Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θεραπεια με ARVECAP;; - ενδομητρίωση, ινομύωμα


Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 574
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα!!!

Μακαρι κοριτσακια το 2013 να ειναι γουρλιδικο και οχι γκαντεμικο!!!Οχι αλλο καρβουνοοοοοοοο.

Σημερα στις 11 εκανα την τελευταια για εμας σπερματεγχυση.90 εκατομμυρια και 68% κινητικοτητα με την επεξεργασια...Ενα μονο καλο αυγο οποτε μαλλον τζιφος αλλα τι να κανουμε επρεπε να βαλω μια τελεια να πω οτι τα εκανα ολα και τωρα ειναι θελημα Θεου.

Βεβαια μετα που μιλησαμε με τον γιατρο μου ειπε πως την Λαπαροσκοπηση την αποκλειουμε σαν επομενο βημα αφου εκανα πριν απο εναν χρονο και αρα μας μενει ή να το αφησουμε ως εχει και αμα θελει θα ερθει μονο του(που δεν μου φανηκε και πολυ αισιοδοξος να γινεται)

ή να κανω εξωσωματικη γιατι ειμαι μικρη και πρεπει να κανω ενα ακομα παιδι κατα τα λεγομενα του και οι πιθανοτητες στην εξωσωματικη φτανουν στο 35% με 40%.

Αυτα τα νεα μου.Εσεις τι θα κανατε στην θεση μου?Μακαρι βεβαια ολα αυτα να ειναι περιττες κουβεντες αλλα...

mzujp2.png

και ειναι ολη μου η ζωη...

Link to comment
Share on other sites

astage μου τελευταια και καλυτερη δε λενε?ελπιζω κ ευχομαι να εχετε επιτυχια!! ολοψυχα σας το ευχομαι.ειτε 5 αυγα ειχες ειτε ενα σημασια εχει να ειναι καλο αντε να ειναι γουρλιδικο ρε παιδι μου το 2013..

απο κει και περα αν δεν σου κατσει ουτε η τριτη σπερματεγχυση(πραγμα που απευχομαι) λεω για λιγο να το αφησεις κ να μην σημειωνεις ουτε καν ποτε αδιαθετεις, να μην κανεις τιποτα κ να εχεις επαφες οποτε και αν σου καπνισει..ηρεμησε λιγο, μαζεψε δυναμεις και λεφτα και μετα κανε μια εξωσωματικη!αλλωστε κι εγω το ιδιο θα κανω, θα προσπαθησω κανενα εξαμηνο το πολυ φυσιολογικα κ μετα σπερματεγχυσεις και βλεπουμε..εδω ειμαι οτι χρειαστεις!

Link to comment
Share on other sites

lagoudaki mou sorry gia ta greeklish alla eimai apo to laptop tou antra mou kai den kserw na ta allazw se ellhnika.TRAGIKH TO KSERW!!!

ki emeis etsi eipame na kanoume na to afisoume na iremisoume kai meta vlepoume analoga me tis antoxes kai tin tsepi mas...

Ayto pou thelw apo esena einai otan tha anebeis sthn patrida na me pareis til na se brw!!!

filakia!!!

mzujp2.png

και ειναι ολη μου η ζωη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλή χρονιά να έχουμε με αγάπη και υγεία, να έρθει στην καθεμιά από μας ότι επιθυμούμε περισσότερο.

Astage κορίτσι μου, σου εύχομαι πραγματικά η τρίτη να είναι η καλύτερη!!! Συμφωνώ απόλυτα με όσα σου είπε το lagudaki μας! ακριβώς αυτά σκέφτηκα κι εγώ να σου πω.

Lagudaki μου ότι καλύτερο εύχομαι και σε εσενα!

Σας φιλώ, και πάλι καλή χρονιά εύχομαι το 2013 να είναι γουρλίδικο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσακια!

χτες μιλησα με το γιατρο μου γιατι ηθελα καθοδηγηση για τι πως θα συνεχισουμε απο δω κ περα, μου ειπε να αφησω να περασουν 3-4 κυκλοι περιοδου,χωρις να κανουμε υπερηχους και προγραμματισμενες επαφες(για να μη μου δημιουργησουν επιπροσθετο αγχος) και αμα δεν τα καταφερουμε φυσιολογικα τοτε να παω απο κει για να δουμε τι θα κανουμε.

