Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ & ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα,

 

αποφάσισα να γράψω και εγώ εδώ...την ανησυχία μου. Εδώ και χρόνια (πολλά χρόνια όμως) με παρακολουθούσε τακτικά γυναικολόγος ο οποιος με έβρισκε υγιέστατη. Οταν αποφασίσαμε όμως να προσπαθήσουμε για παιδάκι...γιοκ. Τότε, σε έναν απλό υπέρηχο (σε άλλον γιατρό στον οποίο είχα πάει για υποβοηθούμενη αναπαραγωγή), εμφανίστηκε μια μεγάλη κύστη...και εμεινα παγωτό!:confused: Για να μην τα πολυλογώ, τον Φεβρουάριο έκανα λαπαροσκόπηση, η κύστη ήταν ενδομητρίωσης και οι εστίες που είχα η κατά τα άλλα υγιέστατη...ήταν...πάρα μα πάρα πολλές. Ο γιατρος δεν με έβαλε σε θεραπεία, αλλά μου ειπε οτι πρέπει να μείνω εγκυος στους επομενους 4 με 6 μήνες...ειδάλλως θα πρέπει πάλι να πάω για λαπαροσκόπηση να δουμε που βρίσκομαι, και ίσως μετά θεραπεία...τουλάχιστον 6μηνη...και το project παιδί πάει...για βρούβες.

Τον Μάρτιο έκανα σπερματέγχυση...την 1η...αλλά τζίφος. Τον Απρίλιο το αφήσαμε...και τώρα ετοιμάζομαι για την 2η. Αλλά οι μήνες περνούν...και με τρελλαίνει να σκέφτομαι οτι αν δεν έρθει...μπορεί να χασω τουλάχιστον άλλο έναν χρόνο χωρίς προσπάθειες. Βασικά απλά τα έγραψα....γιατί το παίζω ψύχραιμη και δεν τα λέω σε κανενα...αλλά ειλικρινά έχω αρχίσει να αγχώνομαι πολύ...:oops:

 

Καλημέρα κοριτσάκι μου!

Καταρχάς προσπάθησε να ηρεμήσεις γιατί ο πανικός δεν είναι καλός σύμβουλος (αυτό λέω και στον εαυτό μου βασικά:?). Έτσι όπως μου περιγράφεις την αντίδραση του γιατρού μου φαίνεται λίγο υπερβολική και αγχωτική. Τι σημαίνει πρέπει να μείνεις έγκυος; Λες και είναι 100% στο χέρι σου... Να ξέρεις ότι αφού έκανες τη λαπαροσκόπηση, οι πιθανότητες να μείνεις έγκυος είναι σαφώς πολύ μεγαλύτερες, οπότε σε θέλω δυναμική και με θετική σκέψη! Και στην περίπτωση όμως που δεν μείνεις έγκυος μέσα στο επόμενο 6μηνο (λέμε τώρα...) μετά την εμμηνόπαυση που προκαλεί η ένεση, η γονιμότητά σου θα εκτοξευτεί στο ταβάνι, οπότε θεωρώ ότι θα τα καταφέρετε τότε :D. Και αυτό δεν το λέω από το κεφάλι μου, μου το είπε ο γυναικολόγος μου. Καλό θα είναι να μιλάς για τις ανησυχίες σου γιατί έτσι ξαλαφρώνεις. Εγώ να φανταστείς μόνο στην αδερφή μου έχω πει ότι προσπαθούμε με το σύντροφό μου και λέω τα πάντα σε εκείνη. Κανείς άλλος δεν ξέρει τίποτα και ο λόγος είναι ότι με το να με ρωτάνε συνέχεια και να τους έχω κι αυτούς στο μυαλό μου που θα περιμένουν και θα ανησυχούν, προτιμώ να κάνω τη δουλειά μου με την ησυχία μου. Έστω κι αν δεν έχεις όμως κάποιον να τα λες, εμείς είμαστε εδώ! Να στηρίζουμε η μία την άλλη... :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θα σας πω την δικη μου αισιοδοξη ιστορια...

 

κυστη 9 εκ ενδομητριωσης (σαν αυγο..), με αντισυλλυπτικα πεφτει στα 4..πονοι στην περιοδο, κανω λαπαροσκοπηση. Εντερο,σαλπιγγα,ωοθηκη ένα πραγμα.. Αφαιρεση της μια σαλπιγγας καθως ειχε βγει σε πληρη αχρηστια..μετα απο 3-4 μηνες απο την επεμβαση ξανα 3-4 εκ κυστη. δεν παιρνω χαπια και απλα διατηρειται ετσι. περναει ενας χρονος απο την επεμβαση και αρχιζει να ενοχλει αισθητα. Μετα την περιοδο παω στον ιατρο μου, μου λεει οτι πρεπει να κανουμε λαπαροσκοπηση μεσα στο εξαμηνο, αλλιως πρεπει να μεινω εγκυος. Εγω??? μα δεν ειμαι ετοιμη ακομα..

