Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θεραπεια με ARVECAP;; - ενδομητρίωση, ινομύωμα


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 574
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ποια δοση έκανες? ?

 

 

Εκανα11,25 τριμηνη ..

Την λαπαροσκοπηση μου την εκανε ο ψαθας.. Μου ειπαν οτι θα διαρκεσει 3 μηνες η θεραπεια και μετα θα αδιαθετησω..

Η θεραπεια τελειωνει νοεμβρη ..

Link to comment
Share on other sites

Εκανα11,25 τριμηνη ..

Την λαπαροσκοπηση μου την εκανε ο ψαθας.. Μου ειπαν οτι θα διαρκεσει 3 μηνες η θεραπεια και μετα θα αδιαθετησω..

Η θεραπεια τελειωνει νοεμβρη ..

 

Exoyme ton idio giatro.Tote noemvrio tha diathetisis.

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια;; Εμενα μου τον συστησαν τον ιουνιο επειτα απο μια παλληνδρομη ..

Ειχα αλλον γιατρο πριν, τον εχεις καιρο;

Παντως τον πηρα προχτες τηλ και μου ειπε να παρω floya plus για τα συμπτωματα.. Λογικα μπορεις να το παρεις κι εσυ..

Χαιρομαι που δεν ειναι η μονη.. Μακαρι να πανε καλα τα πραγματα για ολες εμας που προσπαθουμε..:):):)

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια;; Εμενα μου τον συστησαν τον ιουνιο επειτα απο μια παλληνδρομη ..

Ειχα αλλον γιατρο πριν, τον εχεις καιρο;

Παντως τον πηρα προχτες τηλ και μου ειπε να παρω floya plus για τα συμπτωματα.. Λογικα μπορεις να το παρεις κι εσυ..

Χαιρομαι που δεν ειναι η μονη.. Μακαρι να πανε καλα τα πραγματα για ολες εμας που προσπαθουμε..:):):)[/quote

Εγώ πάντως τον εμπιστεύομαι πολύ και ο άντρας ακόμα πιο πολύ από μένα μέχρι στιγμής ότι έχει πει έχει βγει. Εγώ μάλλον Γενάρη ξεκινάω εξωσωματικη μαζί του γιατί έχουμε ενα θεμα με το σπέρμα αν δεν έχει βελτιωθεί. Όλα καλά θα πανε πότε την έκανες την επέμβαση εγώ 13 Ιουλίου μου αφαίρεσε και ενα ινομυώμα τα σημάδια της επέμβασης καν που φαίνονται σε μενα είναι όντως καλός χειρουργός 😊😊

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω εκανα το χειρουργειο 28/7 χαιρομαι που τα ακουω αυτα

Ειχα κανει την ca125 δυο φορες , την πρωτη φορα φλεβαρη βγηξε 32 , και η δευτερη ιουνιο 14 .. Μου ειχε πει και καποιος αλλος γιατρος η σληθεια ειναι για ενδομητριωση.. Αλλα βλεποντας το dvd διαπιστωσαοτι δεν ειχα σοβαρο προβλημα.. Και το ειδε και αλλος γιατρος κ με επιβεβαιωσε... Τωρα τι ναπω.. Εχω κουραστει ειλικρινα... :cry:

Παντως δωσε χρονο στο σωμα σου .. Να ηρεμησει.. Γιατι και ολα αυτα τα χαπια και οι ενεσεις δεν ξερω που θα βγαλουν..

Ευχομαι ολα να μας πανε καλα..

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ..

 

 

Έπειτα από ένα γυναικολογικό έλεγχο ανακάλυψα μια σοκολατοειδή κύστη 3cm. Εδώ και ένα μήνα λοιπόν έχω κάνει ένα σωρό εξετάσεις και μεθαύριο μου είπαν να κάνω μια μαγνητική και ότι χρειάζομαι χειρουργείο. Προσπαθούμε εδώ και 5 μήνες με το σύντροφό μου να κάνουμε παιδάκι χωρίς θετικά αποτελέσματα. Έχω φοβηθεί τόσο πολύ και ειδικά με τη μαγνητική. Έχει κάνει καμία μαγνητική? Έχω πάει ήδη σε 2 γιατρούς και ειλικρινά έχω μπερδευτεί ο τελευταίος μου είπε για τη μαγνητική και δεν καταλαβαίνω το λόγο αφού μόνο με τη λαπαροσκόπηση φαίνεται η ενδομητρίωση.

