Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

giannaki ευχαριστώ για ό,τι έγραψες να είσαι καλά και καλή επιτυχία. Δεν κατάλαβα μόνο το σημείο που έγραψες: ¨κ η αριστερή διαβατή μεν αλλά με κωδωνικό στόμιο (κλειστή στην ουσία) ¨ . Tί εννοείς ακριβώς?? γιατί εμένα (αν έχουμε το ίδιο θεματάκι) ο γιατρός μου ειπε 50-50 για φυσιολογική σύλληψη...εσένα γιατί σου είπε οτι είναι αδύνατο???

Έτσι γράφει το πόρισμα του γιατρού,ότι το μπλε υγρό που ρίχνουν για να δουν τη διαβατότητα,περνάει,αλλά κρατιέται μέσα στη σάλπιγγα γιατί είναι κλειστή!Άλλωστε εγώ αφαίρεσα κ τη δεξιά...μήπως γι'αυτό εσένα σου είπε 50-50 ενώ εμένα μου το απέκλεισε??:?::?Στην ουσία δηλαδή δεν έχω σάλπιγγες...ενώ εσένα είναι απλά κλειστές...με μισές πιθανότητες να περάσει το σπέρμα...ξέρω κι εγώ....

Μακάρι να σου γίνουν όλα φυσιολογικά βρε κοριτσάκι μου!!Γλιτώνεις κ ταλαιπωρία κ τα πάντα...!!:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα σε ολους,δεν ξερετε πως νιωθω εδω και καιρό.Περασαν 9 μηνες που εχασα την αριστερη σαλπιγγα και εδω και τρεις μηνες προσπαθουμε να ξαναμεινω εγκυος και τιποτα.Ο αντρας μου λεει οτι φταιει η αρνητικη σκεψη.Πως ειναι δυνατον να σκεφτω θετικα οταν μεσα μου νιωθω ενα κενο;πειτε καμια ιδεα.Νιωθω τοσο αχρηστο τον εαυτο μου που δεν μπορω να το ξεπερασω μετα απο τοσο καιρο.

 

και εγω αυριο παω για σαλπιγγογραφια γιατι ο υπερηχος εδειξε υδροσαλπιγγα...το εχω παρει αποφαση ηδη οτι την δεξια θα την αφαιρεσω...σε ποσο καιρο μπορεις να αρχισεις να προσπαθεις φυσιολογικα?μπορεις να με βοηθησεις???οσο για το αχρηστη...να μην το σκεφτεσαι καθολου ετσι...εχω 5 φιλες που παντρευτηκαν προσφατα και οι 5 ακομη περιμενουν...αυτες ειναι οι ασθενειες της εποχης μας...

 

line_line_typew12_beg_d_typew11_time_1276401600_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe920.gif

ZTVZp2.png

VP8fp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία,κοριτσάκι μου!!!Εξαρτάται σε τι κατάσταση βρήκε την άλλη σου σαλπιγγα ο γιατρός.Αν είναι καλή η άλλη σάλπιγγα λίγο δύσκολο να ξαναγίνει εξωμήτριο.Και εγώ είχα εξωμήτριο και γνωρίζω ότι όταν ξεκινήσω προσπάθειες πάλι ενδέχεται να το ξαναπάθω.Δεν μπορούμε όμως και να μην προσπαθήσουμε φυσιολογικά και να πάνε σε εξωσωματική.Εμένα μου είπε ο γιατρός ή θα κανεις 10 παιδιά με τη μία σάλπιγγα ή θα ξανασυμβεί το εξωμήτριο και μετά εξωματική. Κανείς δεν ξέρει λοιπόν...Ο Θεός βοηθός!!!!

 

μοιαζεις να ξερεις πολλα και χαιρομαι που σε βρηκα!!!εμενα η περιπετεια μου ξεκινησε μολις χθες και εχω βαλει ηδη ολα μου τα σχεδια σε εφαρμογη!!!βασικα για καποιο λογο παντα καταλαβαινα οτι κατί ειχα εκει κατω και πηγαινα στο γιατρο χωρις να μου λεει κατι ανησυχητικο...πριν ενα χρονο μου βρηκαν τραχηλιτιδα την οποια καταπολεμισα και χθες πηγα στο γιατρο μετα απο καποιες ανωμαλιες στην περιοδο και μου ειπε οτι εχω υδροσαλπιγγα (ευτυχως η αλλη φαινεται καλη) και τραχηλητιδα...με τον αντρα μου εκανα ερωτα ελευθερα απο το καλοκαιρι...αλλα τζιφος...αυριο κιολας θα παω για σαλπιγγογραφημα...παθαινεις υγροσαλπιγγα απο την τραχηλιτιδα???ρωτηστε και μενα τα νεα μου...νομιζω οτι ειμαι μονη μου...:?