ανακοινωνω στον αντρα μου τα νεα και μεταξυ πλακας λεμε δεν κανουμε καμια προσπαθεια??? (ο ιατρος μας εχει πει οτι η ενδομητριωση προκαλει υπογονιμοτητα και οτι με μια σαλπιγγα μειωνονται στο 50% οι προσπαθειες τον χρονο, οποτε να ξεκινησω με οριζοντα 1-2 χρονια και θα δειξει). τον επομενο μηνα καθυστερηση..τεστ..θετικο!!!

εγω μαμα??? αποκλειεται..

κανω χοριακη..παιρνω τα αποτελεσματα και τα παω στον γιατρο..

με την πρωτη??μπραβο!!

ακουσαμε καρδουλα..σοκ...

η κυστη παρεμεινε μεσα σε ολη την εγκυμοσυνη..

ενα χρονο μετα την γεννα (φτ) ηρθε η περιοδος (λογω θηλασμου), εχω κατι μικροενοχλησεις.. θα δειξει..μπορει να χρειαστει να κανω λαπαροσκοπηση παλι..

ηθελα ομως να ξερετε οτι γινεται!!:-D

συμβουλη μου?? να ειστε χαλαρες και να μην το σκεφτεστε!!!

συνεχως αυτο ειναι κατι που επιβεβαιωνεται..οσο αγχωνομαστε, λειτουργει ανασταλτικα στην συλληψη.. (το ξερω ειναι πολυ δυσκολο..)προσπαθηστε ομως..τις ευχες μου για οτι καλυτερο..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να γράψω την ιστορία μου(που πρέπει εν μέρει να έχω αναφέρει και αλλού) για να παίρνεται κουράγιο, γιατί εγώ τραβιέμαι από τα 19 μου με κύστες απλές και από τα 24 με ενδομητρίωση. Λαπαροσκόπηση δεν έχω κάνει ποτέ, πάντα στον υπέρηχο βρίσκαν κύστες, στα 24 μου (κατόπιν δικής μου παρότρυνσης-ο γιατρος ήθελε λαπαροσκοπηση για να τις βγάλουμε) πήρα αντισυλληπτικά και μου έφυγαν 3 κύστες τότε.

Στα 27 μου πάλι σοκολατοειδής κύστη - εκει μαθαινω για υπογονιμότητα και τρελαίνομαι- πάω στο τωρινό μαιευτήρα μου για 2η γνώμη, μου βρίσκει ποτε θα κάνω ωορηξία μέσω υπερήχου, κάνω τον Κωνσταντίνο μου τον ίδιο μήνα. Την κύστη μου την αφαίρεσε (μαραμένη πια) στην καισαρική και η βιοψία έδειξε όντως ενδομητρίωση.

ένα χρόνο μετά τη γέννα στον ετήσιο έλεγχο ξανά κύστη από την άλλη ωοθήκη τώρα 2,5εκ. Μου ειπε βάλε μπροστά για δεύτερο παιδί, εγώ δεν ήμουν έτοιμη και το παράτησα για 1 χρόνο. Στο μεταξύ δεν ξέρω τι γίνεται με την κυστη, φοβομουν να πάω στο γιατρό για αυτο που θα ακούσω. Έχουμε όμως ελεύθερες επαφές με τον άντρα μου (χωρίς άγχος για παιδί) μετά από μερικους μήνες (τη μοναδική φορά που καναμε κοντα στην ωορηξία) παλι ειμαι εγκυος στον 4ο μήνα.

Σας ευχομαι καλη επιτυχια και ενδομητρίωση δεν σημαινει οποσδήποτε εξωσωματική. Ο γιατρός μου ειχε πει ότι κατά 80% δεν επηρεαζει την γονιμότητα απλά ξεκινάς νωρίς γιατί αν υπαρξει προβλημα να μπορεις να το αντιμετωπισεις.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έμαθα ότι έχω ενδομητρίωση κάπως πιο... άγρια. Ένα βράδυ ξυπνάω με αφόρητους πόνους στην κοιλιά, σαν να με μαχαιρώνουν αλλά με περιοδικότητα (κάθε 2-3 λεπτά). Έμενα με τους γονείς μου και θυμάμαι ότι από τους πόνους δε μπορούσα καν να τους φωνάξω. Μπουσουλώντας πήγα στο δωμάτιό τους και τους ξύπνησα. Τρομοκρατημένοι με πήγαν στο νοσοκομείο (με το φόβο σκωληκοειδίτιδας). Εκεί, αφού με εξέτασαν 752 γιατροί, δε μπορούσαν να καταλάβουν από που προέρχεται ο πόνος. Κάναμε λοιπόν υπέρηχο όπου φάνηκε ότι έχω μία θεόρατη κύστη στην αριστερή ωοθήκη (11 εκ.) η οποία αιμορράγησε και παραλίγο να πάθω σηψαιμία. Η κύστη ήταν από ενδομητρίωση. Εσπευσμένα χειρουργείο, αφαίρεση της κύστης και καυτηριασμός άλλων εστιών, σαλπιγγογραφία. Ευτυχώς όλα καλά.

