Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

κοριτσια σας παρακαλω ξερετε τι σημαίνουν τα παρακατω?

Μετάλλαξη

Αποτέλεσμα

FV R506Q (Leiden)

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ

FV H1299R (R2)

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ

MTHFR C677T

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ

MTHFR A1298C

ΕΤΕΡΟΖΥΓΟ

Prothrombin G20210A

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ

ί-Fibrinogen -455 G-A

ΕΤΕΡΟΖΥΓΟ

Factor XIII V34L

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ

PAI-1 4G/5G

4G/5G

GPIIIa L33P (HPA-1)

a/b

Apo B R3500Q

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ

Apo E2/E3/E4

E3/E3

ACE I/D

I/I

GPIa (C807T)

ΕΤΕΡΟΖΥΓΟ

PAI-2

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νiki αυτό που έχω να σου πω έχοντας επισκεφτεί δύο αιματολόγους είναι ότι δεν είναι κάτι σοβαρό απλά επειδή είσαι ετερόζυγη σε τρεις παράγοντες θα χρειαστεί να κάνεις ενέσεις ηπαρίνης κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

 

katerina, δεν το ήξερα αυτό για τις καρδιολιπίνες. Επομένως αν ξαναμείνω έγκυος πρέπει να κάνω την εξέταση για αντιφωσφωλιπιδικά. Αλλά σκέφτομαι να μην πάρω ηπαρίνες αν δεν βγει κάτι θετικό, εκτός αν μου πει ο γυναικολόγος.

Link to comment
Share on other sites

sunty σε ευχαριστω για την απαντηση.Δηλαδη εχω θρομβοφιλια ή απλα για το λογο που μου ειπες θα πρεπει να τις κανω κατα την γνωμη σου?Στο γιατρο θα παω την Δευτερα!

Link to comment
Share on other sites

Νiki αυτό που έχω να σου πω έχοντας επισκεφτεί δύο αιματολόγους είναι ότι δεν είναι κάτι σοβαρό απλά επειδή είσαι ετερόζυγη σε τρεις παράγοντες θα χρειαστεί να κάνεις ενέσεις ηπαρίνης κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

 

katerina, δεν το ήξερα αυτό για τις καρδιολιπίνες. Επομένως αν ξαναμείνω έγκυος πρέπει να κάνω την εξέταση για αντιφωσφωλιπιδικά. Αλλά σκέφτομαι να μην πάρω ηπαρίνες αν δεν βγει κάτι θετικό, εκτός αν μου πει ο γυναικολόγος.

 

Εμενα η αιματολογος μου εχει ηδη δωσει τις εξετασεις που θα κανω οταν μεινω εγκυος κ συγκεκριμενα μου ειπε να τις κανω 8η - 10η εβδομαδα. Τωρα παιρνω salospir και με την πρωτη θετικη χοριακη αντιπηκτικες κατευθειαν .

Εσυ γιατι δεν θελεις να κανεις αντιπηκτικες? Κ μια μικρουλα συμβουλη , αν την θελεις βεβαια : Συμβουλες για αντιπηκτικες κ εξετασεις θρομβοφιλιας ζηταμε παντα απο τον αιματολογο μας . Καλοι οι γυναικολογοι αλλα καθεις εφ ω εταχθει ;) Χωρις παρεξηγηση ε?

 

sunty σε ευχαριστω για την απαντηση.Δηλαδη εχω θρομβοφιλια ή απλα για το λογο που μου ειπες θα πρεπει να τις κανω κατα την γνωμη σου?Στο γιατρο θα παω την Δευτερα!

 

Το MTHFR A1298C ΕΤΕΡΟΖΥΓΟ δεν ειναι τιποτα . Το εχει το 40% (μπορει κ παραπανω) της καυκασιας φυλης , οπου κ ανηκουμε .

 

για τα επομενα 2 --> ί-Fibrinogen -455 G-A ΕΤΕΡΟΖΥΓΟ και GPIa (C807T) ΕΤΕΡΟΖΥΓΟ θα ελεγα οτι με θορυβουνε περισσοτερο καθως η ετεροζυγωτια σε αυτα τα δυο ειναι δεικτες σχετικα μεγαλου κινδυνου θρομβοφιλιας . Λεπτομερειες θα σου πει ο αιματολογος , αλλα καταπως το βλεπω δεν τις γλυτωνεις τις αντιπηκτικες στην εγκυμοσυνη :|

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα η αιματολογος μου εχει ηδη δωσει τις εξετασεις που θα κανω οταν μεινω εγκυος κ συγκεκριμενα μου ειπε να τις κανω 8η - 10η εβδομαδα. Τωρα παιρνω salospir και με την πρωτη θετικη χοριακη αντιπηκτικες κατευθειαν .