 

Σας ευχαριστω και εύχομαι σε όλες μας να μπορέσουμε να κάνουμε το όνειρο μας πραγματικότητα

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ..

 

 

Έπειτα από ένα γυναικολογικό έλεγχο ανακάλυψα μια σοκολατοειδή κύστη 3cm. Εδώ και ένα μήνα λοιπόν έχω κάνει ένα σωρό εξετάσεις και μεθαύριο μου είπαν να κάνω μια μαγνητική και ότι χρειάζομαι χειρουργείο. Προσπαθούμε εδώ και 5 μήνες με το σύντροφό μου να κάνουμε παιδάκι χωρίς θετικά αποτελέσματα. Έχω φοβηθεί τόσο πολύ και ειδικά με τη μαγνητική. Έχει κάνει καμία μαγνητική? Έχω πάει ήδη σε 2 γιατρούς και ειλικρινά έχω μπερδευτεί ο τελευταίος μου είπε για τη μαγνητική και δεν καταλαβαίνω το λόγο αφού μόνο με τη λαπαροσκόπηση φαίνεται η ενδομητρίωση.

 

Σας ευχαριστω και εύχομαι σε όλες μας να μπορέσουμε να κάνουμε το όνειρο μας πραγματικότητα

 

 

Κ μενα με εστειλε αρχικα για μαγνητικη. αν θες να βγαλεις συμπερασμα θα πρεπει να βρεις εναν πολύ καλο. εμεις παντως δεν βγαλαμε συμπερασμα. ca125 εχεις κανει;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ..

 

 

Έπειτα από ένα γυναικολογικό έλεγχο ανακάλυψα μια σοκολατοειδή κύστη 3cm. Εδώ και ένα μήνα λοιπόν έχω κάνει ένα σωρό εξετάσεις και μεθαύριο μου είπαν να κάνω μια μαγνητική και ότι χρειάζομαι χειρουργείο. Προσπαθούμε εδώ και 5 μήνες με το σύντροφό μου να κάνουμε παιδάκι χωρίς θετικά αποτελέσματα. Έχω φοβηθεί τόσο πολύ και ειδικά με τη μαγνητική. Έχει κάνει καμία μαγνητική? Έχω πάει ήδη σε 2 γιατρούς και ειλικρινά έχω μπερδευτεί ο τελευταίος μου είπε για τη μαγνητική και δεν καταλαβαίνω το λόγο αφού μόνο με τη λαπαροσκόπηση φαίνεται η ενδομητρίωση.

 

Σας ευχαριστω και εύχομαι σε όλες μας να μπορέσουμε να κάνουμε το όνειρο μας πραγματικότητα

 

καταλαβαίνω την αγωνία σου...τα έχω περάσει...Αν θες μια τρίτη γνώμη μπορώ να σου συστήσω το γιατρό μου...αν είναι πες μου να σου στείλω πμ...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΡΥΣΤΑΛΙΑ

 

ΧΤΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑΝ 3 ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΑΝ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΜΟΥ ΕΜΠΝΕΕΙ ΤΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ. ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ Η ΚΥΣΤΗ ΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΟΥ. ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ 3000 ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΟ. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΤΙΜΗ. ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ. ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ CA -125 ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΟΡΙΟ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ SUNRISE

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ

 

ΠΗΓΑ ΧΤΕΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΑΝ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΑΡΧΗ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ... ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΠΟΛΥ!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ SUNRISE

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ

 

ΠΗΓΑ ΧΤΕΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΑΝ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΑΡΧΗ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ... ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΠΟΛΥ!

