Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

εμενα ο γιατρος μου μου δινει μονο pre par τα οποια θα κρατησω μεχρι την 32η εβδομαδα..μαγνησιο θα παρω ειπε μονο αν εχω πρηξιματα συχνα στα ποδια και στα χερια και οχι για τις συσπασεις..

καθε φορα μου μετραει τον τραχηλο, πριν τεσσερις μερες ηταν χονδρικα 3,5 και συμφωνω με αυτα που λεει..αφενος οτι πολλες γυναικες μετα τη περιδεση πανε αμεσως για δουλεια αρα εμεις που εχουμε την τυχη να μεινουμε στο σπιτι χωρις να δουλευουμε να λεμε και ευχαριστω γιατι ειναι στο χερι μας να ξεκουραζομαστε οποτε θελουμε (ας πουμε) αφετερου το να ακουλουθουμε πιστα την οποια φαρμακευτικη αγωγη, το να τρωμε καλα και να πινουμε πολλα πολλα υγρα μαζι με την ξεκουραση (να κανουμε και καμια δουλεια αλλα με μετρο)..ειναι ο καλυτερος τροπος ζωης μιας εγκυου υπο περιδεσης..

εγω και παλι ευχομαι καλο κουραγιο σε ολες οσες κυοφορουν και ακομη περισσοτερο σε εμας με την περιδεση γιατι ξερω οτι οι περισσοτερες κατεφυγαν στη λυση αυτη γιατι ηδη ειχαν προηγουμενες απωλειες..να κοιτατε τον στοχο (δηλαδη την γεννηση του παιδιου,να κανετε ολα τα παραπανω ) και ολα θα πανε καλα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 385
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω θα θελα να πω κατι σε οσες κοπελες με το καλο προκειται να γεννησουν για πρωτη φορα μετα απο τη διαδικασια της περιδεσης που λογικα οπως εχω ξαναπει, ενα μεγαλο μερος για να την κανει σημαινει οτι ειχαν καποια απωλεια στο παρελθον..

 

οταν με το καλο γεννησετε (ισχυει σαφως και για μενα) μην ξεχασετε ποτε μα ποτε ποσο ταλαιπωρηθηκατε για να φτασετε στο ευτυχες αυτο σημειο και να μην κανετε αλαζονικες υποδειξεις σε αλλες εγκυους ή wanna be εγκυους αργοτερα..

 

Γνωρισα μια κοπελα η οποια ειχε τρεις αποβολες και στην τεταρτη εγκυμοσυνη αφου βρεθηκε το προβλημα με την καταλληλη αντιμετωπιση και με πολυ προσοχη εφτασε στο σημειο να γεννησει ενα υγιεστατο αγορακι.. απο καποιο γεγονος αργοτερα απεναντι μου σε μια περιοδο που απεβαλλα σε προχωρημενη εγκυμοσυνη ο τροπος που με αντιμετωπισε (εμενα και το θεμα του γιατρου) ηταν τοσο μα τοσο ενοχλητικος και αλαζωνικος που εδειχνε σαν να μην ειχε ποτε περασει μια τετοια φαση στη ζωη της για να δειξει κατανοηση.. εν ολιγοις πετυχε την προσπαθεια της να αποκτησει παιδακι και διεγραψε τα προηγουμενα.

 

Την αλαζονεια την δεχομαι απο γυναικες που λογω φυσιολογικης και ηρεμης εγκυμοσυνης εχουν αγνοια των κινδυνων η των επιπονων εμπειριων αλλα απο μια γυναικα με βεβαρημενο ιστορικο το θεωρω ασυγχωρητο..αυτη ειναι η δικη μου ταπεινη αποψη και ειναι μια δωρεαν συμβουλη που σε οσες δειχνει λογικη ισως και να εισακουστει..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

μπορει καποια κοπελα να μου πει με ποιον τροπο γινετε η περιδεση;

