Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts

ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 5 ΜΗΝΩΝ Κ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΔΑ ΑΙΜΑ,ΜΑΛΛΟΝ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ,ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ...

 

Καμία περίπτωση!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα ...εμενα ο μπεμπης μου ειναι 6 μηνων κ θηλαζω αποκλειστικα...περιοδος δεν μου εχει ερθει...αλλα εχω συμπτωματα και με βλεπω να μου ερχεται...πριν 4 μερες ειχα ραντεβου με την παιδιατρο μου κ την ειχα ρωτησει τι αλλαγες θα υπαρχουν μ ε την περιοδο και μου πε οτι η ποιοτητα του γαλατος δεν αλλαζει απλα θα μειωθει η ποσοτητα του γαλατος σου.....εγω επειδη μαλλον θα αδιαθετησω ετσι οπως παει εχω εφοδιαστει με ξενο γαλα μην τυχων και μου κοπει εντελως....

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 5 ΜΗΝΩΝ Κ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΔΑ ΑΙΜΑ,ΜΑΛΛΟΝ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ,ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ...

 

Όχι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.Απλώς ίσως να θέλει να είναι περισσότερο στο στήθος εκείνες τις μέρες του μήνα.κατά τα άλλα όλα καλά!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ...εμενα ο μπεμπης μου ειναι 6 μηνων κ θηλαζω αποκλειστικα...περιοδος δεν μου εχει ερθει...αλλα εχω συμπτωματα και με βλεπω να μου ερχεται...πριν 4 μερες ειχα ραντεβου με την παιδιατρο μου κ την ειχα ρωτησει τι αλλαγες θα υπαρχουν μ ε την περιοδο και μου πε οτι η ποιοτητα του γαλατος δεν αλλαζει απλα θα μειωθει η ποσοτητα του γαλατος σου.....εγω επειδη μαλλον θα αδιαθετησω ετσι οπως παει εχω εφοδιαστει με ξενο γαλα μην τυχων και μου κοπει εντελως....

 

Αυτο που σου είπε η παιδιατρος συμβαίνει στην εγκυμοσύνη κι όχι στην περίοδο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ο γιος μου είναι 16 μηνών, θηλάζουμε ακόμα και πρώτη φορά μου ήρθε περίοδος πριν από ένα μήνα! Δύο ακριβώς χρόνια μετά την τελευταία περίοδο πριν την εγκυμοσύνη... Και με απόλυτη ακρίβεια 28 μέρες μετά, μου ξαναήρθε. Επιστρέψαμε στα φυσιολογικά λοιπόν!

Να σημειώσω ότι δεν παρατήρησα καμία αλλαγή στην συχνότητα ή τον τρόπο θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κι από μένα!

Εμένα μου ήρθε μία φορά στους 7 μήνες από τον τοκετό και μία στους 9. Τώρα δηλαδή δεν ξέρω, να περιμένω στους 10 ή όχι... Εκείνες τις μέρες ζητούσε λίγο παραπάνω θηλασμό το μωρό, ίσως να είχα ελάχιστα πιο λίγο γάλα.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θηλάζω αποκλειστικά (είμαστε 3 μηνών τώρα). Περίοδος μου ήρθε αφού έκλεισαν οι δύο πρώτοι μήνες. Και χτες αδιθέτησα και πάλι... στις 24 μέρες... (να σημειώσω ότι πριν είχα κύκλο 30-32 ημερών)... $##@$#%^ τα νεύρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θηλάζω αποκλειστικά (είμαστε 3 μηνών τώρα). Περίοδος μου ήρθε αφού έκλεισαν οι δύο πρώτοι μήνες. Και χτες αδιθέτησα και πάλι... στις 24 μέρες... (να σημειώσω ότι πριν είχα κύκλο 30-32 ημερών)... $##@$#%^ τα νεύρα μου.

 

 

να κόψεις αμέσως το θηλασμό :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

εμένα μου ήρθε στους 3,5 μήνες :( αλλά το χαβά μου εγώ θηλάζω ακόμα 5 μηνών είμαστε και δεν παρατήρησα αλλαγή στο θηλασμό (με ξεζουμίζει όπως πάντα ;) )

Link to comment
Share on other sites

να κόψεις αμέσως το θηλασμό :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

εμένα μου ήρθε στους 3,5 μήνες :( αλλά το χαβά μου εγώ θηλάζω ακόμα 5 μηνών είμαστε και δεν παρατήρησα αλλαγή στο θηλασμό (με ξεζουμίζει όπως πάντα ;) )

 

Γιατί να κόψει τον θηλασμό?:confused::confused:

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να κόψει τον θηλασμό?:confused::confused:

 

 

ειρωνικά το λέω...