Εσυ γιατι δεν θελεις να κανεις αντιπηκτικες? Κ μια μικρουλα συμβουλη , αν την θελεις βεβαια : Συμβουλες για αντιπηκτικες κ εξετασεις θρομβοφιλιας ζηταμε παντα απο τον αιματολογο μας . Καλοι οι γυναικολογοι αλλα καθεις εφ ω εταχθει ;) Χωρις παρεξηγηση ε?

 

 

 

Το MTHFR A1298C ΕΤΕΡΟΖΥΓΟ δεν ειναι τιποτα . Το εχει το 40% (μπορει κ παραπανω) της καυκασιας φυλης , οπου κ ανηκουμε .

 

για τα επομενα 2 --> ί-Fibrinogen -455 G-A ΕΤΕΡΟΖΥΓΟ και GPIa (C807T) ΕΤΕΡΟΖΥΓΟ θα ελεγα οτι με θορυβουνε περισσοτερο καθως η ετεροζυγωτια σε αυτα τα δυο ειναι δεικτες σχετικα μεγαλου κινδυνου θρομβοφιλιας . Λεπτομερειες θα σου πει ο αιματολογος , αλλα καταπως το βλεπω δεν τις γλυτωνεις τις αντιπηκτικες στην εγκυμοσυνη :|

 

katerina 2512 σε ευχαριστω πολυ!με υποχρεωσες!!!....πλακα κανω,προσπαθω να το ριξω στο καλαμπουρι αλλα δεν την παλευω...θα την παλεψω δηλ γιατι δεν μπορω να κανω αλλιως..αλλα πραγματικα με οσα εχω μαθει μεσα σε 20 μερες για το τι συμβαινει πλεον αρχιζει να με πιανει νευρικο γελιο..και το θεμα ειναι οτι μου κανουν ενεση και γυραναω αλλου το κεφαλι γιατι με πιανει λυποθυμια..να δω τι θα κανω τοτε!!!:confused:

Link to comment
Share on other sites

katerina 2512 σε ευχαριστω πολυ!με υποχρεωσες!!!....πλακα κανω,προσπαθω να το ριξω στο καλαμπουρι αλλα δεν την παλευω...θα την παλεψω δηλ γιατι δεν μπορω να κανω αλλιως..αλλα πραγματικα με οσα εχω μαθει μεσα σε 20 μερες για το τι συμβαινει πλεον αρχιζει να με πιανει νευρικο γελιο..και το θεμα ειναι οτι μου κανουν ενεση και γυραναω αλλου το κεφαλι γιατι με πιανει λυποθυμια..να δω τι θα κανω τοτε!!!:confused:

 

Καλα κανεις γτ αλλιως ειμαστε για κλαματα !!!! :D

Εδω εγω που δεν εχω προβλημα με ενεσεις κλπ αγχωνομαι , εσυ δεν θα παθεις κολουμπρα?????? ;) Παντως ας μην προδικαζουμε τιποτα . Αν δεν σου πει ο αιματολογος την δικη του γνωμη , εμεις τζαμπα λεμε ο,τι λεμε.

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλα κανεις γτ αλλιως ειμαστε για κλαματα !!!! :D

Εδω εγω που δεν εχω προβλημα με ενεσεις κλπ αγχωνομαι , εσυ δεν θα παθεις κολουμπρα?????? ;) Παντως ας μην προδικαζουμε τιποτα . Αν δεν σου πει ο αιματολογος την δικη του γνωμη , εμεις τζαμπα λεμε ο,τι λεμε.

 

ετσι οπως το λες μην προδικαζουμε θα δειξει, βεβαια εμενα μου τις εγραψε ο γυναικολογος και αυτος θα με δει την Δευτερα, θα πρεπει να μου πει ο ιδιος αν θα παω σε αιματολογο ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως το λες μην προδικαζουμε θα δειξει, βεβαια εμενα μου τις εγραψε ο γυναικολογος και αυτος θα με δει την Δευτερα, θα πρεπει να μου πει ο ιδιος αν θα παω σε αιματολογο ή οχι?

