Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

τίποτα. εμένα οι ορμονικές δεν ήταν οι καλύτερες. η LH ήταν "μεγαλύτερη" από την FSH που σημαίνει πολυκυστικές, και η υδροξυπρογεστερόνη ήταν στα όρια. με ρώτησε η ενδοκρινολόγος αν κάνω ωορρηξία και αν έχω κανονικό κύκλο και της φάνηκε παράξενο όταν απάντησα ναι. γιατί τον περασμένο μήνα την είδαμε την ωορρηξία στον υπέρηχο. αυτόν τον μήνα όμως δεν κατάλαβα ωορρηξία αν και ο κύκλος παραμένει σταθερός. δεν ξέρω. πρέπει να κοιταχτώ από τον άλλο μήνα αν τελικά δεν είμαι έγκυος. περιμένω 21-22 να έρθει. ας μην έρθει αυτή την φορά...:cry:

πραγματκά το εύχομαι και για σένα!

Καλά οι πολυκυστικές δεν θα φαίνονταν και στους υπέρηχους;

Πάντως νομίζω οτι αν ο κύκλος είναι σχετικά σταθερός γίνεται ωορρηξία απλά δεν είναι σίγουρα καλής ποιότητας. Ίσως η ποιότητα αυτή να είναι θέμα ορμονών.

Εγώ πάντως πρίν το εξωμήτριο είχα πάρει 3 φορές τεστ ωορρηξίας και τις 2 την είχα εντοπίσει. Μετά απο την αφαίρεση έχω πάρει άλλες 3 φορές και δεν την έχω εντοπίσει ούτε μία φορα!! Αφού εσυ την έχεις εντοπίσει με τον γιατρό σου και έχεις σταθερό κύκλο λογικά τις περισσότερες φορές θα κάνεις ωορρηξία

Κατα σύμπτωση 21-22 του μήνα περιμένω και εγώ να μου έρθει. Ελπίζω και για τις 2 μας πάντως να ΜΗΝ μας έρθει....:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μανούλες και μελλοντικές μανούλες καλημέρα σας...ακόμα κι εγώ περιμένω να κάνω μωρό με μια σάλπιγγα αλλά δε βλέπω φως στο τούνελ...χαίρομαι που υπάρχουν κοπέλες που τα έχουν καταφέρει και αυτό τις τιμά με την παρουσία τους εδώ...είχα κι εγώ ένα εξωμήτριο με κανονικότατη περίοδο όπου 3-4 μέρες μετά έπασε η σάπλιγγα..είπαμε τυχαίο και συνεχίσαμε. Μετά από 6 μήνες προσπαθειών και αγχωμένοι για το αν η άλλη σάλπιγγα λειτουργεί, είχα καθυστέρηση αλλά τελικά κατέληξε σε βιοχημική...Τώρα είμαστε σε φάση εξετάσεων ορμονικών, θρομβοφιλίας κλπ.Έκανα και μια σαλπιγγογραφία ή οποία μου είπε ο ακτινολόγος ότι είναι πλήρως διαβατή η άλλη σάλπιγγα αλλά αν δεν τη δει και ο γιατρός δεν πιστεύω κανέναν...Επίσης έκανε και ο άντρας μου σπερμοδιάγγραμα το οποίο ναι μεν βγήκε απροσδόκητα καλό αλλά εντόπισε κάποιες δυσμορφίες στο σπέρμα οι οποίες μπορεί να προέρχονται είτε από χλαμύδια είτε οπό κηρσοκήλη. Την Παρασκευή θα πάρουμε τα αποτλέσματα από την καλλιέργεια. Μας είπε ο Γιατρός του σπέρματος ότι αν είναι χλαμύδια (που μακάρι να είναι αυτό και όχι το άλλο) θα κάνουμε και οι δύο θεραπεία. Ήθελα να ρωτήσω κάποια κοπέλα που της έχει τύχει περίπτωση με χλαμύδια πόσο καιρό κάνουν να φύγουν με τη θεραπεία και αν στο διάστημα της θεραπείας επιτρέπεται να κάνουμε προσπάθειες????

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες και μελλοντικές μανούλες καλημέρα σας...ακόμα κι εγώ περιμένω να κάνω μωρό με μια σάλπιγγα αλλά δε βλέπω φως στο τούνελ...χαίρομαι που υπάρχουν κοπέλες που τα έχουν καταφέρει και αυτό τις τιμά με την παρουσία τους εδώ...είχα κι εγώ ένα εξωμήτριο με κανονικότατη περίοδο όπου 3-4 μέρες μετά έπασε η σάπλιγγα..είπαμε τυχαίο και συνεχίσαμε. Μετά από 6 μήνες προσπαθειών και αγχωμένοι για το αν η άλλη σάλπιγγα λειτουργεί, είχα καθυστέρηση αλλά τελικά κατέληξε σε βιοχημική...Τώρα είμαστε σε φάση εξετάσεων ορμονικών, θρομβοφιλίας κλπ.Έκανα και μια σαλπιγγογραφία ή οποία μου είπε ο ακτινολόγος ότι είναι πλήρως διαβατή η άλλη σάλπιγγα αλλά αν δεν τη δει και ο γιατρός δεν πιστεύω κανέναν...Επίσης έκανε και ο άντρας μου σπερμοδιάγγραμα το οποίο ναι μεν βγήκε απροσδόκητα καλό αλλά εντόπισε κάποιες δυσμορφίες στο σπέρμα οι οποίες μπορεί να προέρχονται είτε από χλαμύδια είτε οπό κηρσοκήλη. Την Παρασκευή θα πάρουμε τα αποτλέσματα από την καλλιέργεια. Μας είπε ο Γιατρός του σπέρματος ότι αν είναι χλαμύδια (που μακάρι να είναι αυτό και όχι το άλλο) θα κάνουμε και οι δύο θεραπεία. Ήθελα να ρωτήσω κάποια κοπέλα που της έχει τύχει περίπτωση με χλαμύδια πόσο καιρό κάνουν να φύγουν με τη θεραπεία και αν στο διάστημα της θεραπείας επιτρέπεται να κάνουμε προσπάθειες????

 

αν είναι χλαμύδια οι προσπάθιες απαγορεύονται κατα την διάρκεια της θεραπείας γιατί υπάρχη περίπτωση να μεταδίδετε το μικρόβιο συνέχεια. οπότε μέχρι να καθαρίσει δυστυχώς... και η διάρκεια εξαρτάται. εγώ εκανα μια θεραπεία 30 μέρες, δεν έπιασε και έκανα αλλες 15 μέρες και έπιασε. ο άντρας μου καθάρισε πιο γρήγορα! εσύ έκανες την σχετική εξέταση για τα χλαμύδια;

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια..

Lucciola...όχι δε μου είπε ο γυναικολόγος να κάνω αυτή την εξέταση και μου έκανε εντύπωση..οι μόνες που μου έδωσε ήταν σαλπιγγογραφία, ορμονικές, προγεστερόνη και θρομβοφιλίας. Δε γνωρίζω αν περιλαμβάνονται μέσα σε αυτές για τα χλαμύδια.

Έκει που έκανε ο αντρας μου το σπερμοδιάγραμμα μας είπε οτι δε χρειάζεται γιατί αν διαπιστωθεί από την καλλιέργεια του σπέρματος οτι υπάρχουν χλαμύδια τότε σίγουρα έχω κι εγώ και έτσι μας είπε οτι θα κάνουμε μαζί θεραπέια...Ίσως ο γυναικολόγος το θεώρησε περιττό δίνοντας στον άντρα μου να κάνει σπερμοδιάγραμμα...δε ξέρω εσείς πως το ακούτε αυτό? μήπως να πάρω και το γυναικολόγο μου να τον ρωτήσω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια..

