Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τις εξετάσεις περί Θρομβοφιλίας μου τις έγραψε ο Αιματολόγος που συνεργάζεται με το κέντρο εξωσωματικής που πήγα. Και μάλιστα επειδή λόγω περιορισμένου χρόνου δε θα πήγαινα να τις κάνω έγκαιρα, μου πήρε αίμα η μικροβιολόγος του κέντρου αυτού.

Μου είπε ότι είναι Κληρονομικό. Οι γονείς μου εν το μεταξύ δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα (λόγω προβλημάτων υγείας κάνουν κάθε 6 μήνες πλήρες τσεκάπ), άρα δεν αποκλείεται να είναι κληρονομικό & σε 2η ή 3η γενιά.

Επίσης μου είπε ο αιματολόγος ένα ωραίο "παραμυθάκι" για το πως επιδρά η Θρομβοφιλία στην Υπογονιμότητα.

Όταν μπαίνει το σποράκι στη μήτρα λέει, το πρώτο πράγμα που κάνει είναι να βγάλει πλοκαμάκια σαν το χταπόδι, να γαντζωθεί σε φλέβες στη μήτρα. Όταν υπάρχει Θρομβοφιλία,το αίμα που περνάει από τις φλέβες είναι πιο πηχτό, & το περίβλημα των φλεβών είναι πιο σκληρό από αυτό που μπορούν να τρυπήσουν τα "χταποδάκια".

Έτσι αυτά δε μπορούν να γαντζωθούν να αρχίσουν να τρέφονται (& να σχηματίζεται ο πλακούντας), πεινάνε & πάνε αλλού να βρούν φαγάκι.

Δυστυχώς τα "χταποδάκια" μου, παρά τα όσα έκανα για να τα βοηθήσουν να βρουν το "φαγάκι" τους, πάλι δεν τα κατάφεραν.

Link to comment
Share on other sites

Τις εξετάσεις περί Θρομβοφιλίας μου τις έγραψε ο Αιματολόγος που συνεργάζεται με το κέντρο εξωσωματικής που πήγα. Και μάλιστα επειδή λόγω περιορισμένου χρόνου δε θα πήγαινα να τις κάνω έγκαιρα, μου πήρε αίμα η μικροβιολόγος του κέντρου αυτού.

Μου είπε ότι είναι Κληρονομικό. Οι γονείς μου εν το μεταξύ δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα (λόγω προβλημάτων υγείας κάνουν κάθε 6 μήνες πλήρες τσεκάπ), άρα δεν αποκλείεται να είναι κληρονομικό & σε 2η ή 3η γενιά.

 

Το "πληρες" τσεκαπ ΠΟΤΕ δεν περιλαμβανει εξετασεις θρομβοφιλιας. Θυμαστε να εχουν δωσει οι γονεις σας 1000 ευρω για τις εξετασεις? Γιατι τοσο θα κοστιζαν στην περιπτωση αυτη. Και επισης η κληρονομικοτητα της θρομβοφιλιας ΔΕΝ πηδαει γενιες.

s5V3p2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας....

ειχα και εγω πρόβλημα θρομβοφιλιας στις εγκυμοσυνες μου , στο πρωτο δεν το ηξερα , το εμαθα αφου γεννησα, στο δευτερο με ενημερωσε ο γιατρος μου οτι πρεπει να κανω ενεσεις κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης. απο τοτε βεβαια δεν εχω κανει καποιον ελεγχο. εχουν περασει τεσσερα χρονια. μαλλον το αμελησα...

line_line_typew6_beg_d_typew9_time_1058673600_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif

Μάριος-Νίκος : 18/12/2003

Νικόλας:27/01/2006

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσάκια να ρωτήσω η clexane 8000 8 ml σε τι διαφέρει απο την 4000 4 ml, μόνο σε ποσότητα ή σε συστατικά?

Δηλαδή αν πάρει κάποιος τη δόση 4 ml απο το φυαλίδιο των 8ml είναι σα να έκανε την κανονική ένεση των 4ml?

 

Αν ξέρει κάποιο κοριτσάκι ας μου πει , ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

βρε κορίτσια μηπως θυμάστε το όνομα αλοιφης για τις μελανιές ? μου είχαν προτείνει κάποια και δεν θυμάμαι που την έγραψα. μέχρι τώρα χρησιμοποιώ τζελ αλλα οι μελανιές -μελανιές.... κατι κανω η ατιμη και τε αγαπούν φαίνεται....

