Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθ έξιν Αποβολές - συναισθήματα


Recommended Posts

19 ώρες πρίν, Βίλυ30 είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!εγώ είδα καφέ υγρά σε μέρα κύκλου που δεν θα έπρεπε να έχω και επειδή και την προηγούμενη αποβολή έτσι την κατάλαβα έκανα κατευθείαν χοριακή.Τιμή 2180 και σάκος πουθενά...επανάληψη χοριακής 2 μέρες μετά 2120 σάκος πουθενά και είδαμε και το πιθανό εξωμήτριο στην αριστερή σάλπιγγα άρχισαν πόνοι και αίμα και έπεσε και η χοριακή αλλά και οι 2 γιατροί επέμεναν στη λαπαροσκόπηση λόγω υγρού στην κοιλιά...και ευτυχώς δλδ γτ η σάλπιγγα είχε καταστραφεί και το αίμα είχε φτάσει έως το συκώτι το μόνο που σταμάταγε την αιμοραγία ήταν το έντερο...δύσκολη κατάσταση...τώρα απλά θέλω να πάρω το χρόνο μου και να ηρεμήσω...

Σου εύχομαι ολόψυχα περαστικά κ να μπορέσεις σύντομα να πάρεις τα πάνω σου..  ξέρω θα ακουστω από γραφική έως εριστικη , αλλά προσπάθησε όσο μπορείς να κάνεις θετικές σκέψεις.

Εύχομαι να είναι η τελευταία δοκιμασία που περνάς..

On 22/5/2020 at 7:28 ΜΜ, mariatzo είπε:

Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Είμαι καλά ακόμα. Τα πονακια μου μειώθηκαν. Με έχει πιάσει βέβαια το έντερο. Η χοριακη μου απο το 450 πήγε 1400 μοναδες. Χτες πήγα στο γιατρό(5 εβδομαδων και 6 ημερων) για υπέρηχο και είδαμε το σακο και το έμβρυο πολύ μικρό. Μου είπε να πάω πάλι την εβδομάδα που θα μας μπει για να δούμε την καρδούλα Ίσως. Τα πράγματα πάνε καλά ακόμα. Εύχομαι να συνεχίσουν 

Υπέροχα!  Μέρα με τη μέρα κούκλα μου!  Εγώ κράταγα μικρό καλάθι ακόμα κ μετά την αμνιοπαρακεντιση!  Δυστυχώς δε μπορώ να απολαύσω την εγκυμοσύνη όπως κάποια κοπέλα που δεν είχε ποτέ άσχημη εμπειρία. Σκέψου θετικά! Εμένα με βοήθησε η σκέψη πως ότι κ να συμβεί σημαίνει ότι έτσι έπρεπε να γίνει.... 

Εύχομαι να επικοινωνείς μαζί μας με όλο κ πιο ευχάριστα νέα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Nansy29

    Nansy29 60 δημοσιεύσεις

  • Dwro

    Dwro 51 δημοσιεύσεις

  • Clelia

    Clelia 46 δημοσιεύσεις

  • ValiaK

    ValiaK 32 δημοσιεύσεις

Just now, Doubletrouble είπε:

Σου εύχομαι ολόψυχα περαστικά κ να μπορέσεις σύντομα να πάρεις τα πάνω σου..  ξέρω θα ακουστω από γραφική έως εριστικη , αλλά προσπάθησε όσο μπορείς να κάνεις θετικές σκέψεις.

Εύχομαι να είναι η τελευταία δοκιμασία που περνάς..

Υπέροχα!  Μέρα με τη μέρα κούκλα μου!  Εγώ κράταγα μικρό καλάθι ακόμα κ μετά την αμνιοπαρακεντιση!  Δυστυχώς δε μπορώ να απολαύσω την εγκυμοσύνη όπως κάποια κοπέλα που δεν είχε ποτέ άσχημη εμπειρία. Σκέψου θετικά! Εμένα με βοήθησε η σκέψη πως ότι κ να συμβεί σημαίνει ότι έτσι έπρεπε να γίνει.... 

Εύχομαι να επικοινωνείς μαζί μας με όλο κ πιο ευχάριστα νέα! 

Χτες ήμουν στην 6η εβδομαδα και 6 ημερων. Πήγα στο γιατρό και ακούσαμε την καρδούλα. Το έμβρυο πολύ μικρό ακόμα.αγχωθηκα γιατί τους είδα να ψαχνουν να δουν αν υπήρχε παλμός και μετά ο γιατρός άνοιξε το ηχείο και το άκουσα. Μου είπε ότι θέλει να με δει πάλι σε μια βδομάδα. σε καμία από τις προηγούμενες εγκυμοσύνες δεν είχα προλάβει να ακούσω καρδιά.μακαρι να πάνε όλα καλά για όλες μας. Εγώ το εξωμητριο το κατάλαβα μόνη μου. Είχα διαβάσει αρκετά και τυχαίνει σε ένα κύκλο μου να δω αιμα στη μεση του κυκλου. Χωρίς να πάρω γιατρό τηλέφωνο έφυγα για χοριακη. Η οποία είχε βγει 40 μοναδες. Το κοιτάζαμε ανά δύο μέρες. Μετά είχε πάει 43, μετά 46 και το αφήσαμε να φτάσει μέχρι 55 όπου πήγα και έκανα τη μεθοτρεξατη.μια δόση έκανα και μηδενιστηκε η χοριακη. Μετά από λίγο καιρό πήγα έκανα σαλπιγγογραφια. Και οι σάλπιγγες ήταν απολύτως διαβατες. Δεν υπήρχε πρόβλημα.γιατι έγινε το εξωμητριο δεν κατάλαβα ποτέ. Τη μισώ αυτή την πρόταση Αλλά ίσως να έτυχε....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nansy29 είπε:

Κορίτσια μου εύχομαι σε όλες εδώ που έχετε ταλαιπωρηθεί να αποκτήσετε σύντομα υγιή μωράκια!σίγουρα έρχεται η στιγμή που θα γινει αυτό για όλες! Όπως έγινε σε μένα μετά από 4 αποβολές και χρόνια ταλαιπωρίας απέκτησα πριν 25 μέρες 2 υγιέστατα κοριτσάκια!!!με τη βοήθεια της προεμφυτευτικης διαγνώσης. Μου φαίνεται απίστευτο ότι αυτά τα πλασματακια είναι δικά μου και μετά από τόσες στεναχώριες βρεθήκαμε με 2 μωράκια ταυτόχρονα στην αγκαλιά μας.

