Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!

Είμαι στην 3η προσπάθεια εξωσωματικής και σήμερα πήρα τα αποτελέσματα της θρομβοφιλίας από το Αρεταίειο. Στην διάγνωση που έκαναν, βγήκα οριακά, γενετικά θρομβοφιλική. Ετεροζυγωτης στον παράγοντα PECAM-1 και στους παράγοντες MTHFR A1298C, PAI-1 -675 5G/4G κ A844G. Εκτός, του ότι δεν καταλαβαίνω ΤΙΠΟΤΑ, ήθελα να ρωτήσω, αν πρεπει να επισκεφθώ κ αιματολόγο για να μου δώσει θεραπεία, εκτός από το γιατρό της εξωσωματικής που θα δει τις εξετάσεις μου....

Ο γιατρός στο Αρεταίειο μου είπε να ξεκινήσω ενέσεις ηπαρίνης, πριν την ωοθηκική διέγερση, γιατί αλλιώς θα έχω πρόβλημα!

Δηλ. τι μπορεί να παρουσιαστεί?? Υπάρχει κάποιος κίνδυνος? Οι γιατροί που έκανα τις προηγούμενες προσπάθειες στα άλλα κέντρα, ποτέ, δεν μου είπαν να κάνω εξέταση για θρομβοφιλία. Μόνο ο γιατρός που ξεκίνησα τώρα, μου έγραψε την εξέταση αυτή. Υπάρχει περίπτωση, δηλ. οι προηγούμενες αποτυχίες να οφείλονται στην θρομβοφιλία? Αν έχετε κάποια εμπειρία, ή γνωρίζετε περισσότερα πράγματα, θα παρακαλούσα να μου πείτε, γιατί έχω αγχωθεί λίγο..

Ευχαριστώ!!!

 

συμφωνώ με την stella.υπάρχει μεγάλος κίνδυνος για εμάς που είμαστε θρομβοφιλικές να χάνουμε τα μωρά μας λόγω θρόμβων.και επειδή στην εγκυμοσύνη σε όλες το αίμα πήζει λίγο περισσότερο για προστασία από αιμοραγίες εμάς η θρομβοφιλία δυσχερένει την κατάσταση.στην 1η μου εγκυμοσύνη (παλινδρόμησε) η βιοψία έδειξε θρόμβους στον τροφοβλάστη.οπότε μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος πάλι άρχισα ενέσεις ηπαρίνης και βέβαια σχεδόν 1 χρόνο τώρα παίρνω την ασπιρίνη.

θα σε συμβούλευα να πάς και σε αιματολόγο για να δείς και για την μετέπειτα ζωή σου, εκτός την εγκυμοσύνη που έχεις τον γυναικολόγο γι αυτό, τί πρέπει να προσέχεις και αν χρειάζεται να πάιρνεις κάτι.εγώ ας πούμε θα σταματήσω την ασπιρίνη μετά την εγκυμοσύνη αλλά θα συνεχίσω για πάντα το φολικό.είναι σημαντικό να γνωρίζεις και εκτός εγκυμοσύνης πως να προσέχεις τον εαυτό σου.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια γεια σας και πάλι. Θα ήθελα να σας πω τι μου είπε και εμένα ο αιματολόγος μπας και καταλάβουμε κάτι όλες μαζί... Εγώ για το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης κάνω προληπτικά ινοχέπ, απ την μεταφορά και μετά...(τώρα είμαι στην 7η εβδομάδα). Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι είμαι ετεροζυγώτης σε 2-3 γονίδια...Το να είσαι ετεροζυγώτης σημαίνει ότι κληρονόμησες το γονίδιο απ τον 1 γονιό, ομοζυγώτης και απ τους 2. Ετεροζυγώτες σε κάποια γονίδια είναι μου είπε φυσιολογικότατο και είναι το 67% του πληθυσμού. Μου είπε δεν χρειάζεται καν στο πρώτο τρίμηνο να κάνω ηπαρίνες (να σημειώσω ότι αυτός ο αιματολόγος είναι ο διευθυντής του αιματολογικού του Μητέρα). Και σημαντικό είναι και το αποτέλεσμα που θα έχετε από τον παράγοντα Leiden που δείχνει κάτι για την περίοδο εγκυμοσύνης μου είπε....Νομίζω πάντως ότι η απόφαση αν θα κάνει μια γυναίκα ηπαρίνες ή όχι, είναι συνδυασμός όλων αυτών των παραγόντων...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας και πάλι. Θα ήθελα να σας πω τι μου είπε και εμένα ο αιματολόγος μπας και καταλάβουμε κάτι όλες μαζί... Εγώ για το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης κάνω προληπτικά ινοχέπ, απ την μεταφορά και μετά...(τώρα είμαι στην 7η εβδομάδα). Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι είμαι ετεροζυγώτης σε 2-3 γονίδια...Το να είσαι ετεροζυγώτης σημαίνει ότι κληρονόμησες το γονίδιο απ τον 1 γονιό, ομοζυγώτης και απ τους 2. Ετεροζυγώτες σε κάποια γονίδια είναι μου είπε φυσιολογικότατο και είναι το 67% του πληθυσμού. Μου είπε δεν χρειάζεται καν στο πρώτο τρίμηνο να κάνω ηπαρίνες (να σημειώσω ότι αυτός ο αιματολόγος είναι ο διευθυντής του αιματολογικού του Μητέρα). Και σημαντικό είναι και το αποτέλεσμα που θα έχετε από τον παράγοντα Leiden που δείχνει κάτι για την περίοδο εγκυμοσύνης μου είπε....Νομίζω πάντως ότι η απόφαση αν θα κάνει μια γυναίκα ηπαρίνες ή όχι, είναι συνδυασμός όλων αυτών των παραγόντων...

