Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ


Recommended Posts

και εγω εχω " χασιμοτο "

επαιρνα τ4 των 88 και με τις 2 εγκυμοσυνες , τωρα εχω φτασει να παιρνω τ4 των 125 !!

οταν ημουν εγκυος εκανα εξετασεις στον 6ο-7ο μηνα και οταν εμπαινα στο μηνα μου και αναλογα με τις τιμες ρυθμιζαμε το χαπι !!

 

θα με ξαναδει μολις τελειωσω με το θηλασμο , δλδ σε κανα 2χρονο !!! χαχαχα!!!

 

η ενδοκρινολογος μου ειναι φοβερος ανθρωπος και επιστημονας !!! 10 χρονια ολοι μου ελεγαν ,δεν εχω κατι ,και εκεινη απο την πρωτη επισκεψη μου ψιλαφισε τον οζο που εχω !!!με το που εμαθε οτι ειμαι εγκυος , μου ειπε , θα θηλασεις ....επιβαλλεται !!!!!

 

ξερετε αν αληθευει αυτο που διαβασα οτι τα παιδια που οι μαμαδες περνουν θυροξινη , γινονται πιο εξυπνα ???

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 192
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ξερετε αν αληθευει αυτο που διαβασα οτι τα παιδια που οι μαμαδες περνουν θυροξινη , γινονται πιο εξυπνα ???

 

Με τοση που εχω παρει εγω δλδ θα γινουν αινσταιν :-D:lol:

 

 

Υγ. GEMAKOAL Λατρευω την υπογραφη σου :D:D:D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Με τοση που εχω παρει εγω δλδ θα γινουν αινσταιν :-D:lol:

 

 

Υγ. GEMAKOAL Λατρευω την υπογραφη σου :D:D:D

 

Εlenik ... και εμενα θα τα ζητησει η νασα στα 5 τους !!!! χαχαχα

 

εεε ναι για να θηλαζει η μικρη τοσο καιρο , να περασω και εγκυμοσυνη θηλαζοντας , για να θηλαζουν και τα 2 τωρα......πραγματικα τα καταφερα γιατι γουσταρα !!!!!!! σε ευχαριστω πολυ για το σχολιο σου

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά, οι γιοι μας γεννήθηκαν με μία μέρα διαφορά (είμαστε μικρότεροι)...

Ελπίζω να φτάσω τα δύο χρονάκια και εγώ... ;)

 

 

ναι το ειδα και το σχολιασα και εγω στις μαμαδες δεκεμβριου 2008 !!

που γεννησες ? αθηνα εισαι ?

 

στο ευχομαι απο καρδιας !!!!!!!!

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα,

Μετά από μια περίοδο ιδιαίτερης κόπωσης έκανα εξετάσεις αίματος και βγήκε πολύ χαμηλή η TSH (0.01 με τιμές αναφοράς 0.4-5) και υψηλές η Τ3 (11.33 με φυσιολογικά τα 0.9-3) και η Τ4 (230.1 με φυσιολογικά τα 60-165). Η μικροβιολόγος μου είπε πως έχω υπερθυρεοειδισμό.

Το θέμα είναι πως ενδοκρινολόγος θα με δει μετά από 2 εβδομάδες, και εγώ θηλάζω κανονικά (ο μικρούλης μου είναι 7.5 μηνών και πέρα από το γαλατάκι μου τρώει μόνο φρουτάκια και καμιά κρέμα).

 

Δυστυχώς ο ενδοκρινολόγος που με είδε σήμερα μου είπε πως έχω πολύ υψηλές τιμές και θα πάρω μεγάλη δόση από ένα φάρμακο που λέγεται unimazole (με methimanizole).

Στο site safefetus.com λέει πως είναι επικίνδυνο το φάρμακο σε δόσεις πάνω από 10-15mg την ημέρα, ενώ εγώ θα παίρνω 30mg την ημέρα για αρχή...

Από την άλλη στο e-lactancia λέει πως τα 20-30 mg είναι ασφαλή.

Τέλος για 1 μήνα θα παίρνω και ένα Inderal (με propranolol hydrochloride) που στο safefetus δεν είναι ασφαλές ενώ στο lactancia δεν υπάρχει...

