Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 3 months later...

Γειά σας, απλά θα ήθελα να σας ρωτήσω αν το χάπι επηρεάζει κ τους επόμενους μήνες την περίοδο. εγώ έχω 7 μέρες κα8υστέρηση;/ όταν ήρθα όμως σε επαφή με τον φίλο μου προσέχαμε πάρα πολύ γιατί και εγώ γενικά ειμαι πολύ αγχώδης τύπος. Φόραγε προφυλακτικό απομακρύνθηκε στην ουσία βγήκε πολύ πιο νωρίς έξω για να ολοκληρώσει κ τ προφυλακτικό τ ελέγξαμε κ δεν ήταν σπασμένο..Υπάρχει πιθανότητα να έμεινα έγκυος? Τ χάπι τ έλαβα τν προηγούμενο μήνα κ έιχα 4 μέρες καθυστέρηση...Τώρα έχω πολύ περισσότερες κ δεν ξέρω τι να κάνω! Σας παρακαλώ επικοινωνήστε το συντομότερο δυνατό. Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, απλά θα ήθελα να σας ρωτήσω αν το χάπι επηρεάζει κ τους επόμενους μήνες την περίοδο. εγώ έχω 7 μέρες κα8υστέρηση;/ όταν ήρθα όμως σε επαφή με τον φίλο μου προσέχαμε πάρα πολύ γιατί και εγώ γενικά ειμαι πολύ αγχώδης τύπος. Φόραγε προφυλακτικό απομακρύνθηκε στην ουσία βγήκε πολύ πιο νωρίς έξω για να ολοκληρώσει κ τ προφυλακτικό τ ελέγξαμε κ δεν ήταν σπασμένο..Υπάρχει πιθανότητα να έμεινα έγκυος? Τ χάπι τ έλαβα τν προηγούμενο μήνα κ έιχα 4 μέρες καθυστέρηση...Τώρα έχω πολύ περισσότερες κ δεν ξέρω τι να κάνω! Σας παρακαλώ επικοινωνήστε το συντομότερο δυνατό. Σας ευχαριστώ πολύ

 

δεν το κόβω να εισαι ετσι οπως τα λες.

ναι το χαπι αναστατωνει τον κυκλο..

πριν είχες σταθερό κύκλο??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είχε σταθεροποιηθεί τους τελευταίους 4 μήνες αλλά επειδή τώρα άλλαξα και περιβάλλον πήγα για σπουδές είχα απο τον προηγούμενο μήνα καθυστέρηση.. δέν ξέρω τι να κάνω, αν φταίει τ χάπι ή κατι άλλο? και όσο kai an προσπαθώ να βρω ένα λόγο να έμεινα έγκυος δεν βρίσκω:s

Link to comment
Share on other sites

είχε σταθεροποιηθεί τους τελευταίους 4 μήνες αλλά επειδή τώρα άλλαξα και περιβάλλον πήγα για σπουδές είχα απο τον προηγούμενο μήνα καθυστέρηση.. δέν ξέρω τι να κάνω, αν φταίει τ χάπι ή κατι άλλο? και όσο kai an προσπαθώ να βρω ένα λόγο να έμεινα έγκυος δεν βρίσκω:s

 

αν θες να είσαι 100% σίγουρη κάνε ένα τεστ αλλά γνώμη μου είναι να ηρεμήσεις και να περιμένεις 2-3 μέρες ακόμα χωρις να αγχώνεσε κατά πάσα πιθανότητα έχει αλλάξει ο κύκλος σου .. λίγο το χάπι λίγο η αλλαγή περιβάλλοντος συνετέλεσαν στην αλλαγή αυτή..

