Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διακοπες με μωρο


pattito

Recommended Posts

πρίν από 55 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, επαναφέρω το θέμα διακοπών με μωρο. Φέτος το καλοκαιρι ο μικρός μου ειναι 18 μηνών κι έχω κανει κρατήσει για σχεδόν μια βδομάδα προς τέλος Αυγούστου σε μερος 4 ωρες απο Αθήνα, διπλα στη θαλασσα. Παράλληλα, έχουμε το πατρικό μου που βρίσκεται περίπου στο 2 ωρο απο Αθήνα, που γενικα λογω διαφόρων καταστάσεων που έχουν δημιουργηθεί στο παρελθόν δεν πολύ θέλω να πηγαίνω, αλλα και λογω 'βαρεμαρας' πλεον (δεν μένει μόνιμα κανείς αλλα το χρησιμοποιούν κι αλλοι συγγενείς). Ο άντρας μου επιμένει οτι στην ηλικια που είναι ο μικρός θα ειναι ταλαιπωρία το ξενοδοχειο γιατι το παιδι θα πρέπει να εχει το φαγητό του, το μπανιο του κλπ να προσέχουμε μην κανει καμια ζημια θέματα ασφάλειας κλπκλπ κ προτιμά να πάμε στο πατρικό μου. Θεωρεί οτι αναλογικά με τα χρήματα που θα δώσουμε στο ξενοδοχείο θα το απολαύσουμε λιγο κ δε θα δουμε πολλα πραγματα στην ηλικία που ειναι το παιδι γιατι θα μας απορροφα ολη την ενέργεια ενω στο εξοχικό θα έχουμε τις ευκολίες μας πχ πλυντήριο κανονική κουζινα κλπ. Δεν μπορώ να πω πως εχει κι τελειως αδικο αλλα εγω θα ηθελα να πάω να δω ενα νεο μερος, κι οπως ειπα πρίν στο εξοχικό το κυριο θέμα μου ειναι οτι λόγω συγγενών εχουν δημιουργηθεί πολλες παρεξηγήσεις κατα καιρούς... Εσεις τι γνώμη έχετε? 

Γιατί 18 μηνών παιδάκι χρειάζεται το φαγητό του, το μπάνιο του και δεν ξέρω τι άλλο; Προσωπικά δεν έχω εξοχικο για να έχω το δίλημμα, αλλά και δεν μπορώ να φανταστώ τι το ειδικό χρειάζεται ένα παιδάκι. Να ήταν 2-3 μηνών μωρό, σίγουρα θα ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

συμφωνω με την σεντιρ,αν ειναι να πας διακοπες κ να σου βγουν ξινες..

αυτο με τις ζημιες κ την ασφαλεια νομιζω παιζει παντου.στο μπανιο κ στο φαγητο θελει κτ ιδιαιτερο;

αυτο που θα ηθελα ειναι να εχει ωραιο εξωτερικο χωρο το ξενοδοχειο,πχ κουνιες,για οταν δ ειστε

θαλασσα,εκτος αν ειστε στο δωματιο

μονο 12-5

μια χαρα μπορειτε νεα μερη με το μικρο

Link to comment
Share on other sites

On 28/7/2011 at 11:54 ΜΜ, pattito είπε:

εχω ενα αγορακι 4μηνων.θελουμε να παμε διακοπες αλλα δε ξερουμε ποιον ποορισμο να διαλεξουμε,λογω της ηλικιας του μικρου,η παιδιατρος μας ειπε οχι θαλασσα και οχι ηλιο.

αν μπορουσε καποιος να μου προτεινει καποιο μερος θα του ημουν υποχρεη.:-P

ευχαριστω πολυ..