Σας τα γράφω για να μην το βάζετε κατω όσο δύσκολο και αν φαίνεται με επιμονη και υπομονή θα έρθει για όλες!

Να σου ζήσουν τα μωράκια σου!!! Έχεις ταλαιπωρηθεί πολύ και σου αξίζουν τα καλύτερα από δω και πέρα!!!

Link to comment
Share on other sites

On 31/5/2020 at 3:24 ΜΜ, Nansy29 είπε:

Κορίτσια μου εύχομαι σε όλες εδώ που έχετε ταλαιπωρηθεί να αποκτήσετε σύντομα υγιή μωράκια!σίγουρα έρχεται η στιγμή που θα γινει αυτό για όλες! Όπως έγινε σε μένα μετά από 4 αποβολές και χρόνια ταλαιπωρίας απέκτησα πριν 25 μέρες 2 υγιέστατα κοριτσάκια!!!με τη βοήθεια της προεμφυτευτικης διαγνώσης. Μου φαίνεται απίστευτο ότι αυτά τα πλασματακια είναι δικά μου και μετά από τόσες στεναχώριες βρεθήκαμε με 2 μωράκια ταυτόχρονα στην αγκαλιά μας.

Σας τα γράφω για να μην το βάζετε κατω όσο δύσκολο και αν φαίνεται με επιμονη και υπομονή θα έρθει για όλες!

Να σου ζήσουν @Nansy29!να είσαι πάντα ευτυχισμένη και γεμάτη από αγαπη οπως τωρα!!πολλα πολλα φιλια!❤

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα.Έρχομαι και γω να προστεθώ σε αυτή την ομάδα. Εγώ ξεκίνησα με μια παλίνδρομη κύηση 7 εβδομάδων το Σεπτέμβριο του2019. Δεν είχαμε ακούσει ούτε καρδούλα ακόμη, οπότε κάναμε απόξεση. Παρόλα αυτά εγώ έκανα εξετάσεις για θρομβοφιλία και βρέθηκα ομόζυγη στο γονίδιο της ομοκυστεΐνης. Το Μάρτιο φέτος βλέπω πάλι θετικό το τεστ και όλο χαρά ξεκινάω αντιπηκτικές. Η κύηση τελείωσε εντελώς απρόοπτα με αυτόματο πρόωρο τοκετό λίγο πριν μπω στον 5ο μήνα. Με έπιασαν συσπάσεις, είχα αίμα και το έμβρυο δυστυχώς γεννήθηκε μέσα σε μια ώρα. Δεν προλάβαμε καν να αντιδράσουμε. Το έμβρυο γεννήθηκε ζωντανό, φυσικά όμως δεν άντεξε.

Ο γιατρός μία λέει το ένα μία λέει το άλλο... Σε εξέταση που κάναμε κολπικού με αίμα από τα λόχεια βρέθηκε ουρέοπλασμα που με κάνει να πιστεύω ότι ευθύνεται αυτό για αυτό το μαρτύριο που ζω τώρα.

 

Πραγματικά δεν ξέρω από που να ξεκινήσω, δεν ξέρω σε ποιους γιατρούς να απευθυνθώ που να μην κοιτάνε τα χρήματα, αλλά εσένα. Νιώθω κατάφορα αδικημένη και ρίχνω ευθύνη στο γιατρό που δε με πρόσεξε όπως θα έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 7/6/2020 at 6:45 ΜΜ, eirini22s είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.Έρχομαι και γω να προστεθώ σε αυτή την ομάδα. Εγώ ξεκίνησα με μια παλίνδρομη κύηση 7 εβδομάδων το Σεπτέμβριο του2019. Δεν είχαμε ακούσει ούτε καρδούλα ακόμη, οπότε κάναμε απόξεση. Παρόλα αυτά εγώ έκανα εξετάσεις για θρομβοφιλία και βρέθηκα ομόζυγη στο γονίδιο της ομοκυστεΐνης. Το Μάρτιο φέτος βλέπω πάλι θετικό το τεστ και όλο χαρά ξεκινάω αντιπηκτικές. Η κύηση τελείωσε εντελώς απρόοπτα με αυτόματο πρόωρο τοκετό λίγο πριν μπω στον 5ο μήνα. Με έπιασαν συσπάσεις, είχα αίμα και το έμβρυο δυστυχώς γεννήθηκε μέσα σε μια ώρα. Δεν προλάβαμε καν να αντιδράσουμε. Το έμβρυο γεννήθηκε ζωντανό, φυσικά όμως δεν άντεξε.

Ο γιατρός μία λέει το ένα μία λέει το άλλο... Σε εξέταση που κάναμε κολπικού με αίμα από τα λόχεια βρέθηκε ουρέοπλασμα που με κάνει να πιστεύω ότι ευθύνεται αυτό για αυτό το μαρτύριο που ζω τώρα.

 

Πραγματικά δεν ξέρω από που να ξεκινήσω, δεν ξέρω σε ποιους γιατρούς να απευθυνθώ που να μην κοιτάνε τα χρήματα, αλλά εσένα. Νιώθω κατάφορα αδικημένη και ρίχνω ευθύνη στο γιατρό που δε με πρόσεξε όπως θα έπρεπε.

