Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts

Ο μπεμπης θηλαζει 7,5 μηνες τωρα και οταν εγινε 6 μηνων ξεκινησαμε στερεες (μονο φρουτοκρεμα και κρεατοχορτοσουπα δεν δινω τιποτα τυποποιημενο ). Εννοειται οτι μειωθηκαν οι θηλασμοι απο 5 μεγαλους σε 3 μεγαλους και εναν μικρο , βλεπεται δουλευω και δεν μπορω να προσφερω πιο συχνα στηθος . Οσο τρεφοταν μονο με γαλα εκανα παραλληλα και αντλησεις με 2 διαφορετικα θηλαστρα (symphony και avent ) , oποτε εδινα συνεχεια ερεθισμα , με την εναρξη στερεων σταματησα σιγα σιγα να αντλω και η παραγωγη μου μειωθηκε και προσαρμοστηκε στην τωρινη ζητηση και αναγκη . Δυστυχως αδιαθετησα μετα απο 4 βδομαδες (ωραια ηταν χωρις περιοδο ) και κοριτσια λιγο πριν και οσο ειχα περιοδο ειχα τρομερη μειωση , το γαλα κατεβαινε δυσκολα , ο μπεμπης φωναζε και νομιζα οτι μου κοβεται , αλλα παρεμεινα ψυχραιμη και ειπα πως αποκλειεται να κοβεται τοσο μαχαιρι το γαλα μου , αφηστε που ειχα διπλασια διαρκεια περιοδου . Ηξερα οτι μειωνεται παροδικα , αλλα σε μενα ηταν παρα πολυ , οποτε τι εκανα ; κρατουσα τον μικρο αγκαλια και εκοβα βολτες μες στο σπιτι , ο καημενος ετσι εκανε πολλες θηλαστικες κινησεις και μετα ευτυχως κατεβαινε το γαλα , αργουσε να κατεβει και ο μικρος αλλιως δεν καθοταν στο στηθος . Για να καταλαβετε εγω καθε βραδυ βρεχω επιθεματα , οσο ειχα περιοδο τιποτα ουτε σταγονα στα επιθεματα . Και ετσι κοιμομουν χωρις αυτα , μεχρι που ενα βραδυ ξυπνησα και ειχα βρεξει τα παντα (ειχε τελειωσει εννοειται η περιοδος μου), σεντονια ,νυχτικο και σουτιεν θηλασμου........πολυ το χαρηκα , παντα γκρινιαζα γιατι το βραδυ να βρεχομαι , ομως καλυτερα να βρεχομαι παρα να μειωνεται το γαλατακι του μικρου μου(ειχα στενοχωρηθει με αυτη την εξελιξη , αλλα ημουν αισιοδοξη ,τωρα πως γινεται αυτο ;) . Τωρα ειναι ολα οπως πριν μου ερθει περιοδος , οποτε την επομενη φορα θα ξερω . Ελπιζω να βοηθησα λιγακι .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αρχοντούλα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. Δεν μειώνεται το γάλα, απλά αργεί πάρα πολύ το let-down και νευριάζει το μικρό στο στήθος. Κι εγώ προσπαθώ να το απασχολώ εκείνη την ώρα με κάτι ώστε να κάνει θηλαστικές κινήσεις κι εγώ σκέφτομαι καταρράχτες με γάλα για να το βοηθήσω να κατέβει.

Εγώ βέβαια αδιαθέτησα στον 2ο μήνα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Pipi μου πρέπει να γεννήσαμε κοντά κοντά . Τι ωραία !!!!!!!!! Να σου ζησει!!!!! Εγώ γέννησα στις 17/10/08 εσύ ; Αχ αυτό με τους καταρράκτες το κάνω κι εγώ και βοηθάει πολύ και με είχε βοήθησει και με τις αντλήσεις .

Link to comment
Share on other sites

Στις 25 γέννησα εγώ. Να σου ζήσει κι εσένα.

 

