να σκουζω, πεταξα το τηλεφωνο και εκλαιγα με λυγμους.

προχτες μου φερε δωρα για το μωρο κ σημερα οτι ναναι....!δεν αντεχω

λίγη Ι Σ Ο Ρ Ρ Ο Π Ι Α επιτελους!!

υπαρχει αυτο που ζω;;;

μετα μου στειλε μηνυμα κ μου ειπε : αν νομιζεις πως θα κρατησεις το παιδι χωρις να μιλησουμε εισαι γελασμενη και οτι θα ρθει κατω απο την πολυκατοικια να φωναζει να μας ακουσουν μεχρι τη Σμυρνη (!!!)

[ας σημειωθει οτι αν και φοιτητρια μενω εδω και 5 χρονια με συγκατοικο και δεν της ζηταω μια δραχμη]

της απαντησα ντροπη της κ πως δεν θελω να εχω σχεση μαζι της κ να με αφησει να κανω τη ζωη μου.ειμαι ακραια και σκληρη αλλα δεν αντεχω αλλο!μου επηρεαζει τοσο την ψυχολογια.προσπαθω με το ζορι να κραταω τις ισορροπιες γυρω μου και με τις ορμονες πανω κατω σαν τον μποινκ μποινκ τιγρη του γουινι μονο μια τετοια αντιμετωπιση δε χρειαζομαι!

 

δλδ ειναι ή η μανα μου ή το παιδι μου; ε οκ τοτε..το παιδι μου

 

κραξτε με..καντε οτι θελετε,εγω σας ευχαριστω που υπαρχετε κοριτσια κ πραγματικα οτι καλυτερο σε ολες σας

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοπελιά,τι να σε κράξουμε;Την μάνα σου θα κράξουμε.Όπως το πες,λίγη ισορροπία!Παιδί της είσαι στο κάτω κάτω.Αν δεν βοηθήσει το παιδί της ποιον θα βοηθήσει;

Μαμά του Δημήτρη.Προσεχώς και της μπέμπας

27r9p3.png Xbgqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κορίτσι μου. Το μόνο που μπορώ να πω είναι να μαλακώσει η καρδιά της κάπια στιγμή. Και ότι πράγματι σε θαυμάζω για την αποφασιστηκότητα και το θάρος σου. Δώσε στο δικό σου παιδάκια όσα δεν μπορεί τώρα η μαμά σου να δώσει. Είτε είνι μωρό είτε ενήλικας.

 

Πολλά φιλιά

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

monMpaloni

να είσαι σίγουρη οτι η μαμά σου όταν κρατήσει το εγγονάκι της στην αγκαλιά της

θα τα ξεχάσει όλα και θα το αγαπήσει!

 

Καλά κάνεις και αποφασίζεις έτσι!!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!

 

Να είσαι σίγουρη οτι όταν μεγαλώσει το παιδί σου

και κάποια στιγμή το μάθει

θα είναι πολύ υπερήφανο για την μάνα που έχει!!!

Link to comment
Share on other sites

κραξτε με..καντε οτι θελετε,εγω σας ευχαριστω που υπαρχετε κοριτσια κ πραγματικα οτι καλυτερο σε ολες σας

 