να σας πω οτι δεν ειμαι αισιοδοξη οτι θα τα καταφερω φυσιολογικα,θα δειξει.σε 3 μερες περιμενω περιοδο και εχω ολα τα συμπτωματα πρησμηνο-πονεμενο στηθος, πονακια περιοδου και ενοχληματα στην ωοθηκη..

εσυ astage μου αν δεν κανω λαθος περιμενεις αποτελεσματα σε 2 μερες ε?πως εισαι?ανυπομονεις?

νικη μου εσυ τι κανεις?

να ειστε καλα κοριτσαρες!

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση!

κοριτσια μετα την θεραπεια με arvecap που κανατε, μηπως θυμαστε τις πρωτες σας περιοδους που σας ηρθαν?είχατε πονους περιοδου αρκετο καιρο πριν?και πονους στις ωοθηκες?, εγω τωρα περιμενω την δευτερη μου περιοδο και παλι οι πονοι ξεκινησαν μια εβδομαδα πριν καθως και σουβλιες στις ωοθηκες..πριν την λαπαροσκοπηση δεν ειχα τιποτα, τωρα ομως πολυ πονο:(

ολο το κακο βαζω στο μυαλο μου, μηπως ξαναεμφανιστηκε η ενδομητριωση?μηπως το ενα, μηπως το αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Άντε ρε χαζό που εμφανίστηκε ξανά η ενδομητρίωση 2 μήνες μετά το τέλος της θεραπείας.Μπορει να είναι κρυωματα ή μπορεί να γίνεται τίποτα καλό εκεί μέσα...

Εμένα δυστυχώς έκλεισε και αυτος ο κύκλος των σπερματεγχυσεων γιατί σημερα πρωί πρωί έκανε την εμφάνιση της η καλή μου η κόκκινη κυρια με μια μέρα καθυστέρηση βέβαια έτσι για να χαρώ λίγο αλλα όχι και πολύ και πάρουν αερα τα μυαλά μου...

Πάει και αυτό το κάναμε είδαμε την πίκρα και απί αυτήν την μεθοδο και τώρα χαλαααρωση.ουτε χάπια ούτε υπέρηχοι ούτε φυσικά εξωσωματική απλά τίποτα!!!Θα ελεγα ότι από δω και πέρα το αφήνω στα χέρια του Θεού όμως στο πίσω μέρος του εγκεφάλου μου υπαρχει η σκέψη πως αφού το πρώτο μου το έστειλε τοσο απλόχερα ενώ το δεύτερο με τίποτα άρα αυτό ήταν το σχέδιο του για εμάς και να μην γίνομαι αχάριστη.Γιωργακης άρχοντας λοιπόν.Κι ας μου λεει τώρα ποτέ θα του κανω αδερφάκι οταν μεγαλώσει θα του πω πως εγώ προσπάθησα και ο μπαμπάς αλλα αυτό δεν ήθελε να έρθει.

Σας φιλώ σας αγαπώ και περιμένω τα ευχάριστα.εδω τριγύρω θα είμαι πάντα...

mzujp2.png

και ειναι ολη μου η ζωη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

astage λυπαμαι για την εκβαση της αρνητικης σπερματεγχυσης σου..ας ηρεμησεις λιγακι κι εσυ κι ο αντρουλης σου κι αν ειναι να ρθει θε να ρθει, εσεις κανατε οτι περνουσε απο το χερι σας, εχετε αναγκη απο ηρεμια τωρα!

κι εγω καπου εδω τριγυρω θα μαι αν με χρειαστεις ξερεις που θα με βρεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Που χαθηκατε ολες??????

Εχουμε κανενα ευχαριστο????

Εγω περιμενω να αδιαθετησω αυτο το Σαββατο και ναι πλεον δεν με νοιαζει καθολου!!!

3 χρονια ειχα να το αισθανθω αυτο το πραγμα ή μαλλον αυτην την αναισθησια...

Για πειτε εσεις...

mzujp2.png

και ειναι ολη μου η ζωη...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολα τα κοριτσια!

λοιπον astage οχι ακομα δεν εχω καποια ευχαριστη εξελιξη, εχουμε ομως αβερτα επαφες με τον αντρουλη μου!