Καπάκι 7 μήνες διακοπή περιόδου με αντισυλληπτικά. Ο γυναικολόγος που με χειρούργησε με παρακολουθούσε κάθε 6μηνο με υπέρηχο. Στα δύο χρόνια από τότε, άλλη μία μικρή κύστη στη δεξιά ωοθήκη (3εκ). Η συμβουλή του ήταν να απάρω αντισυλληπτικά για 4 μήνες και αν δεν μεγαλώσει, οκ. Αν μεγαλώσει και φτάσει 5-6 εκ., χειρουργείο. Έτσι κι έγινε. Μετά το 2ο χειρουργείο (και αφού ήδη είχα παντρευτεί και θέλαμε με τον άντρα μου παιδάκι), μου λέει "τώρα είναι το καλύτερο timing για μωρό. Με την εγκυμοσύνη, πολύ πιθανό να ξεμπερδέψεις οριστικά με το θέμα ενδομητρίωση και είναι και πολύ πιο έυκολο να συλλάβεις μετά το χειρουργείο". Βέβαια, τη 2η φορά η περίπτωση ήταν πιο απλη και δε χρειάστηκα ούτε χάπια ούτε τίποτα. Σε 3 μήνες ήμουν έγκυος στο γιο μου.

 

Σήμερα, δεν έχω ιδέα που βρίσκομαι με το θέμα. Έχει έρθει ο καιρός να πάω για τον ετήσιο έλεγχο (παπ και υπέρηχο) και φοβάμαι μήπως έχει ξαναεμφανιστεί. Αλλά δε χάνω την αισιοδοξία μου. Απλά δε θέλω να μπω πάλι σε διαδικασία χειρουργείου. Θα δείξει....Πάντως, έχω το αγγελάκι μου, το Γιώργο μου και όλα τα άλλα μου φαίνονται τιποτα.

 

Καλή τύχη σε όλες σας.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

paros...καταρχην θελω να σου ευχηθω οτι καλυτερο για το μωρακι σου!!!!να ειναι παντα καλα γερο κ ευτυχισμενο κ να το χαρεις οπως επιθυμεις!!!και δευτερον θελω να σου πω ποσο πολυ ανακουφηστηκα κ ποσο κουραγιο πηρα διαβαζοντας την ιστορια σου.....εχω μια αντιστοιχη εμπειρια με ενδομητριωση....2 χειρουργεια οπου στο ενα αφαιρεθηκε κ εμενα η μια ωοθηκη γιατι ειχε καταστραφει τελειως.ειναι ο τριτος μηνας προσπαθειας κ αγχωνομαι παρα πολυ μηπως δεν καταφερω ποτε να γινω μανουλα.διαβαζοντας ομως τι εχεις περασει κ εσυ κ τελικα τα καταφερες.....γελασε παλι το χειλακι μου.....λες???? να μπορεσω κ εγω????.....να σαι καλα μου εφταιξες η μερα μου.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χίλια ευχαριστώ μέσα απο την καρδιά μου σε όλες σας...δεν ξέρετε πόσο τα είχα ανάγκη τα καλά σας λόγια και την στήριξη. Και φυσικά...τι να πω για τα κορίτσια που γέμισαν αισιοδοξία την σελίδα με τις προσωπικές τους ιστορίες.

 

Να'στε καλά, να'στε πάντα γερές και εσείς και τα αγγελούδια σας και θα τα καταφέρουμε όλες να γίνουμε μητερούλες, τώρα πραγματικά το πιστεύω.

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ,ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ.ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΡΟΝΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΥΣΤΗ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗΣ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ.ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΜΕ ΣΧΕΔΟΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΜΩΡΟ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ Η ΚΥΣΤΗ ΕΦΤΑΣΕ 8 ΕΚ. ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΑ.ΕΚΑΝΑ ΕΝΕΣΕΙΣ ΓΙΑ 5 ΜΗΝΕΣ. Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΠΛΕΟΝ ΗΡΘΕ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ.ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ. ΗΔΗ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ.ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΩ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ..ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ;

Link to comment
Share on other sites

paros...καταρχην θελω να σου ευχηθω οτι καλυτερο για το μωρακι σου!!!!να ειναι παντα καλα γερο κ ευτυχισμενο κ να το χαρεις οπως επιθυμεις!!!και δευτερον θελω να σου πω ποσο πολυ ανακουφηστηκα κ ποσο κουραγιο πηρα διαβαζοντας την ιστορια σου.....εχω μια αντιστοιχη εμπειρια με ενδομητριωση....2 χειρουργεια οπου στο ενα αφαιρεθηκε κ εμενα η μια ωοθηκη γιατι ειχε καταστραφει τελειως.ειναι ο τριτος μηνας προσπαθειας κ αγχωνομαι παρα πολυ μηπως δεν καταφερω ποτε να γινω μανουλα.διαβαζοντας ομως τι εχεις περασει κ εσυ κ τελικα τα καταφερες.....γελασε παλι το χειλακι μου.....λες???? να μπορεσω κ εγω????.....να σαι καλα μου εφταιξες η μερα μου.....