 

 

γνωριζω πως νιωθεις...να σε ρωτησω,ποσο καιρο εχεις αυτην την κυστη; ολο αυτο το διαστημα που την παρακολουθεις εχει μεγαλωσει σε μεγεθος ή εχει μεινει στασιμη; επισης, εχεις κανει καποια θεραπεια ολο αυτο τον καιρο πχ με αντισυλληπτικα;

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ Sunrise15

 

ΤΗ ΚΥΣΤΗ ΤΗΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΕΙΝΑΙ 3ΜΜ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΟΥΣ ΔΥΟ ΕΝΔΟΚΟΛΠΙΚΟΥΣ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ ΜΕ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΡΟΧΤΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΙΔΙΑ. ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑ ΑΝΤΙΣΥΛΛΙΠΤΙΚΑ Η ΑΛΛΗ ΕΙΔΟΥΣ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ...ΜΑΛΛΟΝ ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΙΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΗΔΗ 35? ΔΕΝ ΞΕΡΩ! ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εγώ εδώ κ 8 χρόνια που παλεύω με την ενδομητρίωση, ουδέποτε έκανα την εξέταση που λέτε, ούτε καν μαγνητική. Οι κύστες( τουλάχιστον οι δικές μου) φαινόντουσαν στον απλό υπέρηχο.

ΑνναΜαρία, από τη δική μου εμπειρία θα σου πω, ό,τι η κύστη σου δεν είναι μεγάλη αλλά ούτε κ μικρή. Εγώ στο παρελθόν, 2 φορές κατάφερα να εξαλείψω κύστη, τη μία με εξάμηνη χρήση αντισυλληπτικών κ την άλλη μέσω των έμμηνων ρύσεων. Μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια, έκανα 2 φορές χειρουργείο κ κατόπιν προχώρησα σε εξωσωματική διότι α) με το χειρουργείο αναπόφευκτα έρχονται κ κάποιες απώλειες, β) στην πορεία βγήκαν κ άλλα προβλήματα τα οποία δε γνωρίζαμε ότι υπήρχαν.

Το χρονικό διάστημα των 3 μηνών είναι πολύ μικρό πάντως για να έχεις εικόνα. Κατά τη γνώμη μου, θέλει τουλάχιστον ένα εξάμηνο παρακολούθηση. Τώρα, η ηλικία που βρίσκεσαι κ το γεγονός ότι επιθυμείς να αποκτήσεις παιδάκι, καθιστούν τα πράγματα λίγο πιο δύσκολα, καθώς θα πρέπει να πάρεις λίγο σύντομα την απόφαση για το πως θα κινηθείς από εδώ κ πέρα.

Το οικονομικό, είναι κάτι που απασχολεί όλους μας κ ιδιαίτερα αυτές τις εποχές, όμως εγώ οφείλω να σου επιστήσω την προσοχή κ να σου πω, πως αν τελικά αποφασίσεις να προχωρήσεις σε λαπαροσκόπηση, να βρεις ένα καλό γιατρό να σε χειρουργήσει για να μην τρέχεις κ δε φτάνεις μετά...τα χρήματα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο μπορούν να βρεθούν... το να ζητήσεις πχ. να σου κάνουν έκπτωση ή κάποια ευκολία δεν είναι κακό, η υγεία σου όμως σίγουρα δεν διαπραγματεύεται...

 

υγ: στείλε μου αν θες πμ με τους γιατρούς που επισκέφτηκες...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ,

 

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΔΕΝ ΒΡΗΑΚΤΕ ΑΚΡΗ? ΕΚΑΝΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΤΗ ΜΑΓΝΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ?

 

Εννοώ ότι δεν με βοηθησε σε τίποτα. δεν εβγαλα συμπερασμα για την εκταση της ενδομητριωσης. εγω δεν ειχα κύστη. η ενδειξη ήταν υψηλη τιμή της Ca125.

εχεις κανει τις υπόλοιπες εξετασεις προγεννητικού ελέγχου, οι ορμόνες σου πως ειναι; πως πας απο αποθεμα; στο λεω γιατι με την λαπαροσκόπηση, αν υπαρχουν εστίες ενδομητριωσης θα πρεπει να καυτηριαστουν κ ίσως αυτο επηρεασει το απόθεμα σου. σαν διαδικασια παντως δεν ειναι τιποτα. μην αγχωνεσαι. το μονο σου αγχος θα πρεπει να ειναι να βρεις εναν πολύ καλό γιατρό.