Lucciola...όχι δε μου είπε ο γυναικολόγος να κάνω αυτή την εξέταση και μου έκανε εντύπωση..οι μόνες που μου έδωσε ήταν σαλπιγγογραφία, ορμονικές, προγεστερόνη και θρομβοφιλίας. Δε γνωρίζω αν περιλαμβάνονται μέσα σε αυτές για τα χλαμύδια.

Έκει που έκανε ο αντρας μου το σπερμοδιάγραμμα μας είπε οτι δε χρειάζεται γιατί αν διαπιστωθεί από την καλλιέργεια του σπέρματος οτι υπάρχουν χλαμύδια τότε σίγουρα έχω κι εγώ και έτσι μας είπε οτι θα κάνουμε μαζί θεραπέια...Ίσως ο γυναικολόγος το θεώρησε περιττό δίνοντας στον άντρα μου να κάνει σπερμοδιάγραμμα...δε ξέρω εσείς πως το ακούτε αυτό? μήπως να πάρω και το γυναικολόγο μου να τον ρωτήσω?

 

Γειά κι απο μένα...

eimaiok νομίζω οτι όπως σε όλα τα σεξ. μεταδιδόμενα νοσήματα, έτσι και στη δική σας περίπτωση αν ο ένας σύντροφος διαγνωσθεί θετικά θα πρέπει και οι δύο να ακολουθήσουν θεραπεία, οπότε ίσως είναι περιττό να μπείς και εσύ στη διαδικασία εξέτασης..

Lucciola κορίτσι μου τί έγινε που περιμέναμε την ίδια μέρα; Εμένα σήμερα κατέβηκε η άτιμη...πάω για τον επόμενο μήνα

Ελπίζω εσύ να μετράς την πρώτη μέρα καθυστέρησης!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά κι απο μένα...

eimaiok νομίζω οτι όπως σε όλα τα σεξ. μεταδιδόμενα νοσήματα, έτσι και στη δική σας περίπτωση αν ο ένας σύντροφος διαγνωσθεί θετικά θα πρέπει και οι δύο να ακολουθήσουν θεραπεία, οπότε ίσως είναι περιττό να μπείς και εσύ στη διαδικασία εξέτασης..

Lucciola κορίτσι μου τί έγινε που περιμέναμε την ίδια μέρα; Εμένα σήμερα κατέβηκε η άτιμη...πάω για τον επόμενο μήνα

Ελπίζω εσύ να μετράς την πρώτη μέρα καθυστέρησης!!!! :lol:

fofi35 μου ήρθε και μένα χτές! πάμε και μείς για τον άλλο μήνα. :( τι να κανουμε; υπομονή! κάθε μήνα τα ίδια. ολο λέω πως έχω κουραστεί και νομίζω πως δεν θα μείνω έγκυος ποτέ και θέλω να τα παρατήσω αλλά ξέρω οτι μόλις καθαρίσω θα μετράω πάλι μέρες. δεν μπορώ άλλο. αφού δεν με θέλει...

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, κορίτσια!!! Χαίρομαι πολύ που βλέπω ότι το ψάχνετε το θέμα και δεν κολλάτε!!! Να είστε αισιόδοξες... Βρήκα λίγο χρόνο και διάβασα πιο προσεκτικά κάποια μηνύματά σας και πρέπει να διευκρινίσω το εξής.

Επειδή μία φιλενάδα μας είπε ότι έχω πει ότι τα εξωμήτρια γίνονται από τα χλαμύδια και ο γιατρός της είπε ότι δεν έχει αποδειχτεί ότι αν απαλλαχτεί κάποιος από τα χλαμύδια δε θα πάθει εξωμήτριο. Να πω ότι δεν έχω πει αυτό το πράγμα και επίσης ο συγκεκριμένος γιατρός κατά τη γνώμη μου ή δεν κατάλαβε τι του είπε η ασθενής του ή βαριόταν να εξηγήσει.

Να το πάρουμε από την αρχή. Τα χλαμύδια είναι ένα βακτήριο που αγαπά να ζει στο ενδομήτριο και στις σάλπιγγες. Αποτέλεσμα αυτού είναι κάποιες φορές να δημιουργεί ανεπανόρθωτες καταστροφες στο βλεννογόνο πχ της σάλπιγγας με συμφύσεις και στενώσεις. Ίσως ο γιατρός εννοούσε ότι αν μία γυναίκα ανακαλύψει ότι έχει χλαμύδια και πάρει φάρμακο και γίνει καλά δεν είναι σίγουρο ότι δε θα ξαναπάθει εξωμήτριο επειδή μπορεί να έχει γίνει ήδη μία ανεπανόρθωτη βλάβη στη σάλπιγγα κι έτσι να μη λειτουργεί σωστά. Επίσης μία γυναίκα δεν παθαίνει εξωμήτριο μόνο από χλαμύδια εννοείται, αλλά είναι ένας από τις πιο συχνές αιτίες που γίνονται τα εξωμήτρια.

Θα σας πω το προσωπικό μου παράδειγμα. Εμένα τα χλαμύδια είχαν καταστρέψει στην κυριολεξία τη δεξιά σάλπιγγα που έπαθα το εξωμήτριο ενώ παραδόξως δεν είχαν αγγίξει την αριστερή η οποία φαίνεται υγιής (το τσέκαρε ο γιατρός στην καισαρική της μπέμπας μου). Παρ όλα αυτά επειδή κανένας δεν μπορεί να τα βάλει με τη φύση εμένα με έτρωγε ο φόβος μήπως τελικά η αριστερή σάλπιγγα δε λειτουργήσει σωστά. Όταν έχεις προσληφθεί από αυτό το άτιμο μικρόβιο δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει...

Να τονίσω όμως ότι όταν μία γυναίκα έχει συμφύσεις δε σημαίνει ότι οπωσδήποτε θα κάνει εξωμήτριο. Το ξέρω από πρώτο χέρι... Μητέρα φίλης με συμφύσεις και στις δύο σάλπιγγες: κάνει 1 εξωμήτριο, αφαίρεση, της λένε ότι και η άλλη έχει συμφύσεις και ενδεχομένως κάνει εξωμήτριο πάλι και τελικά έκανε 2 παιδιά!!!!

Όσο για τη φίλη που με ρώτησε κάτι για τη σαλπιγγογραφία. Δεν κατάλαβα αν ο γιατρός της μίλησε για υδροσάλπιγγα ή αλλιώς πυοσάλπιγγα ή απλώς για στένωση... Αν έχει υδροσάλπιγγα θα ήταν καλό να αφαιρεθεί, γιατί δημιουργεί τοξικό περιβάλλον στη μήτρα και δυσκολεύει την εμφύτευση...

Κορίτσια μου, συγγνώμη αν μερικές φορές φαίνεται ότι δεν απαντώ στις ερωτήσεις σας... Πραγματικά δεν προλαβαίνω... δεν ξέρω τι να πρωτοδιαβάσω... Έχω μελετήσει τόσα πολλά γύρω από το θέμα που μας απασχολεί που πραγματικά θέλω να σας βοηθήσω με όποιον τρόπο μπορώ...

Για ένα πράγμα είμαι βέβαιη: γυναίκα που έχει συλλάβει δεν υπάρχει περίπτωση να μην ξανασυλλάβει και να μη γίνει μάνα. Αν για μεγάλο διάστημα δε συλλαμβάνει σημαίνει ότι σίγουρα κάτι συμβαίνει: είτε στη λειτουργικότητα της σάλπιγγας που έχει μείνει, είτε με την ύπαρξη ενός μικροβίου είτε ίσως με την προσωρινή αλλαγή της ποιότητας του σπέρματος του άνδρα...