Δεν ξέρω καθόλου τι να κάνω... Η μαία μου που με παρέπεμψε στο safefetus μου είπε να κόψω τον θηλασμό :(

Έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ (έχουν συμβεί πολλά αυτό το καλοκαίρι) και δεν ξέρω τι να κάνω.

Από την άλλη έχω θηλάσει 8 μήνες και ίσως είναι κρίμα να υποβάλω το μωράκι μου σε οποιονδήποτε κίνδυνο...

Ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω καθόλου τι να κάνω...

Δεν μπορώ να αρχίσω τη διαδικασία του απογαλακτισμού και δεν παίρνω τα φάρμακα που πρέπει... Δεν μου πάει καθόλου να αγοράσω σκόνη γάλα και το χειρότερο είναι πως οι γύρω μου δεν με καταλαβαίνουν...

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο ενδοκρινολόγος που με είδε σήμερα μου είπε πως έχω πολύ υψηλές τιμές και θα πάρω μεγάλη δόση από ένα φάρμακο που λέγεται unimazole (με methimanizole).

Στο site safefetus.com λέει πως είναι επικίνδυνο το φάρμακο σε δόσεις πάνω από 10-15mg την ημέρα, ενώ εγώ θα παίρνω 30mg την ημέρα για αρχή...

Από την άλλη στο e-lactancia λέει πως τα 20-30 mg είναι ασφαλή.

Τέλος για 1 μήνα θα παίρνω και ένα Inderal (με propranolol hydrochloride) που στο safefetus δεν είναι ασφαλές ενώ στο lactancia δεν υπάρχει...

Δεν ξέρω καθόλου τι να κάνω... Η μαία μου που με παρέπεμψε στο safefetus μου είπε να κόψω τον θηλασμό :(

Έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ (έχουν συμβεί πολλά αυτό το καλοκαίρι) και δεν ξέρω τι να κάνω.

Από την άλλη έχω θηλάσει 8 μήνες και ίσως είναι κρίμα να υποβάλω το μωράκι μου σε οποιονδήποτε κίνδυνο...

Ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη.

 

ωχ......σου εστειλα πμ πριν δω ολα αυτα !!!!

 

καλη δυναμη κ οτι καλυτερο για σενα κ το μωρο σου !

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Kitkat επειδή την έχω πάθει με γιατρούς (π.χ. είχα μια γυναικολόγο 7 χρόνια προσπαθούσα να μείνω έγκυος υποτίθεται κορυφή στα θέματα υπογονιμότητας άλλαξα γιατρό και έμεινα έγκυος σε ένα μήνα) συνηθίζω πια να παίρνω και δεύτερη γνώμη σε όλα τα θέματα ειδικά ενδοκρινολόγους άλλαξα τέσσερις μέχρι να καταλήξω σε αυτήν που έχω τώρα. Δεν προσπαθώ να σου πω κάτι για τον ενδοκρινολόγο αλλά στην θέση σου θα έπαιρνα και άλλη γνώμη ίσως κάποιος άλλος μπορέσει να σου βρει λύση που να μη σε βάζει σε αυτό το δίλημμα.

Link to comment
Share on other sites

kitkat θα συμφωνήσω με τα κορίτσια!!!!

Εγώ δεν έχω υπερθυρεοειδισμό αλλά υποθυρεοειδισμό και στην εγκυμοσύνη άρχισα με Τ4 των 50mg και μετά τον 5ο μήνα έπαιρνα τα Τ4 των 75mg που τα συνεχίζω ακόμα και θηλάζω αποκλειστικά τον μπέμπη μου!!!Η ενδοκρινολόγος μου, μου είπε ότι ΔΕΝ υπάρχει κανένα πρόβλημα με τον θηλασμό.

Η περίπτωσή σου βέβαια είναι διαφορετική μιας και έχεις υπερ αλλά δεν θα ήταν άσχημο να έπαιρνες και μια δεύτερη γνώμη σωστά? ;)

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς ο ενδοκρινολόγος που με είδε σήμερα μου είπε πως έχω πολύ υψηλές τιμές και θα πάρω μεγάλη δόση από ένα φάρμακο που λέγεται unimazole (με methimanizole).