αφού οπως λες έχετε πάρει όλες τις προφυλάξεις τελειωσε εξω και δεν έσπασε το προφυλακτικό λίγο δύσκολο το κοβω να είσαι

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ νομίζω πως θα περιμένω αλλο λίγες μέρες γιατί δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να παω σε φαρμακείο κ να ζητήσω, ντρέπομαι πολύ...δηλαδή υπάρχει πιθανότητα να έμεινα ακόμα και με όλες αυτές τις προφυλάξεις??:////

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ νομίζω πως θα περιμένω αλλο λίγες μέρες γιατί δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να παω σε φαρμακείο κ να ζητήσω, ντρέπομαι πολύ...δηλαδή υπάρχει πιθανότητα να έμεινα ακόμα και με όλες αυτές τις προφυλάξεις??:////

 

ελάχιστες εως καθόλου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το χαπι αυτο ειναι μια ορμονη που δυσχεραινει την εμφυτευση του τυχον γονιμοποιημενου ωαριου στη μητρα!Σαν ορμονη λοιπον που λαμβανεται εξωγενως απορυθμιζει τον κυκλο σου και μπορει να αλλαξει τοσο τον κυκλο,οσο και την ημερα εναρξης της περιοδου σου.Οπως τα περιγραφεις ειναι απιθανο να εισαι εγκυος!Να ξερεις οτι το αγχος ειναι απο τους βασικους παραγοντες διαταραχης της εμμηνου ρυσεως!Οποτε ηρεμησε,σταματα να το σκεφτεσαι κι ολα θα πανε καλα!

5xFvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απλά αυτό που με απασχολεί είναι ότι την φορά που το πήρα είχα πολύ πιο λίγες μέρες καθυστέρηση...Καί αναλόγως δεν είμαι και ιδιαίτερα αγχωμένη επειδή προσέχαμε πολύ;/ πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι γίνεται..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,η προηγουμενη περιοδος μου ηταν στις 20/10 και εχω σταθερο κυκλο 29-30 μερες!Στις 26/10 πηρα το χαπι της επομενης μερας και 5μερες μετα την ληψη του ειχα περιοδο για 3μερες με λιγο αυξημενη ροη αιματος την 2η μερα!Ειναι φυσιολογικο αυτο? Επισης απο προχτες(18/11) νιωθω οτι θα αδιαθετησω και εχω τα γνωστα σημαδια(πρησμενη στην περιοχη της κοιλιας κτλ) αλλα σημερα κλεινω την 30η μερα και δεν μου εχει ερθει. Μπορει το χαπι να προκαλεσει καθυστερηση?Μηπως η περιοδος που μου ηρθε μετα την ληψη του χαπιου επηρεαζει και πρεπει να μετρησω απο εκει 29-30 μερες? Σας παρακαλω οποιος/α γνωριζει κατι ας μου απαντησει...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσι μου καλησπερα!ηθελα να σου πω πως το χαπι της επομενης μερας μπορει να επηρεασει την εναρξη του πρωτου κυκλου της περιοδου..οταν το παρεις, πρεπει μεσα σε 3-5μερες να δεις περιοδο φυσιολογικα..αφου ειχες σημαινει τουλαχιστον δεν εισαι εγκυος!οποτε, θα σου ερθει..απλα ηταν καποια ανωμαλια απο την ληψη του..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω πολυ δεσποινακι για την απαντηση σου. Απο ποτε ομως να υπολογισω την επομενη περιοδο μου?Μετραει κανονικα σαν περιοδος αυτη που προκληθηκε απο το χαπι?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει το χαπι να προκαλεσει καθυστερηση?Μηπως η περιοδος που μου ηρθε μετα την ληψη του χαπιου επηρεαζει και πρεπει να μετρησω απο εκει 29-30 μερες? Σας παρακαλω οποιος/α γνωριζει κατι ας μου απαντησει...

 

 

έχω πάρει και γω το χάπι. μπορεί να προκαλέσει καθυστέρηση (το αναφέρει και στις οδηγίες). εμένα τη μία φορά είχα καθυστέρηση και την άλλη μου ξαναήρθε σε 15 μέρες. μέτρα την νέα περίοδο μετά τη λήψη του χαπιού. γενικά το χάπι δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης και δεν πρέπει να το λαμβάνεις συχνά γιατί ο κύκλος γίνεται μπαχαλο!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ δεσποινακι για την απαντηση σου. Απο ποτε ομως να υπολογισω την επομενη περιοδο μου?Μετραει κανονικα σαν περιοδος αυτη που προκληθηκε απο το χαπι?