Καλησπέρα Ειρήνη 

Δεν ξέρω εάν υπάρχει κάτι που μπορεί να πει κανείς για να απαλύνει λίγο αυτό που νιώθεις... εύχομαι ο χρόνος να σε βοηθήσει να συνέλθεις όσο το δυνατόν συντομότερα κ στην επόμενη να σταθείς πιο τυχερή.

Μαζί με το χρόνο βέβαια θα χρειαστεί κ κάποιος επιστήμονας που θα σε καθοδηγήσει.. φαντάζομαι δεν έγινε κάποια βιοψια/καρυοτυπος στο έμβρυο, αλλιώς θα είχατε πιθανόν κάποιος απαντήσεις. Ίσως να μίλαγες με κάποιον γενετιστή?  Σε κάθε περίπτωση όμως θα πρέπει να βρεις έναν γυναικολόγο που να σου εμπνέει εμπιστοσύνη..

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε στείλει καρυότυπο και περιμένουμε τα αποτελέσματα. Γνωρίζετε κάποιο γιατρό Θεσσαλονίκη ή Βέροια από όπου κατάγομαι για περιπτώσεις σαν τη δική μου΄?? Ακόμα δεν έχω απαλαγεί από το ουρεόπλασμα εν τω μεταξύ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παλινδρομη ή εξωμητρια κυηση.Διαγραφή Αγαπημένου

Καλημερα σας. 29 χρονων πρωτη προσπαθεια για παιδι 5 φορες επαφη στις γονιμες εμεινα εγκυος. Σταθερος κυκλος. 21/6 τελευταια περιοδος. Πρωτη χοριακη στη 6η μερα καθυστερησης 307 μετα απο 2 μερες ξανα χοριακη 444 την επομενη μερα ξανα χοριακη 555 . Κανουμε υπερηχο τιποτα .. ισως μια υποψια σακου ενδομητρια αλλα κ παλι δεν μπορει να δει καθαρα. Τωρα την Δευτερα πρεπει να κανω ξανα χοριακη κ υπερηχο. Σας παρακαλω βοηθηστε με. Δεν ξερω τι γινεται. Αποψεις απο κοπελες που περασανε κατι αντιστοιχο? Ποσοστα: 75 τοις εκατο ενδομητριο κ δεν προχωρα σωστα οποτε θα γινει αποβολη 29 τοις εκατο εξωμητριο 5 τοις εκατο να βγει φυσιολογικο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα. Να παραθέσω και την δική μου ιστορία. Μήπως κάποια με βοηθήσει γιατί εγώ πλέον έχω κουραστεί - βαρεθεί και πλέον οι ελπίδες και η πίστη μου έχει πιάσει πάτο. 5 αποβολές η 2 βιοχημικες, οι άλλες 2 παλινδρομνες και η 1 διακοπή κύησης 7.5 μηνών λόγο νανισμος. Όλα αυτά σε 2 χρόνια, 35 χρόνων πλεον. Έχουμε κάνει πολλές εξετάσεις και καρυοτυπο, δόξα τον Θεό είναι όλα καλά. Δεν έχουμε με τον άντρα μου τίποτα. Ο γυναικολόγος μας λέει ότι είμαστε ΑΠΛΆ ΆΤΥΧΟΙ. 

Πόσο άτυχοι και γκαντεμηδες? Πόσο θα συνεχιστεί αυτή η ιστορία να μένω εύκολα έγκυος και να μην συνεχίζεται η κύηση?? Έχω κουραστεί έως και συχαθει τα περί εγκυμοσύνης. Έχω μονίμως νεύρα. Μια φίλη μου σε σχέση 7 χρόνια αποφάσισαν το καλοκαίρι να μπουν σε διαδικασίες μωρού. Τελείωσε ο άντρας της 1 φορά και τέλος διανύει τον 4ο μήνα μια χαρά, υγιέστατα. Δε μπορώ πια. Είμαι μονίμως με νεύρα. Με έχουν πιάνουν ζήλιες και ένα μόνιμο ΓΙΑΤΙ? Δε ξέρω τι άλλο να κάνω και από που να πιαστώ πλέον. Συγνώμη αν κούρασα αλλά μόλις έφυγα από τον γιατί με χοριακη 1500 7η βδομάδα και κενό στην κοιλίτσα μου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Maryfraoula είπε:

Καλησπέρα. Να παραθέσω και την δική μου ιστορία. Μήπως κάποια με βοηθήσει γιατί εγώ πλέον έχω κουραστεί - βαρεθεί και πλέον οι ελπίδες και η πίστη μου έχει πιάσει πάτο. 5 αποβολές η 2 βιοχημικες, οι άλλες 2 παλινδρομνες και η 1 διακοπή κύησης 7.5 μηνών λόγο νανισμος. Όλα αυτά σε 2 χρόνια, 35 χρόνων πλεον. Έχουμε κάνει πολλές εξετάσεις και καρυοτυπο, δόξα τον Θεό είναι όλα καλά. Δεν έχουμε με τον άντρα μου τίποτα. Ο γυναικολόγος μας λέει ότι είμαστε ΑΠΛΆ ΆΤΥΧΟΙ. 

Πόσο άτυχοι και γκαντεμηδες? Πόσο θα συνεχιστεί αυτή η ιστορία να μένω εύκολα έγκυος και να μην συνεχίζεται η κύηση?? Έχω κουραστεί έως και συχαθει τα περί εγκυμοσύνης. Έχω μονίμως νεύρα. Μια φίλη μου σε σχέση 7 χρόνια αποφάσισαν το καλοκαίρι να μπουν σε διαδικασίες μωρού. Τελείωσε ο άντρας της 1 φορά και τέλος διανύει τον 4ο μήνα μια χαρά, υγιέστατα. Δε μπορώ πια. Είμαι μονίμως με νεύρα. Με έχουν πιάνουν ζήλιες και ένα μόνιμο ΓΙΑΤΙ? Δε ξέρω τι άλλο να κάνω και από που να πιαστώ πλέον. Συγνώμη αν κούρασα αλλά μόλις έφυγα από τον γιατί με χοριακη 1500 7η βδομάδα και κενό στην κοιλίτσα μου. 

