Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts

Νομίζω οτι δεν με έπαιρνε να βγάλω 100μλ και διατάραξα την ποσότητα που χρειαζόταν για να χορτάσει. Από εδώ και πέρα, και επειδή δεν χρειάζεται να πηγαίνω δουλειά καθημερινά, θα βγάζω τις υπόλοιπες μέρες για να'χω όταν θα είμαι αδιάθετη ή θα θέλω να βγώ χωρίς τη μπέμπα!

 

Ελπίζω τώρα τα 110μλ να φτάσουν για ένα γεύμα! Αλλιώς συμπλήρωμα :( Εκτός αν πεινάσει και τη θηλάσω πριν φύγω.

 

 

Το μωρό βρίσκει γάλα πάντοτε, απλά δεν βρίσκει την "εύκολη" ροή και πρέπει να προσπαθήσει περισσότερο. Αν αντλείς συστηματικά, από τη μια αυξάνεται η παραγωγή σου, οπότε το μωρό δεν καταλαβαίνει πια το "έλλειμμα", από την άλλη το μωρό συνηθίζει στη "σκληρή" δουλειά.

 

Θήλασε την, εφόσον θέλει, πριν φύγεις, έτσι κι αλλιώς. Θα προτιμούσα να την ταΐσω ακόμη και κοιμισμένη, παρά να δώσω συμπλήρωμα, ειδικά για μια φορά.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ίσως σε εμένα που δεν είναι αποκλειστικός θηλασμός πια να υπάρχει διαφορά...είναι οριακή μάλλον η παραγωγή...

 

Πάντως ενδέχεται να είναι η ανατολή των δοντακιών αν και νομίζω είστε λιγο μικρουλάκια....

 

Εμενα εβγαλε το πρώτο στους 7,5 και από τοτε είναι μεσα στη γκρίνια έλεγα θα βγεί συντόμως και το αλλο αλλα τιποτις....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κ'εμενα εχει τρεις μερες που δεν θελει να φαει καθολου ουτε την φρουτοκρεμα της ουτε και να θηλασει.ειναι πεντεμιση μηνων .τι να ειναι δοντια ? ειμαι πολυ στεναχωρημενη που δεν τρωει τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κ'εμενα εχει τρεις μερες που δεν θελει να φαει καθολου ουτε την φρουτοκρεμα της ουτε και να θηλασει.ειναι πεντεμιση μηνων .τι να ειναι δοντια ? ειμαι πολυ στεναχωρημενη που δεν τρωει τι να κανω?

εμενα σε αυτη την ηλικια που εβγαζε το 3ο δοντακι ηθελε να θηλαζει συνεχως βεβαια επινε λιγο καθε φορα αλλα πολυ συχνα

Link to comment
Share on other sites

Έδωσε συμπλήρωμα η πεθερά μου 60μλ (καταλάθος, γιατί δεν είχε πάρει τα γυαλιά μαζί της και στις οδηγίες για μωρά 4-6 μηνών έλεγε 200μλ ενώ εκείνη διάβαζε για νεογέννητα :lol::lol: ). Ησύχασε μετά η μπεμπούλα.

 

Τουλάχιστον ξέρω οτι παίρνει και το ξένο χωρίς προβλήματα, για ώρα ανάγκης. Πάντως και η δικιά μου θηλάζει τώρα κάθε δύο ώρες και διπλάσια ώρα ενώ κανονικά κάθε 5 ώρες. Το βράδυ κοιμάται πάντως 12 με 8 αυτές τις μέρες.

 

Ας φύγει και η περίοδος να δούμε μήπως είναι τίποτα άλλο... Φοβάμαι και την ουρολοίμωξη εγώ γιατί έχουμε ένα θέμα με το ουροποιητικό. Απ'την άλλη είναι η υποψία για δοντάκια... Ουφ!

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σήμερα το βράδυ η μικρή έκλαιγε απαρηγόρητη για 2 ώρες, κάτι που δεν έχει ξανακάνει.