Τι λες κοπελα μου, εσενα θα κραξουμε. Δεν παει η μανα σου ναααααααααααααα...........ψησει κανα μουσακα μην φεσω να σε αφησει ησυχη λεω εγω? Ρε κολληματα που΄χει ο κοσμος. Μια συμβουλη εχω για σενα. Θα μπαινει απο το ενα, θα βγαινει απο το αλλο, και ΠΟΛΥ ψυχρα (γιατι ο ψυχρος τονος ειναι που δινει στον αλλο να καταλαβει ΠΟΣΟ αποφασισμενη εισαι), θα της πεις εγω θα το κανω, και μεχρι να το δεχτεις και να σταθεις διπλα μου σαν μανα που εισαι και να υποστηριξεις την αποφαση μου ΔΕΝ θελω να μου τηλεφωνεις και να ακουω την φωνη σου, γιατι με ενοχλεις και θα γινει το παιδι νευρικο. Καταλαβες? Αντε γεια......και θα της το κλεισεις και ΜΗΝ το ξανασηκωσεις........τελος. Και κοιτα να ηρεμησεις γιατι ανεβαζμενοι παλμοι σε σενα σημαινει ανεβασμενοι παλμοι στο εμβρυο μετα απο λιγη ωρα. Και οχι δεν ειναι εικασιες αυτα. Ετσι γινεται. Αντε με το καλο και με 1 πονο το μπουμπουκι σου.:wink:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Μοβ Μπαλονάκι άκου με, η μάνα μου με πέταξε από την ζωή της 3 φορές...Την 1η φορά στα 8 μου την δεύερη στα 11 και την τρίτη και φαρμακερή στα 14 με την χαρακτηριστική φράση "Φύγε πήγενε όπου θες εγώ θέλω να ζήσω την ζωή μου με το παιδί μου (το 2ο ενοούσε από τον άλλο της άνδρα) και με τον άνδρα μου, εσύ δεν χωράς πουθενα"..Πήρα την βαλίτσούλα μου και έφυγα και με βρήκε τυχαία η θεία μου στον δρόμο και με πήρε σπίτι και πήρε τον πατέρα μου τηλέφωνο στην Αθήνα γιατί είμασταν Πάτρα και ήρθε και με μάζεψε...

Θα μου πείς που κολλάει όλο αυτό....

Σήμερα λοιπόν μετά από όλα αυτα, το παίζει η μάνα που δεν είχα ποτέ και καλά προσπαθεί να επανορθώσει για το κακό που μου έκανε, αλλά δεν τα καταφέρνει διότι έχω παγώσει, έχω γίνει παγοκολόνα για την ακρίβεια....Βέβαια όταν μιλάω για την μελλοντική μου εγκυμοσύνη της περνάει αδιάφορη και δείχνει να μην το θέλει και όταν έχω καθυστέρηση καμιά φορά μου πετάει απαξιωτικά "σιγά μην είσαι έγκυος, οι ορμόνες σου θα είναι πάλι"...με μια ξινίλα στο πρόσωπο της που δεν θέλω καν να σκέφτομαι...Της βγαίνουν κακίες....Θα μου πείς γιατί ξαναγύρισες κοντά της..Είναι βαριά άρρωστη και δεν ξέρω αν σήμερα θα είναι και αύριο όχι και θέλω απλά εγώ σαν Στέλλα να έχω την συνηδηση μου καθαρή ότι είμουν κοντά της ακόμα και με όλα όσα μου έκανε....Μην ψάχνεις είμαι σκατοπονοψυχη...Γ@...τα

Κοιτα κοπέλα μου να κάνεις αυτό που θές εσύ και άσε την μάνα σου να λέει και να κάνει ότι θέλει...Ότι σε γέννησε δεν μου λέει τίποτα, μάνα δεν λέγετε αυτή που σε γεννάει, αλλά αυτή που σε πονάει και σε νιώθει και σε καταλαβαίνει και ζεί την κάθε στιγμή μαζί με το παιδί της....Αυτή δεν είναι μάνα, αλλά ούτε και η δική μου είναι (τουλάχιστον για μένα ΓΙΑΤΙ για τον αδερφούλι μου τον ετεροθαλή κόβει φλέβες)...

 

Κοιτά να ΤΗΝ γράψεις εκεί που δεν πιάνει μελάνι και κάνε αυτό που έχεις βάλει σκοπό να κάνεις...Αν θές να κρατήσεις το νινάκι σου Κράτα το και δωστου ότι δεν σου έδωσε αυτή η γυναίκα που θέλει να αποκαλεστεί και μανα....ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

Μοβ Μπαλονάκι άκου με, η μάνα μου με πέταξε από την ζωή της 3 φορές...Την 1η φορά στα 8 μου την δεύερη στα 11 και την τρίτη και φαρμακερή στα 14 με την χαρακτηριστική φράση "Φύγε πήγενε όπου θες εγώ θέλω να ζήσω την ζωή μου με το παιδί μου (το 2ο ενοούσε από τον άλλο της άνδρα) και με τον άνδρα μου, εσύ δεν χωράς πουθενα"..Πήρα την βαλίτσούλα μου και έφυγα και με βρήκε τυχαία η θεία μου στον δρόμο και με πήρε σπίτι και πήρε τον πατέρα μου τηλέφωνο στην Αθήνα γιατί είμασταν Πάτρα και ήρθε και με μάζεψε...

