Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

elepet

Recommended Posts

Θεωρώ ότι για να συμβεί ένα ¨ατύχημα¨κάπου χαλαρώσαμε και μεις (οι γυναίκες)

δεν μπορεί κάθε φορά να συμβαίνουν ατυχήματα και να σπάνε προφυλακτικά ή να μένουμε έγκυες με αντισυλληπτικά ή ακόμα και με σπιράλ.

Αυτά δεν λέω ότι συμβαίνουν αλλά είναι ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ οι πιθανότητες.

Γιατί αν μέναμε τόοοοσο ευκολα τότε δεν θα υπήρχε το θέμα ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΟΥΛΑ.

(ή μήπως να σκεφτώ ότι ολες εχουμε κρίνους στο σπίτι μας??)

 

Κάπου και μεις χαλαρώνουμε ή ακόμα χειρότερα κάνουμε το χατίρι κάποιου άλλου.

και τώρα αναφέρομαι στις ηλικίες των 20+.

Και εδώ είναι να μάθω να αγαπώ τον εαυτό μου, και να μην επαναπαύομαι και να λέω έλα μωρέ μια φορά είναι σιγά.

Και ΝΑΙ είμαστε τυχερές που ζούμε τώρα θα συμφωνήσω με τα κορίτσια που το τόνισαν αυτό και που έχουμε τόσα μέσα να προ φυλαχτούμε και δεν είναι μόνο η εγκυμοσύνη είναι και τα τόσα άλλα που αν δεν προσέξουμε θα μας κυνηγάνε μια ζωή.

 

Σε κουβέντα που είχα με τον γυναικολόγο μου για τα πιθανά μεταδοτικά νοσήματα γυρίζω και του λέω στο τέλος:

Με έπεισες αποκλείεται να απατήσω τον άντρα μου !!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 946
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καμια....

 

ομως, και πολλες που προχωρησαν σε διακοπη δεν το μετανιωσαν

πως βρε καλο μου fistikaki?πως ειναι δυνατον να συμβαινει αυτο?τοσο μακρια απο το τι ειμαστε ειναι καποιοι ανθρωποι?ηταν οι γυναικες καριερας που δεν ειχαν χρονο για τπτ αλλο, οι βολοδερμενες με 500 παιδια που δεν θελαν αλλο?(δεν μιλαω για τους βιασμους-και ανηλικους)δεν γινετε να κομματιαζεις το κορμι σου και να μην νιωθεις τπτ.καλα ξερω μου χει τυχει κοπελα να κανει εκτρωση και μετα να πηγαινει για ποτο,αλλα μεσα στα σωψυχα της δεν ξερω τι σκεφτοταν τι ενιωθε!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

το να κανεις διακοπη κυησης ,δε σημαινει πως εισαι αναισθητος...

 

η θλιψη και το πλακωμα στη καρδια ειναι εντονα συναισθηματα που βιωνεις..

 

πολλες φορες σκεφτεσαι, 'αν δεν ειχα κανει διακοπη, θα ηταν τωρα 10 χρονων' ας πουμε...

 

αλλα αυτο δεν σημαινει πως μετανιωνεις για την επιλογη σου...

 

η θλιψη ειναι συνεπακολουθο της επιλογης σου... ειναι ενα τιμημα που πληρωνεις, για την αποφαση που πηρες...

 

παρ ολα αυτα.... καλως ή κακως.... ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ.. δικαιωμα σου...