τα νεα μου ειναι οτι περιμενω σε καμια βδομαδα την τριτη μου περιοδο(μετα την θεραπεια), ο γιατρος μου ειπε να περιμενω εναν ακομη κυκλο μηπως και προκυψει συλληψη φυσιολογικα, αν δεν γινει τιποτα τοτε θα ξεκινησουμε σπερματεγχυσεις!οποτε περιμενουμε και οτι ηθελε προκυψει!ειναι ωραιο που δεν παιρνω ορμονες, που δεν πηγαινω καθε τρεις κ λιγο στο γιατρο κ πανω απολα που χαιρομαι τις επαφες με τον αντρα μου.εννοειτε οτι θα σε ενημερωσω για τις εξελιξεις, περιμενω κι εγω τις δικες σου!

πολλα φιλια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.....εχω και εγω ενδομητριωση που μου εμφανισθηκε πριν 4 χρονια με την μορφη κυστης στην αριστερη ωοθηκη......7 εκατοστα παρακαλω....αφου μου την αφαιρεσαν σχεδον αμεσως....ανακαλυψαν οτι και η αλλη μου η ωοθηκη ηταν γεματη απο εστιες που επρεπε να καυτηριαστουν γιατι εχανα ολο και περισσοτερο ωοθηκικο ιστο.....και το να μεινω εγκυος ηταν κατι δυσκολο.....εκανα 6 μηνες θεραπεια με ενεσεις και πριν 2 χρονια γνωρισα τον ανδρα μου...παντρευτηκαμε και με την πρωτη προσπαθεια εμεινα εγκυος χωρις το παραμικρο προβλημα....ξερω πολυ καλα οτι καποια στιγμη θα ξανακανει την εμφανηση της η ενδομητριωση αλλα εγωτον σκοπο μου τον πετυχα και απεκτησα το μωρακι μου....κατι που ευχομαι ολοψυχα σε οοοοοοοοοοολες τις γυναικες.....ειδικα σε αυτες που δυσκολευονται.....μην το βαζετε κατω γιατι δεν πρεπει.....lagudaki ολα θα πανε καλα.......θα το δεις.....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Και για του λογου το αληθες ξεχασα να αναφερω οτι σημερα εχω εναν τυρρανο 7μηνων περιπου κοριτσακι.....ειναι και δεν με αφηνει σε ησυχια....με τρελαινει.....παντρευτηκαμε πολυ γρηγορα με τον ανδρα μου αν σας κανουν εντυπωση οι χρονοι....και κλεινωντας ξαναλεω οτι ολα θα σας πανε καλααααααααααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

lagudaki εγω εφτασα σε σημειο να ποναω ολο τον μηνα απο την ενδομητριωση και οχι μονο στην περιοδο.....εφοσον χειρουργηθηκα και εκανα τις ενεσεις οι περιοδοι μου ηταν εντελως ησυχοι.....δλδ δεν πονουσα καθολου ουτε λιγο πριν μου ερθει.....ουτε μεση,ουτε στηθος......σαν να μην ειχα τπτ....αλλα με τοπου γεννησα ξανα τα ιδια....πονος χαμηλα στην κοιλια καιειδικα στην αριστερη ωοθηκη.....πονο στη μεση με αντανακλαση στη λεκανη και μεχρι τον αστραγαλο....αλλα μεχρι την δευτερη ημερα της περιοδου...μετα μου περνανε.....χωρις αυτο να σημαινει οτι εχω εμφανισει ενδομητριωση παλι μιας που οι εξετασεις ειναι καθαρες....οποτε μην φοβασαι τπτ....ολα θα πανε καλα.....συγνωμη εαν εγινα κουραστικη......

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα σας! Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ. Έχω κι εγώ ενδομητρίωση. Αφαίρεσα λαπαροσκοπικά πριν από 3 χρόνια μια κύστη 6εκ από την αριστερή μου ωοθήκη και μετά έκανα θεραπεία με arvecap. Φέτος εμφανίστηκε νέα κύστη 2.9εκ στην άλλη μου ωοθήκη. Ξεκίνησα τον Οκτώβριο τα yasminelle και τουλάχιστον κατάφερα να την κρατήσω στάσιμη (για την ακρίβεια μίκρυνε λίγα χιλιοστά). Το επόμενο καλοκαίρι, πρώτα ο Θεός, λέμε με τον καλό μου να παντρευτούμε. Δεν σας κρύβω πως έχω αγχωθεί λιγάκι και σκέφτομαι σοβαρά να ξεκινήσουμε ελεύθερες επαφές πριν από το γάμο αλλά ενθαρρύνομαι όταν διαβάζω ιστορίες με θετική έκβαση όπως αυτή που μας έγραψε το koalaki! Θα μπορούσατε να μου πείτε πως ακριβώς βοηθάνε οι ενέσεις arvecap χωρίς να ακολουθεί επέμβαση; Εξαλείφουν την κύστη και καθίσταται ευκολότερη η σύλληψη; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και σας εύχομαι κάθε καλό!!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

charra καλως ορισες στο φορουμ.