Πάντως αν τον βάζεις να θηλάζει πιο συχνά καμια εβδομάδα πριν σου έρθει περίοδος, όταν έρχεται είναι καλύτερη η κατάσταση με το κατέβασμα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επιθέματα χρησιμοποιούσα μέχρι και 11 μηνών, τώρα απλά βάζω το δάκτυλο μου στη άλλη θηλή και πάλι βρέχομαι, ειδικά στο δεξί στήθος. Αυτό το let down, το νιώθω κάθε φορά που θηλάζει ο μικρός, δεν νιώθω να μου έχει μειωθεί αν και θηλάζουμε τώρα πρωί βράδυ και κάποιες φορες τα χαράματα, μέχρι και 12,5 μηνών ήθελε οπωσδήποτε και το μεσημέρι να κοιμηθεί μετά το έκοψε μόνος του. Δουλεύω από όταν έκλεισε τους τέσσαρους μήνες. Μέχρι και 7 μηνών κοιμόταν σερί τα βράδια μετά ξεκινήσαμε τα μεταμοσονύχτια και δεν κοιμόταν χωρίς στήθος, ξύπναγε περίπου κάθε 3 ώρες, πιπίλαγε για κανά 5λεπτο και ξανακοιμότανε. Αυτό εδώ και ένα μήνα τό έκοψε. Ελπίζω να κρατηθεί σε καλά επίπεδα η παραγωγή έστω και με αυτά τα 2-3 γεύματα την ημέρα. Θα δείξει. Α, να σας πω, ότι ειδικά στο βραδινό κάθεται περίπου 20 λεπτά και στα δύο στήθη, μπορει και παραπάνω, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνήθως με 2-3 γεύματα την ημέρα δεν διατηρείται η παραγωγή. Είναι μικρό το ποσοστό των γυναικών που το καταφέρνουν.

Δες εδώ τι έγραψε μια άλλη κοπέλα: http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=985388&postcount=18

 

Η κάθε γυναίκα έχει διαφορετική αντίδραση στον ερχομό της περιόδου. Εμένα μου αργεί το let-down, σε άλλες κοπέλες μειώνεται το γάλα. Αν οι πόνοι που έχεις είναι ειδοποίηση ερχομού περιόδου θα το μάθεις σε λίγες μέρες, οπότε μην αγχώνεσαι.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά χθες το πρωί αδιάθέτησα, δυστυχώς. Ο μικρός έκανε περισσότερα γεύματα, τα ζητούσε έντονα μάλιστα, ενώ γενικώς τον παρακαλαγα να κάτσει λίγο παραπάνω στο στήθος, γιατί από το Σάββατο είχε λίγο συναχάκι, ευτυχώς τώρα είναι καλά. Μία ερώτηση. Να διατηρηθεί η παραγωγή, θέλουμε ποιος συχνούς θηλασμούς, όμως πολλές φορές όταν τον βάζω κάθεται για ούτε ένα λεπτό, οπότε μήπως είναι καλύτερα να μην τον πιέζω εφόσον τις φορές που το ζητάει από μόνος του κάθεται πολύ ώρα στο στήθος το ξεχνάμε και καθόμαστε και μισάωρο. Τι είναι καλύτερο;

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτήσω κάτι που μπορεί να μην έχει απόλυτη σχέση με το συγκεκριμένο θέμα... θηλάζω εδώ και 5 μήνες και δεν μου έχει έρθει περίοδος. Οταν έρχεται ξανά περίοδος και σταθεροποιούνται κάπως οι ορμόνες ξεπρήζεται μήπως η κοιλία?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η κοιλιά μου ακόμα είναι... Βέβαια είμαστε ακόμα 4 μηνών (σχεδόν) οπότε έχουμε λέει κουπί ακόμα.. Αλλά τι να σου πω βρε παιδί μου... Κοιλιακούς βαρέθηκα να κάνω, περίοδος 2 φορές και κοιλιά ακόμα φουσκωμένη.

Πιστέυω ότι έχει να κάνει με τους μύες αλλά και το λίπος (αν έχει η περιοχή λίπος, έχει μια πτωτική τάση λόγω βαρύτητας πχ).

Αλλά η/ο γυναικοόγος και η μαία θα σου πούνε κάτι πιο 'επιστημονικό'.

 

Α! μια κοπέλα μου είπε ότι πέφτει σε κανα χρόνο...

Poopy Poopy we love Poopy.

tt1f3a5.aspx

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια μου γεια σας. Για άλλη μια φορά θα χρειαστώ τα φώτα , την βοήθεια και κυρίως την εμπειρία σας. Αν και έψαξα σε sites τελικά απάντηση δεν βρήκα και ούτε ικανοποιήθηκα από την απάντηση του γιατρού μου. Θηλάζω κανονικά. Τα λοχεία μου κράτησαν 20-25 μέρες το πολύ. Από προχθές έχω πολύ λίγο αίμα. Πήρα τηλέφωνο τον γιατρό μου γιατί είχα κάνει και ενα ΠΑΠ να δω πως βγήκε (ευτυχώς όλα καλά) και τον ρώτησα αν αυτό που μου συμβαίνει είναι περίοδος και μου λέει ότι είναι και ότι στην αρχή η περίοδος είναι αόριστη και ακανόνιστη. Εμένα όμως όταν είχα παει για να μου κόψει τα ράμματα από κάτω (γέννησα φυσιολογικά) μου είχε πει ότι περίοδο θα έχω όταν σταματήσω τον θηλασμό. ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ Η ΚΑΗΜΕΝΗ: Ο γιατρός μου γιατί μου είπε 2 διαφορετικά πράγματα και τι συμβαίνει τελικά?