θα μετρησεις απο την τελευταια σου περιοδο τις μερες, δηλ. περιοδο θεωρειται το αιμα που ειδες μετα την ληψη του χαπιου. γιατι το χαπι ουσιαστικα ειναι ορμονες που δημιουργουν την ρηξη του ενδομητριου για να υπαρξη η περιοδος..οποτε θα περιμενεις απ οτι καταλαβα με τις μερες σου, γυρο στις 30/11 να αδιαθετησεις..

Link to comment
Share on other sites

Μπορει το χαπι να προκαλεσει καθυστερηση?Μηπως η περιοδος που μου ηρθε μετα την ληψη του χαπιου επηρεαζει και πρεπει να μετρησω απο εκει 29-30 μερες? Σας παρακαλω οποιος/α γνωριζει κατι ας μου απαντησει...

 

 

έχω πάρει και γω το χάπι. μπορεί να προκαλέσει καθυστέρηση (το αναφέρει και στις οδηγίες). εμένα τη μία φορά είχα καθυστέρηση και την άλλη μου ξαναήρθε σε 15 μέρες. μέτρα την νέα περίοδο μετά τη λήψη του χαπιού. γενικά το χάπι δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης και δεν πρέπει να το λαμβάνεις συχνά γιατί ο κύκλος γίνεται μπαχαλο!!

πολυ σωστα αναφερεις πως το χαπι της επομενης μερας δεν ειναι τροπος αντισυλληψης ,απλα ειναι μια επειγουσα αντισυλληψη που πρεπει να λαμβανετε τις πρωτες ωρες μετα την επαφη.οσο νωριτερα τοσο καλυτερα!αλλα δεν πρεπει να γινετε συστημα η ληψη του γιατι αυτο θα διαταραξει πολυ το κυκλο σου!το χαπι μπορει να προκαλεσει καθυστερηση, μπορει να προκαλεσει κ αιμοραγια,πολυ αιμα στην περιοδο δηλ. Γενικα το χαπι αυτο προκαλει διαταραχη στον κυκλο..

Link to comment
Share on other sites

Ναι ομως ενω η κανονικη διαρκεια της περιοδου μου ειναι 5-7 μερες αυτη κρατησε μονο 3,αν και το αιμα ηταν ακριβως οπως μιας κανονικης περιοδου:/...σιγουρα μετραει σαν περιοδος και πρεπει να την υπολογιζω? Και σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σου και για τις απαντησεις σου despoinaki!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ομως ενω η κανονικη διαρκεια της περιοδου μου ειναι 5-7 μερες αυτη κρατησε μονο 3,αν και το αιμα ηταν ακριβως οπως μιας κανονικης περιοδου:/...σιγουρα μετραει σαν περιοδος και πρεπει να την υπολογιζω? Και σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σου και για τις απαντησεις σου despoinaki!
ναι, ειναι περιοδος, την υπολογιζεις..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

gia sas ! tha ithela na sas rotisw gia to xapaki tis epomenis meras .. egw me to agori

m ixa vrathi sexoualika ton noevrio kai tin mera ekini espase to profilaxtiko :/

tin epomeni mera pira to xapaki .. kanonika itan na mu erthi periodos stis. 12 tou dekembriou alla argise kai irthe stis 15 .. ton ianouario mu irthe stis 12 tou mina .. kai

tora pu ine febrouarios itan na mu erthi stis 12 diladi xtes

ala den exh fani akoma .. fteh to xapaki se auto ? diladi mia tha mu

erxete stis 12 mia stis 15? sas parakalw apadiste mu ..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

geia sas! 8a h8ela thn voh8eia sas! ton prohgoumenh mhna eixa epafh me to agori mou kai thn epomenh akrivws mera phra to xapaki ths epomenhs meras. h periodos mou hr8e kanonika ton feurouario gia thn akriveia stis 30 meres. Otan teleiwse h periodos eixa 3ana epafh kai dustuxws xwris profula3h,to agori mou eksepermaise exw apo ton kolpo kai peripou mia evdomada eta eixa gia 3 meres kafe kai kai twra exw 3 meres ka8usterhsh.Mporei na mhn mou er8ei ka8olou meta apo autes tis kulides?na anhsuxhsw?to xapi ephrease ton kuklo?na kanw ena test egkumosunhs parakalw apanthste mou!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...