Θέλω να ξέρετε ότι είμαι εδώ κοντά σας, πονώ μαζί σας γιατί το έχω ζήσει, εννοείται πως είμαι υπαρκτό πρόσωπο και θέλω να σας δω μία μία να ανακοινώνετε τις εγκυμοσύνες και να πανηγυρίζουμε όλες μαζί!!!!!!!

πολλά φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Και η δική μου ιστορία Είναι λίγο-Πολύ το ίδιο! Πριν δυο Χρόνια έμεινα εγκυος , ήταν εξωμητριο και μου αφαίρεσαν την αριστερή σαλπιγγα !!!! Από τότε δεν μπορω να μεινω εγκυος παρά το γεγονός ότι το εξωμητριο ( η εγκυμοσυνη) ήρθε Τόσο ευκολα . Έχω αρχίσει Από Αυτό το μήνα χαπια για πρόκληση ωορηξιας γιατί εκτός των άλλων , Έχω και πολικυστικες ωοθηκες . Είμαι αρκετά απογοητευμενη, αν και ο γιατρός μου λέει αφού έγινε μια φορά συλληψη άοκλειεται να μην απόκτηση παιδι! Αλλα Εγώ Έχω αρχίσει να κουραζομαι ψυχολογικά. Δεν ξέρω βρε κορίτσια γιατί όλα πρεπει να είναι Τόσο δύσκολα ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!!!

 

Η Mammy30 έχει απόλυτο δίκιο, εμένα ας πούμε το εξωμήτριο μάλλον προέκυψε λόγω ενδομητρίωσης και για του λόγου το αληθές σας παραθέτω την ιστορία μου.

Εμέις προσπαθούσαμε γύρω στους 9 μήνες (δυστυχώς όχι επισταμένως όμως- κάποιοι (4 περίπου) μήνες χάθηκαν λογω προβήμάτων υγείας της μητέρας μου που τελικά την έχασα πέρσυ τον Μαιο και μάλιστα την ημέρα της γιορτής της Μητέρας) Μέχρι και πέρσυ τέτοιο καιρό (στα 34 μου) δεν είχα αντιμετωπισει ποτέ προβλήματα στο κύκλο μου και ήμουν και πολύ τυπική στις εξετάσεις δηλ. κάθε χρόνο παπ και κολπικό υπέρηχο κλπ.

Μετά τα 40 της μητέρας μου είπαμε να ξαναξεκινήσουμε προσπάθειες (Αυτό πέρσυ τον Ιούλιο). Εγώ το μόνο που παρατήρησα τότε (Ιούλιο - Αυγουστο) ήταν λίγο αίμα στη μέση περίπου του κύκλου αλλα ήταν τόσο λίγο που λέω μπορεί να έτυχε να είναι απο την ωορρηξία, Δεν έδωσα σημασία και πήγα διακοπές...

Τον Σεπτέμβη κάνω ένα τεστ ωορρηξίας και την εντοπίζω την 11η μέρα (του δώσαμε και κατάλαβε). Εκεί γύρω στην 15η μέρα βλέπω πάλι 1-2 σταγόνες αίμα - ας πάω λέω στο γιατρό να το σιγουρέψω οτι δεν είναι κάτι σοβαρό...

Για να μήν τα πολυλογώ μου κάνει υπέρηχο και βρίσκει μία κύστη 4,5cm στην αριστερή ωοθήκη, η οποία ήταν κύστη με αίμα (δηλ όπως έβγαλε και το dopler ενδομητρίωσης). Μου λέει ο γιατρός μου καλύτερα να την αφαιρέσουμε αφού προσπαθείς και για παιδί, γιατί η ενδομητρίωση μπορεί να προκαλέσει συμφύσεις κλπ...

Του λέω γιατρέ εντόπισα την ωορρηξία μου αυτό τον μήνα και ήρθα σε επαφή πολύ κατάλληλες μέρες. Μου απαντάει οτι για να μείνω έγκυος με μία τέτοια κύστη θα πρέπει να είμαι πολύ Τυχερή (δεν είναι ειρωνία;;). Οπότε περιμένουμε μου λέει την περίοδό σου και μόλις καθαρίσεις μπαίνουμε για λαπαροσκοπική αφαίρεση της κύστης και θα κάνουμε παράλληλα και έλεγχο για διαβατότητα στις σάλπιγγες ωστε να είσαι έτοιμη μετά για προσπάθειες.

Περίμενα, περίμενα, πουθενά περίοδος μόνο λίγο αίμα κατα διαστήματα που με είχε προειδοποιήσει ο γιατρός (λόγω της κύστης). Άντε λέω το άγχος μου για την επέμβαση είναι, θα πάρω ένα τεστ να ξεαγχωθώ μπας και κατέβει. Παίρνω τεστ, Θετικό!! δεν το πίστευα λές τελικά να έιμαι τυχερή;;;;; Παίρνω το γιατρό, συγχαρητήρια μου λέει έλα για υπέρηχο (σε λίγες μέρες για να δείξει). Εντομεταξύ εμένα κάτι με έτρωγε γιατί είχα κατι περίεργες σουβλιές αριστερα και τελικά βγήκα αληθινή. Πάω για υπέρηχο-άδεια η μήτρα, κάνει το μαρκούτσι προς την αριστερή σάλπιγγα, βάζει να ακούγεται και ο ήχος και ιδού μία καρδούλα να χτυπά γρήγορα αλλα...... δυστυχως μάλλον εξωμήτριο, άρων άρων στο μαιευτήριο για λαπαροσκόπηση.

Έτσι κάπως μου αφαιρέθηκε η αριστερή σάλπιγγα... μαζί με την κύστη φυσικά. Ελέγχθηκαν και τα υπόλοιπα όργανα, ευτυχώς η εικόνα ήταν άριστη γιατί δεν είχα ούτε άλλες εστίες ενδομητρίωσης αλλα ούτε και συμφύσεις στην άλλη σάλπιγγα.

Έτσι απο τον Ιανουάριο θεωρητικά ξαναπροσπαθούμε. Και λέω θεωρητικά γιατί ενώ μετα την επέμβαση μου ήρθε για 2 μήνες κανονικά η περίοδος μετά άρχισε να μου κανει κορδελάκια του τύπου λίγα καφέ - ροζ μία εβδομάδα πρίν την αναμενόμενη περίοδο. Μάλλον ορμονικό μου είπε ο γιατρός μπορεί να αποσταθεροποιήθηκα λόγω της επέμβασης κλπ. Πήρα primolut για 3 μήνες (τους οποίους επειδή φοβόμουν δεν έκανα προσπάθειες) αλλα δεν εξαλήφθηκαν παρα μονο τον 3ο μήνα θεραπείας. Πήγα με ξαναείδε μου είπε πως τα βλέπει καλά τα πράγματα και να σταματήσω τα χάπια .. αλλα άντεξα μόνο 1 μήνα και τον επόμενο ξαναείδα καφέ και ρόζ. Και απο ωορρηξία-δεν τη βρίσκω με τίποτα 2 φορές που έχω πάρει τεστ απο τότε -και έχω και σταθερό κύκλο 25-26 μέρες! Πού είναι η ωορρηξια ωέοοο;;;;

Τώρα λοιπόν είμαι στη φάση που πρέπει να ψάξω τα ορμονικά μου (είμαι και 35 πλέον!!). Είπα να προσπαθησω και αυτό το μήνα και αν τίποτα πάω ντουγρού τον επόμενο για έλεγχο ωορρηξίας στον γιατρό και ότι εξετάσεις συνεπάγονται.

