Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

elepet

Recommended Posts

Μαριαλ,εχεις παιδακια?

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 946
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαριαλ,εχεις παιδακια?

 

έχω δυο

 

η εμπειρία μου πάνω σε θέματα ιοθεσίας προέρχεται από την επαφή μου με τα ιδρίματα (και γενικά τους φορείς υγείας) για εκπαιδευτικούς λόγους (σπουδάζω)...

Link to comment
Share on other sites

Θελω να πω ενα μεγαλο μπραβο στις περισσοτερες, ασχετα απο τις αποψεις σας, ολες αναφερετε πως θα στηριζατε τα παιδια σας στην αποφαση τους, αν ηθελαν να κρατησουν το εμβρυο που θα κυοφορουσαν..

ειμαι 7 βδομαδων εγκυος και η μητερα μου ειναι η μονη αρνητικη στο ολο θεμα.δε πιστευω πως εχω δικαιωμα να κανω εκτρωση γιατι ειμαι 25 χρονων και οχι 15.τελειωνω τωρα τη σχολη της βρεφονηπιοκομιας και εχω ασχοληθει πολυ με παιδια.τα λατρευω σε ηλιθιο βαθμο, σε σημειο να ακουω μια ατακα που θεωρω πανεξυπνη και να κλαιω απο συγκινηση, παρολαυτα η σταση της μητερας μου με κανει να σκεφτομαι την εκτρωση.η ιδια εκανε εκτρωση στα 16 της και τωρα ειναι 43 κ ζει τη ζωη της.γυρναει ξημερωματα καθε μερα και κανει οτι δεν εζησε στην εφηβεια της, τοτε που ειχε κορη.το πρωτο πραγμα που μου ειπε οταν την πληροφορησα για την εγκυμοσυνη μου ηταν : "δε προκειται να τρεξω" και αργοτερα σε καβγαδες οτι "θα χασεις τα επομενα 20 χρονια της ζωης σου".χτες σκεφτομουν σοβαρα να κανω εκτρωση αλλα μετα απο τα ποστ που διαβασα εδω σταματησα να το σκεφτομαι.

η αληθεια ειναι πως αισθανομαι πολυ μονη γιατι δεν γνωριζω καμια κοπελα που να ειναι εγκυος προσωπικα και αυτο το φορουμ ειναι πραγματικος ΘΗΣΑΥΡΟΣ.

οσο για τις πιθανοτητες μιας κοπελας να εχει ολοκληρωμενες σχεσεις στα 13 πιστεψτε με δεν ειναι καθολου περιεργο στις μερες μας.

Ακομη κ εγω εκανα σεξ πρωτη φορα στα 14 και ειμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ συνεσταλμένη, ντροπαλη και μονογαμικη σε σημειο που να με κοροιδευουν(εχω ακουσει ακομα και την φραση:"Η μονογαμια ειναι αρρωστια").Ημουν με εναν υπεροχο ανθρωπο τότε και δεν το μετανιωσα ποτε που προχωρησα τοσο νωρις.Καλυτερα στα 14 με τον σωστο ανθρωπο παρα στα 20 με καποιον ανωριμο. Πιστευω οτι δεν σχετιζεται μονο με τη δικη σου ωριμοτητα δλδ αλλα και με του αλλου,για να μη πω περισσοτερο με του αλλου..

Σας ευχαριστω παρα πολυ που ειστε εδω και σας παρακαλω να συνεχισετε να ειστε διπλα στα παιδακια σας ειτε αυτα ειναι 2,10,14,24,34,

Να ειστε καλα:)

 

Κορίτσι μου, είσαι 25 χρόνων και πήρες την απόφασή σου. Πιστεύω όμως ότι είναι και δικαίωμα της μητέρας σου να μη θέλει να τρέξει για το εγγόνι της, εφόσον λες ότι τώρα ζει και εκείνη όσα δεν έζησε στην ώρα τους. Από τις ηλικίες σας συμπεραίνω ότι κι εσένα σε γέννησε πολύ νέα, άρα όντως είναι πολλά όσα δεν έζησε. Τέλος πάντων είτε διακαιολογημένα είτε όχι, η μητέρα σου έκανε την επιλογή της και σου την ανακοίνωσε. Εφόσον έκανες κι εσύ τη δική σου, στην ηλικία που είσαι, πρέπει να αναλάβεις τις ευθύνες σου. Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν.

 

Ξερεις,αυτη η συζητηση μπορει να συνεχιζεται απ'απειρον και σαφως ποτε να μην συμφωνησουμε μεταξυ μας.

Αυτο ομως που σκεφτομουν το μεσημερι ειναι τι ωραια που τα λεμε εμεις μεταξυ μας εδω,χωρις να σκεφτομαστε το τι θα δουμε απο τα παιδαι μας σε μερικα χρονια.

Γιατι το να μεγαλωνεις ενα σωστο παιδι,δεν σημαινει ντε και καλα πως θα μεγαλωσεις ενα παιδι που θα ασπαζεται τις αποψεις σου.

Σκεφτομαι λοιπον πως ερχεται η κορη μου μεθαυριο και μου δηλωνει ορθα κοφτα πως ειναι εναντια στην διακοπη κυησης και πως ερχεται η δικη σου (η το αγορακι σου για την κοπελα του πχ,δεν ξερω και τι φυλο εχουν τα αγγελουδια σου) και σου κανουν μια διαλεξη περι των δικαιωματων επανω στην επιλογη και στην εκτρωση,κλπ.

Το θεμα ειναι πως γυναικες που ειναι υπερ της εκτρωσης,κλπ,ειναι οντως πιο διαλλακτικες επι του θεματος και αν πχ ερθει το κοριτσακι τους και τους δηλωσει πως θα κρατησει ενα μωρο,σε μια ηλικια πιθανον ακαταλληλη,θα το δουν πιο θετικα απο καποια μητερα που ειναι εναντια την αμβλωση.