δηλαδη ολοι οι γιατροί σου ειπαν ότι η κύστη ειναι ανασταλτικός παράγοντας κ θελει αφαίρεση;από ότι ξερω ο Παντος προχωραει σε εξωσωματικες χωρις να αφαιρεί κύστες ενδομητριωσης.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι δεν με βοηθησε σε τίποτα. δεν εβγαλα συμπερασμα για την εκταση της ενδομητριωσης. εγω δεν ειχα κύστη. η ενδειξη ήταν υψηλη τιμή της Ca125.

εχεις κανει τις υπόλοιπες εξετασεις προγεννητικού ελέγχου, οι ορμόνες σου πως ειναι; πως πας απο αποθεμα; στο λεω γιατι με την λαπαροσκόπηση, αν υπαρχουν εστίες ενδομητριωσης θα πρεπει να καυτηριαστουν κ ίσως αυτο επηρεασει το απόθεμα σου. σαν διαδικασια παντως δεν ειναι τιποτα. μην αγχωνεσαι. το μονο σου αγχος θα πρεπει να ειναι να βρεις εναν πολύ καλό γιατρό.

δηλαδη ολοι οι γιατροί σου ειπαν ότι η κύστη ειναι ανασταλτικός παράγοντας κ θελει αφαίρεση;από ότι ξερω ο Παντος προχωραει σε εξωσωματικες χωρις να αφαιρεί κύστες ενδομητριωσης.

 

Καλησπερα κοριτσι,

 

Δεν μου εχιυν πει να κανω καμια εξεταση ουτε για αοοθεμα κλπ...πρωτη φορα τα ακουω ..το μονο που μου ειπαν να την βγαλουμε γιατι δεν υπαρχει λογος να ειναι εκει.Ισβς επειδη ειμαι 35...μου ειπαν να προσπαθησω 2μηνες και αν δε να τη βγαλουμε ..ΗΠροσπαθεια εγινε αλλα τιποτα φυσικα με τοσο αγχος που ειχα πως να μεινω εγκυος ..θα ηταν θαυμαα!,,:-(

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα,

Θα ήθελα όποιες κοπέλες έχουν πραγματοποιήσει λαπαροσκόπηση (για ενδομητρίωση) καθώς και μετέπειτα θεραπεία με avrekap, να μοιραστούν μαζί μας μετά από πόσο καιρό προσπαθειών έμειναν έγκυες.

Το 2014, σε ηλικία 33 ετών έμενα έγκυος φυσιολογικά μετά από προσπάθεια 5 μηνών. Δυστυχώς όμως απέβαλα με έντονη αιμορραγία. Να σημειώσω ότι τότε εγώ εργαζόμουν στο εξωτερικό, ενώ ο σύζυγος μου ζούσε στην Ελλάδα. Μετά την αποβολή, επισκέφτηκα 2 διαφορετικούς γιατρούς που μου επιβεβαίωναν ότι όλα είναι πολύ καλά και δεδομένου ότι πετύχαμε μια εγκυμοσύνη θα έρθει γρήγορα και η δεύτερη. Μετά από διάστημα 12 μηνών και εφόσον δεν είχα καταφέρει να πετύχω εγκυμοσύνη, αποφασίζω να παραιτηθώ από τη δουλειά μου στο εξωτερικό και να επιστρέψω στην Ελλάδα ώστε να εντατικοποιήσω τις προσπάθειες και να μπορέσω να ψαχτώ παραπάνω. Μου πρότειναν τον γιατρό που έχω και τώρα, ο οποίος μου έδωσε μια σειρά εξετάσεων ανάμεσα τους και τη CA125, η οποία βγήκε να έχει ψιλή τιμή. Μπαίνω για λαπαροσκόπηση (είχα εστίες ενδομητρίωσης αλλά όχι κύστες), έπειτα ακολούθησαν 3 arvekap.

Πλέον ο γιατρός μου επιμένει ότι θα πετύχω ξανά φυσιολογική σύλληψη, αλλά έχουν περάσει ήδη 4 μήνες προσπαθειών και ακόμα δε τα έχουμε καταφέρει. Είμαι πλέον 35 χρονών, έχουν περάσει 2 χρόνια από την αποβολή.