μην μπερδευτεί καμία... προς θεού

απλά με την γενικότερη αντίληψη ότι ο θηλασμός είναι κάτι που μας επιβαρύνει και μας δυσκολεύει η πρώτη απάντηση που θα έδινε κάποιος που δεν ξέρει θα ήταν αυτή.

 

αχ καλέ μην προκαλέσω καμία σύγχιση:|

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειρωνικά το λέω...

μην μπερδευτεί καμία... προς θεού

απλά με την γενικότερη αντίληψη ότι ο θηλασμός είναι κάτι που μας επιβαρύνει και μας δυσκολεύει η πρώτη απάντηση που θα έδινε κάποιος που δεν ξέρει θα ήταν αυτή.

 

αχ καλέ μην προκαλέσω καμία σύγχιση:|

 

:-D:grin::-D:grin::-DA εντάξει γιατί φρίκαρα (πάλι!) προς στιγμήν!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια SOS! Γέννησα με φ.τ. στις 10 Οκτώβρη και εδώ και 2 μέρες έχω αίμα και πόνους περιόδου, όχι όμως όπως πριν την εγκυμοσύνη...δλδ λιγότερο αίμα και πιο ήπιος πόνος...Θηλάζω αποκλειστικά και διαφορά στο γάλα δεν έχω δει...η μικρή τρώει όπως πριν και την βγάζω από το στήθος χαμογελαστή και κοιμισμένη...

Το θέμα είναι ότι μια βδομάδα πριν πήγα στον γυναικολόγο να με δει, για να τσεκάρει την κατάσταση της μήτρας, μου είπε ότι όλα έχουν πάει πολύ καλά, αλλά πάνω στην εξέταση με πόνεσε και είδα και αίμα λίγο μετά...Για 2-3 μέρες δεν είδα τίποτα και ξαφνικά από προχθές έχω αρκετό, αλλά ξαναλέω όχι σαν την περίοδο που είχα πριν μείνω έγκυος (έπαιρνα τις μεγαλύτερες σερβέτιες και τις πρώτες δύο μέρες άλλαζα ανά μία ώρα περίπου...)

Είναι περίοδος άραγε αυτό; Και τόσο νωρίς μετά την γέννα; Καμιά άλλη με παρόμοια εμπειρία;

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα,

 

εμείς είμαστε 8 μηνών και θηλάζουμε, παράλληλα με τις στέρεες πια. Εμένα μου ήρθες περίοδος αμέσως αφού σαράντησα. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι 2 μέρες πριν μου έρθει η περίοδος κάθε μήνα έχω μειωμένη παραγωγή, μετά πάλι στρώνει.

Ισχύει αυτό? Μήπως φταίει κάτι άλλο?

 

Τώρα πάλι έχω ελαφρώς μειωμένη παραγωγή και αναρωτιέμαι αν φταιει ότι περιμένω περίοδο ή οτι μειώθηκαν οι θηλασμοί λόγω στέρεων.

 

Τι να κάνω? Θέλω να συνεχίσω να θηλάζω. Νομίζω ότι θέλω να τον θηλάζω για πάντα, είναι λογικό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα,

 

εμείς είμαστε 8 μηνών και θηλάζουμε, παράλληλα με τις στέρεες πια. Εμένα μου ήρθες περίοδος αμέσως αφού σαράντησα. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι 2 μέρες πριν μου έρθει η περίοδος κάθε μήνα έχω μειωμένη παραγωγή, μετά πάλι στρώνει.

Ισχύει αυτό? Μήπως φταίει κάτι άλλο?

 

Τώρα πάλι έχω ελαφρώς μειωμένη παραγωγή και αναρωτιέμαι αν φταιει ότι περιμένω περίοδο ή οτι μειώθηκαν οι θηλασμοί λόγω στέρεων.

 

Τι να κάνω? Θέλω να συνεχίσω να θηλάζω. Νομίζω ότι θέλω να τον θηλάζω για πάντα, είναι λογικό?

 

Ειναι φυσιολογικο να μειώνεται λίγο η ροη πριν την περίοδο.