 

Προσωπικα θα εμπιστευομουνα μια απαντηση απο αιματολογο περισσοτερο απο οτι απο γυναικολογο . Λογικα θα σε στειλει κ αυτος σε αιματολογο , εφοσον δει τα αποτελεσματα σου .

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα εμπιστευομουνα μια απαντηση απο αιματολογο περισσοτερο απο οτι απο γυναικολογο . Λογικα θα σε στειλει κ αυτος σε αιματολογο , εφοσον δει τα αποτελεσματα σου .

 

οκ, θα τα δουμε ολα ενα ενα..κι ελπιζω να πανε ολα καλα..και για σενα το ιδιο ευχομαι..Καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διάβασα λίγο στα πεταχτά ότι λέτε και ήθελα αν βοηθήσει καθόλου να σας πω την εμπειρία μου. Μετά από δύο αποβολές βρέθηκε θρομβοφιλία, με παρακολουθούσε ο γυναικολόγος μου μόνο και όχι αιματολόγος στις επόμενες εγκυμοσύνες. Έκανα μία ένεση ηπαρίνης κάθε μέρα, τις συνηθίζεις και δεν σε νοιάζει καθόλου μετά από τον πρώτο μήνα περίπου, και όταν αρχίσουν οι κλωτσιές ούτε που το σκέφτεσαι με τη χαρά που κάνεις για το νινί που έρχεται. Στην πρώτη εγκυμοσύνη από τον 8ο μήνα και μετά έκανα εξέταση για την πηκτικότητα στο Ιπποκράτειο της Αθήνας, αν και βγήκε τσιμπημένη η τιμή μου και η αιματολόγος του νοσοκομείου μου είπε να αυξήσω την ηπαρίνη ο γυναικολόγος δεν συμφώνησε και μου είπε ότι η ηπαρίνη είναι βοηθητική για την εγκυμοσύνη δεν είχα πρόβλημα υγείας προσωπικό, οπότε δεν αύξησα την δόση. Στην δεύτερη εγκυμοσύνη δεν έκανα καθόλου την εξέταση πηκτικότητας. Τελικά μόνο με την παρακολούθηση του γυν. έκανα δύο υγιέστατα παιδάκια (να σημειώσω μόνο ότι ο γυναικολόγος αυτός ειδικεύετε σε τέτοιες περιπτώσεις). Και στα δικά σας με το καλό εύχομαι και να ξέρετε ότι σε πολύ λίγα χρόνια (ανάλογα με το πόσα παιδιά θα κάνετε:D) δεν θα θυμάστε το άγχος που τραβάτε τώρα.

Είναι τρεις και τους λατρεύω.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ έχω κάνει τις εξής εξετάσεις:

αντισώματα καρδιολιπίνης IGG kai IGΜ

φωσφολιπιδικά αντισώματα : αντιπηκτικό λύκου, αptt, antib2 GPI IGG

προθρομβίνη

πρωτεινη C,S

αντιθρομβινη ΙΙΙ

ινωδοχόνο

πλασμινογονο

Παράγοντα Leiden

MTHFR

ομοκυστεινη

αντίσταση στη πρωτεινη (APC-R)

αντισώματα β2 γλυκοπρωτεινης IGG kai IGM

Από αυτά βγήκα ετερόζυγη μόνο στο MTHFR C677T

 

Xρειάζεται κάποια άλλη εξέταση λετε; Η αιματολόγος μοy είπε ότι δεν χρειάζεται αντιπηκτική αγωγή μόνο προληπτικά αν θέλω. Εσάς τί σας έχουν πει;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ έχω κάνει τις εξής εξετάσεις:

αντισώματα καρδιολιπίνης IGG kai IGΜ

φωσφολιπιδικά αντισώματα : αντιπηκτικό λύκου, αptt, antib2 GPI IGG

προθρομβίνη

πρωτεινη C,S

αντιθρομβινη ΙΙΙ

ινωδοχόνο

πλασμινογονο

Παράγοντα Leiden

MTHFR

ομοκυστεινη

αντίσταση στη πρωτεινη (APC-R)

αντισώματα β2 γλυκοπρωτεινης IGG kai IGM

Από αυτά βγήκα ετερόζυγη μόνο στο MTHFR C677T

 