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια μηπως θυμάστε το όνομα αλοιφης για τις μελανιές ? μου είχαν προτείνει κάποια και δεν θυμάμαι που την έγραψα. μέχρι τώρα χρησιμοποιώ τζελ αλλα οι μελανιές -μελανιές.... κατι κανω η ατιμη και τε αγαπούν φαίνεται....

 

Να σου πω, μη δώσεις άδικα τα λεφτάκια σου. Καλύτερα να τα δώσεις για να αγοράσεις για το μπεμπέ σου. Καμία αλοιφή δεν κάνει τίποτα για αυτές τις μελανιές. Στο λέω γιατί τις έψαξα όταν ήμουν έγκυος. Το μόνο που μπορεί να σε βοηθήσει λιγάκι είναι να περνάς το μέρος όπου θα κάνεις την ένεση με ένα παγάκι. Αυτό το "τρικ" μου το είχε πει ο γιατρός μου και πραγματικά με βοήθησε. Καλά, μη φανταστείς θαύματα, αλλά οι μελανιές περιορίζονται και δεν γίνονται με το παραμικρό τσίμπημα. Καλή σου επιτυχία. :-D

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κ εγω θ κανω πληρη ελεγχο θρομβοφιλιας...

εχω ενα αγορακι...ευχαριστω τον θεο που μου το εδωσε...

1 χρονο πριν 22 εβδομαδες διακοπη γιατι ειχε προβλημα το μωρο...

πριν λιγες ημερες 22 εβδομαδων εβδομητριος θανατος...

ελπιζω να δειξει κατι...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα σας.

Γράφω για πρώτη φορά σε αυτή την ενότητα καθώς τώρα μου ζήτησε η γυναικολόγος μου να κάνω έναν πλήρη έλεγχο θρομβοφιλίας. Δυστυχώς όμως δεν γνωρίζω τίποτα για το θέμα αυτό, και η ίδια δεν μπορούσε να μου εξηγήσει πολλά πράγματα καθώς είναι διακοπές και μιλήσαμε από το τηλέφωνο. Σας παρακαλώ βοηθήστε με!!!!

 

Ποιές εξετάσες περιλαμβάνονται στον πλήρη έλεγχο που μου είπε???

Πόσο κοστίζουν???

 

Κορίτσια, ο άντρας μου πάσχει από αζωοσπερμία και τον Σεπτέβρη θα κάνει βιοψία όρχεων για να πάρουμε από εκεί κατευθείαν σπερματοζωάρια ή σπερματίδες και να προχωρήσουμε, αν θέλει ο Θεός, σε εξωσωματική. Επειδή λοιπόν δεν θα έχουμε πολύ υλικό στην διάθεσή μας για να προσπαθήσουμε πολλές φορές, πριν ξεκινήσουμε πρέπει να είμαστε σίγουροι ότι με εμένα είναι όλα εντάξει. Γι' αυτό θέλω να μου πείτε ΟΛΕΣ τις εξετάσεις που πρέπει να κάνω.

Περιμένω τις απαντήσεις σας με πολλή αγωνία...

Να είστε καλά και να πραγματοποιήσετε το μεγαλύτερο ονειρό σας!!!

Εμείς οι δυο, σαν ένα ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα!

 

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη στον 5ο μήνα άλλαξα γυναικολόγο και πήγα σε μία πολύ ψείρα που με έστειλε για εξετάσεις θρομβοφιλίας σ' έναν αιματολόγο. Ο αιματολόγος μου είπε ότι δε μπορούμε να ξέρουμε αν έχεις θρομβοφιλία γιατί αυτές οι εξετάσεις πάντα στην εγκυμοσύνη είναι πειραγμένες. Δηλαδή δε μας δίνουν σαφή εικόνα. Μου έδωσε όμως ηπαρίνη. Όλα ευτυχώς πήγαν καλά!

 

Μετά τη γέννα πήγα και έκανα πλήρη έλεγχο θρομβοφιλίας και μου βρήκαν αντιφωσφολιπιδικά αντισώματα θετικά (αν το γράφω και σωστά) και μου είπαν να κάνω επαναληπτικές. έκανα 2-3 φορές σε απόσταση 2-3 μηνών και όλα ήταν καλά. Πήγα με τις τελευταίες εξετάσεις στον αιματολόγο ο οποίος μου είπε: "Δεν έχεις θρομβοφιλία (γονίδια δλδ) αλλά επειδή βρέθηκαν κάποια στιγμή αυτά τα αντισώματα θετικά και επειδή και τώρα που είναι φυσιολογικά είναι λίγο οριακά δε μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά αν σε επόμενη εγκυμοσύνη πρέπει να πάρεις ηπαρίνη. Ίσως να ήσουν πιο ασφαλής αν έπαιρνες! Είσαι στη γκρίζα ζώνη". Τώρα εσείς τι καταλαβαίνετε από αυτό? Κάνει κακό η ηπαρίνη ή να πάρω έτσι κι αλλιώς να είμαι καλυμμένη να τελειώνουμε?