Στο site safefetus.com λέει πως είναι επικίνδυνο το φάρμακο σε δόσεις πάνω από 10-15mg την ημέρα, ενώ εγώ θα παίρνω 30mg την ημέρα για αρχή...

Από την άλλη στο e-lactancia λέει πως τα 20-30 mg είναι ασφαλή.

Τέλος για 1 μήνα θα παίρνω και ένα Inderal (με propranolol hydrochloride) που στο safefetus δεν είναι ασφαλές ενώ στο lactancia δεν υπάρχει...

Δεν ξέρω καθόλου τι να κάνω... Η μαία μου που με παρέπεμψε στο safefetus μου είπε να κόψω τον θηλασμό :(

Έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ (έχουν συμβεί πολλά αυτό το καλοκαίρι) και δεν ξέρω τι να κάνω.

Από την άλλη έχω θηλάσει 8 μήνες και ίσως είναι κρίμα να υποβάλω το μωράκι μου σε οποιονδήποτε κίνδυνο...

Ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη.

 

To μωρό σου είναι αρκετά μεγάλο (το βάρος του είναι καθοριστικός παράγοντας για το ποια δόση φαρμάκου που εκκρίνεται στο γάλα είναι ανεκτή χωρίς πρόβλημα) και δεν θηλάζει αποκλειστικά.

 

Ο μόνος που θα μπορούσε να σε καθοδηγήσει σωστά είναι ένας ενδοκρινολόγος που έχει εξειδικευμένες γνώσεις στο θέμα του θηλασμού, το γάλακτος και της επίδρασης που μπορεί να έχει στο μωρό.

 

Ακόμη και αν δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα οι περισσότεροι γιατροί θα προτιμήσουν να σου συστήσουν απογαλακτισμός παρά να θεωρηθούν υπεύθυνοι για κάτι που δεν γνωρίζουν.

 

Το ερώτημα που πρέπει να θέσεις "τι είναι πιο επικίνδυνο για το μωρό σου, η συνέχιση του θηλασμού ή η διακοπή του;¨

 

Το πρόβλημα θα πρέπει να το σκεφτείς μακροπρόθεσμα μια και η διατροφή με αγελαδινό γάλα θεωρείται από κάποιους υπεύθυνη για τη μη ομαλή λειτουργία του θυροειδούς.

 

Αν το παιδί σου έχει κληρονομίσει από εσένα την προδιάδεση για θυοειδισμό, τότε καλό θα ήταν να σκεφθείς διπλά το να αλλάξεις τη διατροφή του και να το εκθέσεις στις πρωτεΐνες του αγελαδινού γάλακτος.

 

Περαστικά και καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Θα προσπαθήσω να πάρω και δεύτερη γνώμη.

Για την ώρα αισθάνομαι καλύτερα και θα ξανακάνω εξετάσεις.

Γνωρίζει κανείς ενδοκρινολόγο εξειδικευμένο στα θέματα θηλασμού?