Xρειάζεται κάποια άλλη εξέταση λετε; Η αιματολόγος μοy είπε ότι δεν χρειάζεται αντιπηκτική αγωγή μόνο προληπτικά αν θέλω. Εσάς τί σας έχουν πει;

 

Εγω κοριτσι εχω κανει ολα τα παραπανω συν τα ανοσολογικα . Τα αποτελεσματα μου ηταν ετεροζυγωτια τον MTHFR 1298 που ειναι πολυ πιο μικρο προβλημα απο το δικο σου (δηλ σχεδον τιποτα) , οριακα αντικαρδιολιπινικα 4 εβδ μετα την παλινδρομηση κ χαμηλοτερες τιμες αντικαρδιολιπινικων 8 εβδομαδες μετα την παλινδρομηση .

Επισης ειχα κ αλλους δεικτες θετικους , αλλα αυτα αφορουν στα αυτοανοσα που εχω κ δεν εξυπηρετει καμια συζητηση να τα αναλυσω .

Βασισμενη η αιματολογος μου στην εικονα των αντικαρδιολιπινικων κυριως , εθεσε την διαγνωση του μαιευτικου αντιφωσφολιπιδικου κ μου εδωσε salospir 80mg κατα την προσπαθεια κ μολις δω θετικη χοριακη αντιπηκτικες κατευθειαν . Η ρευματολογος μου ομως αμφισβητησε οτι χρειαζομαι τις αντιπηκτικες , αλλα μου επετρεψε να τις κανω διοτι αν μη τι αλλο κακο δεν κανουν και συν τοις αλλοις το μαιευτικο αντιφ. ειναι γεματο εκπληξεις....Δεν ειναι στανταρ θρομβοφιλια απ' οτι μου ειπε , αλλα κατω απο ειδικες συνθηκες (αναμεσα σε αυτα η εγκυμοσυνη , η χορηγηση αναπαραγωγικων ορμονων στην εξωσωματικη και η ληψη αντισυλληπτικων) ειναι δυνατον να προκληθει θρομβωση . Επισης μου εδωσε filicine κ λογω της ετεροζυγωτιας κ του αντιφωσφ. αλλα κ για να εχω φουλ αποθεμα προκαταβολικα.

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα λίγο στα πεταχτά ότι λέτε και ήθελα αν βοηθήσει καθόλου να σας πω την εμπειρία μου. Μετά από δύο αποβολές βρέθηκε θρομβοφιλία, με παρακολουθούσε ο γυναικολόγος μου μόνο και όχι αιματολόγος στις επόμενες εγκυμοσύνες. Έκανα μία ένεση ηπαρίνης κάθε μέρα, τις συνηθίζεις και δεν σε νοιάζει καθόλου μετά από τον πρώτο μήνα περίπου, και όταν αρχίσουν οι κλωτσιές ούτε που το σκέφτεσαι με τη χαρά που κάνεις για το νινί που έρχεται. Στην πρώτη εγκυμοσύνη από τον 8ο μήνα και μετά έκανα εξέταση για την πηκτικότητα στο Ιπποκράτειο της Αθήνας, αν και βγήκε τσιμπημένη η τιμή μου και η αιματολόγος του νοσοκομείου μου είπε να αυξήσω την ηπαρίνη ο γυναικολόγος δεν συμφώνησε και μου είπε ότι η ηπαρίνη είναι βοηθητική για την εγκυμοσύνη δεν είχα πρόβλημα υγείας προσωπικό, οπότε δεν αύξησα την δόση. Στην δεύτερη εγκυμοσύνη δεν έκανα καθόλου την εξέταση πηκτικότητας. Τελικά μόνο με την παρακολούθηση του γυν. έκανα δύο υγιέστατα παιδάκια (να σημειώσω μόνο ότι ο γυναικολόγος αυτός ειδικεύετε σε τέτοιες περιπτώσεις). Και στα δικά σας με το καλό εύχομαι και να ξέρετε ότι σε πολύ λίγα χρόνια (ανάλογα με το πόσα παιδιά θα κάνετε:D) δεν θα θυμάστε το άγχος που τραβάτε τώρα.

