Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ & ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Καλημέρα Ερίνα. Εγω εκανα την τρίμηνη ένεση και ο γιατρός μου είχε πει απο την αρχή οτι τον πρώτο μήνα είναι πολύ πιθανό να έχω περίοδο. Έτσι και έγινε. Καλύτερα όμως να το συζητήσεις και με το γιατρό σου.

 

Όσον αφορά το μωρό έχω διαβάσει και ακούσει αρκετά αισιόδοξες ιστορίες, οπότε μην ανησυχείς.

τι ενοεις 3μηνη ενεση?εγω κανω καθε μηνα ενεση .θα κανω συνολικα 6

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τι ενοεις 3μηνη ενεση?εγω κανω καθε μηνα ενεση .θα κανω συνολικα 6

 

Υπάρχουν δυο τρόποι...είτε μια ένεση κάθε μήνα (3.75 mg η μια) ή μια με διάρκεια 3 μηνών (11.75 mg).

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.διαβαζω ολες τισ απαντησεις και χαιρομαι που υπαρχει λυση.εγω δυστυχωσ αισθανομαι ψυχολογικα ενα ρακος.εκανα την 2 ενεση και θα περημενω αλλουσ 4 μηνες +2 μεχρι να ρθει η περιοδος.κλαιω με το παραμικρο που θα δω σε σχεση με μωρα.κοιταζω τ ανηψακι μου και αναρωτιεμαι αν θα κανω και γω παιδι .νιωθω απελπισμενη.δεν ξερω πωσ να το αντιμετωπισω .οσο κ αν με στηριζει ο ανδρας μου κανεις δεν με νιωθει το πωσ αισθανομαι.δεν αντεχω στη σκεψη οτι μπορει να μην κανω παιδι..τι να κανω θεε μου...προσπαθω τοσο πολυ να μην το σκεφτομαι αλλα ειναι φυση αδυνατον.εσεισ κοριτσια με καταλαβαινετε γι αυτο και γραφω....:|:(

 

Σαφώς και σε καταλαβαίνουμε περισσότερο από κάθε άλλον αλλά φυσικά κια θα κάνεις παιδί...εδώ υπάρχουν λύσεις για πολύ σοβαρότερα προβλήματα και κοπέλες που απέκτησαν παιδάκι μετά από πολύ πιο δύσκολες διαδικασίες. Αυτά τα λέω και για 'μένα, αφού και εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι και ένα βήμα πίσω, αφού δεν έχω κάνει ακόμα τη λαπαροσκόπηση και δεν ξέρω καν τι με περιμένει. Όμως το μόνο που σίγουρα δεν βοηθάει είναι η αρνητική ψυχολογία και οι κακές σκέψεις... Σε τέτοιες στιγμές ας προσπαθήσουμε να είμαστε αισιόδοξες...

Link to comment
Share on other sites

Η κάθε περίπτωση ενδομητρίωσης είναι διαφορετική. Αυτό που μου είχε πει η ιατρός μου είναι ότι ενώ η ενδομητρίωση συμβάλλει στην υπογονιμότητα, δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί κάποια γυναίκα να μείνει έγκυος. Στη δική μου περίπτωση είχαμε συζητήσει και για εξωσωματική σε περίπτωση που δυσκολευόμουνα να μείνω έγκυος μόνη μου. Οπότε λύσεις υπάρχουν. Ο χειρότερος εχθρός σε αυτή τη περίπτωση είναι το άγχος, ξέρω πολλά ζευγάρια που δεν έχουν πρόβλημα και μόνο από το άγχος δυσκολεύονται να συλλάβουν. Συμφωνώ με την elli81, αισιοδοξία και θετικές σκέψεις και όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

poetry καταρχην να σου ζησουν τα παιδακια σου να ειναι παντα καλα κ ευτυχισμενα!!!!!!δεν ξερεις ποσο κουραγιο πηρα απο το μηνυμα σου,γιατι ειμαι κ εγω στην ιδια θεση με εσενα,ενδομητριωση,2 χειρουργεια κ αφαιρεση της μιας ωοθηκης!!..κ φοβαμαι τοσο μα τοσο πολυ μηπως δεν μπορεσω να κανω παιδι.....μεινε εδω μαζι μας να μας δινεις κουραγιο!!!!!!!!!!!!!κ να μας πεις πως τα καταφερες....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα σε όλες! Ερίνα που είσαι?? Όλα οκ? Έχω κι εγώ πολύ άγχος... ετοιμάζομαι για την Τρίτη που θα πάω στο γιατρό να δούμε τι θά κάνουμε...

