Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ & ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ.ΕΠΟΔΕΙΝΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΑΦΟΥ ΟΥΤΕ ΡΑΜΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΙΝ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΧΑ ΚΑΛΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΚΑΙ ΠΗΓΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΟΤΑΝ Τ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΑΝΑΡΩΤΙΟΜΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΚΑΘΟΤΙ ΘΕΛΩ ΣΑΝ ΤΡΕΛΗ ΠΑΙΔΙ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΚΑΝΑ ΑΜΕΣΩΣ ΤΗΝ ΕΝΧΕΙΡΗΣΗ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΕ ΠΩΣ ΕΙΧΕ ΚΟΛΗΣΗ ΣΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΑ Η ΚΥΣΤΗ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΩΟΘΗΚΗ.ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΡΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠ ΟΛΟ ΑΥΤΟ? ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΛΑΝΧΟΛΙΚΗ.ΤΩΡΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ 2 ΕΝΕΣΗ. :(ΘΕΛΩ ΜΩΡΟ ΘΑ ΡΘΕΙ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σου ευχομαι σιδερενια κ να μην σου εμφανιστει ποτε ξανα.....ποτε εκανες την ενεση???...κ μετα απο ποσο αδιαθετησες???.....εγω εχω κανει 2 χειριυργεια σου παρελθον....

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μεγάλες πιθανότητες ;). Κι εγώ μετά τη 2η επέμβαση (μέσα σε 3 χρόνια) έμεινα έγκυος. Νοέμβρη χειρουργήθηκα, Απρίλη ήμουν έγκυος (σημείωσε όμως ότι Νοέμβρη-Δεκέμβρη-Γενάρη έπαιρνα αντισυλληπτικά ώς εμμηνοπαυσική θεραπεία). Μια χαρά μετά. Καλή συνέχεια και σιδερένια.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΡΘΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ.ΤΩΡΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ 2 ΑΧ.ΦΟΒΑΜΑΙ.ΕΣΥ ΠΟΤΕ ΕΚΑΝΕΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ 2?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχεις μεγάλες πιθανότητες ;). Κι εγώ μετά τη 2η επέμβαση (μέσα σε 3 χρόνια) έμεινα έγκυος. Νοέμβρη χειρουργήθηκα, Απρίλη ήμουν έγκυος (σημείωσε όμως ότι Νοέμβρη-Δεκέμβρη-Γενάρη έπαιρνα αντισυλληπτικά ώς εμμηνοπαυσική θεραπεία). Μια χαρά μετά. Καλή συνέχεια και σιδερένια.

ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΕΣ 2 ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΑ?Ν ΑΝΗΣΗΧΩ ΚΑΙ ΓΩ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το πρόβλημα επανήλθε πολύ σύντομα. Είχα ενδομητρική κύστη στην αριστερή ωοθήκη, την αφαίρεσα (11εκ. παρακαλώ!!!), έκανα 7 μήνες θεραπεία, μετά από 1 χρόνο διαπιστώθηκε κύστη (μικρότερη) στη δεξιά ωοθήκη. Όταν έφτασε τα 5εκ. την αφαιρέσαμε για να μη γίνει τέρας σαν την άλλη....

 

Να μην ανησυχείς καθόλου, να έχεις το νου σου στο πολυπόθητο μωρό και θα έρθει γρήγορα!!! Η ετήσια επίσκεψη στο γυναικολόγο για παπ και υπέρηχο όμως ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΜΑΣ....Φιλιά.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