κοπελα μου να σου ζησει το μωρακι σου 

τι διακοπες θελετε να κανετε ξεκουρασης η εκδρομες;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, επαναφέρω το θέμα διακοπών με μωρο. Φέτος το καλοκαιρι ο μικρός μου ειναι 18 μηνών κι έχω κανει κρατήσει για σχεδόν μια βδομάδα προς τέλος Αυγούστου σε μερος 4 ωρες απο Αθήνα, διπλα στη θαλασσα. Παράλληλα, έχουμε το πατρικό μου που βρίσκεται περίπου στο 2 ωρο απο Αθήνα, που γενικα λογω διαφόρων καταστάσεων που έχουν δημιουργηθεί στο παρελθόν δεν πολύ θέλω να πηγαίνω, αλλα και λογω 'βαρεμαρας' πλεον (δεν μένει μόνιμα κανείς αλλα το χρησιμοποιούν κι αλλοι συγγενείς). Ο άντρας μου επιμένει οτι στην ηλικια που είναι ο μικρός θα ειναι ταλαιπωρία το ξενοδοχειο γιατι το παιδι θα πρέπει να εχει το φαγητό του, το μπανιο του κλπ να προσέχουμε μην κανει καμια ζημια θέματα ασφάλειας κλπκλπ κ προτιμά να πάμε στο πατρικό μου. Θεωρεί οτι αναλογικά με τα χρήματα που θα δώσουμε στο ξενοδοχείο θα το απολαύσουμε λιγο κ δε θα δουμε πολλα πραγματα στην ηλικία που ειναι το παιδι γιατι θα μας απορροφα ολη την ενέργεια ενω στο εξοχικό θα έχουμε τις ευκολίες μας πχ πλυντήριο κανονική κουζινα κλπ. Δεν μπορώ να πω πως εχει κι τελειως αδικο αλλα εγω θα ηθελα να πάω να δω ενα νεο μερος, κι οπως ειπα πρίν στο εξοχικό το κυριο θέμα μου ειναι οτι λόγω συγγενών εχουν δημιουργηθεί πολλες παρεξηγήσεις κατα καιρούς... Εσεις τι γνώμη έχετε? 

να πατε διακοπες εννοειτε οπου θελετε! τι σημαινει το παιδι θελει το φαγητο του το μπανιο του? 18 μηνων ειναι πλεον μπορει να φαει κ να κανει μπανιο οπως εσεις... οσο για τις ζημιες τι ζημιες να κανει σε ενα αδειο δωματιο ξενοδοχειου η καταληματος δεν εχουν κ τιποτα ιδιαιτερο στα δωματια για να προστατεψε τε. τωρα ειναι ευκαιρια να πατε εκδρομουλες αμα παει 5 χρονων θα θελει παρεα θα θελει πολλα περισσοτερα οποτε τωρα ειναι η ευκαιρια να το ευχαριστηθητε!!! 

Link to comment
Share on other sites

κι εμειις καθε χρονο απο ενος το περναμε σε ξενοδοχεα και σιγουρα απο σαραντα ημερων το πηραμε και με το αεροπλανο ταξιδι μπορει να κανει οτι και εσεις οσο πι μεγαλο εγω βλεπω τοσο περισσοτερο ταλαιπωρει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το φαγητό ακόμα θέλουμε multi στα κυρίως κ δεν τρωμε ακομα τα πάντα, βέβαια αν υπάρχει κουζινα στο δωμάτιο είμαι καλυμμένη, κατα τα αλλα συμμερίζομαι τις απόψεις σας!  Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Με το φαγητό ακόμα θέλουμε multi στα κυρίως κ δεν τρωμε ακομα τα πάντα, βέβαια αν υπάρχει κουζινα στο δωμάτιο είμαι καλυμμένη, κατα τα αλλα συμμερίζομαι τις απόψεις σας!  Ευχαριστώ! 

 

Αν δεν έχετε κάποια διεγνωσμένη πάθηση, θα έλεγα να το εκμεταλλευτείτε σαν ευκαιρία να μάθει το παιδί να τρώει κανονικό φαγητό. Αν υπάρχει θέμα υγείας, τότε όντως τα πράγματα είναι πιο δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Με το φαγητό ακόμα θέλουμε multi στα κυρίως κ δεν τρωμε ακομα τα πάντα, βέβαια αν υπάρχει κουζινα στο δωμάτιο είμαι καλυμμένη, κατα τα αλλα συμμερίζομαι τις απόψεις σας!  Ευχαριστώ! 

