Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χρόνια Πολλά κοριτσάκια μου. Στις ήδη εγκυμονούσες έυχομαι να έχουν μία καλή γέννα και στα κοριτσια που περιμένουν ακόμα να δουν σύντομα ένα θετικό τεστ εγκυμοσύνης κι έναν πολύ καλό πρώτο υπέρηχο!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Μην το σκαλίζετε, αν ειναι να έρθει....

Μονοσάλπιγγη και εγω εδω και 3,5 χρόνια, έκανα ελέυθερο χωρίς να πολυ αγχώνομαι (το αντίθετο μαλιστα).

Τον τελευταίο χρόνο πήγαμε σε γιατρό και όλες οι εξετάσεις έδειχναν ΟΚ, και αφού τίποτε δεν γινόταν σκεφτήκαμε για εξωσωματική γιατι βαριέμαι το περίμενε.

Πήρα πριν 2 μήνες τον γιατρό και του ανακοίνωσα πώς θα πάμε μετά το καλοκαίρι γιατί είπα να κάνω τα μπάνια μου και να είναι έτοιμο και το σπιτάκι μας…

είμαι σχεδον 2 μηνων απο την σαλπιγγα που εχω ακόμη!. Αν και είχα ωαριο και απο τις δυο όλο αυτον τον καιρο..

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλες σας και κυριως με υγεία. Άντε και του χρόνου τέτοιον καιρό να κρατάμε τα μωρά μας αγκαλιά

 

 

Μην το σκαλίζετε, αν ειναι να έρθει....

Μονοσάλπιγγη και εγω εδω και 3,5 χρόνια, έκανα ελέυθερο χωρίς να πολυ αγχώνομαι (το αντίθετο μαλιστα).

Τον τελευταίο χρόνο πήγαμε σε γιατρό και όλες οι εξετάσεις έδειχναν ΟΚ, και αφού τίποτε δεν γινόταν σκεφτήκαμε για εξωσωματική γιατι βαριέμαι το περίμενε.

Πήρα πριν 2 μήνες τον γιατρό και του ανακοίνωσα πώς θα πάμε μετά το καλοκαίρι γιατί είπα να κάνω τα μπάνια μου και να είναι έτοιμο και το σπιτάκι μας…

είμαι σχεδον 2 μηνων απο την σαλπιγγα που εχω ακόμη!. Αν και είχα ωαριο και απο τις δυο όλο αυτον τον καιρο..

 

Συγχαρητήρια!!!:lol:

NnQYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα!!! Χρονια πολλα κοριτσαρες!!!!

Με το καλο κ εμεις να παιρνουμε θεση σιγα σιγα....

Margi μου τι κανεις, τι νεα??? Τα δικα μου συγχαρητηρια κ στη Λινα...με το καλο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λίνα συγχαρητήρια κι από εμένα!

Κόνστανς, τη Δευτέρα θα πάρω τηλ το γιατρό να κανονίσουμε για υστεροσκόπηση, γιατί υπάρχει περίπτωση να έχω πολύποδα....Από τη μια θέλω να την κάνω από την άλλη έχω και μία άρνηση, φοβούμενη μην μου βρουν και τίποτα άλλο. Εν τω μεταξυ ταλαιπωρούμαι πάρα πολύ από επίμονες μυκητιάσεις που με έχουν πεθάνει...Φαγούρα, τσούξιμο, αφήστε...Τι να πω...Η ατυχία προσωποποιημένη είμαι. Δεν μπορώ να πω ότι έιμαι αισιόδοξη. Πλέον δεν με νοιάζει αν θα μείνω και πότε...Το μόνο που θέλω είναι να έιμαι καλά και χαρούμενη με όσα έχω στη ζωή μου. Αυτό το θέμα με το μωρό με έχει κουράσει. Τελευταία εξέταση θα είναι αυτή της υστεροσκόπησης και μετά τέλος....Θα χαρώ τη ζωή μου και δεν προκέιται να ξαναμιλήσω για παιδί. Οποτε θέλει ας έρθει...Αν δεν θέλει, δεν πειράζει....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Margi μη φοβάσαι και μην απελπίζεσαι. Κατ' αρχάς η υστεροσκόπηση είναι τελείως ανώδυνη Σου κάνουν Μέθη (ελαφριά νάρκωση) & δεν καταλαβαίνεις τίποτα Η μόνη ενόχληση που μπορείς να έχεις μετά είναι λίγα πονάκια από τον αέρα που σου βάζουν για να βλέπουν καλύτερα & εγώ είχα & λίγο αίμα.