 

Τον Αναγνώστου έχεις?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Τον Αναγνώστου έχεις?

 

Διευθυντης στο αιματολογικο του Μητερα ειναι ο Χατζης,ο Αναγνωστου απλα εργαζεται εκει.Εχω καλυτερη εμπειρια απο τον Αναγνωστου ,γιατι ο πρωτος γενικα σε πλακωνει στα φαρμακα χωρις λογο.Παντως,μετα απο οσους αιματολογους πηγα,η καλυτερη κατα την γνωμη μου ειναι η Μελισσαρη στο Ωνασσειο,που αλλωστε ειναι και το ποιο εξειδικευμενο νοσοκομειο στα αιματολογικα στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Στον Χατζή πήγα επειδή είμαι έγγυος σε διδυμάκια από τον Πάντο. Μου εξήγησε πάρα πολλά (πρώτη φορά γιατί όλοι οι γιατροί μέχρι τώρα με ξεπέταγαν). Δεν με τίγκαρε στα φάρμακα, το αντίθετο. Από το κέντρο μου είπαν να κάνω ηπαρίνη προληπτικά για το πρώτο τρίμηνο. Ο Χατζής μου είπε δεν χρειάζεται, ούτε αυτό. Και μου έκοψε και το σαλοσπίρ... πήγα και στο γραφείο του για μια άλλη αιματολογική εξέταση και μου είπε παρ ό,τι είναι φραγκοφονιάς και φαίνεται :) ό,τι δεν χρειάζεται να με ξαναδεί. Αυτά κορίτσια, αλλά είπαμε πανακρίβου. Αν έχετε άλλον καλό και πιο φθηνό να τον προτιμήσετε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνώ με την stella.υπάρχει μεγάλος κίνδυνος για εμάς που είμαστε θρομβοφιλικές να χάνουμε τα μωρά μας λόγω θρόμβων.και επειδή στην εγκυμοσύνη σε όλες το αίμα πήζει λίγο περισσότερο για προστασία από αιμοραγίες εμάς η θρομβοφιλία δυσχερένει την κατάσταση.στην 1η μου εγκυμοσύνη (παλινδρόμησε) η βιοψία έδειξε θρόμβους στον τροφοβλάστη.οπότε μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος πάλι άρχισα ενέσεις ηπαρίνης και βέβαια σχεδόν 1 χρόνο τώρα παίρνω την ασπιρίνη.