ZTVZp2.png

VP8fp2.png

Link to comment
Share on other sites

cherry,

n κουμπαρα της κουμπαρας μου εμεινε εγκυος χωρις να ξερει οτι ειχε σοβαρο προβλημα με κυστη στη μια σαλπιγγα. ο γιατρος ( που της τον συστησαν για καλο το μ*****κα) που την ειδε στην αρχη της ειπε οτι θα αποβαλλει σιγουρα κιολας, την πηγαινε για εκτρωση κ αφαιρεση σαλπιγγας!η βασουλα το παλεψε! αποτελεσμα η εγκυμοσυνη της προχορησε, αναγκαστηκε να κανει αφαιρεση σαλπιγγας στο 2ο τριμηνο, ( βεβαιως οταν την πιασαν αφορητοι πονοι απ την σαπλιγγα-φουσκα-κυστη, ο γιατρος ηταν σε διακοπες στην ναξο). εν πασει περιπτωσει. χειρουργηθηκε, γεννησε φυσιολογικα ενα τελειο κοριτσακι που τωρα ειναι 3 χρ. κ χαιρει ακρας υγειας, κ τωρα ειναι εγκυος στο αγορακι της!:-D

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, έχω την έμμεση Koombs Θετική!! Αν κάτι ξέρετε πείτε μου, σας παρακαλώ. Εχω κάνει του κόσμου τις εξετάσεις ( έλεγχος θρομβοφιλίας, αναοσολογικές, θυρεοειδή κά) και περιμένω αποτελέσματα για να δούμε πώς θα κινηθούμε. Ο γιατρός είπε να μην ανυσηχώ, αλλά έγώ τα έχω παίξει...

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό δεν έχει να κάνει με τη σύλληψη, κοριτσάκι μου. Είναι ένα πολύ απλό θέμα του αίματος που πρέπει να το γνωρίζεις ώστε όταν γεννήσεις το πρώτο σου παιδάκι να σου κάνουν μία ένεση, ώστε όταν κάνεις το δεύτερο να "γυρίσει" το αρνητικό του αίματος και να μην πάθει κάτι το μωράκι το δεύτερο!!!Αυτό νομίζω ότι είναι...Μην ανησυχείς...

Link to comment
Share on other sites

Margi, όταν έγινε η αφαιρεση του εξωμητρίου σου έκαναν τη ροφιλακ (είναι η ένεση που λέει η evi). Ίσως δεν την έκαναν και για αυτό βγήκε θετική η κουμπσ.

Και 'γω απ' ό,τι ξέρω δεν έχει να κάνει με τη σύλληψη αλλά με αυτό που σου λέει η evi παραπάνω.

NnQYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα! Εχω ομάδα αίματος Β θετικό! Ο γιατρός είπε ότι ενώνονται τα λευκά και γίνονται θρομβώσεις! Το ψάχνουμε με εξετάσεις....αφήστε....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τι κάνετε κορίτσια???

Όλα καλά???

Margi μου, τι έγινε με τις εξετάσεις??

Cherry μου, τώρα είδα το μήνυμά σου!!Πρόσεξε το εξής: Μία τραχηλίτιδα που δε θεραπεύεται πολλές φορές αφήνει το μικρόβιο να ανέβει ψηλά και να μολύνει τη μήτρα και τις σάλπιγγες. Ένα από τα αποτελέσματα είναι η υδροσάλπιγγα. Πρέπει να σ έχει ενημερώσει ο γιατρός σου ότι η υδροσάλπιγγα είναι μη αναστρέψιμη κατάσταση και θα ήταν καλό να αφαιρεθεί πριν την προσπάθεια για σύλληψη, καθώς είναι τοξική, δημιουργεί τοξικό ενδομήτριο και προκαλεί η μειωμένες πιθανότητες για σύλληψη ή και αποβολές!!!