Αυτο το συμπερασμα εχω βγαλει εγω,μπορει να κανω και λαθος.

Νομιζω πως ειστε πιο απολυτες.

 

Εαν και εφ'οσον εχω δικιο,πειτε μου,πως θα αντιμετωπιζατε την απολυτη αποφαση του κοριτσιου σας (η του αγοριου σας προς το κοριτσι του) να μην προχωρησει η εγκυμοσυνη?

 

 

Και μακρυα απ'ολους,φυσικα,ετσι?

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

.. αν σχετιζόμαστε με άνδρα που δε μπορεί να καταλάβει τι θα πει ΠΡΟΦΥΛΑΞΗ, να στέλνουμε τη σχέση στον κάλαθο των αχρήστων (για να μην πω τίποτα άλλο) και με αυτή τη νοοτροπία να μεγαλώσουμε και τις κόρες μας. Και νομίζω ότι σιγά σιγά θα αλλάξει και η κοινωνία μας και έτσι οι εκτρώσεις θα είναι κάτι πολύ σπάνιο.

 

Αυτό ήλπιζα και εγώ και μου φαίνεται αδιανόητο ότι 25 χρόνια μετά που εμφανίστηκε το Aids και την επιβεβλημένη χρήση προφυλακτικού μιλάμε ακόμη για εκτρώσεις ιδίως σε ανήλικες. Θα έπρεπε να είχαν εξαφανιστεί ουσιαστικά οι ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες. Καμιά φορά βλέπω σε σήριαλ ότι μια κοπέλα έμεινε έγκυος από το φίλο της π.χ. Στο καφέ της Χαράς, και συγχίζομαι πως επιτρέπεται να περνάει το μήνυμα από την τηλεόραση ότι κάποιος κάνει σεξ χωρίς προφυλακτικό στη μετά Aids εποχή; Δυστυχώς το μέγεθος της ανευθυνότητάς μας είναι τεράστιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εαν και εφ'οσον εχω δικιο,πειτε μου,πως θα αντιμετωπιζατε την απολυτη αποφαση του κοριτσιου σας (η του αγοριου σας προς το κοριτσι του) να μην προχωρησει η εγκυμοσυνη?

 

 

Και μακρυα απ'ολους,φυσικα,ετσι?

 

Θα της μιλήσω απο νωρίς για την έκτρωση και τις μεθόδους αντισύλληψης.Δεν θα περιμένω να έρθει με ένα θετικό τεστ στα χέρια.Αν τα ξέρει όλα αυτά θα προσέξει.Παρολαυτά,θα κάνω ό,τι θέλει εκείνη.Σε περίπτωση που κρατούσε το μωρό θα ήμουν δίπλα της,.Αν όχι θα προσπαθούσα να απαλύνω την πληγή της και να την κάνω να ξεχάσει.Κακά τα ψέματα,ποια μάνα θα ήθελε το παιδί της να κάνει έκτρωση ειδικά αν το έχει κανει και η ίδια.Ποια άλλη θα ήθελε να κάνει το παιδί της παιδί στα 16-17.Δύσκολες καταστάσεις με μόνο τρόπο αποφυγής τον συνεχή διάλογο με τα παιδιά

eLEsp3.png
Link to comment
Share on other sites

στην αρχαιοτητα η ζωη του αγεννητου μωρου δεν πολυυπολογιζονταν,φυσικα δεν μπορουσε να ηταν διαφορετικα αν σκεφτουμε οτι σε πολλες κοινωνιες το νεογεννητο δε θεωρουταν μελος της οικογενεια παρα μονο οταν ο πατερας το αποδεχοταν ως παιδι του,αυτο απιτουσε ενα διαστημα λιγων ημερων μετα την γεννηση.αν η γνωμη του ηταν αρνητικη τοτε το μωρο εγκαταλειποταν.γεγονος ωστοσο ειναι πως την εποχη του βασιλια χαμουραμπι(17ος αιωνας πχ.)η αποβολη τιμωρουνταν με χρηματικη ποινη μεγαλη ή μικρη αναλογα με το ειδος της αποβολης,δηλ. τυχαια ή ηθελημενη.στους αιγυπτιους που υπηρξαν ισως ο μονος λαος που αγαπησε τα παιδια φαινεται οτι η αποβολη ηταν αποδεκτη στις περιπτωσεις που η συνεχιση μιας εγκυμοσυνης εθετε σε κινδυνο την ζωη της μητερας.παντως τα εν λογω παραδειγματα δεν πρεπει να παρασυρουν σε πλανη σχετικα με την ηθικη αξιολογηση που οι αρχαιοι εκαναν της αποβολης,αφου ειναι πολυ πιθανο η τοση προσοχη να ετεινε να προφυλαξει περισσοτερο τα δικαιωματα του γονεα παρα τη ζωη του εμβρυου.για να βρουμε την 1η αληθινη υπερασπιση ενος αγεννητου μωρου πρεπει να φτασουμε στονελληνικο κοσμο οπου οι γιατροι οπαδοι του ιπποκρατη ορκιζονταν να μην δινουν φαρμακα που θα προκαλουσαν την αποβολη.στον ιδιο πολιτισμενο χωρο παλι βρισκουμε τον αριστοτελη που εκανε διακριση αναμεσα στην αποβολη προτου το εμβρυο δωσει σημεια αισθησης και μετα,οταν θα ηταν βιωσιμο,βεβαιωνοντας οτι η 1η περιπτωση ηταν αποδεκτη ενω η δευτερη οχι.παντα ο αριστοτελης υποστηριζε οτι αυτο ηταν μια καλη μεθοδος για τον περιορισμο της δημογραφικης αυξησης των ελληνικων πολεων.στη ρωμη ως τη βασιλεια του σεπτιμιου σεβηρου δεν υπηρχαν νομοι κατα της εκτρωσης και οταν ψηφιστικαν τιμωρουσαν τη γυναικα που απεβαλε,χωρις την εγκριση του συζυγου,με εξορια.οι συγγραφεις της 1ης αυτοκρατορικης περιοδου αναφερουν οτι η εκτρωση ηταν ποιο διαδεδομενη αναμεσα στις κυριες της αριστοκρατιας και γινοταν απο επαγκελματιες γιατρους,μαιες και κομπογιαννιτες ενω οι εφαρμοζομενες τεχνικες περιλαμβαναν αυτοσχεδια σιδερενια χειρουργικα εργαλεια,φυτικα ροφηματα και δηλητηριωδη μιγματα, που συχνα εβλαπταν τη μητερα και το εμβρυο.οι συγγραφεις της εποχης κατεκριναν την τετοια τακτικη.ο ποιητης οβιδιος πχ.μεμφοταν την κοριννα μ'αυτα τα λογια:-γιατι ξεριζωνεις το παιδι σου με αιχμηρα εργαλεια και το ποτιζεις αγεννητο ακομη,πικρα φαρμακια?-ενδιαφεροντα ειναι τα συγγραματα του γιατρου σωρανου του εφεσιου,που θεωρειται ο μεγαλυτερος γυναικολογος της αρχαιοτητας ο οποιος επειδη δεν εγινε οπαδος του ορκου του ιπποκρατη,υπαγορευσε μια ολοκληρη σειρα αντισυλληπτικων για να αποφευγετε η προσφυγη στην εκτρωση.ωστοσο δεν εισακουστηκε για περιπου δυο χιλιδες χρονια και το προβλημα της εκτρωσης βαραινει ακομη και σημερα πανω στην κοινωνια μας.

