Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγγραφή στο νηπιαγωγείο


Recommended Posts

10 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Προσπάθησα το απόγευμα να κάνω την εγγραφή αλλά κολλησε κ δεν ανανεωνοταν ή σελιδα. Προσπάθησε καμία μαμα, τα κατάφερε?

Προσπαθώ από εχθές το πρωί αλλά τίποτα... Στα στοιχεία του παιδιού (εκεί που κάνει αναζήτηση στο μητρώο πολιτών) κολλάει και τη μία γράφει  "Προέκυψε σφάλμα" και την άλλη "An unexpected error has occurred".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 987
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • emmaki

    emmaki 160 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 76 δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 39 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 36 δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Alexia... είπε:

Προσπαθώ από εχθές το πρωί αλλά τίποτα... Στα στοιχεία του παιδιού (εκεί που κάνει αναζήτηση στο μητρώο πολιτών) κολλάει και τη μία γράφει  "Προέκυψε σφάλμα" και την άλλη "An unexpected error has occurred".

Κι εμένα εκεί κόλλησε! Θα ξαναπροσπάθησω κ θα γράψω τις εξελίξεις. Με το καλό να πάνε τα παιδάκια μας! 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κατάφερα κι έκανα την εγγραφή! Συγκινηθηκα που τα παιδάκια μας μεγάλωσαν! 

 

Αυτό που δεν κατάλαβα καλά είναι ποτέ πρέπει να επικοινωνήσω με το σχολείο για τα υπόλοιπα δικαιολογητικά. Πρέπει να περιμένω να δω την εξέλιξη της αιτησης? Μέχρι 30 Μαιου πρέπει να τα έχω πάει? Μπερδευτηκα ομολογώ, ξέρει κάποια μαμά? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Σήμερα κατάφερα κι έκανα την εγγραφή! Συγκινηθηκα που τα παιδάκια μας μεγάλωσαν! 

 

Αυτό που δεν κατάλαβα καλά είναι ποτέ πρέπει να επικοινωνήσω με το σχολείο για τα υπόλοιπα δικαιολογητικά. Πρέπει να περιμένω να δω την εξέλιξη της αιτησης? Μέχρι 30 Μαιου πρέπει να τα έχω πάει? Μπερδευτηκα ομολογώ, ξέρει κάποια μαμά? 

Μπράβο σας καλή αρχή! 

Εγώ πάλι καθόλου συγκινημένη δεν είμαι, επισκέφθηκα σήμερα το νηπιαγωγείο, η δασκάλα ήταν πολύ καλή αλλά μέχρι εκεί. Ο χώρος ήταν ένα ενιαίο δωμάτιο με μερικά καναπεδακια κολλητά το ένα στο άλλο κ μερικά τραπεζάκια για να ζωγραφίζουν κ να τρώνε, το γραφείο της νηπιαγωγού στον ίδιο χώρο, χωρισμένο με ένα πάσο από την κυρίως αίθουσα, μαζί με το ψυγείο κ το φουρνάκι κ μερικές κούτες. Νήπιο κ προνηπιο είναι μαζί, περίπου 30 παιδιά. Η γυναίκα μου εξήγησε ότι δεν υπάρχουν χώροι ούτε κ προσωπικό, ωστόσο ξέρω από τη γειτονιά ότι είναι πολύ καλό σαν σχολείο, οπότε μάλλον κάνουν ο,τι μπορούν. Είμαι έξαλλη. Κάνουν πολιτική στην πλάτη μας. Αν δεν υπάρχουν χώροι για ποιο λόγο έκαναν υποχρεωτική τη δίχρονη εκπαίδευση; 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Σήμερα κατάφερα κι έκανα την εγγραφή! Συγκινηθηκα που τα παιδάκια μας μεγάλωσαν! 