 

Το φοβερό όμως είναι το εξής! Μου λέει: "Γιατί να κάνεις 2ο παιδί αφού έχεις ήδη ένα?" και μένω κόκκαλο και του λέω: "είστε γενικά αντίθετος στο 2ο παιδί?" και μου λέει: "όχι όταν δεν υπάρχουν προβλήματα υγείας ... αλλά όταν υπάρχουν όπως εδώ γιατί να το κάνεις??"

 

Με καταφόβισε, μέ έβαλε σε σκέψεις, με προβλημάτισε, με στεναχώρησε!!!! Τι να πω!!! Αφού δε μου είπε ότι έχω κάποιο φοβερό πρόβλημα ... τι βλακείες είναι αυτές?

 

Και είναι και διαυθυντής αιματολογικής και συστημένος από εξαιρετικό φίλο γιατρό!!!!

 

Τις γνώμες σας please ... μήπως είναι κάτι που δεν ξέρω και πρέπει όντως να σκεφτώ για 2ο?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

βερα αν ήμουν στην θέση σου θα πήγαινα σε δεύτερο γιατρό(αυτο έκανα εγω,πήγα σε 2). Η απάντηση του μονο επαγγελματική δεν μου κάνει. Αν και πάλι έχεις απάντηση ότι είσαι οριακή ξεκίνα ηπαρίνες πάλι οταν πάρεις θετική χοριακή,πιο καλα να είμαστε σίγουρες ότι τα μωρακια μας θα είναι καλα.

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΧΤΕΣ ΠΗΡΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ,ΟΛΕΣ ΗΤΑΝΕ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΦΟΒΙΖΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ,Ο ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΣΤΗΝ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ''ΟΜΟΖΥΓΩΤΙΑ MTHFR ΜΕ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ ΟΜΟΥΣΤΕΙΝΗΣ'' ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΣΕ ΛΙΓΟ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ, ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΣΧΗΜΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΝ Η ΟΜΟΚΥΣΤΕΙΝΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΥΨΗΛΗ( ΕΙΧΑ 8,6 ΜΕ ΤΙΜΕΣ 4,0-15,0),ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΥ ΤΥΠΟΥ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΑΠΟΦΥΓΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΠΙ ΚΥΗΣΕΩΣ ΛΗΨΗ ΦΥΛΛΙΚΟΥ ΟΞΕΟΣ(ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΟ ΦΥΛΛΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΕΒΕΙ Η ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΟΜΟΚΥΣΤΕΙΝΗΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ)ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΓΕΝΙΚΗ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗ.ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΓΥΟΣ ΣΤΗΝ 6η ΜΕ 7η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΘΡΟΜΒΟΕΛΑΣΤΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΟΜΟΚΥΣΤΕΙΝΗΣ.ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΚΑΛΑ ΗΔΗ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ 2 ΜΩΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΣΟΡΥ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ,ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ,ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια να ρωτήσω η clexane 8000 8 ml σε τι διαφέρει απο την 4000 4 ml, μόνο σε ποσότητα ή σε συστατικά?

Δηλαδή αν πάρει κάποιος τη δόση 4 ml απο το φυαλίδιο των 8ml είναι σα να έκανε την κανονική ένεση των 4ml?

 

Αν ξέρει κάποιο κοριτσάκι ας μου πει , ευχαριστώ

 

 

ρωτησα και μου ειχαν πει να μην το κανω γιατι διαφερει και σε συστατικα,αλλα αν ξερει καποιος κατι αλλο ας μας πει.

Link to comment
Share on other sites

simela αυτό νομίζω ότι είναι μια ήπια θρομβοφιλία και θα πρέπει απλα να κάνεις 1 ενεσούλα την ημερα απο την στιγμή που θα δείς θετική χοριακή,στη θεση σου θα πήγαινα και σε άλλο αιμαατολόγο γαι μια δευτερη γνώμη.