οσον αφορα το ερωτημα σου,ως συνηθως οι ενεσεις αβερκαπ γινονται μετα απο λαπαροσκοπηση, αναστελλουν την περιοδο(τεχνητη εμμηνοπαυση) κι ετσι οι εστιες της ενδομητριωσης καθως και οι κυστες δεν τρεφονται με αιμα, και ατροφουν, ουσιαστικα με το συνδιασμο ενεσεις και λαπαροσκοπηση εξαλειφουμε για καποιο διαστημα την ενδομητριωση και μενουμε πιο ευκολα εγκυουλες εφοσον δεν υπαρχουν και αλλα προβληματα, ειδικα οι 3-4 πρωτοι μηνες μετα τη θεραπεια, ειναι οι πιο γονιμοι για την γυναικα, σου ευχομαι καλη επιτυχια!

καλο θα ηταν να ξεκινησετε επαφες πριν τον γαμο(για παν ενδεχομενο)

οι περισσοτερες κοπελες μαυτον τον τροπο καταφεραν να μεινουν εγκυες σε συντομο χρονικο διαστημα!

Link to comment
Share on other sites

Λαγουδάκι σ' ευχαριστώ! Μόλις τώρα πρόσεξα κι ένα δικό σου ερώτημα! Όσον αφορά τη δική μου εμπειρία δεν θυμάμαι να είχα πόνους στις περιόδους μετά τις arvecap αλλά μην πάει ο νους σου στο κακό γιατί αποκλείεται να επανεμφανίστηκε ενδομητρίωση τόσο νωρίς. Πιθανότατα είναι οι κλασικοί πόνοι της περιόδου. Έχω φίλες που πονάνε πολύ αρκετές μέρες πριν αδιαθετήσουν και είναι γυναικολογικά σε άριστη κατάσταση. Μην αγχώνεσαι άδικα!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

κορίτσια καλησπέρα! Σας διαβάζω όλη τη χρονιά και μου δινετε πολύ κουράγιο..Σήμερα που έφτασε ο κόμπος στο χτένι χρειάζομαι κι εγώ τη συμβουλή σας.. Το δεκέμβριο έκανα εγχείρηση (και όχι λαπαροσκόπηση) για ενδομητρίωση και ακολούθησαν φυσικά οι ενεσεις avercap. η τελευταία ένεση έγινε στις 10 μαρτίου. εχουμε τέλη ιουλίου και ακόμη να μου έρθει περίοδος είμαι πρησμένη τρελά και τις τελευταίες μέρες διαπιστωσα πως έχω εμφανισει κυτταρίτιδα στα γόνατα. αυτό μ εχει τρελάνει διότι ποτέ μου δεν είχα κυτταρίτιδα και είμαι πολυ λεπτή. αλλά προφανως η κυτταρίτιδα δεν έχει να κάνει με το πάχος. προκείται μάλλον περί κατακράτησης υγρών. εχει αντιμετωπίσει καμιά σας αυτό το πρόβλημα;; υπάρχει κάποια λύση; θα λυθεί μόλις μου ξαναερθει περίοδος; κι επίσης θεωρείται φυσιολογικό μετά απο 4 μήνες να μη μου εχει ερθει ακόμη περίοδος;; το άγχος μου φταίει;; σας ευχαριστω για όλα..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια καλησπερα! ειναι η πρωτη φορα που παιρνω το θαρρος και γραφω! θα ηθελα να ρωτησω εκανα τελευταια 3μηνη averkap 5 ιουνιου βοηθηστε με γιατι εχω μπερδευτει λιγο ποτε θα ερθει η περιοδος? ο γιατρος μου λεει οτι μεχρι τις 20/9 πρεπει να ερθει. εσενα astage σου ηρθε την 100 μερα μετρωντας απο την ημερομηνια της ενεσης? εγω ειμαι στην 104. ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Κορίτσια γεια σας. Στις 14/1 υπεβλήθη σε λαπαροσκόπηση λόγω ενδομητρίωσης και στις 16/1 η γιατρός μου, μου έκανε την τριμηνιαία ένεση arvecap 11.25. Πότε λέτε να περιμένω την πρώτη περίοδο; Ήδη βέβαια ξεκινήσαμε εδώ και κάποιες μέρες να έχουμε ελεύθερες επαφές μήπως και γίνει το θαύμα :)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας. Στις 14/1 υπεβλήθη σε λαπαροσκόπηση λόγω ενδομητρίωσης και στις 16/1 η γιατρός μου, μου έκανε την τριμηνιαία ένεση arvecap 11.25. Πότε λέτε να περιμένω την πρώτη περίοδο; Ήδη βέβαια ξεκινήσαμε εδώ και κάποιες μέρες να έχουμε ελεύθερες επαφές μήπως και γίνει το θαύμα :)