με ναρκωση;ποναει εκεινη την ωρα;κτλ

ειμαι εγκυος σε διδυμακια και μαλλον θα κανω...αλλα εχω και λιγη αγωνια.. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορει καποια κοπελα να μου πει με ποιον τροπο γινετε η περιδεση;

με ναρκωση;ποναει εκεινη την ωρα;κτλ

ειμαι εγκυος σε διδυμακια και μαλλον θα κανω...αλλα εχω και λιγη αγωνια.. :D

 

η περιδεση γινεται με ηπια ναρκωση (λεγεται ηπια μεθ) και δεν διαρκει σαν διαδικασια πολυ ωρα βεβαια μεχρι να συνελθεις θα περασει καμια ωρα και παραπανω (εγω απο την ωρα που μπηκα μεχρι που βγηκα εκανα 1.30-2 ωρες..) προσωπικα μολις βγηκα στην ανανηψη και αρχισα να συνερχομαι μετα απο λιγο αρχισα να αισθανομαι πονους περιοδου και μετα απο λιγο μου εδωσαν με ορο καποιο τοκολυτικα και απο τοτε δεν ξανααισθανθηκα τιποτε..εμεινα στο νοσοκομειο ενα 24ωρο οπου ενδοαφλεβια μου χορηγηθηκε αντιβιωση και ορος με τα τοκολυτικα..μετα την εξοδο μου απο το νοσοκομειο (εφυγα σχεδον ξαπλωμενη στο πισω καθισμα) και στο σπιτι πηρα για 4 μερες αντιβιωση και συνεχιζα τα τοκολυτικα χαπια συγκεκριμενα τα pre par υπαρχουν ομως και αλλα σχετικα φαρμακα οπως και καποιοι γιατροι δινουν μαγνησιο το οποιο και καλα βοηθα στη μειωση των συσπασεων και εμεινα στο κρεββατι για καμια εβδομαδα και απο τοτε μετακινουμαι περισσοτερο εντος σπιτιου και σπανια εκτος (συνηθως για επισκεψεις στο γιατρο και λιγες φορες για βολτα..)

Εγω εκανα την περιδεση 22/7 δηλαδη εχουν περασει αισιως 2 μηνες και δεν εργαζομαι γιατι και εγω εξατιας ιστορικου κατεληξα να κανω την επεμβαση..αλλες κοπελες πανε κανονικα και στη δουλεια τους..

Αιμα μπορει να δεις συνηθως ειναι καφετι η βαθυ κοκκινο και σε κολλωδη υφη (ειναι καθαρισματα απο το τραυμα της περιδεσης) και σε ποσοτητα μπορει να δεις απο ελαχιστο (δηλαδη τις πρωτες μερες) η να σου κρατησει λιγο παραπανω (εγω ειχα ροζ υγρα για δεκα μερες περιπου). Αλλες κοπελες λενε οτι δεν πονεσαν καθολου η οτι δεν ειδαν αιμα..δεν ξερω..εγω απο την εμπειρια μου σου λεω τι συναντησα..

επισης μην ανησυχησεις για το ραμμα καθως εχει μεγαλο παχος και ειναι τοσο καλα και πολυπλοκα δεμενο και ραμμενο πανω στον τραχηλο που ειναι πολυ δυσκολο να σπασει..το μονο που θα πρεπει να σε ανησυχησει ειναι αν νοιωσεις πονους περιοδου (η γεννας αν προτιμας και ξερεις πως ειναι) και αν δεις αιμα (παντα εκ των υστερων της περιδεσης).

Παντα να ενημερωνεις τον γιατρο σου για οτι σε ανησυχει, να ξεκουραζεσαι οσο μπορεις, να μην ζοριζεις την κοιλια σου για αυτο να προσεχεις αν εισαι δυσκοιλια και να φροντιζεις την υγιεινη σου.

Ευχομαι να πανε ολα καλα με την περιδεση που θα κανεις και να εχεις μια ηρεμη και καλη εγκυμοσυνη..