 

ολα καλα θα πανε νην ανησυχεισ τιποτα δεν ειναι.μονο οτι θα πονασ για κανα 2 μερεσ εγω πονουσα περισσοτερο αλλα ολα για το παιδακι μας καλη επιτυχια και μην σκεφτεσαι τιποτα....:cool::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Σας γραφώ εν συντομία την ιστορία μου για να καταλάβετε ότι δεν πρέπει να απογοητεύεστε και όλες αργά η γρήγορα θα καταφέρουμε να αποχτήσουμε μωράκι, πριν 4χρονια έκανα επέμβαση αφαίρεση κύστη θήκης βρέθηκε ενδομήτριοι αφαιρεθηκε και έκανα διακοπή περιόδου 6μηνες, πριν λίγο καιρό ξανάβγαλα κύστη, αυτή τη φορά είναι κύστη ενδομητριωσης , τον άλλο μηνά προγραμμάτισα το χειρουργείο και έμεινα έγκυος, όλες οι εξετάσεις είναι μια χαρά και οι κύστες ο γιατρός λέει θα εξαφανιστούν, οπότε μην μασάτε τίποτα μονό διώξε το άγχος.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητά μέλη, δεν απαγορευεται η δημοσιευση αληθινών μαρτυριών

για καλά προιόντα/υπηρεσίες κτλ.

 

αυτό που απαγορεύετεαι είναι να δημοσιευσει καποιος διαφημιση απο την οποία έχει ο ίδιος κέρδος.

ή να δημοσιεύσει δυσφήμιση απο την οποία προκύπτει δόλος ή χαρακτηρισμοί που ζημιώνουν την όποια επιχείριση

 

 

Η προτροπή για να σας στείλει καποιος πμ, οδηγεί στο να είναι άχρηστο το θέμα αυτό, για μελλοντικούς χρήστες καθώς το θέμα δεν θα περιέχει πληροφορίες!

 

 

παρακαλούμε λοιπόν, αν μπορείτε

να μην προτρέπετε τα μέλη να σας στείλουν πμ ή ότι θα στείλετε εσείς πμ,

και

να δημοσιεύετε πληροφορίες τις οποίες πιστεύετε οτι θα βοηθήσουν μελλοντικά τους ανανγώστες

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα ομοιοπαθούσες!

Και εγώ τα πέρασα όλα πρίν απο ενάμιση χρόνο. Και ενδομητρίωση (και στις δύο ωοθήκες) και λαπαροσκόπηση και θεραπεία για 4 μήνες με DARONDA και στο καπάκι κύηση και σε 18 μέρες κλείνει ένας χρόνος απο την αποβολή (παλλίνδρομη κύηση).

Προσπαθθύμε ένα χρόνο τώρα (απο την παλίνδρομη και έπειτα) και ακόμα τίποτα. Το σπερμοδιάγραμμα του άντρα μου δεν ήταν και το καλύτερο δυνατό (τον έπεισα να πάει μετά απο κρίση πανικού γιατί δεν πήγαινε) και το πάπ που έκανα πριν 10 μέρες διέγνωσε τραχηλίτιδα (τι είναι αυτό; να ανησυχώ;) Έκλεισα αισίως τα 35 και βαδίζω ολοταχώς στα 36 και ελπίζω μετά τη θεραπεία του άντρα μου (καλό Ιούνιο και βλέπουμε) να τα καταφέρουμε. Η γυναικολόγος μου με πιέζει για εξωσωματική. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ το σκέφτομαι πάρα πολύ σοβαρά. Γιατί τρέμω στην ιδέα της δεύτερης παλλίνδρομης. Δεν αντέχω να το ξαναπεράσω. Και δεν μπορώ να περιμένω πάλι, δεν έχω χρόνο. Σύν ότι υπάρχει πάντα το θέμα να υποτροπιάσει η ενδομητρίωση. Μη ξεχνιόμαστε!!!

