Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

fatsoula,

πιθανον να μην ετυχε ακομη η συλληψη αυτη τη φορα ή τις προηγούμενες φορές να λειτουργούσαν και οι 2 σάλπιγγες οπότε και ειχες μεγάλυτερες πιθανότητες σύλληψης.

 

το θέμα με την κλειστή σάλπιγγα ήταν τουλαχιστον σε μένα ότι μπορεσε και επιτευχθηκε η συλληψη απο την προβληματικη πλευρα αλλα δεν μπορούσε να οδηγηθει στη μητρα με αποτελεσμα να κανω εξωμητριο απο εκείνη την πλευρα.

οπότε, παρακολουθουσα με υπερηχο την ωορρηξια και προσπαθουσαμε μονο τους μηνες που ηταν απο την καλη πλευρα. μη βασιστεις ουτε στο οτι η ωορρηξια γινεται συνηθως εναλλαξ, ουτε σε πιθανους πονους που εχεις. εγω αυτη τη φορα επειδη πιστευα απο τις ενοχλησεις οτι ειχα ωορρηξια απο την προβληματικη, ειχα πεθανει απο το αγχος οτι θα ξαναειχα εξωμητριο. οταν μου ειπαν οτι ειναι ενδομητριο δεν το πιστευα.

 

μη το ρισκαρεις ομως. και εγω ειχα βαρεθει καθε μηνα υπερηχο και γι αυτο δεν πηγα την τελευταια φορα...ηταν ομως βλακεια μου , αν και τελικως ολα πηγαν καλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια σήμερα έκανα υπέρηχο και είναι ενδομήτριο! Μικρό μεν, ενδομήτριο δε. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να είναι η τυχερή μου φορά!!![/ ΜΠΡΑΒΟ ΚΟΡΙΤΣΙ!!!!!!!!!!! ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ...ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Xrysh. Να είσαι καλά και ότι επιθυμείς. Όσον αφορά το άγχος είναι αναπόφευκτο γιατι είναι μεγάλο το παρελθόν! Τέλος πάντων, ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!! Σας διαβασα και ειπα να κανω μια ερωτησουλα:)

Περσι τον Σεπ ειχα μια παλλιδρομη και εκ τοτε δεν μπορεσα να ξαναμεινω εγκυος!! Εκανα πριν λιγες μερες σαλπιγγογραφια και μου βρηκε την αριστερη σαλπιγγα βουλωμενη ο ακτινολογος ειπε πως τελικα περασε λιγο υγρο, αλλα η ποσοτητα του ειναι μικρη!!! Να ρωτησω τωρα κατι μηπως το ξερετε, απο εκει που θα κανουμε ωαριο εκεινη η σαλπιγγα το παιρνει?? Δηλαδη εγω που αυτο το μηνα θα κανω ωορηξια απο αριστερα δεν εχω ελπίδες??? Τωρα που εχω μια σαλπιγγα ο γιατρος μου ειπε να κανω παρακολουθηση ωορηξιας, εχει καποιο νοημα αυτο???

dum spiro spero

Οσο ζω ελπίζω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!! Σας διαβασα και ειπα να κανω μια ερωτησουλα:)

Περσι τον Σεπ ειχα μια παλλιδρομη και εκ τοτε δεν μπορεσα να ξαναμεινω εγκυος!! Εκανα πριν λιγες μερες σαλπιγγογραφια και μου βρηκε την αριστερη σαλπιγγα βουλωμενη ο ακτινολογος ειπε πως τελικα περασε λιγο υγρο, αλλα η ποσοτητα του ειναι μικρη!!! Να ρωτησω τωρα κατι μηπως το ξερετε, απο εκει που θα κανουμε ωαριο εκεινη η σαλπιγγα το παιρνει?? Δηλαδη εγω που αυτο το μηνα θα κανω ωορηξια απο αριστερα δεν εχω ελπίδες??? Τωρα που εχω μια σαλπιγγα ο γιατρος μου ειπε να κανω παρακολουθηση ωορηξιας, εχει καποιο νοημα αυτο???