Θα μου πείς που κολλάει όλο αυτό....

Σήμερα λοιπόν μετά από όλα αυτα, το παίζει η μάνα που δεν είχα ποτέ και καλά προσπαθεί να επανορθώσει για το κακό που μου έκανε, αλλά δεν τα καταφέρνει διότι έχω παγώσει, έχω γίνει παγοκολόνα για την ακρίβεια....Βέβαια όταν μιλάω για την μελλοντική μου εγκυμοσύνη της περνάει αδιάφορη και δείχνει να μην το θέλει και όταν έχω καθυστέρηση καμιά φορά μου πετάει απαξιωτικά "σιγά μην είσαι έγκυος, οι ορμόνες σου θα είναι πάλι"...με μια ξινίλα στο πρόσωπο της που δεν θέλω καν να σκέφτομαι...Της βγαίνουν κακίες....Θα μου πείς γιατί ξαναγύρισες κοντά της..Είναι βαριά άρρωστη και δεν ξέρω αν σήμερα θα είναι και αύριο όχι και θέλω απλά εγώ σαν Στέλλα να έχω την συνηδηση μου καθαρή ότι είμουν κοντά της ακόμα και με όλα όσα μου έκανε....Μην ψάχνεις είμαι σκατοπονοψυχη...Γ@...τα

Κοιτα κοπέλα μου να κάνεις αυτό που θές εσύ και άσε την μάνα σου να λέει και να κάνει ότι θέλει...Ότι σε γέννησε δεν μου λέει τίποτα, μάνα δεν λέγετε αυτή που σε γεννάει, αλλά αυτή που σε πονάει και σε νιώθει και σε καταλαβαίνει και ζεί την κάθε στιγμή μαζί με το παιδί της....Αυτή δεν είναι μάνα, αλλά ούτε και η δική μου είναι (τουλάχιστον για μένα ΓΙΑΤΙ για τον αδερφούλι μου τον ετεροθαλή κόβει φλέβες)...

 

Κοιτά να ΤΗΝ γράψεις εκεί που δεν πιάνει μελάνι και κάνε αυτό που έχεις βάλει σκοπό να κάνεις...Αν θές να κρατήσεις το νινάκι σου Κράτα το και δωστου ότι δεν σου έδωσε αυτή η γυναίκα που θέλει να αποκαλεστεί και μανα....ΟΚ?

 

 

Λυπαμαι πολυ.Ελπιζω η ζωη να σου επιφυλασσει ενα μελλον γεματο αγαπη!

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι πολυ.Ελπιζω η ζωη να σου επιφυλασσει ενα μελλον γεματο αγαπη!

 

 

Christiana μου εγώ δεν λυπάμαι ΠΛΕΟΝ διότι είμαι 30 ετών έχω φτιάξει την ζωή μου είμαι παντρεμένη και θέλω να γίνω μανούλα και να κάνω την δική μου οικογένεια, κάτι που η μάνα μου δεν μου πρόσφερε ποτέ....

Τουλάχιστον ΟΛΟ αυτό με δίδαξε ότι θα είμαι κοντά στο παιδί μου πάντα ότι και να γίνει και θα το μεγαλώσω όσο μπορώ καλύτερα και σημαντικότερο θα είμαι συνέχεια μαζί του και δεν θα το διώξω ποτέ από την ζωή μου....

 

Μάθημα ζωής ήταν το οποίο με δυνάμωσε....ΑΠΛΑ...

Link to comment
Share on other sites

MonMpaloni θα έρθω να συμφωνήσω με αυτό που σου είπε και η Stellinula και θα προσθέσω ένα πράγμα.

Να θυμάσαι πως στη ζωή μόνοι μας ερχόμαστε και μόνοι φεύγουμε.

Ζήσε λοιπόν αυτό που θες να ζήσεις. Και αν μέσα σε αυτό είναι και αυτό το παιδί, τότε ΖΗΣΤΟ.

Και μην αφήσεις χώρο σε κανέναν να μπει και να στο χαλάσει.