ερινα καλη σου μερα!!!!.εγω εκανα 2 χειρουργεια γιατι ξαναεμφανιστηκε,να το εχεις κ εσυ στο μυαλο σου.η ενδομητριωση αν εμφανιστει μια φορα θα εμφανιστει σιγουρα κ δευτερη,ειναι απλα κατι που το δημιουργει ο οργανισμος μας,δυστυχως.γιατι ομως σου ηρθε η περιοδος αφου εκανες την ενεση???γι αυτο τις κανουμε για να μην ερθει η περιοδος.οσο για εγκυμοσυνη ο γιατρος μου εμενα μου ειπε,οτι πιθανοτητες εχει μια γυναικα χωρις ενδομητριωση να μεινει εγκυος αλλες τοσες εχεις κ εσυ αν δεν υπαρχει καποιο αλλο προβλημα,η συμβουλη που εχω να σου δωσω ειναι....τατκικες επισκεψεις στο γιατρο,εαν ξαναγημιουργηθει να το προλαβεις οσο ειναι αρχη...εγω αυτο κανω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ.ΕΠΟΔΕΙΝΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΑΦΟΥ ΟΥΤΕ ΡΑΜΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΙΝ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΧΑ ΚΑΛΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΚΑΙ ΠΗΓΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΟΤΑΝ Τ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΑΝΑΡΩΤΙΟΜΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΚΑΘΟΤΙ ΘΕΛΩ ΣΑΝ ΤΡΕΛΗ ΠΑΙΔΙ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΚΑΝΑ ΑΜΕΣΩΣ ΤΗΝ ΕΝΧΕΙΡΗΣΗ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΕ ΠΩΣ ΕΙΧΕ ΚΟΛΗΣΗ ΣΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΑ Η ΚΥΣΤΗ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΩΟΘΗΚΗ.ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΡΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠ ΟΛΟ ΑΥΤΟ? ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΛΑΝΧΟΛΙΚΗ.ΤΩΡΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ 2 ΕΝΕΣΗ. :(ΘΕΛΩ ΜΩΡΟ ΘΑ ΡΘΕΙ?

 

Καλημέρα Ερίνα. Εγω εκανα την τρίμηνη ένεση και ο γιατρός μου είχε πει απο την αρχή οτι τον πρώτο μήνα είναι πολύ πιθανό να έχω περίοδο. Έτσι και έγινε. Καλύτερα όμως να το συζητήσεις και με το γιατρό σου.

 

Όσον αφορά το μωρό έχω διαβάσει και ακούσει αρκετά αισιόδοξες ιστορίες, οπότε μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

ερινα καλη σου μερα!!!!.εγω εκανα 2 χειρουργεια γιατι ξαναεμφανιστηκε,να το εχεις κ εσυ στο μυαλο σου.η ενδομητριωση αν εμφανιστει μια φορα θα εμφανιστει σιγουρα κ δευτερη,ειναι απλα κατι που το δημιουργει ο οργανισμος μας,δυστυχως.γιατι ομως σου ηρθε η περιοδος αφου εκανες την ενεση???γι αυτο τις κανουμε για να μην ερθει η περιοδος.οσο για εγκυμοσυνη ο γιατρος μου εμενα μου ειπε,οτι πιθανοτητες εχει μια γυναικα χωρις ενδομητριωση να μεινει εγκυος αλλες τοσες εχεις κ εσυ αν δεν υπαρχει καποιο αλλο προβλημα,η συμβουλη που εχω να σου δωσω ειναι....τατκικες επισκεψεις στο γιατρο,εαν ξαναγημιουργηθει να το προλαβεις οσο ειναι αρχη...εγω αυτο κανω!!!