 

Αυτό που δεν κατάλαβα καλά είναι ποτέ πρέπει να επικοινωνήσω με το σχολείο για τα υπόλοιπα δικαιολογητικά. Πρέπει να περιμένω να δω την εξέλιξη της αιτησης? Μέχρι 30 Μαιου πρέπει να τα έχω πάει? Μπερδευτηκα ομολογώ, ξέρει κάποια μαμά? 

Σε 1η φάση σας ήρθε απάντηση με μήνυμα ότι η αίτηση έχει υποβληθεί. Σε 2η φάση θα σας έρθει μήνυμα ότι έχει γίνει αποδεκτή και σε 3η φάση ότι έχει οριστικοποιηθεί (πρώτα ελέγχει το σχολείο τις αιτήσεις και μετά η Αβάθμια εξού και οι διαφορετικοί χρόνοι, αυτό συμπέρανα από τις οδηγίες). Εφόσον οριστικοποιηθεί μένει η υποβολή των δικαιολογητικών τα οποία δεν είναι όσα ήταν πέρυσι. Είναι μόνο το ΑΔΥΜ-εμβόλια, δικαιολογητικό για ολοήμερο (προαιρετικά) και χαρτί ΚΕΣΥ (για όποιο παιδάκι έχει). Νομίζω αυτά. Το ΑΔΥΜ-εμβόλια το θέλουν Σεπτέμβρη από όσο γνωρίζω. Οπότε μήπως Σεπτέμβρη όλα; @Lenia16 μιας και πήγες, τι ισχύει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, samsympan είπε:

Σε 1η φάση σας ήρθε απάντηση με μήνυμα ότι η αίτηση έχει υποβληθεί. Σε 2η φάση θα σας έρθει μήνυμα ότι έχει γίνει αποδεκτή και σε 3η φάση ότι έχει οριστικοποιηθεί (πρώτα ελέγχει το σχολείο τις αιτήσεις και μετά η Αβάθμια εξού και οι διαφορετικοί χρόνοι, αυτό συμπέρανα από τις οδηγίες). Εφόσον οριστικοποιηθεί μένει η υποβολή των δικαιολογητικών τα οποία δεν είναι όσα ήταν πέρυσι. Είναι μόνο το ΑΔΥΜ-εμβόλια, δικαιολογητικό για ολοήμερο (προαιρετικά) και χαρτί ΚΕΣΥ (για όποιο παιδάκι έχει). Νομίζω αυτά. Το ΑΔΥΜ-εμβόλια το θέλουν Σεπτέμβρη από όσο γνωρίζω. Οπότε μήπως Σεπτέμβρη όλα; @Lenia16 μιας και πήγες, τι ισχύει;

Δεν ξέρω, αφενός δεν έχω κάνει ακόμη την αίτηση οπότε δε γνωρίζω τι ζητάνε κ αφετέρου η δασκάλα μου είπε ότι δεν έχουν ακόμη ενημέρωση γιατί έχει αλλάξει η διαδικασία κ δεν ήξερε καμία λεπτομέρεια - ή τουλάχιστον δε μου είπε.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Σήμερα κατάφερα κι έκανα την εγγραφή! Συγκινηθηκα που τα παιδάκια μας μεγάλωσαν! 

 

Αυτό που δεν κατάλαβα καλά είναι ποτέ πρέπει να επικοινωνήσω με το σχολείο για τα υπόλοιπα δικαιολογητικά. Πρέπει να περιμένω να δω την εξέλιξη της αιτησης? Μέχρι 30 Μαιου πρέπει να τα έχω πάει? Μπερδευτηκα ομολογώ, ξέρει κάποια μαμά? 

Οπως αναφέρει η @samsympan στην δεύτερη φαση που εχει γίνει αποδεκτή η αίτηση, πάτε και τα δικαιολογητικά στο σχολειο. Εμεις τουλαχιστον ειμαστε ανοιχτά 9-12.30 και δεχόμαστε γονείς. Κάντε ενα τηλεφωνο στο σχολειο σας να σας πουν τι ωραριο αποφάσισε ο σύλλογος διδασκόντων. Επομενως μεχρι 30 Μαΐου! Όχι οτι αν τα πας το Σεπτέμβριο θα μείνει απ έξω το παιδί, αλλα ειναι τυπικό  το θεμα.