 

Το στήθος μου φαίνεται οτι το βράδυ δεν έχει πολύ γάλα, και δεν το ήθελε. Αλλά και κατά τη διάρκεια της περιόδου μου που ήρθε στις 20 Σεπτέμβρη ήταν έτσι απαρηγόρητη το βράδυ αλλά όχι με κλάματα τόσο πολύ. Υπάρχει περίπτωση να έχω μείωση του γάλακτος λόγω π.χ.ωορρηξίας; Θηλάζω αποκλειστικά...

 

Άλλη πιθανή αιτία είναι τα δοντάκια βέβαια, αλλά κατά τη διάρκεια της ημέρας ήταν αγγελούδι.

 

Κάτι άλλο που σκέφτηκα... επειδή χθες ήπια 4 ποτήρια κρασί (μετά το βραδινό θηλασμό, ξυπνάει πάλι 8πμ) μήπως... της ξύνισε σήμερα;

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντως κορίτσια έχω κανονικά περίοδο απ΄ όταν ο μικρός ήταν 3 μηνών (τέλη Ιουνίου) .Δεν με άγχωσε το γεγονός γιατί ο γιατρός μου, μου είχε πει όταν με εξέτασε όταν σαράντησα ότι μπορεί να δω αίμα αλλά να μην ανησυχήσω!

Δεν διαπίστωσα μείωση ίσως γιατί κάθε βράδυ έπινα μια μπύρα.Βέβαια ο μικρός σταμάτησε να παίρνει κάθε μήνα πολύ βάρος που έπαιρνε στην αρχή αλλά αυτο είναι σχετικά φυσιολογικό μετά τον 3ο μήνα.

 

Τώρα του δίνω 4 γεύματα αφού το πρωί τρώει φρούτα (με το ζόρι) και το απόγευμα βανίλια-ρυζάλευρο (καλύτερα όχι τέλεια)

eMzE.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

elvi δεν έχουμε αρχίσει ακόμα τις στερεες τροφές... Όσο για την μπύρα, καλύτερα να πίνεις χωρίς αλκοολ αν είναι καθημερινά :wink: . Δεν υπάρχει ασφαλές όριο. Μόνο αν υπολογίσεις 2 ώρες μετά από κάθε ποτήρι περίπου για να "ξενερώσεις", και περιστασιακά. Αυτό αν θηλάζεις βέβαια ακόμη. Αυτό το έχω διαβάσει σε επίσημη έρευνα.(νομίζω από Π.Ο.Υ. αν θυμάμαι καλά)

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περίοδος ΓΙΟΚ....να μου λείπει κιόλας...αρκετά πέρασα στη λοχεία...έκανα 60 μέρες να καθαρίσω :mad: ....ουουφ!!!

 

Εγώ δεν είχα και τόσο πρόβλημα με τη λοχεία, αλλά παρόλα αυτά να μου λείπει και μένα. Εκτός του ότι είναι η καλύτερη αντισύλληψη (εκτός του μωρού... :lol::lol: ), ακούω και τα διάφορα περί μείωσης γάλατος και με πιάνει πανικός!!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

elvi δεν έχουμε αρχίσει ακόμα τις στερεες τροφές... Όσο για την μπύρα, καλύτερα να πίνεις χωρίς αλκοολ αν είναι καθημερινά :wink: . Δεν υπάρχει ασφαλές όριο. Μόνο αν υπολογίσεις 2 ώρες μετά από κάθε ποτήρι περίπου για να "ξενερώσεις", και περιστασιακά. Αυτό αν θηλάζεις βέβαια ακόμη. Αυτό το έχω διαβάσει σε επίσημη έρευνα.(νομίζω από Π.Ο.Υ. αν θυμάμαι καλά)

Φυσικα χωρίς αλκοόλ πίνω και πάντα το βράδυ που ο μικρός θα κάνει 4 με 6 ώρες να ξαναφάει(ίσως και παραπάνω).

