Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts

Εμένα μου ήρθε στους 4,5 μήνες και παρατήρησα μια προσωρινή μείωση στην ποσότητα του γάλακτος.

Μπορούσα να το δω, διότι αντλούσα όλα τα γεύματα του μωρού, οπότε ήξερα τις "δυνατότητές" μου.

Διόρθωσα κάπως τα πράγματα με μαγιά μπύρας, η οποία έκτοτε έγινε απαραίτητο συμπλήρωμα.

Συνέχισα τις αντλήσεις μέχρι το τέλος του 6ου μήνα, και τις δύο επόμενες φορές (μέχρι να σταματήσω) που είχα περίοδο, παρατηρούσα πάλι κάποια μείωση, αλλά προσωρινή.

Οπότε μην ανυσηχείς, δεν σταματάει η γαλουχία με την περίοδο, με τίποτε. Μια μικρή μείωση ΙΣΩΣ (δεν είμαστε όλοι ίδιοι) και αυτό είναι όλο.

Καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Άντε χάζεψα και γράφω άλλα αντί άλλων.

 

Πώς μου κόλλησε πως μιλούσες για αστάθεια στη γαλουχία...Sorry...

 

Πάντως, για να μπω και στο σωστό θέμα, κι εγώ μετά την πρώτη φορά είχα σταθερό κύκλο κάθε 28 ημέρες.

 

Και πάλι συγνώμη για τα εκτός θέματος που έγραψα πριν...

Link to comment
Share on other sites

σημερα μου ηρθε περιοδος κ προσεξα ειχα τη μπεμπα το βραδυ να κλαιει στο στηθος μου απο τις 7:30 μεχρι τις 10:00 που εξαντληθηκε κ κοιμηθηκε... :( ειχα διαβασει πως με την περιοδο ισως υπαρχει καποια μειωση..υπαρχει περιπτωση να υπαρχει κ διακοπη?αγχωθηκα παααρα πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω Ελένη μου δε θα προλάβει να σε πιάσει..

 

Εγώ περνάω τη φάση κάθε φορά με μαραθώνιους θηλασμούς.. Καναπές, κρεβάτι, βιβλία, DVD κλπ. 2-3 μέρες κρατάει εξάλλου..

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ξέρεις τι άλλο μπορείς να κάνεις; εγώ το κάνω κάθε φορά που μπορεί να νιώθω ότι δεν έχω τόόόσο γάλα, ειδικά κάποια βράδια. Εναλλαγή στο στήθος. Μόλις δυσανασχετεί ή γκρινιάξει σήκωσε τη βάλε τη να ρευτεί και στο άλλο στήθος. Μπορεί να το κάνεις αυτό πάάάρα πολλές φορές..

 

Α! και φάει και κάτι παραπάνω λιπαρό.. Βοηθάει :wink::wink:

 

Καλή δύναμη !! (όπου να'ναι αυτές τις μέρες θα σου κάνω και εγώ παρέα από την άλλη μεριά της Κρήτης!! :lol::lol::lol: )

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

με το καλο! :D

αυτο με τις εναλλαγες το εκανα ετσι κ αλλιως καθε δυλεπτο περιπου..η αληθεια ειναι πως η μπεμπα κοιμαται απο τις 10 κ τωρα εχει αρχισει να πριζεται το στηθος μου..ισως ηταν συμπτωση..ισως παλι κ οχι..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επαναφέρω το θέμα για να σας πω την περίπτωση μου..

 

Μου ήρθε περίοδος σχετικά σύντομα μετά τη γέννα σχεδόν κανονικά στο μήνα.. Μετά δύο φορές επίσης κανονικά - και με πολύ αίμα - και τώρα έχω να δω περίοδο 45 ημέρες. Τεστ εγκυμοσύνης δεν έκανα, μάλλον ψιλοφοβάμαι :?:?: , αλλά λέτε να είναι φυσιολογικό; Επίσης το άλλο που παίζει αυτή τη φορά είναι ότι έχω συνεχώς πόνο χαμηλά σα βάρος και δε λέει να φύγει..

 

Τι λέτε; Να ανησυχώ; Σήμερα στο τσακ δεν μπήκα στο φαρμακείο. Ήμουν και με τη μπέμπα και λέω θα σκέφτονται από μέσα τους "η κουνέλα!!"

:lol::lol::lol:

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επανέρχομαι για τα νεότερα..

 

Έκανα το τεστ εγκυμοσύνης και ήταν αρνητικό. Η καθυστέρηση είναι πολύ μεγάλη οπότε δε νομίζω να έκανε λάθος.