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμέλα,

σε ποιες εβδομάδες έχασες τα μωράκια σου? χτύπους καρδιας άκουσες? εγώ είμαι ετερόζυγη με ομοκυστεινη υψηλη στον περσινό έλεγχο αλλά με φυλλικό οξύ κ;αι βιταμίνες β ήρθε σε κανονικά επίπεδα μετά από ένα μήνα. και μένα δεν μου έδωσαν ηπαρίνη και πριν από 1 μήνα ξανά παλλίνδρομή ....τι να πω

Link to comment
Share on other sites

Συμέλα,

σε ποιες εβδομάδες έχασες τα μωράκια σου? χτύπους καρδιας άκουσες? εγώ είμαι ετερόζυγη με ομοκυστεινη υψηλη στον περσινό έλεγχο αλλά με φυλλικό οξύ κ;αι βιταμίνες β ήρθε σε κανονικά επίπεδα μετά από ένα μήνα. και μένα δεν μου έδωσαν ηπαρίνη και πριν από 1 μήνα ξανά παλλίνδρομή ....τι να πω

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ LUVELINA ΣΤΗ ΠΡΩΤΗ ΚΥΗΣΗ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΥΗΣΗΣ ΛΟΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ ΣΤΗΝ 14 ΕΒΔΟΜΑΔΑ,ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗΣΕ ΣΤΗΝ 9η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ,ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΔΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΛΑ ΛΕΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΣΑΛΟΣΠΙΡ,ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΑ ΕΞΗΓΗΣΑΝΕ ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΤΕΡΟΖΥΓΗΣ ΜΕ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΟΜΩΖΥΓΩΤΗ,ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΣ ΜΟΥ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά είναι ότι ο ομοζυγωτής έχει κληρωνομήσει το ελλάτωματικό γονίδιο και από τους 2 γονείς. βεβαια η μετάλλαξη που εμείς έχουμε ειναι αρκετά κοινή στον πληθυσμό άρα δεν είναι και τόσο επικίνδυνη αρκεί όπως σου είπαν η ομοκυστείνη να είναι σε νορμαλ επίπεδα.

Οι περισσότεροι γιατροί την σαλοσπίρ δεν την χορηγούν λέι λόγο πιθανότητας τερατογενήσεων. .βέβαια η ηπαρίνη συνίσταται τελευταία.

ελ΄πιζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ LUVELINA,ΚΑΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ,Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΣΑΛΟΣΠΙΡ,Ο ΔΕ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ,ΑΠΛΑ ΠΩΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ Η ΟΜΟΚΥΣΤΕΙΝΗ ΜΟΥ ΑΝΕΒΕΙ ΘΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΜΙΑ ΑΣΠΙΡΙΝΗ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ,ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΑΛΛΑ ΦΟΡΟΥΜ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΗΤΑΝΕ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΕΝΕΣΕΙΣ ΗΠΑΡΙΝΗΣ,ΑΧ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΟΛΑ,ΕΧΩ ΝΑ ΨΑΞΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΩΝ ΤΩΡΙΝΟ ΜΟΥ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΩΤΟΚΑΝΩ .ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα, θα ήθελα και γω την βοήθεια σας στο πρόβλημα μου. Έχω γράψει την ιστορία με εν συντομία σε αυτό το link http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=65745 αλλά από ότι κατάλαβα τα νέα μου δεν είναι και πολύ καλά (θρομβοφιλία) γι'αύτο απευθύνομαι και γράφω κάτω από αυτό το θέμα.

 

Μετά από 3 αποτυχίες εξωσωματικής υπεβλήθηκα σε εξετάσεις θρομβοφιλίας και τα αποτελέσματα μου έδειξαν ως εξής:

 

Factor V: GG Homozygote, Normal

Factor II: GG Homozygote, Normal

MTHFR C677T: TT Homozygote for Mutation

MTHFR A1298C: AA Homozygote, Normal

 

(Απολογούμαι που είναι στα αγγλικά αλλά ήθελα να σας τα γράψω όπως ακριβώς μου τα έδωσαν)

 

Έχω προγραματισμένη 4η προσπάθεια εξωσωματικής τον Σεπτέμβριο και ο γιατρός μετά τα πιο πάνω αποτελέσματα μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να μην την κάνουμε απλά αν επιτύχει !!!!! θα πρέπει να προχωρήσουμε / συνεχίσουμε με κάπια θεραπεία κατά την διάρκεια την εγκυμοσύνης.

 

τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

 

1. Όντως έτσι είναι ή κατά την άποψη σας θα πρέπει να προηγηθεί κάπια άλλη θεραπεία πρίν να προχωρήσω σε 4η προσπάθεια,

2. Έχω ραντεβού με τον γιατρό (γυν) σήμερα και σκοπεύω να τον ρωτήσω αν θα πρέπει να κάνω και μερικές άλλες εξετάσεις που να αφορούν την θρομβοφιλία ή αν θα πρέπει να δω και κάποιο ειδικό αιματολόγο περί του θέματος.