Και πάλι ευχαριστώ.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια, θα ήθελα τη βοήθειά σας και τη γνώμη σας.Γέννησα με καισαρική πριν 3 χρόνια το γιο μου αποφασισμένη να τον θηλάσω. Για 3 μέρες δεν έβγαζα στάλα παρότι τον είχα στο στήθος μου. Ο Παιδίατρος στο ΙΑΣΩ μου είπε οπωσδήποτε μπουκάλι γιατί είχε χάσει πολύ βάρος. Μετά από 1 εβδομάδα κάτι έβγαλα, πολύ λίγο όμως, 1 λεπτο από τον κάθε μαστό καθόταν και μετά έκλαιγε γιατί τελείωνε. μετά από 2 εβδομάδες περίπου που άρχισα και έβλεπα γάλα, πέταξα κάτι καντίλες σε όλο μου το σωμα, τρομερή φαγούρα μέσα στο κατακαλόκαιρο και κανένας γιατρός δεν ήξερε τι ακριβώς είναι ( πήγα σε δερματολόγο και σε αλεργιολόγο - και όχι μόνο). Αποφάσισα να κόψω το λίγο γάλα που είχα (έτσι και αλλιώς έδινα συμπλήρωμα και πολύ λίγο μητρικό) και πήρα κορτιζόνη. Τα σπυριά έφυγαν σε 2.5 μήνες, ξαφνικά όπως ήρθαν! Μου είπαν τελικά ότι ήταν από τις ορμόνες της εγκυμοσύνης. Ένα χρόνο μετά η γέννα διαπίστωσα ότι είχα ένα αυτοάνοσο (graves) που επηρεάζει ως επί το πλείστον το θυροειδή. ίσως και εξαιτίας του αυτοάνοσου είχα και αυτήν την 'κνίδωση' όπως μου την είπαν και το 'αγγειοίδημα'. Πριν μείνω έγκυος τώρα έκανα αφαίρεση θυροειδή και πάιρνω Τ4. αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν έχω graves απλά το ένα του σύμπτωμα το έχω αποκαταστήσει. Το σκέφτομαι πολύ να θηλάσω ή όχι. Αφενός θέλει πολύ καλή ρύθμιση ο θυροειδής κατά το θηλασμό, φοβάμαι και για το αυτοάνοσο, σκέφτομαι μήπως πάλι γεμίσω σπυριά. Ο πρώτος μου ευτυχώς δεν μου έκανεούτε κολικούς, ούτε αναγούλες ή παλινδρόμηση, ούτε αρρωσταίνει ιδιάιτερα και αυτό λίγο με καθησυχάζει. Ξέροντας όμως ότι το πιο σωστό για το παιδί είναι το μητρικό και βλέποντας πόσο πολύ το υπερασπίζεται, θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για την περίπτωσή μου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παίρνω εδώ και 15 χρόνια φάρμακα θυροειδή. Ξεκίνησα στα 18 και είμαι 33. Στα 27 μου χειρουργήθηκα και δυστυχώς ο κορυφαίος χειρουργός ενδοκρινολόγος που πήγα μου έκανε μεγάλη ζημιά στους παραθυροειδής αδένες. Ο θυροειδής ήταν μπλεγμένος με τους παραθυροειδής και ο έξυπνος μου αφαίρεσε τους 3 από τους 4 παραθυροειδής. Επαθα μεγάλο κλακάζ επί 2 χρόνια. Κρίσεις ασβεστίου λόγω έλλειψης (επώδυνη κατάσταση διότι έπρεπε να κάνω ενδοφλέβιες ασβεστίου). Χαμηλό ασβέστιο, μαγνήσιο, σίδηρο και ψυχολογία κάτω του πεζοδρομίου. Πίστευα ότι θα πάθω οστεοπόρωση και ότι λόγω ασβεστίου δεν πρόκειται να κάνω ποτέ παιδί. Έτρεμα μάλιστα στην ιδέα.

Μετά το χειρουργείο άλλαξα ενδοκρινολόγο που αν τον είχα από την αρχή θα είχα γλιτώσει πολλά !!! Μου έδινε ένα ειδικό σκεύασμα από Βέλγιο εάν θυμάμαι καλά που ερχόταν σε ενα μονο φαρμακείο στην Αθήνα και ήταν εκτός λίστας, οπότε και ακριβό. Μου ρύθμισε το ασβέστιο, το μαγνήσιο, το σίδηρο. Κάθησε και άκουσε όλους τους φόβους μου, με καθησύχασε, μου έδωσε τροφές απαραίτητες για τη διατροφή μου π.χ αμύγδαλα, ρόδι, μπρόκολο, σαρδέλες, κτλ. Μου τόνισε ότι πρέπει να με βλέπει ο ήλιος (όχι υπερβολές !!!), γιατί ενισχύεται η βιταμίνη Δ που έχει άμεση συνάρτηση με το ασβέστιο. Με στήριξε ηθικά και ψυχολογικά.

Δεν έχω πρόβλημα ευτυχώς με οστεοπόρωση, κάνω κάθε δύο χρόνια εξέταση και είμαι στα ανώτατα φυσιολογικά όρια. Το ασβέστιο αν και ρυθμισμένο είναι σε χαμηλό φυσιολογικό επίπεδο και αυτό μόνο με φάρμακο, διότι επειδή έχουν αφαιρεθεί οι παραθυροειδής αδένες, δεν μπορούν να μου εκκρίνουν την ποσότητα που χρειάζεται ο οργανισμός μου. Επειδή η χρόνια λήψη ασβεστίου προκαλεί κάποια προβλήματα π.χ νεφρική ανεπάρκεια, παρακολουθώ παράλληλα τα νευρά και πίνω πολύ νερό.