σ' ευχαριστω πολυ καλη μου!

χαιρομαι που σε ηρεμησα..

απλα θα σου δωσω μια συμβουλη, που αναφερω και παραπανω..μην εχεις αγχος..βαλε ενα χρονικο οριο μεσα στο μυαλο σου μεγαλο, π.χ. 5 χρονων. Και πες οτι μεσα στα 5 επομενα χρονια θελω να κανω παιδακι..ετσι ωστε να μην αγχωνεσαι καθε μηνα..να εισαι ηρεμη..ξερω πολλους γνωστους, αλλα και διαφορους επωνυμους (βλ. Πετρουλακη) που οσο καναν συνειδητα προσπαθειες, αγχωνοντουσαν και δεν γινοταν τιποτα...μετα απο χρονια προσπαθειων, εγκατελειπαν την προσπαθεια και τσουπ να η εγκυμοσυνη!!!

το αγχος ειναι ανασταλτικος παραγοντας..να περιμενεις οτι καθε μηνα θα αδιαθετεις και να μην αγχωνεσαι..(ελπιζω να καταλαβες πως το εννοω..)

εμεις το ειχαμε ριξει στην πλακα το ολο θεμα και ημασταν σιγουροι οτι θα αργουσαμε πολυ..παντως με τιποτα δεν περιμεναμε με την πρωτη προσπαθεια..οσο μπορεις να μην το σκεφτεσαι, να μην το συζητας για να μην σε αγχωνει..

ο ιατρος μου οταν τον ειχα ρωτησει μετα την επεμβαση , μου ειχε πει οτι η γυναικα αφου εχει ωαρια δεν εχει προβλημα.το μεγαλυτερο προβλημα στις μερες μας το αντιμετωπιζουν οι αντρες.. εαν λοιπον εισαστε ενταξει απο τον αντρα, τοτε απολαυσε το!

σου ευχομαι τα καλυτερα!!!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλη σου μερα!!!!!!!......δικιο εχεις για το αγχος αλλα ειναι κατι που δεν μπορω να μην το σκεφτομαι!!!δεν ειμαι κ μικρη ειμαι 33 οποτε τα πειθωρια ολο κ στενευουν,κ εκτος απο αυτο υπαρχει κ ο περιγυρος που μου σπαει τα νευρα!!! καλα ακομα δεν εκανες παιδι??? τι περιμενεις???εχεις κ προβλημα οποτε πρεπει να βιαστεις!!τι να πεις εκει?? οτι εγω προσπαθω αλλα δεν εξαρταται απο εμενα??γινεται λοιπον να μην αγχωνομαι καθε μηνα που περιμενω περιοδο??

Link to comment
Share on other sites

καλη σου μερα!!!!!!!......δικιο εχεις για το αγχος αλλα ειναι κατι που δεν μπορω να μην το σκεφτομαι!!!δεν ειμαι κ μικρη ειμαι 33 οποτε τα πειθωρια ολο κ στενευουν,κ εκτος απο αυτο υπαρχει κ ο περιγυρος που μου σπαει τα νευρα!!! καλα ακομα δεν εκανες παιδι??? τι περιμενεις???εχεις κ προβλημα οποτε πρεπει να βιαστεις!!τι να πεις εκει?? οτι εγω προσπαθω αλλα δεν εξαρταται απο εμενα??γινεται λοιπον να μην αγχωνομαι καθε μηνα που περιμενω περιοδο??

 

Σε καταλαβαίνω αλλά πρέπει να φορέσεις καρότα, κοινώς να μην ακούς. Κι εγώ 32 έκανα το γιο μου...Και?? Αισθάνομαι 25 :-P:-P Η αδερφή μου έκανε το γιο της 38....και???

 

Ο γυναικολόγος μου (και θεράπων ιατρός μου στο θέμα ενδομητρίωσης - φτου φτου μακριά) μου έλεγε "Μικρή είσαι ακόμα, μικρομάνα" και γελάγαμε!!!

 

Μην αγχώνεσαι. Δεν μπορείς να διανοηθείς πόσο θα σε διευκολύνει στο να συλλάβεις το να μην το σκέφεσαι, έχω πλείστα όσα παραδείγματα να σου πω, θα θέλαμε σελίδες για να τα αναφέρω.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ,ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ.ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΡΟΝΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΥΣΤΗ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗΣ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ.ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΜΕ ΣΧΕΔΟΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΜΩΡΟ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ Η ΚΥΣΤΗ ΕΦΤΑΣΕ 8 ΕΚ. ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΑ.ΕΚΑΝΑ ΕΝΕΣΕΙΣ ΓΙΑ 5 ΜΗΝΕΣ. Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΠΛΕΟΝ ΗΡΘΕ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ.ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ. ΗΔΗ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ.ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΩ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ..ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ;

 

Schatz μου όπως λες και εσυ, πρέπει να αποβάλεις το άγχος. Και εγω σε πολύ λίγο περιμένω περίοδο πορκειμένου να ξεκινήσω τις προσπάθειες αλλά γενικά προσπαθώ να μη το σκέφτομαι ιδιαίτερα γιατι γνωρίζω ποσο κακό κάνει το άγχος σε αυτα τα θέματα.