θα σε συμβούλευα να πάς και σε αιματολόγο για να δείς και για την μετέπειτα ζωή σου, εκτός την εγκυμοσύνη που έχεις τον γυναικολόγο γι αυτό, τί πρέπει να προσέχεις και αν χρειάζεται να πάιρνεις κάτι.εγώ ας πούμε θα σταματήσω την ασπιρίνη μετά την εγκυμοσύνη αλλά θα συνεχίσω για πάντα το φολικό.είναι σημαντικό να γνωρίζεις και εκτός εγκυμοσύνης πως να προσέχεις τον εαυτό σου.

 

Stella261011 και Marilena13, ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας! Η αλήθεια είναι οτι αγχώθηκα αρκετά, για τις θρομβώσεις κι όλα αυτά, και ενώ είμαι καπνίστρια, σήμερα, δεν κάπνισα καθόλου!!! (Μηπως βγει και κάτι καλό από τη θρομβοφιλία!!).

Θα πάω σε αιματολόγο οπωσδήποτε! Μου σύστησαν κάποιον στο Λαίκό, αλλά στο Γέννεσις που τλφ. χθες για να τους ενημερώσω, μου είπαν να τις δει πρώτα ο Πάντος και μετά μάλλον θα με παραπέμψει σε αιματολόγο. Για να δούμε....

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Απευθύνομαι σ' εσάς που γνωρίζετε τα περί θρομβοφιλίας, γιατί εγώ είμαι τελείως άσχετη και κάποια πράγματα μου φαίνοται περίεργα. Σήμερα έμαθα από μία φίλη που είχε παλίνδρομη αρχές καλοκαιριού ότι είναι πάλι έγκυος στο δεύτερο μήνα και ότι κάνει προληπτικά καθημερινά ενέσεις για θρομβοφιλία, παρά τό ότι οι εξετάσεις της βγήκαν αρνητικές για θρομβοφιλία. Ο γιατρός της λέει, της είπε ότι αν υπάρξει περίπτωση αιμοραγίας θα σταματήσει τις ενέσεις μέχρι να περάσει.

Και ρωτώ: γιατί να κάνει τις ενέσεις αν δεν είναι θρομβοφιλική; μήπως με τις ενέσεις αυτές αυξάνει ο κίνδυνος αιμοραγίας; Με ανησύχησαν αυτά που μου είπε, αλλά επειδή δεν ξέρω από αυτά δεν ήθελα να εκφέρω γνώμη για την προληπτική θεραπεία. Της είπα μόνο ότι καλύτερα να απευθυνθεί και σε κάποιον αιματολόγο για μεγαλύτερη σιγουριά.

Εσείς από την εμπειρία σας, γνωρίζετε αν συνηθίζεται αυτή η προληπτική αντιμετώπιση; Θα με φαν οι τύψεις αν πάθει κάτι και δεν της έχω πει τον προβληματισμό μου.

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

mousoudi από τη δική μου εμπειρία συμφωνώ ότι πρέπει να την παρακολουθεί αιματολόγος.Εγώ έκανα μια φορά το μήνα εξετάσεις βάση των οποίων μου καθόριζε η αιματολόγος τη δόση, μια φορά μάλιστα χρειάστηκαν εξετάσεις στις 15 μέρες.Μπορεί για παράδειγμα η δόση να ειναι πολύ και να προκαλέσει αιμορραγία ή λίγη και να μην την καλύπτει.Εγώ για παράδειγμα στον τελευταίο μήνα έκανα τη διπλάσια δόση για να με καλύπτει και σαν τη φίλη σου όλες οι εξετάσεις θρομβοφιλίας μου ήταν αρνητικές.Γενικά πιστεύω πως είναι καλό να αναλαμβάνει κάθε γιατρός το δικό του κομμάτι.Αυτό το κατάλαβα από την προσπάθειά μας να κάνουμε παιδάκι και όσα προβλήματα συναντήσαμε.Εύχομαι στη φίλη σου μια καλή εννιάμηνη εγκυμοσύνη και να χαρεί με το καλό το μωράκι της στην αγκαλιά της.