ΑΠ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΝΑΙ...ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΩΟΡΗΞΙΑ ΑΠΟ ΔΕΞΙΑ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ Η ΔΕΞΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ...Η ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΑΠΛΑ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ. ΕΧΕΙΣ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΥΚΛΟ?ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΜΕΝΕΙΣ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΕΓΚΥΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝΟΙΓΕΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ...ΜΟΝΟ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΑΦΑΙΡΕΘΗΚΕ ΄Ή Κ ΩΟΘΗΚΗ?

Link to comment
Share on other sites

Χρυση μου δεν μου αφαιρεθηκε σαλπιγγα απλα τωρα που εκανα σαλπιγγογραφια η αριστερη μου σαλπιγγα βρεθηκε βουλωμενη!!! Με το ζορι περασε λιγο υγρο αλλα μικρη ποσοτητα γι' αυτο την θεωρουμε τελειως βουλομενη!!!!! Ο κυκλος μου ειναι σχεδον σταθερος δηλαδη κανω ωορρηξια την 20 μερα εκτος απο λιγες φορες που εκανα την 15 μερα!!! Αυτη τη φορα εκανα ωορρηξια απο την αριστερη,αρα δεν εχω ελπιδες:(:( μακαρι την επομενη να κανω απο δεξια!!!

dum spiro spero

Οσο ζω ελπίζω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γεια σας κορίτσια ! Επέστρεψα στην παρέα μετά από αρκετό καιρό. Εγώ είμαι στη φάση όπου τον Αύγουστο έχασα 22 ημερών έμβρυο μετά από από 3η εξωσωματική. Πάλι βιοχημική (την τύχη μου την τρύπια). Ο γιατρός μου με έβαλε σε εξετάσεις (καρυότυπο, θρομβοφιλία και άλλες 11 εξετάσεις) αλλά όλα καλά δόξα το Θεό ! Μεθαύριο θα πάω να με δει για να ξεκινήσουμε 4η προσπάθεια.. (ουφ !). Πλέον έχω βαρεθεί να ασχολούμαι με αυτό το θέμα , κουράστηκα. Κάνω απλά προσπάθεια από συνήθεια. Μετά από 3 βιοχημικές κυήσεις και μια εξωμήτριο πλέον μπορώ να πω βαρέθηκα και να έχω το δίκιο με το μέρος μου.

 

Ρένα μου,λυπάμαι πολύ!!!Pcr ιστού περιόδου έκανες για μικρόβια και ιούς???Αν όχι για μένα είναι το πιο σημαντικό.Τα μικρόβια αυτά κάνουν τοξικό το ενδομήτριο και δεν επιτρέπουν την εμφύτευση.Αυτό το πρόβλημα είχα κι εγώ και φάνηκε το μικρόβιο όχι με την απλή καλλιέργεια αλλά μόνο με την εξέταση dna στο αίμα της περιόδου μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

Θα ήθελα τα φώτα σας και εγώ.

Εχω 3 φυσιολογικές συλλήψεις, εκ των οποίων η μία οδήγησε σε αποβολή στον 1.1/2 μήνα, η δεύτερη σε διακοπή στην 17η εβδομάδα λόχρωμοσιακών προβλημάτων και η τρίτη στη γέννηση του παιδιού μου που είναι σήμερα 3 ετών.

Και οι 3 συλλήψεις ήρθαν πολύ γρήγορα, χωρίς άγχος.

Εδώ και 1.2/2 χρόνο πρπσπαθούμε για το 2ο παιδάκι, που όμως δεν έρχεται.

Οι ορμονικές μου εξετάσεις είναι καλές, τα σπερμοδιαγράμματα καλά.

Εκανα την πρώτη σαλπιγγογραφία τον Ιούνιο κατά την οποία δεν πέρασε το σκιαγραφικό υλικό από καμία σάλπιγγα. Αυτό σημαίνει είχε πεί ο γιατρός ή ότι έχουν φράξει και οι δύο ή ότι ήμουν πολύ αγχωμένη.