 

 

aggela32 σε ευχαριστουμε!!!μακαρι να ερθει εκεινη η στιγμη που θα εχουμε το σπαρακι στην κοιλιτσα μας και οτι χρειαστει θα το κανουμε..ετσι ειναι οπως το λες...βεβαια κι εγω θα ακουσω οτι μου πει μαλλον ο γιατρος μου γιατι φαινεται οτι εχει γνωση για ολα αυτα..εξου και με εβαλε να κανω ολες τις εξετασεις..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική εμπειρία:

Είμαι έγκυος στην 19η εβδομάδα αισίως! Η κύηση επιτεύχθηκε με εξωσωματική λόγω ολιγοασθενοσπερίας του συζύγου μου. Λόγω πρωτοκόλλου εξωσωματικής έπαιρνα ηπαρίνη. Ο γυναικολόγος μου μου πρότεινε να την συνεχίσω μέχρι το 3ο μήνα όπου τότε να κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλία για να δούμε αν θα συνεχίσω την χορήγηση.

Σημείωση: Δεν υπήρχε κανένα στοιχείο στο οικογενειακό και προσωπικό μου ιατρικό ιστορικό που να δήλωνε ότι υπήρχε προδιάθεση για θρομβοφιλία.

Έκανα τις εξετάσεις και το μόνο αποτέλεσμα που θα μπορούσε να θεωρηθεί "ανησυχητικό" (υπάρχει λόγος για τα εισαγωγικά) ήταν η ετεροζυγοτία στην μετάλλαξη 667 του MTHFR.

Ο γυναικολόγος μου που παρακολουθεί την κύηση μου είπε να συνεχίσω την ηπαρίνη μέχρι τουλάχιστον και τον 7ο μήνα. Σημειώσατε επίσης ότι η πρώτη αντίδραση του γυναικολόγου μου ήταν ακραία αρνητική στην χορήγηση ηπαρίνης, ενώ στο δεύτερο ραντεβού έκανε στροφή 180 μοιρών. Το ίδιο υποστήριξε και το γυναικολόγος που έκανε την εξωσωματική. Επειδή είμαι όμως σπαστικιά XD και γενικά ανήσυχο πνεύμα, πάντα ζητάω εξηγήσεις επιστημονικής βάσεως για τους λόγους που πρέπει να μου χορηγηθεί ένα φάρμακο (και όχι μόνο τότε). Οι εξηγήσεις που έλαβα προφανώς δεν με ικανοποίησαν έτσι αποφασίσαμε με τον σύζυγο να αναζητήσουμε εξειδικευμένο γιατρό σε αυτά τα θέματα.

Στην αρχή δυστυχώς πήγα σε μια αιματολόγο του ταμείου μου (την μοναδική στην Αττική) η οποία επίσης ενώ στην αρχή ήταν κατά της ηπαρίνης έκανε και αυτή στροφή 180 μοιρών στο δεύτερο ραντεβού.

Αποφασίσαμε λοιπών να ψάξουμε γιατρό αιματολόγο με ειδικές γνώσεις πάνω στην θρομβοφιλία και την κύηση, ενώ παράλληλα κόντεψα να πάρω ντοκτορά πάνω στο θέμα θρομβοφιλίας το οποίο με προσωπική έρευνα είχα ξετινάξει! Ευτυχώς βρήκαμε μέσω άλλου γιατρού την κα Ματσούκα στο νοσοκομείο Αλεξάνδρα και κλείσαμε αμέσως απογευματινό ραντεβού.

Η κα. Ματσούκα είναι εξαίρετη ιατρός με άπειρες γνώσεις πάνω στο θέμα που μας απασχολούσε με ενημέρωσε ότι:

1. Γενικά η θρομβοφιλία αποτελεί γκρίζα ζώνη στον ιατρικό τομέα. Δηλαδή πέραν από προφανής περιπτώσεις η σύνδεσή της με αποτυχείς κυήσεις είναι λιγάκι ύποπτη.

2. Στην περίπτωσή μου (όπως είχα διαπιστώσει και η ίδια) η συγκεκριμένη μετάλλαξη (MTHFR 667) δεν συνδέεται με θρομβοφιλία άμεσα, άλλα με αυξημένες τιμές ομοκυστεϊνης που ακόμα και αν έχεις την μετάλλαξη δεν είναι βέβαιο ότι θα είναι επηρεασμένες.