Καλησπέρα κοπέλα μου , μου θύμισες όσα ένιωθα τα πέντε χρόνια που πάλεψα με εγκυμοσύνες που όλες κάπως άδοξα έληγαν μέχρι που γέννησα ένα υγιέστατο κοριτσάκι !!! Ένιωθα και εγώ όλα όσα περιέγραψες πραγνατικα απελπισία , νεύρα όλα ! Η δίκη μου ιστορία είναι ως εξής : πρώτη εγκυμοσύνη σταματάει η καρδιά πριν την αυχενική - φυσιολογικός καρυτυπος , δεύτερη εγκυμοσύνη έκανα διακοπή στην 27η λόγω συνδρόμου , Τρίτη εγκυμοσύνη ήταν μυλη κύηση . Εννοείται είχα κάνει όλες τις εξετάσεις είχα δει γενετιστή κτλ . Δεν είχε βρεθεί κάτι . Απόφασιζω να κάνω προεμφυτευτικο έλεγχο στα έμβρυα με εξωσωματική , στέλνω αρκετά έμβρυα για έλεγχο μόνο ένα φυσιολογικό είχε πολλούς θρυμματισμους δεν τα κατάφερε ούτε αυτό . Αλλάζω πάλι γιατρό με τη λογική να κάνω κι άλλου προεμφυτευτικο . Μου προτείνει μι τελευταία προσπάθεια με φυσική σύλληψη έχοντας πάρει  γκλουκοφαζ ( ανάμεσα στα αλλά βελτιώνει τη ποιότητα του ωαρίου , είχα έντονα υπογλυκαιμικα στις καμπύλες και αντίσταση στη ινσουλίνη ) . Έκανα τη κόρη μου !! Δεν ξέρω αν βοήθησε το γκλουκοφαζ η αν ήταν απλά τύχη !!! 

Ξερεις αν τα έμβρυα από τις παλινδρομες είχαν ανωμαλίες ;; Έχεις δει γενετιστή ; Στο σπερμα έχετε κάνει όλες τις εξετάσεις ; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έβλεπα ποτέ έμβρυα στις 4 αποβολές πέρα από την μεγάλη διακοπή, οπότε και δεν ξέρω. Γενετιστής δεν είδαμε, δεν μας συμβούλεψε ο γυναικολόγος καθώς ο καρυοτυποι βγήκαν καθαροί. Επίσης ο άντρας μου δεν έχει κάνει σπερματογραφημα καθώς ο γιατρός θεώρησε ότι για να τα πιάνετε έτσι εύκολα δεν υπάρχει Θεμα. Επειδή πλέον δεν ξέρω από που να κρατηθώ, θα πάμε την Τρίτη με τον άντρα μου να κάνει σπερματογραφημα και εξέταση μικροβίων μήπως τελικά είναι κάτι τόσο απλό και χάνουμε χρόνο. 

Τι άλλες εξετασεις χρειάζεται? Η τι έχεις κάνεις να μιλήσω με τον γιατρό. Ούτε θρομφωφιλια έχω κάνει καθώς ο γιατρό με είπε ότι έφτασες μέχρι τον 7 μήνα αν είχες πρόβλημα θα το βλέπαμε εξαρχής. Όλες τις αποβολές τις χάνω μέχρι την 7η βδομάδα. Απελπισία. 

Σκεφτόμουν να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια εξέταση για την ποιότητα ωαριου. Μήπως είναι σάπια, δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ. Από Δευτέρα θα μιλήσω με κάποιον ενδροκρινολογο να με βάλει να κάνω ορμονικές και θρομφωφιλια και ότι άλλο χρειάζεται. Κάποιες κοπέλες διάβασα και για ανοσολογο αλλά δεν γνωρίζω το γίνεται. Πάντως χαίρομαι τόσο για σένα....φανταζομαι την χαρά σου. Μακάρι το 2021 να με δώσει την ίδια χαρά. :D

Link to comment
Share on other sites

On 7/11/2020 at 12:21 ΠΜ, Maryfraoula είπε:

Δεν έβλεπα ποτέ έμβρυα στις 4 αποβολές πέρα από την μεγάλη διακοπή, οπότε και δεν ξέρω. Γενετιστής δεν είδαμε, δεν μας συμβούλεψε ο γυναικολόγος καθώς ο καρυοτυποι βγήκαν καθαροί. Επίσης ο άντρας μου δεν έχει κάνει σπερματογραφημα καθώς ο γιατρός θεώρησε ότι για να τα πιάνετε έτσι εύκολα δεν υπάρχει Θεμα. Επειδή πλέον δεν ξέρω από που να κρατηθώ, θα πάμε την Τρίτη με τον άντρα μου να κάνει σπερματογραφημα και εξέταση μικροβίων μήπως τελικά είναι κάτι τόσο απλό και χάνουμε χρόνο. 

Τι άλλες εξετασεις χρειάζεται? Η τι έχεις κάνεις να μιλήσω με τον γιατρό. Ούτε θρομφωφιλια έχω κάνει καθώς ο γιατρό με είπε ότι έφτασες μέχρι τον 7 μήνα αν είχες πρόβλημα θα το βλέπαμε εξαρχής. Όλες τις αποβολές τις χάνω μέχρι την 7η βδομάδα. Απελπισία. 