 

Κορίτσια εύχομαι να μου απαντήσετε γρήγορα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γίνεται. Υπάρχουν γυναίκες που θηλάζουν και για πολλούς μήνες δεν έχουν περίοδο και γυναίκες που αν και θηλάζουν η περίοδός τους επανέρχεται σύντομα. Εγώ εξακολουθώ να θηλάζω το γιο μου (είναι τώρα 16 μηνών περίπου) και η περίοδος μου ήρθε κανονικά στους πέντε μήνες. Έχω διαβάσει όμως για μέλη που η αμηνόρροια κράτησε πάρα πολλούς μήνες. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Τι σε ανησυχεί;

Link to comment
Share on other sites

Με ανησυχεί γιατί μου ήρθε πολύ γρήγορα η περίοδος και διάβασα πριν απο λιγο εδώ ότι αυτό σημαίνει ότι από εδώ και στο εξής θα μου μειωθεί το γάλα......... και το μωρό μου δεν είναι ούτε καν 2 μηνών.. :(

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς μόνιμη μείωση; Αρκετές γυναίκες όταν έχουν περίοδο παρατηρούν μείωση στο γάλα, η μείωση αυτή είναι όμως προσωρινή. Η λύση είναι οι συχνοί θηλασμοί. Το μωρό ξέρει τι να κάνει για να αυξήσει την παραγωγή. Αν παρόλα αυτά πιστεύεις ότι έχεις πρόβλημα και επειδή το μωράκι σου είναι πολύ μικρό καλύτερα να απευθυνθείς στην Αγλαΐα ως ειδική.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο που πηγα τουαλετα ειδα λιγο αιματακι:(,αυτο σημαινει αραγε οτι θα μου'ρθει περιοδος?

Και πριν κανα δυο βδομαδες ειχα ποναλακια στις σαλπιγγες και δεν εδωσα σημασια,(και δεν προσεξαμε ιδαιτερα με τον αντρα μου γιατι ημουν σιγουρη οτι δε μενω εγκυος τωρα,εχει γουστο...:().

Θα δω αν αυριο εχω κανονικη ροη αν οχι?

Και το μωρο τις τελευταιες μερες δεν ηθελε να πολυθηλασει,:(:(.

Παντως το let down το αισθανομαι παντα και μειωση δεν παρατηρησα εφοσων ακομα οταν θηλαζει απο τη μια θηλη η αλλη σταζει και στη δουλεια φοραω επιθεματα.Θηλαζει και το βραδυ 1-2 φορες ισως και 3 καμια φορα.

Δεν ξερω καταστεναχωρηθηκα τωρα,θα δω αυριο αν ερθει κανονικα αν οχι???

Τι θα σημαινει αυτο το λιγο που ειδα?Πριν φυγω θα κανω και μια αντληση με το symphony να δω πως ειναι τα πραματα,την προηγουμενη εβδομαδα παντως με 2 αντλησεις εβγαζα 350-400ml και η δευτερη αντληση ηταν στη δουλεια με το swing.

Help καμια γνωμη?

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Με ανησυχεί γιατί μου ήρθε πολύ γρήγορα η περίοδος και διάβασα πριν απο λιγο εδώ ότι αυτό σημαίνει ότι από εδώ και στο εξής θα μου μειωθεί το γάλα......... και το μωρό μου δεν είναι ούτε καν 2 μηνών.. :(

 

Μερικές μητέρες παρατηρούν προσωρινή μείωση στο γάλα τους (το μωρό κάνει περισσότερους θηλασμούς για να πάρει αυτό που θέλει) αλλά αυτό δεν συμβαίνει σε όλες τις μητέρες.

 

Ο γιατρός σου προφανώς δεν είναι εξοικειωμένος με μητέρες που θηλάζουν. Όταν ο θηλασμός διαρκεί πάνω από 40 μέρες, η περίοδος μπορεί να επανέλθει όποτε θέλει. Μερικές μητέρες δεν παρατηρούν αμηνόρροια, οι περισσότερες έχουν αμηνόρροια λόγω θηλασμού για μερικούς ή περισσότερους μήνες (6-24).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα μου ηρθε περιοδος :?:-?:?. Δεν μπορουσε να περιμενει τουλαχιστον να περασει το καλοκαιρι????

Τεσπα θα δω και τον επομενο μηνα τωρα να δω αν θα ειναι τακτικη οπως παλια.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

μια φιλη μου εχει ενα γιο 2.5 μηνων οπου κ τον θηλαζει σχεδον ολη την ημερα περα της νυχτας οπου κοιμαται συνεχομενα.απο βαρος απο οτι ξερω παει καλα.