Πιστεύω ότι είναι τελείως λάθος να ακούμε τους γιατρούς να μας λένε να κάνουμε προσπάθεια αμέσως μετά απο την θεραπεία της ενδομητρίωσης. Δεν πρέπει να είναι έτοιμος ακόμη ο οργανισμός. Δεν σκόπευα να σας ζαλίσω... τις πολλές πολλές σκέψεις μου να βγάλω ήθελα μόνο.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Dum spiro, spero!:P

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ

 

ΓΙΑΤΡΕ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΕΥΡΕΣΗΣ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗΣ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗΣ. ΔΗΛΑΔΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΠΑΠ Η΄ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΥΠΕΡΗΧΟ?

ΕΧΩ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΝΤΟΝΩΝ ΠΟΝΩΝ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΙ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΑΚΑΡΠΩΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ ΓΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ. ΜΕ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΙ Η ΙΔΕΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗΣ ΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΠΑΣΧΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ?

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

 

Η ενδομητρίωση μπορεί να διαγνωστεί είτε από το κολπικό υπερηχογράφημα ή από τη λαπαροσκόπηση. Θα πρέπει να σε δω άμεσα για να σε βοηθήσω. Τα τηλέφωνά μου για ότι χρειαστείς είναι 69ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

 

ΕΣΕΙΣ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΠΕΡΑΣΑΤΕ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΕΙ ΑΠΟ ΥΠΕΡΗΧΟ Η ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΑΤΕ ΣΕ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ?

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ

 

ΓΙΑΤΡΕ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΕΥΡΕΣΗΣ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗΣ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗΣ. ΔΗΛΑΔΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΠΑΠ Η΄ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΥΠΕΡΗΧΟ?

ΕΧΩ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΝΤΟΝΩΝ ΠΟΝΩΝ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΙ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΑΚΑΡΠΩΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ ΓΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ. ΜΕ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΙ Η ΙΔΕΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗΣ ΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΠΑΣΧΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ?

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

 

Η ενδομητρίωση μπορεί να διαγνωστεί είτε από το κολπικό υπερηχογράφημα ή από τη λαπαροσκόπηση. Θα πρέπει να σε δω άμεσα για να σε βοηθήσω. Τα τηλέφωνά μου για ότι χρειαστείς είναι 69ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

 

ΕΣΕΙΣ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΠΕΡΑΣΑΤΕ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΕΙ ΑΠΟ ΥΠΕΡΗΧΟ Η ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΑΤΕ ΣΕ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ?

 

Καλημέρα Νάσια. Με τον υπέρηχο μπορείς να εντοπίσεις την κύστη αλλά δεν μπορείς να είσαι σίγουρη για το αν είναι ενδομητρίωση ή απλή κύστη. Νομίζω οτι ο υπέρηχος μόνο ενδείξεις παρέχει. Συμπληρωματικά η εξέταση CA 125 μπορεί να δώσει κάποια επιπλέον στοιχεία. Συνήθως αλλά οχι πάντα η υπέρβαση του φυσιολογικού ορίου ειναι μια ένδειξη. Στη δική μου την περίπτωση την πρώτη φορα που έκανα την εξέταση, αμέσως μόλις εντόπισα την κύστη, η τιμή ήταν στα φυσιολογικά όρια. Κάποιους μήνες αργότερα όμως και ενω οι πρόσπάθειες αντιμετώπισης με αντισυλληπτικά δεν είχαν αποτέλεσμα επανέλαβα την εξέταση και η τιμή είχε ανέβει λίγο πάνω απο το φυσικολογικό.