Ακόμα και αν βρεθεί κάτι άλλο ,που δε νομίζω, για καλό θα είναι. Όσο καλύτερη εικόνα του οργανισμού σου έχει ο γιατρός σου τόσο περισσότερο μπορεί να σε βοηθήσει.

Ακόμα κι αν υπάρχει πρόβλημα για "φυσιολογική" εγκυμοσύνη, υπάρχει και η εξωσωματική & η υϊοθεσία

Πιστεύω πως πλέον όταν μια γυναίκα θέλει να γίνει μάνα μπορεί να γίνει Και στο λέω ενώ έχω κάνει διάφορες εξετάσεις & τώρα κάνω την 3η εξωσωματική

ΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΑΙ

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!!! κορίτσια μην το σκέφτεστε, εγω τον πρωτο χρόνο με πηρε απο κάτω αλλά μετά λεώ κι αν δεν, ας ειν' καλα η επιστήμη! (ξερω ειναι δύσκολο να το ξεχάσεις) εκει που το ξέχασα πραγματικά, μέχρι που έλεγα όχι τωρα δεν με βολευει...τσουπ ηρθε :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!!! κορίτσια μην το σκέφτεστε, εγω τον πρωτο χρόνο με πηρε απο κάτω αλλά μετά λεώ κι αν δεν, ας ειν' καλα η επιστήμη! (ξερω ειναι δύσκολο να το ξεχάσεις) εκει που το ξέχασα πραγματικά, μέχρι που έλεγα όχι τωρα δεν με βολευει...τσουπ ηρθε :rolleyes:

 

με το καλο κι απο εμενα...ειμαι κι εγω μονοσαλπιγγη λογω ογκου απο το 1993 κ περιμενω το 4ο παιδακι με φυσιολογικη συλληψη (το τεταρτο σχεδον δεν ξερω απο που "μου ηρθε") μολις σταματησα να αγχωνομαι....

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ! ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΜΑΣ ΚΑΙ Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΛΗΨΗ Η ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΦΙΛΗ. Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΗΤΑΝ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ-ΠΑΕΙ Η ΠΡΩΤΗ ΣΑΛΠΙΓΓΑ- Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΕΦΕΡΕ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΛΑΤΡΕΥΩ ΣΑΝ ΤΡΕΛΗ(ΣΕ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 6 ΜΗΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ) Η ΤΡΙΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΗΤΑΝ ΠΑΛΙ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ-ΠΑΕΙ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΣΑΠΙΓΓΑ. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ ΟΥΤΕ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΛΕΓΞΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΣΑΛΠΙΓΓΑ. ΙΣΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΣΩΣΕΙ. ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΖΩ ΚΑΤΩ. ΞΕΚΙΝΑΩ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ . Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ Ε Λ Π Ι Δ Α !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου! Ηταν πολύ μεγάλη ατυχία που το ξαναέπαθες, κοριτσάκι μου, αλλά χαίρομαι που είσαι αισιόδοξη και δεν το έβαλες κάτω. Ευχομαι να πάνε όλα καλά με την εξωσωματική και σύντομα να κρατήσεις ένα δευτερο μωρό στην αγκαλιά σου.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας. Luvelana, δεν κανόνισα τίποτα ακόμα. Είπα να προσπαθήσω ακόμα ένα μήνα μήπως και φανώ τυχερή. Με είδε ο Μακρυδήμας στο Πανεπιστημιακό. Ημουν στη 13η μέρα του κύκλου και είδε μία σκια που του φάνηκε πολύποδας. Είπε ότι μπορεί όμως και να μην έιναι. Πρέπει να με δει προς το τέλος της περιόδου για να έχει σαφή εικόνα.Ε΄πε να περιμένω ως τον Ιούνιο και αν δεν μέινω να πάω να με δει.

Τι κάνετε οι υπόλοιπες;;; Πείτε μας τα νέα σας!!!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μελλοντικες μανουλες ;););)

 

Τι μου κανετε?? Εγω ειμαι μια χαρα!!! Αισιοδοξη οσο ποτε!!! Κανω αυτο που πρεπει....κ μετα το σταυρο μου!!!! χαχαχαχα πλακα κανω...Ειπαμε, φοβο εχουμε, αλλα.........παμε γερααααααααααααααααααα:lol::lol:

 

margi μου , κατσε να δεις που ο Μαης θα ειναι κ τυχερος!!! Εχω ενα προαισθημα.................μαλλον τον Ιουνη θα πας για τον πρωτο υπερηχο....Λες.........????????????????

