Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θεραπεια με ARVECAP;; - ενδομητρίωση, ινομύωμα


Recommended Posts

καλημέρα! εμας μας είπε κανονικά επαφές απλά ο κόλπος είναι πολύ ξηρός λόγω της ένεσης και έτσι δεν πολυήθελα. Χρησιμοποιήσαμε όμως ένα τζελ και όλα καλά. και να έχουμε ελευθερες επαφές μήπως και πιάσουμε. Τζίφος όμως ! εμένα μου ήρθε τελικά η περίοδος 21/8 δηλαδή 3 μήνες και 4 μέρες μετά την τέταρτη ένεση. Τώρα θα με δει την 13 μέρα -προφανώς για να δει την ωορηξία και βλέπουμε. Θα ήθελα τόσο πολύ να πιάσω χωρίς εξωσωματική. Δεν αντέχω την διαδικασία -τα φάρμακα & τις ενέσεις. Εγώ δυστηχώς πήρα 7 κιλά με την εμμηνόπαυση λόγω της αrvecap. τώρα προσπαθώ να τα χάσω αλλά πολύ δύσκολα. ο οργανισμός μου μετά την εξωσωματική & την λαπαροσκόπηση-θεραπεία τα εχει παίξει τελείως. το θέμα είναι ότι εγώ είμαι (υποτίθεται) τελείως καλά και θα μπορούσαμε να πίασουμε αν δεν είχαμε θέμα με το σπέρμα (έχουμε σοβαρό θέμα και με αυτό) σας ευχομαι τα καλύτερα -και σύντομα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 574
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημέρα! εμας μας είπε κανονικά επαφές απλά ο κόλπος είναι πολύ ξηρός λόγω της ένεσης και έτσι δεν πολυήθελα. Χρησιμοποιήσαμε όμως ένα τζελ και όλα καλά. και να έχουμε ελευθερες επαφές μήπως και πιάσουμε. Τζίφος όμως ! εμένα μου ήρθε τελικά η περίοδος 21/8 δηλαδή 3 μήνες και 4 μέρες μετά την τέταρτη ένεση. Τώρα θα με δει την 13 μέρα -προφανώς για να δει την ωορηξία και βλέπουμε. Θα ήθελα τόσο πολύ να πιάσω χωρίς εξωσωματική. Δεν αντέχω την διαδικασία -τα φάρμακα & τις ενέσεις. Εγώ δυστηχώς πήρα 7 κιλά με την εμμηνόπαυση λόγω της αrvecap. τώρα προσπαθώ να τα χάσω αλλά πολύ δύσκολα. ο οργανισμός μου μετά την εξωσωματική & την λαπαροσκόπηση-θεραπεία τα εχει παίξει τελείως. το θέμα είναι ότι εγώ είμαι (υποτίθεται) τελείως καλά και θα μπορούσαμε να πίασουμε αν δεν είχαμε θέμα με το σπέρμα (έχουμε σοβαρό θέμα και με αυτό) σας ευχομαι τα καλύτερα -και σύντομα!
και9 εμεισ αυτο σκεφτομαστε οτι αν δεν ειχαμε τοσο σοβαρο προβλημα με το σπερμα θα πιαναμε αλλα τωρα δε ξερεισ καμια φορα τι γινεται.οτανλεσ σοβαρο?ποσο σοβαρο?ασε με τα κιλα και γω νομιζω οτι πηρα αλλα περπαταω 2 χιλιομετρα τη μερα και τρα παλευω...
Link to comment
Share on other sites

πόσο σοβαρό - αρκετά υποθέτω για να μας πει να κανουμε την 1η εξωσωματική. ο γιατρός λέει να προσπαθούμε συνέχεια με ελεύθερες επαφές γιατί θαυματα γίνονται. τώρα όμως υποπτεύομαι ότι μετά την λαπαροσκόπηση θα μας πει να προχωρήσουμε άμεσα σε επόμενη εξωσωματική μήπως και ξαναεμφανιστεί η ενδομητρίωση. το αστείο σε όλα αυτά είναι ότι όλοι οι γιατροί που έχω επισκεφτεί από τα 16 μου- είμαι τώρα 33 μου έλεγαν πάντα ότι φαίνομαι πολύ γόνιμη (δεν έχω ιδέα πως το έβλεπαν) και να είμαι πολύ προσεχτική γιατί θα μείνω εύκολα έγκυος! φαντάσου πλάκα που έπαθα όταν πέρασε 1 & 1/2 χρόνος και δεν έπιανα!