 

Stellinula λυπάμαι για όσα διάβασα.....αλλά αυτό που έχει σημασία πια είναι οτι είσαι καλά. Μπράβο σου κορίτσι μου γιατί σου αξίζει. Και συνέχισε έτσι γιατί να θυμάσαι....πως υπάρχει θεία δίκη....

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μοβ Μπαλονάκι άκου με, η μάνα μου με πέταξε από την ζωή της 3 φορές...Την 1η φορά στα 8 μου την δεύερη στα 11 και την τρίτη και φαρμακερή στα 14 με την χαρακτηριστική φράση "Φύγε πήγενε όπου θες εγώ θέλω να ζήσω την ζωή μου με το παιδί μου (το 2ο ενοούσε από τον άλλο της άνδρα) και με τον άνδρα μου, εσύ δεν χωράς πουθενα"..Πήρα την βαλίτσούλα μου και έφυγα και με βρήκε τυχαία η θεία μου στον δρόμο και με πήρε σπίτι και πήρε τον πατέρα μου τηλέφωνο στην Αθήνα γιατί είμασταν Πάτρα και ήρθε και με μάζεψε...

Θα μου πείς που κολλάει όλο αυτό....

Σήμερα λοιπόν μετά από όλα αυτα, το παίζει η μάνα που δεν είχα ποτέ και καλά προσπαθεί να επανορθώσει για το κακό που μου έκανε, αλλά δεν τα καταφέρνει διότι έχω παγώσει, έχω γίνει παγοκολόνα για την ακρίβεια....Βέβαια όταν μιλάω για την μελλοντική μου εγκυμοσύνη της περνάει αδιάφορη και δείχνει να μην το θέλει και όταν έχω καθυστέρηση καμιά φορά μου πετάει απαξιωτικά "σιγά μην είσαι έγκυος, οι ορμόνες σου θα είναι πάλι"...με μια ξινίλα στο πρόσωπο της που δεν θέλω καν να σκέφτομαι...Της βγαίνουν κακίες....Θα μου πείς γιατί ξαναγύρισες κοντά της..Είναι βαριά άρρωστη και δεν ξέρω αν σήμερα θα είναι και αύριο όχι και θέλω απλά εγώ σαν Στέλλα να έχω την συνηδηση μου καθαρή ότι είμουν κοντά της ακόμα και με όλα όσα μου έκανε....Μην ψάχνεις είμαι σκατοπονοψυχη...Γ@...τα

Κοιτα κοπέλα μου να κάνεις αυτό που θές εσύ και άσε την μάνα σου να λέει και να κάνει ότι θέλει...Ότι σε γέννησε δεν μου λέει τίποτα, μάνα δεν λέγετε αυτή που σε γεννάει, αλλά αυτή που σε πονάει και σε νιώθει και σε καταλαβαίνει και ζεί την κάθε στιγμή μαζί με το παιδί της....Αυτή δεν είναι μάνα, αλλά ούτε και η δική μου είναι (τουλάχιστον για μένα ΓΙΑΤΙ για τον αδερφούλι μου τον ετεροθαλή κόβει φλέβες)...

 

Κοιτά να ΤΗΝ γράψεις εκεί που δεν πιάνει μελάνι και κάνε αυτό που έχεις βάλει σκοπό να κάνεις...Αν θές να κρατήσεις το νινάκι σου Κράτα το και δωστου ότι δεν σου έδωσε αυτή η γυναίκα που θέλει να αποκαλεστεί και μανα....ΟΚ?

μια ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ απο μενα κουκλιτσα μου!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

αχ!πεσμου smartaki πως ενιωσες τι σου ειπαν τα παιδια?της μιλησες στο να προσεχει και τι αν επιτρεπετε?(σορι που ξεφυγαμε σημερα κοριτσια)