ευχαριστω πολυ μου πε ο γιατροσ οτι ειναι φισιολογικο και μπορει να χω και μπορει και οχι .ποσες ενεσης εκανες?εγω θα κανω 6 θα δουμε .μακαρι να ρθει το παιδακι εχω ανχος πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, είμαι νέα στην παρέα σας και χρειάζομαι τη βοήθειά σας... Τα τελευταία δυο χρόνια έχω ενδομητρίωση και η κατάσταση ήταν σταθερή. Καθώς λοιπόν, δεν υπήρχε μεταβολή και δεν βιαζόμασταν για παιδάκι (τώρα είμαι 30) είπαμε με τον γιατρό μου απλά να το παρακολουθούμε και να μην κάνουμε τίποτα. Την περασμένη εβδομάδα έκανα υπέρηχο και βρήκε ακόμα μια μικρή κύστη και μου είπε ότι καλό θα ήταν τώρα να προχωρήσουμε σε λαπαροσκόπηση. Μου είπε επίσης ότι όπως εκτιμάει την κατάσταη δίνει πιθανότητες ΄70% να μην έχω πρόβλημα με τις σάλπιγγές. Έχω αρχίσει και αγχώνομαι λίγο και με τη διαδικασία και με το μετά, για τη θεραπεία που θα μου κόψει την περίοδο κτλ. Καμια με παρόμοια εμπειρία? Α, τον γιατρό μου τον λενε Γηγοράκη και είναι στο Ιασώ, αν ξέρει καμια κάτι ας με ενημερώσει. Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, είμαι νέα στην παρέα σας και χαίρομαι πολύ για' αυτό. 'Έχω κι εγώ ενδομητρίωση (μία κύστη σε κάθε ωοθήκη περ. 2 εκ.), σχετικά σταθερή κατάσταση τα τελευταία τρία χρόνια αλλά τώρα λέμε να βάλουμε μπροστά για μωράκι, οπότε ετοιμάζομαι για τη λαπαροσκόπηση. Εκτός του ότι έχω αγχωθεί με τη διαδικασία της επέμβασης, πιο πολύ με αγχώνει το μετά με τη διακοπή περιόδου κτλ. Πόσο δύσκολη είναι αυτή η φάση... Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, είχα και γω ενδομητρίωση, λέω είχα γιατί το 2008 με τη γέννηση της κόρης μου (με καισαρική) η ιατρός μου αφαίρεσε την 6 εκ. κύστη που είχα στην αριστερή ωοθήκη. Η ιατρός μου είπε ότι παρόλο που αφαιρέσαμε την κύστη μπορεί να ξανα εμφανιστεί η ενδομητρίωση. Και έτσι θήλασα την κόρη μου 3 μήνες και μόλις είδα ότι το γάλα μου ελλατωνόταν και με το φόβο ότι θα μου ερχότανε η περίοδος σταμάτησα τον θηλασμό και έκανα 3 ενέσεις για να μην έχω περίοδο για τουλάχιστον 6 μνήνες. Είναι η θεραπεία που πρέπει να ακολουθηθεί μετά την επέμβαση αφαίρεσης της κύστης. 'Ηξερα ότι είχα ενδομητρίωση πριν μείνω έγκυος και ενώ μου είπε η ιατρος να αφαιρεσουμε την κύστη λαμπαροσκοπικά επειδή μεγάλωνε εγώ αρνήθηκαι γιατί φοβόμουνα τυχόν επιπλοκές που θα με εμπόδιζαν αργότερα να κάνω παιδί. Επίσης μου είχε πει ότι μπορεί να δυσκολευόμουνα να μείνω έγκυος με την κύστη γιατί κάλυπτε ολόκληρη την αριστερή μου ωοθήκη. Αγχωμένη πολύ και στεναχωρημένη τα είπα αυτά στον άντρα μου και ξεκινήσαμε προσπάθειες να μείνω έγκυος. Τον Νοέμβριο 2007 ξεκινήσαμε, τον επόμενο μήνα Χριστούγεννα μαθαίνω ότι είμαι έγκυος, θεώρησα ότι ήμουν απλά πάρα πολύ τυχερή. Όλα καλά μέχρι τον 8ο μήνα. Όμως το μωρό είχε μεγαλώσει αρκετά και το κεφάλι του μια μέρα χτύπησε την κύστη με αποτέλεσμα η ωοθήκη να κινδυνέψει να στρίψει και να μην αιματώνεται. Μιλάμε για φριχτούς πόνους και χρειάστηκα να μπω στο Μητέρα για 4 μέρες και παραλίγο να χρειαστώ και χειρουργείο. Βγήκα ευτυχώς και ήμουνα ξάπλα μέχρι να γεννήσω. Αυτό που θέλω να σας πω με την ιστορία μου είναι ότι μακάρι να είχα αφαιρέσει την κύστη πριν μείνω έγκυος και να μην ζούσα αυτόν τον εφιάλτη στον 8ο μήνα. Φοβήθηκα για το παιδί μου, φοβήθηκα για μένα και παραλίγο να χάσω και την ωοθήκη μου. Η λαμπαροσκοπική επέμβαση έχω μάθει ότι είναι η πιο εύκολη και μη επικίνδυνη εγχείρηση στις μέρες μας. Τώρα είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου αλλά πριν μείνω επισκεφτόμουνα την ιατρό μου πολύ συχνά για ελέγχους. Μη στεναχωριέστε και να κάνετε πάντα αυτό που σας λέει ο ιατρός σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια, είμαι νέα στην παρέα σας και χαίρομαι πολύ για' αυτό. 'Έχω κι εγώ ενδομητρίωση (μία κύστη σε κάθε ωοθήκη περ. 2 εκ.), σχετικά σταθερή κατάσταση τα τελευταία τρία χρόνια αλλά τώρα λέμε να βάλουμε μπροστά για μωράκι, οπότε ετοιμάζομαι για τη λαπαροσκόπηση. Εκτός του ότι έχω αγχωθεί με τη διαδικασία της επέμβασης, πιο πολύ με αγχώνει το μετά με τη διακοπή περιόδου κτλ. Πόσο δύσκολη είναι αυτή η φάση... Ευχαριστώ πολύ...