Link to comment
Share on other sites

το οτι ειναι επιλογη μας και δικαιωμα μας δεν χρειαζετε νομιζω πλεον να το λεμε εννοειτε πως ειναι.εμεις απο μονες μας ομως πρεπει να αλλαξουμε το δικαιωμα και την επιλογη μας,να δουμε ποιο σφαιρικα και ουσιαστικα του τι ειμαστε και τι κανουμε -κανωντας...ας μην το πω εγκλημα,για χαρη της καλης συζητησης μας,-κανοντας μια διακοπη κυησης,την κανουμε γτ την εχουμε αναγκη ή γτ μας την επιβαλει η πραγματικοτητα που εμεις ζουμε και νιωθουμε?!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει έκτρωση επειδή το μωρό είχε πρόβλημα υγείας.Δεν το έχω μετανιώσει.Θεωρώ πως έκανα το καλύτερο για το παιδί,μιας και αν ερχόταν στην ζωή θα είχε δύο γονείς ανίκανους να το βοηθήσουν.Είμαι δειλή,το λέω.Δεν μπόρεσα να το αντέξω,να το διαχειριστώ και να σταθώ σαν μάνα σε αυτό το παιδί.Δεν αποδέχτηκα την ιδιαιτερότητα του για να μην ξεβολευτώ απο την ζωούλα μου.Δεν το έχω μετανιώσει όμως.Αν το γεννούσα θα ήταν πέρα για πέρα εγωιστικό.Πώς θα το αποδεχόταν μια ολόκληρη κοινωνία,απ'την στιγμή που δεν μπόρεσε να το αποδεχτεί η μάνα του;Με πονάει αλλά είναι η πραγματικότητα.Παρακαλώ τον Θεό να με συγχωρέσει και να του δίνει εκείνος την αγάπη που δεν έδωσα εγώ.Η έκτρωση πονάει κορίτσια,το μετανιώσεις δεν το μετανιώσεις.

eLEsp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το οτι ειναι επιλογη μας και δικαιωμα μας δεν χρειαζετε νομιζω πλεον να το λεμε εννοειτε πως ειναι.εμεις απο μονες μας ομως πρεπει να αλλαξουμε το δικαιωμα και την επιλογη μας,να δουμε ποιο σφαιρικα και ουσιαστικα του τι ειμαστε και τι κανουμε -κανωντας...ας μην το πω εγκλημα,για χαρη της καλης συζητησης μας,-κανοντας μια διακοπη κυησης,την κανουμε γτ την εχουμε αναγκη ή γτ μας την επιβαλει η πραγματικοτητα που εμεις ζουμε και νιωθουμε?!

 

Δηλαδη,κουφετακι μου,ντε και καλα πρεπει να συμφωνησουμε μαζι σου?

 

Και χαιρομαι που δεν χρησιμοποιεις την λεξη "εγκλημα" για χαρη της καλης μας συζητησης,φαντασου να το εκανες κιολας.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Αν βεβαια καταφερω και μεινω εγκυος στο τριτο με σπιραλ, τοτε σηκωνω τα χερια ψηλα......Θα γεννησω το μωρακι και μετα θα γραφω καθε μερα τζοκερ :mrgreen:...δε μπορει...θα μου κατσει και αυτο...:D

 

Η διπλανη μου στο μαιευτηριο γεννησε το τριτο της παιδι με σπιραλ.....το τζοκερ δεν της ετυχε....ακομα:mrgreen::mrgreen:

 

Παλια δεν πιστευα στα ατυχηματα ελεγα δεν ειναι δυνατον αλλες να προσπαθουν χρονια για ενα παιδι και αλλες να τα πιανουν κατα λαθος...

Το δικο μου "ατυχημα" ειναι τωρα 2,5 χρονων :wink:

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη,κουφετακι μου,ντε και καλα πρεπει να συμφωνησουμε μαζι σου?

 

Και χαιρομαι που δεν χρησιμοποιεις την λεξη "εγκλημα" για χαρη της καλης μας συζητησης,φαντασου να το εκανες κιολας.

οχι βεβαια ουτε προσπαθησα να επιβαλω κατι μεσα στην συζητηση για ποιο λογο αλλωστε?!απλα λεω αυτα που νιωθω!:confused:

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι ειρωνία...

στην ακριβώς επάνω ενότητα υπάρχουν γυναίκες που δίνουν τη ζωή τους για ένα παιδι, και παιδεύονται και ταλαιπωρούνται, και κλαίνε και απελπίζονται και συνεχίζουν. Και υπάρχουν και γυναίκες που μιλούν συνεχώς για το διακίωμα της επιλογής, και το δικαίωμα να ελέγχουν και να εξουσιάζουν τον εαυτό τους κτλ κτλ.... Λυπάμαι πολύ αλλά αυτό που έχω συγκρατήσει από την όλη συζήτηση είναι η κουβέντα μιας φίλης (συγγνώμη δε θυμάμαι ποια το έγραψε)

"Το σκουπίδι κάποιου είναι ο θησαυρός κάποιου άλλου"...και σκέφτομαι πόσο μα πόσο δίκιο έχει!!