μπορεις και αυτο να το ρυθμίσεις κοπελα μου εγω και σε κουζινα εστιατορειου πηγα και εβρασα το φαγητο του

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα οι ιδανικές διακοπές είναι να πάω σε ένα ξενοδοχείο, να τα έχω όλα έτοιμα-φαγητό-καθαριότητα κτλ...και το μόνο που θα έχω να κάνω θα είναι να ασχοληθώ με την οικογένεια μου, να αφιερώσω όλον μου τον χρόνο στο παιδί μου χωρίς να σκέφτομαι ότι πρέπει να μαγειρέψω-σιδερώσω-βάλω πλυντήριο-καθαρίσω...μόνο έτσι θα ξεκουραστώ πραγματικά και θα περάσω πραγματικά καλά!!!

@Sunshine8 στην ηλικά που είναι τώρα το παιδί σου πρακτικά είναι πιο εύκολο να κάνεις διακοπές σε ξενοδοχείο, πλέον τα περισσότερα ξενοδοχεία έχουν όλες τις παροχές που χρειάζονται οι γονείς με παιδιά τέτοιας ηλικίας.

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έβλεπα το θέμα και πραγματικά αρνουμουν να μπω να διαβάσω ή να απαντήσω και αυτό γτ αποφασίσαμε να κάνουμε διακοπές με το μωρό όταν ήταν 4,5 μηνών...Τώρα βρήκα το κουράγιο να απαντήσω γτ στο δρόμο μας έβγαλε το λάδι,μεγάλες αποστάσεις και έκλαιγε της είχαμε αλλάξει μόλις και το κάθισμα και δεν είχε συνηθίσει...

Λοιπόν,αρχικά θα πήγαινα σε ξενοδοχείο all inclusive.. Να μη με νοιάζει πραγματικά  τι πο τα!!!!

Όπως κ να'χει θα έχεις μαζί σου ένα θερμό (αν δε θηλαζεις) για το γάλα. Όσο για το φαγητό συμφωνώ με @ΑΡΓΚ,προσωπικά θεωρώ ότι είναι αρκετά μεγάλο το παιδάκι σου για να μπορεί να διαχειριστεί το φαγητό. Αν πάλι σε αγχώνει τόσο πάρε μαζί σου κ ενα multi. Δε νομίζω ότι χρειάζεται πολύ ιδιαίτερο φαγητό,εννοώ αν ζητήσεις πχ κοτόπουλο με ρύζι ή λαχανικά ή κάτι αντίστοιχο παντού θα βρεις. Φρούτα μπορείς να αγοράσεις από εκεί (κάπου θα βρεις) ή μπορείς απλά να δώσεις μόνο μπανάνα-αβοκάντο που μπορείς να τα λιώσεις εύκολα,γιαούρτι επίσης εύκολο και συνήθως έχουν ολα τα δωμάτια ενα μικρό ψυγείο.

Κρεβατάκι ή κούνια μπορείς να συννενοηθείς με το κατάλυμα. Εύκολα πράγματα είναι όλα γενικά..

Γιατί να πάς πάλι σε ενα μέρος που έχεις δει και έχεις ξαναδεί πολλές φορές...

Να πάτε σε ένα νέο μέρος χωρίς να έχεις να κάνεις δουλειές και να ασχολείσαι μόνο με το παιδί σου κ τον άντρα σου.. Παρά την ταλαιπωρία που περάσαμε εμείς (γι; πολλούς λόγους όχι τόσο το μωρό) θα το ξανακαναμε σίγουρα!!

 

*Επίσης να σημειώσω οτι είχαμε ήδη 2 γεύματα στερεάς τροφής εκείνο το διάστημα,οπότε φαντάσου το συνδυασμό..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κι ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις!