 

Μου έχει κάνει πολύ εντύπωση πάντως.. Μου κόπηκε η περιοδος αφού ήρθε δυο φορές ρολόι; Και επίσης ήθελα να ρωτήσω - ίσως η Αγλαΐα να ξέρει καλύτερα - έχω πολύ καιρό έναν πόνο στην κοιλιά σαν περιόδου αλλά πιο ελαφρύ, όπως τον πρώτο καιρό που θήλαζα. Υπάρχει περίπτωση να κάνει ακόμα συσπάσεις για να έρθει στο φυσιολογικό η μήτρα;

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει κάνει πολύ εντύπωση πάντως.. Μου κόπηκε η περιοδος αφού ήρθε δυο φορές ρολόι;

 

Αυτό συμβαίνει συχνά αν το μωρό αυξήσει την ποσότητα του γάλακτος που πίνει.

 

.

Υπάρχει περίπτωση να κάνει ακόμα συσπάσεις για να έρθει στο φυσιολογικό η μήτρα;

Η μήτρα επανέρχεται στις 6 εβδομάδες, δεν ξέρω αν συνεχίζει να συσπάται και μετά με τον ίδιο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια επαναφερω το topic γιατι θα ηθελα να μου λυσετε μια απορια:μου ξαναηρθε περιοδος μετα τη γεννα στους 4 μηνες,αν και ο γιατρος μου αμφεβαλλε σχτικα με το αν ηταν κανονικη περιοδος.Υποστηριζε πως αφου θηλαζω αποκλειστικα δεν μπορει να ειχε γινει ωορηξια και επροκειτο για κατι σαν ψευδοπεριοδο.

Τελος παντων,εγω ειχα αιμα για 7 μερες οπως και στην περιοδο,οχι βεβαια τις κανονικες μου ποσοτητες,ηταν σαφως λιγοτερο και πιο καφε.

Το θεμα ειναι οτι μου ειχε ξεκινησει στις 21 Μαιου και κανονικα,βασει του κυκλου 28 ημερων που ειχα προ εγκυμοσυνης,την περιμενα στις 18 Ιουνιου-αλλα ματαια!!! Δεν ηρθε!!!

Επειδη ειχα και μια αδυναμια και μια κοπωση,εκανα καλου κακου κι ενα τεστ εγκυμοσυνης,το οποιο βγηκε αρνητικο,πραγμα που περιμενα,αφου με αποκλειστικο θηλασμο δεν συλλαμβανεις και τοσο ευκολα κι εγω δεν ειμαι και κανα τερας γονιμοτητας για να ανηκω στις εξαιρεσεις.

Τι λετε,ειναι νορμαλ αυτο; Μπορει να συμβαινει κατι παθολογικο ή ειναι φυσιολογικο να υπαρχει αραιομηνορροια με τον αποκλειστικο θηλασμο;

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει κάνει πολύ εντύπωση πάντως.. Μου κόπηκε η περιοδος αφού ήρθε δυο φορές ρολόι;

 

Αυτό συμβαίνει συχνά αν το μωρό αυξήσει την ποσότητα του γάλακτος που πίνει.

 

Μήπως συμβαίνει κάτι τέτοιο και δεν αναμένεται σύντομα μια ακόμη περίοδος?

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου συντροφισσα Galat!!! :D Τι κανει η μπεμπουλα σου;

Κοιτα,τωρα τελευταια τη βαζω λιγο συχνοτερα για να παιρνει υγρα λογω της ζεστης,αλλα οχι και τοσο πιο συχνα σε σχεση με παλια.Δηλαδη μου φαινεται σχεδον απιθανο να ειναι απο αυτο.

Χτες αρχισαμε και κρεμουλα (2 κουταλακια την πρωτη μερα) και περιμενω να δω οταν με το καλο φαει ολοκληρο μπωλ,δηλαδη ανικαταστησουμε εναν θηλασμο με την κρεμα,μπας και μου ξαναρθει. Δηλαδη λετε να παιζει προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Ετσι νιωθω κι εγω!!! Σε παω πολυ απο τοτε που πρωτοεγινα μελος στο forum!!! Εισαι μαγκακι!!! Πρεπει να κανονισουμε συναντηση με το που ξεμπερδεψουμε απο διακοπες και τετοια,να γνωριστουνε και οι κορες μας οι τρελλιαρες οι μπεμπες!!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Ετσι νιωθω κι εγω!!! Σε παω πολυ απο τοτε που πρωτοεγινα μελος στο forum!!! Εισαι μαγκακι!!! Πρεπει να κανονισουμε συναντηση με το που ξεμπερδεψουμε απο διακοπες και τετοια,να γνωριστουνε και οι κορες μας οι τρελλιαρες οι μπεμπες!!! :D:D:D

 

 

ENNOEITAI!!!!! φιλάκια και σορρυ για την κατάχρηση του ποστ!!!!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τι λετε,ειναι νορμαλ αυτο; Μπορει να συμβαινει κατι παθολογικο ή ειναι φυσιολογικο να υπαρχει αραιομηνορροια με τον αποκλειστικο θηλασμο;

 

Είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο. Ακόμη και με μη αποκλειστικό θηλασμό μπορεί να υπάρχει αραιομηνόρροια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...