Αχ koufetaki την εβλεπα φουλ ερωτευμενη και την ρωτησα μια μερα αν ολοκληρωσε,και μου ειπε οτι το θελει πολυ,ε ενταξει καταλαβα οτι,οτι και να της ελεγα δεν εβλεπε μπροστα της απο τον ερωτα.Της ειπα για προφυλακτικο και να μην κανει κατι χωρις αυτο.Την προετρεψα να αγορασει και η ιδια για να προστατευσει τον εαυτο της και να μην περιμενει απο το αγορι διοτι δεν ειναι και τοσο ωριμα σε αυτη την ηλικια.Της ειπα να χαρει τον ερωτα αλλα να προσεχει μια εγκυμοσυνη ανεπιθυμητη λογω ηλικιας, και τελος για τη εκτρωση και το τη μπορει να προκαλεσει σωματικα αλλα και ψυχικα.Ειδε και στο internet ενα βιντεο που δειχνει ολη την διαδικασεια της εκτρωσης και σοκαριστηκε αλλα επρεπε να ενημερωθει.Τωρα πως ενιωσα? δεν ημουν και στα καλυτερα μου καταλαβα οτι το μικρο μου κοριτσακι μεγαλωσε και πλεον τραβουσε το δικο του δρομο και επιλογες,τη να εκανα ακολουθουσα και ακολουθω και εγω.

Link to comment
Share on other sites

Μοβ Μπαλονάκι άκου με, η μάνα μου με πέταξε από την ζωή της 3 φορές...Την 1η φορά στα 8 μου την δεύερη στα 11 και την τρίτη και φαρμακερή στα 14 με την χαρακτηριστική φράση "Φύγε πήγενε όπου θες εγώ θέλω να ζήσω την ζωή μου με το παιδί μου (το 2ο ενοούσε από τον άλλο της άνδρα) και με τον άνδρα μου, εσύ δεν χωράς πουθενα"..Πήρα την βαλίτσούλα μου και έφυγα και με βρήκε τυχαία η θεία μου στον δρόμο και με πήρε σπίτι και πήρε τον πατέρα μου τηλέφωνο στην Αθήνα γιατί είμασταν Πάτρα και ήρθε και με μάζεψε...

Θα μου πείς που κολλάει όλο αυτό....

Σήμερα λοιπόν μετά από όλα αυτα, το παίζει η μάνα που δεν είχα ποτέ και καλά προσπαθεί να επανορθώσει για το κακό που μου έκανε, αλλά δεν τα καταφέρνει διότι έχω παγώσει, έχω γίνει παγοκολόνα για την ακρίβεια....Βέβαια όταν μιλάω για την μελλοντική μου εγκυμοσύνη της περνάει αδιάφορη και δείχνει να μην το θέλει και όταν έχω καθυστέρηση καμιά φορά μου πετάει απαξιωτικά "σιγά μην είσαι έγκυος, οι ορμόνες σου θα είναι πάλι"...με μια ξινίλα στο πρόσωπο της που δεν θέλω καν να σκέφτομαι...Της βγαίνουν κακίες....Θα μου πείς γιατί ξαναγύρισες κοντά της..Είναι βαριά άρρωστη και δεν ξέρω αν σήμερα θα είναι και αύριο όχι και θέλω απλά εγώ σαν Στέλλα να έχω την συνηδηση μου καθαρή ότι είμουν κοντά της ακόμα και με όλα όσα μου έκανε....Μην ψάχνεις είμαι σκατοπονοψυχη...Γ@...τα

Κοιτα κοπέλα μου να κάνεις αυτό που θές εσύ και άσε την μάνα σου να λέει και να κάνει ότι θέλει...Ότι σε γέννησε δεν μου λέει τίποτα, μάνα δεν λέγετε αυτή που σε γεννάει, αλλά αυτή που σε πονάει και σε νιώθει και σε καταλαβαίνει και ζεί την κάθε στιγμή μαζί με το παιδί της....Αυτή δεν είναι μάνα, αλλά ούτε και η δική μου είναι (τουλάχιστον για μένα ΓΙΑΤΙ για τον αδερφούλι μου τον ετεροθαλή κόβει φλέβες)...

 

Κοιτά να ΤΗΝ γράψεις εκεί που δεν πιάνει μελάνι και κάνε αυτό που έχεις βάλει σκοπό να κάνεις...Αν θές να κρατήσεις το νινάκι σου Κράτα το και δωστου ότι δεν σου έδωσε αυτή η γυναίκα που θέλει να αποκαλεστεί και μανα....ΟΚ?

 

Έχω μείνει άναυδη....Πολύ θα ήθελα να σου σφίξω το χέρι...και να σ' αγκαλιάσω!:D

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...