Πέρασα πολλά, πάρα πολλά, νόμιζα τότε ότι η ζωή μου τελείωσε στα 27 μου. Μπόρεσα το ξεπέρασα, είμαι πολύ καλά πλέον, έχω ρυθμίσει και το θυροειδή και το ασβέστιο. Βρίσκομαι ήδη στην 27η βδομάδα κύησης και όλα πάνε μια χαρά. Ο ενδοκρινολόγος μου δίνει εξετάσεις να κάνω μια φορά το μήνα, με παρακολουθεί στενά και μου είπε πριν μερικές μέρες ότι έχω μια εξαιρετική εγκυμοσύνη και να μη φοβάμαι τίποτα.

Τον ρώτησα φυσικά γαι τον θηλασμό, διότι κάπου διάβασα ότι γυναίκες που λαμβάνουν χρόνια φάρμακα για το θυροειδή ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΟΥΝ διότι η θυροξίνη περνάει μέσω του θηλασμού στο παιδί.

 

Μου απάντησε τα εξής. Η θυροξίνη περνάει σε πολύ μικρή ποσότητα στο γάλα, όπως και τώρα που είμαι έγκυος (που εννοείται δεν μπορώ να κόψω τα φάρμακα) περνάει σε μικρή ποσότητα μέσω του πλακούντα. Μου τόνισε όμως όπως με παρακολουθεί τώρα μία φορά το μήνα κάνοντας εξετάσεις θα με παρακολουθεί και μετά την εγκυμοσύνη για όλο το διάστημα του θηλασμού. Αυτό γιατί όταν ο θυροειδής είναι καλά ρυθμισμένος δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα η γυναίκα να θηλάσει. Οταν όμως δεν είναι καλά ρυθμισμένος τότε μπορεί να επηρεάσει το παιδί με λίγα νεύρα, ανησυχία. Με λίγα λόγια ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ, ΑΡΚΕΙ Ο ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ, ΑΡΚΕΙ Ο ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΟΣ.

 

Σωστά σου τα είπε!

 

Ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας!:D

 

Συμπληρώνω ότι αν ο θυροειδής υπολειτουργεί, επηρεάζεται η γαλουχία και μπορεί να είναι ανεπαρκής. Αυτό μπορεί να συμβεί όταν η υπολειτουργία δεν είναι πολύ σημαντική, δεν έχει δώσει σαφή συμπτώματα και παραμένει αδιάγνωστη και χωρίς ιατρική παρακολούθηση-ρύθμιση. Αν ρυθμιστεί όλα πηγαίνουν καλά!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αποφάσισα να κόψω το λίγο γάλα που είχα (έτσι και αλλιώς έδινα συμπλήρωμα και πολύ λίγο μητρικό) και πήρα κορτιζόνη.

Η κορτιζόνη δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό. Θα μπορούσες να κάνεις τη θεραπεία παράλληλα με το θηλασμό.

 

 

Ένα χρόνο μετά η γέννα διαπίστωσα ότι είχα ένα αυτοάνοσο (graves) που επηρεάζει ως επί το πλείστον το θυροειδή. ίσως και εξαιτίας του αυτοάνοσου είχα και αυτήν την 'κνίδωση' όπως μου την είπαν και το 'αγγειοίδημα'.

Μπορεί γι αυτό το λόγο να είχες λίγο γάλα. Η λειτουργία του θυροειδούς επηρεάζει σημαντικά τη γαλουχία.

 

Πριν μείνω έγκυος τώρα έκανα αφαίρεση θυροειδή και πάιρνω Τ4. αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν έχω graves απλά το ένα του σύμπτωμα το έχω αποκαταστήσει. Το σκέφτομαι πολύ να θηλάσω ή όχι. Αφενός θέλει πολύ καλή ρύθμιση ο θυροειδής κατά το θηλασμό, φοβάμαι και για το αυτοάνοσο, σκέφτομαι μήπως πάλι γεμίσω σπυριά.

 

Ο θηλασμός δεν δυσκολεύει τη ρύθμιση του θυροειδούς. Από τη στιγμή που σε παρακολουθεί ενδοκρινολόγος θα φροντίσει τη ρύθμιση για τη δική σου υγεία.