Τι εννοείς οτι μειώθηκαν οι θηλασμοι λόγω στερεών;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Θηλάζω μόνο πρωί και βράδυ, εγώ βέβαια προσφέρω το στήθος μου και κατα την διάρκεια της ημέρας και αν θέλει θηλάζει. Πρέπει μήπως να κάνω κάτι άλλο? Θέλω πάρα πάρα πολύ να συνεχίσω να θηλάζω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαστε έξι μηνών και σήμερα είχα καφέ υγρά. Το ίδιο μου ξανάσυνέβη και πριν 3 μήνες περίπου άλλα δε συνεχίστηκαν. Αυτη τη φορά έχω πονάκια στον κόλπο. Να είναι περίοδος τώρα? Είχε καμία τέτοια πονάκια? Επίσης χθες τρελάθηκα στον πόνο κατα τον θηλασμό,οι θηλές μου τα είχαν παίξει, διάφανή φούσκαλίτσα η μια, μικρές πληγούλες η άλλη. Μπορεί να είναι από την επερχόμενη περίοδο? Το μωρό έτρωγε με μανία χθες άλλα το απέδωσα στα δόντια...

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου ήρθε περίοδος. Δεν ξέρω ακόμα αν ο πόνος στις θηλές ηταν απο αυτό αλλά σήμερα πονάω λίγο λιγότερο.

Σήμερα η μικρή μου μετά από λίγα λεπτά που τρώει μουγκρίζει στο στήθος:-)μάλλον μειώθηκε η ροή λίγο!

Τις πρώτες 2-3 μέρες αυξάνουμε τους θηλασμούς για να μην μειωθεί η παραγωγή ή η ροή ή δεν αλλάζουμε τίποτα και επανέρχεται η μειωμένη ροή από μόνη της?

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Θηλάζω μόνο πρωί και βράδυ, εγώ βέβαια προσφέρω το στήθος μου και κατα την διάρκεια της ημέρας και αν θέλει θηλάζει. Πρέπει μήπως να κάνω κάτι άλλο? Θέλω πάρα πάρα πολύ να συνεχίσω να θηλάζω

 

Μέχρι να γίνει 12 μηνών προσφέρεις στηθος κι όταν θέλει θα θηλασει. Το πρωι και βράδυ ειναι λίγο και για να συντηρήσεις παραγωγη αλλα και για τις ανάγκες του παιδιου.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου ήρθε περίοδος. Δεν ξέρω ακόμα αν ο πόνος στις θηλές ηταν απο αυτό αλλά σήμερα πονάω λίγο λιγότερο.

Σήμερα η μικρή μου μετά από λίγα λεπτά που τρώει μουγκρίζει στο στήθος:-)μάλλον μειώθηκε η ροή λίγο!

Τις πρώτες 2-3 μέρες αυξάνουμε τους θηλασμούς για να μην μειωθεί η παραγωγή ή η ροή ή δεν αλλάζουμε τίποτα και επανέρχεται η μειωμένη ροή από μόνη της?

 

Τον πόνο και τις φουσκιτσες στις θηλες τις είχα κι εγω τους πρώτους μήνες της περιόδου. Τωρα δεν έχω πια όταν περιμένω περίοδο μάλλον γιατι δεν εξαρτάται η πείνα της απο το γάλα.

Θα επανέλθει μόνη της. Εκτός αν το μωρο θέλει περισσότερους θηλασμους.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

θα ηθελα μια συμβουλη μιας και το forum μ'εχει βοηθησει απιστευτα στο θεμα του θηλασμου μεχρι τωρα και ειδικα εσυ Nina-Nana και σ'ευχαριστω πολυ γι'αυτο.

 

Αυτη τη στιγμη ουσιαστικα θηλαζω πρωι και βραδυ και το γαλα μου ειναι αρκετο για να τον χορτασει και να κοιμαται ηρεμος, φοβαμαι ομως οπως μου ειπες οτι αυτο δεν ειναι ικανο να μου διατηρησει την παραγωγη κι εγω θα ηθελα να θηλασω και περαν του 1ου ετους τον μικρο μου. Αν θηλασει ο ικρος μεσα στην ημερα το γαλα μου δεν ειναι τοσο πολυ το βραδυ. Τι να κανω? Πως το αντιμετωπιζω αυτο. Να σημειωσω μονο οτι σε 1 μηνα επιστρεφω στη δουλεια και θα λειπω 11.00-17.00 καθε μερα.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα μια συμβουλη μιας και το forum μ'εχει βοηθησει απιστευτα στο θεμα του θηλασμου μεχρι τωρα και ειδικα εσυ Nina-Nana και σ'ευχαριστω πολυ γι'αυτο.