 

Ωστόσο, επειδή πολλές φορές υπάρχουν εστίες ενδομητρίωσης σε σημεία που δεν μπορούν να εντοπιστούν με τον υπέρηχο,΄μόνο η λαπαροσκόπηση είναι εκείνη που μπορεί να εξασφαλίσει πληρέστερη εικόνα.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο :)

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ

 

ΓΙΑΤΡΕ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΕΥΡΕΣΗΣ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗΣ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗΣ. ΔΗΛΑΔΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΠΑΠ Η΄ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΥΠΕΡΗΧΟ?

ΕΧΩ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΝΤΟΝΩΝ ΠΟΝΩΝ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΙ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΑΚΑΡΠΩΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ ΓΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ. ΜΕ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΙ Η ΙΔΕΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗΣ ΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΠΑΣΧΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ?

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

 

Η ενδομητρίωση μπορεί να διαγνωστεί είτε από το κολπικό υπερηχογράφημα ή από τη λαπαροσκόπηση. Θα πρέπει να σε δω άμεσα για να σε βοηθήσω. Τα τηλέφωνά μου για ότι χρειαστείς είναι 69ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

 

ΕΣΕΙΣ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΠΕΡΑΣΑΤΕ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΕΙ ΑΠΟ ΥΠΕΡΗΧΟ Η ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΑΤΕ ΣΕ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ?

 

 

καλησπερα.εγω το διεκρινα απ τον υπερηχο και μετα εκανα εξεταση.βεβαια μεχρι και να ενχειρηστεισ δεν εισαι σιγουροσ 100% η βιοψια θα το δειξει.μην ανχωνεσαι:!:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.πηγα στο γιατρο μου να κανω υπερηχο μετα το χειρουργειο και ολα καλα.μου ειπε η γιατροσ οτι πολλεσ μενουν εγκυοσ τον 2 μηνα και να μην ανχωνομαι.στην τελικη δικιο εχει θα βγαλουμε κατι με το ανχοσ οχι.γι αυτο αποφασησα να ηρεμησω και να σκεφτω θετικα.ελπιζω και σεισ να ηρεμησετε.ολα να μασ πανε καλα σε ολες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Μετά από μια εξωμήτριο κύηση και χρόνων προσπάθειες να μείνω έγκυος ανακάλυψα ότι είχα 4ου βαθμού ενδομητρίωση (δεν υπάρχει 5ου). Είχαν κολλήσει όλα τα όργανα μεταξύ τους και καταστράφηκε και η μια ωοθήκη.

Μετά από 3 ώρες χειρουργείο και έξι μήνες θεραπείας, μου ανακοινωσαν ότι δεν μπορώ να κάνω παιδιά λόγω ολικής απόφραξης σαλπιγγών.

Τότε άρχισαν οι εξωσωματικές. Τα κατάφερα όμως και έκανα την κορούλα μου.

Να σας πω και το απίστευτο; 18 μήνες μετά έμεινα έγκυος φυσιολογικά στο γιο μου ο οποίος γεννηθηκε πριν 2 μηνες. Οι γιατροί είχαν μείνει έκπληκτοι.

 

Αν εγώ ξεπέρασα όλες τις στατιστικές τότε και εσείς μπορείτε. Είναι δύσκολος ο δρόμος μερικές φορές, και μεγάλος ο πόνος. Εγώ ξέρω...

Αλλά να θυμάστε, αν έχετε μήτρα και έστω ένα ωάριο αργά ή γρήγορα θα τα καταφέρετε.

Η ψυχή μου και η σκέψη μου είναι μαζί σας και ας μην σας γνωρίζω.

Να είστε καλά.

 

 

 

Ιολάκι μου δίνεις κουράγιο.. σ'ευχαριστώ που το μοιράστηκες μαζί μας!!!!

Ανάλογη είναι και η δική μου περιπέτεια..

Το 2005 έκανα λαπαροσκόπηση.. η διάγνωση ήταν ενδομητρίωση 4ου βαθμού!!!!

Όλα τα όργανα είχαν κολλήσει μεταξύ τους και οι σάλπιγγές μου επίσης δεν λειτουργούσαν!!!!!