Link to comment
Share on other sites

mousoudi από τη δική μου εμπειρία συμφωνώ ότι πρέπει να την παρακολουθεί αιματολόγος.Εγώ έκανα μια φορά το μήνα εξετάσεις βάση των οποίων μου καθόριζε η αιματολόγος τη δόση, μια φορά μάλιστα χρειάστηκαν εξετάσεις στις 15 μέρες.Μπορεί για παράδειγμα η δόση να ειναι πολύ και να προκαλέσει αιμορραγία ή λίγη και να μην την καλύπτει.Εγώ για παράδειγμα στον τελευταίο μήνα έκανα τη διπλάσια δόση για να με καλύπτει και σαν τη φίλη σου όλες οι εξετάσεις θρομβοφιλίας μου ήταν αρνητικές.Γενικά πιστεύω πως είναι καλό να αναλαμβάνει κάθε γιατρός το δικό του κομμάτι.Αυτό το κατάλαβα από την προσπάθειά μας να κάνουμε παιδάκι και όσα προβλήματα συναντήσαμε.Εύχομαι στη φίλη σου μια καλή εννιάμηνη εγκυμοσύνη και να χαρεί με το καλό το μωράκι της στην αγκαλιά της.

 

Λελάκι, ευχαριστώ πολύ για την άμεση και κατατοπιστική απάντηση. Σ' ευχαριστώ και εκ μέρους της φίλης μου και για τις ευχές

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Mousoudi και εγω θα σου έλεγα να την δεί ένας αιματολόγος,βεβαια υπάρχουν πολλοί γιατροι εξωσωματικής που προληπτικά κάνουν τις ενεσεις εγω που ρωτησα μου είπαν ότι σίγουρα κακο δεν κάνει αλλα αν όντως καποιος έχει προβλημα θα ρυθμίζεται η δόση του.Οταν βλεπουμε΄αίμα όπως είχα δει εγω μου είχε κοψει τελείως το σαλοσπίρ και για 3-4 ημερες τις ενέσεις αλλα μου είπε ότι δεν προηρθε απο τις ενέσεις το αίμα απλα οι ενεσεις το κανουν να αργεί να σταματήσει το αίμα οποτε και γιάυτο τις διακοπτεις. Απλα αν τις αρχίσεις μετα τις παντρευεσαι δηλ. 9 μηνες και 20 εως 40 ημερες μετα την γέννα τις κάνεις.

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mousoudi και εγω θα σου έλεγα να την δεί ένας αιματολόγος,βεβαια υπάρχουν πολλοί γιατροι εξωσωματικής που προληπτικά κάνουν τις ενεσεις εγω που ρωτησα μου είπαν ότι σίγουρα κακο δεν κάνει αλλα αν όντως καποιος έχει προβλημα θα ρυθμίζεται η δόση του.Οταν βλεπουμε΄αίμα όπως είχα δει εγω μου είχε κοψει τελείως το σαλοσπίρ και για 3-4 ημερες τις ενέσεις αλλα μου είπε ότι δεν προηρθε απο τις ενέσεις το αίμα απλα οι ενεσεις το κανουν να αργεί να σταματήσει το αίμα οποτε και γιάυτο τις διακοπτεις. Απλα αν τις αρχίσεις μετα τις παντρευεσαι δηλ. 9 μηνες και 20 εως 40 ημερες μετα την γέννα τις κάνεις.

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες zitamar. Θα της το ξαναπώ για τον αιματολόγο...

Τώρα βέβαια βάλατε και μένα σε σκέψεις...Μετά από μία βιοχημική και μία παλίνδρομη θα κάνω κι εγώ εξετάσεις για θρομβοφιλία, αλλά αυτό με την προληπτική αγωγή δεν το είχα ξανακούσει. Όταν μου το είπε η φίλη μου παραξενεύτηκα και μου φάνηκε υπερβολή να αντιμετωπίζεις κάτι που δεν έχεις, αλλά βλέπω τελικά ότι συμβαίνει. Θα ρωτήσω και το γιατρό μου να δούμε τι θα πει κι αυτός...

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!

εχω μπει στον μηνα και παιρνω απο την αρχη salospir και clexane. Μου ειπε ο γιατρος οτι για να κανω επισκληριδιο θα πρεπει να εχω κοψει το salospir τουλαχιστον μια βδομαδα με 10 μερες πριν.

 

Το θεμα ειναι και φοβαμαι να κοψω μηπως κανω κακο στο μωρο απο την μια αλλα και απο την αλλη φοβαμαι να περασω τους πονους της γεννας χωρις επισκληριδιο.