 

Elli81 καλως όρισες. Θεωρώ οτι καλά θα κάνεις και θα αντιμετωπίσεις το θέμα της ενδομητρίωσης πριν την εγκυμοσύνη. Γενικά είμαι της απόψης οτι καλό είναι τετοια θέματα να αντιμετωπίζονται πριν, για αποφυγεί τυχόν επιπλοκών στο μέλλον.

 

Ωστόσο 2εκ. είναι σχετικά μικρή...επιπλεόν σταθερή σε 2 χρόνια? Μπράβο...εγω απο τη στιγμη που την εντόπισα μεγάλωνε κάθε μήνα. Νομίζω οτι καλό θα ήταν να συζητήσεις με το γιατρό σου το θέμα του μεγέθους και κατα πόσο αφαιρείται στα 2 εκ ή πρέπει να ειναι μεγαλύτερη. Ίσως θα ήταν σκόπιμο να δεις και κάποιον άλλο γιατρο για να διασταυρώσεις απόψεις.

΄

Πάντως οσον αφορά τη διαδικασία της επέμβασης δεν πρέπει να ανησυχείς. Έγω δεν είχα ουτε μια στιγμή κάποια ενόχληση...την επόμενη μέρα μπορούσα να παω στη δουλεια.

 

Αναφορικά τώρα με την ένεση και την κατάσταση μετα ίσως δεν ειμαι ο σωστός άνθρωπος να απαντήσει. Προς το παρόν το μόνο που έχω είναι κάποιες εξάψεις και αυτες περιορίζονται τη νύχτα σε συγκεκριμένες στιγμές. Κατα τα άλλα είμαι΄πολύ καλά (τουλάχιστον προς το παρόν).

Link to comment
Share on other sites

κ εγω ειχα κυστη ενδομητριωσης και μαλιστα 2χωρη και αρκετα μεγαλη γυρω στα 6,5 εκατοστα.ασχοληθηκα παρα πολυ πηγα σε καποιους γιατρους που θεωρουνται κορυφη και επισης σε 2 δημοσια νοσοκομεια ,το αποτελεσμα( μια τελειως ψυχοφθορα διαδικασια εννοειται ολη αυτη )καποιος ιδιωτης μου ειπε να μπω την αλλη μερα στο χειρουργειο να την βγαλω λαπαροσκοπικα και να κοψω ¨ολες¨τις δραστηριοτητες μου γιατι κινδυνευα...αλλος επισης ιδιωτης μου λεει κανε τις διακοπες σου(ηταν καλοκαιρι τελος ιουλιου)και μετα ελα να κανουμε σωστη δουλεια ανοιχτο χειρουργειο γιατι δεν του αρεσουν τα πασαλειμματα...τομη κανονικα δηλαδη σφαξιμο...ο γιατρος που εχω τωρα μου ειπε η μονη θεραπεια ειναι η εγκυμοσυνη, εαν προσπαθησεις να μεινεις εγκυος και δεν μπορεις τοτε θ ασχοληθουμε,στο ιπποκρατειο επισης ειπαν μην σε ξεγελασει κανεις και σου πει να την βγαλεις πανω απο 9-10 εκατοστα χειρουργουμε αυτες ξαναφυτρωνουν!και η μονη θεπραπεια ειναι η εγκυμοσυνη.τα συμπερασματα δικα σας .εγω εμεινα εγκυος και η κυστη εξαφανιστηκε απο τον πρωτο μηνα .σιγουρα καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.απλα ψαξτε το ,παρτε γνωμες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω αναλογη εμπειρια με ενδομητριωση.Την ανακάλυψα το 2006 όταν πήγα για ελεγχο στο γιατρο λογω του ότι αντιμετωπιζα δυσκολια να μεινω εγκυος και ειχαν αρχισει να με ζωνουν τα φιδια.Η κυστη ηταν 3,5 εκατοστα στην αριστερη ωοθηκη.Καναμε απευθειας λαπαροσκοπηση και διακοπη της περιοδου για εννες μηνες με 2 ενεσεις τούρμπο.Απο την εξεταση Ca 125 φανηκε ότι δυστυχως την ειχα πολύ καιρο.Αφου αδιαθετησα μετα το εννιαμηνο περασαν χαλαρα 4 μηνες με προσπάθεια.Μετα το τετραμηνο ακολουθησαν 4 σπερματεγχυσεις...αποτυχημενες....και μετα αφησαμε 2 μηνες να περασουν, να επανασυγκροτηθω (σωμα και πνευμα) για να κανουμε εξωσωματικη καθως υπήρχε κινδυνος επανεμφανισης και επρεπε να το προλάβουμε...