Just now, Lenia16 είπε:

Μπράβο σας καλή αρχή! 

Εγώ πάλι καθόλου συγκινημένη δεν είμαι, επισκέφθηκα σήμερα το νηπιαγωγείο, η δασκάλα ήταν πολύ καλή αλλά μέχρι εκεί. Ο χώρος ήταν ένα ενιαίο δωμάτιο με μερικά καναπεδακια κολλητά το ένα στο άλλο κ μερικά τραπεζάκια για να ζωγραφίζουν κ να τρώνε, το γραφείο της νηπιαγωγού στον ίδιο χώρο, χωρισμένο με ένα πάσο από την κυρίως αίθουσα, μαζί με το ψυγείο κ το φουρνάκι κ μερικές κούτες. Νήπιο κ προνηπιο είναι μαζί, περίπου 30 παιδιά. Η γυναίκα μου εξήγησε ότι δεν υπάρχουν χώροι ούτε κ προσωπικό, ωστόσο ξέρω από τη γειτονιά ότι είναι πολύ καλό σαν σχολείο, οπότε μάλλον κάνουν ο,τι μπορούν. Είμαι έξαλλη. Κάνουν πολιτική στην πλάτη μας. Αν δεν υπάρχουν χώροι για ποιο λόγο έκαναν υποχρεωτική τη δίχρονη εκπαίδευση; 

 

30 παιδιά στην τάξη όχι , έως 22 μπορει να εχει.

Just now, Lenia16 είπε:

Δεν ξέρω, αφενός δεν έχω κάνει ακόμη την αίτηση οπότε δε γνωρίζω τι ζητάνε κ αφετέρου η δασκάλα μου είπε ότι δεν έχουν ακόμη ενημέρωση γιατί έχει αλλάξει η διαδικασία κ δεν ήξερε καμία λεπτομέρεια - ή τουλάχιστον δε μου είπε.

Προφανώς δεν σου ειπε, οι εγκύκλιοι που αφορούν και τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς ειναι αναρτημένες στις διευθύνσεις εκπαίδευσης. Και θα ελεγα ειναι αρκετά αναλυτικές.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κάντι είπε:

Οπως αναφέρει η @samsympan στην δεύτερη φαση που εχει γίνει αποδεκτή η αίτηση, πάτε και τα δικαιολογητικά στο σχολειο. Εμεις τουλαχιστον ειμαστε ανοιχτά 9-12.30 και δεχόμαστε γονείς. Κάντε ενα τηλεφωνο στο σχολειο σας να σας πουν τι ωραριο αποφάσισε ο σύλλογος διδασκόντων. Επομενως μεχρι 30 Μαΐου! Όχι οτι αν τα πας το Σεπτέμβριο θα μείνει απ έξω το παιδί, αλλα ειναι τυπικό  το θεμα.

30 παιδιά στην τάξη όχι , έως 22 μπορει να εχει.

Προφανώς δεν σου ειπε, οι εγκύκλιοι που αφορούν και τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς ειναι αναρτημένες στις διευθύνσεις εκπαίδευσης. Και θα ελεγα ειναι αρκετά αναλυτικές.

Δεν ξέρω πόσα μπορεί να έχει. Μου είπε έχουν μαζί νήπιο κ προνηπιο κ είναι 28-30 παιδιά με δύο δασκάλες. Και αυτά πέρυσι, που δεν ήταν υποχρεωτικό ακόμη το προνηπιο στο δήμο μας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Δεν ξέρω πόσα μπορεί να έχει. Μου είπε έχουν μαζί νήπιο κ προνηπιο κ είναι 28-30 παιδιά με δύο δασκάλες. Και αυτά πέρυσι, που δεν ήταν υποχρεωτικό ακόμη το προνηπιο στο δήμο μας.