Πού θα πάει θα γίνει το θαύμα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Έχω περάσει τόσα το τελευταίο 1μιση χρόνο που θέλω να πιστεύω οτι κάποια στιγμή θα γυρίσει ο τροχός δεν μπορεί.

Οπότε κορίτσια γερά και αισιόδοξα και θα γυρίσει για όλες μας να είστε σίγουρες

 

Συγγνώμη για το μεγάλο post αλλα πιστεύω οτι οι ιστορίες της κάθε μίας μας, δίνουν κουράγιο στις υπόλοιπες να συνεχίσουν παρά τις δυσκολίες!!!

Link to comment
Share on other sites

fofi35 μου ήρθε και μένα χτές! πάμε και μείς για τον άλλο μήνα. :( τι να κανουμε; υπομονή! κάθε μήνα τα ίδια. ολο λέω πως έχω κουραστεί και νομίζω πως δεν θα μείνω έγκυος ποτέ και θέλω να τα παρατήσω αλλά ξέρω οτι μόλις καθαρίσω θα μετράω πάλι μέρες. δεν μπορώ άλλο. αφού δεν με θέλει...

 

Μην απελπίζεσαι και μην στενοχωριέσαι. Όλες μας μας θέλει απλά ίσως όχι τη στιγμή που το θέλουμε εμείς...

Εδώ κάνουν παιδιά γυναίκες που δεν τα θέλουν και τα πετούν στα σκουπίδια εμείς δεν θα κάνουμε που τα λατρεύουμε πρίν ακόμα τα συλλάβουμε;;;;

Όλα γίνονται κάποια στιγμή με τον ένα ή τον άλλο τρόπο;)

Γέρα τον επόμενο μήνα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!!!

 

Η Mammy30 έχει απόλυτο δίκιο, εμένα ας πούμε το εξωμήτριο μάλλον προέκυψε λόγω ενδομητρίωσης και για του λόγου το αληθές σας παραθέτω την ιστορία μου.

Εμέις προσπαθούσαμε γύρω στους 9 μήνες (δυστυχώς όχι επισταμένως όμως- κάποιοι (4 περίπου) μήνες χάθηκαν λογω προβήμάτων υγείας της μητέρας μου που τελικά την έχασα πέρσυ τον Μαιο και μάλιστα την ημέρα της γιορτής της Μητέρας) Μέχρι και πέρσυ τέτοιο καιρό (στα 34 μου) δεν είχα αντιμετωπισει ποτέ προβλήματα στο κύκλο μου και ήμουν και πολύ τυπική στις εξετάσεις δηλ. κάθε χρόνο παπ και κολπικό υπέρηχο κλπ.

Μετά τα 40 της μητέρας μου είπαμε να ξαναξεκινήσουμε προσπάθειες (Αυτό πέρσυ τον Ιούλιο). Εγώ το μόνο που παρατήρησα τότε (Ιούλιο - Αυγουστο) ήταν λίγο αίμα στη μέση περίπου του κύκλου αλλα ήταν τόσο λίγο που λέω μπορεί να έτυχε να είναι απο την ωορρηξία, Δεν έδωσα σημασία και πήγα διακοπές...

Τον Σεπτέμβη κάνω ένα τεστ ωορρηξίας και την εντοπίζω την 11η μέρα (του δώσαμε και κατάλαβε). Εκεί γύρω στην 15η μέρα βλέπω πάλι 1-2 σταγόνες αίμα - ας πάω λέω στο γιατρό να το σιγουρέψω οτι δεν είναι κάτι σοβαρό...

Για να μήν τα πολυλογώ μου κάνει υπέρηχο και βρίσκει μία κύστη 4,5cm στην αριστερή ωοθήκη, η οποία ήταν κύστη με αίμα (δηλ όπως έβγαλε και το dopler ενδομητρίωσης). Μου λέει ο γιατρός μου καλύτερα να την αφαιρέσουμε αφού προσπαθείς και για παιδί, γιατί η ενδομητρίωση μπορεί να προκαλέσει συμφύσεις κλπ...

Του λέω γιατρέ εντόπισα την ωορρηξία μου αυτό τον μήνα και ήρθα σε επαφή πολύ κατάλληλες μέρες. Μου απαντάει οτι για να μείνω έγκυος με μία τέτοια κύστη θα πρέπει να είμαι πολύ Τυχερή (δεν είναι ειρωνία;;). Οπότε περιμένουμε μου λέει την περίοδό σου και μόλις καθαρίσεις μπαίνουμε για λαπαροσκοπική αφαίρεση της κύστης και θα κάνουμε παράλληλα και έλεγχο για διαβατότητα στις σάλπιγγες ωστε να είσαι έτοιμη μετά για προσπάθειες.

Περίμενα, περίμενα, πουθενά περίοδος μόνο λίγο αίμα κατα διαστήματα που με είχε προειδοποιήσει ο γιατρός (λόγω της κύστης). Άντε λέω το άγχος μου για την επέμβαση είναι, θα πάρω ένα τεστ να ξεαγχωθώ μπας και κατέβει. Παίρνω τεστ, Θετικό!! δεν το πίστευα λές τελικά να έιμαι τυχερή;;;;; Παίρνω το γιατρό, συγχαρητήρια μου λέει έλα για υπέρηχο (σε λίγες μέρες για να δείξει). Εντομεταξύ εμένα κάτι με έτρωγε γιατί είχα κατι περίεργες σουβλιές αριστερα και τελικά βγήκα αληθινή. Πάω για υπέρηχο-άδεια η μήτρα, κάνει το μαρκούτσι προς την αριστερή σάλπιγγα, βάζει να ακούγεται και ο ήχος και ιδού μία καρδούλα να χτυπά γρήγορα αλλα...... δυστυχως μάλλον εξωμήτριο, άρων άρων στο μαιευτήριο για λαπαροσκόπηση.

Έτσι κάπως μου αφαιρέθηκε η αριστερή σάλπιγγα... μαζί με την κύστη φυσικά. Ελέγχθηκαν και τα υπόλοιπα όργανα, ευτυχώς η εικόνα ήταν άριστη γιατί δεν είχα ούτε άλλες εστίες ενδομητρίωσης αλλα ούτε και συμφύσεις στην άλλη σάλπιγγα.

Έτσι απο τον Ιανουάριο θεωρητικά ξαναπροσπαθούμε. Και λέω θεωρητικά γιατί ενώ μετα την επέμβαση μου ήρθε για 2 μήνες κανονικά η περίοδος μετά άρχισε να μου κανει κορδελάκια του τύπου λίγα καφέ - ροζ μία εβδομάδα πρίν την αναμενόμενη περίοδο. Μάλλον ορμονικό μου είπε ο γιατρός μπορεί να αποσταθεροποιήθηκα λόγω της επέμβασης κλπ. Πήρα primolut για 3 μήνες (τους οποίους επειδή φοβόμουν δεν έκανα προσπάθειες) αλλα δεν εξαλήφθηκαν παρα μονο τον 3ο μήνα θεραπείας. Πήγα με ξαναείδε μου είπε πως τα βλέπει καλά τα πράγματα και να σταματήσω τα χάπια .. αλλα άντεξα μόνο 1 μήνα και τον επόμενο ξαναείδα καφέ και ρόζ. Και απο ωορρηξία-δεν τη βρίσκω με τίποτα 2 φορές που έχω πάρει τεστ απο τότε -και έχω και σταθερό κύκλο 25-26 μέρες! Πού είναι η ωορρηξια ωέοοο;;;;

Τώρα λοιπόν είμαι στη φάση που πρέπει να ψάξω τα ορμονικά μου (είμαι και 35 πλέον!!). Είπα να προσπαθησω και αυτό το μήνα και αν τίποτα πάω ντουγρού τον επόμενο για έλεγχο ωορρηξίας στον γιατρό και ότι εξετάσεις συνεπάγονται.