Link to comment
Share on other sites

πόσο σοβαρό - αρκετά υποθέτω για να μας πει να κανουμε την 1η εξωσωματική. ο γιατρός λέει να προσπαθούμε συνέχεια με ελεύθερες επαφές γιατί θαυματα γίνονται. τώρα όμως υποπτεύομαι ότι μετά την λαπαροσκόπηση θα μας πει να προχωρήσουμε άμεσα σε επόμενη εξωσωματική μήπως και ξαναεμφανιστεί η ενδομητρίωση. το αστείο σε όλα αυτά είναι ότι όλοι οι γιατροί που έχω επισκεφτεί από τα 16 μου- είμαι τώρα 33 μου έλεγαν πάντα ότι φαίνομαι πολύ γόνιμη (δεν έχω ιδέα πως το έβλεπαν) και να είμαι πολύ προσεχτική γιατί θα μείνω εύκολα έγκυος! φαντάσου πλάκα που έπαθα όταν πέρασε 1 & 1/2 χρόνος και δεν έπιανα!
ναι και σε μενα το ιδιο.ειδικα ο παρασχοσ μου ελεγε οτι εσυ θα κανεισ 10 παιδια α καλααααααααα...δεν παμε καθολου καλα..και ολοι οι αλλοι που πηγα τα ιδια λεγανε αλλα η λαπαροσκοπηση ελεγε αλλα
Link to comment
Share on other sites

προφανώς δεν φαίνεται η ενδομητίωση. απλά και υπερβολική σιγουρια βλάπτει. και όλα αυτά όταν δεν ενδιαφερόμουν καν για παιδί ούτε που τους ρώταγα ! όμως όλα γίνονται για κάποιο σκοπο. ο άντρας μου δεν ήθελε παιδια τα 2 πρώτα χρόνια γάμου και τώρα το μόνο που συζητάει είναι αυτό. μάλλον για αυτό δεν έρχεται....για να το θελήσουμε πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα.Εκανα και εγω υστεροσκοπηση-λαπαροσκοπηση και 2 ενεσεισ arvekap.Την τελευταια την εκανα 07/06 και ακομα τιποτα.Το στηθοσ μου ποναει και εχει πρηστει υπερβολικα, ακριβωσ πριν 1 εβδομαδα ειχα μια σταγονα αιμα και για μια ημερα ροζ υγρα, γιατι δε μου ερχεται ομωσ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εκανα και εγω υστεροσκοπηση-λαπαροσκοπηση και 2 ενεσεισ arvekap.Την τελευταια την εκανα 07/06 και ακομα τιποτα.Το στηθοσ μου ποναει και εχει πρηστει υπερβολικα, ακριβωσ πριν 1 εβδομαδα ειχα μια σταγονα αιμα και για μια ημερα ροζ υγρα, γιατι δε μου ερχεται ομωσ?
συνηθωσ ερχεται 2,5 μηνεσ μετα την τελευται ενεση μην στεναχωριεσαι και οταν ερθει θα θεσ να μην ξαναρθει η ακατανομαστη η περιοδοσ.ουτε να βλεπω αιμα στο χερι μου αμα κοπω με το μαχαιρι δε θελω να βλεπω.μου χει δημιουργησει ψυχολογικο λαλα ολο αυτο με τισ αιμοραγιεσ.μπορει να χω εξαψεισ και αυπνια κοριτσια και το ματι μου να αναι γαριδα στισ 4 τα ξημερωματα αλλα βρηκα την ηρεμια μου και ηδη αισθανομαι την κοιλια μου να ναι παρα πολυ καλα λεσ και ξαλαφρωσε απο κατι:cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool:
Link to comment
Share on other sites

ναι όπως τα λες είναι toniagr άμα έρθει ηρεμούν όλα-σε μένα πήρε 3 μήνες και. Άσε που ξεφούσκωσα ........σε 2 μέρες 2 κιλά κάτω . τέλεια! πάμε τώρα για το μωρό!!! χα χα πάντα ο τελικός σκοπός είναι αυτός! αν τα καταφέρω να χάσω και κανένα κιλάκι ακόμα όλα θα είναι τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα!τι κανετε?ακομη δεν μου ηρθε περιοδος.Το προβλημα μου ειναι οτι απο την ημερα που ειδα μια σταγονα αιματος, πριν 1 εβδομαδα περιπου, εχω κατι σαν καφε υγρα και μονιμως νοιωθω οτι θα αδιαθετησω.αν εχεται την καλοσυνη μπορειτε να με διαφωτισετε?