 

Ευτυχώς που έχω αυτον τον καιρό πολύ δουλειά και έτσι μένω στο γραφείο ως πολύ αργά (περνούν οι μέρες χωρίς καν να το καταλάβω). Επίσης συναντώ φίλους, οργάνωνω ταξίδια, όπως έκανα πάντα. Αυτό θα πρέπει να κάνεις και εσυ (οχι αναγκαστικά τα ταξίδια ή κάτι απο αυτα που κάνω εγω :wink: ).... θα πρέπει να συνεχίζεις τη ζωή σου κάνοντας πράγματα που σε ευχαριστούν. Μη ξεχνάς οτι οι περίοδος μετα τις ενέσεις είναι αρκετά γόνιμη και έτσι έχεις αυξημένες πιθανότητες :-)

 

Θα δεις, όλα καλά θα πάνε :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσια, να ειστε καλα με τις αισιοδοξες ιστοριες σας! Πραγματικα νομιζω οτι η αισιοδοξια και η θετικη σκεψη πρεπει να εχουν βασικη θεση αυτον τον καιρο στο μυαλουδακι μας...μακαρι να μπορουσαμε να μην το σκεφτομαστε συνεχεια και να μην αγχωνομαστε τοσο αλλα ειναι τοσο δυσκολο!

Link to comment
Share on other sites

καλη σου μερα!!!!!!!......δικιο εχεις για το αγχος αλλα ειναι κατι που δεν μπορω να μην το σκεφτομαι!!!δεν ειμαι κ μικρη ειμαι 33 οποτε τα πειθωρια ολο κ στενευουν,κ εκτος απο αυτο υπαρχει κ ο περιγυρος που μου σπαει τα νευρα!!! καλα ακομα δεν εκανες παιδι??? τι περιμενεις???εχεις κ προβλημα οποτε πρεπει να βιαστεις!!τι να πεις εκει?? οτι εγω προσπαθω αλλα δεν εξαρταται απο εμενα??γινεται λοιπον να μην αγχωνομαι καθε μηνα που περιμενω περιοδο??

 

τα περιθωρια στενευουν στο μυαλο σου..!!!!!

ξερεις ποσες μανουλες ξερω στα 35 και στα 38 ? απο τα 33 λοιπον , εχεις αλλα 5 χρονια γεματαααα...γι αυτο μην αγχωνεσαι..

και κοιτα να μαθεις να μην ακους, γιατι αν σε ενοχλει απο τωρα, μετα να δεις τι γινεται!!!σκετο πανυγυρι!!γιατι θηλαζεις?δεν χορταινει? γιατι κλαιει το παιδι?ειδες που σου το πα? δεν χορταινει! εγω του εδωσα αυγο οταν ηταν 6 μηνων! τι ξερετε εσεις? εμεις οι παλιες τα ξερουμε καλυτερα.. κοκ..

οποτε επειδη ο δρομος ειναι μακρυς, κανε πρροπονηση απο τωρα!!!1

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

τα περιθωρια στενευουν στο μυαλο σου..!!!!!

ξερεις ποσες μανουλες ξερω στα 35 και στα 38 ? απο τα 33 λοιπον , εχεις αλλα 5 χρονια γεματαααα...γι αυτο μην αγχωνεσαι..

και κοιτα να μαθεις να μην ακους, γιατι αν σε ενοχλει απο τωρα, μετα να δεις τι γινεται!!!σκετο πανυγυρι!!γιατι θηλαζεις?δεν χορταινει? γιατι κλαιει το παιδι?ειδες που σου το πα? δεν χορταινει! εγω του εδωσα αυγο οταν ηταν 6 μηνων! τι ξερετε εσεις? εμεις οι παλιες τα ξερουμε καλυτερα.. κοκ..

οποτε επειδη ο δρομος ειναι μακρυς, κανε πρροπονηση απο τωρα!!!1

 

καλημερα!!!!!! δικιο εχεις ετσι θα σκεφτομαι...ειμαι μικρουλα ακομα...χεεεχεεχε!!....μωρε δεν με νοιαζει η ηλικια κ ποτε θα γινω μανουλα,αλλα οσο περναει ο καιρος μη συμβει παλι κατι με την ενδομητριωση καποια επιπλοκη δλδ. και τρεχω κ δεν φτανω.ασε που εχτες πηγα να δω τον ανηψιο μου κ η γιαγια μου αρχισε....αντε να κανεις κ εσυ ενα παιδακι,με αυτο τον καημο θα παω,θα πεθανω κ δεν θα το δω,το δισεγγονο.η γιαγια ωστοσο ειναι 92 χρονων.....τι να πω....βλεπω να παινει τα 100 για να το δει....χαχαχχαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα!