 

Έχουν περάσει απο τότε σχεθόν 6 χρόνια - είμαι παντρεμένη μόλις μερικούς μήνες.. οπου και προσπαθώ!!!!

Είμαι 30 ετών και τρέμω.. εσύ μπορείς να καταλάβεις το πόσο πολύ φοβάμαι οτι μπορεί να μην μπορώ να τα καταφέρω μετά απο τέτοιο ιστορικό!!!!

 

Χαίρομαι πολύ που έφτασες το στόχο σου.. να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!!!

 

Μπήκα στο forum για να διαβάσω για κοπέλες που τα έχουν καταφέρει και να πάρω απο Θάρρος!!!! Μου έδωσες πολύ δύναμη.. πιστεύω και στις υπόλοιπες κοπέλες!!!

Link to comment
Share on other sites

fitness καλή σου μέρα, εγώ μόλις χθές έκοψα τα ράμματα από τη λαπαροσκοπηση που έκανα την προηγούμενη Δευτέρα. Ο γιατρός μου είπε ότι είχα 4 κύστες ενδομητρίωσης και κάποιες εστίες διάσπαρτες, ωστόσο οι σάλπιγγες ήταν πεντακάθαρες και δεν χρειάστηκε να τις πεοράξει καθόλου. Κι εμείς προσπαθούσαμε περίπου ενα χρόνο αλλά το μπεμπε δεν ερχοταν. Τώρα μου είπε ο γιατρούλης μου ότι μπορούμε νε ξεκινήσουμε πάλι προσπάθειες από τον επόμενο κύκλο και για το λόγο αυτό δεν μου έδωσε και θεραπεία για διακοπή περιόδου. Βέβαια μου εξήγησε ότι είναι πολυ πιθανό να ξαναεμφανιστεί αλλά τουλάχιστον όχι μέσα στα επόμενα δυο χρόνια (κατ' εκτίμηση πάντα). Εσύ δεν έχεις κάνει πρόσφατα υπέρηχο να δεις μήπως έχει παρουσιαστεί ξανα?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου σου εύχομαι τα καλύτερα!!! Να έχεις σύντομα καλά νεά!

Είναι σημαντικό που αμέσως μετά την επέμβαση ξεκινάς προσπάθειες.. γιατί τώρα είσαι απόλυτα καθαρή οπότε και όλα θα πάνε καλά!! Οι σάλπιγγες σου λειτουργούν μια χαρά.. και για να μην πάρεις και θεραπεία θα πει οτι ήταν κάτι ελαφρύ μάλλον!!! οπότε καλές προσπάθειες!!!

 

Υπέρυχους κάνω όσο μπορώ.. αλλά για κύστες.. δε νομίζω οτι η ενδομητρίωση φαίνεται σε υπέρυχο!!!

 

Εφόσον όμως έχουμε ξεκινήσει προσπάθειες και δεν βλέπουμε φώς.. τώρα πρέπει να δω τι χρειάζεται να κάνω.. εξετάσεις κλπ.. για να μην αφήσω το χρόνο να περνάει ανεκμετάλευτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ πολύ. Εύχομαι και για τις δυο μας να μην αργήσουν τα ευχάριστα. Το σημαντικό είναι ότι ξέρεις το πρόβλημα και δεν είσαι ανυποψίαστη, οπότε τουλάχιστον το ψάχνεις... Τι να πω, καλή σου επιτυχία και να μας ενημερώνεις για τα νέα σου!:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλα τα κορίτσια!

Αυτή είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φορουμ (και σε φόρουμ γενικότερα) αν και στο παρελθόν το έχω συμβουλευτεί αρκετές φορές.