 

αναφορικα και ιστορικα λιγα λογια περι εκτρωσεων!εχει κι αλλα καποια αλλη στιγμη θα τα γραψω

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα της μιλήσω απο νωρίς για την έκτρωση και τις μεθόδους αντισύλληψης.Δεν θα περιμένω να έρθει με ένα θετικό τεστ στα χέρια.Αν τα ξέρει όλα αυτά θα προσέξει.Παρολαυτά,θα κάνω ό,τι θέλει εκείνη.Σε περίπτωση που κρατούσε το μωρό θα ήμουν δίπλα της,.Αν όχι θα προσπαθούσα να απαλύνω την πληγή της και να την κάνω να ξεχάσει.Κακά τα ψέματα,ποια μάνα θα ήθελε το παιδί της να κάνει έκτρωση ειδικά αν το έχει κανει και η ίδια.Ποια άλλη θα ήθελε να κάνει το παιδί της παιδί στα 16-17.Δύσκολες καταστάσεις με μόνο τρόπο αποφυγής τον συνεχή διάλογο με τα παιδιά

κοριτσια μερικες μανουλες απο δω εχουμε παιδια στην εφηβια και ειμαστε μεσα στο ματι οτου κυκλωνα.συζητηση πολυ παρακουλουθηση επαφη με τους φιλους των παιδιων τις παρεες του γενικα και τον σταυρο μας!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν.

 

Ξερεις,αυτη η συζητηση μπορει να συνεχιζεται απ'απειρον και σαφως ποτε να μην συμφωνησουμε μεταξυ μας.

Αυτο ομως που σκεφτομουν το μεσημερι ειναι τι ωραια που τα λεμε εμεις μεταξυ μας εδω,χωρις να σκεφτομαστε το τι θα δουμε απο τα παιδαι μας σε μερικα χρονια.

Γιατι το να μεγαλωνεις ενα σωστο παιδι,δεν σημαινει ντε και καλα πως θα μεγαλωσεις ενα παιδι που θα ασπαζεται τις αποψεις σου.

Σκεφτομαι λοιπον πως ερχεται η κορη μου μεθαυριο και μου δηλωνει ορθα κοφτα πως ειναι εναντια στην διακοπη κυησης και πως ερχεται η δικη σου (η το αγορακι σου για την κοπελα του πχ,δεν ξερω και τι φυλο εχουν τα αγγελουδια σου) και σου κανουν μια διαλεξη περι των δικαιωματων επανω στην επιλογη και στην εκτρωση,κλπ.

Το θεμα ειναι πως γυναικες που ειναι υπερ της εκτρωσης,κλπ,ειναι οντως πιο διαλλακτικες επι του θεματος και αν πχ ερθει το κοριτσακι τους και τους δηλωσει πως θα κρατησει ενα μωρο,σε μια ηλικια πιθανον ακαταλληλη,θα το δουν πιο θετικα απο καποια μητερα που ειναι εναντια την αμβλωση.

Αυτο το συμπερασμα εχω βγαλει εγω,μπορει να κανω και λαθος.

Νομιζω πως ειστε πιο απολυτες.

 

Εαν και εφ'οσον εχω δικιο,πειτε μου,πως θα αντιμετωπιζατε την απολυτη αποφαση του κοριτσιου σας (η του αγοριου σας προς το κοριτσι του) να μην προχωρησει η εγκυμοσυνη?

 

 

Και μακρυα απ'ολους,φυσικα,ετσι?

 

Nαι,κουφετακι μου,τον σταυρο σου,αλλα δεν μου απαντας.

 

Σου λεω πως πες,εγινε (φτου,φτου).

 

Τι κανεις?

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οπότε γιατί λες ότι συνεχίζεις να μην είσαι υπέρ της έκτρωσης για τον εαυτό σου; Δεν κατάλαβα.

 

 

Είμαι κατά της έκτρωσης γιατί πρώτον είναι αμαρτία, και έπειτα δεν έχω εγώ το δικαίωμα να στερώ απο έναν άλλο άνθρωπο τη ζωή.