 

Γενικά συμφωνώ με όσα λέτε. Όσον αφορά το φαγητό, είμαστε σε μία μεταβατική φάση εδώ και μήνες με το μη αλεσμένο φαγητό (έχω ανοίξει σχετικό post), επίσης λόγω αλλεργίας στα γαλακτοκομικά που ξεπεράστηκε πρόσφατα ακόμα δεν τρώμε τα πάντα. Οπότε θα χρειαστώ μούλτι και να αγοράσω υλικά και να μαγειρέψω εκεί τουλάχιστον μία φορά..όσον αφορά το να το δω σαν ευκαιρία να τον εκπαιδεύσω στα στερεά το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά το κάνω εδώ κι μήνες, και κάθε μέρα μαζεύω από το σπίτι κομματάκια ψωμί, τυρί, πατατες κλπ κλπ κι αν το ίδιο γίνει στο δωμάτιο ενός ξενοδοχείου, θα με αγχώσει λίγο.

 

Όσον αφορά τους συγγενείς που είπα όταν θα πάμε δε θα είναι εκεί, κι έχει τύχει να μας το βγάλουν ξινό και κάπου αλλού μακριά να είμαστε διακοπές, οπότε..βεβαια εάν πάμε εκεί τελικά είναι πολύ πιο πιθανό να δημιουργηθούν παρεξηγήσεις,Για το πλυντήριο εννοούσα πως το εξοχικό έχει πιο άνετη κουζίνα  με όλα τα σκεύη, έχει πλυντήριο εάν τυχόν χρειαστεί κάτι, όχι ότι έχω σκοπό να πάω εκεί και να κάνω τη χαρωπή νοικοκυρούλα! Συν τις αλλοις, στο εξοχικό θα μπορέσω να πάω δυο βδομάδες+ ενώ σε ξενοδοχείο με τα χίλια ζόρια μία. Σα μέση λύση βλέπω να πηγαίνουμε εξοχικό με μία μικρή απόδραση 2-3 ημερών εκεί κοντά.

 

Γενικά όπως είπατε οι περισσότερες όπου κι αν πας σημασία έχει να είσαι χαλαρός και να περάσεις καλά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Καλησπέρα κι ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις!

 

Γενικά συμφωνώ με όσα λέτε. Όσον αφορά το φαγητό, είμαστε σε μία μεταβατική φάση εδώ και μήνες με το μη αλεσμένο φαγητό (έχω ανοίξει σχετικό post), επίσης λόγω αλλεργίας στα γαλακτοκομικά που ξεπεράστηκε πρόσφατα ακόμα δεν τρώμε τα πάντα. Οπότε θα χρειαστώ μούλτι και να αγοράσω υλικά και να μαγειρέψω εκεί τουλάχιστον μία φορά..όσον αφορά το να το δω σαν ευκαιρία να τον εκπαιδεύσω στα στερεά το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά το κάνω εδώ κι μήνες, και κάθε μέρα μαζεύω από το σπίτι κομματάκια ψωμί, τυρί, πατατες κλπ κλπ κι αν το ίδιο γίνει στο δωμάτιο ενός ξενοδοχείου, θα με αγχώσει λίγο.

 

Γενικά όπως είπατε οι περισσότερες όπου κι αν πας σημασία έχει να είσαι χαλαρός και να περάσεις καλά.

 

Γιατί να φάτε σε δωμάτιο ξενοδοχείου; Θα φάτε κανονικά πρωινό, μεσημεριανό και δείπνο στο εστιατόριο, και κανένα φρούτο το απόγευμα, όλοι μαζί οικογενειακώς και αν χρειαστεί πατάς καμιά πατάτα με το πηρούνι κλπ να  λιώσει παραπάνω. Εχετε προ πολλού περάσει την ηλικία του "τρώμε ανά δίωρο" για να χρειάζεται να φάει στο δωμάτιο. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω κλείσει σε ξενοδοχείο! Μου παρέχει κ πρωινό. Βέβαια θα έχω μαζί μου κ ένα μηχάνημα που έκαναν δώρο κ δεν το χρησιμοποιώ αλλά ήρθε ο καιρός του, που ζεσταίνει το γάλα. Το βάζεις στο μπουκάλι βάζεις νερό στο μηχανισμό κ έτοιμο. Όσο για το μεσημέρι έχει το ξενοδοχείο εστιατόριο. 

Θα πάρω μαζί μου το πάρκο κρεβατο. Από κούνια βγαίνει ο μικρός! Φοβάμαι ότι θα πέσει δηλαδή. 