3. Ότι δεν συνέτρεχε κανένας λόγος (πέραν του πρωτοκόλλου της εξωσωματικής) που να με υποχρέωνε ως ασθενή να πάρω ηπαρίνη.

 

Συμπεράσματα!

1. Οι γυναικολόγοι κατά 99% είναι ημιμαθείς στα θέματα της θρομβοφιλίας

2. Η θρομβοφιλία είναι γκρίζα ζώνη ιατρικά και αναζητήστε τον/την σωστή εξειδικευμένο-η γιατρό για να σας κατευθύνει.

Σημείωση: Η ηπαρίνη δεν είναι αθώο φάρμακο κατά 100%. Αν διαβάσετε προσεκτικά της οδηγίες του φαρμάκου θα το καταλάβετε και μόνες σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπική εμπειρία:

Είμαι έγκυος στην 19η εβδομάδα αισίως! Η κύηση επιτεύχθηκε με εξωσωματική λόγω ολιγοασθενοσπερίας του συζύγου μου. Λόγω πρωτοκόλλου εξωσωματικής έπαιρνα ηπαρίνη. Ο γυναικολόγος μου μου πρότεινε να την συνεχίσω μέχρι το 3ο μήνα όπου τότε να κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλία για να δούμε αν θα συνεχίσω την χορήγηση.

Σημείωση: Δεν υπήρχε κανένα στοιχείο στο οικογενειακό και προσωπικό μου ιατρικό ιστορικό που να δήλωνε ότι υπήρχε προδιάθεση για θρομβοφιλία.

Έκανα τις εξετάσεις και το μόνο αποτέλεσμα που θα μπορούσε να θεωρηθεί "ανησυχητικό" (υπάρχει λόγος για τα εισαγωγικά) ήταν η ετεροζυγοτία στην μετάλλαξη 667 του MTHFR.

Ο γυναικολόγος μου που παρακολουθεί την κύηση μου είπε να συνεχίσω την ηπαρίνη μέχρι τουλάχιστον και τον 7ο μήνα. Σημειώσατε επίσης ότι η πρώτη αντίδραση του γυναικολόγου μου ήταν ακραία αρνητική στην χορήγηση ηπαρίνης, ενώ στο δεύτερο ραντεβού έκανε στροφή 180 μοιρών. Το ίδιο υποστήριξε και το γυναικολόγος που έκανε την εξωσωματική. Επειδή είμαι όμως σπαστικιά XD και γενικά ανήσυχο πνεύμα, πάντα ζητάω εξηγήσεις επιστημονικής βάσεως για τους λόγους που πρέπει να μου χορηγηθεί ένα φάρμακο (και όχι μόνο τότε). Οι εξηγήσεις που έλαβα προφανώς δεν με ικανοποίησαν έτσι αποφασίσαμε με τον σύζυγο να αναζητήσουμε εξειδικευμένο γιατρό σε αυτά τα θέματα.

Στην αρχή δυστυχώς πήγα σε μια αιματολόγο του ταμείου μου (την μοναδική στην Αττική) η οποία επίσης ενώ στην αρχή ήταν κατά της ηπαρίνης έκανε και αυτή στροφή 180 μοιρών στο δεύτερο ραντεβού.

Αποφασίσαμε λοιπών να ψάξουμε γιατρό αιματολόγο με ειδικές γνώσεις πάνω στην θρομβοφιλία και την κύηση, ενώ παράλληλα κόντεψα να πάρω ντοκτορά πάνω στο θέμα θρομβοφιλίας το οποίο με προσωπική έρευνα είχα ξετινάξει! Ευτυχώς βρήκαμε μέσω άλλου γιατρού την κα Ματσούκα στο νοσοκομείο Αλεξάνδρα και κλείσαμε αμέσως απογευματινό ραντεβού.

Η κα. Ματσούκα είναι εξαίρετη ιατρός με άπειρες γνώσεις πάνω στο θέμα που μας απασχολούσε με ενημέρωσε ότι:

1. Γενικά η θρομβοφιλία αποτελεί γκρίζα ζώνη στον ιατρικό τομέα. Δηλαδή πέραν από προφανής περιπτώσεις η σύνδεσή της με αποτυχείς κυήσεις είναι λιγάκι ύποπτη.