Ομως καλή η θεωρία αλλά απέχει πολύ απο την πράξη πάντα. Κι εγώ όταν βρέθηκα μπροστά στο "πρόβλημα" την έκτρωση σκέφτηκα. Και όλοι μας , είναι πολύ εύκολο να μιλάμε εκ του ασφαλούς.

 

 

movMpaloni εύχομαι να πάρεις τη σωστή απόφαση, όποια κι αν είναι αυτή. Αν τελικά το κρατήσεις εύχομαι να πάνε όλα καλά και να είσαι μια χαρά με το μωράκι σου. Συγνώμη που ρωτάω, και αν θες μου απαντάς, αλλά δεν είδα να λες κάτι για τον μπαμπά του μωρου....???

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

σημερα ειχα αυτη την συζητηση με την συναδεφο μου στην δουλεια με εχω κοληση αυτες τις μερες με το θεμα ,θα σου πω οτι ειπα και σε αυτην.εαν ερθει η κορη μου και μου πει οτι ειναι εγκυος θα το γεννησουμε θα ειμαι δεκανικη στην ζωη της και θα τα μεγαλωνω μεχρι να ειναι ετοιμη να κανει το δικο της σπτιτικο θελει οχι απλα δουλεια να κρατησω τις ισοροπιες ετσι χαλαρα που το σκεφτομαι....εαν μου πει οτι θελει να τερματιση την εγκυμοσυνη της θα την ακολουθησω κοριτσια αλλα θα παμε και σε ψυχολογο ειναι πολυ βαρι να το τραβηξω μονη μου και φοβαμε για τυχων λαθη στην συγκεκριμενη περιπτωση.αν ερθει ο γιος μου με τον οποιο εχουμε κανει τα τελευταια 2χρονια απειρες συζητησεις για το θεμα του σεξ και τις σχεσεις γτ το θελει,υπαρχουν δυο τινα!εαν θελει η κοπελα να το κρατηση και εχει στιρηγμα την οικογενεια της θα ειναι το εγγονι μου και θα συμετεχω οσο και οπως μπορω στα παντα και θα βοηθησω τον γιο μου να εγκληματιστει στην πραγματικοτητα που ζει!αν θελει να το κρατηση η κοπελα και δεν θελει η οικογενεια της θα παρω και την κοπελα στο σπιτι μου(η συναδερφος ηταν καθετα αντιθετη με αυτο εχει και αυτη παιδια στην εφηβια λιγο το ενα σαν την κορη μου και το αλλο δυο χρονια μεγαλυτερο αγορι κοριτσι και αυτη)εαν παλι θελει να το γεννηση και να μην το κρατηση θα το μεγαλωσω εγω.αυτα ολα δεν ειναι σκεψεις του λεπτου απο την στιγμη που τα παιδια μου μπηκαν στην προεφηβια τα σκεφτομαι τα συζηταω με αλλες μαμαδες ισως ολα κυλισουν οπως τα θελουμε στην ζωη μας αλλα αν δεν?τα παιδια μου θελω να ναι γερα να εχουν γαληνη μεσα τους και να ναι ευτυχησμενα γι αυτο μιλαω συνεχεια μαζι τους και για τα παντα!οταν ομως ειναι αυτα ετοιμα να δεχθουν αυτα που λεω και πως γινετε αυτο?απλα οταν ρωτανε ειναι ετοιμα να μαθουν, δεν τα εχω κομπλεξαρει ποτε ασχετος αν ακουω καποιες φορες απο το στοματακι τους πραγματα που μου ρχετε μια σκοτοδινη,και θελω να πεσω κατω,αλλα εκει χιουμορ και πολυ σκεψη πριν ανοιξω το στοματακι μου!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάμε υποθετικά απαντάμε πάντα και υποθετικά και όταν πραγματικά έρθει η στιγμή μπορεί να μην πράξουμε όπως είχαμε απαντήσει διότι όλα ήταν ΑΠΛΑ υποθέσεις...

Ποτέ δεν βάζεις τον άλλον υποθετικά να απαντήσει για κάτι τόσο σοβαρό γιατί η απάντηση του μπορεί να μην είναι έγκυρη ή να μην έχει την ανάλογη φοβία, αγωνία και πόνο της πραγματικής στιγμής που θα συμβεί και της απαιτούμενης προσοχής και κυριότητας που πρέπει να δώσει....

Άλλο "ποιά είναι η γνώμη σου για το συγκεκριμένο θέμα της άμβλωσης" και άλλο "πες μου τι θα έκανες ΑΝ σου τύχαινε"...

Γιατί με την ίδια ευκολία του ΑΝ λες ότι θες αλλά η πραγματικότητα είναι ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΥΑ...

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάμε υποθετικά απαντάμε πάντα και υποθετικά και όταν πραγματικά έρθει η στιγμή μπορεί να μην πράξουμε όπως είχαμε απαντήσει διότι όλα ήταν ΑΠΛΑ υποθέσεις...

Ποτέ δεν βάζεις τον άλλον υποθετικά να απαντήσει για κάτι τόσο σοβαρό γιατί η απάντηση του μπορεί να μην είναι έγκυρη ή να μην έχει την ανάλογη φοβία, αγωνία και πόνο της πραγματικής στιγμής που θα συμβεί και της απαιτούμενης προσοχής και κυριότητας που πρέπει να δώσει....

Άλλο "ποιά είναι η γνώμη σου για το συγκεκριμένο θέμα της άμβλωσης" και άλλο "πες μου τι θα έκανες ΑΝ σου τύχαινε"...

Γιατί με την ίδια ευκολία του ΑΝ λες ότι θες αλλά η πραγματικότητα είναι ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΥΑ...

εχεις δικιο το αν με το γινετε δεν εχει καμια σχεση!οποτε αν τοτε ισως αυτο!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην αργησες να απαντησεις και νομιζα πως οσο το σκεφτοσουν επαθες εγκεφαλικο (πλακα κανω).