Άντε μωρέ είπα. Ας πάω κ ας έχω μόνο το μυαλό μου στο να περάσουμε καλά κ όχι στο πότε θα μαγειρέψω.

 

... Ο Θεός βοηθός!

Καλά να περάσουμε.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , λιλουμ είπε:

Κορίτσια έχω κλείσει σε ξενοδοχείο! Μου παρέχει κ πρωινό. Βέβαια θα έχω μαζί μου κ ένα μηχάνημα που έκαναν δώρο κ δεν το χρησιμοποιώ αλλά ήρθε ο καιρός του, που ζεσταίνει το γάλα. Το βάζεις στο μπουκάλι βάζεις νερό στο μηχανισμό κ έτοιμο. Όσο για το μεσημέρι έχει το ξενοδοχείο εστιατόριο. 

Θα πάρω μαζί μου το πάρκο κρεβατο. Από κούνια βγαίνει ο μικρός! Φοβάμαι ότι θα πέσει δηλαδή. 

Άντε μωρέ είπα. Ας πάω κ ας έχω μόνο το μυαλό μου στο να περάσουμε καλά κ όχι στο πότε θα μαγειρέψω.

 

... Ο Θεός βοηθός!

Καλά να περάσουμε.

 

Πόσο είναι το μωρό και χρειάζεται ακόμη να ζεσταίνετε γάλα και μάλιστα καλοκαιριάτικα; Επειδή λες ότι βγαίνει από την κούνια, θα υπέθετα άνω του έτους;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Γιατί να φάτε σε δωμάτιο ξενοδοχείου; Θα φάτε κανονικά πρωινό, μεσημεριανό και δείπνο στο εστιατόριο, και κανένα φρούτο το απόγευμα, όλοι μαζί οικογενειακώς και αν χρειαστεί πατάς καμιά πατάτα με το πηρούνι κλπ να  λιώσει παραπάνω. Εχετε προ πολλού περάσει την ηλικία του "τρώμε ανά δίωρο" για να χρειάζεται να φάει στο δωμάτιο. 

Αυτό προϋποθέτει all inclusive ξενοδοχείο, οι περισσότεροι κοινοί θνητοί πηγαίνουμε με απλό πρωινό ;). Εγώ το καταλαβαίνω αυτό που λέει κ το θεωρώ το πιο φυσιολογικό, πχ ξυπνάει μετά το μεσημεριανό ύπνο κ θέλει να φάει απογευματινό, τι θα πεις στο μωρό, περίμενε να φάμε βραδινό στο εστιατόριο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , Lenia16 είπε:

Αυτό προϋποθέτει all inclusive ξενοδοχείο, οι περισσότεροι κοινοί θνητοί πηγαίνουμε με απλό πρωινό ;). Εγώ το καταλαβαίνω αυτό που λέει κ το θεωρώ το πιο φυσιολογικό, πχ ξυπνάει μετά το μεσημεριανό ύπνο κ θέλει να φάει απογευματινό, τι θα πεις στο μωρό, περίμενε να φάμε βραδινό στο εστιατόριο;

Όχι δε θα του πεις να περιμένει,αλλά θα δώσεις γιαούρτι,φρούτα,γάλα,τοστ.. Φαγητά δλδ που δε χρειάζεται να έχεις κουζίνα να τα φτιάξεις αλλά μπορείς να έχεις στο ψυγείο που παρέχει το δωμάτιο. Και όλα τα ξενοδοχεία και χωρίς να είναι all inclusive έχουν κουζίνα. Το φαγητό δεν το θεωρώ πρόβλημα για τις διακοπές και ούτε θα ξεφύγει το παιδί 4-5 μέρες που θα πάνε. Πιο πολύ θα με ανησυχούσε αυτό που είπε η sunshine ότι θα μείνουν μόνο μια βδομάδα ενώ στο εξοχικό μπορούν να μείνουν 2.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Elfer είπε:

Όχι δε θα του πεις να περιμένει,αλλά θα δώσεις γιαούρτι,φρούτα,γάλα,τοστ.. Φαγητά δλδ που δε χρειάζεται να έχεις κουζίνα να τα φτιάξεις αλλά μπορείς να έχεις στο ψυγείο που παρέχει το δωμάτιο. Και όλα τα ξενοδοχεία και χωρίς να είναι all inclusive έχουν κουζίνα. Το φαγητό δεν το θεωρώ πρόβλημα για τις διακοπές και ούτε θα ξεφύγει το παιδί 4-5 μέρες που θα πάνε. Πιο πολύ θα με ανησυχούσε αυτό που είπε η sunshine ότι θα μείνουν μόνο μια βδομάδα ενώ στο εξοχικό μπορούν να μείνουν 2.