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ.ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ,ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΠΟ 2ΜΗΝΕΣ.Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΑΠΛΗ ,ΚΑΙ Η ΜΟΝΗ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΠΟΥ ΕΝΟΙΩΣΑ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΠΟΝΟΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ,ΑΦΟΥ ΞΥΠΝΗΣΑ.ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ,ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΑΝ ΤΗ ΓΑΖΑ ΑΠΟ ΚΑΤΩ(ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΒΑΖΟΥΝ ΓΑΖΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΥΓΡΑ -ΑΙΜΑ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ).ΠΗΡΑ ΑΝΤΙΒΙΩΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΟΡΟΥ,ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΜΕΡΑ.ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΟΠΩΣ Η PROSPEROUS.AIMA,ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΟ ΤΟΤΕ!ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΑ ΣΠΙΤΙ ,ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΤΗΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ,ΗΘΕΛΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΞΑΠΛΩΝΩ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4-5 ΜΕΡΕΣ ΑΙΣΘΑΝΟΜΟΥΝ ΕΝΤΕΛΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ,ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ.ΑΠΟ ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΟΜΩΣ ,ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΩ.ΥΠΗΡΧΑΝ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΕΝΙΩΘΑ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΠΛΩΣΩ,ΓΙΑ ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΟ ΛΟΓΟ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΚΟΜΑ.ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΑΝΤΑ,ΟΜΩΣ ΕΓΚΥΟΥΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ.ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ,ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΩ,ΚΑΙΤΟ ΙΔΙΟ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ ,ΜΕ ΠΕΡΙΔΕΣΗ.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ?ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!ΑΠΛΑ ,ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ,Ο,ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ!ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΜΠΕΜΠΕ ΣΟΥ ΑΓΚΑΛΙΑ!ΑΝΤΕ ΚΑΙ Η ΤΥΧΗ ,ΣΟΥ ΕΠΙΦΥΛΛΑΣΕ ΔΙΠΛΗ ΧΑΡΑ!!!!!!!

ol4hp2.png

 

Vp1tp2.png

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ κοριτσια μου λυσατε πολλες αποριες..

δεν δουλευω και ετσι εκ των πραγματων θα κατσω σπιτι..το μονο που με ''στεναχωρει'' ειναι οτι η μαμα μου ειναι μακρια και δεν εχω βοηθεια..

ποιος θα μου κανει γενικη για να στρωσω;;;; χαχαχαχαχα ειδατε προβληματα που εχω;;;; χχαα θα μου περασει ελπιζω η μανια με τις δουλειες..

 

ολα για τα παιδια μου................. :P:P:P

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!!!

με το καλό τα μωράκια σου!!

εγώ όταν ήμουν τάβλα δεν είχα κπ όχι να μου καθαρίζει, αλλά ούτε να μου μαγειρεύει!!θα λιμοκτονούσαμε εδώ μέσα!!προσέλαβα μια καλή κυρία και το πρόβλημα λύθηκε αμέσως!!!!!

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΙΟ 20 ΜΗΝΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ. ΕΧΩ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΚΑΝΑ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΗΝ 13η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΞΑΠΛΑ ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ! ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΈΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΔΕΣΗ, ΑΝ ΤΟΥΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑΝ ΚΑΘΕΤΗΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ. ΕΓΩ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΓΙΑ 24 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΕΠΩΔΥΝΟ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κουράγιο κοπέλα μου ... εύχομαι όλα να πάνε καλά και στη δεύτερη εγκυμοσύνη σου και σύντομα να κρατάς αγκαλιά και το δεύτερο παιδάκι σου...