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα!τι κανετε?ακομη δεν μου ηρθε περιοδος.Το προβλημα μου ειναι οτι απο την ημερα που ειδα μια σταγονα αιματος, πριν 1 εβδομαδα περιπου, εχω κατι σαν καφε υγρα και μονιμως νοιωθω οτι θα αδιαθετησω.αν εχεται την καλοσυνη μπορειτε να με διαφωτισετε?

 

Καλημέρα. Γιατί δεν πάς να σε δει ο γιατρός; Να κάνεις ένα υπέρυχο για να δεις και πάχος ενδομητρίου προκειμένου να έχεις καλύτερη εικόνα για το πότε θα αδιαθετήσεις κανονικά;

 

Εγώ είχα κάνει την τρίμηνη arvecap μέσα Φεβρουαρίου και αδιαθέτησα αρχές/μέσα Αυγούστου. Ωστόσο ούτε το στήθος μου πρήστηκε ούτε κάτι άλλο είχα εκτός απο κάποιους πόνους (χαμηλής έντασης) στη μήτρα λίγες ώρες πριν αδιαθετήσω. Θα πρέπει όμως να σου πω οτι ποτε δεν είχα συμπτώματα πριν την περίοδο και το βασικότερο δεν πονούσα.

 

Νομίζω οτι είναι καλύτερα να κάνεις ένα υπέρυχο. Έτσι θα σου φύγει και το άγχος γιατι όπως γνωρίζεις το άγχος είναι σημαντικός παράγοντας για να καθυστερήσει η περίοδος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω vassoK για την απαντηση.Θα περιμενω λιγο ακομη και θα παω για υπερυχο, ελπιζω μεχρι τοτε να αδιαθετησω.

καλημερα κοριτσια ποτε θα χειμωνιασει επιτελουσ?εχω τρομερεσ εξαψεισ τισ τελευταιεσ μερεσ.....τι μπορω να κανω??????????????????:?::?::?::?::?:

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή!!!!!!!!! εγώ που είμαι και κρυουλιάρα έφτασα να αγκαλιάζω το air condition. δυστηχώς δεν μπορείς να κάνεις και πολλά....κρύα ντους και υπομονή. εμένα με βοηθούσε να σταματήσω οποιαδήποτε δραστηριότητα είχα και να σταθώ ήρεμη για 5 λεπτά μέχρι να υποχωρήσει. μετά από λίγο περνάει ...κουράγιο κοριτσάκι θα περάσει!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια ποτε θα χειμωνιασει επιτελουσ?εχω τρομερεσ εξαψεισ τισ τελευταιεσ μερεσ.....τι μπορω να κανω??????????????????:?::?::?::?::?:

 

Υπομονή και αέρα :) Πέντε λεπτά το πολύ κρατάει...περνάει γρήγορα :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φανταστειτε υο χειμωνα τι θα γινεται θα κανω και οικονομια στο καλοριφερ.........δυσκολα τα πραγματα το χειμωνα......χιχιχι:-P:razz::-P:razz::-P:razz:

 

Να και κάτι θετικό, τόσο που θα πάει το πετρέλαιο θέρμανσης!!!!

Χαχαχα.... :P:p:p:p:p:p:p

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
26 μέρες μετά την τελευταία αρβεκαπ και τα συμπτώματα ΄συνεχίζουν.Μήπως ξέρετε πότε θα ύποχωρήσουν;

 

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω τα συμπτώματα ουσιαστικά υποχωρούν με το που έρχεται η περίοδος. Σίγουρα μετά το πέρας της ισχύς του φαρμάκου τα συμπτώματα υποχωρούν αλλα και πάλι δεν φεύγουν τελείως. Σε εμένα τουλάχιστον ενω τόσο η ξηρότητα όσο και οι εξάψεις υποχωρούσαν (το δάστημα που ακολούθησε το πέρας της ισχύς του φαρμάκου), εξακολουθούσα και είχα κάποια για αρκετο διαστημα. Οι δε εξάψεις υποχωρησαν την ημέρα πριν την περιοδο :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Πίστευα πως θα τελειώσουν οι εξάψεις μετά την 28η μέρα, φαίνεται θα χρειαστεί να κάνω και άλλο υπομονή.Μήπως μπορείς να μου πεις και πότε σου ήρθε περίοδος;¨Εχω διαβάσει από 50 μέρες μετά την τελευταία ένεση μέχρι και 2,5 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Πίστευα πως θα τελειώσουν οι εξάψεις μετά την 28η μέρα, φαίνεται θα χρειαστεί να κάνω και άλλο υπομονή.Μήπως μπορείς να μου πεις και πότε σου ήρθε περίοδος;¨Εχω διαβάσει από 50 μέρες μετά την τελευταία ένεση μέχρι και 2,5 μήνες.