 

επαιρνε καμια απο εσας salospir κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης? τι κανετε με την επισκληριδιο?

 

ευχαριστω εκ των προτερων!!!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτώσεις αποβολών (έστω και βιοχιμικών κυήσεων), επιβάλλεται η θεραπεία με αντιπυκτικές. Εγώ έχω ετερόζυγο το MTHFR(A1298C),που είναι ένας παραγοντας. Θρομβοφιλία όμως δεν έχω. Μετά απο 5 αποβολές έχω ξεκινήσει την προετοιμασια με clexane 8 μηνες πριν την προσπάθεια. Στην πορεία βρέθηκε ότι τα αποθέματα ωαρίων μου τελειωνουν και πάω για εξωσωματική αμεσα! Ειναι και άλλα... αυτοάνοσο ιστοσυμβατότητα, θυροειδής. Να μην σας ζαλίζω! Οι ενέσεις όμως καλό κάνουν, κακό δεν κάνουν! Μετα από 2 παλλινδρομες ...οποσδήποτε! Φυσικά θέλει και γενικότερα ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΡΙΣΤΥ.ΕΠΑΙΡΝΑ ΣΑΛΟΣΠΙΡ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΣΩ.ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ,ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟ.ΕΚΑΝΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ.ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ,ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΟΚΥΣΤΕΙΝΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 13,5.ΒΕΒΑΙΑ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΣΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΤΙΜΗ ΩΣ ΤΟ 15.ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΠΑΙΡΝΩ 10mg ΦΙΛΙΣΙΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΥΨΗΛΟ.ΤΙ ΛΕΤΕ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω πολυ για την απαντηση! να χαιρεσαι το μωρακι σου!

δυστυχως δεν ξερω να απαντησω στην ερωτηση σου!

 

Το θεμα μου ειναι επισκληριδιος, γιατι στο μαιευτηριο που θα γεννησω την προτοιμουν ακομη και για την καισαρικη!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας, είμαι καινούργια στο φόρουμ. Αντιμετωπίζω προβλήματα υπογονιμότητας και θα ήθελα να σας ρωτήσω μήπως κάποια από εσάς έχει κάνει εξέτασηTNF-a ως παράγοντα υπγονιμότητας και αν ναι σε ποιο νοσοκομείο - εργαστήριο κάνουν αυτή την εξέταση??

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΡΙΣΤΥ.ΕΠΑΙΡΝΑ ΣΑΛΟΣΠΙΡ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΣΩ.ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ,ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟ.ΕΚΑΝΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ.ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ,ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΟΚΥΣΤΕΙΝΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 13,5.ΒΕΒΑΙΑ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΣΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΤΙΜΗ ΩΣ ΤΟ 15.ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΠΑΙΡΝΩ 10mg ΦΙΛΙΣΙΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΥΨΗΛΟ.ΤΙ ΛΕΤΕ?

 

η αιματολόγος μου, μου είχε πεί να σταματήσω το φολικό για 3 μήνες για να δούμε όντως αν έχω πρόβλημα με ομοκυστεινη.στις εξετάσεις για θρομβοφιλία που είχα κάνει βγήκε ότι είμαι ετερόζυγη αλλά για να είμαστε σίγουρη να κάνω μια άλλη, μάλλον αυτή που έκανες εσύ, αλλά με την αποχή που είπαμε από φολικό.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ απο μενα. Ειμαι κ εγω καινουργια αν κ σας παρακολουθω περιπου 3 μηνες κ μαθαινω πραγματα απο σας. Ειμαι 32 χρονων κ εχω ηδη στο ιστορικο μου 2 βιοχημικες εγκυμοσυνες σε διαστημα 4 μηνων, η τελευταια ηταν τον Οκτωβρη. Η γυναικολογος μου ειναι καθησυχαστικη, της ειπα για τεστ θρομβοφιλιας κ μου εγραψε πρωτεινη C κ S.

Εγω, ομως, πηρα σημερα τηλεφωνο στο ΛΑΙΚΟ για να κλεισω ραντεβου για πληρη ελεγχο στο τμημα θρομβοφιλιας κ μου ειπαν πως πρεπει να περασουν τουλαχιστον 4 μηνες απο την τελευταια βιοχημικη οποτε μου κλεισανε για το Μαρτη.