Θα ήθελα να μοιραστείτε μαζί μου, πότε πετύχατε εγκυμοσύνη μετά από τη θεραπεία με avrekap. Επίσης αν κάνατε εξωσωματική ή σπερματέγχυση, πότε πήρατε την απόφαση να ακολουθήσετε αυτήν την επιλογή;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θα ήθελα όποιες κοπέλες έχουν πραγματοποιήσει λαπαροσκόπηση (για ενδομητρίωση) καθώς και μετέπειτα θεραπεία με avrekap, να μοιραστούν μαζί μας μετά από πόσο καιρό προσπαθειών έμειναν έγκυες.

Το 2014, σε ηλικία 33 ετών έμενα έγκυος φυσιολογικά μετά από προσπάθεια 5 μηνών. Δυστυχώς όμως απέβαλα με έντονη αιμορραγία. Να σημειώσω ότι τότε εγώ εργαζόμουν στο εξωτερικό, ενώ ο σύζυγος μου ζούσε στην Ελλάδα. Μετά την αποβολή, επισκέφτηκα 2 διαφορετικούς γιατρούς που μου επιβεβαίωναν ότι όλα είναι πολύ καλά και δεδομένου ότι πετύχαμε μια εγκυμοσύνη θα έρθει γρήγορα και η δεύτερη. Μετά από διάστημα 12 μηνών και εφόσον δεν είχα καταφέρει να πετύχω εγκυμοσύνη, αποφασίζω να παραιτηθώ από τη δουλειά μου στο εξωτερικό και να επιστρέψω στην Ελλάδα ώστε να εντατικοποιήσω τις προσπάθειες και να μπορέσω να ψαχτώ παραπάνω. Μου πρότειναν τον γιατρό που έχω και τώρα, ο οποίος μου έδωσε μια σειρά εξετάσεων ανάμεσα τους και τη CA125, η οποία βγήκε να έχει ψιλή τιμή. Μπαίνω για λαπαροσκόπηση (είχα εστίες ενδομητρίωσης αλλά όχι κύστες), έπειτα ακολούθησαν 3 arvekap.

Πλέον ο γιατρός μου επιμένει ότι θα πετύχω ξανά φυσιολογική σύλληψη, αλλά έχουν περάσει ήδη 4 μήνες προσπαθειών και ακόμα δε τα έχουμε καταφέρει. Είμαι πλέον 35 χρονών, έχουν περάσει 2 χρόνια από την αποβολή.

Θα ήθελα να μοιραστείτε μαζί μου, πότε πετύχατε εγκυμοσύνη μετά από τη θεραπεία με avrekap. Επίσης αν κάνατε εξωσωματική ή σπερματέγχυση, πότε πήρατε την απόφαση να ακολουθήσετε αυτήν την επιλογή;

Καλησπέρα κορίτσι μου!!!!Εγώ μετά από 4 χρόνια προσπαθειών να σημειώσω ξεκίνησα στα 24 κ μετά από άπειρες χαζομάρες γιατρών βρήκα τον γιατρό μου έκανα κ εγώ την ca125 και με 25 ή 24 δεν θυμάμαι μπήκα για λαπαροσκοπηση 2 Δεκεμβρίου! !!!Έκανα arvekap μια το πρώτο μήνα κ μια τριπλή σε 28 μέρες από την πρώτη κ ξανά αδιαθέτησα 20 ιουλιου! !!!Το βάλαμε γερά μπρος με τον άντρα μου από την 5 μέρα που καθάρισα από περίοδο μέχρι την 20 ή κ λίγο περισσότερο κάθε κάθε μέρα! !!!!Κ 18 Αυγούστου είδα το πολυπόθητο θετικό τεστακι κ σήμερα είμαι στην 11 εβδομαδα! !!!!Σημαντικό! !!!Μη σε ρίχνει τίποτα μη το βάζεις κάτω το μωράκι σου είναι στο δρόμο για να έρθει αφού λύσατε το θεματακι που υπήρχε! !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσι μου!!!!Εγώ μετά από 4 χρόνια προσπαθειών να σημειώσω ξεκίνησα στα 24 κ μετά από άπειρες χαζομάρες γιατρών βρήκα τον γιατρό μου έκανα κ εγώ την ca125 και με 25 ή 24 δεν θυμάμαι μπήκα για λαπαροσκοπηση 2 Δεκεμβρίου! !!!Έκανα arvekap μια το πρώτο μήνα κ μια τριπλή σε 28 μέρες από την πρώτη κ ξανά αδιαθέτησα 20 ιουλιου! !!!Το βάλαμε γερά μπρος με τον άντρα μου από την 5 μέρα που καθάρισα από περίοδο μέχρι την 20 ή κ λίγο περισσότερο κάθε κάθε μέρα! !!!!Κ 18 Αυγούστου είδα το πολυπόθητο θετικό τεστακι κ σήμερα είμαι στην 11 εβδομαδα! !!!!Σημαντικό! !!!Μη σε ρίχνει τίποτα μη το βάζεις κάτω το μωράκι σου είναι στο δρόμο για να έρθει αφού λύσατε το θεματακι που υπήρχε! !!!!!