 

Αυτη τη στιγμη ουσιαστικα θηλαζω πρωι και βραδυ και το γαλα μου ειναι αρκετο για να τον χορτασει και να κοιμαται ηρεμος, φοβαμαι ομως οπως μου ειπες οτι αυτο δεν ειναι ικανο να μου διατηρησει την παραγωγη κι εγω θα ηθελα να θηλασω και περαν του 1ου ετους τον μικρο μου. Αν θηλασει ο ικρος μεσα στην ημερα το γαλα μου δεν ειναι τοσο πολυ το βραδυ. Τι να κανω? Πως το αντιμετωπιζω αυτο. Να σημειωσω μονο οτι σε 1 μηνα επιστρεφω στη δουλεια και θα λειπω 11.00-17.00 καθε μερα.

 

Με δυο θηλασμους την ημέρα εκτός απο το τη δυσκολία της διατήρησης της παραγωγής δεν πίνει κι οσο γάλα χρειάζεται το μωρο.

 

Οσο προσθέτεις θηλασμους τόσο αυξάνεται το γάλα σου, απλα τη διαφορά στην παραγωγη θα τη βλέπεις σε 3-5 μέρες. Κανε σταδιακή αύξηση ώστε να μη δυσκολευτεί να προσαρμοστεί το μωρο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 4 μερες περιπου ξαναζω τον εφιαλτη που ζω απο τοτε που μου ηρθε πρωτη φορα περιοδος.Ποναω λες και ειμαι αδιαθετη.Κανει συσπασεις η μητρα και εχω παρα πολλα υγρα.(Τοσο καιρο δεν ειχα τοσα).Το πιο πιθανο ειναι να μου ερθει ε?Μειωνεται καθολου το γαλα?Εχω και ιστορικο με πολυ πονο.ουτε να σηκωθω απο το κρεβατι δεν μπορουσα.Φοβαμαι για την παραγωγη.

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εδω και 4 μερες περιπου ξαναζω τον εφιαλτη που ζω απο τοτε που μου ηρθε πρωτη φορα περιοδος.Ποναω λες και ειμαι αδιαθετη.Κανει συσπασεις η μητρα και εχω παρα πολλα υγρα.(Τοσο καιρο δεν ειχα τοσα).Το πιο πιθανο ειναι να μου ερθει ε?Μειωνεται καθολου το γαλα?Εχω και ιστορικο με πολυ πονο.ουτε να σηκωθω απο το κρεβατι δεν μπορουσα.Φοβαμαι για την παραγωγη.

 

Στις περισσοτερες γυναίκες δεν υπάρχει καθόλου μείωση παραγωγής ή ροής όπως και πόνος μετα τον τοκετό.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!

Έχω ένα θεματάκι και θέλω τη βοήθεια όποιου-ας μπορεί να απαντήσει. Γέννησα στις 10 Σεπτέμβρη με καισαρική. Μου ήρθε η πρώτη περίοδος στις 26 Νοέμβρη. Περίμενα να αδιαθετήσω αυτές τις μέρες, είχα σταθερό κύκλο 28 ημερών, αλλά τίποτα ακόμα. Θηλάζω αποκλειστικά. Τι μπορεί να συμβαίνει? Υπάρχει ενδεχόμενο εγκυμοσύνης? Μου φαίνεται απίθανο, παίρνουμε πάντα προφυλάξεις με τον άντρα μου.

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!

Έχω ένα θεματάκι και θέλω τη βοήθεια όποιου-ας μπορεί να απαντήσει. Γέννησα στις 10 Σεπτέμβρη με καισαρική. Μου ήρθε η πρώτη περίοδος στις 26 Νοέμβρη. Περίμενα να αδιαθετήσω αυτές τις μέρες, είχα σταθερό κύκλο 28 ημερών, αλλά τίποτα ακόμα. Θηλάζω αποκλειστικά. Τι μπορεί να συμβαίνει? Υπάρχει ενδεχόμενο εγκυμοσύνης? Μου φαίνεται απίθανο, παίρνουμε πάντα προφυλάξεις με τον άντρα μου.

Σας ευχαριστώ!

 

Καλημέρα Χρόνια Πολλά να σου ζήσει το παιδάκι σου. Εφόσον θηλάζεις ακόμη δεν έχει σταθεροποιηθεί ο κύκλος.Μπορεί δηλ να αδιαθετήσεις μπορεί και όχι για μεγάλο διάστημα..Εφόσον παίρνετε προφυλάξεις λογικά δεν υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης,προσωπικά το θεωρώ απίθανο λόγω του θηλασμού και του γεγονότος ότι ακόμη ο κύκλος είναι εντελώς ασταθής.Αν δεν έχεις 3 κύκλους σταθερά κάθε μήνα δεν μπορείς να πεις ότι σταθεροποιήθηκε.Το τι γινόταν προ εγκυμοσύνης πλέον δεν έχει σχέση:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...