 

Δεν διαβασες την ερωτηση μου,στην ξαναλεω...

 

Ερχεται το κοριτσακι σου (και ξαναμανα φτου,φτου) και σου λεει "Μανουλα ειμαι εγκυος και δεν το συζηταω καν,θα κανω εκτρωση".

 

Ειναι η τελειωτικη της αποφαση.

 

Τι κανεις?

 

(Σε βασανιζω,βραδιατικα,ε?).

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σημερα ειχα αυτη την συζητηση με την συναδεφο μου στην δουλεια με εχω κοληση αυτες τις μερες με το θεμα ,θα σου πω οτι ειπα και σε αυτην.εαν ερθει η κορη μου και μου πει οτι ειναι εγκυος θα το γεννησουμε θα ειμαι δεκανικη στην ζωη της και θα τα μεγαλωνω μεχρι να ειναι ετοιμη να κανει το δικο της σπτιτικο θελει οχι απλα δουλεια να κρατησω τις ισοροπιες ετσι χαλαρα που το σκεφτομαι....εαν μου πει οτι θελει να τερματιση την εγκυμοσυνη της θα την ακολουθησω κοριτσια αλλα θα παμε και σε ψυχολογο ειναι πολυ βαρι να το τραβηξω μονη μου και φοβαμε για τυχων λαθη στην συγκεκριμενη περιπτωση.αν ερθει ο γιος μου με τον οποιο εχουμε κανει τα τελευταια 2χρονια απειρες συζητησεις για το θεμα του σεξ και τις σχεσεις γτ το θελει,υπαρχουν δυο τινα!εαν θελει η κοπελα να το κρατηση και εχει στιρηγμα την οικογενεια της θα ειναι το εγγονι μου και θα συμετεχω οσο και οπως μπορω στα παντα και θα βοηθησω τον γιο μου να εγκληματιστει στην πραγματικοτητα που ζει!αν θελει να το κρατηση η κοπελα και δεν θελει η οικογενεια της θα παρω και την κοπελα στο σπιτι μου(η συναδερφος ηταν καθετα αντιθετη με αυτο εχει και αυτη παιδια στην εφηβια λιγο το ενα σαν την κορη μου και το αλλο δυο χρονια μεγαλυτερο αγορι κοριτσι και αυτη)εαν παλι θελει να το γεννηση και να μην το κρατηση θα το μεγαλωσω εγω.αυτα ολα δεν ειναι σκεψεις του λεπτου απο την στιγμη που τα παιδια μου μπηκαν στην προεφηβια τα σκεφτομαι τα συζηταω με αλλες μαμαδες ισως ολα κυλισουν οπως τα θελουμε στην ζωη μας αλλα αν δεν?τα παιδια μου θελω να ναι γερα να εχουν γαληνη μεσα τους και να ναι ευτυχησμενα γι αυτο μιλαω συνεχεια μαζι τους και για τα παντα!οταν ομως ειναι αυτα ετοιμα να δεχθουν αυτα που λεω και πως γινετε αυτο?απλα οταν ρωτανε ειναι ετοιμα να μαθουν, δεν τα εχω κομπλεξαρει ποτε ασχετος αν ακουω καποιες φορες απο το στοματακι τους πραγματα που μου ρχετε μια σκοτοδινη,και θελω να πεσω κατω,αλλα εκει χιουμορ και πολυ σκεψη πριν ανοιξω το στοματακι μου!

 

 

 

Συγνώμη και μην παρεξηγήσεις αυτά που θα πω αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι αν έρθει αυτή η δύσκολη στιγμή θα είσαι τόσο άνετη όσο φαίνεται στο ποστ σου.

Μακάρι να ισχύουν όλα αυτά που γράφεις και σε μια τέτοια στιγμή να είσαι έτσι όπως περιγράφεις, γιατί τότε θα είσαι άξια συγχαρητηρίων.

Αλλά λυπάμαι που το ξαναλέω αλλά η θεωρία απέχει απο την πράξη.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάμε υποθετικά απαντάμε πάντα και υποθετικά και όταν πραγματικά έρθει η στιγμή μπορεί να μην πράξουμε όπως είχαμε απαντήσει διότι όλα ήταν ΑΠΛΑ υποθέσεις...

Ποτέ δεν βάζεις τον άλλον υποθετικά να απαντήσει για κάτι τόσο σοβαρό γιατί η απάντηση του μπορεί να μην είναι έγκυρη ή να μην έχει την ανάλογη φοβία, αγωνία και πόνο της πραγματικής στιγμής που θα συμβεί και της απαιτούμενης προσοχής και κυριότητας που πρέπει να δώσει....

Άλλο "ποιά είναι η γνώμη σου για το συγκεκριμένο θέμα της άμβλωσης" και άλλο "πες μου τι θα έκανες ΑΝ σου τύχαινε"...

Γιατί με την ίδια ευκολία του ΑΝ λες ότι θες αλλά η πραγματικότητα είναι ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΥΑ...

 

Ναι,συμφωνω.

Ομως οταν το λεω εγω και επιμενω πως "Εαν δεν σας εχει τυχει,μην ειστε απολυτες και μιλατε εκ του ασφαλους"-εννοω τις απολυτες αποψεις,ετσι?-,τοτε γιατι αυτο δεν ισχυει και ισχυει σε αυτη την ερωτηση?

 

Δεν επιμενω αλλο,ειναι και αυτη μια απαντηση που περιμενα.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην αργησες να απαντησεις και νομιζα πως οσο το σκεφτοσουν επαθες εγκεφαλικο (πλακα κανω).

 

Δεν διαβασες την ερωτηση μου,στην ξαναλεω...

 

Ερχεται το κοριτσακι σου (και ξαναμανα φτου,φτου) και σου λεει "Μανουλα ειμαι εγκυος και δεν το συζηταω καν,θα κανω εκτρωση".