Σκεφτόμουν να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια εξέταση για την ποιότητα ωαριου. Μήπως είναι σάπια, δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ. Από Δευτέρα θα μιλήσω με κάποιον ενδροκρινολογο να με βάλει να κάνω ορμονικές και θρομφωφιλια και ότι άλλο χρειάζεται. Κάποιες κοπέλες διάβασα και για ανοσολογο αλλά δεν γνωρίζω το γίνεται. Πάντως χαίρομαι τόσο για σένα....φανταζομαι την χαρά σου. Μακάρι το 2021 να με δώσει την ίδια χαρά. :D

Καλημέρα,

Να επισκεφθείς σίγουρα το τμήμα καθ' έξιν αποβολών του Έλενα! Για το σύζυγο, εκτός από τα μικρόβια παίζει ρόλο και ο λεγόμενος κατακερματισμός σπέρματος. Χρειάζεστε εξειδικευμένο ουρολόγο, αλλά στο Έλενα υπάρχει και ανδρολογικό τμήμα (δεν έχω κάποια προσωπική εμπειρία από εκεί). Το τεστ κατακερματισμού καλό είναι να γίνει σε εξειδικευμένο εργαστήριο. Σε κάθε περίπτωση η κα. Τσεκούρα, επικεφαλής του τμ. καθ' έξιν αποβολών θα σε κατευθύνει. Ραντεβού κλείνεις από το 1535.

Link to comment
Share on other sites

On 7/11/2020 at 12:21 ΠΜ, Maryfraoula είπε:

Δεν έβλεπα ποτέ έμβρυα στις 4 αποβολές πέρα από την μεγάλη διακοπή, οπότε και δεν ξέρω. Γενετιστής δεν είδαμε, δεν μας συμβούλεψε ο γυναικολόγος καθώς ο καρυοτυποι βγήκαν καθαροί. Επίσης ο άντρας μου δεν έχει κάνει σπερματογραφημα καθώς ο γιατρός θεώρησε ότι για να τα πιάνετε έτσι εύκολα δεν υπάρχει Θεμα. Επειδή πλέον δεν ξέρω από που να κρατηθώ, θα πάμε την Τρίτη με τον άντρα μου να κάνει σπερματογραφημα και εξέταση μικροβίων μήπως τελικά είναι κάτι τόσο απλό και χάνουμε χρόνο. 

Τι άλλες εξετασεις χρειάζεται? Η τι έχεις κάνεις να μιλήσω με τον γιατρό. Ούτε θρομφωφιλια έχω κάνει καθώς ο γιατρό με είπε ότι έφτασες μέχρι τον 7 μήνα αν είχες πρόβλημα θα το βλέπαμε εξαρχής. Όλες τις αποβολές τις χάνω μέχρι την 7η βδομάδα. Απελπισία. 

Σκεφτόμουν να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια εξέταση για την ποιότητα ωαριου. Μήπως είναι σάπια, δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ. Από Δευτέρα θα μιλήσω με κάποιον ενδροκρινολογο να με βάλει να κάνω ορμονικές και θρομφωφιλια και ότι άλλο χρειάζεται. Κάποιες κοπέλες διάβασα και για ανοσολογο αλλά δεν γνωρίζω το γίνεται. Πάντως χαίρομαι τόσο για σένα....φανταζομαι την χαρά σου. Μακάρι το 2021 να με δώσει την ίδια χαρά. :D

Στη θέση σου θα έβρισκα ένα γυναικολόγο ώστε να με κατευθύνει σε εξετάσεις τόσο δικές σου όσο και του συζύγου . Δεν έχει νόημα να τρέχεις στα εργαστήρια και λες θέλω να κάνω αυτό κι το άλλο . Χρειάζεται να ακολουθήσεις ένα γιατρό αρχικά γυναικολόγο που αν χρειαστεί θα σε πάραπεμψει σε άλλες ειδικότητες βλέπε ενδοκρινολόγο κτλ . Γιάν το σπερμα επίσης χρειάζονται εξετάσεις σε πρώτη φάση έστω οι βασικές . Αλλά ο γιατρός θα σου πει τι θα κανείς . Μην ξεκινάς μόνη σου . Στην τελική πήγαινε στο Έλενα στο τμήμα αποβολών και θα σε κατευθύνουν μια χαρά . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Γεια σας !

Είμαι νέα εδώ. Σας παρακαλώ θά ήθελα να μου πείτε ένα καλό γυναικολόγο γιατί είναι δεύτερη φορά που αποβάλλω . Θέλω ένα γιατρό να μου πει τι εξετάσεις να κάνω να βρούμε το λόγο. Αυτός που έχω τώρα μου το έχει συσταθεί ένα φιλί μου  είναι καλός αλλά βλέπω ότι δεν δίνει σημασία θελη μόνο να τελειώσει στα γρήγορα σε κάθε ραντεβού. Χρειαζόμαστε ένα η μία που μας προσέχει και να μας βοηθήσει. 

Ευχαριστώ πολύ όλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας! Ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα ίσως πιο πολύ για να καθησυχαστω. Το καλοκαίρι είχα μια εγκυμοσύνη που πήγαινε πάρα πολύ καλά, μέχρι την αυχενική διαφάνεια όπου διαπιστώσαμε αυξημένο αυχενικό υγρό. Μετά από λήψη τροφοβλαστη το αποτέλεσμα ήταν τρισωμια 21. Προχωρήσαμε σε διακοπή. Ο γιατρός μας μετά από 3 κύκλους μας είπε να προσπαθήσουμε πάλι έτσι και έγινε. Κάναμε την πρώτη μας προσπάθεια τον Ιανουάριο και μετά από επιβεβαίωση εγκυμοσύνης με θετικό τεστ κ θετική χοριακη, 4εβδ κ 1ημ ξαφνικά είδα αίμα και την επόμενη ημέρα χοριακη αρνητική. Βιοχημικη κυηση. Δύο γιατροί που πήγαμε μας είπαν να προσπαθήσουμε αμέσως και μετά από γυναικολογικη εξέταση για να δούμε την κατάσταση της μήτρας και του ενδομητριου όπου ήταν κ τα δύο πολύ καλά προχωρήσαμε σε εκ νέου προσπάθεια. Φεβρουάριος μετά από θετικό τεστ φαρμακείου το πρωί το μεσημέρι είδα πάλι αίμα που αυξήθηκε την επόμενη μέρα και μετά από δύο μέρες η χοριακη ήταν αρνητική και πάλι. 4εβδ κ 1ημ πάλι  2η βιοχημικη στην σειρά. 