Πού θα πάει θα γίνει το θαύμα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Έχω περάσει τόσα το τελευταίο 1μιση χρόνο που θέλω να πιστεύω οτι κάποια στιγμή θα γυρίσει ο τροχός δεν μπορεί.

Οπότε κορίτσια γερά και αισιόδοξα και θα γυρίσει για όλες μας να είστε σίγουρες

 

Συγγνώμη για το μεγάλο post αλλα πιστεύω οτι οι ιστορίες της κάθε μίας μας, δίνουν κουράγιο στις υπόλοιπες να συνεχίσουν παρά τις δυσκολίες!!!

 

καλη μου απο οσο ξερω μια σαλπιγγα αρκει , θελει τυχη και υπομονη, κρατα γερα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Σήμερα με έχει πιάσει μια μαυρίλα άλλο πράγμα (περιμένω να αδιαθετήσω αύριο μεθαύριο)...αλλά δεν είναι μόνο αυτό...

Τελικά από την καλλιέργεια του άντρα μου βγήκε ότι έχει χλαμύδια και συνεπώς πρέπει να κάνουμε θεραπεία(άντε να περιμένουμε να τελειώσει η θεραπεία για να ξεκινήσουμε πάλι για μπεμπέ):(

Ταυτόχρονα αυτές τις μέρες πήραμε και τα άλλα αποτελέσματα τα οποία δεν τα θεωρώ και τα καλύτερα (δεν είμαι και γιατρός αλλά από τις φυσ. τιμές συμπεραίνω). Τι θέλω να πω:

1. Ότι έχει σχέση με θρομβοφιλία τα περισσότερα είναι ελαφρώς αυξημένα...μάλλον δείχνουν κάποια προδιάθεση:-(

2. Αντισώματα θυρεοειδούς αρκετά αυξημένα...πολύ περισσότερο από την τελευταία φορά.:-(

3. Στις ορμονικές εξετάσεις αυτό που ήταν χαμηλό ήταν η οιστραδιόλη :-(.

Το μόνο που μου έμεινε είναι την άλλη εβδομάδα να πάρω την προγεστερόνη...

Γενικά χαλάστηκα πολύ...περίμενα κάτι να μην πηγαίνει καλά αλλά όχι κι έτσι...άρχισα να κουράζομαι...άντε να αδιαθετήσω μήπως και νιώσω καλύτερα

Καληνύχτα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Σήμερα με έχει πιάσει μια μαυρίλα άλλο πράγμα (περιμένω να αδιαθετήσω αύριο μεθαύριο)...αλλά δεν είναι μόνο αυτό...

Τελικά από την καλλιέργεια του άντρα μου βγήκε ότι έχει χλαμύδια και συνεπώς πρέπει να κάνουμε θεραπεία(άντε να περιμένουμε να τελειώσει η θεραπεία για να ξεκινήσουμε πάλι για μπεμπέ):(

Ταυτόχρονα αυτές τις μέρες πήραμε και τα άλλα αποτελέσματα τα οποία δεν τα θεωρώ και τα καλύτερα (δεν είμαι και γιατρός αλλά από τις φυσ. τιμές συμπεραίνω). Τι θέλω να πω:

1. Ότι έχει σχέση με θρομβοφιλία τα περισσότερα είναι ελαφρώς αυξημένα...μάλλον δείχνουν κάποια προδιάθεση:-(

2. Αντισώματα θυρεοειδούς αρκετά αυξημένα...πολύ περισσότερο από την τελευταία φορά.:-(

3. Στις ορμονικές εξετάσεις αυτό που ήταν χαμηλό ήταν η οιστραδιόλη :-(.

Το μόνο που μου έμεινε είναι την άλλη εβδομάδα να πάρω την προγεστερόνη...

Γενικά χαλάστηκα πολύ...περίμενα κάτι να μην πηγαίνει καλά αλλά όχι κι έτσι...άρχισα να κουράζομαι...άντε να αδιαθετήσω μήπως και νιώσω καλύτερα

Καληνύχτα

Ρε κορίτσι....κουράγιο (αν και φαντάζομαι έχεις κουραστεί και αυτό να το ακούς). Είναι αυτό που με τρώει και μένα, οτι δηλ μόλις φτιάχνεις ένα ξαφνικά χαλάνε 2...

Σημασία τώρα έχει να τελειώσετε με τη θεραπεία για τα χλαμύδια ωστε να μπορείτε να ξαναβάλετε "μπροστά"

Είναι κουραστικό και σε καταλαβαίνω γιατι και σε μένα όλο κάτι συμβαίνει και μου 'ρχεται να τα παρατήσω όλα να ησυχάσω, αλλα μετά.. αλλάζω γνώμη.

Το σημαντικό είναι να είσαι καλά με τον άντρα σου και να τα αντιμετωπίζετε όλα μαζί. Και αυτό που δεν πρέπει να ξεχνάμε πάντα είναι οτι υπάρχουν και χειρότερα (πολύ χειρότερα!!!). Εγώ ας πούμε όταν έπαθα το εξωμήτριο, σκεφτόμουν περίπτωση κοπέλας (αδερφή φίλης μου) που όντας 6,5 μηνών έγκυος ανακάλυψε οτι το έβρυο πνίγηκε στη μήτρα με τον ομφάλιο... Καταλαβαίνεις τραγικά πράγματα. (Και για να μήν σε ρίχνω χειρότερα αυτή η κοπέλα μετά απο 2 χρόνια έκανε παιδάκι:))

Οπότε υπομονή και αισιοδοξία και όλα θα πάνε καλά!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτά τα χλαμύδια έχουν φάει όλο τον κόσμο... τα καταραμένα...

Θρομβοφιλία έχω κι εγώ. Έκανα αντιπηκτικές στην εγκυμοσύνη!!! Μην την φοβάσαι αντιμετωπίζεται.

Τα αντισώματα καλό είναι να τα ρυθμίσεις γιατί δεν αφήνουν εύκολα εγκυμοσύνη να στεριώσει...

 

Καλησπέρα...

Σήμερα με έχει πιάσει μια μαυρίλα άλλο πράγμα (περιμένω να αδιαθετήσω αύριο μεθαύριο)...αλλά δεν είναι μόνο αυτό...

Τελικά από την καλλιέργεια του άντρα μου βγήκε ότι έχει χλαμύδια και συνεπώς πρέπει να κάνουμε θεραπεία(άντε να περιμένουμε να τελειώσει η θεραπεία για να ξεκινήσουμε πάλι για μπεμπέ):(

Ταυτόχρονα αυτές τις μέρες πήραμε και τα άλλα αποτελέσματα τα οποία δεν τα θεωρώ και τα καλύτερα (δεν είμαι και γιατρός αλλά από τις φυσ. τιμές συμπεραίνω). Τι θέλω να πω:

1. Ότι έχει σχέση με θρομβοφιλία τα περισσότερα είναι ελαφρώς αυξημένα...μάλλον δείχνουν κάποια προδιάθεση:-(

2. Αντισώματα θυρεοειδούς αρκετά αυξημένα...πολύ περισσότερο από την τελευταία φορά.:-(

3. Στις ορμονικές εξετάσεις αυτό που ήταν χαμηλό ήταν η οιστραδιόλη :-(.

Το μόνο που μου έμεινε είναι την άλλη εβδομάδα να πάρω την προγεστερόνη...

Γενικά χαλάστηκα πολύ...περίμενα κάτι να μην πηγαίνει καλά αλλά όχι κι έτσι...άρχισα να κουράζομαι...άντε να αδιαθετήσω μήπως και νιώσω καλύτερα

Καληνύχτα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας κ παλι!!!