Έχω και εγω μια κόρη 19 μηνών και ήδη είμαι δυομιση μήνες σε απολύτη ακινησία λόγω δύσκολης εγκυμοσύνης ... είναι πολύ δύσκολη κατάσταση όταν εχεις ήδη ένα μωρό παιδί ... χρειάζεσαι μεγάλη βοήθεια ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα περιδεση τον Ιουλιο και ειμουν στον θαλαμο με μια κυρια που ειχε διδυμα και εκανε και εκεινη περιδεση..σε εκεινη ο καθετηρας ειχε μπει απο τη πρωτη στιγμη διοτι δεν επρεπε να σηκωθει καθολου απο το κρεβατι μεχρι την αλλη μερα που θα εφευγε..εμενα ο γιατρος μου μου ειχε πει να μεινω στο κρεβατι αμεσως μετα την επεμβαση και να πηγαινω μονο τουαλετα αλλα σε περιπτωση που αντιμετωπιζα προβλημα στη μετακινηση (ενοχλησεις κλπ) να με εξυπηρετουν με δοχεια στο κρεββατι οι νοσοκομες η να μου βαλουν καθετηρα..σαφως και επελεξα το δοχειο..την επομενη πηγαινα μονη μου..

 

αν λοιπον υπαρχει δυνατοτητα συμβιβασμου μιλα με τον γιατρο σου πριν την επεμβαση και ζητα να μη μπει καθετηρας αλλιως αν δε γινεται διαφορετικα, απλα υπομονη..και καλη λευτερια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κοριτσια καλή χρονιά και με το καλό τα μωράκια σας.Μια πολύ καλή μου φίλη θα μπεί αύριο για περιδεση.Τις τελευταιες βδομαδες εχουμε διαβασει σχεδον τα παντα που αφορουν τη περιδεση τραχήλου.Ο γιατρος της την έχει καθυσηχασει λεγοντας της ότι ειναι πολύ δυσκολο να σπασει το ραμα και ότι εχει παρα πολλες πιθανοτητες να πανε ολα καλα.Εκεινη οπως ειναι φυσικό ειναι πολύ αγχωμενη.Έχετε παρομοια εμπειρια στο συγκεκριμενο θέμα?Ξερετε αν υπαρχουν επιπλοκες μετα την επεμβαση?

Link to comment
Share on other sites

Εγω έκανα περίδεση στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, δεν υπάρχει καμια επιπλοκή μετά, μόλις ξυπνήσει απο την νάρκωση θα ακούσουν την καρδούλα του μωρού και μετά παει σπίτι της, δεν έχει να φοβηθεί κάτι, τα ράμματα δεν σπάνε έτσι εύκολα, εγω για να σου δώσω να καταλάβεις μέχρι και μετακόμιση έκανα :wink: θα πάει να της κόψουν τα ράμματα αν θυμάμαι καλά στα μέσα με τέλος του 8ου. Ολα θα πανε καλά!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η περιδεση ειναι μια διαδικασια που γινεται στο νοσοκομειο με ελαφρυα ναρκωση και συνηθως μενει κλινιρης για ενα εικοσιτετραωρο παρακολουθησης η εγκυμονουσα. Τις πρωτες μερες μπορει να χει λιγο αιμα το οποιο μπορει να κρατησει μεχρι και δεκα μερες η πολυ πολυ λιγοτερο και θελει προσοχη στις μετακινησεις τις πρωτες δυο εβδομαδες και μετα αναλογα με τις εντολες του γιατρου..συνηθως οι εγκυμοσυνες με περιδεση πανε πολυ καλα και πολλες κοπελες παραλληλα γυριζουν στην εργασια τους..

εγω εχω κανει και να μαι ειλικρινης πιο πολυ πονεσα και κουρατσικα το λυσιμο της περιδεσης η οποια γινεται χωρις ναρκωση και μου ετυχε να εχει χωθει βαθια το ραμμα καθιστωντας δυσκολο το κοψιμο παρα η διαδικασια της περιδεσης..

 

παντως σε ολες τις περιπτωσεις θελει και αναλογη προσοχη και ξεκουραση..