Να μην μπορω να το χωνεψω με τιποτα ότι περναμε τετοια ταλαιπωρια για να φερουμε στο κοσμο ενα παιδακι..Για να ακουσω την λεξη μαμα..Απιστευτο...Και μια μερα που κάνω όλες αυτες τις σκεψεις..κρασαρω..και πάω ξαπλα στο νοσοκομειο με πιεση και παλμους (ψυχογενους αιτιας).

Και εκει ειπα:"Ωπα...θα πεθανω..;Δεν θα εχει κανενα νοημα τοτε.Ας μην κανω παιδι.."

Τον επόμενο μηνα εμεινα εγκυος εντελως φυσιολογικα τον γιο μου.Χωρις καμια απολυτως ιατρικη παρεμβαση.Ειναι τωρα 2 1/2 ετων..

Ολα θα πανε καλα.Αυτο θα εχεις στο μυαλο σου.Πάντα θα σκεφτεσαι ότι όλα θα πάνε καλά...

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites

VassoK σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για το κουράγιο που μου δίνεις, βοηθάει πολύ σ' αυτές τις περιπτώσεις... Έχω πάρει γνώμες και από άλλους γιατρούς και λίγο πολύ τα ίδια μου είπαν. Ο ένας μόνο μου είπε ότι πρέπει να κάνω ανοιχτή επέμβαση, κάτι που δεν μου άρεσε ιδιαίτερα και θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος να μπαίνω σ' αυτή την τόσο επίπονη διαδικασία. Ωστόσο, ότι πρέπει να αφαιρεθούν είναι γεγονός γιατί προσπαθούμε με τον άντρα μου περίπου ένα χρόνο για μωράκια αλλά δεν... οπότε ήρθε η ώρα. Απ' ότι καταλαβαίνω εσύ είσαι ένα βήμα μπροστά αφού κάνεις ήδη την θεραπεία... που έκανες τη λαπαροσκόπηση? Εμένα ο γιατρός μου είναι στο Ιασώ.

Link to comment
Share on other sites

VassoK σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για το κουράγιο που μου δίνεις, βοηθάει πολύ σ' αυτές τις περιπτώσεις... Έχω πάρει γνώμες και από άλλους γιατρούς και λίγο πολύ τα ίδια μου είπαν. Ο ένας μόνο μου είπε ότι πρέπει να κάνω ανοιχτή επέμβαση, κάτι που δεν μου άρεσε ιδιαίτερα και θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος να μπαίνω σ' αυτή την τόσο επίπονη διαδικασία. Ωστόσο, ότι πρέπει να αφαιρεθούν είναι γεγονός γιατί προσπαθούμε με τον άντρα μου περίπου ένα χρόνο για μωράκια αλλά δεν... οπότε ήρθε η ώρα. Απ' ότι καταλαβαίνω εσύ είσαι ένα βήμα μπροστά αφού κάνεις ήδη την θεραπεία... που έκανες τη λαπαροσκόπηση? Εμένα ο γιατρός μου είναι στο Ιασώ.

 

Καλημέρα Elli81. Τη λαπαροσκόπηση την έκανα στο ΙΑΣΩ γιατι εκεί είναι ο γιατρός μου. Γενικά έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη. Εσυ πότε λες να την κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Elli81. Εγω έχω ενδομητρίωση από τα 24. Το πρωτο χειρουργείο το έκανα στα 28, αφαιρόντας μια κυστη στην αριστερη ωοθηκη και μια στον βαρθολίνεο αδενα. Στα 29 μου έκανα τον πρώτο μου γιο με μια αψογη εγκυμοσύνη, 4350 κιλά !.