 

Έχουμε κάνει καρυοτυπο ζεύγους ο οποίος έχει βγει καθαρός. Έκανα εξεταση θυρεοειδή ο οποίος είναι μια χαρά. Πήγα σε γιατρό που ειδικεύεται στις αποβολές και μου είπε να μην ανησυχώ και οτι όλα θα πάνε καλά στην επόμενη εγκυμοσύνη. Μου έγραψε κάποιες εξετάσεις θρομβοφιλιας και μου είπε πως δεν χρειάζεται να εξετασω τίποτα άλλο. Έκανα τις εξετάσεις και βγήκαν μια χαρά μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια όπως είδα από τις τιμές αναφοράς. Εγώ όμως δεν παυω να ανησυχώ για την επόμενη εγκυμοσύνη και το τι θα γίνει και φοβάμαι. Δεν ξέρω θα ήθελα να ακούσω ότι κάποιοι με τέτοιο ιστορικό στο τέλος τα κατάφεραν. 

 

ΥΓ. Ηλικίες 27 εγώ και 32 ο σύζυγος. 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο. 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας δείτε και εδώ

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα κ από μένα. Διαβάζω τις εμπειρίες σας και παίρνω δύναμη γιατί σκέφτομαι ότι δεν είμαι η μόνη.περσι λοιπόν, μετά από υστεροσκοπηση έμεινα έγκυος αμέσως . Δυστυχώς ακούσαμε καρδιά στην 6η εβδομάδα αλλά μετά δεν εξελίχθηκε καλά. Είχα αιμορραγία κ όταν πήγα για υπέρηχο δεν ξανά ακούσαμε καρδιά. Έκανα αποξεση και τα αποτελέσματα έδειξαν μερική μυλη κύηση. Έπαθα σοκ! Η στενοχώρια μου δεν περιγράφεται. Ευτυχώς η χοριακη κατέβηκε γρήγορα (γιατί στην μυλη κύηση δεν κατεβαίνει ) αλλά το θέμα ήταν ότι δεν ερχόταν περίοδος. Ξανά έκανα αποξεση(γιατί υπήρχαν υπολείμματα σύμφωνα με τον γυναικολόγο)και μετά από 1 μηνα πάλι υστεροσκοπηση γιατί δεν αδιαθετουσα.  Μετά από περίπου 2,5 μήνες κ αφού έπαιρνα cyclacur αδιαθετησα. Άλλαξα γυναικολόγο να πάρω και δεύτερη γνώμη, ο οποίος μου πήρε όλο το ιστορικό πολύ αναλυτικά κ μου έκανε τεστ Παπ υπέρηχο ενδοκολπικα, υπέρηχο στήθους , άνω κάτω κοιλίας κ θυρεοειδούς. Όπου είδε έναν οζο στον θυρεοειδή, με ασαφή όρια και με παρέπεμψε να κάνω παρακέντηση. Είχα υποθυρεοειδισμό χρόνια κ ήταν ρυθμισμένος. Επίσης μου έγραψε πάρα πολλές εξετάσεις ορμονολογικες (κόστιζαν γύρω στα 900€) . Πήγα για παρακέντηση, να μην σας τα πολυλογω βγήκε ότι έχω  κακοήθεια στον οζο κ φυσικά έπρεπε να χειρουργηθώ. Άλλο σοκ..εκεί που πήγαινα να συνέλθω μαθαίνω κάτι τόσο σοβαρό που δεν το περίμενα. Χειρουργήθηκα λοιπόν όλα πήγαν καλά. Δεν χρειάστηκε να πάρω ιώδιο. Μετά από 3 μήνες από το χειρουργείο ξανά μένω έγκυος και μέσα στην ατυχία μου κολλάω covid. Όταν συνειλθα μετά από 2 εβδομάδες πήγα στον γυναικολόγο κ δυστυχώς δεν είχαν πάει καλά τα πράγματα. Δεν ακούσαμε καρδιά κ προχωρήσαμε σε αποξεση (ήμουν 8 εβδ). Επειδή κάναμε βιοψία τα αποτελέσματα έδειξαν ότι όλα ήταν καλά οπότε ο γυναικολόγος υποθέτει ότι ήταν λόγω covid η αποβολή . Άντε πάλι να συνέλθω κ εγώ κ ο άντρας μου, που ευτυχως είναι πάντα δίπλα μου και με στηρίζει. Μετά από 3 μήνες , τώρα δηλαδή, ξανά μένω έγκυος και το κατάλαβα πριν την καθυστέρηση. Κάνω τεστ θετικό ,κάνω χοριακη βγαίνει 20,85 . Μετά από 5 μέρες αίμα. Μου είπε ο γυναικολόγος να ξανά κάνω χοριακη κ είχε κατέβει στο 1,25 οπότε ήταν βιοχημική αποβολή . Να σημειωθεί ότι τις δύο τελευταίες φορές έκανα και αντιπηκτικες ενέσεις και με παρακολουθεί αιματολογος λόγω αυξημένων αιμοπεταλίων . Πραγματικά έχω απογοητευτεί τόσο πολύ. Δεν περίμενα να είναι τοσο δύσκολο. Το ένα χαστούκι πίσω από το άλλο. Είχε ποτέ καμία από εσάς παρόμοια εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Alexadra είπε:

Καλησπέρα κ από μένα. Διαβάζω τις εμπειρίες σας και παίρνω δύναμη γιατί σκέφτομαι ότι δεν είμαι η μόνη.περσι λοιπόν, μετά από υστεροσκοπηση έμεινα έγκυος αμέσως . Δυστυχώς ακούσαμε καρδιά στην 6η εβδομάδα αλλά μετά δεν εξελίχθηκε καλά. Είχα αιμορραγία κ όταν πήγα για υπέρηχο δεν ξανά ακούσαμε καρδιά. Έκανα αποξεση και τα αποτελέσματα έδειξαν μερική μυλη κύηση. Έπαθα σοκ! Η στενοχώρια μου δεν περιγράφεται. Ευτυχώς η χοριακη κατέβηκε γρήγορα (γιατί στην μυλη κύηση δεν κατεβαίνει ) αλλά το θέμα ήταν ότι δεν ερχόταν περίοδος. Ξανά έκανα αποξεση(γιατί υπήρχαν υπολείμματα σύμφωνα με τον γυναικολόγο)και μετά από 1 μηνα πάλι υστεροσκοπηση γιατί δεν αδιαθετουσα.  Μετά από περίπου 2,5 μήνες κ αφού έπαιρνα cyclacur αδιαθετησα. Άλλαξα γυναικολόγο να πάρω και δεύτερη γνώμη, ο οποίος μου πήρε όλο το ιστορικό πολύ αναλυτικά κ μου έκανε τεστ Παπ υπέρηχο ενδοκολπικα, υπέρηχο στήθους , άνω κάτω κοιλίας κ θυρεοειδούς. Όπου είδε έναν οζο στον θυρεοειδή, με ασαφή όρια και με παρέπεμψε να κάνω παρακέντηση. Είχα υποθυρεοειδισμό χρόνια κ ήταν ρυθμισμένος. Επίσης μου έγραψε πάρα πολλές εξετάσεις ορμονολογικες (κόστιζαν γύρω στα 900€) . Πήγα για παρακέντηση, να μην σας τα πολυλογω βγήκε ότι έχω  κακοήθεια στον οζο κ φυσικά έπρεπε να χειρουργηθώ. Άλλο σοκ..εκεί που πήγαινα να συνέλθω μαθαίνω κάτι τόσο σοβαρό που δεν το περίμενα. Χειρουργήθηκα λοιπόν όλα πήγαν καλά. Δεν χρειάστηκε να πάρω ιώδιο. Μετά από 3 μήνες από το χειρουργείο ξανά μένω έγκυος και μέσα στην ατυχία μου κολλάω covid. Όταν συνειλθα μετά από 2 εβδομάδες πήγα στον γυναικολόγο κ δυστυχώς δεν είχαν πάει καλά τα πράγματα. Δεν ακούσαμε καρδιά κ προχωρήσαμε σε αποξεση (ήμουν 8 εβδ). Επειδή κάναμε βιοψία τα αποτελέσματα έδειξαν ότι όλα ήταν καλά οπότε ο γυναικολόγος υποθέτει ότι ήταν λόγω covid η αποβολή . Άντε πάλι να συνέλθω κ εγώ κ ο άντρας μου, που ευτυχως είναι πάντα δίπλα μου και με στηρίζει. Μετά από 3 μήνες , τώρα δηλαδή, ξανά μένω έγκυος και το κατάλαβα πριν την καθυστέρηση. Κάνω τεστ θετικό ,κάνω χοριακη βγαίνει 20,85 . Μετά από 5 μέρες αίμα. Μου είπε ο γυναικολόγος να ξανά κάνω χοριακη κ είχε κατέβει στο 1,25 οπότε ήταν βιοχημική αποβολή . Να σημειωθεί ότι τις δύο τελευταίες φορές έκανα και αντιπηκτικες ενέσεις και με παρακολουθεί αιματολογος λόγω αυξημένων αιμοπεταλίων . Πραγματικά έχω απογοητευτεί τόσο πολύ. Δεν περίμενα να είναι τοσο δύσκολο. Το ένα χαστούκι πίσω από το άλλο. Είχε ποτέ καμία από εσάς παρόμοια εμπειρία?

Λυπάμαι για όλα όσα σου έχουν συμβεί.. Ελπίζω να τα καταφέρεις σύντομα να κρατήσεις ένα μωράκι στην αγκαλίτσα σου. Πάντως έχω δει πολλές κοπέλες που παρά τις πολλές ατυχίες κατάφεραν στο τέλος. Έχετε ψαχτει γενικά με εξετάσεις? Είδα ότι σε παρακολουθεί κ αιματολογος, κάτι άλλο έχετε κάνει?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όλα στο τέλος θα πάνε καλά, δεν είστε μόνες. Για καποιες ο δρόμος είναι σύντομος για καποιες άλλες μακρύς κάποια στιγμή όμως φτάνουμε στο τέρμα και αξίζει κάθε δευτερόλεπτο αγωνίας , πόνου , ανυπομονησίας . Βρείτε μέσα σας την δύναμη να συνεχίσετε να προσπαθείτε και όλα θα πάνε καλά! Μετά από 3 αποβολές , πολλές προσπαθειες και εξετάσεις ( ποτέ δεν βρήκαμε τι πραγματικά έφταιξε ) με προληπτικές αγωγές γεννήσαμε τον γιο μασ και μετά από 3 χρόνια έχοντας απαλλαχτεί πλέον από το άγχος ( ο μεγαλύτερος εχθρός στις προσπάθειες μας) την κόρη μας! Μην το βάζετε κάτω ποτέ , να στηρίζετε ο ένας τον άλλον και πραγματικά θα ερθει η μέρα που δεν θα θυμάστε και πολλά από αυτά που περνατε τώρα! Καληνυχτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα κοριτσια!!ειμαι καινουργια και γραφω πρωτη φορα...εκανα εξωσωματικη και καταψυξαμε 9 εμβρυα..οι 2 πρωτες εμβρυομεταφορες κατεληξαν σε ανεμβρυικες η τριτη δεν πετυχε καθολου και η τεταρτη πετυχε ακουσαμε και  2 καρδιες γιατι ητανε διδυμα αλλα απεβαλα με πολυ αιμα στην 6η βδομαδα..εχουμε κανει ολες τις εξετασεις και ο γιατρος μας λεει οτι ειναι τυχαιο γεγονος..ομως εγω δεν το πιστευω..εχετε αναλογη εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