καλη επιτυχια και καλη λευθερια (στην ωρα της) στη φιλη σου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα την έκανε η φίλη μου τη περιδεση όλα πηγαν καλά.Τη πρωτη μέρα είχε κατι πονακια αλλά τωρα ειναι μια χαρά.Ο γιατρος της της είπε ότι είναι καλύτερα να μη παει στη δουλειά μέχρι να γενησει και μαλλον θα το κανει.Φοβάται παρα πολύ μηπως κατι δε παει καλά.Υπαρχουν πιθανοτητες αποτυχιας σε αυτες τις περιπτωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια συγνώμη να ρωτήσω κάτι; Τι είναι η περίδεση και γιατί γίνεται;

 

η περιδεση ειναι μια μικροεπεμβαση συρραφης του τραχηλου της μητρας..αν εχεις εικονα πως ειναι ανατομικα ενας τραχηλος σκεψου μια θηλια να δενει γυρω απο αυτον..ο σκοπος ειναι να τον διατηρησει τεχνητα κλειστο ερμητικα μεχρι την επιθυμητη εβδομαδα που ο γιατρος θα θεωρει οτι ειναι το μωρο πληρως ανεπτυγμενο και θα κοψει το ραμμα αυτο ωστε μια των επομενων ημερων να επελθει ο τοκετος..παντα βεβαια και με περιδεση υπαρχει σοβαρη περιπτωση να σπασου τα νερα και να επελθει τοκετος αλλα εκει μιλαμε για ενα ειδος προωροτητας και υποτιθεται οτι ο εκαστοτε γιατρος μπορει να αξιολογησει την επικινδυνοτητα της εγκυου και βεβαια να χορηγησει τοκολυτικα..οπως εμενα οπου επαιρνα pre par και μαγνησιο μεχρι και την ημερα που εκοψα την περιδεση..μετα απο δυο μερες γεννησα σε χρονο dt..

ειναι λυση καλη παντως η περιδεση για γυναικες με ιστορικο αποβολων κυριως β τριμηνου και σε γυναικες με αντομικες ανωμαλιες της περιοχης..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σας,

 

είμαι νέο μέλος και θα ήθελα την βοήθειά σας. Έχω μια καλή φίλη η οποία ψάχνει έναν καλό γυναικολόγο ειδικό στην περίδεση στην Αθήνα. Έχει χάσει ένα μωρό στον 5ο μήνα λόγω μη έγκαιρης διάγνωσης της ανεπάρκειας τραχήλου από τον γυναικολόγο της. Ο τράχηλος δεν είναι πιο κοντός αλλά αρκετά πιο πλατύς από το κανονικό όπως ανακαλύφθηκε εκ των υστέρων.

Σας παρακαλώ δώστε μου κάποιες πληροφορίες και στοιχεία εδώ ή με p.m.

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Είναι η 2η φορά που κάνω περίδεση τραχήλου.΄Εχασα ένα μωρό πριν από πολλά χρόνια γιατί δε γνώριζα πως έχω ανεπάρκεια μεγάλου βαθμού. Η γιατρός μου είπε πως ο τράχηλός μου είναι σχεδόν ανύπαρκτος. Στην πρώτη εγκυμοσύνη έδεσε τόσο καλά τον τράχηλο, ώστε γέννησα στις 39 εβδομάδες με ΦΤ, 10 μέρες αφότου μου έκοψε τα ράμματα (!!!) και ακόμη και όταν μπήκα στην αίθουσα τοκετών είχα πολύ μικρή διαστολή και μου τον άνοιξε με το χέρι! Και μιλάμε για μεγάλο μωρό... Φαντάσου πως οι περισσότερες γυναίκες γεννάνε την ίδια μέρα ή την επόμενη από τη στιγμή που τους κόβουν τα ράμματα.

Ονομάζεται Πεϊτσίδου και είναι στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ. Αν ενδιαφέρεται η φίλη σου μπορεί να τηλεφωνήσει στο 210 3381572 ή 210 3381588 και να κλείσει ραντεβού.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...