Αυτό με τον περίγυρο είναι μια αναπόφευκτη κατάσταση. Εγώ συζώ με το σύντροφό μου 9 χρόνια τώρα. Δεν είμαστε παντρεμένοι ακόμη. Είχαμε αρχίσει να προγραμματίζουμε γάμο για τον Ιούνιο, αλλά δεν μας έκατσε οικονομικά, οπότε είπαμε να ξεκινήσουμε να κάνουμε ένα μωράκι και μετά βλέπουμε.

Ρινιώ μου μην αγχώνεσαι! Εγώ τον Οκτώβριο κλείνω τα 32 και ο άντρας μου είναι 39. Ο περίγυρός μας έχει αρχίσει να ξεχνάει το θέμα γάμου πια αφού είδε και απόειδε και τώρα μας λένε όλοι "Άντε τι περιμένετε, κάντε κανά παιδάκι. Τόσα χρόνια είστε μαζί. Ούτε οι πρώτοι θα είστε ούτε οι τελευταίοι που πρώτα θα κάνουν παιδί και μετά θα παντρευτούν". Ποιος να μου το έλεγε ότι ακόμη και οι πιο συντηρητικοί θα μου έλεγαν τέτοιες κουβέντες. Πρέπει να το πάρεις στο χαβαλέ και να το ρίχνεις στην πλάκα. Εμείς ξεκινήσαμε τις οργανωμένες προσπάθειες τη Δευτέρα που μας πέρασε, μιας και στις αρχές του μήνα είχα κάνει την λαπαροσκόπηση για την ενδομητρίωση. Ο μόνος άνθρωπος που ξέρει ότι προσπαθούμε είναι η αδερφή μου και αυτό το αποφασίσαμε συνειδητά γιατί ξέραμε ότι αν το μάθαιναν οι υπόλοιποι (έστω και οι κοντινοί μου άνθρωποι) θα μου δημιουργούσαν άγχος. Όχι μόνο γιατί κάποιοι θα ρωτούσαν συνέχεια, αλλά γιατί θα ήξερα ότι κάθε μήνα θα περίμεναν να μάθουν αν αδιαθέτησα ή όχι. Έτσι, κάνω τη "δουλειά" μου με την ησυχία μου:wink:. Δεν λέω ότι δεν έχω άγχος, αλλά προσπαθώ να το παίρνω στην πλάκα για να ξεχνιέμαι. Ούτε εγώ νιώθω απόλυτα έτοιμη να γίνω μανούλα, το ημερολόγιο είναι που με πιέζει και με αγχώνει! Όλα θα πάνε μια χαρά, μη μου αγχώνεσαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΟΣΕΣ ΕΙΧΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΑΝ ΕΚΑΝΑΝ ΜΩΡΑΚΙ ΑΜΕΣΩΣ Η ΠΗΡΕ ΧΡΟΝΟ?ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΝΧΟΣ!!!!!!!!ΣΑΣ ΕΤΧΑΡΙΣΤΩ.:P:p:p:p:p:p:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

γνωστή μου που αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα με σένα έμεινε έγκυος περίπου 5 μήνες μετά την αποθεραπεία!!(κι ήταν 37)

σου εύχομαι το ίδιο ολόψυχα!!

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ....ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΓΤΑΝ ΜΑΘΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ ΑΠ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΜΟΥ.ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΟΛΥ:-P

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.Σας γραφω για να μου δωσετε κουραγιο...Εκανα τον σεπτεμβρη 3μηνη arvecap,αδιαθετησα φεβρουαριο και απο τοτε κανουμε προσπαθειες για μωρο αλλα τιποτα.Ξερω οτι ειναι νωρις αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι μετα απο τετοιες ενεσεις η γονιμοτητα ανεβαινει πολυ.Ο καιρος περναει και οσο και να προσπαθω δε μπορω να μην το σκεφτομαι...Ειχε καμια σας εμπειρια μετα απο 3μηνη ενεση?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.Σας γραφω για να μου δωσετε κουραγιο...Εκανα τον σεπτεμβρη 3μηνη arvecap,αδιαθετησα φεβρουαριο και απο τοτε κανουμε προσπαθειες για μωρο αλλα τιποτα.Ξερω οτι ειναι νωρις αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι μετα απο τετοιες ενεσεις η γονιμοτητα ανεβαινει πολυ.Ο καιρος περναει και οσο και να προσπαθω δε μπορω να μην το σκεφτομαι...Ειχε καμια σας εμπειρια μετα απο 3μηνη ενεση?