On 28/10/2021 at 7:55 ΜΜ, Kater88 είπε:

Καλησπερα κοριτσια!!ειμαι καινουργια και γραφω πρωτη φορα...εκανα εξωσωματικη και καταψυξαμε 9 εμβρυα..οι 2 πρωτες εμβρυομεταφορες κατεληξαν σε ανεμβρυικες η τριτη δεν πετυχε καθολου και η τεταρτη πετυχε ακουσαμε και  2 καρδιες γιατι ητανε διδυμα αλλα απεβαλα με πολυ αιμα στην 6η βδομαδα..εχουμε κανει ολες τις εξετασεις και ο γιατρος μας λεει οτι ειναι τυχαιο γεγονος..ομως εγω δεν το πιστευω..εχετε αναλογη εμπειρια?

Καλησπέρα κοπέλα μου, λυπάμαι που δεν θα καταφέρατε κ αυτή τη φορά. Τι εξέτασεις έχετε κάνει? Κοπέλες που έκαναν εξωσωματική θα μπορούν να σε βοηθήσουν. Εύχομαι την επόμενη φορά να είναι κ η τυχερή σας..

Link to comment
Share on other sites

On 10/28/2021 at 7:55 PM, Kater88 said:

Καλησπερα κοριτσια!!ειμαι καινουργια και γραφω πρωτη φορα...εκανα εξωσωματικη και καταψυξαμε 9 εμβρυα..οι 2 πρωτες εμβρυομεταφορες κατεληξαν σε ανεμβρυικες η τριτη δεν πετυχε καθολου και η τεταρτη πετυχε ακουσαμε και  2 καρδιες γιατι ητανε διδυμα αλλα απεβαλα με πολυ αιμα στην 6η βδομαδα..εχουμε κανει ολες τις εξετασεις και ο γιατρος μας λεει οτι ειναι τυχαιο γεγονος..ομως εγω δεν το πιστευω..εχετε αναλογη εμπειρια?

Εγώ είχα δίδυμη κύηση έπειτα από εξωσωματική και απέβαλλα το ένα έμβρυο, θυμάμαι τότε μου έλεγε ο γιατρός πως είχα κίνδυνο να αποβάλλω και το δεύτερο έμβρυο καθώς το ένα ''παρασέρνει'' και το άλλο,κάτι που δεν συνέβη, ήμουν τυχερή. Η αποβολή ήταν με έντονο πόνο και πολύ αίμα. Μου είχε πει ακινησία, μου είχε αυξήσει και τα ουτροτζεστάν, έμεινα από τότε στο κρεβάτι για περίπου 10 εβδομάδες. και εμένα η αποβολή θεωρούνταν ''τυχαίο'' γεγονός, εξετάσεις επιπλέον δεν έκανα καθώς κυοφορούσα το δεύτερο έμβρυο (τον γιο μου) και η εγκυμοσύνη προχώρησε κανονικά. Αν εσύ πιστεύεις πως κάτι άλλο μπορεί να συνέβει να το ψάξεις, αν νιώθεις πως κάτι δεν έγινε σωστά μη το αφήσεις έτσι ώστε την επόμενη φορά να μη περάσεις τα ίδια. Εύχομαι πολύ σύντομα να τελειώσει όλη αυτή η ταλαιπωρία και να έχεις μόνο ευχάριστα να ανακοινώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, 

 

Σας γράφω για να να σας δώσω δύναμη. 

Είχα γράψει και παλιότερα εδώ και ζητούσα βοήθεια. Πλέον είμαι στον 8 μήνα κύησης.

Θα σας κάνω μια περίληψη και τι πιστεύω ότι βοήθησε εμένα που ήμουν στη περίπτωση των ανεξηγητων απόβολων.

Λοιπόν πρώτη εγκυμοσύνη βιοχημικη, 2η μάλλον εξωμητριο που το απεβαλλε ο οργανισμός μόνος του, 3η βιοχημικη, 4 η εξωμητριο και αφαίρεση σάλπιγγας,  5 βιοχημικη , και τώρα 6η και τυχερή. 

Ενδιάμεσα πολλές εξετάσεις και σε ιδιώτες αλλά και στο τμήμα αποβολων του Έλενα. Όλα φυσιολογικά. Γενικά πρέπει να δώσαμε πάνω από 2.000 σε εξετασεις . Όλα τέλεια τα έβρισκαν. 

Ο γιατρός μετά από αυτό μου πρότεινε εξωσωματικη,που όμως δεν μου καθόταν καλά στο κεφάλι μου  καθώς εμένα έγκυος.

αποφάσισα να ακούσω το ένστικτο μου και να βρω πιο φυσικούς τρόπους για το σώμα μου και να κάνω βελονισμό. Στον 4 μήνα είχα μείνει έγκυος και πήγαινε καλά.

Εγω αυτό που θα σας πω . Επισκεφτείτε το τμήμα αποβολων του Έλενα. Είναι το καλύτερο και δεν θα πληρώσετε. Δεν θα σας βάλει να κάνετε περιττές εξετασεις και θα γλυτώσετε και χρήματα ( έχω κάει όπως καταλάβατε) και αν δεν βρουν τίποτα δοκιμάστε και αυτή τη λύση. Πρώτα ψάξτε εννοείται αν φταίει κάτι οργανικό βεβαίως .

Γενικά ακούστε το σώμα σας. 

Σας εύχομαι καλή δύναμη και με μωρο στην αγκαλιά σύντομα .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...