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνισω και σε αυτο καπου ειχα διαβασει οτι τα μωρα-παιδια μεχρι πριν ουτε 100 χρονια ηταν πολιτες 3ης κατηγοριας ηταν με δισπλασιες τα πετουσαν δεν ηθελαν κοριτσια τα πετουσαν οχι οτι δεν γινονται και τωρα αλλα καποτε ηταν συνηθες φαινομενο για ολους και μεγαλωναν τα ποιο ανθεκτικα θα ψαξω να το βρω ειναι συνταρακτικα τα οσα ελεγε,δηλ. τα τελευταια χρονια εμεις οι ιδιοι προσεχουμε το ειδος μας,ουσιαστικα.οποτε τι να λεμε σε μια ανδροκρατουμενη κοινωνια θα καταλαβουμε πως πρεπει να προσεχουμε το σωμα μας και την ψυχη μας εμεις οι γυναικες?δειτε τον φανατισμο που εχουν ακομη οι γυναικες που φοραν μπουρκα,και μην μου πειτε οτι μια γυναικα αν ειναι ανενοχλητη απο την κοινωνια της και τα ταμπου δεν θα κρατουσε το οποιο παιδι ειχε γτ δεν θα το πιστεψω

 

Στους Σπαρτιατες αναφερεσαι που πετουσαν τα παιδια στον Καιάδα προφανως . :twisted:

 

να σε ρωτησω κατι και αν θες απαντας.

Προγεννητικο ελεγχο εκανες?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι ειρωνία...

στην ακριβώς επάνω ενότητα υπάρχουν γυναίκες που δίνουν τη ζωή τους για ένα παιδι, και παιδεύονται και ταλαιπωρούνται, και κλαίνε και απελπίζονται και συνεχίζουν. Και υπάρχουν και γυναίκες που μιλούν συνεχώς για το διακίωμα της επιλογής, και το δικαίωμα να ελέγχουν και να εξουσιάζουν τον εαυτό τους κτλ κτλ.... Λυπάμαι πολύ αλλά αυτό που έχω συγκρατήσει από την όλη συζήτηση είναι η κουβέντα μιας φίλης (συγγνώμη δε θυμάμαι ποια το έγραψε)

"Το σκουπίδι κάποιου είναι ο θησαυρός κάποιου άλλου"...και σκέφτομαι πόσο μα πόσο δίκιο έχει!!

 

Με αυτή την λογική, τα δικά σου σκουπίδια (σίγουρα έχεις πετάξει φαγητό στα σκουπίδια, δεν μπορεί:)) είναι ο θησαυρός των παιδιών που λοιμοκτονούν στην Αφρική...σκέψου πόσα παιδια θα μπορούσαν να ζουν με το φαγητό που εσύ και όλοι μας πετάμε...

 

Άμα αρχίσουμε να σκεφτόμαστε έτσι θα τρελαθούμε όλοι από τύψεις..

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

πως βρε καλο μου fistikaki?πως ειναι δυνατον να συμβαινει αυτο?τοσο μακρια απο το τι ειμαστε ειναι καποιοι ανθρωποι?ηταν οι γυναικες καριερας που δεν ειχαν χρονο για τπτ αλλο, οι βολοδερμενες με 500 παιδια που δεν θελαν αλλο?(δεν μιλαω για τους βιασμους-και ανηλικους)δεν γινετε να κομματιαζεις το κορμι σου και να μην νιωθεις τπτ.καλα ξερω μου χει τυχει κοπελα να κανει εκτρωση και μετα να πηγαινει για ποτο,αλλα μεσα στα σωψυχα της δεν ξερω τι σκεφτοταν τι ενιωθε!

 

Ειναι απλα ανθρωποι που εχουν δικαιωμα επιλογης.

 

Και ναι δεν θελουν να φερουν ενα παιδι στον κοσμο να πειναει οταν δεν εχουν να το ταισουν.