 

Εννοειται οτι ειναι μικτά νήπια και προνήπια, αυτο που εννοούσε ηταν οτι η καθε μια δασκαλα ειχε απο 14-15 παιδακια στο δικο της τμήμα. Δεν υπάρχει δημόσιο νηπιαγωγείο που να λειτουργεί με 28 παιδια στο τμήμα, απαγορεύεται. Ή ισως να εννοούσε οτι ειναι δυο οι δασκάλες του τμήματος εφ οσον μιλάμε για ολοήμερο όπου σχολαει η μια και μπαίνει η αλλη στην τάξη.

 Επισης να διευκρινήσω οτι το ΑΔΥΜ λόγω κοροναιου μπορείτε να το προσκομίσετε και τον Σεπτέμβριο , αλλα το βιβλιάριο πρεπει να πεταχτείτε τωρα να το δείξετε.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Αν δεν υπάρχουν χώροι για ποιο λόγο έκαναν υποχρεωτική τη δίχρονη εκπαίδευση; 

 


Για να είμαστε δίκαιοι, η δίχρονη προσχολική έχει γίνει υποχρεωτική εδώ και 2 χρόνια, είχε δοθεί μεταβατική περίοδος στους Δήμους να οργανωθούν. Δυστυχώς υπάρχουν τα συγκρουόμενα συμφέροντα με τους δημοτικούς παιδικούς σταθμούς που λειτουργούν τμήματα προνηπίων και οι οποίοι ήταν για χρόνια πρόσφορο πεδίο για «εξυπηρετήσεις» από τους δημοτικούς άρχοντες και το εγχείρημα σαμποτάρεται σε μεγάλο βαθμό από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ! Θα πάρω τηλ αύριο στο σχολείο να ρωτησω για σιγουριά. 

 

@Lenia16 θα ήθελα κι εγώ να δω το σχολείο ανοιχτό, να μιλήσω λίγο με την νηπιαγωγο, να την γνωρίσει και το παιδί, να δει λίγο το χώρο. 

 

Καταλαβαινω την απογοήτευση σου, ειδικά αν πηγαίνατε παιδικό θα εχετε δει διαφορετικά πράγματα, περισσότερες παροχές, καλυτερη υποδομή. Δεν έχω ακόμα εικόνα απ το νηπιαγωγείο μας αλλά θέλω να πιστεύω πως πρωτεύουσα σημασία έχουν ή καλή συνεργασία με την δασκάλα κ ή αρμονική συνύπαρξη μεταξύ των παιδιών. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:


Για να είμαστε δίκαιοι, η δίχρονη προσχολική έχει γίνει υποχρεωτική εδώ και 2 χρόνια, είχε δοθεί μεταβατική περίοδος στους Δήμους να οργανωθούν. Δυστυχώς υπάρχουν τα συγκρουόμενα συμφέροντα με τους δημοτικούς παιδικούς σταθμούς που λειτουργούν τμήματα προνηπίων και οι οποίοι ήταν για χρόνια πρόσφορο πεδίο για «εξυπηρετήσεις» από τους δημοτικούς άρχοντες και το εγχείρημα σαμποτάρεται σε μεγάλο βαθμό από την αρχή.

Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τι δυνατότητα είχαν ή έχουν οι δήμοι -ή όποιος άλλος είναι αρμόδιος- να οργανώσουν το όλο εγχείρημα. Κατανοώ αυτό που λες, όμως, οι εξυπηρετήσεις μπορούν κάλλιστα να γίνονται ακόμη στις μικρότερες ηλικίες, ειδικά από τη στιγμή που το προνηπιο υπήρχε ανέκαθεν ως προαιρετικό κ οποιος ήθελε, αν ηθελε, μπορούσε να στείλει το παιδι του δωρεάν, ακόμη κ αν δεν το επαιρναν στον παιδικό σταθμό. Αντίθετα, οι μικρότερες ηλικίες δεν έχουν άλλη δωρεαν επιλογή άρα, νομίζω, είναι πιο πρόσφορο το έδαφος για εξυπηρέτηση. Τελοσπαντων, δεν έχει σημασία, έτσι κ αλλιώς οι αποφάσεις έχουν ληφθεί κ εμείς ακολουθούμε.