2. Στην περίπτωσή μου (όπως είχα διαπιστώσει και η ίδια) η συγκεκριμένη μετάλλαξη (MTHFR 667) δεν συνδέεται με θρομβοφιλία άμεσα, άλλα με αυξημένες τιμές οιστραδιόλης που ακόμα και αν έχεις την μετάλλαξη δεν είναι βέβαιο ότι θα είναι επηρεασμένες.

3. Ότι δεν συνέτρεχε κανένας λόγος (πέραν του πρωτοκόλλου της εξωσωματικής) που να με υποχρέωνε ως ασθενή να πάρω ηπαρίνη.

 

Συμπεράσματα!

1. Οι γυναικολόγοι κατά 99% είναι ημιμαθείς στα θέματα της θρομβοφιλίας

2. Η θρομβοφιλία είναι γκρίζα ζώνη ιατρικά και αναζητήστε τον/την σωστή εξειδικευμένο-η γιατρό για να σας κατευθύνει.

Σημείωση: Η ηπαρίνη δεν είναι αθώο φάρμακο κατά 100%. Αν διαβάσετε προσεκτικά της οδηγίες του φαρμάκου θα το καταλάβετε και μόνες σας.

 

Καλημέρα

να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!

 

Λίγες παρατηρήσεις σε αυτά που έγραψες!!!

 

1) Η μετάλλαξη (MTHFR 667) συνδέεται με αυξημένες τιμές ομοκυστεϊνης και όχι οιστραδιόλης που ακόμα και αν έχεις την μετάλλαξη δεν είναι βέβαιο ότι θα είναι επηρεασμένες

Είμαι ομόζυγη στο 667 και το γνωρίζω. Αν έχεις την μετάλλαξη , αλλά ταυτόχρονα έχεις αυξημένη ομοκυστεϊνη τότε υπάρχει πρόβλημα!!!

 

2) Λογικό είναι οι γυναικολόγοι να μην γνωρίζουν για την θρομβοφιλία. Οι αιματολόγοι είναι αρμόδιοι γι'αυτό το θέμα.. Ο κάθένας λοιπόν στην ειδικότητά του.

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!

 

Λίγες παρατηρήσεις σε αυτά που έγραψες!!!

 

1) Η μετάλλαξη (MTHFR 667) συνδέεται με αυξημένες τιμές ομοκυστεϊνης και όχι οιστραδιόλης που ακόμα και αν έχεις την μετάλλαξη δεν είναι βέβαιο ότι θα είναι επηρεασμένες

Είμαι ομόζυγη στο 667 και το γνωρίζω. Αν έχεις την μετάλλαξη , αλλά ταυτόχρονα έχεις αυξημένη ομοκυστεϊνη τότε υπάρχει πρόβλημα!!!

 

2) Λογικό είναι οι γυναικολόγοι να μην γνωρίζουν για την θρομβοφιλία. Οι αιματολόγοι είναι αρμόδιοι γι'αυτό το θέμα.. Ο κάθένας λοιπόν στην ειδικότητά του.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο! Από κεκτημένη ταχύτητα και αφού το μυαλό μου έγινε τυρόγαλο από τους άπειρους ορισμούς έγραψα λάθος. Διοθρώνω το ποστ μου και ευχαριστώ πολύ και για τις ευχές και για την διόρθωση. :D

Ομολογώ ότι η αναφορά μου στην ημιμάθεια των γυναικολόγων πάνω στο θέμα αισθάνθηκα ότι έπρεπε να σημειωθεί από την στιγμή που παρ' όλο που δεν είναι η ειδικότητά τους, όπως είπες, δυστυχώς σου γράφουν φάρμακα με μεγάλη ευκολία.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμα τα παραπάνω! ...και πρέπει να πούμε ότι το forum μας βοήθησε πάρα πολύ στην όλη διαδικασία της IVF.

Η γυναίκα μου έχει και αυτή Hashimoto (αυτοάνοση θυρεοειδίτιδα, υποθυρεοειδισμός) και πριν κάνουμε IVF έπαιρνε το Τ4 των 88.

 

 

Προσωπική εμπειρία:

Είμαι έγκυος στην 19η εβδομάδα αισίως! Η κύηση επιτεύχθηκε με εξωσωματική λόγω ολιγοασθενοσπερίας του συζύγου μου.

 

Μπερδεύτηκα.

Άντρας είσαι ή γυναίκα?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα.

Άντρας είσαι ή γυναίκα?