 

Ειναι η τελειωτικη της αποφαση.

 

Τι κανεις?

 

(Σε βασανιζω,βραδιατικα,ε?).

εχω να σιδερωσω κι ενα βουνο χαχαχαχα απανταω και φευγω!θα ειμαι μαζι της νομιζω απαντησα αλλα σε ψυχολογο. δεν ειμαι δικτατορας και ενω εχω την πληρη ευθυνη του παιδιου μου μεχρι τα 18 δεν θα μπορουσα να την στερισω το δικαιωμα της επιλογης.μπορω ομως να της μιλησω γι αυτο που πιστευω εγω και σαφος να την ενημερωσω πληρως για του τι θα κανει στο σωμα της και στο αγεννητο μωρο της κανοντας εκτρωση.σκληρο?μα και η ζωη σκληρη ειναι!

Συγνώμη και μην παρεξηγήσεις αυτά που θα πω αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι αν έρθει αυτή η δύσκολη στιγμή θα είσαι τόσο άνετη όσο φαίνεται στο ποστ σου.

Μακάρι να ισχύουν όλα αυτά που γράφεις και σε μια τέτοια στιγμή να είσαι έτσι όπως περιγράφεις, γιατί τότε θα είσαι άξια συγχαρητηρίων.

Αλλά λυπάμαι που το ξαναλέω αλλά η θεωρία απέχει απο την πράξη.

βρε κοριτσια συμφωνω,αλλα λετε να πω πεταξτε τα εσεις τα κανατε κουρευτιτε καντε οτι θελετε τωρα?δεν νομιζω!ασε που εχω κι εναν αντρα κολωνα διπλα μου!:wink:

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Βρε κουφετάκι μου.... δε λέω οτι θα πεις πετάξτε τα αλλά κι εμένα η μάνα μου όταν εμεινα έγκυος, που είχα και μακροχρώνια σχέση και είπαμε να παντρευτούμε, ντρεπόταν να το πει και έβλεπα οτι δεν ήθελε αυτό το μωρό. Οταν τους το ανακοίνωσα και είπα "είμαι έγκυος 6 εβδομάδων" μου είπε "δεν τα λένε ετσι αυτά!!! Θα πάθει τίποτα ο πατέρας σου!!!"

Κια φυσικά απο τότε που έχασα αυτό το παιδί είναι σαν να το έχουν διαγράψει απο τη μνήμη τους. Σαν να μην έγινε ποτέ γιατί πάντα ντρεπόντουσαν γι'αυτό. Και όταν έμεινε έγκυος η κόρη ενός φίλου των γονιών μου, εκείνος ήταν χάλια και ντρεπόταν και οι γονείς μου του έλεγαν "γιατί κάνεις έτσι?? εγγόνι σου θα είναι και τα παιδιά είναι δώρο Θεού"

 

Ξέρετε όλο αυτό μου θυμίζει ένα ρητό. Μακριά απο τον κ.... μας κι ας είναι και 10 μέτρα.....

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σιδερο,ε?Μπλιαχ!!!

Το χειροτερο μου!

 

 

Δηλαδη,αποψε αρχισαμε να βγαζουμε μια μικρη ακρουλα (τοση δα!).

 

Δεν μπορουμε να ειμαστε απολυτοι σε πραγματα που δεν εχουμε ζησει και δεν μπορουμε (οσοι ειμαστε απολυτοι) να προσπαθουμε να πεισουμε τον αλλον πως αυτο που κανει ειναι λαθος,απο την στιγμη που μια δεδομενη στιγμη αυτο (το λαθος) θα μπορουσε να ηταν και η δικη μας επιλογη,αλλα και καποιου δικου μας την οποια θα υποστηριζαμε.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Βρε κουφετάκι μου.... δε λέω οτι θα πεις πετάξτε τα αλλά κι εμένα η μάνα μου όταν εμεινα έγκυος, που είχα και μακροχρώνια σχέση και είπαμε να παντρευτούμε, ντρεπόταν να το πει και έβλεπα οτι δεν ήθελε αυτό το μωρό. Οταν τους το ανακοίνωσα και είπα "είμαι έγκυος 6 εβδομάδων" μου είπε "δεν τα λένε ετσι αυτά!!! Θα πάθει τίποτα ο πατέρας σου!!!"

Κια φυσικά απο τότε που έχασα αυτό το παιδί είναι σαν να το έχουν διαγράψει απο τη μνήμη τους. Σαν να μην έγινε ποτέ γιατί πάντα ντρεπόντουσαν γι'αυτό. Και όταν έμεινε έγκυος η κόρη ενός φίλου των γονιών μου, εκείνος ήταν χάλια και ντρεπόταν και οι γονείς μου του έλεγαν "γιατί κάνεις έτσι?? εγγόνι σου θα είναι και τα παιδιά είναι δώρο Θεού"

αμ!εκει ειναι η διαφορα!εγω χ@@@κα για την γειτονισα κατινα που δεν βλεπει τα χαλια της αλλα θα πει για το παιδι μου.ξερετε κατι κοριτσια εκανα ερωτα στα 18 και εμεινα αμεσως εγκυος λογοδοθηκα και χωρισα εκανα εκτρωση γτ δεν ηξερα τι εκανα και η μανα μυο μου επεβαλε πλαγιως να λεω οτι το χασα οχι οτι το ριξα πονεσα ποναω και με τον αντρα μου ημασταν φιλοι πριν γινουμε ζευγρι οταν παντρευτικαμε και τον ρωτησα αν θα ημασταν μαζι αν το κρατουσα το μωρο και μου ειπε ναι εγω τα ματια του θυμαμε ακομη, και ενα πραγμα λεω και ειμαι σιγουρη κανενα παιδι μου δεν θα το περασει μα κανενα!τελος φευγω παω για σιδεροοοο!!!!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΟΤΙ ΕΓΡΑΨΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑ 13ΧΡΟΝΟ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΛΑ ΑΠΑΝΤΗΣΑ

ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΘΕΩΡΗΣΕ ΠΡΕΠΟΝ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΑΝ Ο ΓΙΟΣ

ΜΟΥ ΑΦΗΝΕ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΤΗΣ 13ΧΡ.ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ Η ΕΣΤΩ Κ ΑΝ ΗΤΑΝ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΚΟΡΗ.