Κάνω και δεύτερη σαλπιγγογραφία έναν μήνα μετά, τον Ιούλιο, και τα αποτελέσματα είναι :Η δεξιά σάλπιγγα σκιαγραφείται και είναι λειτουργικότατη, όμως η αριστερή σάλπιγγα δεν σκιαγραφείται.

Από ότι είπε ο ακτινολόγος η δεξιά δεν έχει κανένα πρόβλημα, η αριστερή όμως έχει.

Τρεις συλλήψεις όμως υπήρξαν.

Το ερώτημα μου είναι αν τελικά έχω μία σάλπιγγα βουλωμένη ή όχι;

Πώς υπήρξαν 3 συλλήψεις πανεύκολα και τώρα δεν έρχεται;;

Τι κάνω λοιπόν;;

Δοκιμάζω ακόμη φυσιολογικά και αν ναι μέχρι πότε;

Η πάω για εξωσωματική;

 

Βοηθήστε με σας παρακαλώ!!

 

Φατσούλα,οι πιθανότητες είναι οι εξής:

1.Ή απλώς μπορεί όταν πήγες για σαλπιγγογραφία να είχαν κάνει σύσπαση οι σάλπιγγες.Επομένως να είναι κάτι προσωρινό.

2.Ή εντωμεταξύ μετά από αυτές τις εγκυμοσύνες να πέρασες κάποια φλεγμονή και να σου βούλωσαν οι σάλπιγγες.

3.Επίσης μπορεί με τη διακοπή κύησης ήδη να είχε βουλωθεί η μία από τις δυο και να συνέλαβες τον γιο σου από τη μία.

Το πώς μπορεί να γίνει αμέσως η σύλληψη ενώ έχεις μία σάλπιγγα γίνεται,αν είσαι τυχερή και το μήνα που ήρθες σε επαφή έτυχε να έχεις ωορρηξία από την ανοικτή σάλπιγγα!!

Αν τώρα κούφια η ώρα επαναλάβεις τη σαλπιγγογραφία και είναι ακόμα βουλωμένες οι σάλπιγγες μονόδρομος η εξωσωματική!!!

Καλή δύναμη και υπομονή!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!! Σας διαβασα και ειπα να κανω μια ερωτησουλα:)

Περσι τον Σεπ ειχα μια παλλιδρομη και εκ τοτε δεν μπορεσα να ξαναμεινω εγκυος!! Εκανα πριν λιγες μερες σαλπιγγογραφια και μου βρηκε την αριστερη σαλπιγγα βουλωμενη ο ακτινολογος ειπε πως τελικα περασε λιγο υγρο, αλλα η ποσοτητα του ειναι μικρη!!! Να ρωτησω τωρα κατι μηπως το ξερετε, απο εκει που θα κανουμε ωαριο εκεινη η σαλπιγγα το παιρνει?? Δηλαδη εγω που αυτο το μηνα θα κανω ωορηξια απο αριστερα δεν εχω ελπίδες??? Τωρα που εχω μια σαλπιγγα ο γιατρος μου ειπε να κανω παρακολουθηση ωορηξιας, εχει καποιο νοημα αυτο???

 

Ο τροπισμός της σάλπιγγας συμβαίνει αλλά σπανίως.Δηλαδή να πιάσει το ωάριο από την πλευρά που δε λειτουργεί η σάλπιγγα.Οι λύσεις είναι δυο ή παρακολουθείς την ωορρηξία σου και όταν έχεις ωορρηξία από την πλευρά με την καλή σάλπιγγα έρχεσαι σε επαφή ή το αφήνεις στην τύχη.Η αλήθεια είναι ότι η παρακολούθηση της ωορρηξίας σε ορισμένες κοπέλες δημιουργεί στρες!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σευχαριστω πολυ evi26, να χαιρεσαι το αστερακι σου, μακαρι να πανε ολα καλα και να κρατω και εγω στην αγκαλια μου το νινακι μου του χρονου. γνωριζω οτι με καταλαβαινεις πααααααααααρα πολυ καλα και ολες η μονοσαλπιγγουλες που ειμαστε εδω. σε φιλω γλυκια μου.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με μία σάλπιγγα είμαι μετά από εξωμήτρια κύηση πριν 6 χρόνια(ΚΑΙ με πολυκυστικές ωοθήκες).