 

Και ναι δεν θελουν να προσπαθησουν να δημιουργησουν μια ελλατωματικη οικογενεια με καποιον που ΔΕΝ θα γινει σωστος πατερας επειδη αυτος ΕΤΥΧΕ.

 

Και ναι δεν θελουν να φορτωσουν αυτο το πλασμα ενοχες και βαρη κατηγοροντας το (εμεσως) αργοτερα για ολα οσα δεν θα μπορεσουν να αποκτησουν και για την τροπη του πηρε η ζωη τους.

 

Και ναι δεν μπορουν να γινουν σωστες μανες την δεδομενη χρονικη στιγμη και το ξερουν και ναι εχουν το θαρρος να κανουν αυτο που εκεινες πιστευουν καλυτερο για εκεινο.

 

(Δεν αναφερομαι καν σε θεμα προβληματος υγειας του εμβρυου . Εκει το θεωρω δεδομενο οτι αυτο θα εκανα. Τα υπολοιπα απλα ως ανθρωπος μπορω να τα καταλαβω και να τα σεβαστω οπως ανεφερα παραπανω).

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Με αυτή την λογική, τα δικά σου σκουπίδια (σίγουρα έχεις πετάξει φαγητό στα σκουπίδια, δεν μπορεί:)) είναι ο θησαυρός των παιδιών που λοιμοκτονούν στην Αφρική...σκέψου πόσα παιδια θα μπορούσαν να ζουν με το φαγητό που εσύ και όλοι μας πετάμε...

 

Άμα αρχίσουμε να σκεφτόμαστε έτσι θα τρελαθούμε όλοι από τύψεις..

 

http://www.cultureunplugged.com/play/1081/Chicken-a-la-Carte

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

το να κανεις διακοπη κυησης ,δε σημαινει πως εισαι αναισθητος...

 

η θλιψη και το πλακωμα στη καρδια ειναι εντονα συναισθηματα που βιωνεις..

 

πολλες φορες σκεφτεσαι, 'αν δεν ειχα κανει διακοπη, θα ηταν τωρα 10 χρονων' ας πουμε...

 

αλλα αυτο δεν σημαινει πως μετανιωνεις για την επιλογη σου...

 

η θλιψη ειναι συνεπακολουθο της επιλογης σου... ειναι ενα τιμημα που πληρωνεις, για την αποφαση που πηρες...

 

παρ ολα αυτα.... καλως ή κακως.... ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ.. δικαιωμα σου...

 

 

Συμφωνώ απόλυτα. Εδώ εγώ που δεν έκανα έκτρωση, παρ'όλο που ήταν η πρώτη μου σκέψη μόλις έμαθα για την εγκυμοσύνη, και παρ'όλο που πιστεύω πως ο Θεός μας προφύλαξε απο τις βλακώδεις συνέπειες των πράξεων μας και την ανευθυνότητα μας εκείνη την περίοδο, βλέπω παιδάκια και σκέφτομαι "αν δεν το είχα χάσει σήμερα θα ήταν πεντέμιση χρονών...."

Δεν μπορώ να πω οτι δεν το σκέφτομαι, παρ'όλο που δεν ήμουν σε φάση να προσπαθώ για παιδί εκείνη την περίοδο, όπως άλλες γυναίκες που το λαχταράνε πως και πως. Πόσο μάλλον μια γυναίκα που έκανε έκτρωση, για τον οποιοδήποτε λόγω. Ακόμη κι αν δε το δείχνει, σίγουρα την τρώει μέσα της.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

Άμα αρχίσουμε να σκεφτόμαστε έτσι θα τρελαθούμε όλοι από τύψεις..

 

Και για να μην τρελαθούμε από τις τύψεις είναι λες καλύτερα να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας?

 

Εγώ πάλι θα έλεγα να μας προβληματίσει λίγο περισσότερο...δε συμφωνείς?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να συμπληρώσω απλά ότι δεν αναφέρομαι σε γυναίκες που πρέπει να διακόψουν μια εγκυμοσύνη αν αυτό το επιβάλλει η κατάσταση του εμβρύου (αν και νομίζω ότι αυτός είναι ο σκοπός της ενότητας) αλλά σε γυναίκες που προχωρούν σε κάτι τέτοιο κοιτάζοντας μόνο το προσωπικό ώφελος και την ευκολία τους.