Σχετικά με τη λοχεία μια βδομάδα με δέκα μέρες μου πήρε να καθαρίσω και πάλι μετά τις 3 μέρες πολύ χαλαρά αφού χρησιμοποιούσα σερβιέτες ελαφράς ροής (όχι τίποτε άλλο μου μείναν αμανάτι οι σερβιέτες λοχείας που είχα προμηθευτεί)

eMzE.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Περίοδος ΓΙΟΚ....να μου λείπει κιόλας...αρκετά πέρασα στη λοχεία...έκανα 60 μέρες να καθαρίσω :mad: ....ουουφ!!!

 

Εγώ δεν είχα και τόσο πρόβλημα με τη λοχεία, αλλά παρόλα αυτά να μου λείπει και μένα. Εκτός του ότι είναι η καλύτερη αντισύλληψη (εκτός του μωρού... :lol::lol: ), ακούω και τα διάφορα περί μείωσης γάλατος και με πιάνει πανικός!!!

Rosalitaaaaaaaaaa προσεχε!!!Μην μεινεις εγκυος στην πρωτη ωορρηξια!!! :lol::lol::wink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση, γιατί έχω γεννήσει με καισαρική και έχω απαγορευτικό από το γιατρό μου!!! Και εκτός λοιπόν από το ότι είμαστε πολύ προσεκτικοί, είναι τόσες λίγες οι φορές που κάνουμε κάτι (γι'αυτό λέω τα μωρά= αντισύληψη!! :lol: ),που είναι μαθηματικά αδύνατον!!!...brake a leg, που λένε και στα εξωτερικά!! :roll::wink:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση, γιατί έχω γεννήσει με καισαρική και έχω απαγορευτικό από το γιατρό μου!!! Και εκτός λοιπόν από το ότι είμαστε πολύ προσεκτικοί, είναι τόσες λίγες οι φορές που κάνουμε κάτι (γι'αυτό λέω τα μωρά= αντισύληψη!! :lol: ),που είναι μαθηματικά αδύνατον!!!...brake a leg, που λένε και στα εξωτερικά!! :roll::wink:

Αχχχχχχχχχχχ αστα..... :roll::roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν υπάρχει περίπτωση, γιατί έχω γεννήσει με καισαρική και έχω απαγορευτικό από το γιατρό μου!!! Και εκτός λοιπόν από το ότι είμαστε πολύ προσεκτικοί, είναι τόσες λίγες οι φορές που κάνουμε κάτι (γι'αυτό λέω τα μωρά= αντισύληψη!! :lol: ),που είναι μαθηματικά αδύνατον!!!...brake a leg, που λένε και στα εξωτερικά!! :roll::wink:

 

Βρηκα προχτες μια κοπέλα που γεννησε με καισαρική 4 μερες νωριτερα απο μενα . Ειναι 6 εβδομαδων εγκυος :shock::shock:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση, γιατί έχω γεννήσει με καισαρική και έχω απαγορευτικό από το γιατρό μου!!! Και εκτός λοιπόν από το ότι είμαστε πολύ προσεκτικοί, είναι τόσες λίγες οι φορές που κάνουμε κάτι (γι'αυτό λέω τα μωρά= αντισύληψη!! :lol: ),που είναι μαθηματικά αδύνατον!!!...brake a leg, που λένε και στα εξωτερικά!! :roll::wink:

 

πες το ψεμματα! :P

4

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση, γιατί έχω γεννήσει με καισαρική και έχω απαγορευτικό από το γιατρό μου!!! Και εκτός λοιπόν από το ότι είμαστε πολύ προσεκτικοί, είναι τόσες λίγες οι φορές που κάνουμε κάτι (γι'αυτό λέω τα μωρά= αντισύληψη!! :lol: ),που είναι μαθηματικά αδύνατον!!!...brake a leg, που λένε και στα εξωτερικά!! :roll::wink:

:lol: Άστα να πάνε...