Και όμως τα καταφερα με την πρώτη και μάλιστα είχα ωορηξία από τη μεριά που δεν είχα σάλπιγγα!!

Εύχομαι και προσεύχομαι μόνο να ναι το μωράκι μου καλά.

 

Μία συμβουλή μόνο έχω να δώσω όσο τετριμμένη και αν ακουστεί.

 

ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ! Η εγκυμοσύνη έρχεται όταν είμαστε εμείς πρώτα ήρεμες.

Link to comment
Share on other sites

Αυριο το πρωι παω για σαλπιγογραφια για πρωτη φορα κοριτσια, προσευχηθειτε να ειναι καλα η μοναδικη σαλπιγγουλα που εχω......γιατι απο τον καινουριο χρονο βαζω μπρος ξανα για μπεμπε.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!

Ελενα?υποθετω ολα καλα με την σαλπιγγουλα σου???Μπραβο! Αντε βουρ κ παλι!

 

Μαγδα, γιαυτο που ρωτησες για τη σαλπιγγα.....κ εγω θα σου προτεινα, οπως κ σε ολες τις μονοσαλπιγγουλες...ν αποφυγεις τους μηνιαιους υπερηχους για την ευρεση ωορηξιας...μονο αγχος θα σου προσθεσει...

Εγω τον Μαιο που εμεινα εγκυος (6 μηνες μετα το εξωμητριο) ειχα κανει ωορηξια απο τη δεξια ωοθηκη.....εκει που μου λειπει η σαλπιγγα...κ ομως...η αριστερη μου ρουφηξε το αυγουλακι κ εμεινα εγκυος.....Στον υπερηχο που εκανα, το ωχρο σωματιο ηταν στην δεξια ωοθηκη...αυτο σημαινε οτι απο εκει εσκασε το αβγο...

Διαβαστε για το θετικο τακτισμο...ειναι βιολογια......Κ μενα στην αρχη μου φαινοταν απιστευτο...αλλα ετσι ειναι .....απλα χαλαρωνουμε κ το πιστευουμε....

 

Εβακι μου τι κανεις? Η μπεμπουλα σου???

Εγω εχω τελειωσει με την αγωγη για τα χλαμυδια...κ αυριο περιμενω ταποτελεσματα του επανελεγχου.....για να δουμε....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ελενάκι μου,χαίρομαι πολύ για τη σαλπιγγούλα σου!!!

Κονστάνς μου, όλα καλά με τον επανέλεγχο!!!!Ελπίζω να ξεκόλλησαν τα επίμονα παλιοχλαμύδια!!!!

Η μπεμπούλα έγινε 4 μηνών και έχει αγριέψει πολύ!!!Πολλή κούραση, κορίτσια, αλλά γλυκιά κούραση!!!Δεν μπορείτε να το πιστέψετε τώρα, αλλά πραγματικά μετά τα ξεχνάτε όλα μα όλα...δε θυμάστε ούτε εξωμήτρια ούτε τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Ελενάκι μου,χαίρομαι πολύ για τη σαλπιγγούλα σου!!!

Κονστάνς μου, όλα καλά με τον επανέλεγχο!!!!Ελπίζω να ξεκόλλησαν τα επίμονα παλιοχλαμύδια!!!!