 

Εγω είχα κάνει την τρίμηνη ένεση και οχι μηνιαίες. Αυτό που μπορώ να σου πω είναι οτι αδιαθέτησα την 176η μερα μετά την ένεση. Δηλαδή, μέσα Φεβρουαρίου έκανα την ένεση και αδιαθέτησα αρχές Αυγούστου.

 

Γενικά αυτό που έχεις ακούσει ισχύει. Ωστόσο ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.

Link to comment
Share on other sites

Εγω είχα κάνει την τρίμηνη ένεση και οχι μηνιαίες. Αυτό που μπορώ να σου πω είναι οτι αδιαθέτησα την 176η μερα μετά την ένεση. Δηλαδή, μέσα Φεβρουαρίου έκανα την ένεση και αδιαθέτησα αρχές Αυγούστου.

 

Γενικά αυτό που έχεις ακούσει ισχύει. Ωστόσο ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.

 

Ax ωραία χαίρομαι που το άκουσα γιατί και εγώ βρίσκομαι στην 100η ημέρα απο την τελευταία ένεση και ακόμη τίποτα.

Να σε ρωτήσω κάτι?Εσένα το στήθος σου είχε πρηστεί και αν ναι πόσο καιρο πριν αδιαθετήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ax ωραία χαίρομαι που το άκουσα γιατί και εγώ βρίσκομαι στην 100η ημέρα απο την τελευταία ένεση και ακόμη τίποτα.

Να σε ρωτήσω κάτι?Εσένα το στήθος σου είχε πρηστεί και αν ναι πόσο καιρο πριν αδιαθετήσεις?

 

Όχι δεν είχε πρηστεί. Για την ακρίβεια δεν είχα απολύτως κανένα σύμπτωμα. Μόνο μια ώρα πριν αδιαθετήσω ένοιωθα κάποιους πόνους στο ύψος της μήτρας πολύ ελαφριάς έντασης. Τίποτε άλλο :) Εσυ να υποθέσω οτι ηδη νοιώθεις πρησμένο το στήθος σου?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είχε πρηστεί. Για την ακρίβεια δεν είχα απολύτως κανένα σύμπτωμα. Μόνο μια ώρα πριν αδιαθετήσω ένοιωθα κάποιους πόνους στο ύψος της μήτρας πολύ ελαφριάς έντασης. Τίποτε άλλο :) Εσυ να υποθέσω οτι ηδη νοιώθεις πρησμένο το στήθος σου?

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Εδώ και 20 και ημέρες το στήθος πονάει απίστευτα (ποτέ δεν ήταν τόσο ευαίσθητο στις περιόδους μου) και είναι πολύ πρησμένο.Άσε που όλο αυτόν τον καιρό νοίωθω μονίμως οτι θα αδιαθετήσω και έχω και κάτι παροδικούς πόνους χαμηλά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Εδώ και 20 και ημέρες το στήθος πονάει απίστευτα (ποτέ δεν ήταν τόσο ευαίσθητο στις περιόδους μου) και είναι πολύ πρησμένο.Άσε που όλο αυτόν τον καιρό νοίωθω μονίμως οτι θα αδιαθετήσω και έχω και κάτι παροδικούς πόνους χαμηλά.

Μήπως να κάνεις ένα τεστ να μας πεις ευχάριστα νέα;:PΑλήθεια υπάρχει κάποια που έμεινε έγκυος αμέσως μετά από ενέσεις χωρίς να της έχει έρθει περίοδος;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να κάνεις ένα τεστ να μας πεις ευχάριστα νέα;:PΑλήθεια υπάρχει κάποια που έμεινε έγκυος αμέσως μετά από ενέσεις χωρίς να της έχει έρθει περίοδος;

Tι διαίσθηση είανι αυτή που έχεις!Εκανα σήμερα και βγήκε ενα μεγάλο ++++++++++

Εγώ υπάρχω που έμεινα έγκυος!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...