Ηθελα να σας πω, πως τελικα εσεις εδω μεσα ξερετε περισσοτερα απ τους γιατρους :-) Πηγα την Παρασκευη στο γιατρο μου κ μου ειπε πως καλο θα ηταν να κανω μια υστεροσαλπιγγογραφια πριν ξαναξεκινησουμε προσπαθειες για εγκυμοσυνη, αφου θα χει περασει σχεδον ενας χρονος. Σας υπενθυμιζω πως ειχα εξωμητριο κυηση το Μαρτιο κ ειχα κανει τις εξης εξετασεις που ηταν ολες καλες: ελεγχο διαβατοτητας της αλλης σαλπιγγας κατα το χειρουργειο, ιστολογικη (αρνητικη για χλαμυδια η ενδομητριωση) εξεταση κολπικου επιχρισματος, ορμονικες εξετασεις, τεστ θρομβοφιλιας, τεστ παπ. Λογω δουλειας του συζυγου που τον αναγκασε να ειναι εκτος τους τελευταιους μηνες κ θα επιστρεψει τα Χριστουγεννα, θα ξαναξεκινησουμε προσπαθειες τοτε. Μαλλον αυτο το σημειο του ειχε διαφυγει του γιατρου κ μου ειχε πει πως δεν χρειαζεται να κανουμε αλλες εξετασεις, ενω τωρα που τα ξαναειπαμε μου ειπε για τη σαλπιγγογραφια. Ειδατε που σας λεω οτι εσεις ξερετε καλυτερα??? :-)

mammy 30 θελω με την ευκαιρια να σ ευχαριστησω κ εγω για ολες τις πολυτιμες πληροφοριες που μοιραζεσαι μαζι μας κ να σου εκφρασω το θαυμασμο μου για την καλοσυνη σου να ασχολεισαι με ενα θεμα που προσωπικα δεν σε ενδιαφερει πια. Να σαι παντα καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!

Σε ο,τι αφορα το post μου στο οποιο αναφερεσαι, ηταν τοσο μεγαλο που δεν ηθελα να μακρυγορησω περισσοτερο σχετικα με τα χλαμυδια, εστιασα περισσοτερο στα δικα μου συμπτωματα της εξωμητριου. Οποτε μαλλον δεν εγινα καλα κατανοητη. Πραγματι, οπως λες, ο γιατρος ειπε πως αν εχει γινει ζημια στη σαλπιγγα απο χλαμυδια, ειναι μη αναστρεψιμη οποτε κ θεραπεια να γινει (για τα χλαμυδια) δεν αποκλειεται η πιθανοτητα εξωμητριου. Μου ειπε πως ακομα κ σαλπιγγες με συμφυσεις λογω χλαμυδιων (η αλλης αιτιας) μπορουν να επιτρεψουν την καθοδο του γονιμοποιημενου ωαριου στη μητρα, εξαρταται απο το μεγεθος της βλαβης. Γι αυτο λενε πως ειναι θεμα τυχης. Οσο για την εξεταση ιστου περιοδου, μου ειπε πως δεν ειναι η πιο αξιοπιστη μεθοδος εντοπισμου χλαμυδιων. Η πιο αξιοπιστη (παντα συμφωνα με αυτον) ειναι η εξεταση τραχηλικου επιχρισματος, δηλ το παπ.

Δεν εχω λογο να διαφωνησω μαζι του, γιατρος ειναι κ την επιστημονικη του αποψη ζητησα κ αυτη σας μεταφερω. Εγω παντως, οπως εχω γραψει κ αλλου, προγραμματιζω να την κανω την εξεταση που λες, δεν εχω να χασω τιποτα κ δεν θα ηθελα μετα απο πολλες ακαρπες προσπαθειες να την κανουμε κ να διαπιστωσουμε πως φταινε τα χλαμυδια. Αναφερω παντως, πως ο γιατρος, για τη δικη μου την περιπτωση, τη θεωρει περιττη.

Επισης, δεν καταλαβαινω που διαφωνουμε για το αν τα χλαμυδια προκαλουν εξωμητριους κυησεις. Ειναι η νουμερο ενα συχνοτερη αιτια προκλησης εξωμητριου κυησης, λογω της βλαβης που προκαλουν στις σαλπιγγες. Τι δεν καταλαβαινω καλα???

Τον αλλο μηνα εχω ραντεβου κ με αλλο γυναικολογο, απ αυτους που πολλες εδω μεσα τους εχουν για θεους. Αντε να δουμε τι θα μου πει κ αυτος. Ο αντρας μου με κοροιδευει πως επειδη δεν μπορω να "δρασω" γυροφερνω γυρω απο το θεμα επισκεπτομενη διαφορους γιατρους κ κανοντας διαφορες εξετασεις. Κ τι πειραζει??? Αφου αυτο με κανει να νιωθω καλυτερα κ πιο ασφαλης????

Πολλα φιλια σε ολες! Ηθικο ακμαιο, θετικη σκεψη και ολα θα πανε καλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας και πάλι...

Ευτυχώς αδιεθέτησα σήμερα αλλά η διάθεσή μου εξακολουθεί να είναι χάλια...

Νόμιζα οτι κάνοντας τις εξετάσεις θα έβρισκα μια άκρη αλλά τώρα έχω καταμπερδευτεί...Όντως τα χλαμύδια είναι ένας αόρατος εχθρός που αν δεν τον αντιληφθείς μπορούν να σου προκαλέσουν μεγάλη ζημιά...Κι εγώ δε θεωρώ δεδομένο οτι τα χλαμύδια οποσδήποτε προκαλούν εξωμήτριο. Μπορεί να προκαλέσουν αποβολή, υπογονιμότητα ή και αν είσαι τυχερός μπορεί και τίποτα...Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί οι γιατροί δε συστήνουν προληπτικά αυτή την εξέταση (όπως και το τεστ παπ που κάνουμε συχνά)????αφού προκαλούν τόση ζημιά δλδ τι περιμένουν να κάνεις κανά εξωμήτριο, κανά 2-3 αποβολές και αν είσαι τυχερή και ζήσεις άντε να ψάξουμε μήπως είναι και αυτά τα ρημάδια...και το χειρότερο είναι οτι μεταδίδονται κιόλας δλδ η κατάσταση είναι ανεξέλεγκτη....επίσης και για την θρομβοφιλία κάποιες απλές εξετάσεις, όχι τις γονιδιακές, να τις κάνουμε προληπτικά, γιατί να γίνεται αυτό με τις τόσες αποβολές ενώ θα μπορούσαν να είχαν προλάβει κάποιες άσχημες καταστάσεις...Ναι οκ αγαπητοί μας ιατροί :evil: κι εσείς θα μου πείτε θέλετε να φάτε και ένα κομμάτι ψωμί αλλά και εμείς τι φταίμε τα κορίτσια να περνάμε αυτά τα πράγματα??? το χειρότερο δεν είναι να το περνάς εκείνη την ώρα...το χειρότερο είναι οτι είσαι αναγκασμένη να ζεις με τις δυσάρεστες αναμνήσεις μετά όσο καιρό προσπαθείς να βρεις κι εσύ την ευτυχία σε μια τόση δα ψυχούλα...είναι πολύ ψυχοφθόρο αυτό και ας μου πει καμία κοπέλα ότι έχει συμβιβαστεί με αυτά ενώ δεν έχει αποκτήσει ακόμη παιδάκι...υπάρχει καμιά αλήθεια??? να μας πει τη συνταγή:D

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι...