Επομένως, πρέπει πρώτα απ όλα να διερευνίσετε το μικρόβιο και να το καταπολεμήσετε. Πρέπει να πάρετε αγωγή και οι δυο για να μην κολλάτε ο ένας τον άλλο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια θέλω να πώ σε όσες κοπέλες είναι με μία σάλπιγγα όπως εγώ πως όσες φορές έχω πάει για υπέρηχο έχει γίνει ωορρηξία απο την αριστερή σάλπιγγα (την καλή) παρόλο που συνήθως λένε γίνετε εναλλάξ.Τυχαίο?Μέχρι στιγμής δεν με έχει εμποδίσει το θέμα της μιας σάλπιγγας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Καιρό εχουμε να τα πούμε. Εβη μου, έκανα ένα κάρο εξετάσεις. Βγήκαν καλές. Σε λίγες μέρες θα πάρω τα αποτελέσματα από τον έλεγχο θρομβοφιλίας που έκανα, να δούμε τι θα δείξει και αυτός. Ο αιματολόγος είπε πως δεν είναι κάτι σοβαρό. Απλά, όταν θα κάνω προγραμμματισμένο χειρουργείο πρέπει να δίνω από πριν αίμα δικό μου και, αν τύχει κάτι επέιγον, να έχω κοντά την καρτα με την ανάλυση του αίματος για να ξέρει η τράπεζα αίματος τι αίμα να μου χορηγήσει. Η coombs προκαλέι θρομβώσεις γιαυτό έκανα τον έλεγχο θρομβοφιλίας. Κατα τα άλλα είμαστε ακόμη στην αναμονή μέχρι την επόμενη περίοδο οπότε και θα με δει ο γιατρός να μου δώσει ( ευχομαι ) το οκ!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Καιρό εχουμε να τα πούμε. Εβη μου, έκανα ένα κάρο εξετάσεις. Βγήκαν καλές. Σε λίγες μέρες θα πάρω τα αποτελέσματα από τον έλεγχο θρομβοφιλίας που έκανα, να δούμε τι θα δείξει και αυτός. Ο αιματολόγος είπε πως δεν είναι κάτι σοβαρό. Απλά, όταν θα κάνω προγραμμματισμένο χειρουργείο πρέπει να δίνω από πριν αίμα δικό μου και, αν τύχει κάτι επέιγον, να έχω κοντά την καρτα με την ανάλυση του αίματος για να ξέρει η τράπεζα αίματος τι αίμα να μου χορηγήσει. Η coombs προκαλέι θρομβώσεις γιαυτό έκανα τον έλεγχο θρομβοφιλίας. Κατα τα άλλα είμαστε ακόμη στην αναμονή μέχρι την επόμενη περίοδο οπότε και θα με δει ο γιατρός να μου δώσει ( ευχομαι ) το οκ!
τι κανεις πουλακι μου καλο?σε ποιο γιατρο πας τωρα?λεω να παω μια βολτα κι απτο ζηκοπουλο.εχεις παει ποτε?

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Οχι, ρομπενούλα, δεν έχω πάει. Ξέρω ότι ασχολείται με εξωσωματικές και λένε ότι είναι καλός.... Απ' ό,τι φαίνεται όμως δεν θα τον αποφύγω....Τον αφήνω για το τέλος του χρόνου....Εσύ αποφάσισες να κάνεις εξωσωματικη΄;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να μην ανησυχείς κοριτσάκι μου, αυτό λέω....Χαλάρωσε, ξεαγχώσου κι όλα θα πάνε καλά. Το σκούρο αιμα το είχα μετά από 5 μέρες καθυστέρησης....Σου έστειλα πμ

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, συγγνώμη που επεμβαίνω για το χρώμα του αίματος, αλλά εγώ είχα κόκκινο αίμα, καθώς όσο μεγάλωνε το έμβρυο μες τη σάλπιγγα την τραυμάτιζε και έπεφτε φρέσκο αίμα... Άρα δεν είναι απόλυτο το καφέ. Γενικά να ξέρετε ότι το καφέ είναι δείγμα ότι πέφτει παλιό αίμα, που έχει κατακρατηθεί. Το άμεσο αίμα, το φρέσκο, είναι πάντα κόκκινο!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια θέλω να πώ σε όσες κοπέλες είναι με μία σάλπιγγα όπως εγώ πως όσες φορές έχω πάει για υπέρηχο έχει γίνει ωορρηξία απο την αριστερή σάλπιγγα (την καλή) παρόλο που συνήθως λένε γίνετε εναλλάξ.Τυχαίο?Μέχρι στιγμής δεν με έχει εμποδίσει το θέμα της μιας σάλπιγγας.

 

Αυτή την υπόνοια έχω κι εγώ...πριν 4 μήνες έτυχε να πάω στο γιατρό για να δούμε μια κύστη που είχα...αυτή ως δια μαγείας είχε εξαφανιστεί και μάλιστα μου λέει ότι θα έχω οωρηξία σε λίγες μέρες από την αριστερή οωθήκη (σημ : δεξιά σάλπιγγα μας χαιρέτησε το καλοκαίρι) οπότε βάζει κάτω χαρτί και μολύβι και μου λέει πότε ακριβώς θα γίνει...για κάποιους λόγους ενώ περιμέναμε να έχουμε ευχάριστα δεν έγινε τίποτα...τον επόμενο μήνα χωρίς να έχω πάει γιατρό και έχοντας υπόψη ότι είναι απίθανο να γίνει κάτι γιατί η οωρξία μου θα γίνει από τη δεξιά μεριά εκάνα κι εγώ τους υπολογισμούς μου (καθότι οι Αγγλορωσοι έχουν κάνει σύμπραξη) αλλά δεν περίμενα κιόλας σόνυ και καλά...και τσουπ μένω εγκυος (άσχετα αν δεν πήγε καλά) ο άλλος γιατρός που πήγα (πονεμένη ιστορία) μου είπε οτι η οωρηξία έγινε από αριστερά!!!!! εγώ επέμενα και χτυπιόμουν οτι δεν έγινε αλλά αυτός μου είπε οτι αυτό είδε στον υπέρηχο....