Εγώ την ενδομητρίωση τη γνώρισα πολύ πρόσφατα και αφορμή ήταν κάποιες ενοχλήσεις που είχα στο έντερο. Η γαστρεντερολόγος ήταν αυτή που με προέτρεψε να το ψάξω με το γυναικολόγο μου και ευτυχώς μου βγήκε σε καλό (θέλω να πιστεύω). Στον κολπικό υπέρηχο που έκανα, όλα ήταν φυσιολογικά και η εξέταση αίματος CA125 βγήκε και αυτή αρνητική. Ωστόσο, ο γιατρός μού εξήγησε πως ο μόνος τρόπος να δούμε αν πραγματικά υπάρχει ενδομητρίωση είναι η λαπαροσκόπηση και την οποία έκανα στις αρχές Απρίλη. Βρέθηκε όντως ενδομητρίωση, αλλά ευτυχώς ήταν στο πρώτο στάδιο. Τα ράμματα τα έκοψα πριν 2 εβδομάδες περίπου και θέλω κι εγώ απο τη μεριά μου να καθησυχάσω όποια από εσάς πρόκειται να κάνει την επέμβαση αυτή. Ο πόνος είναι ελάχιστος, σε σημείο που δεν πήρα ούτε ένα παυσίπονο, απλώς νιώθεις λίγο μαγκωμένη στις κινήσεις σου γιατί τραβάνε λίγο τα ραμματάκια. Επειδή με το σύντροφό μου αποφασίσαμε πως έφτασε επιτέλους η ώρα να κάνουμε ένα μωράκι, συμφωνήσαμε με το γιατρό μου να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες για ένα τρίμηνο κι αν δεν μείνω έγκυος, θα κάνω τη γνωστή ένεση για να μου κόψει την περίοδο για 3 μήνες και μετά θα προσπαθήσουμε ξανά. Η αλήθεια είναι πως εύχομαι να πετύχει πριν χρειαστεί να κάνω την ένεση και έχω αγχωθεί λιγάκι. Το ξέρω πως σε αυτές τις περιπτώσεις η ηρεμία είναι ο καλύτερος σύμβουλος και προσπαθώ να το τηρώ όσο μπορώ, αλλά όσο να 'ναι... Υπάρχει κάποια κοπέλα που έκανε προσπάθεια αμέσως μετά την επέμβαση;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κοριτσακι και χρονια πολλα! Εγω εκανα λαπαροσκοπηση για ενδομητριωση πριν 20 μερες και δεν μου εδωσε τις ενεσεις για διακοπη περιοδου γιατι μου ειπε οτι θα μας πηγαινε πισω χρονικα! Μας ειπε να ξεκινησουμε απο τον επομενο μου κυκλο, δηλ. Του μαιου, οποτε ειμαι στην αναμονη! Για ποσο χρονικο διαστημα σου ειπε αποχη; Εσεις ποτε ξεκινατε;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

 

αποφάσισα να γράψω και εγώ εδώ...την ανησυχία μου. Εδώ και χρόνια (πολλά χρόνια όμως) με παρακολουθούσε τακτικά γυναικολόγος ο οποιος με έβρισκε υγιέστατη. Οταν αποφασίσαμε όμως να προσπαθήσουμε για παιδάκι...γιοκ. Τότε, σε έναν απλό υπέρηχο (σε άλλον γιατρό στον οποίο είχα πάει για υποβοηθούμενη αναπαραγωγή), εμφανίστηκε μια μεγάλη κύστη...και εμεινα παγωτό!:confused: Για να μην τα πολυλογώ, τον Φεβρουάριο έκανα λαπαροσκόπηση, η κύστη ήταν ενδομητρίωσης και οι εστίες που είχα η κατά τα άλλα υγιέστατη...ήταν...πάρα μα πάρα πολλές. Ο γιατρος δεν με έβαλε σε θεραπεία, αλλά μου ειπε οτι πρέπει να μείνω εγκυος στους επομενους 4 με 6 μήνες...ειδάλλως θα πρέπει πάλι να πάω για λαπαροσκόπηση να δουμε που βρίσκομαι, και ίσως μετά θεραπεία...τουλάχιστον 6μηνη...και το project παιδί πάει...για βρούβες.