Η μπεμπούλα έγινε 4 μηνών και έχει αγριέψει πολύ!!!Πολλή κούραση, κορίτσια, αλλά γλυκιά κούραση!!!Δεν μπορείτε να το πιστέψετε τώρα, αλλά πραγματικά μετά τα ξεχνάτε όλα μα όλα...δε θυμάστε ούτε εξωμήτρια ούτε τίποτα...

evi26 μου, οντως η σαλπιγγουλα μου ειναι μια χαρα, αυτο που με πονεσε πολυ ηταν ο κολποδιαστολεας μετα ενοιωσα ενα πονο της στιγμης σαν περιοδου και μετα πηγα για καφεδακι με την μητερα μου και τον συζυγο μου να τους κερασω για τα ευχαριστα. την ωρα της διαδικασιας οταν τελειωσε ο ακτινολογος πριν μου πει πως ειναι τον ρωταω ειναι καλα σαλπιγγουλα μου? δεν εχει συμφυσεις? γιατι η προηγουμενη που εχασα ειχε συμφυσεις....αστη την προηγουμενη παει αυτη ειναι μια χαρα εκει εβαλα τα κλαμματα evi26 μου σαν μικρο παιδι...πηρα το οκ και απο τον γιατρο μου να περασει ενας κυκλος περιοδου και απο δεκεμβρη (εχουμε κλεισει και ταξιδακι με τον αντρα μου οταν θα ειμαι στις γονιμες ) ξεκιναμε παλι για νινακι....μετραω τις μερες. να χαιρεσαι το ζουζουνακι σου κοριτσακι μου... ευχομαι ολες η μονοσαλπιγγουλες να εχουν την δικη σου ευτυχια στην αγκαλια τους του χρονου.:-)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου, γειά σας! Το ξέρω, είμαι απαράδεκτη που χάθηκα τόσο καιρό, αλλά πραγματικά δεν είχα τίποτα να γράψω. Κάθε μήνα αδιαθετώ, τι να σας λέω;;Τα ίδια και τα ίδια κάθε φορά;

Helen, χαίρομαι που όλα πήγαν καλά με την σαλπιγγογραφία. Κι εγώ, όταν την έκανα, πήγα με τον άντρα μου και ήπιαμε καφεδάκι. Η χαρά μας ήταν πολύ μεγάλη. Μέχρι και ονόματα για το παιδί συζητούσαμε....Ακόμα περιμένουμε βέβαια. Ελπίζω εσύ να τα καταφέρεις ΑΜΕΣΩΣ!!!

Κονστανς, υπήρχαν χλαμύδια τελικά; Ποια εξέταση κάνατς; Αυτη που έχει προτείνει η evi; Βρε κορίτσια, ο άντρας μου έκανε ένα σπεροδιάγραμμμα το καλοκαίρο, δεν βγήκε καλό ( όλα χαμηλά). Ο γιατρός βέβαια ήταν πολύ καθησυχαστικός και πράγματι πριν από 2 βδομάδες που το επανέλαβε είδαμε ότι βελτιώθηκε πολύ. Μόνο λίγο η κινητικότητα είναι στο 35% ( θέλουμε πάνω από 40) και καθυστερεί λίγο η ρευστοποίηση. Ο γιατρός είπε ότι είναι γόνιμο και έδωσε καρνιτίνη και σιρόπι στον άντρα μου. Είπε να τα παίρνει μέχρι το Μάιο και αν δεν μείνω έγκυος ως τότε, να κάνουμε σπερματέγχυση. Αυτά τα νέα σχετικά με το θέμα παιδί που εγώ πια δεν πολυπιστεύω ότι θα το έχω ποτέ στην αγκαλιά μου. Το θέμα είναι ( κι εδώ θέλω την εβη μου να απαντήσει) εγώ τι εξετάσεις να κάνω; Στο σπερμοδιάγραμμα δεν φάνηκαν χλαμύδια, ούτε τώρα ούτε πιο πριν. Δεν θα φαινόταν, αν υπήρχαν; Τι λες;

Α, θέλω να μου πείτε πως ήταν οι σχέσεις σας με τον άντρα σας μετά το εξωμήτριο. Εμας μας έχει πάρει από κάτω κι όσο περνάει ο καιρός και δεν καταφέρνω να μείνω έγκυος, τόσο χειροτερεύει η κατάσταση. Πολλη ένταση, πολλά νεύρα και από τις δύο πλευρές. Πώς να το χειριστώ;;;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...