Στα 30 μου έκανα μια παλίνδρομη κυηση και μετα το αφησα γιατί δεν ήθελα αλλο παιδί αμεσα. Όταν στα 35 αποφασισα να κανω κι αλλο μωρο, προσπαθουσα 2 χρονια και τιποτα. Ειχα ένα μικρο πολύποδα και αποφασισαμε με το γιατρό μου να τον αφαιρέσουμε λαπαροσκοπικα. Οταν ξυπνησα απο το χειρουργειο ποναγα παρα πολυ και είχα 4 λαπαροσκοπικες τρυπες αντι για 1 . Την επομενη μερα μου διηγηθηκε ο γιατρός μου οτι μπαινοντας μεσα, είδε εκτεταμενη ενδομητριωση και αναγκαστηκε να μου αφαιρεσει την αριστερη ωοθηκη και την αριστερη σαλπιγγα γιατι ήταν γεματη και θα εμποδιζε τυχον συλληψη. Με αυτα τα δεδομένα μου εδινε ενα 5-10% πιθανοτητες να μεινω εγκυος φυσιολογικα. Εκλαιγα για μηνες, ομως δεν το εβαλα κατω. Συνεχισα να προσπαθω παντα σε επικοινωνια με τον γιατρο μου τον οποιο εμπιστευομαι στα τυφλα. Ενα χρονο μετα εκανα κι αλλη παλινδρομη. Νομιζα πως θα πεθανω απο τη στεναχωρια !!! Καταφερα να μεινω εγκυος με ολα τα προβληματα μου, και το εχασα ... Ομως και παλι δεν το εβαλα κατω. Εψαξα να βρω το προβλημα με τις παλινδρομες, εκανε ο αντρας μου μια θεραπεια και στα 38μου εμεινα και παλι εγκυος. Και τωρα ο δευτερος γιος μου ειναι 18 μηνων και γεννηθηκε 64ποντους - 4850 κιλα !!!

Μην απογοητευεσαι !!! Καμια σας μην παραδινει τα οπλα. Η δυναμη ερχεται απο τη ψυχη σας και την λαχταρα σας για μωρο.

Link to comment
Share on other sites

VassoK υπολογίζω μέσα στο πρώτο δεκαήμερο του Απριλίου γιατί θέλω να ξεμπερδεύω και να είμαι οκ (όσο γίνεται) το καλοκαίρι... απλά τώρα αρχίζει το άγχος για τον γιατρό κτλ... Η κατάστασή μου ήταν στάσιμη τα τελευταία δύο χρόνια απλά τώρα εμφάνισα και μία νέα κύστη και αφού θέλουμε μπεμπε και προσπαθούμε και δεν... είπαμε ότι έφτασε η ώρα... Εσύ πότε την έκανες?

Link to comment
Share on other sites

VassoK υπολογίζω μέσα στο πρώτο δεκαήμερο του Απριλίου γιατί θέλω να ξεμπερδεύω και να είμαι οκ (όσο γίνεται) το καλοκαίρι... απλά τώρα αρχίζει το άγχος για τον γιατρό κτλ... Η κατάστασή μου ήταν στάσιμη τα τελευταία δύο χρόνια απλά τώρα εμφάνισα και μία νέα κύστη και αφού θέλουμε μπεμπε και προσπαθούμε και δεν... είπαμε ότι έφτασε η ώρα... Εσύ πότε την έκανες?

 

Εφόσον θέλετε να κάνετε παιδί και έχετε διαπιστώσει οτι δημιουργεί πρόβλημα η ενδομητρίωση φυσικά και να προχωρήσετε. Πραγματικά η διαιδικασία της λαπαροσκόπησης δεν είναι τίποτε και αν εμπιστεύεσαι το γιατρό δε θα πρέπει να ανησυχείς.

 

Εγώ την έκανα τον Ιανουάριο και την ένεση αμέσως μόλια αδιαθέτησα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.διαβαζω ολες τισ απαντησεις και χαιρομαι που υπαρχει λυση.εγω δυστυχωσ αισθανομαι ψυχολογικα ενα ρακος.εκανα την 2 ενεση και θα περημενω αλλουσ 4 μηνες +2 μεχρι να ρθει η περιοδος.κλαιω με το παραμικρο που θα δω σε σχεση με μωρα.κοιταζω τ ανηψακι μου και αναρωτιεμαι αν θα κανω και γω παιδι .νιωθω απελπισμενη.δεν ξερω πωσ να το αντιμετωπισω .οσο κ αν με στηριζει ο ανδρας μου κανεις δεν με νιωθει το πωσ αισθανομαι.δεν αντεχω στη σκεψη οτι μπορει να μην κανω παιδι..τι να κανω θεε μου...προσπαθω τοσο πολυ να μην το σκεφτομαι αλλα ειναι φυση αδυνατον.εσεισ κοριτσια με καταλαβαινετε γι αυτο και γραφω....:|:(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...