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια! Πώς είστε; Κονστανς μακάρι να βγει η ευχή σου και να πάω για τον πρώτο υπέρηχο τον Ιούνη. Τώρα είμαι στην 20η μέρα. Ευχομαι να μην ξαναδώ περίοδο! Εσύ τι κάνεις; Πώς τα πας; Τα άλλα κορίτσια πού είναι; Η emi30 χάθηκε....Πολύ θα ήθελα να μάθουμε νέα της. Το evaki μας πού είναι; Εβη μου, πώς πάει η εγκυμοσύνη; Ξέρεις τι σκεφτόμουν....Οτι όταν άνοιξες το θέμα αυτό πριν από καιρό σίγουρα θα ήσουν απογοητευμένη και δεν θα πίστευες ότι θα μείνεις έγκυος. Ειχε όμως θέληση και αποφασιστικότητα και , μολονότι αντιμετώπισες τόσα προβλήματα, τα κατάφερες! Κορίτσια, την Εβη θα βλέπουμε να πέρνουμε θάρρος. Καλην'υχτα

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσάρες μου,τι κάνετε???Όπως είπαμε δε θέλω απογοήτευση!!!Έχουμε βοήθεια το Θεό και την επιστήμη και όλα γίνονται!!!Εγώ οδεύω προς την 33η εβδομάδα κι από ό,τι καταλαβαίνετε είμαστε στην τελική ευθεία!!

Ξέρεις Margi μου όταν διαβάζω τον εαυτό τότε που άνοιξα το θέμα νομίζω ότι το γράφει άλλος άνθρωπος κι ότι εγώ δεν τα έζησα ποτέ όλα αυτά!!Όταν θα έρθει η χαρά του νέου σας μωρού θα ξεχάσετε αυτή τη δυσάρεστη εμπειρία του εξωμητρίου!!Δεν ξέρω πώς γίνεται...Ο οργανισμός έχει κάποιους μαγικούς μηχανισμούς!!Θέλει υπομονή!!Μην ξεχνάτε ότι κι εγώ ταλαιπωρήθηκα με φάρμακα και ιστορίες 1,5 χρόνο μετά το εξωμήτριο-δεν ήρθε στο άψε σβήσε το μωρό!!Υπομονή,επιμονή και δύναμη!!

Margi μου,τελικά όλα καλά με τους μύκητες?Θα κάνεις τελικά υστεροσκόπηση?

φιλάκια σε όλες!!Περιμένω τα νέα σας!!

Link to comment
Share on other sites

Εβη μου, όλα καλά προς το παρόν με τους μύκητες ( φτου! φτου!). Υστεροσκόπηση δεν έκανα ακόμη. Εκανα τον υπέρηχο, δεν έχω πολύποδα τελικά ( ευτυχώς ).Θα κάνει ο άντρας μου σπερμοδιάγραμμα σε κανά δυο βδομάδες ( να πάμε πρώτα ένα διήμερο στη Λευκάδα και μετά ) και αν όλα είναι καλά με το σπέρμα, τότε θα κάνω και την υστεροσκόπηση, να τελειώνουμε. Σήμερα αδιαθέτησα και στενοχωρ'ηθηκα. Κάπως είχα μια καλη διαίσθηση για αυτόν το μήνα και απογοητέυτηκα. Προσπαθούμε ήδη 9 μήνες. Πολύ δεν είναι;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις έστω και μισή σάλπιγγα μπορείς να μείνεις έγκυος φυσιολογικά αρκεί το σπέρμα του άντρα σου να είναι πολύ καλό. Σου συστήνω να στείλεις τον άντρα σου για σπερμοδιάγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις έστω και μισή σάλπιγγα μπορείς να μείνεις έγκυος φυσιολογικά αρκεί το σπέρμα του άντρα σου να είναι πολύ καλό. Σου συστήνω να στείλεις τον άντρα σου για σπερμοδιάγραμμα.