Έχουν τα ξενοδοχεία κουζίνα; Νόμιζα μόνο τα ενοικιαζόμενα. Εννοείς την κεντρική του ξενοδοχείου; Τεσπά. 

Νομίζω πως αυτό είπε η κοπέλα πιο πάνω

6 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

όσον αφορά το να το δω σαν ευκαιρία να τον εκπαιδεύσω στα στερεά το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά το κάνω εδώ κι μήνες, και κάθε μέρα μαζεύω από το σπίτι κομματάκια ψωμί, τυρί, πατατες κλπ κλπ κι αν το ίδιο γίνει στο δωμάτιο ενός ξενοδοχείου, θα με αγχώσει λίγο

Την αγχωνει το να λερώσει το μωρό το δωμάτιο με τα φαγητά που θα πετάει, ο,τι κ αν είναι. Χωρίς να συμμερίζομαι το άγχος της, την καταλαβαίνω. Εμένα δε θα με αποθάρρυνε αυτό απτό να πάω διακοπές. Βέβαια δε διαθετω εξοχικό για να έχω το δίλημμα οπότε αναγκαστικά λερώνω!

Link to comment
Share on other sites

To ξενοδοχείο που εχω κάνει κράτηση είναι τυπου bangalows κι έχει υποτυπώδη κουζίνα στο δωμάτιο με κάποια σκεύη, οπότε θα μπορώ να μαγειρέψω. Εκτός απο τα υπόλοιπα μας προβληματίζει ότι ειναι λίγο μακριά διότι ο αντρας μου με το που άκουσε τετράωρο ταξίδι δεν το πηρε πολυ καλα, στη δουλειά του ταξιδεύει πολυ ετσι κι αλλιως. Κι η διαφορά φυσικά στο διάστημα που μπορούμε να μείνουμε στο ένα και στο αλλο. Θα δούμε 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.Λοιπον μόλις χτες γύρισα από διακοπές που πήγα με το 10 μηνών μπεμπουλη μου.Προτιμησα να πάω στο Μέτσοβο όπου και έχω σπίτι και διαθέτει όλες τις ανέσεις!Ευτυχώς ο μπεμπουλης δεν ταλαιπωρήθηκε από το 4 Ώρο ταξιδι.Ξεκινησαμε μόλις έφαγε το γάλα και έτσι έδωσα φρουτοκρεμα στο δρόμο.Ηταν πάρα πολύ συνεργάσιμος, ήμασταν συνέχεια βόλτες και δεν επηρεάστηκε από την αλλαγή κλίματος.Προτιμησα να πάω εκεί γιατί ήξερα πως ότι και να γινόταν ακόμα και να έκλαιγε η να γκρινιάζε συνέχεια θα ήμουν στο σπίτι μου και δε θα αγχονομουν για τους άλλους.Φαγητο είχα μαγειρέψει από Αθήνα και μαγείρεψα εκεί άλλη μια φορά!Ήθελα να είμαστε σε πιο οικείο περιβαλλον

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα οι συνολικές μέρες θα με απασχολούσαν, κρίμα δηλαδή να χρειαστεί να πάτε 1 εβδομάδα λιγότερο.