 

AndyG έκανα την ίδια ακριβώς επέμβαση πριν ένα χρόνο!30/5 έκανα τη λαπαροσκοπηση μετα απο 3-4 μέρες μου έκανε ο γιατρός την arvecap!κοιτα εγω έφαγα ταλαιπωρία γιατι άργησε πολυ η περίοδος!σκεψου οτι τελικά αδιαθετησα Νοέμβρη και αφου πήρα αντισυλληπτικά, γιατι δεν μου ερχόταν!

Δεν θέλω να σου κοψω τα φτερά αλλα νομίζω πρέπει να περιμένεις να έρθει η περίοδος και μετα να αρχίσεις προσπάθειες! Πάντως ένα μεγάλο ποσοστό γυναικων που κάνουν αυτο που κάναμε κι εμεις, μένουν έγκυος το πρώτο τρίμηνο των προσπαθειών!;)

f51ep3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
AndyG έκανα την ίδια ακριβώς επέμβαση πριν ένα χρόνο!30/5 έκανα τη λαπαροσκοπηση μετα απο 3-4 μέρες μου έκανε ο γιατρός την arvecap!κοιτα εγω έφαγα ταλαιπωρία γιατι άργησε πολυ η περίοδος!σκεψου οτι τελικά αδιαθετησα Νοέμβρη και αφου πήρα αντισυλληπτικά, γιατι δεν μου ερχόταν!

Δεν θέλω να σου κοψω τα φτερά αλλα νομίζω πρέπει να περιμένεις να έρθει η περίοδος και μετα να αρχίσεις προσπάθειες! Πάντως ένα μεγάλο ποσοστό γυναικων που κάνουν αυτο που κάναμε κι εμεις, μένουν έγκυος το πρώτο τρίμηνο των προσπαθειών!;)[/quote

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αν όμως έκανες την τρίμηνη ένεση αρχές Ιουνίου, κανονικά Νοέμβρη δεν έπρεπε να σου ρθει (όπως και τελικά σου ήρθε); δηλ θεωρείς ότι και σε εμένα άργησε πολύ που ακόμα δεν μου ήρθε; σε 2 βδομάδες κλείνω 5 μήνες ακριβώς... Ναι μεν η ένεση είναι τρίμηνη, αλλά από όσα έχω διαβάσει διαρκεί πολύ περισσότερο. Αχ τί περνάμε :(

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας. Στις 14/1 υπεβλήθη σε λαπαροσκόπηση λόγω ενδομητρίωσης και στις 16/1 η γιατρός μου, μου έκανε την τριμηνιαία ένεση arvecap 11.25. Πότε λέτε να περιμένω την πρώτη περίοδο; Ήδη βέβαια ξεκινήσαμε εδώ και κάποιες μέρες να έχουμε ελεύθερες επαφές μήπως και γίνει το θαύμα :)

 

Νομίζω αυτόν τον μήνα θα πρέπει να σου έρθει...καλά κάνεις και ελπίζεις στο θαύμα. Σκέψου ότι εγώ έμεινα έγκυος πρίν μου έρθει η πρώτη περίοδος, 07/5/12 έκανα την πρώτη ένεση, 7/6 την δέυτρη και τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου που περίμενα να μου έρθει έμεινα έγκυος....και περίμενα μέχρι τα μέσα Σεπτεμβρίου για να το ανακαλύψω όταν και άρχισαν να είναι πολύ έντονα πια τα συμπτώματα, ήμουν ήδη 9 εβδομάδων (στο περίπου γιατί χωρίς περίοδο δεν μπορούσε ακριβώς να υπολογίσει ο γιατρός μου).

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλα΄και να ζήσεις και σύ το θαύμα αργά ή γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...