 

Και μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και γυναίκες που προσπάθησαν πολύ να φέρουν στον κόσμο ένα παιδί και παρόλα αυτά αναγκάστηκαν να τερματίσουν την εγκυμοσύνη τους γιατί αυτό έπρεπε να κάνουν βάσει του προγεννετικού.

 

Αυτά για να είμαι δίκαιη και να μην βάζουμε όλες τις περιπτώσεις στο ίδιο καζάνι.

 

Εύχομαι μόνο να μη χρειαστεί να βρεθεί ποτέ καμία γυναίκα σε τέτοιο δίλλημα!

Link to comment
Share on other sites

μιλησε μου για ανηλικα και για βιασμους...

 

τοτε, οκ?

 

αν ναι, οκ, αλλο οι βιασμοι και τα ανηλικα παιδια... τοτε κανεις διαχωρισμο στα εμβρυα.... 'καλα' και 'κακα' εμβρυα...

 

εμβρυο απο ενηλικη γυναικα, που συναινεσε για την πραξη αλλα δεν χρησιμοποιησε αντισυλληψη --------> καλο εμβρυο, να μην διακοπει η κυηση

 

εμβρυο απο βιασμο σε ανηλικο παιδακι -----------> κακο εμβρυο, να διακοπει η κυηση...

 

 

βλεπεις ποσο περιπλοκο ειναι το θεμα?

 

 

σε ολα τα επιπεδα, φιλοσοφικο, θρησκευτικο, ηθικο... πρακτικο... ειναι μια δυσκολη αποφαση... κι αφου δεν μπορει να υπαρξει ΄καλο' και 'κακο' εμβρυο, θεωρω οτι η αποφαση τελικα, οφειλει να ειναι της γυναικας που φερει το εμβρυο

 

 

Συμφωνω απολυτα!!;)

Link to comment
Share on other sites

Εγκλημα ειναι μια πολυ βαρια κουβεντα, μα πολυ βαρια, ειδικα για ενα κοριτσι 13 ετων. Οσο και αν καθοδηγησεις το παιδι σου μερικα πραγματα συμβαινουν. Εδω συμβαινουν σε εμας τους ενηλικες ποσο μαλλον στους εφηβους που δεν εχουν και τοσο τη συναισθηση του κινδυνου και της υπευθυνοτητας.

 

ΌΧΙ ΣΤΑ ΑΝΗΛΙΚΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ....

 

ΣΤΑ ΑΝΗΛΙΚΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΣΕΞ

 

ΔΕΚΑΤΡΙΩΝ ΧΡΟΝΩΝ? ΣΕΞ?

ΕΧΟΥΜΕ ΤΡΕΛΑΘΕΙ?

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥΣ...

ΥΠΑΡΧΗ ΤΟ ΦΛΕΡΤ ΓΙΑ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΗ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ...

ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ...

Link to comment
Share on other sites

Στους Σπαρτιατες αναφερεσαι που πετουσαν τα παιδια στον Καιάδα προφανως . :twisted:

 

να σε ρωτησω κατι και αν θες απαντας.

Προγεννητικο ελεγχο εκανες?

εαν εννοεις αμνιοπαρακεντηση οχι σε κανενα απο τα τρια μου.και στον μικρο επειδη ημουν στα ορια τον 8 μηνα εκλεισα τα 34χρ.μου ειπε ο γιατρος μου οτι αν θελω κανω αλλα δεν εκανα.αιμα ουρα στα πρωτα και στον μικρο καλμπυλη ζαχαρου και μεγαλο υπερυχο εκανα.αν καποιο παιδι μου ειχε προβλημα θα το ριχνα?εκει θελεις να καταληξεις με την ερωτηση?εαν ειχε σοβαρο προβλημα και σου απανταω με ειλικρινεια οπως το να μην ζησει εξω απο την κοιλια μου ναι θα το ριχνα.αλλα αν ειχε γεννετησιακο προβλημα οπως μιας καλης μου φιλης που το λατρευω το κοριτσακι σου λεω ΟΧΙ δεν θα το ριχνα με το χερι στην καρδια και με μεγαλη επαναλαμβανω ειλικρινια!και δεν αναφερομαι μονο στους σπαρτιατες θα ψαξω να το βρω και θα το γραψω!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Θελω να πω ενα μεγαλο μπραβο στις περισσοτερες, ασχετα απο τις αποψεις σας, ολες αναφερετε πως θα στηριζατε τα παιδια σας στην αποφαση τους, αν ηθελαν να κρατησουν το εμβρυο που θα κυοφορουσαν..