 

Ζωίτσα μου καλησπέρα,

η αλήθεια είναι πως δεν έχω κάνει ακόμη την ένεση, αλλά καταλαβαίνω ακριβώς πώς νιώθεις. Εγώ έκανα τη λαπαροσκόπηση στις αρχές Απριλίου και το Μάιο ξεκινήσαμε να προσπαθούμε, αλλά ακόμη τίποτα και η απογοήτευσή και η ανησυχία μου όταν αδιαθετώ είναι πολύ μεγάλη, παρόλο που ξέρω ότι είναι πολύ νωρίς. Εσύ όμως είσαι σε πολύ καλύτερη θέση από μένα για έχεις το πλεονέκτημα της ένεσης και της αυξημένης γονιμότητας. Αυτό που μου είπε ο γιατρός μου πάντως και το έχω διαβάσει και σε ιατρικά άρθρα είναι ότι το καλοκαίρι αυξάνεται ακόμη περισσότερο η γονιμότητα και λόγω της βιταμίνης D που παίρνουμε από τον ήλιο, αλλά και λόγω της καλής διάθεσης που έχουμε. Επίσης μου τόνισε πως άσχετα από τις μέρες που μας είπε να προσπαθούμε (μέρα παρά μέρα), αν μας έρθει η διάθεση να το κάνουμε και άσχετη μέρα, δηλαδή έστω και αν έχουμε έρθει σε επαφή την προηγούμενη μέρα, να το κάνουμε γιατί αυτό επηρεάζει πολύ θετικά τη γονιμότητα. Επίσης, ξεκίνησα να πηγαίνω και σε διατροφολόγο γιατί θα ήθελα να χάσω μερικά κιλά και όταν του είπα ότι προσπαθούμε για μωράκι, μου έδωσε κάποιες βιταμίνες τις οποίες τις παίρνεις και όταν προσπαθείς (γιατί βοηθάνε πολύ), αλλά και στη διάρκεια της κύησης. Αν σε ενδιαφέρει, πες μου να σου τις στείλω με pm. Και κάτι άλλο επίσης. Εγώ δεν το ήξερα αυτό, αλλά ο γιατρός μου, μου είπε πως καλό θα ήταν πριν ξεκινήσω τις προσπάθεις, να κάνω κάποιες εξετάσεις για ουρεόπλασμα και κάτι άλλα, και ο λόγος είναι ότι υπάρχουν γυναίκες που δεν μένουν έγκυες ή αποβάλλουν γιατί έχουν ουρεόπλασμα. Η βλακεία είναι ότι το ουρεόπλασμα είναι κάτι που διορθώνεται με μια αντιβίωση που παίρνεις για 2 εβδομάδες, αλλά αν το έχεις και δεν το έχεις βρει τρελαίνεσαι γιατί δεν μένεις έγκυος. Προς θεού, σε καμία περίπτωση δεν θέλω να σε τρομοκρατήσω ή να σε αγχώσω (γιατί δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος), απλώς θεωρώ πως είναι καλό να το ξέρουμε εμείς που προσπαθούμε.

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και πολύ σύντομα να μάθεις τα ευχάριστα:D:D:D.

 

Φιλάκια

Link to comment
Share on other sites

English_rose σε ευχαριστω πολυ για το κουραγιο.Η αληθεια ειναι πως αυτο για το ουρεοπλασμα δεν το εχω ακουσει.Δε με αγχωσες καθολου ισα ισα.Οσο για τις βιταμινες αν μπορεις στειλε μου πμ.Το θεμα με μενα ειναι οτι ενω οταν προσπαθουμε εκεινες τις μερες δεν το εχω στο μυαλο μου.Λεω οτι αν ειναι να ερθει θα ερθει,οταν ομως πλησιαζουν οιι μερες να αδιαθετησω ειμαι πολυ χαλια.Τοσο ορμονικα οσο και ψυχολογικα.Ευχομαι και σε σενα συντομα ενα μωρακι...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα!