Link to comment
Share on other sites

On 18/5/2020 at 7:56 ΜΜ, samsympan είπε:

Σε 1η φάση σας ήρθε απάντηση με μήνυμα ότι η αίτηση έχει υποβληθεί. Σε 2η φάση θα σας έρθει μήνυμα ότι έχει γίνει αποδεκτή και σε 3η φάση ότι έχει οριστικοποιηθεί (πρώτα ελέγχει το σχολείο τις αιτήσεις και μετά η Αβάθμια εξού και οι διαφορετικοί χρόνοι, αυτό συμπέρανα από τις οδηγίες). Εφόσον οριστικοποιηθεί μένει η υποβολή των δικαιολογητικών τα οποία δεν είναι όσα ήταν πέρυσι. Είναι μόνο το ΑΔΥΜ-εμβόλια, δικαιολογητικό για ολοήμερο (προαιρετικά) και χαρτί ΚΕΣΥ (για όποιο παιδάκι έχει).

@Mama_Anesti_ και @mama16 επειδή το διάβασα σε άλλο topic.

Το ΑΔΥΜ δεν στο δίνει το νηπιαγωγείο, το προσκομίζεις στο νηπιαγωγείο. Μπορεί κανείς να το κατεβάσει κι από το διαδίκτυο αλλά όλοι οι παιδίατροι έχουν ήδη την φόρμα. Στο συμπληρώνει ο παιδίατρος και αν δεν έχεις άμεσα ραντεβού στο στέλνει και με email. Και είτε το πας δια χειρός στο νηπιαγωγείο (κατόπιν συννενόησης), είτε κι εσύ το στέλνεις με email.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, samsympan είπε:

@Mama_Anesti_ και @mama16 επειδή το διάβασα σε άλλο topic.

Το ΑΔΥΜ δεν στο δίνει το νηπιαγωγείο, το προσκομίζεις στο νηπιαγωγείο. Μπορεί κανείς να το κατεβάσει κι από το διαδίκτυο αλλά όλοι οι παιδίατροι έχουν ήδη την φόρμα. Στο συμπληρώνει ο παιδίατρος και αν δεν έχεις άμεσα ραντεβού στο στέλνει και με email. Και είτε το πας δια χειρός στο νηπιαγωγείο (κατόπιν συννενόησης), είτε κι εσύ το στέλνεις με ema

Ναι, το εψαξα το απόγευμα διαδικτυακα. Ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

@Mama_Anesti_ από το νηπιαγωγείο μου είπανε να πάω την επόμενη εβδομάδα το βιβλιάριο για να βγάλουν φωτοτυπία τα εμβολια και το αδυμ αν δεν μπορώ να το πάω μαζί με τα εμβολια να το πάω τον Σεπτέμβριο.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Sentir...natureza είπε:

@Mama_Anesti_ από το νηπιαγωγείο μου είπανε να πάω την επόμενη εβδομάδα το βιβλιάριο για να βγάλουν φωτοτυπία τα εμβολια και το αδυμ αν δεν μπορώ να το πάω μαζί με τα εμβολια να το πάω τον Σεπτέμβριο.

Σου έστειλαν sms  πως ή αίτηση οριστικοποιηθηκε? 

 

Επίσης ξέρετε αν υπάρχει κάποιο ζήτημα με το εμβόλιο ανεμοβλογιας που γίνεται σε επαναληπτική δόση στα τεσσερα χρόνια? Ο γιος μου θα είναι ο μικρότερος των προνηπιων και δεν θα το έχει κάνει ακόμη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Σου έστειλαν sms  πως ή αίτηση οριστικοποιηθηκε? 