 

τι να πω...τυχαίο????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλησπερα. κατ'αρχας να πω συνχαρητηρια στην Evi για το μωρακι που περιμενει- μας δινει κουραγιο. πρεπει να διαβασα πανω απο τα μισα μυνηματα στο φορουμ για ψυχολογικη υποστηριξη... εχω και εγω μια μονο βατη σαλπιγγα που οφειλεται μαλλον στην χλαμυδια που ανακαλυψα πριν λιγες βδομαδες. προσπαθουμε εδω και 1,5 χρονο για ενα μωρακι και τιποτα. στον δρομο ανακαλυψα οτι κληρονομισα και τον υποθυροειδισμο της μαμας μου που το ρυθμιζω και ελπιζω μετα την θεραπεια για την χλαμυδια να πανε ολα καλα και να ξανα προσπαθησουμε.

αλλα να σας πω πως ο πρωτος γιατρος που εγραψε την σαλπιγγογραφια οταν ειδε τα αποτελεσματα δεν μου προτεινε να κανω την ανηχνευση dna για χλαμυδια, ουτε μου προτεινε να δω ενδοκρινολογο για τον θυροειδη μονο ειπε πως δεν ειναι εμποδιο η μια σαλπιγγα, ολα καλα φαινονται και βαλτε ενα οριο μεχρι ποτε θα προσπαθειτε και αν δεν πετυχετε ελατε να με βρειτε.

ε, λοιπον ο βλακας (εγω) περιμενα αλλους πεντε μηνες να δω ενα θαυμα και μετα αλλαξα γιατρο και τωρα θελω τοσο να πιστεψω πως ειμαι σε καλο δρομο... αλλα δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα. δεν πολυ βγαινω... εχω και μια "γνωστη" ας την πω που μερα νυχτα μιλαει για το ποσο τα ψαχνει ολα και οτι νιωθει ετοιμη να γινει μανα και οτι εγω δεν ειμαι πραγματικα ετοιμη και οτι πρεπει πρωτα να καλεσω το συμπαν και να ζητησω μπλα μπλα μπλα... και δεν εχω το κουραγιο να τσακωθω γιατι ειναι κοπελα ενος φιλου... ε. ενταξει... τα ειπα ολα; σορρυ... απλα μονο ο καημενουλης ο αντρας μου ακουει τα παραπονα μου- ειμαι μονη περικυκλωμενη απο εγκυμονουσες, μανουλες και βλαμμενες. τι να πω.

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας! Χρόνια πολλά και ό,τι επιθυμείτε!

Καιρό έχουμε να τα πούμε. Ελπίζω να είστε όλες σας καλά....Εγώ είμαι ακόμη στην αναμονη. Δεν ξέρω αν θυμάστε...Εκανα αφαίρεση πολυπόδων ενδομητριου ( αρκετά μεγάλοι: 5 και 3 εκατοστά! Τώρα είμαι αδιάθετη και μόλις μου τελειώσει η περίοδος θα με δει ο γιατρός για να δει μήπως έχουν μείνει υπολείμματα....Ελπίζω να καθάρισα και μετά την περίοδο Μαιου να ξεκινήσω επιτέλους ξανά τις προσπάθειες....Μακάρι να μείνω αμέσως και να μην ταλαιπωρηθώ άλλο! Σας φιλώ....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη!!! Εύχομαι οι πόθοι σας να εκπληρωθούν!!!

(επειδή σας μπέρδεψα λόγω του nickname είμαι η δημιουργός αυτού του θέματος)

πολλά φιλιά σε όλες!!!

Link to comment
Share on other sites

kalhspera koritsia eniwsa thn anagkh na pw k gw thn dikia mou istoria!prospathousame 1,5 xrono gia nini alla tipota k arxisan oi exetaseis vrikame oti h aristerh mou salpigka htan kleistei o giatros mou eipe na perimenw na kleisw 2xronia k ti egine tipota!pigame meta gia lamparoskopisi k gia kalh mou tuxei anoixe htan ligo kleistei!:lol: twra exoun perasei 8 mines alla akoma tipota :(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Mariannao, ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μείνεις γρήγορα έγκυος! Το ότι είναι ανοιχτή και η άλλη σου σάλπιγγα είναι θετικό! Αλλες εξετάσεις εχετε κάνει; Ο άντρας σου έλεγξε το σπέρμα; Εσύ έκανες υστεροσκόπηση;Πιστεύω πως αν δεν έγιναν, καλό είναι να γίνουν σύντομα!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...