ο γιατρος μου εχει πει οτι δεν χρειαζεται να κανουμε σπερμοδιαγραμμα. εγω εμεινα εκγυος απο μηνα σε μηνα. ιανουαριος 2010 παλλινδρομη κυηση φεβρουαριο 2010 ξαναμενω εγκυος με 8 απριλιου να καταληξω στη κλινικη με εξωμητρια κυηση.:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Χμ! Οσον αφορά το σπέρμα, όταν ξεκίνησα τις προσπάθειες μετά το εξωμήτριο ο γιατρός είπε πως δεν χρειάζεται να γίνει σπερμοδιάγραμμα΄ούτε έλεγχος ωορρηξίας, γιατί είχα ήδη μείνει έγκυος μια φορά. Αφού πέρασε το 6μηνο και ΄δεν είχα μείνει έγκυος, έκανα σαλπιγγογραφία. Ο ακτινολόγος μού είπε τα ίδια για το σπέρμα. Κατά λέξη μου είπε " Κοίτα να ξεαγχωθείς και αστο το σπέρμα. Μια χαρά είναι ο άνθρωπος,αφού σε άφησε έγκυο ¨" Αλλο που δεν ήθελε ο άντρας μου για να μην πάει για σπερμοδιάγραμμα. Η νέα μου γιατρός μάς το επέβαλλε. Ετσι θα το κάνει εντός ολίγων ημερών. Επειδη αγχώνομαι κι εγώ για τα αποτελέσματα, το καθυστερώ όσο μπορώ. Ξέρω ότι είναι λάθος....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Χμ! Οσον αφορά το σπέρμα, όταν ξεκίνησα τις προσπάθειες μετά το εξωμήτριο ο γιατρός είπε πως δεν χρειάζεται να γίνει σπερμοδιάγραμμα΄ούτε έλεγχος ωορρηξίας, γιατί είχα ήδη μείνει έγκυος μια φορά. Αφού πέρασε το 6μηνο και ΄δεν είχα μείνει έγκυος, έκανα σαλπιγγογραφία. Ο ακτινολόγος μού είπε τα ίδια για το σπέρμα. Κατά λέξη μου είπε " Κοίτα να ξεαγχωθείς και αστο το σπέρμα. Μια χαρά είναι ο άνθρωπος,αφού σε άφησε έγκυο ¨" Αλλο που δεν ήθελε ο άντρας μου για να μην πάει για σπερμοδιάγραμμα. Η νέα μου γιατρός μάς το επέβαλλε. Ετσι θα το κάνει εντός ολίγων ημερών. Επειδη αγχώνομαι κι εγώ για τα αποτελέσματα, το καθυστερώ όσο μπορώ. Ξέρω ότι είναι λάθος....

τι να σου πω και εγω βρε margi μου αυτο μου ειπε αυτο σας λεω. εγω πιστευω οτι ο ανδρας σου δεν θα εχει τιποτα στο σπερμα του ολα καλα θα πανε, ειναι και το ξερο μας το μυαλο που το σκεφτομαστε συνεχεια και αγχονομαστε. ωορρηξια κανεις καθε μηνα???? να λες παλι καλα που η σαλπιγγουλα σου ειναι καλα, εγω ειμαι ακομη στην αγνοια γαμωτο,αν περνουσε γρηγορα ο καιρος και ηταν να την κανω αυτη τη στιγμη θα ετρεχα να δω πως ειναι, θελω να μαθω. φιλακια margi μου, σου ευχομαι ολοψυχα να εχεται καλα αποτελασματα με τον αντρα σου.................................αντε τον ιουνιο να μας ανκοινωσεις μια χοριακουλα τεραστια.:-):smile::-)

Link to comment
Share on other sites

Margi μου,θυμάμαι ο γιατρός μου μου είχε πει αν δε συλλάβω στο 6μηνο να κάνω σαλπιγγογραφία και μετά βλέπαμε.Εσύ όμως την έχεις κάνει,επομένως, είναι πολύ σωστό αυτό που σου προτείνει η γυναικολόγος σου για το σπερμοδιάγραμμα,γιατί αυτά αλλάζουν από χρόνο σε χρόνο κι από μήνα σε μήνα.Γι αυτό άλλωστε βλέπουμε άνδρες με ήδη ένα παιδί να κάνουν σπερμοδιάγραμμα το οποίο τελικά να φαίνεται ότι έχει διαταραχθεί.Το πιο πιθανό είναι να μη συμβαίνει τίποτα και απλώς να είναι το άγχος...Πάντως πιστεύω ότι τώρα που έρχεται καλοκαιράκι όλες θα πιάσετε παιδάκι!!Να ξέρετε ότι κάνει πολύ καλό η ηλιοθεραπεία.Να αφήνετε την κοιλιά σας προς τον ήλιο,να θερμαίνεται η σάλπιγγα που έχει μείνει και να παίρνει η ζεστασιά του τυχόν κρυώματα,όπως επίσης και ιαματικά λουτρά αν έχετε κοντά σας είναι ό,τι πρέπει!!!ΟΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ!!

Link to comment
Share on other sites

Ασε Εβη μου! Το πώς άγχώνομαι γι' αυτή την εξέταση, δεν περιγράφεται.....Ο άντρας μου συμφώνησε να την κάνει κι εγώ όλο το αναβάλλω. Το άλλο Σαββατποκύριακο θα πάμε διήμερο στην Λευκάδα. Λέω να πάμε πρώτα, να περάσουμε καλά και μετά να κάνει την εξέταση....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...