 

Αν σου εμφανιστούν πάλι τα εξανθήματα μπορείς πάλι να επαναλάβεις την ίδια θεραπεία συνεχίζοντας το θηλασμό.

 

Ξέροντας όμως ότι το πιο σωστό για το παιδί είναι το μητρικό και βλέποντας πόσο πολύ το υπερασπίζεται, θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για την περίπτωσή μου

 

Πρι γράψω τη γνώμη μου, επέτρεψέ μου να κάνω μια διευκρίνιση:

δεν υπερασπιζόμαστε ούτε το μητρικό γάλα, ούτε το θηλασμό. Αυτό το έχουν κάνει άλλοι (οι επιστήμονες που έχουν ασχοληθεί με τη σύσταση και την επίδραση του μητρικού και του ξένου γάλακτος http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf) και δεν μας απασχολεί ιδιαίτερα.

 

Στα τόπικ του θηλασμού υποστηρίζουμε τη μητέρα που έχει προβλήματα γαλουχίας είτε στο θηλασμό είτε στον αποθηλασμό.

 

Μπορείς να δοκιμάσεις να θηλάσεις και αν δεις ότι δεν σου ταιριάζει είτε λόγω πεποιθήσεων, είτε γιατί δεν μπορείς να το συνδυάσεις με τα υπόλοιπα στη ζωή σου, μπορείς να σταματήσεις.

 

Αν τελικά αποφασίσεις να το δοκιμάσεις θα χρειαστείς τη στήριξη ενός αξιόπιστου ενδοκρινολόγου που να είναι ενημερωμένος στοιχειωδώς δεν για τη γαλουχία. Δυστυχώς οι περισσότεροι δεν είναι, άλλα, όπως είδες και παραπάνω υπάρχουν πάντα γιατροί που είναι ενήμεροι, είναι αξιόπιστοι και μπορούν να προσφέρουν τη βοήθειά τους και σε αυτό το θέμα.

Μπορείς εύκολα να καταλάβεις αν κάποιος γιατρός είναι ενημερωμένος από τη σαφήνεια των απαντήσεων που δίνει στα συγκεκριμένα ερωτήματα.

 

Επίσης θα χρειαστείς τη στήριξη ενός συμβούλου γαλουχίας (για να μην παρεξηγηθώ: δεν εργάζομαι ως σύμβουλος και γι αυτό δεν παρέχω τέτοιου είδους υποστήριξη). Το πρόβλημα της ανεπαρκούς γαλουχίας μπορεί να σου εμφανιστεί ξανά. Ο σύμβουλος θα το καταλάβει εγκαίρως για να μην ταλαιπωρηθεί το μωρό και θα σου προτείνει κάποιες προσεγγίσεις που μπορεί να λύσουν το πρόβλημα, μπορεί και όχι.

 

Στην περίπτωσή σου θεωρώ πολύ σημαντικό να έχεις υποστήριξη και έγκαιρη και πλήρη ενημέρωση. Αυτό θα γλιτώσει κι εσένα και το μωρό σου από πιθανή ταλαιπωρία.

 

Το μωρό σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να χάνει βάρος. Από την πρώτη μέρα που θα πάει στο σπίτι θα πρέπει να βρέχει 6-8 πάνες το 24ωρο και να κάνεις 3-4 κενώσεις μέχρι να γίνει 20 ημερών. Αν κάτι από τα δύο δεν συμβαίνει, σημαίνει ότι η διατροφή του χρειάζεται συμπλήρωμα με ξένο γάλα τουλάχιστον μέχρι να αντιμετωπιστεί η ανεπάρκεια στη γαλουχία.

Λόγω του ιστορικού σου θα πρέπει να είσαι σε εγρήγορση από την πρώτη μέρα για να διακρίνεις το αν υπάρχουν σημάδια ανεπαρκούς γαλουχίας.