3. Διάβασα ήδη αρκετά αναφορικά με το πόσο επηρεάζει η θρομβοφιλία την σύλληψη και την εγκυμοσύνη, αυτό που δεν κατάλαβα όμως είναι με τα πιο πάνω αποτελέσματα η δική μου θρομβοφιλία είναι ήπιας ή βαριάς μορφής ????

 

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι έστω και με αυτή την 'πάθηση' κάποια κοπέλα μπορεί να μείνει έγκυος απλά θα πρέπει να ακολουθεί κάπια ιατρική παρακολούθηση με ενέσεις έτσι ώστε να ελέγχεται η πυκτηκότητα του αίματος της κατά την διάρκεια.

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!Σχετικά πρόσφατα έμαθα μετά απο εξετάσεις οτι εχω αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο.Επείδη θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη πανώ στο θεμα γνώρισετε μήπως κάποιον αιματολόγο ή γυναικολογο που να έχει γνώση πανω στο συγκεκριμένο θέμα?:)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ είχα πάρει ηπαρίνη μετά από εξετάσεις στην πρώτη μου εγκυμοσύνη.

 

Τώρα έχω μείνει ξανά έγκυος και έχω καινούριο γυναικολόγο ο οποίος μου είπε ότι δε χρειάζεται να κάνω εξετάσεις .... θα πάρω ηπαρίνη και θα τη σταματήσουμε κάποια στιγμή στον 9ο μήνα. Έτσι κι αλλιώς κακό δεν κάνει μου είπε. Χωρίς εξετάσεις? Και πώς θα ξέρει τι ποσότητα να μου δώσει? Τι λέτε εσείς? Είναι και καλοκαίρι και δε μπορώ να το ψάξω πολύ.

 

Παρεπιπτόντως έχω κάνει πλήρη έλεγχο θρομβοφιλίας μετά την πρώτη μου εγκυμοσύνη στον οποίο δε μου βρήκαν γονίδιο αλλά κάποια στιγμή μου βρήκαν αντιφωσφολιπιδικά αντισώματα θετικά και μετά σε επαναληπτικές εξετάσεις τίποτα.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Stela κι εγώ πάσχω από αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο και το ανακάλυψα μετά από αιματολογικές εξετάσεις που έκανα ύστερα από παλίνδρομη 9ης βδομάδας. Αν ενδιαφέρεσαι μπορώ να σου πω τα στοιχεία του δικού μου αιματολόγου που μου βρήκε το σύνδρομο και με τον οποίο θα ακολουθήσω συγκεκριμένη θεραπεία λίγο πριν την καινούργια προσπάθεια εξωσωματικής. Το καλό είναι ότι αντιμετωπίζεται πάντως..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ είχα πάρει ηπαρίνη μετά από εξετάσεις στην πρώτη μου εγκυμοσύνη.

 

Τώρα έχω μείνει ξανά έγκυος και έχω καινούριο γυναικολόγο ο οποίος μου είπε ότι δε χρειάζεται να κάνω εξετάσεις .... θα πάρω ηπαρίνη και θα τη σταματήσουμε κάποια στιγμή στον 9ο μήνα. Έτσι κι αλλιώς κακό δεν κάνει μου είπε. Χωρίς εξετάσεις? Και πώς θα ξέρει τι ποσότητα να μου δώσει? Τι λέτε εσείς? Είναι και καλοκαίρι και δε μπορώ να το ψάξω πολύ.

 

Παρεπιπτόντως έχω κάνει πλήρη έλεγχο θρομβοφιλίας μετά την πρώτη μου εγκυμοσύνη στον οποίο δε μου βρήκαν γονίδιο αλλά κάποια στιγμή μου βρήκαν αντιφωσφολιπιδικά αντισώματα θετικά και μετά σε επαναληπτικές εξετάσεις τίποτα.

 

εγω θα σου ελεγα να επισκεφτεις εναν αιματολογο

και να κανεις ενα θρομβοελαστογραμμα

ωστε να οριστει σωστα η δοση τησ ηπαρινης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!Σχετικά πρόσφατα έμαθα μετά απο εξετάσεις οτι εχω αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο.Επείδη θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη πανώ στο θεμα γνώρισετε μήπως κάποιον αιματολόγο ή γυναικολογο που να έχει γνώση πανω στο συγκεκριμένο θέμα?:)

 

αν θελεις μπορω να σου στειλω και εγω τα στοιχεια του δικου μου αιματολογου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...