 

Επίσης ξέρετε αν υπάρχει κάποιο ζήτημα με το εμβόλιο ανεμοβλογιας που γίνεται σε επαναληπτική δόση στα τεσσερα χρόνια? Ο γιος μου θα είναι ο μικρότερος των προνηπιων και δεν θα το έχει κάνει ακόμη. 

Όχι βεβαια, εξάλλου η δόση 

γινεται μεταξύ 4-6 ετών. Η κόρη μου την έκανε λίγο πριν γίνει 5.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Σου έστειλαν sms  πως ή αίτηση οριστικοποιηθηκε? 

 

Επίσης ξέρετε αν υπάρχει κάποιο ζήτημα με το εμβόλιο ανεμοβλογιας που γίνεται σε επαναληπτική δόση στα τεσσερα χρόνια? Ο γιος μου θα είναι ο μικρότερος των προνηπιων και δεν θα το έχει κάνει ακόμη. 

Oχι δεν οριστικοποιηθηκε, τελευταιο μηνυμα ηταν οτι εγινε αποδεκτη.

 

Θα πρεπει να μαθω για το εμβολιο διοτι εγω δεν του το εχω κανει και ειχα συνεννοηθει με τον παιδιατρο να του το κανω αργοτερα, μετα τα 7 χρονια, μηπως και κολλησει αποκτωντας φυσικη ανοσια. 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Σου έστειλαν sms  πως ή αίτηση οριστικοποιηθηκε? 

 

Επίσης ξέρετε αν υπάρχει κάποιο ζήτημα με το εμβόλιο ανεμοβλογιας που γίνεται σε επαναληπτική δόση στα τεσσερα χρόνια? Ο γιος μου θα είναι ο μικρότερος των προνηπιων και δεν θα το έχει κάνει ακόμη. 

Κανένα πρόβλημα. Ουτε στην μεγάλη το είχαμε κάνει στην εγγραφή ούτε στον μικρο. Ο μικρος θα το κάνει νοεμβρη η μεγάλη το εκανε λίγες μέρες πριν ξεκινήσει σχολειο, τότε έκλεισε τα 4

Κ μεις την οριστικοποιηση περιμένουμε για να παμε τα δικαιολογητικα

Σήμερα τα μάζεψα κ δευτερα θα παω να γράψω κ την μεγαλη στο δημοτικο

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Oχι δεν οριστικοποιηθηκε, τελευταιο μηνυμα ηταν οτι εγινε αποδεκτη.

 

Θα πρεπει να μαθω για το εμβολιο διοτι εγω δεν του το εχω κανει και ειχα συνεννοηθει με τον παιδιατρο να του το κανω αργοτερα, μετα τα 7 χρονια, μηπως και κολλησει αποκτωντας φυσικη ανοσια. 

Ο παιδίατρος εχει σκεφτεί το ενδεχόμενο οτι μαμάδες που έχουν παιδακια στο νηπιαγωγείο μπορει να ειναι έγκυες και να μην έχουν περασει ανεμοβλογια;  Και καλη η φυσική ανοσία για τα πιτσιρίκια , η ερμη η εγκυμονούσα που εχει εμβολιασει το δικο της παιδακι τι φταίει που δεν θα καταλάβει απο που της ηρθε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κάντι είπε:

Ο παιδίατρος εχει σκεφτεί το ενδεχόμενο οτι μαμάδες που έχουν παιδακια στο νηπιαγωγείο μπορει να ειναι έγκυες και να μην έχουν περασει ανεμοβλογια;  Και καλη η φυσική ανοσία για τα πιτσιρίκια , η ερμη η εγκυμονούσα που εχει εμβολιασει το δικο της παιδακι τι φταίει που δεν θα καταλάβει απο που της ηρθε;

Γι'αυτο υπαρχει ο προγεννητικος ελεγχος. Γυναικες σε γονιμη ηλικια προτεινεται να τον κανουν ωστε να αποφυγουν τετοια περιστατικα (και οχι μονο).