Κ μεχρι τοτε τι γινεται??? Δεν πρεπει να κανουμε προσπαθειες με τον ανδρα μου??? Κ αν μας τυχει κ αλλη βιοχημικη ή αποβολη, πρεπει να αναβαλλουμε το ραντεβου για μετα 4μηνο??? Δεν θελω να παψω να προσπαθω για 4 ολοκληρους μηνες, αλλα ουτε θα θελα να χασω κ αλλο μωρακι λογω πιθανης αδιαγνωστης θρομβοφιλιας. Τι να κανω?

Απο οσα εχω διαβασει εδω μεσα, δεν θυμαμαι καποια απο σας να αναφερει αυτο το διαστημα αναμονης. Μηπως μου το ειπε γιατι δεν ειχε ραντεβου νωριτερα? Κ αν παλι ρωτησω σε καποιο ιδιωτικο κ μου πουν πως δεν χρειαζεται να περιμενω, πως ειμαι σιγουρη οτι δεν το κανουν για να μην χασουν τον πελατη?? Κ η γυναικολογος μου γιατι με στελνει να τις κανω τωρα, δεν γνωριζει οτι χρειαζεται αναμονη??? Κ γιατι μονο αυτες τις 2 εξετασεις, μονο αυτες ξερει????

Νιωθω τοση ανασφαλεια κ χαζομαρα ταυτοχρονα, γιατι ενω δεν ξερω ποιον να εμπιστευτω απο τους γιατρους, εμπιστευομαι εσας που ουτε καν σας ξερω κ περιμενω πως κ πως για τα φωτα σας. Σας ευχαριστω, η παρεα σας μου ειναι πολυτιμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ απο μενα. Ειμαι κ εγω καινουργια αν κ σας παρακολουθω περιπου 3 μηνες κ μαθαινω πραγματα απο σας. Ειμαι 32 χρονων κ εχω ηδη στο ιστορικο μου 2 βιοχημικες εγκυμοσυνες σε διαστημα 4 μηνων, η τελευταια ηταν τον Οκτωβρη. Η γυναικολογος μου ειναι καθησυχαστικη, της ειπα για τεστ θρομβοφιλιας κ μου εγραψε πρωτεινη C κ S.

Εγω, ομως, πηρα σημερα τηλεφωνο στο ΛΑΙΚΟ για να κλεισω ραντεβου για πληρη ελεγχο στο τμημα θρομβοφιλιας κ μου ειπαν πως πρεπει να περασουν τουλαχιστον 4 μηνες απο την τελευταια βιοχημικη οποτε μου κλεισανε για το Μαρτη.

Κ μεχρι τοτε τι γινεται??? Δεν πρεπει να κανουμε προσπαθειες με τον ανδρα μου??? Κ αν μας τυχει κ αλλη βιοχημικη ή αποβολη, πρεπει να αναβαλλουμε το ραντεβου για μετα 4μηνο??? Δεν θελω να παψω να προσπαθω για 4 ολοκληρους μηνες, αλλα ουτε θα θελα να χασω κ αλλο μωρακι λογω πιθανης αδιαγνωστης θρομβοφιλιας. Τι να κανω?

Απο οσα εχω διαβασει εδω μεσα, δεν θυμαμαι καποια απο σας να αναφερει αυτο το διαστημα αναμονης. Μηπως μου το ειπε γιατι δεν ειχε ραντεβου νωριτερα? Κ αν παλι ρωτησω σε καποιο ιδιωτικο κ μου πουν πως δεν χρειαζεται να περιμενω, πως ειμαι σιγουρη οτι δεν το κανουν για να μην χασουν τον πελατη?? Κ η γυναικολογος μου γιατι με στελνει να τις κανω τωρα, δεν γνωριζει οτι χρειαζεται αναμονη??? Κ γιατι μονο αυτες τις 2 εξετασεις, μονο αυτες ξερει????

Νιωθω τοση ανασφαλεια κ χαζομαρα ταυτοχρονα, γιατι ενω δεν ξερω ποιον να εμπιστευτω απο τους γιατρους, εμπιστευομαι εσας που ουτε καν σας ξερω κ περιμενω πως κ πως για τα φωτα σας. Σας ευχαριστω, η παρεα σας μου ειναι πολυτιμη.