Αν λερώσετε το δωμάτιο να μην σε απασχολεί, αυτά γίνονται είτε έχεις μωρό είτε όχι. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείτε να πάτε μια βδομάδα στο ξενοδοχείο κ μια εβδομάδα στο εξοχικό; Εμείς πάντως έτσι θα το κάνουμε. Ο σύζυγος μου είναι από νησί κ τα τελευταία δέκα χρόνια πάμε κάθε καλοκαίρι για να δουμε τους δικούς του κ όπως είναι λογικό θέλουμε να δούμε κ κάτι διαφορετικό. Οποτε, κλείνουμε 5 μέρες κάπου αλλού οι 2 μας -πλεον οι 3 μας- κ μετά πηγαίνουμε στα πεθερικα. Δε βλεπω που είναι το πρβλ :)

Link to comment
Share on other sites

Σαν μερη ειναι τελειως αντίθετα το πατρικό μου κ εκει που εχω κλείσει. Ειναι δηλαδή πολλα χιλιόμετρα. Απλα θα αλλάξω το μερος που εχω κλείσει, θα κλείσω σχετικά κοντα στο μέρος που ειναι το πατρικό μου για ενα 3 ήμερο. Κι αν μας βγει καλα η εμπειρία του ξενοδοχείου, που πιστεύω θα ειναι οκ, του χρονου να είμαστε καλα παμε για πιο πολλες μερες. 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Αυτό προϋποθέτει all inclusive ξενοδοχείο, οι περισσότεροι κοινοί θνητοί πηγαίνουμε με απλό πρωινό ;). Εγώ το καταλαβαίνω αυτό που λέει κ το θεωρώ το πιο φυσιολογικό, πχ ξυπνάει μετά το μεσημεριανό ύπνο κ θέλει να φάει απογευματινό, τι θα πεις στο μωρό, περίμενε να φάμε βραδινό στο εστιατόριο;

 

Τι να σου πω, με μπερδεύει πολύ αυτό που λες, γιατί ποτέ δεν έχω μείνει σε all inclusive: πρωινό όπως όλη η οικογένεια, το ίδιο και μεσημεριανό και βραδινό, ναι στην ταβέρνα, και αν τα παιδιά πεινάνε στο ενδιάμεσο, κάποιο φρούτο, ή άλλο εύκολο σνακ, τύπου γιαούρτι, απλά μπισκότα, ψωμί κλπ ή ό,τι άλλο μπορεί κανείς να βρει στο κοντινότερο μπακάλικο, φούρνο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Έχουν τα ξενοδοχεία κουζίνα; Νόμιζα μόνο τα ενοικιαζόμενα. Εννοείς την κεντρική του ξενοδοχείου; Τεσπά. 

Νομίζω πως αυτό είπε η κοπέλα πιο πάνω

Την αγχωνει το να λερώσει το μωρό το δωμάτιο με τα φαγητά που θα πετάει, ο,τι κ αν είναι. Χωρίς να συμμερίζομαι το άγχος της, την καταλαβαίνω. Εμένα δε θα με αποθάρρυνε αυτό απτό να πάω διακοπές. Βέβαια δε διαθετω εξοχικό για να έχω το δίλημμα οπότε αναγκαστικά λερώνω!

 

Μα γιατί να πάει κανείς διακοπές για να είναι κλεισμένος σε ένα δωμάτιο όπου θα ταϊζει το παιδί; Δεν μπορώ να σκεφτώ καμία φορά να έχω φάει σε δωμάτιο ξενοδοχείου ή να έχω χρειαστεί να ταϊσει παιδί εκεί, με εξαίρεση θηλασμό σε μωρό προφανώς. Ενα παιδάκι ενάμιση έτους θα φάει τα κύρια γεύματα όπως και οι γονείς, που δε φαντάζομαι να φάνε μεσημεριανό στο κρεβάτι αλλά σε κάποια ταβέρνα, και μετά αν ξυπνήσει από τον απογευματινό ύπνο π.χ. άντε να βγει στο μπαλκόνι ή στον κήπο του ξενοδοχείου ή στη βόλτα να φάει τη μπανάνα, το ψωμάκι, κλπ. Δεν μπορώ καν να διανοηθώ το σκηνικό με μικρό παιδί κλεισμένο σε δωμάτιο ξενοδοχείου πέραν των ωρών του ύπνου, και σίγουρα το πρόβλημα δε θα ήταν το αν θα φάει και ρίξει ψίχουλα :) 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...