 

Η ανεπάρκεια στη γαλουχία μπορεί να αντιμετωπιστεί με διάφορους τρόπους. Η επιτυχία ή αποτυχία του αποτελέσματος δεν μπορεί να προδικαστεί. Για το ίδιο ενδοκρινονολογικό προφίλ (ίδιες εργαστηριακές τιμές για πλήθος μετρήσεων) μπορεί μια μητέρα να θηλάζει χωρίς κανένα πρόβλημα ενώ άλλη να μη τα καταφέρει ακόμη και αν έχει κάνει όλες τις παρεμβάσεις που μέχρι σήμερα γνωρίζουμε.

 

Το ελπιδοφόρο είναι ότι τώρα πλέον μπορεί να αντιμετωπιστεί πολύ μεγαλύτρο ποσοστό αναπαρκούς γαλουχίας σε σχέση με το πρόσφατο παρελθόν (1-2 δεκαετίες πίσω). Υπάρχει καλύτερη γνώση και στη διάγνωση και στην αντιμετώπιση.

 

Εύχομαι οι πληροφορίες να σε βοηθήσουν να ξεκαθαρίσεις τις επιθυμίες σου.

 

Καλή συνέχεια!:D

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστ΄πολύ για το χρόνο σου και για τις συμουλές σου. πέμπτη μέρα σήμερα, προσπαθώ να δώσω έστω και τις σταγόνες που έχω, γάλα 'φυσικά' δεν έχω και συνεχίζω. Ίδωμεν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Nα σου ζήσει!

Αν βρίσκεσαι στην Αθήνα, υπάρχει ο ενδοκρινολόγος Στέλιος Γρηγοράκης που γνωρίζει πολύ καλά το θέμα του θηλασμού και μπορεί να υποστηρίξει και φαρμακευτικά τη γαλουχία αν χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Aλέκα, σου έστειλα πμ.

 

Τα αποτελέσματα της προσπάθειας είναι άγνωστα, μπορεί να έχεις πολύ καλό, μέτριο ή καθόλου αποτέλεσμα. Σε κάθε περίπτωση όμως θα ξέρεις ότι έκανες την καλύτερη δυνατή προσπάθεια!

 

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

αγλαια δεν ηξερα πως ο θηρεοηδης επιρρεαζει την ποσοτητα του γαλατος στον θηλασμο.επειδη ειχα κ εγω προβληματα παραγωγης οταν θηλαζα κ εχω θηρεοηδη.τα χαπια θυροξινης επρεπε να τα παιρνω κανονικα?γιατι ο γιατρος μου ειχε πει οτι δεν κανει στον θηλασμο?επαιξε καποιο ρολο αυτο??θα μου πεις αργα ειναι πια να μαθω αλλα αν καποτε κανω 3ο καλο ειναι να ειμαι πιο ενημερωμενη.γιατι αποτι καταλαβα αν περιμενεις απο τους γιατρους....

Link to comment
Share on other sites

αγλαια δεν ηξερα πως ο θηρεοηδης επιρρεαζει την ποσοτητα του γαλατος στον θηλασμο.επειδη ειχα κ εγω προβληματα παραγωγης οταν θηλαζα κ εχω θηρεοηδη.

 

τα χαπια θυροξινης επρεπε να τα παιρνω κανονικα?

Φυσικά και έπρεπε να τα παίρνεις κανονικά! Ο υποθυροειδισμός είναι πολυ πιθανό να προκαλέσει ανεπαρκή γαλουχία. Ο ρυμισμένος θυροειδής βοηθάει στην καλή έκβαση της γαλουχίας.

 

γιατι ο γιατρος μου ειχε πει οτι δεν κανει στον θηλασμο?

Αχ...

Γιατί ήταν ανεύθυνος, ηλίθιος, άσχετος... Ό,τι και να πω είναι λίγο.

Σε διαβεβαιώ ότι υπάρχουν αρκετοί γιατροί που δεν λένε μπούρδες. Ο συγκεκριμένος έλεγε μπούρδες.

 

επαιξε καποιο ρολο αυτο??

Πιθανότατα σημαντικό.

 

θα μου πεις αργα ειναι πια να μαθω αλλα αν καποτε κανω 3ο καλο ειναι να ειμαι πιο ενημερωμενη.γιατι αποτι καταλαβα αν περιμενεις απο τους γιατρους....

Ακόμη και αν δεν σου χρησιμέψει, μπορεί να βοηθήσεις κάποιον άλλον, μπορεί να βοηθήσεις τα παιδιά σου αργότερα.