το θεμα ειναι οτι πριν απο 4-5 ημερες της ηρθε περιοδος.υπηρξε μειωση στο γαλα της αλλα εβαζε το μωρο συνεχεια στο στηθος πρωι-βραδυ για να αυξησει την παραγωγη κ νοικιασε θηλαστρο απο το μαιευτηριο.

η περιοδος της σταματησε κ συνεχιζε να θηλαζει κανονικα μεχρι που σημερα νοιωθει παλι το στηθος της αδειο κ το μωρο να κλαιει συνεχως,τρωει τα χερια του,κ γενικα ειναι ανησυχο.εχει πανικοβληθει.

εχει φτιαξει μια καλη τραπεζα κ του δινει απο εκει οταν δει οτι δεν ηρεμει.

απο τα λιγα που ξερω κ αυτα που εχω διαβασει εδω οτι το γαλα παραγετα την στιγμη της ζητησης κ οτι οσο πιο συχνα βαζει το μωρο τοσο το καλυτερο.

που ειναι δημασιευμενο το ποσες αντλησεις πρεπει να κανει?

μηπως πρεπει να παρει μαγια μπυρας?

η μαια της,της ειπε οτι τα αγορια κανουν λιγοτερες θηλαστικες κινησεις κ για αυτο ηρθε η μειωση.αληθευει?μου φανηκε μεγαααααλη μπαρουφα.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κατα την αναμονή και στη διάρκεια της περιόδου παρατηρείται μια μείωση στο γάλα η οποία είναι παροδική και το μωρό με λίγους θηλασμούς παραπάνω καλύπτει τις ανάγκες του. Το φυσιολογικό είναι να νιώθει το στήθος άδειο γιατί παράγει πλέον την ώρα που του ζητείται. Το μωρό μπορεί να θηλάζει ακατάπαυστα γιατί ίσως να περνάει άλμα ή ζεσταίνεται και διψάει ή τον τρώνε τα δόντια και θέλει να θηλάσει για να ανακουφιστεί. Δεν χρειάζεται να κάνει αντλήσεις ούτε μαγιά να πάρει. Απλά να βάζει το μωρό στο στήθος περισσότερες φορές, όποτε εκείνο το ζητάει. Αν θέλει να αυξήσει πάλι την τράπεζα ας κάνει καμια άντληση περιστασιακά.

 

Το τελευταίο που έγραψες για τη μαία είναι τεράστια μπαρούφα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλες!

Είμαι καινούργια στη παρέα και χαίρομαι ιδιαίτερα που σας ανακάλυψα!Εμένα η ζουζούνα μου είναι σχεδόν 13 μηνών κι'ακόμη δεν μου ήρθε περίοδος κι'ανησυχώ.Θέεεελω να μείνω έγκυοοοοοοοοοοοοοοος μπουχου!Ξέχασα να πω ότι θηλάζουμε ακόμη. Τι να κάνω?Εκανα 3 φορές το τεστ εγκυμοσύνης αλλα τίποτα.

Φιλάκια σε όλες

:P:razz:Μπουμπούκα!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

τι γίνεται με την περίοδο; Όταν έκλεισα 6 μήνες θηλασμού μου ήρθε η περίοδος και ενώ κανονικά έιχα πριν κάθε 28 μέρες τωρα μου ξαναήρθε μετα 35 μέρες. Θα είναι ακατάστατη όσο θηλάζω;

Link to comment
Share on other sites

Αν θα είναι ακατάστατη δεν γνωρίζω, αλλά διάβασα ότι όταν μειώνεις τους θηλασμούς (σε διαφορετική ποσότητα στην κάθε γυναίκα) , τότε σου έρχεται η περίοδος.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα κ εγω να ρωτησω στις 45 μερες μου ηρθε περιοδος αλλα ειχα πολυ λίγο αιμα κ κρατησε 2 μερες μονο,κ τωρα μετα απο 10μερες εχω παλι αιμα,κ θηλαζω αποκλειστικα ειναι λογικο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Vann, ελπίζω να πηγαίνουν όλα καλά κατά τα άλλα...

Μπορεί να είναι υπολείμματα από λόχεια απλώς και όχι περίοδος, εμένα μου κράτησαν περισσότερο από 40 μέρες προσωπικά. Γενικά είναι σπάνιο να σου έρθει στις 45 μέρες αλλά όχι και απίθανο...

 

Όσο για ακατάσταστη περίοδο, ισχύει καθόλη την διάρκεια του θηλασμού. Μου ήρθε στον χρόνο και μετά κάθε 30-40 μέρες και κρατούσε 4-5 μέρες...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...