 

ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕΤΗ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΟ 13ΧΡ.ΠΙΤΣΙΡΙΚΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕΞ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΟΝΤΕ

ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ,ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ,ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΤΟΥΣ Κ ΟΤΙ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΑΥΤΗ ΗΗΛΙΚΙΑ.

ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΕΝΑ 13ΧΡ.ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΕΞ ΦΤΑΙΝΕ ΚΥΡΙΩΣ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑΚ ΝΑ

ΜΕΙΝΟΥΝ Κ ΕΓΚΥΕΣ...

 

ΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΛΕΞΗ ΕΤΥΧΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ

ΔΕΝ ΜΕΝΕΙΣ.ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΝΑ ΕΚΣΠΕΡΜΑΤΩΣΕΙ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΤΟ ΣΠΟΡΑΚΙ!

 

Κ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΘΑ ΣΤΗΡΙΖΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΗΚΑ ΠΡΙΝ...

 

ΕΓΩ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΧΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ Κ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΚΟΛΛΗΜΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΡΩΤΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΚΛΕΙΝΑ ΤΑ 18 Κ ΜΕ ΟΧΙ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΤΥΧΟΝΤΑ ΑΛΛΑΜΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ

ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΕΠΙΘΥΜΙΑ.

ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ ΕΝΑΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ Κ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΕΝΩ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ Κ ΔΕΝ ΕΝΙΩΘΑ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΑ!

ΜΟΥ ΕΙΠΕ

ΠΡΩΤΟΝ ΘΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ ΝΑ ΕΡΧΕΣΑΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΣΕ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ,ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑ ΝΑ ΣΤΙΣ ΛΕΩ ΕΓΩ.

ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΠΡΟΦΗΛΑΚΤΙΚΟ(ΕΙΧΑ ΓΕΛΑΣΕΙ Κ ΤΟΥ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ)

ΤΡΙΤΟΝ ΑΝΤΙΣΣΥΛΙΠΤΙΚΑ ΧΑΠΙΑ(ΤΟΥ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΠΟΤΕ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΩ)

ΤΕΤΑΡΤΟΝ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΟΡΑΕΙ ΔΙΠΛΟ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΣΠΕΡΜΑΤΩΝΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙ.ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ

ΣΠΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ Κ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ

ΑΛΛΙΩΣ ΕΝΑ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ Κ ΝΑ ΕΚΣΠΕΡΜΑΤΩΝΕΙ ΕΞΩ!!ΜΕΧΡΙ ΤΑ 21 ΜΟΥ ΟΛΑ ΟΚ.

ΣΤΑ 21 ΤΑ ΕΙΧΑ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ Κ ΠΑΝΩ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΤΟΥ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΟΤΙ Η ΔΙΠΛΟ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ Η 1 Κ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙΣ ΜΕΣΑ ΜΟΥ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ Κ Ο Μ....ΑΣ

ΕΚΣΠΕ/ΣΕ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ.

ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΤΑ ΕΠΑΙΞΑ .Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΡΙΧΝΕΙΣ Κ ΕΓΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ.

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΞΑΝΑΔΩ Κ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ.ΑΝ ΕΙΜΟΥΝ ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΑΓΑ Κ ΧΕΣΤΗΚΑ Κ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΜΟΥ.

ΔΕΝ ΕΙΜΟΥΝ ΟΜΩΣ!!

ΕΓΩ ΣΑΝ ΓΙΩΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΡΙΧΝΑ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΗΛΙΚΙΑ!

Η ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙ ΣΩΣΤΟ Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΟΤΙ ΕΓΡΑΨΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑ 13ΧΡΟΝΟ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΛΑ ΑΠΑΝΤΗΣΑ

ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΘΕΩΡΗΣΕ ΠΡΕΠΟΝ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΑΝ Ο ΓΙΟΣ

ΜΟΥ ΑΦΗΝΕ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΤΗΣ 13ΧΡ.ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ Η ΕΣΤΩ Κ ΑΝ ΗΤΑΝ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΚΟΡΗ.

 

 

!

 

 

εγω σε ρωτησα, αν θεωρεις οτι ηταν απρεπης η ερωτηση απολογουμαι, ηταν ομως περισσοτερο ρητορικη ερωτηση, δεν αναφερομουν ειδικα στο δικο σου παιδι..

 

και οντως, οπως ειπωθηκε ηδη απο καποια κοπελα, μπορουμε να διαφωνουμε για το θεμα των εκτρωσεων επ απειρο..

 

ευτυχως, το θεμα δεν ειναι διαπραγματευσιμο πια για το κρατος και την νομοθεσια....

Link to comment
Share on other sites

Θελω να πω ενα μεγαλο μπραβο στις περισσοτερες, ασχετα απο τις αποψεις σας, ολες αναφερετε πως θα στηριζατε τα παιδια σας στην αποφαση τους, αν ηθελαν να κρατησουν το εμβρυο που θα κυοφορουσαν..