Δυστυχώς δεν μπορείς να περιμένεις υπευθυνότητα από κανέναν. Δυστυχώς ο καθένας είναι μόνος σε αυτή την προσπάθεια και δυστυχώς θα πρέπει να τους περνάμε όλους από 40 κόσκινα. Σκέψουν πόσες φορές η ίδια έχεις κάνει λάθος για τον εαυτό σου γιατί κάτι δεν υπολόγισες καλά, γιατί κάτι σου ξέφυγε. Για τον οποιονδήποτε άλλο θα πρέπει να θεωρείς ότι υπάρχουν πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να κάνει λάθος.

Link to comment
Share on other sites

δε το πιστευω οτι απο η ανοησια του γιατρου επαιξε καποιο ρολο στο να μη θηλασω οσο ηθελα...μου ελεγε οτι η θυροξινη θα παει στο γαλα κ μετα στο μωρο κ θα επιρρεασει τον μεταβολισμο του!!!δεν ειναι να εμπιστευεσαι κανεναν,οντως.κ ειναι κ επιστημονες..λυπαμαι!!

Link to comment
Share on other sites

νομιζα πως στη γερμανια οι γιατροι ειναι πιο υπερ του θηλασμου αλλα απο οτι φαινεται εχουν αγνοια!να προσθεσω οτι τα χαπια μου τα εκοψε απο τη στιγμη που μαθαινα οτι ημουν εγκυος.αρα για 9 μηνες πριν το θηλασμο δεν επαιρνα καθολου θηροξινη

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και αν δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα οι περισσότεροι γιατροί θα προτιμήσουν να σου συστήσουν απογαλακτισμός παρά να θεωρηθούν υπεύθυνοι για κάτι που δεν γνωρίζουν..

Σωστο δεν ειναι αυτο σαν λογικη?

 

 

Το ερώτημα που πρέπει να θέσεις "τι είναι πιο επικίνδυνο για το μωρό σου, η συνέχιση του θηλασμού ή η διακοπή του;¨

 

Το πρόβλημα θα πρέπει να το σκεφτείς μακροπρόθεσμα μια και η διατροφή με αγελαδινό γάλα θεωρείται από κάποιους υπεύθυνη για τη μη ομαλή λειτουργία του θυροειδούς.

 

Αν το παιδί σου έχει κληρονομίσει από εσένα την προδιάδεση για θυοειδισμό, τότε καλό θα ήταν να σκεφθείς διπλά το να αλλάξεις τη διατροφή του και να το εκθέσεις στις πρωτεΐνες του αγελαδινού γάλακτος.

Γιατι? Σαν μαμα με θυρεοειδη ρωταω και μην παρεξηγηθειτε. Απαγορευετε το αγελαδινο στον θυρεοειδη? Εχω ελεγχομενο υποθυρεοειδισμο απο 20 περιπου ετων (παιρνω 2 θυρορμον 0,1 την ημερα). Ο παιδιατρος ηταν ενημερος και ποτε δεν μου ανεφερε κατι για το αγελαδινο.

 

Προσωπικα:

Τον Βασιλη δεν τον θηλασα και δεν εχει θυρεοειδη.

Τον Γιαννη τον θηλασα και οι 1ες εξετασεις βγηκαν ναι ενω στου μαιευτηριου ηταν οχι.

Δεν ειχα σκεφτει ποτε να ρωτησω τον γιατρο μου αν επηρεαζει το χαπι του θυρεοειδη στον θηλασμο. Κακως πολυ κακως.

Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο αλλα αν τελικα επιβεβαιωθει οτι ο μικρος εχει θυρεοειδη (θα κανουμε επαναληπτικες στο 6μηνο) θα ρωτησω τον ενδοκρινολογο και θα σας πω με σιγουρια. Γιατι αν ειχε νεογνικο θυρεοειδη δεν επρεπε να φανει στου μαιευτηριου?

 

Αν καποια παντως το εχει ρωτησει στο γιατρο της (κατα ποσο η θυρορμονη 0,1 επηρεαζει το βρεφος που θηλαζει) θα με ενδιεφερε η αποψη του γιατι αγχωθηκα λιγο με τα αποτελεσματα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...