ειμαι 7 βδομαδων εγκυος και η μητερα μου ειναι η μονη αρνητικη στο ολο θεμα.δε πιστευω πως εχω δικαιωμα να κανω εκτρωση γιατι ειμαι 25 χρονων και οχι 15.τελειωνω τωρα τη σχολη της βρεφονηπιοκομιας και εχω ασχοληθει πολυ με παιδια.τα λατρευω σε ηλιθιο βαθμο, σε σημειο να ακουω μια ατακα που θεωρω πανεξυπνη και να κλαιω απο συγκινηση, παρολαυτα η σταση της μητερας μου με κανει να σκεφτομαι την εκτρωση.η ιδια εκανε εκτρωση στα 16 της και τωρα ειναι 43 κ ζει τη ζωη της.γυρναει ξημερωματα καθε μερα και κανει οτι δεν εζησε στην εφηβεια της, τοτε που ειχε κορη.το πρωτο πραγμα που μου ειπε οταν την πληροφορησα για την εγκυμοσυνη μου ηταν : "δε προκειται να τρεξω" και αργοτερα σε καβγαδες οτι "θα χασεις τα επομενα 20 χρονια της ζωης σου".χτες σκεφτομουν σοβαρα να κανω εκτρωση αλλα μετα απο τα ποστ που διαβασα εδω σταματησα να το σκεφτομαι.

η αληθεια ειναι πως αισθανομαι πολυ μονη γιατι δεν γνωριζω καμια κοπελα που να ειναι εγκυος προσωπικα και αυτο το φορουμ ειναι πραγματικος ΘΗΣΑΥΡΟΣ.

οσο για τις πιθανοτητες μιας κοπελας να εχει ολοκληρωμενες σχεσεις στα 13 πιστεψτε με δεν ειναι καθολου περιεργο στις μερες μας.

Ακομη κ εγω εκανα σεξ πρωτη φορα στα 14 και ειμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ συνεσταλμένη, ντροπαλη και μονογαμικη σε σημειο που να με κοροιδευουν(εχω ακουσει ακομα και την φραση:"Η μονογαμια ειναι αρρωστια").Ημουν με εναν υπεροχο ανθρωπο τότε και δεν το μετανιωσα ποτε που προχωρησα τοσο νωρις.Καλυτερα στα 14 με τον σωστο ανθρωπο παρα στα 20 με καποιον ανωριμο. Πιστευω οτι δεν σχετιζεται μονο με τη δικη σου ωριμοτητα δλδ αλλα και με του αλλου,για να μη πω περισσοτερο με του αλλου..

Σας ευχαριστω παρα πολυ που ειστε εδω και σας παρακαλω να συνεχισετε να ειστε διπλα στα παιδακια σας ειτε αυτα ειναι 2,10,14,24,34,

Να ειστε καλα:)