Ελπίζω να είστε όλες καλά. Θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι που μου συμβαίνει. Εδώ και λίγους μήνες προσπαθούμε με το σύντροφό μου για μωράκι. Ο κύκλος μου είναι τακτικότατος και κυμαίνεται στις 26-28 ημέρες. Αυτόν το μήνα ξεκίνησα να πονάω σχετικά πολλές μέρες πριν αδιαθετήσω (χαμηλά στην κοιλιά αλλά πιο πολύ στο κέντρο και δεξιά) με αποκορύφωμα τη χθεσινή ημέρα (22η ημέρα του κύκλου) που πονούσα πολύ και ήμουν σίγουρη ότι με τέτοιο πόνο θα αδιαθετήσω. Σήμερα συνέχισα με τους ίδιους πόνους και το απογευμάτακι παρατήρησα λίγα καφέ υγρά τα οποία μου έκαναν εντύπωση γιατί 20 χρόνια τώρα που έχω περίοδο δεν μου έχει ξανασυμβεί ούτε αυτό αλλά ούτε και να μου έρθει περίοδος τόσο νωρίς. Οι μόνες διαφορές που παρατήρησα στο σώμα μου είναι ότι η κοιλιά μου πρίστηκε λίγο νωρίτερα από ό,τι συνήθως και ότι οι θηλές μου με πονούν αισθητά περισσότερο από άλλες φορές, αλλά όχι κάτι άλλο. Πήρα το γυναικολόγο μου σήμερα και μου είπε να μην ανησυχώ, οφείλεται μάλλον στην αλλαγή των ορμονών λόγω καλοκαιριού, αλλά να τον ειδοποιήσω αν δεν μου έρθει περίοδος ή αν είναι περίεργη. Αν υπάρχει κάποια που είχε παρόμοια εμπειρία ή έχει ακούσει κάτι, είμαι όλη αυτιά (μάλλον μάτια) :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαβασα σχεδον ολες τις ιστοριες, αλλα η δικια σου Ιολακι με ενεπνευσε και με ενθαρρυνε απιστευτα!Μακαρι να εχουμε ολες ευχαριστα νεα και κουραγιο.Αισιοδοξια και δυναμη σε ολα τα κοριτσια!Υπομονη και θα τα καταφερουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημερα να ρωτησω και εγω βρε κοριτσια μετα απο 1.5 χρονο να τσα η ενδομητριωση παλι και τρεχα στο γιατρο. μας ειπε να προσπαθησουμε 3 μηνεσ αν δεν μεγαλωσει αλλουσ 3 κ αν δεν μεινω εγκυοσ να την βγαλουμε γιατι αν δεν αποβαλουμε τν ενδομητριωση δεν γινεται τιποτα με βεβε .εσεισ που ξαναειχατε πετυχε καμια με σπερμαυενχυση μωρο?γιτι μασ απολκειει εξωσωματικη κ σπερματενχυση

Link to comment
Share on other sites

Ζωίτσα μου καλησπέρα,

η αλήθεια είναι πως δεν έχω κάνει ακόμη την ένεση, αλλά καταλαβαίνω ακριβώς πώς νιώθεις. Εγώ έκανα τη λαπαροσκόπηση στις αρχές Απριλίου και το Μάιο ξεκινήσαμε να προσπαθούμε, αλλά ακόμη τίποτα και η απογοήτευσή και η ανησυχία μου όταν αδιαθετώ είναι πολύ μεγάλη, παρόλο που ξέρω ότι είναι πολύ νωρίς. Εσύ όμως είσαι σε πολύ καλύτερη θέση από μένα για έχεις το πλεονέκτημα της ένεσης και της αυξημένης γονιμότητας. Αυτό που μου είπε ο γιατρός μου πάντως και το έχω διαβάσει και σε ιατρικά άρθρα είναι ότι το καλοκαίρι αυξάνεται ακόμη περισσότερο η γονιμότητα και λόγω της βιταμίνης D που παίρνουμε από τον ήλιο, αλλά και λόγω της καλής διάθεσης που έχουμε. Επίσης μου τόνισε πως άσχετα από τις μέρες που μας είπε να προσπαθούμε (μέρα παρά μέρα), αν μας έρθει η διάθεση να το κάνουμε και άσχετη μέρα, δηλαδή έστω και αν έχουμε έρθει σε επαφή την προηγούμενη μέρα, να το κάνουμε γιατί αυτό επηρεάζει πολύ θετικά τη γονιμότητα. Επίσης, ξεκίνησα να πηγαίνω και σε διατροφολόγο γιατί θα ήθελα να χάσω μερικά κιλά και όταν του είπα ότι προσπαθούμε για μωράκι, μου έδωσε κάποιες βιταμίνες τις οποίες τις παίρνεις και όταν προσπαθείς (γιατί βοηθάνε πολύ), αλλά και στη διάρκεια της κύησης. Αν σε ενδιαφέρει, πες μου να σου τις στείλω με pm. Και κάτι άλλο επίσης. Εγώ δεν το ήξερα αυτό, αλλά ο γιατρός μου, μου είπε πως καλό θα ήταν πριν ξεκινήσω τις προσπάθεις, να κάνω κάποιες εξετάσεις για ουρεόπλασμα και κάτι άλλα, και ο λόγος είναι ότι υπάρχουν γυναίκες που δεν μένουν έγκυες ή αποβάλλουν γιατί έχουν ουρεόπλασμα. Η βλακεία είναι ότι το ουρεόπλασμα είναι κάτι που διορθώνεται με μια αντιβίωση που παίρνεις για 2 εβδομάδες, αλλά αν το έχεις και δεν το έχεις βρει τρελαίνεσαι γιατί δεν μένεις έγκυος. Προς θεού, σε καμία περίπτωση δεν θέλω να σε τρομοκρατήσω ή να σε αγχώσω (γιατί δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος), απλώς θεωρώ πως είναι καλό να το ξέρουμε εμείς που προσπαθούμε.

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και πολύ σύντομα να μάθεις τα ευχάριστα:D:D:D.

 

Φιλάκια

Rose: Στείλε μου και σε 'μένα με π.μ. τις βιταμίνες!

Είναι βιταμίνες αύξησης γονιμότητας ή και καταπολέμησης της ενδομητρίωσης;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...