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση κορίτσι… Μαζί αδιαθετήσαμε μετά την arvekap… Συγχαρητήρια για τα ευχάριστα νέα σου… Εύχομαι όλα να πάνε καλά, και θα πάνε... Προσπαθούμε και εμείς εντατικά αμέσως μετά την περίοδο… Ας ελπίσουμε στο θαύμα.. Καλή συνέχεια και δύναμη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα!Στις 13 Ιουλίου έκανα χειρουργείο για ενδωμητριωση ακολούθησαν μετά δύο ενέσεις αρβεκαπ μια τον 3.75 και 11.25.Από αρχές Δεκεμβρίου έχω πάρα πολλά υγρά και πόνους περιόδου.Δεν ξέρω τι να υποθέσω να κάνω τεστ φοβάμαι επίσης χοριακη. Κάποια παρόμοια εμπειρία έχει καμία γιατί η αλήθεια είναι ότι το σώμα μου με μπερδεύει τόσο καιρό χωρίς περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Στις 13 Ιουλίου έκανα χειρουργείο για ενδωμητριωση ακολούθησαν μετά δύο ενέσεις αρβεκαπ μια τον 3.75 και 11.25.Από αρχές Δεκεμβρίου έχω πάρα πολλά υγρά και πόνους περιόδου.Δεν ξέρω τι να υποθέσω να κάνω τεστ φοβάμαι επίσης χοριακη. Κάποια παρόμοια εμπειρία έχει καμία γιατί η αλήθεια είναι ότι το σώμα μου με μπερδεύει τόσο καιρό χωρίς περίοδο.

 

Μετα απο ποσο καιρο σου εχουν πει περιπου οτι θα σου ξαναερθει περιοδος? Μηπως ετοιμαζετε το σωμα να σου ερθει περιοδος γιαυτο κ τα πονακια?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα!! Έκανα ανοιχτό χειρουργείο για ενδομητρίωση τον Απρίλιο και έκανα και 2 ενέσεις διακοπής περιόδου, μία 3,75(μέσα Απριλίου) και η επόμενη 11,25( Μάιο). Πότε περίπου να περιμένω περίοδο? Μπορώ να μείνω έγγυος και πριν να μου έρθει περίοδος ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 5/7/2017 at 1:33 ΜΜ, Litsa27 είπε:

Καλησπέρα!! Έκανα ανοιχτό χειρουργείο για ενδομητρίωση τον Απρίλιο και έκανα και 2 ενέσεις διακοπής περιόδου, μία 3,75(μέσα Απριλίου) και η επόμενη 11,25( Μάιο). Πότε περίπου να περιμένω περίοδο? Μπορώ να μείνω έγγυος και πριν να μου έρθει περίοδος ?

 Καλησπέρα κορίτσι εγώ που έκανα 26Αύγουστου 2016 την 11.25 αδιαθετισα 16 Φλεβάρη του 2017 σχεδόν 7 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα κοριτσια εκανα λαπαροσκοπηση,υ στεροσκοπηση στις 16/04 κ πριν 2 εβδομαδες εκανα την πρωτη ενεση arvekap θα κανω 4 στο συνολο... αδιαθετησα κανονικα αυτο τον μηνα ο γιατρος μου λεει οτι ειναι φυσιολογικο, εχει συμβει σε καποια? Ειναι καποια κοπελα που ειναι στην ιδια φαση?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...