 

Γεια σου!

 

Έκανα πρόσφατα πλήρη έλεγχο θρομβοφιλίας και η αιματολόγος που μου πήρε το ιστορικό, αλλά και εκείνη που μου έγραψε τις εξετάσεις (δεν ήταν η ίδια) με ρώτησαν για αποβολή μέσα στο τελευταία τρίμηνο, οπότε έχουν δίκιο από το Λαϊκό.

 

ΔΕΝ μπορείς να κάνεις τον σχετικό έλεγχο αν δεν έχουν περάσει τουλάχιστον 3 μήνες από την τελευταία αποβολή.

 

Δεν ξέρω σε ποια εβδομάδα έγινε η αποβολή σου, αλλά γνωρίζω ότι πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 4-5 μήνες πριν από την επόμενη εγκυμοσύνη.

 

Επίσης, επίτρεψέ μου να πιστεύω ότι οι γυναικολόγοι δεν είναι οι πλέον κατάλληλοι στο θέμα αυτό.

 

Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι από αυτές τις 2 εξετάσεις δεν μπορεί να βγει ασφαλές συμπέρασμα για το αν έχεις πρόβλημα.

 

Πρέπει οπωσδήποτε να δεις αιματολόγο πριν κάνεις οτιδήποτε. Στο Λαϊκό έχει πολύ καλούς, όπως και στο Αρεταίειο.

Β.Α.Γ.Γ.2009

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου!

 

Έκανα πρόσφατα πλήρη έλεγχο θρομβοφιλίας και η αιματολόγος που μου πήρε το ιστορικό, αλλά και εκείνη που μου έγραψε τις εξετάσεις (δεν ήταν η ίδια) με ρώτησαν για αποβολή μέσα στο τελευταία τρίμηνο, οπότε έχουν δίκιο από το Λαϊκό.

 

ΔΕΝ μπορείς να κάνεις τον σχετικό έλεγχο αν δεν έχουν περάσει τουλάχιστον 3 μήνες από την τελευταία αποβολή.

 

Δεν ξέρω σε ποια εβδομάδα έγινε η αποβολή σου, αλλά γνωρίζω ότι πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 4-5 μήνες πριν από την επόμενη εγκυμοσύνη.

 

Επίσης, επίτρεψέ μου να πιστεύω ότι οι γυναικολόγοι δεν είναι οι πλέον κατάλληλοι στο θέμα αυτό.

 

Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι από αυτές τις 2 εξετάσεις δεν μπορεί να βγει ασφαλές συμπέρασμα για το αν έχεις πρόβλημα.

 

Πρέπει οπωσδήποτε να δεις αιματολόγο πριν κάνεις οτιδήποτε. Στο Λαϊκό έχει πολύ καλούς, όπως και στο Αρεταίειο.

 

 

Καλημερα, σ ευχαριστω για την αμεση απαντηση!!!

 

Ξερεις, φοβαμαι μηπως τα σκαλιζω πολυ κ τα κανω χειροτερα. Δεν ηταν ακριβως αποβολες αυτες που ειχα, ηταν βιοχημικες εγκυμοσυνες. Η πρωτη επιβεβαιωμενη μονο με τεστ κυησης κ στην 2η μερα καθυστερησης ηρθε περιοδος( δεν προλαβα να κανω χοριακη) ενω στη δευτερη εκτος απο 2 θετικα τεστ ειχα κ χοριακη ανεβασμενη κ στην 4η μερα καθυστερησης ηρθε περιοδος. Πρεπει να περιμενω 4-5 μηνες πριν την επομενη εγκυμοσυνη???

 

Η γυναικολογος, οπως κ πολλες κοπελες εδω μεσα, λεει πως μπορει να ειναι τυχαιο γεγονος. Με συμβουλευσε να εχουμε επαφες με προφυλακτικο αυτο το μηνα (ωστε να μειωθει πιθανον ανεβασμενος τιτλος αντισωματων) κ να ξαναπροσπαθησουμε τον επομενο ωστε να ξεκουραστει κ η μητρα. Καταλαβαινεις πως αυτη η προσεγγιση με βολευει περισσοτερο απο την αναμονη 4 μηνων κ δεν ξερω ποσο ακομα για τα αποτελεσματα της θρομβοφιλιας. Κ αν τα αποτελεσματα ειναι καλα κ καπου αλλου ειναι το προβλημα?