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω κοριτσι μου καλο κουραγιο και με το καλο να ερθει το μωρακι σου!λυπαμε για την μητερα σου που δεν ειναι διπλα σου.επετρεψε μου μια μονο παρατηρηση!εχει μεγαλη σημασια με ποιον κανεις ερωτα 1η φορα αλλα οχι την 1η φορα 14 χρ.ειναι πολυ νωρις το σωμα σου δεν ειναι ακομη ετοιμο η λεκανη ακομη δημιουργειτε,και δεν υπαρχει και λογος να αναλωνεσε απο αυτες τις ηλικιες.στα 14 κανεις αλλα πραγματα οχι σεξ!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω κοριτσι μου καλο κουραγιο και με το καλο να ερθει το μωρακι σου!λυπαμε για την μητερα σου που δεν ειναι διπλα σου.επετρεψε μου μια μονο παρατηρηση!εχει μεγαλη σημασια με ποιον κανεις ερωτα 1η φορα αλλα οχι την 1η φορα 14 χρ.ειναι πολυ νωρις το σωμα σου δεν ειναι ακομη ετοιμο η λεκανη ακομη δημιουργειτε,και δεν υπαρχει και λογος να αναλωνεσε απο αυτες τις ηλικιες.στα 14 κανεις αλλα πραγματα οχι σεξ!

 

Respect koufetaki......ΜΠΡΑΒΟ

Link to comment
Share on other sites

επειτα, γιατι σας κανει να νιωθετε καλυτερα η 'δυνατοτητα' να δωσετε το παιδι μετα τη γεννηση του?? ποιος σας ειπε οτι δινονται τα μωρα? κοιταξτε τα ιδρυματα, ειναι γεματα μωρα... ΔΕΝ δινονται ευκολα τα μωρα, κακα τα ψεμματα, στα ιδρυματα μεγαλωνουν..

 

Κοιτα φυστίκι μην παραπλανείς τον κόσμο όταν δεν γνωρίζεις κάτι...

 

όντως υπάρχουν αρκετά μωρά που δεν υοθετούνται και μένουν στα ιδρυματα αυτό όμως συμβαινει επειδή οι ''φτωχοι - μετανάστες'' συνήθως γονείς τους, πιστεύουν ότι θα τα αφήσουν για λίγο και όταν τα οικονομικά τους γίνουν ανθρώπινα θα επιστρέψουν για να πάρουν τα παιδιά τους (κάτι που συχνά δεν γίνεται), δηλαδή δεν ''υπογράφουν'' για υιοθεσία. Στην Ελλάδα υπάρχουν πολλοί υποψίφιοι γονείς και πολύ λίγα διαθέσιμα μωρά, γιαυτό άλλωστε είναι και τόσο μεγάλη περίοδος αναμονής...

 

οπότε η επιλογή του να δώσεις το παιδί για υιοθεσία είναι η καλύτερη εναλακτική της έκτρωσης ...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, δεν κατάλαβα που διαφωνούμε. Αν δίναμε τόση αξία στη μητρότητα όση δίνουμε στο σεξ θα είχαμε πολύ λιγότερες εκτρώσεις. Γιαυτό λέω ότι επιβλήθηκε ο αντρικός τρόπος σκέψης και δεν το λέω ηθικοπλαστικά. Αν οι άντρες το χωνεύανε ότι το σεξ οδηγεί σε παιδιά θα προσέχανε περισσότερο αν δεν ήθελαν να κάνουν παιδιά, π.χ. θα κάνανε στείρωση (+προφυλακτικό, αυτό είναι στάνταρ). Αφού αυτοί αρνούνται να το καταλάβουν γιατί τους έρχεται πιο εύκολο ας το καταλάβουν τουλάχιστον οι γυναίκες.

 

Εγώ λέω ότι όσο περνάει από το χέρι μας έχουμε υποχρέωση, αν σχετιζόμαστε με άνδρα που δε μπορεί να καταλάβει τι θα πει ΠΡΟΦΥΛΑΞΗ, να στέλνουμε τη σχέση στον κάλαθο των αχρήστων (για να μην πω τίποτα άλλο) και με αυτή τη νοοτροπία να μεγαλώσουμε και τις κόρες μας. Και νομίζω ότι σιγά σιγά θα αλλάξει και η κοινωνία μας και έτσι οι εκτρώσεις θα είναι κάτι πολύ σπάνιο.

Επίσης πιστεύω ότι άμα προσπαθήσουμε να μη μεγαλώσουμε και τους γιους μας ως "άντρακλες" που δε σηκώνουν μύγα στο σπαθί τους (άρα ούτε και προφυλακτικό στο π...ί τους) τότε η κοινωνία μας θα βελτιωθεί ακόμα πιο γρήγορα.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...