Τον Μάρτιο έκανα σπερματέγχυση...την 1η...αλλά τζίφος. Τον Απρίλιο το αφήσαμε...και τώρα ετοιμάζομαι για την 2η. Αλλά οι μήνες περνούν...και με τρελλαίνει να σκέφτομαι οτι αν δεν έρθει...μπορεί να χασω τουλάχιστον άλλο έναν χρόνο χωρίς προσπάθειες. Βασικά απλά τα έγραψα....γιατί το παίζω ψύχραιμη και δεν τα λέω σε κανενα...αλλά ειλικρινά έχω αρχίσει να αγχώνομαι πολύ...:oops:

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

 

αποφάσισα να γράψω και εγώ εδώ...την ανησυχία μου. Εδώ και χρόνια (πολλά χρόνια όμως) με παρακολουθούσε τακτικά γυναικολόγος ο οποιος με έβρισκε υγιέστατη. Οταν αποφασίσαμε όμως να προσπαθήσουμε για παιδάκι...γιοκ. Τότε, σε έναν απλό υπέρηχο (σε άλλον γιατρό στον οποίο είχα πάει για υποβοηθούμενη αναπαραγωγή), εμφανίστηκε μια μεγάλη κύστη...και εμεινα παγωτό!:confused: Για να μην τα πολυλογώ, τον Φεβρουάριο έκανα λαπαροσκόπηση, η κύστη ήταν ενδομητρίωσης και οι εστίες που είχα η κατά τα άλλα υγιέστατη...ήταν...πάρα μα πάρα πολλές. Ο γιατρος δεν με έβαλε σε θεραπεία, αλλά μου ειπε οτι πρέπει να μείνω εγκυος στους επομενους 4 με 6 μήνες...ειδάλλως θα πρέπει πάλι να πάω για λαπαροσκόπηση να δουμε που βρίσκομαι, και ίσως μετά θεραπεία...τουλάχιστον 6μηνη...και το project παιδί πάει...για βρούβες.

Τον Μάρτιο έκανα σπερματέγχυση...την 1η...αλλά τζίφος. Τον Απρίλιο το αφήσαμε...και τώρα ετοιμάζομαι για την 2η. Αλλά οι μήνες περνούν...και με τρελλαίνει να σκέφτομαι οτι αν δεν έρθει...μπορεί να χασω τουλάχιστον άλλο έναν χρόνο χωρίς προσπάθειες. Βασικά απλά τα έγραψα....γιατί το παίζω ψύχραιμη και δεν τα λέω σε κανενα...αλλά ειλικρινά έχω αρχίσει να αγχώνομαι πολύ...:oops:

Καλή σου μέρα! Ούτε εμένα μου διέκοψε την περίοδο αλλά μου άφησε μεγαλύτερο χρονικό περιθώριο, δηλ. περίπου ένα χρόνο και είπε ότι κατά την εκτίμησή του δεν πρέπει να ξαναεμφανιστεί μέσα στα επόμενα δυο χρόνια. Επίσης είπε ότι όσες πιθανότητες έχει μια κοπέλα χωρίς ενδομητρίωση άλλες τόσες έχω κι εγώ (δεν είχαν πειραχτεί ούτε σάλπιγγες ούτε τίποτα άλλο) και υπολόγιζε ότι μέσα σε 4 μήνες θα μείνω έγκυος. Οπότε μήπως δεν πρέπει να αγχώνεσαι τόσο? Στο λέω εγώ που κάνω τεράστιες προσπάθειες να σκέφτομαι θετικά και αισιόδοξα, μη νομίζεις ότι μου είναι εύκολο... Εμείς προσπαθούσαμε και 2 χρόνια για μπεμπε...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κοριτσακι και χρονια πολλα! Εγω εκανα λαπαροσκοπηση για ενδομητριωση πριν 20 μερες και δεν μου εδωσε τις ενεσεις για διακοπη περιοδου γιατι μου ειπε οτι θα μας πηγαινε πισω χρονικα! Μας ειπε να ξεκινησουμε απο τον επομενο μου κυκλο, δηλ. Του μαιου, οποτε ειμαι στην αναμονη! Για ποσο χρονικο διαστημα σου ειπε αποχη; Εσεις ποτε ξεκινατε;