ειμαι 7 βδομαδων εγκυος και η μητερα μου ειναι η μονη αρνητικη στο ολο θεμα.δε πιστευω πως εχω δικαιωμα να κανω εκτρωση γιατι ειμαι 25 χρονων και οχι 15.τελειωνω τωρα τη σχολη της βρεφονηπιοκομιας και εχω ασχοληθει πολυ με παιδια.τα λατρευω σε ηλιθιο βαθμο, σε σημειο να ακουω μια ατακα που θεωρω πανεξυπνη και να κλαιω απο συγκινηση, παρολαυτα η σταση της μητερας μου με κανει να σκεφτομαι την εκτρωση.η ιδια εκανε εκτρωση στα 16 της και τωρα ειναι 43 κ ζει τη ζωη της.γυρναει ξημερωματα καθε μερα και κανει οτι δεν εζησε στην εφηβεια της, τοτε που ειχε κορη.το πρωτο πραγμα που μου ειπε οταν την πληροφορησα για την εγκυμοσυνη μου ηταν : "δε προκειται να τρεξω" και αργοτερα σε καβγαδες οτι "θα χασεις τα επομενα 20 χρονια της ζωης σου".χτες σκεφτομουν σοβαρα να κανω εκτρωση αλλα μετα απο τα ποστ που διαβασα εδω σταματησα να το σκεφτομαι.

η αληθεια ειναι πως αισθανομαι πολυ μονη γιατι δεν γνωριζω καμια κοπελα που να ειναι εγκυος προσωπικα και αυτο το φορουμ ειναι πραγματικος ΘΗΣΑΥΡΟΣ.

οσο για τις πιθανοτητες μιας κοπελας να εχει ολοκληρωμενες σχεσεις στα 13 πιστεψτε με δεν ειναι καθολου περιεργο στις μερες μας.

Ακομη κ εγω εκανα σεξ πρωτη φορα στα 14 και ειμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ συνεσταλμένη, ντροπαλη και μονογαμικη σε σημειο που να με κοροιδευουν(εχω ακουσει ακομα και την φραση:"Η μονογαμια ειναι αρρωστια").Ημουν με εναν υπεροχο ανθρωπο τότε και δεν το μετανιωσα ποτε που προχωρησα τοσο νωρις.Καλυτερα στα 14 με τον σωστο ανθρωπο παρα στα 20 με καποιον ανωριμο. Πιστευω οτι δεν σχετιζεται μονο με τη δικη σου ωριμοτητα δλδ αλλα και με του αλλου,για να μη πω περισσοτερο με του αλλου..

Σας ευχαριστω παρα πολυ που ειστε εδω και σας παρακαλω να συνεχισετε να ειστε διπλα στα παιδακια σας ειτε αυτα ειναι 2,10,14,24,34,

Να ειστε καλα:)

Γλυκειά μου διαβάζοντας το μήνυμά σου μου έφερεσ στο νου και τη δική μου εμπειρία. Αν και δεν έχω το δικαίωμα να σου πω τι να κάνεις, σου βροντοφωνάζω να μην κάνεις την έκτρωση,θα το μετανιώνεισ όλη σου τη ζωή. Εγώ ήμουν 24 όταν έμεινα έγκυος από βλακεία ναι μεν με τον σύντροφό μου τότε ήμασταν μόλις 3μήνες μαζί. Και ναι την έκανα την βλακεία και χτυπάω το κεφάλι ακόμη και σήμερα γιατί φοβηθήκαμε και οι δύο και ας είμαστε τωρα πια παντρεμένοι και 7 χρόνια μαζί. Δεν το είπαμε σε κανέναν, κανένας δε μας συμβούλευσε. Αν είχα τότε έστω ένα άτομο να με συγκρατούσε, ένα μόνο. Το πόσο λάθος ήταν το είδα αργότερα, όταν προχωρούσε η σχέση και όταν πια αποφασίσαμέ ως έγγαμο πλέον ζευγάρι να κάνουμε παιδί βρεθήκαμε προ εκπλήξεως. Ήταν τόσο δύσκολο όσο δε φαντάζεσαι γιατί στο ενδιάμεσο χρονικό διάστημα ο τότε σύντροφός μου και νυν άντρας μου απέκτησε ένα πολύ σοβαρό προβλήμα που δέκα χρονια να κάναμε προσπάθειες καθημερινα δεν υπήρχε περίπτωση να τεκνοποιήσουμε. Μας ήρθε κεραυνος εν αιθρία, σκεφτόμουν ότι αυτό ήταν θεια δίκη για αυτό που έκανα τότε.Ό,τι και να σου πω είναι λίγο, μην το κάνεις, σε χιλιοπαρακαλώ, δες με σαν τη φίλη που εμένα ποτέ δε με συμβούλευσε. Δεν είσαι τόσο μικρή, θα τα καταφέρεισ. Όταν θα έρθει στη ζωή όλες σου οι έννοιες θα σβήσουν.Αφού όπως λες τα λατρεύεις τα παιδιά. Ακόμη και η μητέρα σου θεωρώ θα λυγίσει. Δεν μπορεί να είναι τοσο σκληρή. Όλες οι γιαγιάδες λατρεύουν τα εγγόνια τους. Αλλά και να μη σε βοηθήσει πάλι προχώρα, θα παίρνεις δύναμη από το μωρό σου. Εγώ πλέον απέκτησα δίδυμα με εξωσωματική,είμαι τρισευτυχισμένη και ας μην έχω ούτε εγώ βοήθεια. Έχω χάσει και τους δύο μου γονείς, τη μητέρα μου από 10 χρονών και τον πατέρα μου 4 μήνες μετά την έκτρωση. Και ξέρεις ποια είναι η ειρωνεία, ότι πιθανή ημερομηνία γεννήσεως μου αναφέρανε 21 Μαρτίου, την ημέρα γενεθλίων του πατέρα μου.Αυτά είχα να σου πω (ουφ τα είπα και τα έβγαλα από μέσα μου, το κρατούσα μυστικό τόσα χρόνια) και αν και δε σε γνωρίζω, θα είμαι από τις πρώτες που θα χαρώ αν μάθω ότι θα φέρεις στο κόσμο αυτό το μωράκι.Σου στέλνω τις ευχές μου για ό,τι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...