Μια φίλη είχε βάλει ξυπνητήρι με τον άντρα της γιατί δεν προλαβαίνανε με τίποτα... ξυπνήσαν το βράδυ αλλά για κακή τους τύχη είχε εφιάλτες η μικρή!!! Θεοι;;;; :lol::lol::lol:

Και μένα πάντως η περίοδος ούτε φωνή ούτε ακρόαση... αλλά η αλήθεια είναι έχει αρχίσει και μου λείπει λιγουλάκι παρόλο που πόναγα τρελά. :(

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Λέγκω πάρε την δικιά μου ! Ουτε να την δω δεν ήθελα αλλα με επισκεφτηκε νωρις νωρις :(

Λετε να ναι κληρονομικό ? Η μαμα μου σε όλες τις γέννες της με το που καθάρισε απο τα λοχεια αδιαθέτησε κανονικά και ρολόι καθε μήνα . Θηλαζε φυσικά αποκλειστικά .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λέγκω πάρε την δικιά μου ! Ουτε να την δω δεν ήθελα αλλα με επισκεφτηκε νωρις νωρις :(

Λετε να ναι κληρονομικό ? Η μαμα μου σε όλες τις γέννες της με το που καθάρισε απο τα λοχεια αδιαθέτησε κανονικά και ρολόι καθε μήνα . Θηλαζε φυσικά αποκλειστικά .

Αχ τι καλή που είσαι! :lol::lol::lol: Καλά μην το δένεις και σκοινί κορδόνι ότι την θέλω... απλά όσο δεν έχω περίοδο, δεν έχω και πολύ ερωτική διάθεση. Αλλά απ'την μπορεί να είναι η κούραση... εεε; :roll: Βέβαια άμα φταίει η κούραση άστα βράστα... για την επόμενη δεκαετία δεν με βλέπω να κάνω και πολλά... νερό και προσευχή :lol::lol::lol:

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Και μένα πάντως η περίοδος ούτε φωνή ούτε ακρόαση... αλλά η αλήθεια είναι έχει αρχίσει και μου λείπει λιγουλάκι παρόλο που πόναγα τρελά. :(

To πιθανότερο να μην πονάς πλέον. Πολλές γνωστές μου που είχαν τρομερό πρόβλημα πριν κάνουν παιδί, μετά τη γέννα στρώσαν τα πράγματα! Όσο για τη φίλη σου...τι να πω...χαράς στο κουράγιο τους...Εμείς φανταστείτε ότι στον μεγάλο μας επανήλθαμε στους παλιούς καλούς ρυθμούς όταν θέλαμε να κάνουμε το 2ο...και όπως βλέπεται έχουν 3 χρόνια διαφορά!!!!! :shock:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εμένα δεν μου λείπει καθόλου η περίοδος!!

Δεν είχα και σχεδόν καθόλου λόχεια..μια χαρά!

Μακάρι να μου έρθει όταν θα θελήσω να ξαναμεινω έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα πάντως η περίοδος ούτε φωνή ούτε ακρόαση... αλλά η αλήθεια είναι έχει αρχίσει και μου λείπει λιγουλάκι παρόλο που πόναγα τρελά. :(

To πιθανότερο να μην πονάς πλέον. Πολλές γνωστές μου που είχαν τρομερό πρόβλημα πριν κάνουν παιδί, μετά τη γέννα στρώσαν τα πράγματα! Όσο για τη φίλη σου...τι να πω...χαράς στο κουράγιο τους...Εμείς φανταστείτε ότι στον μεγάλο μας επανήλθαμε στους παλιούς καλούς ρυθμούς όταν θέλαμε να κάνουμε το 2ο...και όπως βλέπεται έχουν 3 χρόνια διαφορά!!!!! :shock:

Τρία χρόνια :shock: ... καλύτερα να μην το πω αυτό στον γιωργάκη μου που ακόμα ελπίζει!

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...