Ευτυχώς αδιεθέτησα σήμερα αλλά η διάθεσή μου εξακολουθεί να είναι χάλια...

Νόμιζα οτι κάνοντας τις εξετάσεις θα έβρισκα μια άκρη αλλά τώρα έχω καταμπερδευτεί...Όντως τα χλαμύδια είναι ένας αόρατος εχθρός που αν δεν τον αντιληφθείς μπορούν να σου προκαλέσουν μεγάλη ζημιά...Κι εγώ δε θεωρώ δεδομένο οτι τα χλαμύδια οποσδήποτε προκαλούν εξωμήτριο. Μπορεί να προκαλέσουν αποβολή, υπογονιμότητα ή και αν είσαι τυχερός μπορεί και τίποτα...Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί οι γιατροί δε συστήνουν προληπτικά αυτή την εξέταση (όπως και το τεστ παπ που κάνουμε συχνά)????αφού προκαλούν τόση ζημιά δλδ τι περιμένουν να κάνεις κανά εξωμήτριο, κανά 2-3 αποβολές και αν είσαι τυχερή και ζήσεις άντε να ψάξουμε μήπως είναι και αυτά τα ρημάδια...και το χειρότερο είναι οτι μεταδίδονται κιόλας δλδ η κατάσταση είναι ανεξέλεγκτη....επίσης και για την θρομβοφιλία κάποιες απλές εξετάσεις, όχι τις γονιδιακές, να τις κάνουμε προληπτικά, γιατί να γίνεται αυτό με τις τόσες αποβολές ενώ θα μπορούσαν να είχαν προλάβει κάποιες άσχημες καταστάσεις...Ναι οκ αγαπητοί μας ιατροί :evil: κι εσείς θα μου πείτε θέλετε να φάτε και ένα κομμάτι ψωμί αλλά και εμείς τι φταίμε τα κορίτσια να περνάμε αυτά τα πράγματα??? το χειρότερο δεν είναι να το περνάς εκείνη την ώρα...το χειρότερο είναι οτι είσαι αναγκασμένη να ζεις με τις δυσάρεστες αναμνήσεις μετά όσο καιρό προσπαθείς να βρεις κι εσύ την ευτυχία σε μια τόση δα ψυχούλα...είναι πολύ ψυχοφθόρο αυτό και ας μου πει καμία κοπέλα ότι έχει συμβιβαστεί με αυτά ενώ δεν έχει αποκτήσει ακόμη παιδάκι...υπάρχει καμιά αλήθεια??? να μας πει τη συνταγή:D

 

Nai re koritsaki, auto anarotiemai ki ego (gia tis proliptikes eksetaseis). Otan meta tis 2 vioximikes epemena na kano to test thromvofilias o (tote) ginaikologos mou gelage kai mou lege na min polimpaino sto internet. Mallon einai oikonomiko to thema, fantasou na kanane oles oi kopeles autes tis panakrives eksetaseis gia na diapistothei oti px 15% exoun provlima (tixaio pososto). Einai asimforo oikonomika. Distixos, prepei mones mas na kanoume oti theoroume kalitero gia tous eautous mas.

Oso gia tis disarestes anamniseis pou les, kala tha kaneis na tis ksexaseis. Otan eisai se polemo k diekdikeis to oneiro sou, den skeftesai tis apoleies alla tin epomeni maxi. Teleioste ti therapeia kai meta, me iremia kai thetiki skepsi apolafste tin agapi sas kai na sai sigouri pos to kalo apotelesma den tha argisei.

Thelo na sas anafero kai tin periptosi mias gnostis mou pou to kalokairi exase ti mia tis salpigga meta apo eksomitrio kiisi. Meta tin epomeni apo to xeirourgeio periodo emeine egkios kai tora einai 8 evdomadon!!!!! Oute gia mia stigmi den anisixise, itan sigouri pos tha kanei paidaki kai malista anipomonouse na tis erthei periodos gia na ksanarxisoun prospatheies. To lege me mia sigouria, pou sxedon me eknevrize, nomiza pos "to paize" aneti i itan afelis pou den to epsaxne parapano. Sas pliroforo pos tora allaksa gnomi, nomizo pos auti tis i vevaiotita einai pou voithise na pane ola kala, i thetiki skepsi pou lene oloi. Makari na tis pane ola kala mexri telos kai na paradeigmatistoume ki emeis oi ipoloipes apo ti stasi tis apenanti sti zoi.

THETIKI SKEPSI, loipon. Filia se oles!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου γλυκό, με σένα δε διαφώνησα καθόλου!!! Σε όλα συμφωνώ με τον γιατρό σου εκτός από το θέμα του εντοπισμού των χλαμυδίων!!! Έχω διαβάσει τόνους ιατρικά άρθρα του εξωτερικού. Τα χλαμύδια αγαπούν πολύ τις σάλπιγγες και τη μήτρα. Όταν λοιπόν η προσβολή έχει γίνει πρόσφατα μπορούν να εντοπιστούν στον τράχηλο. Όταν όμως είναι χρόνια, τότε έχουν ανοδική πορεία προς τις σάλπιγγες και τη μήτρα και δεν ανευρίσκονται με την απλή εξέταση. Δυστυχώς οι περισσότεροι γιατροί δεν είναι ενημερωμένοι ή επειδή το pcr dna είναι καινούργια εξέταση δεν την πολυδέχονται. Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να γίνεται και η εξετάση τραχηλικού υγρού και το παπ και το pcr. Στην αρχή είχα κάνει τις 2 πρώτες: αρνητικές, μετά την pcr: θετική. Πήρα τη γνώμη ενός πολύ γνωστού -καθηγητή πανεπιστημίου στο εξωτερικό- λοιμωξιολόγου, γιατί ήμουν αποφασισμένη να ξεπεράσω το πρόβλημά μας. Δυστυχώς τα κατάφερα μόνο εγώ και όχι ο άνδρας μου γι' αυτό όπως σας είπα κάναμε εξωσωματική.

Είναι πολύ σημαντικό να μην ξεχνάς πού ήσουν πριν βρεθείς στο τώρα. Δεν μπορώ να ξεχάσω αυτά που πέρασα, δεν μπορώ να ξεχάσω τον πόνο που ένιωσα όσο κι αν είμαι ευτυχισμένη τώρα με την κορούλα μου!!!Σας συμπονώ όλες και θα είμαι εδώ μέχρι να μείνετε όλες έγκυες!!!

Κάντε εξετάσεις κορίτσια και μην κολλάτε σ' ένα γιατρό που έχει κολλημένο κεφάλι ή δεν είναι ενημερωμένος καλά. Περισσότερο πονάτε εσείς τον εαυτό σας και τον άνδρα σας, παρά εκείνος εσάς!!Να είστε σίγουρες γι' αυτό! Όταν γυρίζουν το βράδυ σπίτι τους ούτε που μας θυμούνται, όσο καλοί άνθρωποι και να είναι...