 

Καλημέρα:D

Εγώ έκανα τη λαπαροσκόπηση στις 4 Απριλίου και μου είχε πει πως μετά από 15 ημέρες μπορούμε να ξεκινήσουμε. Ενδιάμεσα αδιαθέτησα και προχθές τη Δευτέρα ήταν η πρώτη "προγραμματισμένη" προσπάθειά μας :D. Αρχικά, είχαμε πει πως το ιδανικό θα ήταν να έμενα έγκυος Μάρτιο, Απρίλιο ή Μάιο και ο λόγος είναι για να μην είμαι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη μέσα στο καλοκαίρι που έχει πολλή ζέστη, αλλά η αλήθεια είναι πως το μωράκι δεν σου έρχεται όποτε το θέλεις, οπότε αν δεν γίνει τίποτα μέχρι τον Ιούλιο, θα μιλήσω ξανά στο γυναικολόγο μου για να δούμε μήπως τελικά είναι καλύτερο να συνεχίσουμε να προσπαθούμε. Αυτό που μας είπε όμως είναι ότι μετά την τεχνητή εμμηνόπαυση που σου δημιουργεί η ένεση, η γονιμότητα ανεβαίνει στα ύψη. Κάτι άλλο που με αγχώνει είναι ότι έχω θυρεοειδίτιδα hashimoto και αυτήν τη στιγμή περιμένω να βγουν κάποιες αιματολογικές που έχω κάνει για να πάω στον ενδοκρινολόγο και να μου πει και αυτός αν πρέπει να ακολουθήσω κάποια αγωγή ειδικά τώρα που προσπαθούμε. Άντε να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα:D

Εγώ έκανα τη λαπαροσκόπηση στις 4 Απριλίου και μου είχε πει πως μετά από 15 ημέρες μπορούμε να ξεκινήσουμε. Ενδιάμεσα αδιαθέτησα και προχθές τη Δευτέρα ήταν η πρώτη "προγραμματισμένη" προσπάθειά μας :D. Αρχικά, είχαμε πει πως το ιδανικό θα ήταν να έμενα έγκυος Μάρτιο, Απρίλιο ή Μάιο και ο λόγος είναι για να μην είμαι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη μέσα στο καλοκαίρι που έχει πολλή ζέστη, αλλά η αλήθεια είναι πως το μωράκι δεν σου έρχεται όποτε το θέλεις, οπότε αν δεν γίνει τίποτα μέχρι τον Ιούλιο, θα μιλήσω ξανά στο γυναικολόγο μου για να δούμε μήπως τελικά είναι καλύτερο να συνεχίσουμε να προσπαθούμε. Αυτό που μας είπε όμως είναι ότι μετά την τεχνητή εμμηνόπαυση που σου δημιουργεί η ένεση, η γονιμότητα ανεβαίνει στα ύψη. Κάτι άλλο που με αγχώνει είναι ότι έχω θυρεοειδίτιδα hashimoto και αυτήν τη στιγμή περιμένω να βγουν κάποιες αιματολογικές που έχω κάνει για να πάω στον ενδοκρινολόγο και να μου πει και αυτός αν πρέπει να ακολουθήσω κάποια αγωγή ειδικά τώρα που προσπαθούμε. Άντε να δούμε...

Χα, κι εγώ 4 Απριλίου την έκανα... Αδιαθέτησα μετά από μια εβδομάδα και μου είπε να προσπαθήσουμε από τον κύκλο του Μαϊου. Μου εξήγησε ότι όμως ότι η διακοπή της περιόδου θα μας πήγαινε πίσω χρονικά κανένα 7μηνο και ότι από τη στιγμή που εμείς θέλουμε να ξεκινήσουμε αμέσως για μωρό δεν υπήρχε λόγος να ακολουθήσω την αγωγή. Τώρα τι να σου πω... Εμένα αυτό με ανησύχησε γιατί νόμιζα ότι όλες οι κοπέλες έπαιρναν την αγωγή και λέω τι στο κάλο... αλλά τελικά δεν είμαι μόνο εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...