 

Συμφωνω μαζι σου πως πρεπει να συμβουλευτω αιματολογο, πως ομως αφου μου κλεινουν ραντεβου για μετα 4μηνο??? Εχεις καμια ιδεα?? Μηπως να ξαναπαρω κ να ζητησω ραντεβου πιο κοντινο, οχι για ελεγχο θρομβοφιλιας αλλα για "αναγνωριστικη κουβεντουλα"?? Δεν ξερω τι αλλη βλακεια θα μου ρθει!!!

 

Σιγουρα θα πρεπει να συμβουλευτω κ αλλον γυναικολογο. . .

Σ ευχαριστω πολυ κ παλι για την απαντηση!!!

Link to comment
Share on other sites

Αιματολόγο στο μητέρα πχ ή στο ιασώ ... δεν το έχεις σκεφτεί να συμβουλευτείς??? Ο Αναγνώστου πχ στο μητέρα είναι πολύ καλός και έχει και ιατρείο που μπορείς να πας...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν το ειχα σκεφτει μεχρι τωρα που μου το ειπες. Βλεπεις ειμαι απο αυτους που εμπιστευονται τα δημοσια νοσοκομεια. Κ βεβαια θα το ψαξω προς αυτη την κατευθυνση, σ ευχαριστω παρα πολυ!!! Σε παρακαλω μη με ξεχνας για ο,τι πληροφοριες εχεις. Και παλι ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, σ ευχαριστω για την αμεση απαντηση!!!

 

Ξερεις, φοβαμαι μηπως τα σκαλιζω πολυ κ τα κανω χειροτερα. Δεν ηταν ακριβως αποβολες αυτες που ειχα, ηταν βιοχημικες εγκυμοσυνες. Η πρωτη επιβεβαιωμενη μονο με τεστ κυησης κ στην 2η μερα καθυστερησης ηρθε περιοδος( δεν προλαβα να κανω χοριακη) ενω στη δευτερη εκτος απο 2 θετικα τεστ ειχα κ χοριακη ανεβασμενη κ στην 4η μερα καθυστερησης ηρθε περιοδος. Πρεπει να περιμενω 4-5 μηνες πριν την επομενη εγκυμοσυνη???

 

Η γυναικολογος, οπως κ πολλες κοπελες εδω μεσα, λεει πως μπορει να ειναι τυχαιο γεγονος. Με συμβουλευσε να εχουμε επαφες με προφυλακτικο αυτο το μηνα (ωστε να μειωθει πιθανον ανεβασμενος τιτλος αντισωματων) κ να ξαναπροσπαθησουμε τον επομενο ωστε να ξεκουραστει κ η μητρα. Καταλαβαινεις πως αυτη η προσεγγιση με βολευει περισσοτερο απο την αναμονη 4 μηνων κ δεν ξερω ποσο ακομα για τα αποτελεσματα της θρομβοφιλιας. Κ αν τα αποτελεσματα ειναι καλα κ καπου αλλου ειναι το προβλημα?

 

Συμφωνω μαζι σου πως πρεπει να συμβουλευτω αιματολογο, πως ομως αφου μου κλεινουν ραντεβου για μετα 4μηνο??? Εχεις καμια ιδεα?? Μηπως να ξαναπαρω κ να ζητησω ραντεβου πιο κοντινο, οχι για ελεγχο θρομβοφιλιας αλλα για "αναγνωριστικη κουβεντουλα"?? Δεν ξερω τι αλλη βλακεια θα μου ρθει!!!

 

Σιγουρα θα πρεπει να συμβουλευτω κ αλλον γυναικολογο. . .

Σ ευχαριστω πολυ κ παλι για την απαντηση!!!

 

Εγώ πήρα τηλέφωνο στο Λαϊκό, ζήτησα πρωινό ραντεβού με αιματολόγο και μου έκλεισαν μέσα σε μία εβδομάδα.

Β.Α.Γ.Γ.2009

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...