Σας φιλώ όλες!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, εχοντας μια βουλωμένη σαλπιγγα, που μπορώ να κάνω την εξεταση του ιστου περιόδου??? Εχω κανει εξέταση τραχηλικού (2 φορές) και τα αποτελέσματα ηταν οκ αλλα το τεστ παπ εδειξε τραχηλίτιδα αλλα μικρόβιο δεν βρέθηκε!!! Η καλιεργια του αντρα μου εχει βγει καθαρη αλλα τα αποτελέσματα του σπερματοδιαγραμματος δειχνουν οτι υπάρχει φλεγμονη, τι εξετάσεις υπάρχουν για να βρούμε αυτο το χ@ζο μικροβιο που μπορει να υπάρχει αλλα μας κρύβετε??? Και που τις κανουμε μονο Θεσ/νικη??

dum spiro spero

Οσο ζω ελπίζω

Link to comment
Share on other sites

Μάγδα μου, σίγουρα θα υπάρχει κάποιο κέντρο στη Θεσσαλονίκη που θα κάνει pcr εξετάσεις. Ίσως κάποιο μεγάλο μαιευτήριο είναι το πιθανότερο. Να κάνεις την εξέταση με την περίοδο και ο άνδρας σου να κάνει καλλιέργεια προστατικού υγρού-έτσι θα το ζητήσετε-, όχι καλλιέργεια σπέρματος, γιατί δε δείχνει τις βαθύτερες μολύνσεις. Το καλύτερο που έχει να κάνεις είναι να τηλεφωνήσεις σε 2-3 μεγάλα κέντρα να ρωτήσεις. Θα δεις που σίγουρα θα το κάνει τουλάχιστον 1!!!Καλή επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και Πάλι. Αδιαθετησα και Πάλι Είμαι στα μαύρα μου τα χάλια..... Αυτη τη φορα με πήρε Από Κάτω το θέμα.... Δεν ξέρω βρε κορίτσια γιατί όλα Τόσο δύσκολα ; Πάνε δυο Χρόνια Από το εξωμητριο, και Από τότε παρα τις συνεχόμενες προσπάθειες.... Τίποτα!!! Λέω στο γιατρό να κάνω τίποτα εξετασεις .... να δούμε ρι φταίει αλλα συνέχεια με καθυσηχαζει και μου λέει πως δεν χρειάζεται τίποτα. Εδώ Από σας άκουσα ότι το εξωμητριο το προκαλούν τα χλαμυδια, ξέρετε τι εξέταση πρέπει να κάνω για να δω αν Έχω προσβληθεί Από αυτα;;; Είμαι Πολύ χάλια με το όλο θέμα, και προσπαθω να ποαστω Από κάπου , να βρω μια ελπίδα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και Πάλι. Αδιαθετησα και Πάλι Είμαι στα μαύρα μου τα χάλια..... Αυτη τη φορα με πήρε Από Κάτω το θέμα.... Δεν ξέρω βρε κορίτσια γιατί όλα Τόσο δύσκολα ; Πάνε δυο Χρόνια Από το εξωμητριο, και Από τότε παρα τις συνεχόμενες προσπάθειες.... Τίποτα!!! Λέω στο γιατρό να κάνω τίποτα εξετασεις .... να δούμε ρι φταίει αλλα συνέχεια με καθυσηχαζει και μου λέει πως δεν χρειάζεται τίποτα. Εδώ Από σας άκουσα ότι το εξωμητριο το προκαλούν τα χλαμυδια, ξέρετε τι εξέταση πρέπει να κάνω για να δω αν Έχω προσβληθεί Από αυτα;;; Είμαι Πολύ χάλια με το όλο θέμα, και προσπαθω να ποαστω Από κάπου , να βρω μια ελπίδα !!!!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, είμαι και εγώ στην ίδια φάση (εξωμήτριο πριν 1 χρόνο), αλλά εγώ 2 μήνες μετά την αφαίρεση και σε κάθε κύκλο άρχισα να βλέπω σταγόνες αίμα 5-7 μέρες πρίν την περίοδο (πότε ροζ, πότε καφέ και μου έδωσε primolut γιατί μάλλον είναι ορμονικό), ο κύκλος μου είναι πλέον 25 ημέρες, και με τα τεστάκια δεν βρίσκω την ωορρηξία μου. Τώρα -και αφού τον έχω πρήξει τον γιατρό μου- θα ξεκινήσω να κάνω ελέγχους ωορρηξίας υπερηχογραφικά και ορμονικές.

Γιατί δεν λές στο γιατρό σου οτι σου προκαλεί περισσότερο άγχος να το αφήνεις στην τύχη του το πράγμα;; Στο λέω γιατί και ο δικός μου είναι βέβαιος οτι δεν θα έχω πρόβλημα στο να ξαναμείνω έγκυος και μου λεέι να χαλαρώσω, αλλα εγώ και λόγω ηλικίας (35μισό ήδη) και γιατί έχω αυτές τις ανωμαλίες με το spotting, δεν θέλω να το αφήσω στην τύχη γιατί ποτέ δεν ξέρεις...καλύτερα να το βρώ τώρα παρά σε 1-2 χρόνια που όλα ίσως να είναι πιο δύσκολα.

Εγώ στη θέση σου θα ζητούσα απο το γιατρό να μου δώσει εξετάσεις -εξάλλου 2 χρόνια είναι αρκετός καιρός - κανείς δεν θα σε θεωρήσει υπερβολική . Τουλάχιστον αν όλα είναι τελικά καλά, θα σου φύγει ένα κομμάτι απο το άγχος

Link to comment
Share on other sites

Απογοήτευση για άλλη μια φορά... Σήμερα το πρωί η θερμοκρασία έπεσε στο 36.6 οπότε μέχρι αύριο θα έχω επισκέψεις... Ξενέρωσα κουράστηκα βαρέθηκα! Κουράστηκα το πρώτο μισό κάθε μήνα να υπολογίζω μέρες, να μέτραω επαφές , να προσπαθω να είμαι τάχα cool. Βαρέθηκα το δεύτερο μισό να μέτραω πάλι μέρες, να ψάχνω για σημάδια να πιάνω συνέχεια το στήθος μου για ασυνήθιστα πονάκια και πρήξιμο, να ξυπνάω χάραμα από την αγωνία να μετρήσω τη θερμοκρασία. Γιατί γιατί γιατί να είναι τόσο δύσκολο κάτι τόσο φυσικό? Στα 35 μου έχω μείνει με 1 σαλπιγγα, ο κύκλος μου έχει γίνει 25 ημερών, τα τεστ ωορρηξίας μέχρι τη 15η μέρα όλα αρνητικά, η θερμοκρασία ανεβαίνει μόνο για 7-8 μέρες και το άγχος αυξάνεται μαζί με τα νεύρα. Τουλάχιστον αφού δέν μου δίνει ένα μωρο ας μην μου έπαιρνε τη μαμά μου... Τα είπα και ξεθύμανα!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις όλα τα δίκια με το μέρος σου! Σε καταλαβαίνω απόλυτα, αφού κι εγώ τα ίδια με σένα σκέφτομαι κάθε φορά που είναι να μου έρθει. Και κάθε φορά έρχεται στην ώρα της. Δε λέει να με ξεχάσει.

Λυπάμαι πάρα πολύ για την μανούλα σου! Κάνε υπομονή και όλα θα φτιάξουν σιγα- σιγά!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ margi καλή μου, έχω παρακολουθήσει και το δικό σου γολγοθά μέσα απο τα post σου όπως και πολλών άλλων κοριτσιών.

Έχει γίνει συνήθεια πλέον ο κύκλος να ξεκινάει με αισιοδοξία, πείσμα και τσαμπουκά και να καταλήγει πάντα με κλάμα και απογοήτευση.... Ακόμα και η μία και μοναδική φορά που είδα θετικό τεστ εγκυμοσύνης έτσι κατέληξε με κλάμα...εξωμήτριο σου λέει. Γιατί ρε φίλε εξωμήτριο χρώσταγα σε κανέναν; Έχω βλάψει ποτέ κανέναν; Τώρα θα είχα μωράκι 4 μηνών...

Τι να πω... δε λέω άλλα γιατί σήμερα είναι μέρα μεγάλης φόρτισης και αν συνεχίσω να λέω δεν θα τελειώνω..

Αύριο καινούργια μέρα είναι άντε πάλι απο την αρχή. Καλό βράδυ κορίτσια, σε όλες

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...