 

lol όντως το πρώτο Post το έγραψε ο άντρας μου καθώς δημιούργησε και αυτόν τον λογαριασμό!

Ήταν και παραμένει πολύ ενθουσιασμένος με το φορουμ.

Από τότε όμως δεν ξαναέγραψε κάτι και μου παραχώρησε το account. ;)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!!τα φωτα σας παρακαλω!!!

μετα απο 3 αποβολες ο γιατρος μου ειπε να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια μπορουν να τις κανω μεσω του ταμειου μου(ικα)?υπαρχει καποιο ιδιωτ.μικρ.να τις κανω αλλα με φυσιολογικη χρεωση-πηγα σε ενα κ μου ζητησε 750 ευρω-?τις κανουμε σε νοσοκομειο?

επισης, τα σαλοσπιρ τα παιρνετε πριν την εγκυμοσυνη ή κατα τη διαρκεια?θεσσαλονικη.

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!!τα φωτα σας παρακαλω!!!

μετα απο 3 αποβολες ο γιατρος μου ειπε να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια μπορουν να τις κανω μεσω του ταμειου μου(ικα)?υπαρχει καποιο ιδιωτ.μικρ.να τις κανω αλλα με φυσιολογικη χρεωση-πηγα σε ενα κ μου ζητησε 750 ευρω-?τις κανουμε σε νοσοκομειο?

επισης, τα σαλοσπιρ τα παιρνετε πριν την εγκυμοσυνη ή κατα τη διαρκεια?θεσσαλονικη.

σίγουρα θα γίνεται ο έλεγχος σε δημόσιο νοσοκομείο. τουλάχιστον στην Αθήνα γίνεται. ανάλογα με τον τύπο της θρομβοφιλίας, αποφασίζει ο γιατρός αν πρέπει να παίρνεις salospir και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. εγώ όσο προσπαθούσα να μείνω έγκυος έπαιρνα salospir και μόλις έμεινα έγκυος τα σταμάτησα και ξεκίνησα ενέσεις ηπαρίνης.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ!!!

εχω κλεισει ραντεβου με αιματολογο για τη δευτερα και εχω τρελλαθει απο την αγωνια μου!!

τη φαρμακευτικη αγωγη θα μου τη δωσει ο αιματολογος ή ο γυναικολογος?

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ!!!

εχω κλεισει ραντεβου με αιματολογο για τη δευτερα και εχω τρελλαθει απο την αγωνια μου!!

τη φαρμακευτικη αγωγη θα μου τη δωσει ο αιματολογος ή ο γυναικολογος?

ο αιματολόγος θα πρέπει να συννενοηθεί με το γυναικολόγο, γιατί μπορεί να συνυπάρχουν κι άλλοι λόγοι για το ιστορικό σου. ο αιματολόγος όμως έχει τον 1ο λόγο, όσον αφορά τη θρομβοφιλία.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ!!!

εχω κλεισει ραντεβου με αιματολογο για τη δευτερα και εχω τρελλαθει απο την αγωνια μου!!

τη φαρμακευτικη αγωγη θα μου τη δωσει ο αιματολογος ή ο γυναικολογος?

έχεις ψάξει αν ευθύνεται και κάτι άλλο για τις αποβολές σου? ήταν 1ου τριμήνου?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ!!!

εχω κλεισει ραντεβου με αιματολογο για τη δευτερα και εχω τρελλαθει απο την αγωνια μου!!

τη φαρμακευτικη αγωγη θα μου τη δωσει ο αιματολογος ή ο γυναικολογος?

 

Εγω εκανα τις δικες μου στο Ιπποκρατειο θεσσαλονικης . Τον Οκτωβρη ομως που πηγα τελευταια φορα στην αιματολογο μου (ειναι στο Ιπποκρατειο) μου ειπε οτι ειχαν προβλημα με τα αντιδραστηρια (δεν ειχαν κονδυλια για να τα αγορασουν) κ αναγκαστικα εκανα καποιες επαναληπτικες εξω .

 

Αν χρειαστει να τις κανεις τελικα σε δημοσιο νοσοκομειο , στειλε μου πμ να σου πω τι εκανα εγω μπας κ σε βοηθησει η εμπειρια μου . Αλλα να ξερεις οτι εγω ειχα ασφαλεια δημοσιου οταν τις εκανα.

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...