 
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Oχι δεν οριστικοποιηθηκε, τελευταιο μηνυμα ηταν οτι εγινε αποδεκτη.

 

Θα πρεπει να μαθω για το εμβολιο διοτι εγω δεν του το εχω κανει και ειχα συνεννοηθει με τον παιδιατρο να του το κανω αργοτερα, μετα τα 7 χρονια, μηπως και κολλησει αποκτωντας φυσικη ανοσια. 

Από που να κολλήσει; 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση τεχνική προς νηπιαγωγούς μάλλον ή και μητέρες.

 

Μπορεί να πάει ένα παιδί στα μέσα της χρονιάς; Να κάνει την εγγραφή δηλαδή στα μέσα της χρονιάς. Το δέχετε το δημόσιο; Κλείνει το τμήμα και δεν μπορεί να πάει; Εχει καμία γνώση ή εμπειρία τέτοιας περίπτωσης;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Γι'αυτο υπαρχει ο προγεννητικος ελεγχος. Γυναικες σε γονιμη ηλικια προτεινεται να τον κανουν ωστε να αποφυγουν τετοια περιστατικα (και οχι μονο).

 

Μα δεν θα το εχει υπολογίσει, γιατι ξέρει οτι τα παιδια απο τεσσάρων και μετα εμβολιάζονται....

και ας μην διαφωνήσουμε αλλο, προσωπικα ανεμβολίαστο για ανεμοβλογια οπως και αλλα προβλεπόμενα εμβόλια δεν θα δεχόμουν  το παιδί στο σχολειο τον Σεπτέμβριο . Γι αυτο προσκομίζετε το βιλβλιαριο τον Μάιο για να εχετε 4 ολόκληρους μηνες να κάνετε τις προβλεπόμενες δόσεις. Εσυ εχεις αφήσει την ανεμοβλογια , η αλλη μαμά μπορει τριπλό , η παράλλη το bcg κ.ο.κ. Σίγουρα ολες θα έχουν τους λόγους τους. Οταν δεν υπάρχει ατομική υπευθυνότητα εφαρμόζεται η συλλογική.

Just now, kine είπε:

Ερώτηση τεχνική προς νηπιαγωγούς μάλλον ή και μητέρες.

 

Μπορεί να πάει ένα παιδί στα μέσα της χρονιάς; Να κάνει την εγγραφή δηλαδή στα μέσα της χρονιάς. Το δέχετε το δημόσιο; Κλείνει το τμήμα και δεν μπορεί να πάει; Εχει καμία γνώση ή εμπειρία τέτοιας περίπτωσης;

 

 

Φυσικα και μπορει υπάρχουν ενα σωρό μετακινήσεις - μεταθέσεις -μετακομίσεις  , με το που αλλάζεις διεύθυνση κατοικίας αν το επιθυμείς προσκομίζεις την καινούργια στο νέο σχολειο που θα ανήκετε. Η μετεγγραφή γινεται άμεσα και υπηρεσιακά. Αν τα τμήματα του σχολείου ειναι 22αρια σας στέλνουν στο όμορο σχολειο που εχει θεση.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Και μια ακόμη ερώτηση, αν σου είναι εύκολο.

 

Στην περίπτωση που το παιδί δεν μπορεί να προσαρμοστεί τί γίνεται; 

 

Ερχεται δεν μένει, δεν αφήνει τον γονέα να φύγει ή κλαίει ή οτιδήποτε.

Η κόρη μου είχε πισωγυρίσματα στον παιδικό και δεν είμαι καθόλου βέβαιη για το πώς θα εξελιχθεί του χρόνου η κατάσταση.

 

Με απασχολεί και το νομικό θέμα. Επειδή είναι υποχρεωτικό. Τι σημαίνει αυτό για ένα παιδί που δεν μπορεί να μπει στο τμήμα; 

Αποτελεί μέρος της υποχρεωτικής εκπαίδευσης πλέον, οπότε έχει κάποιες παραμέτρους η μη προσαρμογή;

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...